KENNEMERLAND CHIEF WHIP BRECH-COKESDrupsteen's Kolenhandel Gemeenteraad van Velsen CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK De populariteit van CHIEF WHIP stijgt nog dagelijks, omdat het de beste sigaret voor ieders gezondheid is STIENS GIERSTR. 27 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 Wij maken wit-, zwart-, Geldersch-krenten- en gestoomd Roggebrood (rond model) Let op het merk VELSEN Vaststelling van bouw regelingen Kotten van stadsaanleg en bouw rijp maken van terreinen BEVERWIJK VELSEN VELSEN-NOORD Waarsehsuwing aan de ouders UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BLOEMENDAAL 12157—28504 HILLEGOM Een Geschenk? Een Thermometer! Motie inzake de stichting van een Huishoudschool De begrooting goed gekeurd HALFWEG HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HAARLEMMERMEER HAARLEMMERMEER "dffiiemele Meêeêeeim^en KENAUPARK 26a TELEFOON 12644 Wit en zwart desgewenscht machinaal gesneden en verpakt Ter uitvoering van de artikelen 17, 19 en 20 der ..Bouwexploitatieregelen" bieden B. en W. den raad thans ter vaststelling aan een drieal verordeningen. De eerste bepaalt de begrenzing der wijken, waarin het grondgebied der ge meente, voor zoover begrepen in de uitbreidings plannen in onderdeelen, wordt onderverdeeld. In de tweede wordt vastgelegd welke werken deel uitmaken van den algemeenen stadsaan leg. op welke gronden deze werken tot stand zullen worden gebracht, waarbij tevens wordt bepaald hoe de kostenverdeeling zal zijn. Ten slotte wordt in de derde verordening vastgelegd, welke werken zullen behooren tot het bouwrijp maken der tot de wijken behoorende terrei nen. Dient een adspirant-exploitant een verzoek tot het in exploitatie brengen van een terrein bij den raad in, dan wordt aan de hand van dit verzoek en getoetst aan de verordeningen, uitgerekend ten eerste de bijdrage, welke ge- eisch word voor de osandkoming van de werken van den algemeenen stadsaanleg en in de tweede plaats de kosten, welke ten laste van den exploitant dienen te worden geboekt voor het bouwrijp maken der betreffende wijk. Het in te brengen bedrag voor stadsaanleg zoo lezen wij ojn. in de algemeene toelichting is bepaald op 3 millioen gulden, waarvan- de nog in exploitatie tebrengen wijken 25 pCt. moeten opbrengen. Door B. en W.'is ook onder de oogen gezien de vraag op welke wijze de verrekening met de exploitanten dient te geschieden. Hiervoor bestaan twee methoden, nj,: De exploitant stort in de gemeentekas alle vereischte gelden en de gemeente voert de werken, al of niet onder nadere verrekening uit, of: de exploitant waarborgt (b.v. door stor ting van een waarborgsom) de totstandkoming der werken, doch verkrijgt daarbij het recht tot het zelfstandig uitvoeren der werken onder goedkeuring van het gemeentebestuur. Hoewel de eerste methode, die in vele ge meenten gevolgd wordt, naar het oordeel van B. en W. de gemakkelijkste is, zijn daaraan zeer zeker bezwaren verbonden, waarvan wel 't voor naamste is, dat werken, die door of vanwege een gemeentedienst worden uitgevoerd, veelal duur geacht worden, tengevolge van de ver zwaring der netto-kosten met een algemeenen „omslag". Tegenover dit nadeel staat het (voor vele gemeente doorslag gevende) voordeel, dat een grooterere zekerheid bestaat ten aanzien van de deugdelijkheid van de uit te voeren werken. De meerderheid van het College staat op het standpunt, dat de exploitant de vereischte gel den in de gemeentekas heeft te storten en dat de verschillende werken door de gemeente moeten worden uitgevoerd. Gezien echter het feit, dat bij de inwerkingtreding der ver ordeningen op de exploitanten een nieiïwe, dóch in elk geval billijke, last wordt gelegd, wenscht deze meerderheid in de thans gevolgde methode nu nog geen verandering te brengen. De raad kan echter verwachten, dat binnen niet al te langen tijd zal worden voorgesteld alhier de onder 1 genoemde methode in te voeren. Twee leden van het college kunnen zich er niet mede vereenigen, dat ten laste van den stadsaanleg worden gebracht de aanlegkosten van het in uitvoering zijnde centrale riolee- ringsplan ad 1100.000,— en de kosten van den ten zuiden van en nabij het Noordzeeka naal geprojecteerden weg met toebehooren ad 700.000.