Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Bruidsstoet door bom getroffen Franco's antwoord aan Londen g!iiiiiiiiiiiiitiiiiii!]fiiiiiiiiiiiiiii!iiniiiiiiiiiini!iii!iiiiiiiiiiii!inniiiiniii!iiiiiiinniiiniininmniiniiiiniiiiiiiiiig ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 |iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiuiiii! iuiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiuiiiiiiiiiiuiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiuuiiiiiiiiiiiuiuiHiuuaiuiiiuimminununM R. K. ORATORIUM. VEREENIGING Huldiging van Louis van Tulder HET VERVOER-VRAAGSTUK Eenige beschouwingen van oud-minister NOTARIS B. M. BRANS Opvolger van notaris v. Niekerk H.S.V. „De Kampioen" Uitslagen Ned. Dambond Met de „Costa Rica" van de K.N.S.M. vertrokken j.l. Vrijdag de eerste broeders van de Orde van St. Jean Baptiste de la S alle 12 in getal naar de Missie van Aruba (West-Indië). Op onze foto v.l.n.r.: de broeders Fredericus, Vincentius, Lau- rentius, Willem, Eugenius, Maltin, Alfons, Joannes, Stephanas, Adrianus, Adrianus- Josephus en Alexius Elf broeders naar de Missie van Aruba Voor het eerst dat Nederlanders door de Orde St. Jean Baptiste de la Salie worden uitgezonden ZAANDAM Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Tweehonderd personen bij Japan' schen aanval gedood Gedateerd op 20 November van het jaar 2 der bevrijding" NIEUW ONTWERP LAND BOUW ORDENIN GSW ET Sneller luchtpostverbinding met Suriname, Curasao, enz. LUXOR-THEATER Charlie Chan en Een meisje over boord CINEONE Gravin Maritza PALACE-BIOSKOOP Meisje overboord (Luxor-Theater). Gary Cooper en Francis Dee. in de film: De ondergang van de William Brown Frans Hals-Theater Raskolnikov FRANS HALS-THEATER Souls at sea Dr. van Sleen over Zuid-Afrika REMBRANDT-THEATER Heinz Rühmann in De model Echtgenoot j,Raskolnikovvan Joseph von sternberg, in het midden Peter Lone in de titel'01" Cinema Balace NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD De uitvoering van de R. K. Oratoriumver- eeniging is Vrijdagavond een groot en welver diend succes geworden in tegenwoordigheid van een talrijk en zeer select publiek. Na de mees terlijke uitvoering van „Die Jahreszeiten'' groei de het applaus aan tot een grootsche ovatie voor de solisten Jo Vincent, Louis van Tulder, Herman Schey, het koor en niet het minst voor den dirigent, Eduard van Beinum. Voor de pauze had een korte maar warme huldiging plaats van Louis van Tulder naar aanleiding van zijn zangersjubileum. Een uitvoerig verslag blijve gereserveerd voor het avondblad. Voor het departement der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak gisteravond in café Brinkmann jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, oud-minister van Waterstaat, over: Eenige beschouwin gen over het vervoer-vraagstuk. Daar dit vraagstuk van zeer grooten omvang is, moest spr. zich wel beperken tot eenige hoofdzaken. De .in het voorjaar van 1937 tot stand gekomen regelipg voor het auto-perso nen-vervoer achtte spr. nog onbevredigend, om dat hij meent, dat autobus en trein elkander moeten aanvullen en gemeen overleg dus nood zakelijk is. Spr. herinnerde aan de totstandkoming van de verkeerswet, het motor- en rijwielreglement, Instelling van de verkeersinspectie, rijtijdenwet, bruggenbouw etc. Door verlaging der kapitaallasten en over boeking van een deel der obligatie-schuld ten laste van de Rijksbegrooting zal het tekort van de Spoorwegen met rond 18.000.000 vermin derd worden. Door verbetering der conjunctuur zal het vervoersinkomen grooter worden en er is dan ook al een vooruitgang te bespeuren. De reorganisatie van onrendabele tram- en spoor wegen en de electrificatie achtte spr. zeer doel treffend en verantwoord. Nadat spr. op den aanleg van kanalen, wegen en bruggen had gewezen, merkte hij op, dat zijns insziens het tijdstip genaderd is, om de lasten op motorrijtuigen te verlagen. In het goederenvervoer zal wellicht eindelijk een coördinatie tot stand komen. Verliesgeven de transportbedrijven zijn op den duur geen betrouwbaar verkeers-apparaat. Het is te ho pen, dat een vrijwillige overeenkomst met de particulieren tot stand zal komen, omdat anders de regeering verplicht zou zijn de vrachtauto diensten en de beurtvaart aan regelingen te on derwerpen. Maar dan blijft een ontevreden toe stand heerschen. Het vervoer-vraagstuk is voor het land uiterst gewichtig en spr. achtte het dan ook een mooie taak, dat hij iets kon doen ter verbetering. Bij Kon. Besluit is tot notaris te Haarlem benoemd de heer B. M. Brans. De nieuw benoemde werd geboren te 's Her togenbosch op 17 Mei 1894. Hij bezocht daar het gymnasium en kreeg er zijn opleiding in het notarisambt. In 1916 slaagde hij voor can- didaat, waarna hij in Rotterdam in functie kwam. 1 October 1919 volgde zijn aanstelling tot candidaat bij notaris D. W. van Niekerk. Achttien jaar lang was hij diens rechterhand, zoodat de Haarlemmers bij het overlijden van den heer v. Niekerk al uitmaakten, dat de heer Brans zijn opvolger wel zou zijn. Zoo gemakkelijk is het intusschen niet, want er waren vele candidaten, o.w. oudere notaris sen. De minister heeft echter loon naar werken gegeven en den heer Brans tot notaris ver heven. Vooral in R. K. kringen zal deze mede- deeling met vreugde ontvangen worden. Het notariskantoor v. Niekerk had een zeer goeden naam, niet in het minst ook door het vrien delijke en voorkomende optreden van den heer Brans. Een gelukwensch, ook van deze plaats! In de 1.1. gehouden ledenvergadering is be sloten een nieuw clublokaal te betrekken, en wel een zaal van den heer Meyer in de Cor- nelissteeg, waar tevens een zeer goede gelegen heid is voor de training op home-trainers. De eerste ledenvergadering zal dus a.s. Dins dagavond 30 Nov., aldaar, plaats vinden te acht uur. 3e klasse Koog-Zaandijk 2Haarl. Damclub 3 Haarl. Damclub 4IJmuiden 5 4e klasse Haarl. Damclub 5Stabiel 2 Stabiel 3Haarl. Damclub 6 6—14 7—13 7—9 5—15 Met het s.s. „Costa Rica" van de K. N. S.M. te Amsterdam, zijn Vrijdagmorgen elf broeders van de Congregatie van Sint Jean Baptiste de la Salie naar Aruba in Ned. West-Indië vertrokken. Het is voor de eer ste maal tijdens het bestaan van deze or de, dat Nederlandsche broeders, die ook in ons land werden opgeleid, officieel naar de missie worden uitgezonden en derhalve was er voor dit afscheid zeer groote belang stelling. Reeds op 12 November vertrokken met de „Venezuela" de directeur van de nieuwe mis sie op Aruba, Broeder Eugène, sedert zes ja ren overste en hoofd van de St. Aloysius- school te Heemstede en een confrater Broeder Henricus. Deze broeders gingen eerder naar West-Indië om daar de voorbereidende maat regelen te treffen, zoodat de elf broeders, die met de „Costa Rica" thans volgen, onmiddellijk aan het werk kunnen gaan, wanneer zij op ïun plaats van bestemming zijn aangekomen. Dat deze Nederlandsche broeders hun onder- wijsarbeid gaan verrichten in onze West-Indi sche koloniën, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Orde het huis en de scholen te Aruba heeft overgenomen van de Congregatie van de Praters van Tilburg. Deze congregatie, die zich reeds zoo verdienstelijk heeft gemaakt voor het R. K. onderwijs, was niet meer in staat den ge- stadigen groei van het onderwijs bij te houden, omdat er een gebrek aan leerkrachten was. De Apostolische Vicaris moest derhalve uitzien laar een andere onderwijscongregatie voor de nannelijke jeugd en de Broeders van de chris- elijke scholen, een stichting van den H. Jean Baptiste de la