—. Onder algemeenen stadsaanleg dient men te verstaan den aanleg van die werken, als transportriolen, pompstations met bijbehooren- de werken, groote verkeerswegen of gedeelten daarvan. Sport- en recreatieterreinen, welke uit den aard vai> hun omvang en beteekenis niet uit sluitend ten laste van een bepaalde wijk, doch kennelijk ten dienste van de gemeente in haar geheel bedoeld zijn, zullen ook onder deze ca tegorie worden gerangschikt. Deze werken kunnen worden beschouwd als werken ten algemeenen nutte en derhalve die nen de kosten daarvan door de geheele bevol king, zoowel door de tegenwoordige als door de toekomstige, volgens billijke regeling te wor den opgebracht. Bij het opmaken van een kostenberekening voor de werken van stadsaanleg kwam de vraag naar voren, welk standpunt moest worden in genomen ten opzichte van blijvende onder houdskosten, e.d. Het wil B. en W. voorkomen, dat het betrekken van dergelijke lasten in de bovengenoemde berekening niet juist is. Het onderhoud van bedoelde werken is naar hunne meening te beschouwen als een plicht, die op de gemeentelijke overheid rust en waar van de lasten niet op een deel der inwoners mo gen worden afgewenteld, evenals dit b.v. het geval is ten aanzien van het schoonhouden der wegen, en andere openbare diensten, als poli tie, brandweer, enz. B. en W. hebben een begrooting van kos ten voor algemeenen stadsaanleg samenge steld. Daaruit blijkt, dat, behalve met den grondaankoop voor het oprichten van pomp stations enz., en voor de groote verkeerswe gen, bovendien rekening dient te worden ge houden met het amoveeren van de noodige op stallen, het verbreeden van spoorwegovergan gen, het maken van twee tunnels e.a. De werken, welke behooren tot het bouwrijp maken der tot de wijken behoorende terreinen, zijn voor alle wijken de volgende: a. de aanleg van wegen en pleinen, met bij- behoorende beplantingen en andere werken; b. de aanleg der rioleering met bybehooren- de werken; c. de plantsoenen, groenpartijen, e.d. met te bepalen beplanting, waterpartijen met bjjbe- hoorende werken, kleine sport- en speelvelden; d. eventueel aandeel in de kunstwerken en in het amoveeren der noodige opstallen ten behoeve van wegenaanleg, voorzoover deze niet geheel zijn opgenomen in de tot den al gemeenen stadsaanleg behoorende werken: e. de grondwerken, welke voor dé uitvoering van de onder a, b, c en d genoemde werken vereischt worden. Bij hun toelichting hebben B. en W. sta ten overgelegd, waarop is aangegeven de hoe veelheid beschikbaar bouwterrein en een kor te begrooting van de kosten van het bouwrijp maken van elke wijk. Aan de hand van de regelingen is het aan deel van eiken adspirant-exploitant in de kos ten van het bouwrijp maken der wijken te bepalen. B. en W. merken in hun toelichting ten aan zien van dit onderdeel nog op, dat bij het vaststellen van wegprofielen in verband met den graad van belangrijkheid van het heden- daagsch verkeer, behalve aan de nuttigheid, ook aan de verfraaiing van een weg gedacht dient te worden. Het hiervoor aangewezen middel is het aan brengen van z.g.n. groenstrooken in de voet paden, van groenpartijen, boombeplanting en plantsoenen(tjes). Deze geven, op goede wijze toegepast, aan een woonwijk een bijzonder ka rakter en maken het stadsbeeld in zijn geheel aantrekkelijk, waardoor uiteindelijk een en an der ook aan de bouwgrondexploitanten ten goe de komt. Hoewel opgemerkt zou kunnen worden, dat deze gemeente reeds behoorlijk voorzien is van parken, mag niet worden vergeten, dat dit niet beteekent, dat een ieder daar dagelijks van kan geniéten. Het is daarom noodzakelijk naar middelen uit te zien, waardoor men niet alleen op deze parken is aangewezen (en dan gewoonlijk, des Zondags) doch reeds dagelijks gevoelt „bui ten" te wonen. Voege men hierbij de tegen woordig noodzakelijke aanwezigheid van eeni- ge sport- en speelvelden, dan kan dit alles te zamen de aantrekkingskracht vormen en der halve bevorderlijk zijn voor behoorlijke exploi tatieuitkomsten. De kosten van het bouwrijp maken worden voor alle wijken te zamen globaal begroot op f 2.324.000.