Salie, waren onmiddellijk bereid de missie van Curasao te komen helpen. En zoo gingen dan gisteren, vol enthou siasme en vol goeden moed, elf broeders naar hun nieuwe arbeidsterrein om daar het een maal aangevangen werk voort te zetten. Het waren de broeders Alfons, Fredericus, Joannes en Adrianus uit Heemstede, Eugenius en Wil- em uit Bennebroek, Stephanus, Laurentius, Vincentius en Adrianus Josephus uit Baarle Sassau en Alexius uit Heesch, terwijl bovendien Broeder Maltin, die lange jaren in Brazilië doorbracht, de reis meemaakt. De broeders, die ook reeds de Portugeesche taal machtig zijn. beginnen hun onderwijs te geven in Oranje stad aan de Oostkust van Aruba, waar een lagere school en een U.L.O.school zijn geves tigd en te San Nicolas aan de Westkant, waar een lagere school bestaat. Ongeveer negen honderd leerlingen wachten hier op hun onder wijzers, die een prachtige missietaak krijgen te vervullen in dit gebied. En dat de broeders van St. Jean Baptiste de Ia Salle die taak ook op lofwaardige wijze zullen verrichten, staat wel vast voor iedereen, die weet hoe veel goeds zij reeds deden op de acht scholen in Heemstede, Bennebroek, Baarle Nassau, Heesch en Reek, ofc de Kweekschool te Baarle Nassau en in het gesticht Groenestein te Den Haag. Op 13 December hopen zij te Willemstad aan te komen en vandaar met de „El Libertador" ïaar Aruba verder te gaan. Na acht uren varen arriveeren zij dan te Oranjestad, waar het klooster staat en van waaruit zij eiken dag per autobus naar San Nicolas trekken. Zooals gezegd waren de broeders vol enthousiasme bij hun vertrek naar de missie en de stemming aan boord van de „Costa Rica", de o® één na grootste boot van de K.N.S.M., was dan ook 'uitstekend. Er werd gepraat over de plannen, er werd geschertst en gelachen en het was dan ook een afscheid, zooals men dat alleen kan verwachten van menschen, die hun levens doel gevonden hebben en die zich gaan wij den aan een hooger ideaal. Vanzelfsprekend werden de broeders uit geleide gedaan door hun oversten, maar ook vele confraters uit de verschillende Nederlandsche huizen en talrijke familieleden waren op de „Costa Rica" bijeengekomen. De Hoogeerw. Broeder Denis, Assistent-Generaal te Rome, kwam den vertrekkenden orde-genooten vaarwel zeggen en verder waren er de Zeereerw. Pro vinciaal Ulrik van België, de Zeereerw. Provin ciaal Irenëus van Baarle Nassau, alle broeders directeurs en confraters van Heemstede en Bennebroek en Pastoor C. W. van Mierlo van de St. Bavo-kerk te Heemstede met zijn kape laans, de Weleerw. heeren R. Oud en J. N. Kossen. Te ongeveer twaalf uur vertrok de „Costa- Rica" en de familieleden en confraters maak ten de reis mee tot IJmuiden, waar het offi- cieele afscheid plaats vond. Een bijzondere verrassing wachtte hier nog Broeder Alfons. De jongens van de Mulo-school te Heemstede hadden hun broeder niet zonder meer willen laten vertrekken. Per fiets waren zij naar IJmuiden gekomen en toen de „Costa rica" daar arriveerde, moest Broeder Alfons ;en allerhartelijkste afscheidshulde in ont vangst nemen van zijn leerlingen. Met hetzelfde schip vertrokken ook naar Aru- ia de Eerw. Zusters Dominicanessen Salvina en Pideles. R. K. Voetbal Het programma van de WZ- elftallen voor Zondag a.s. luidt als volgt: WZWilskracht 12 uur, sch. Holterheus. Vitesse 2WZ 2 2 uur, vertrek p. trein 1 uur. St. Martinus 2WZ 3, 3 uur, vertr. p. auto 12.45 uur kerk. RCM 1WZ 6, 2 uur, vertr. p. auto 12.30 uur kerk. WZ 5De Meer 5 12 uur. DEM6WZ 6, 12 uur, vertrek p. auto 11 uur kerk. WZ aADO a 2.30 uur. IEV bWZ c 12.15 uur, vertr. p. auto 11.10 uur kerk. DEM bWZ b 12.30 uur, vertr. p. auo 11.10 uur kerk. WZ d—ADO b 1.15 uur, sch. W. Wybenga. SDE bWZ g 12.30 uur, vertrek 11.30 uur fiets kerk. WZ eWZ f 12 uur, sch. H. Mandjes (e wit shirt). HANKAU, 26 Nov. (A. N. P.) Volgens hier uit Chineesche bron ontvangen berichten, hebben Woensdag te Tsjangsja, de hoofd stad van de provincie Hoenan, een bruid en bruidegom en 200 personen, die een huwelijks plechtigheid bijwoonden, den dood gevonden, toen plotseling Japansche vliegtuigen boven de stad verschenen en een hevig bombardement open den. LONDEN, 26 Nov. (Havas) Het antwoord van generaal Franco op de nota van de Brit- sche regeering, is aan de leden van de niet- inmengings-commissie overhandigd. Men meent, dat Franco zekere opheldering verzoekt over de beperkingen, welke zullen worden aangebracht bij het toekennen van de rechten van oorlog voerenden. Hij stelt verder voor, dat deze rech ten zullen worden toegekend wanneer aan beide zijden drie duizend vrijwilligers teruggetrokken zullen zijn. Bovendien is hij van meening, dat de mededeeling van de commissie reeds een erkenning inhoudt. De Daily Telegraph bericht, dat het antwoord is gedateerd: „Salamanca, twintig November van het jaar twee van de bevrijding." Het Handelsblad verneemt, dat de minister van Economische Zaken een tweede ontwerp Landbouwordeningswet voorbereidt. Met ingang van 1 December wordt de lucht postcorrespondentie verzonden met de diensten DuitschlandZuid-Amerika en Frankrijk—Z. Amerika en daarop te Natal aansluitende lucht- verbindingen van de Pan American Airways naar: Suriname, Fransch- en Britsch-Guyana, Trinidad, Venezuela, Columbia, Midden-Ame- rika, Curasao, Aruba, Bonaire en de overige Antilïen. De mogelijkheid, deze luchtpost via New-York te verzenden komt te vervallen, daar de nieuwe weg een groote bespoediging geeft. Wie van detective-geschiedenisen houdt, kan deze week in het Luxor Theater terecht. Twee hoofdfilms met misdaden draaien er. Charlie Chan, de Chineesche detective, die als het ware burgerrecht in Luxor heeft gekregen, kan men weer bewonderen in zijn nieuwste rol in „Pa niek op Broadway". De zaak is als volgt: Er reist een jongedame, Billie genaamd, van Europa naar Amerika en zij heeft iets zeer kostbaars bij zich: een dagboek, waarin de on derwereld van New York een groote rol speelt. Vandaar, dat er de noodige lieden zijn, die deze ongetwijfeld zeer interessante notities gaarne in hun bezit hadden. Eenerzijds de betrokken gangsters, die dit materiaal zwart-op-wit gaar nezouden doen verdwijnen en aan den anderen kant de politie en vanzelfsprekend de sensatie beluste Amerikaansche pers, die er een kapitaal voor over heeft, wetend dat dit geld bij de pu blicatie tienvoudig terug zal komen. Billie had dan ook beter in Europa kunnen blijven, want >eeds onderweg doet men een greep naar het dagboek, een greep, welke ove rigens mislukt en haar in contact brengt met Mr. Charlie Chan, die met zijn zoon weer voor den noodigen humor zorgt. Overigens verloopt de historie volstrekt niet komisch. Billie moet voor haar terugkeer in Amerika zwaar boeten. In de Hottentot-club, waar een dwaze fotowedstrijd wordt gehouden valt zjj onder moordenaarshand. Nog een twee de slachtoffer "valt dien nacht, zoodat Mr. Char lie Chan direct bij aankomst te New York zijn handen uit de mouwen kan steken. Hoe hij het mysterie van den dubbelen moord oplost, zullen wij niet verklappen. Foto's spelen bij de opheldering van het duister geval een groote rol en het geheel wordt een spannende historie, welke de bezoekers ongetwijfeld zal boeien. „Een meisje over boord" behandelt de geschie denis van twee meisjes, die aan boord worden lastig gevallen door een zakenman. Eén der meisjes brengt hem met een hoedenpen om zeep en de verkeerde wordt verdacht. Een scheeps brand breekt uit, waarbij de onschuldige het zoontje redt van den officier van justitie, die haar straks zal moeten berechten. Zoover