—. Vanzelfsprekend dragen de regelingen met de kostenberekeningen slechts een tijdelijk ka rakter en moeten zij door den raad telkens na eendgen tijd opnieuw worden vastgesteld. 55-jarige echtverbintenis Maandag a.s. hooDt het echtpaar G. Dekker en C. Dekker- Duin den dag te herdenken, waarop zij vóór 55 jaar in den echt werden verbonden. De heer Dekker en zijn echtgenoote zijn res pectievelijk 79 en 80 jaar oud. Beiden genieten nog een betrekkelijk goede gezondheid, zij het dan ook, dat mej. Dekker niet meer goed ter been is, zoodat haar man de zorg voor het huis houden op zich genomen heeft. Het zal hun op dit zeldzaam feest wel niet aan belangstelling ontbreken. St. Nicolaasfeest Op Donderdag 2 Decem ber a.s. zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan de R.K. Fröbelschool en aan het St. Jo zefgesticht. Voor het St. Nicolaasfeest van den R.K. Volksbond kunnen kaarten worden afgehaald a.s. Dinsdagavond van 7 tot 8.30 uur voor de leden, wier naam begint met de letters A tot en met L en op Woensdagavond van 7 tot 8.30 uur voor de leden, wier naam begint met de letters M tot en met Z. Aan het feest mogen kinderen deelnemen van 4 tot en met 9 jaar. Verkooping Ten overstaan van notaris J. H. Bremmers werd in het Veilinggebouw ,jlet Centrum" publiek geveild: een perceel tuin- grond aan den Rijksstraatweg onder Wijk aan Duin, groot 2.15 H.A. Perceel I, groot 79.60 A. werd opgeboden door B. Castricum tot f 3WÖ.Met ge mijnd. Perceel H, groot 49:90 A., werd opgeboden door, denzelfde tot f 2600.Gemijnd door D. Teer op f 100. Het laat:te perceel, groot 85.15 A., werd op geboden door E. Rus tot f 3300.Niet ge mijnd. In combinatie werd het geheele perceel af gemijnd op f 5.door mevr. Asjes, Den Haag. Comité voor kleeding en dekking Door het comité voor Kleeding en Dekking is tot dusver ontvangen f 560.waaronder een gift van f 100.—. Het comité is dankbaar voor de reeds ont vangen hulp. Het bedrag is echter nog abso luut onvoldoende om in de meest noodzakelijke behoeften te voorzien. De winter staat voor de dew. Een betrekke lijk groot aantal ingezetenen moet spoedig ge holpen worden. Laat het voorbeeld van de 70 hulpvaardige ingezetenen, die reeds een gift schonken, een aansporing zijn om te helpen den nood te lenigen. R. K. Propagandaclub. Ledenvergadering op Zondag 28 November, direct na de Hoogmis in het R. K. Vereenigingsgebouw. Een be langrijke agenda wacht op afwerking, reden waarom aller opkomst zeer gewenscht wordt. R. K. Schaakclub. De competitie-wedstrijd, dien onze plaatselijk schaakclub D.D.O. in het R. K. Vereenigings Gebouw tegen St. Bavo van Heemstede speelde, eindigde in een overwinning door de thuisclub met 5%—4% punt. B.V.L. De plaatselijke afdeeling der B.V.L. houdt een propaganda-vergadering op heden avond om 8 uur in het gebouw „Concordia". O.m. zal de bedrijfsfilm van de K.L.M. wor den vertoond. Het belooft een interessante avond te worden. R. K. Sportvereeniging I.E.V. Niet minder dan zes elftallen komen Zondag binnen de krijt lijnen, zoodat het dus wel een drukke dag voor onze R. K. voetballers is. Het programma luidt aldus: IEV 1—NAS 1, 2 uur; Vitesse 3—IEV 2, 12 uur; SDE 3—IEV 3, 2 uur; OG 4—IEV 4, 12 uur; DEM a—IEV a, 3 uur; IEV b-WZ c, 12.15 uur. PI De Burgem. van Beverwijk geeft al len weidenkenden ouders en opvoeders ernstig en dringend in overweging, er meer op toe te zien, dat de jeugd zich in het bijzonder op de Zaterdag- en Zondagavonden niet blijft ophouden op de Bree,straat, aangezien blijkens vele ervaringen deze omgeving daar voor niet geschikt is en aangezien de ïorg, door hen aan de opvoeding be steed, aldaar groot gevaar loopt te worden