komt het echter niet, hoewel er heel wat verdenkin gen opgehelderd moeten worden, vooraleer het happy-end er is. Bij Charlie Chan waren het foto's, die voor de ontknooping zorgden, hier is het een een voudige mantel.... meer zeggen we niet. Gloria Stuart speelt de hoofdrol knap en aan nemelijk. Een interessant programma! Zooals te verwachten was heeft de directie van „Cineone" de vroolijke en mooie operette film met Dorothea Wieck en Szöke Szakall voor een week geprolongeerd. Men heeft dus nog ruimschoots gelegenheid zich te Vermeien in de bonte tafereelen van dit zang- en min nespel, dat zijn faam zoo ruimschoots verdient. Het voorprogramma is, in verband met de lengte der hoofdfilm, beperkt tot het Cineone Wereldnieuws. Het is niet de eerste maal, dat Dostojefsky's aangrijpende roman verfilmd is onder den titel „Schuld en Boete" hebben wij ditzelfde drama reeds eerder op het witte doek voor ons zien afspelen. Dat neemt echter niet weg en zoo zullen waarschijnlijk velen er over denken dat wij met groote waardeering kennis gemaakt heb ben met deze nieuwe versie (van den regisseur Joseph von Stemberg) die ons de ontzettende tragiek van dit leven van een genie op meester lijke wijze laat voelen. Heel deze flim door heeft hij de benauwende en beklemmende stemming weten vast te hou den, die den tot moordenaar geworden begaaf den Raskolnikov in al zijn daden beheerscht, wat hij heeft kunnen doen, mede dank zij de uitnemende uitbeelding van den ongelukkige door Peter Lorre, die zich op meesterlijke wijze van zijn taak kweet. Hij speelde niet, hij wés Raskolnikov de onder zijn last gebukt gaan de en tegelijk tegen de onrechtvaardige samen leving innerlijk in opstand komende beklagens waardige misdadiger, die tenslotte door de wroeging, maar óók door de liefde, voor een arm onschuldig meisje opgevat, tot erkenning komt van zijn misdrijf en bekent. Naast den hoofdpersoon moeten ook ge-, noemd worden Edward Arnold als de commis saris en Marian Marsh als het meisje. Een film voor volwassenen, waard om gezien te worden. In het voorprogramma naast de journaals nog een film: „Snapshots uit Hollywood", waar in we vele bekeftde filmsterren zien bij hun bezoek aan de wedrennen te Miami en verder nog een aardige gekleurde teekenfilm: „Bon bonparade." s Deze film heeft haar stof gezocht in de be wogen historie der slaventransporten. De be kwame regisseur Hathaway heeft den voortref - felijken acteur Gary Cooper tot held van zijn drama gemaakt en met hem passen George Raft en Francis Dee uitmuntend in dit ruwe verhaal van slavenhandel en bestrijding daarvan. In de vorige eeuw was de handel in menschelijke waar nog lang niet afgeschaft, hoe officieel de Engelsche regeering er ook een einde aan ge maakt had in theorie. Menig schip met zwarte slaven voer van de Afrikaansche naar de Ame rikaansche kust en op een ervan, de Black Bird, werkt een jongeman, die kennelijk betere dagen heeft gekend. Als de kapitein door zijn slaven wordt gedood, krijgt Nuggin, de tweede man aan boord, zeggenschap over het schip en hij doet wat geen slavenhandelaar hem ooit vergeven zou: hij zet zijn slaven weer af aan de Afrikaansche kust en wordt opgepikt door een Engelsch patrouillevaartuig. Hij vertelt zijn avontuur en vindt gehoor, behalve bij een der officieren, die later een handlanger van de slavenhandelaars blijkt te zijn. In Engeland wordt hij ontboden door het hoofd van den geheimen dienst, die hem zijn plannen voorlegt inzake een afdoende bestrij ding van den slavenhandel en hem zijn mede werking vraagt. Nuggin zal de plannen over brengen naar een Amerikaansche haven, waar den slavenschepen een hinderlaag zal worden gele^ en waar zij stuk voor stuk verschalkt zullen worden. Nuggin gaat aan boord van de William