tenietgedaan. Jaarfeest R. K. Volksbond Bij gelegenheid van het jaarfeest bood de afd. Bennebroek van den R. K. Volksbond in het R. K. Vereenigings gebouw den leden een feestavond aan. Na een openingswoord feliciteerde de voorzit ter namens de afdeeling den heer Q. v. Keste- ren met het feit, dat hij gedurende 25 jaar een bestuursfunctie van de afdeeling had vervuld en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Hierna nam het vroolijke gedeelte van den avond *een aanvang met het optreden van den heer J. Schrama als humorist, die met zijn ver schillende kluchtige nummers veel succes had en niet het minst met een nummer, door hem zelf gemaakt over de plaatselijke gebeurtenissen en toestanden in Bennebroek zelf. Niet minder succesvol was het optreden van de muzikale medewerkers van dezen avond de heeren H. Teunisse, harmonica-virtuoos en J. Keizer, xylophonist, die beiden op hun instru ment enkele prachtnummers ten beste gaven,, welke bij het publiek zeer in den smaak vielen. De vroolijkheid van den avond werd een oogenblik onderbroken door een ernstig woord van den heer B. Loerakker vertrouwen te blij ven stellen in de leiders op godsdienstig, politiek en sociaal terrein. Oranjevreugd. Oranjevreugd, dat is een vreugd voor heel het Nederlandsche volk; en om hieraan uiting te geven is te Bloemendaal een comité opgericht, dat een bedrag en kleer tjes bijeen wil brengen, teneinde aanstaanden moeders, die omstreeks denzelfden tijd als Prin ses Juliana aan een baby het leven schenken, doch wier financieele omstandigheden van dien aard zijn, dat de kosten, welke zulk een blijde gebeurtenis veroorzaakt, moeilijk worden gedra gen, een bijdrage te geven in de luiermand, waar door de geboortedag van het kindje ook voor haar een vreugdevolle dag is. Zij, die voor een bijdrage in de luiermand in aanmerking hopen te komen, worden verzocht, zich mondeling of schriftelijk op te geven bij mejuffrouw Bruin, enquêtrice, Gemeentehuis, Overveen. Daar het comité meent, dat er vele ingezete nen van Bloemendaal een werkend aandeel in de luiermand willen hebben, en het comité na streeft, dat zooveel mogelijk alle artikelen ge lijkvormig zijn, wordt vriendelijk verzocht pa troon en aanwijzing omtrent materiaal te halen bij mevrouw Barnaart, 't Huis Vogelenzang te Vogelenzang of bij mevr. Immink, Bloemend.weg 126 te Bloemendaal, 's morgens tusschen 910 u. en 's avonds tusschen 7 en 8 uur. Zij die het materiaal gratis van het comité wenschen te ontvangen kunnen dit ten huize van mevrouw Barnaart en van mevrouw Immink verkrijgen. Wij verzoeken Uwe bijdrage te storten bij de Twentsche Bank te Bloemendaal (postgiro 12048) op rekening van de penningmeesteresse, me vrouw Bierens de HaanDudok de Wit. Ook staan van 22 November tot en met 5 December in verschillende openbare gebouwen, scholen en winkels collectebussen en worden gaarne giften ontvangen aan de particulieren adressen van de comité-leden. Ruime giften zullen ruime beslissingen moge lijk maken, maar ook de kleinste bijdrage is hartelijk welkom! Het comité: Mevr. den Tex—Bsse Bentinck, voorz., Pot- gieterweg 3, Bloemendaal; mevr. van Dijk Jkvr. van Vierssen Trip, vice-voorz., Kerkplein 2. Bloemendaal; Mevr. Immink—van dér Schalk, secr., Bloemendaalscheweg 126, Bloemendaal; Mevr. Bierens de Haan—Dudok de Wit, pen ningm., Koepellaan 10, Bloemendaal; Mej. Gun ning, 2e secr., Vijverweg 8. Bloemendaal; Mej. Bruin, enquêtrice, Raadhuis, Overveen; Mevr. BarnaartTimmerman, 't Huis Vogelenzang te Vogelenzang; Mevr. De Beus—Hogerzeil, Broü- wersvaartpad 2, Overveen; Mevr. Brussard Knol, Vijverweg 16, Bloemendaal; Mevr. Cassée —Visser, Kerkplein 12, Bloemendaal; Mevr. De Groot—Kemming, Bloemendaalscheweg 229, Overveen; Mevr. Heerkens Thijssen—van der Kun, Iepenlaan 9, Bloemendaal; Mevr. Hogen- birkHartman, Bispincklaan 11, Bloemendaal; Mej. Honig, Tetterodeweg 3, Overveen; Mevr. Hoogewerfde Vries, 't Huis Vogelenzang te Vogelenzang; Mevr. Laanvan der Lee, Hooge Duin en Daalscheweg 18, Bloemendaal; Mevr. van Lennep—van Tienhoven, Verbenalaan 1, Aerdenhout; Mevr. van der Merschde Bie Leuveling Tjeenk, Tramweg 7, Aerdenhout; Mevr. MooyDyserinck, p.a. Bentveldsduinweg 5, Aerdenhout; Mevr. Röell—Steenberghe, Cle- matislaan 7, Aerdenhout; Mevr. RotKamp, Rustenburgherweg 17, Bloemendaal; Mevr. van Schaeck Mathon—ten Bosch, Lonbar Petrilaan 18, Overveen; Jkvr. Teding van Berkhout. Park weg 2, Bloemendaal; Mevr. Bsse van Till—van Merle, Mr. Enschedéweg 7, Aerdenhout; Mevr. VeltmanNienhuys, Midden Duin en Daalsche weg 12, Bloemendaal; Mevr. VisLubbers, Ju liana van Stolberghlaan 15, Aerdenhout. Onderling Belang De Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging „Onderling Belang" hield Woensdagavond een ledenvergadering in café „Zomerzorg". Aan het verslag van den secretaris ontleenen wij dat het ledental op 1 September j.l. 861 be droeg. Het aantal personeelleden bedraagt 30. Ge durende het bestaan vanaf 1930 van het over- lijdensfonds is aan 47 gezinnen uitkeering ge daan tot een totaal bedrag aan waren van circa f 3000. Uit het financieel verslag blijkt, dat de om zetten in het afgeloopen boekjaar f 234070.31% hebben bedragen tegen f 232096.85 in het vo rig boekjaar, zoodat er een geringe omzetver- hooging is te constateeren. Het overschot be draagt f 3330.23%. Na enkele zakelijke besprekingen, speciaal be trekking hebbende op de personeelbezetting, werden de beide verslagen z.h.s. goedgekeurd. Vervolgens had de uitloting plaats van een obligatie van f 500 en wel nummer 14. Na een huishoudelijke rondvraag werd de ver gadering te rond half tien gesloten. De verkiezing van aftredende bestuursleden en leden-raadsleden, benevens van leden van den Raad van Commissarissen der Coöp. Ver- bruiksvereeniging „Onderling Belang" zal plaats hebben op Zaterdag 18 December a.s. van 58 uur in de bakkerij. Aftredend zijn de heeren H. C. van den Berg en J. A. Kauffman als be stuursleden en de heer W. J. G. Philippo Com missaris, benevens 20 leden-raadsleden. Door vertrek van den heer Gijselaar die zijn functie als Commissaris ter beschikking gesteld heeft, zal ook de verkiezing moeten plaats hebben van een nieuwen Commissaris. De uitbetaling van de vaste korting zal plaats hebben op Zaterdag 4 Dec. a.s. van 2.305 uur en van 68 uur in de bakkerij. V. V. V. Donderdag hield de Hillegomsche V.. V. V. een vergadering in Hotel Sistermans. De voorzitter, de heer C. Joh. Bakker Jzn., opende met een kort woord van welkom. Hierna werd besproken een groot aan te leg gen proeftuin voor de vreemdelingen. Dit punt blijft in vereeniging met Bloembollencultuur voor volgend jaar op de agenda staan. Hierna werd behandeld een adres van een zeer groot aantal inwoners, te richten tot den gemeenteraad inzake de slechte verlichting, mede in verband met het tragisch overlijden van mevrouw H. A. van Waveren-Hahn. Na ampele discussies werd besloten adhaesie aan dit adres te betuigen. Vervolgens kwamen de plannen voor het a.s. Bloemenseizoen nader iri bespreking. Mededeeling werd gedaan van een ge voerde correspondentie met Haarlems Bloei, dat reeds met het bestuur der V. V. V. te Leiden een bespreking had. Besloten werd, den directeur van Haarlems Bloei op de eerstvolgende vergadering uit te noodigen om door gezamenlljken arbeid een streekcampagne te voeren en de streek in de bloeitijd der bloemen nog aantrekkelijker te maken. Na een korte rondvraag werd de vergadering met een passend dankwoord gesloten. In de gisteravond gehouden raadsvergadering werd voortgegaan met de behandeling van de gemeente-begrooting voor 1938. Wethouder DUNNEBIER (C. H.) beantwoord de de opmerkingen, in tweede instantie ge maakt. O. m. vroeg hij zich af, waarom enkele leden zoo aandringen op gemeentelijke school- voeding. Zooals het nu gebeurt van particuliere zijde, verdient het allen lof. Alle kinderen, die het noodig hebben ontvangen schoolvoeding. Het is de vraag, of het beter zou gaan, wanneer de gemeente het deed. Wel zou het duurder zijn. Wethouder VISSER (S.Ü.A.P.) kwam nog even terug op de plannen van den heer van Heijst, die meende daarmede 2000 werkloozen voor 5 jaar aan het werk te kunnen zetten. De heer van Heijst behoort die plannen dan on middellijk uit te werken, anders is hij schuldig tegenover de werkloozen. De heer VAN HEIJST: Geef me een amb tenaar Wethouder VISSER: Goed, maar als het plan niet uitvoerbaar is, betaalt U de 2000.— voor den ambtenaar. Naar aanleiding van het betoog van den heer Vermeulen merkte spr. op, dat er inderdaad opleving is in het visscherijbedrijf. Dat de monstreert het werkloosheidscijfer. De heer VERMEULEN (A.R.): Dat bewijst niets. Tenslotte wees spr. er op, dat de spaarrege ling voor werkloozen in deze gemeente niet te gengewerkt is. De algemeene beschouwingen werden hierna gesloten. De begrootingen der instellingen en bedrijven werden hierna goedgekeurd. Bij het hoofdstuk Algemeen Beheer bepleitte de heer HEEREMANS verlenging van het wachtgeld van den gewezen opzichter Bron- gersma Uit het antwoord van wethouder DUNNEBIER bleek, dat de heer Brongersma in beroep is ge gaan.' Het beroep is afgewezen, zoodat verlen ging onmogelijk is. Bij het hoofdstuk Openbare Veiligheid lokte de „geheime" post van 100.—, ten dienste van den burgemeester, voor het doen van politio- neele uitgaven eenige opmerkingeri uit. De heei METZ zou met het volste vertrouwen zijn stem aan dezen post geven. Mr. v. d. FLIER merkte op, dat het hier geen kwestie van vertrouwen was. Maar de geheim zinnigheid schept eenige ongerustheid. Sprekei vroeg of in besloten zitting hierover iets naders kon worden gezegd. De VOORZITTER zegde dit toe. Mr. v. d. FLIER verzette zich verder tegen den post van ƒ1500.— voor luchtbescherming. Hij achtte het onmogelijk om beschermende maatregelen te nemen. Spr. vroeg waarvoor de reeds toegestane gelden zijn gebruikt. De heer MAAS bepleitte, namens den heer Meijer (die niet aanwezig kon zijn), instelling van een inhaalverbod op den Wijkerstraatweg bij de ponten. Er wordt daar door auto's op gevaarlijke wijze gejakkerd. De VOORZITTER beloofde dit te zullen over wegen. Wat de luchtbescherming betreft, dat is een moeilijk probleem. In elk geval dient gedaan te worden wat mogelijk is. Bovendien terkeert Vel sen in de eerste gevarenklasse. Er wordt een plan gemaakt. Het voornemen is om hulp diensten in te richten en uit de gemeentelijke diensten en bedrijven een kern te vormen van menschen, die weten wat er gebeuren moet. Na een korte geheime zitting werden de pos ten goedgekeurd. De subsidie voor de burger wacht werd met 15 tegen 10 stemmen toege staan. Bij het hoofdstuk Openbare Werken werden de gebruikelijke verlangens kenbaar gemaakt ten aanzien van objecten, die verbetering be hoeven. Wethouder DUNNEBIER deelde mede, dat hij nog eens bij Waterstaat zal aandringen op ver betering van den beruchten berm bij de pont. Spr. hoopte het volgend jaar met een plan te komen voor vergrooting van de begraafplaats de Biezen. Mr. v. d. FLIER betoogde bij het hoofdstuk Onderwijs de noodzakelijkheid van de stichting van een daghuishoudschool. Van de zijde van het college is onlangs gezegd, dat dit in Velsen nog niet mogelijk is. De toen gegeven voorstel ling van zaken achtte spr. onjuist. De exploi tatiekosten zullen niet hoog zijn en er zijn tal van argumenten om hier een huishoudschool te vestigen. Er is geen kans om er een te krij gen. Bovendien is het particulier initiatief voor nemens, om een stichtingsfonds te vormen. Spr. hield een uitvoerig pleidooi voor deze zaak en diende tenslotte een motie in, waarin de raad als zijn oordeel uitspreekt, dat de oprich ting en instandhouding van een huishoudschool noodig is. De motie werd in handen gesteld van B. en W. om advies. De overige posten werden goedgekeurd. De begrooting werd hierna goedgekeurd. Artsen-Zondagsdienst. Zondagsdienstrege ling voor Zondag. Halfweg en omstreken: dr F. C. L. Kuipers te Halfweg. Burgerlijke stand. Getrouwd: Nicolaas Kor- ver, 26 jaar en Maatje Snijder, 22 j. „De Postduif". De uitslag van de kam pioenschappen 1937 van bovengenoemde ver eeniging luidt als volgt: Oude duiven: 1. C. Krop, 182 p.; '2. G. Tiche laar, 173 p.; 3. Gebr. de Leeuw, 159 p. Jonge duiven: 1. C. Krop, 110 p.; 2. G. Hens- bergen, 108 p.; 3. Gebr. de Leeuw, 92 p. Navlucht: 1. G. Tichelaar, 94 p.; 2. J. Heida 86 p.; 3. C. Krop, 79 p. Generaal: 1. C. Krop, 371 p.; 2. Gebr. de Leeuw, 320 p.; 3. G. Tichelaar, 302 p. Kranige redding. Vrijdagmiddag geraakte het 3-jarig zoontje van de fam. B. alhier spe lenderwijs in de Duikersloot, Door gegil van enkele omstanders, die dit on geluk zagen gebeuren, werd de aandacht ge trokken van het lid der Halfwegsche Zwem- vereeniging en Reddingsbrigade, den heer H. A de Graaff Gzn., die op eenigen afstand aan het werk was. Deze bedacht zich geen oogenblik, doch sprong geheel gekleed te water en mocht het genoegen smaken het ventje te grijpen en het op die manier van een wissen dood te redden. Achtervolging van een dronken automobilist. Vrijdagnacht omstreeks half twee passeer de uit de richting Amsterdam een luxe-auto het dorp Halfweg. Deze trok de aandacht van twee surveilleerende gemeente-veldwachters, om dat dit voertuig zich dan links en dan weer rechts van den weg bevond, waardoor de beide politiemannen het vermoeden kregen, dat de bestuurder in beschonken toestand verkeerde. Zij sommeerden hem om te stoppen, aan welke sommatie echter niet werd voldaan. Eén der veldwachters loste hierna enkele revol verschoten, welke aan de achterzijde van den auto doeltroffen. Ook hierop werd niet ge stopt, doch zelfs met verhoogde snelheid door gereden in de richting Haarlem. Onmiddellijk hierna hielden de beide veld wachters een anderen passeerenden luxe-auto aan en begonnen daarin den vluchteling te achtervolgen, terwijl een bij de Suikerfabriek geparkeerd staande vrachtauto eveneens aan de achtervolging deelnam. Al spoedig werd de vluchteling ingehaald en voorbijgereden en ter hoogte van de Liede werd hij nogmaals gesommeerd om te stoppen. Weer werd aan de zo sommatie geen gevolg ge geven, waarna de veldwachter andermaal een viertal revolverschoten loste. Inmiddels was ook de vrachtwagen den vluchteling voorbij gere den; de bestuurder hiervan zette plotseling zijn voertuig dwars over den weg, waardoor de vluchteling wel gedwongen werd om te stoppen. Nu pas kon hij worden gearresteerd. He» bleek te zijn de heer B. uit Haarlem, die inderdaad in staat van dronkenschap verkeer de. Hij werd per vrachtauto overgebracht naar het Raadhuis te Halfweg en aldaar voorloo- pig ingesloten. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den Officier van Justitie te Haar lem. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Nicolaas Korver, oud 26 jaar en Maatje Snyder, oud 22 jaar. De luchtbeschermingsdienst De burgemees ter van deze gemeente heeft tot hoofd van den luchtbeschermingsdienst benoemd den heer W. Slob, luitenant der huzaren b.d.. wonende te Hoofddorp, die een luchtbeschermingsplan in concept in gereedheid heeft gebracht. De verschillende overheidsdiensten moeten zich nu gaan instellen op een doeltreffende samenwerking overeenkomstig dit plan, terwijl aan de inrichting van allerlei hulpdiensten op WERKVERSCHAFFING AAN JEUGDIGE WERKLOOZEN Het gemeentebestuur heeft de medewerking van de regeering gevraagd om verschillende eenvoudige timmerwerken, welke bij het aanleg gen van een wandelbosch te Hoofddorp noodza kelijk zijn, te mogten uitvoeren als werkverschaf fing voor jeugdige werkloozen. Hiervoor kunnen dan in aanmerking komen jeugdige werklooze timmerlieden van' 1424 jaar. De vergoeding varieert naar den leeftijd van f 1.50 tot f 2.50 per week; op eventueelen steun van het gezinshoofd wordt ter zake hiervan niets gekort. Jeugdige werklooze timmerlieden, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich zoo spoedig' mogelijk aanmelden bij de gemeen telijke arbeidsbeurs te Hoofddorp. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: dekkleed; 'n paar beenpijpen; twee autobanden. Verloren: een belastingplaatje; een kosteloos belastingplaatje; een aktentasch met inhoud; een motorhandschoen; een vulpen. Komen aanloopen: een wit foxhondje. De burgemeester, Mr. A. SLOB Hoofddorp, 25 November 1937. vrijwilligen grondslag en andere voorzieningen bijzondere aandacht dient te worden besteed. Teneinde in deze te komen tot een be hoorlijke organisatie, welke rekening houdt met de gevaarlijke ligging van deze gemeente in verband met het luchtvaartterrein Schiphol (eerste gevaren-klasse) lijkt het den burge meester noodzakelijk, dat alle personen, op wier medewerking ingevolge de wettelijke bepalingen, een beroep behoort te worden'gedaan, in de ge legenheid worden gesteld van het hoofd van dien luchtbeschermingsdienst de noodige voor lichting te ontvangen. Met het oog hierop zijn de leden van den ge meenteraad, de hoofden van verschillende over heidsdiensten, enz. uitgenoodigd tot het bijwonen van een vergadering op Dinsdag 30 November a.s. des avonds te half acht uur in de groote vergaderzaal van de Beurs te Hoofddorp. Burgerlijke Stand. Geboren: Arina, d. van K. de Regt en M. Roos; Antonius Petrus, z. van P. A. Mangnus en K. Oorthuis; Willem Jan, z. van J. H. Mastenbroek en A. van Smeerdijk; Klaaske Kornelia, d. van H. Kluijt en K. J. Hoekman; Gerardus Petrus, z. van P. Brouwer en M. Teeuwen; Jannetje, d. van H. C. Noor man en W. van den Bos. Ondertrouwd: Hendrikus Bonhof, 29 j., en Barbara Elizabeth Gijzenberg, 21 j.; Jan Ver beek, 24 j., en Cornelia Maria den Hollander, 21 j.; Arie Rijnandus van der Maarel, 22 j., en Wilhelmina Maria van Andel, 22 j. Getrouwd: Johannes Hoogkamer, 27 j., en Cornelia Maria Kerkvliet, 24 j.; Pieter van Sin- deren, 22 j., en Christina Flipphi, 21 j.; Victor Johan d'Haens, 24 j., en Alma Louisa Bogaart, 26 j.; Johannes Pijpers, 20 j.. en Engelina Ma ria van Egmond, 18 j.; Cornelis Eilander, 26 j. en Hermina Elisabeth Ravesloot, 27 j. Overleden: Gerrit Roos, 80 j., geh. met H. Spruit; Johannes Willemse, 69 j., geh. met M. van Bruggen. Spreekuren.- 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 Werkverschaffing voor jeugdige werkloozen. Op verzoek van het gemeentebestuur van Haar lemmermeer vestigen wij gaarne de aandacht op de officieele mededeeling in dit blad, inzake de voorgenomen werkverschaffing voor jeugdige werklooze timmerlieden bij de uitvoering van het Boschplan te Hoofddorp. In tal van andere gemeenten is men op dezen weg reeds voorgegaan en met goede resultaten, zoodat verwacht mag worden dat deze poging om jonge menschen voor de bekende gevaren van lediggang te behoeden, en hun voor pas senden arbeid nog eenige vergoeding toe te kennen, ook hier zal slagen. De tegemoetkoming wordt onverkort genoten en hiervan wordt ook niets in mindering ge bracht wanneer het gezinshoofd of andere ge zinsleden werkloozensteun genieten. Spoedige aanmelding van gegadigden is ge wenscht om te kunnen beoordeelen of er voor deze werkverschaffing voldoende belangstelling bestaat. Uitvoering Fanfaregezelschap „Excelsior". Donderdagavond gaf het Hoofddorpsch Fanfare- gezelschap „Excelsior" onder leiding van den directeur, den heer L. Thuis, een goedgeslaagde uitvoering. Eerst werd een viertal nummers op verdien stelijke wijze door het korps ten gehoore ge bracht, waarna de heer Albert Klein optrad als conferencier-humdrist. De heer Klein wist et de stemming met een liedje en een praatje uit stekend in te houden en de aanwezigen genoten ten volle van dit optreden. Na de pauze gaf het fanfarekorps wederom een viertal nummers, waarbij duidelijk bleek dat het korps onder de bekwame leiding van den heer Thuis uitstekende vorderingen maakt. Hier na trad de heer Klein wederom met veel suc ces op. Voorts werd nog medewerking verleend door het bekende Jazz-viertal „The Accordeon Swin gers". B«halv« de nieuwste verkeer*- voorschriften moet u óók nog de r oudste ongevallenoorzaken (roe- w§ keloosheid en drankmisbruikQ kennen-!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2