Brown en treft daar o.m. den verrader lijken officier en diens zuster, die noodgedwon gen mee op reis gaat, geprest door haar broer, omdat hij de vrouwelijke babbelzucht vreest. En zoo zijn op één schip vereenigd alle elementen, die een conflict kunnen veroorzaken. Het meisje en Nuggin gaan van elkaar houden, terwijl de broer zijn vijand tracht te ontmaskeren als slavenhandelaar. Als het conflict op zijn hevigst is, breekt brand uit in 't vooronder en de pa niek is onbeschrijfelijk. In een fel bewogen fragment vertelt Hathaway den ondergang van het schip en de redding van een paar dozijn schepelingen in de eenig bruikbare boot. Nuggin verschijnt voor den rechter en wordt ter dood veroordeeld, omdat hij eenige schip breukelingen uit de boot had gedooid om de rest te kunnen redden. Men gelooft niet in de edele bedoelingen van een gewezen slavenhandelaar en hy zelf spreekt geen woord ter zelfverdedi ging. Maar dan treedt de leider de geheime recherche naar voren om zijn man te verdedi gen. Hij verkrijgt herziening van het vonnis. Wat hij zegt, hebben we in de film gezien. Hathaway is n.1. de film begonnen met de ter- doodveroordeeling, laat dan den pleitbezorger naar voren komen, donkert het beeld af en be gint in filmbeelden te vertellen. Hij bereikt hiermede het niet onbelangrijke resultaat, dat we tijdens de vertelling der dramatische gebeur tenissen voortdurend den man voor oogen zien, die ter dood veroordeeld zal worden en van wien we geen oogenblik verwachten, dat hij 't veege lijf nog zal redden. Dit verleent de film een ongekende spanning en getuigt van vaar digheid bij den maker. Bij onderwerpen als dit, waarin romantiek en avontuur domineeren, vraagt men een sterken verteltrant en dien heeft Hathaway ongetwijfeld gevonden. Spannend is de film genoeg en op vele plaatsen bewondert men een krachtige en verantwoorde vormgeving. Acht tien jarigen kunnen deze film gerust gaan zien. Het voorprogramma bevat een eigenaardige, origineele teekenfilm, een show- en zangfilm en de gebruikelijke journaals. Dr. v. d. Sleen heeft op zijn laatste reis zóó veel materiaal verzameld, dat hij twee Zondag ochtenden in het Frans Hals-Theater noodig heeft om zijn bevindingen en avonturen te ver tellen. De eerste maal, Zondagmorgen 28 Nov. om half twaalf zal hij spreken over: „Blanken in Zuid-Afrika". Dit onderwerp gaat vooraf, daar Zuid-Afrika den indruk van een blankenland maakt. Dit wordt duidelijk als we zien, hoe Zuid-Afrika naast 8 millioen inboorlingen 2 millioen blan ken heeft, vooral als we vergelijken met b.v. Nederl.-Indië met 200.000 blanken op 60 mil lioen inboorlingen. De prachtige Kaapkolonie de dorre droge Oranje Vrijstaat en het winter- zonnig Transvaal worden in woord en beeld getoond. Wij zullen er den ossenwagen zien rij den als voor honderd jaar en overal bewijzen aantreffen, dat de oude Hollandsche geest nog doorwerkt zoowel in het eenvoudige leven op het land als tot in de hoogste leidende functies van bestuur en publieke werken. Beelden van Kaap de Goede Hoop zullen afwisselen met de fruittuinen van Paarl; de schapen- en geitenkudden op de dorre Karroo, heerlijke strandgezichten met een bezoek aan een zeeleeuwen-kolonie en eindelijk enkele amateurkijkjes in het Kruger Park, het be roemde wildreservaat, waar leeuwen de „men schen in blik", zooals hier de Fordrijders wor den genoemd, met rust laten. „Menschen, Dieren en Natuurschoon in Zuid- Afrika" zal de titel zijn van de tweede film, die Zondag 5 December voor het eerst in het open baar zal draaien. Na het belangrijke, het inte ressante. Kijkjes in het volksleven van de Zoe- leo's en Swazies, maar ook van de vrijwel uit gestorven Boschjesmannen. De oeroude bouw werken van Zimbabwe, waar volgens Dr. van der Sleen het goud van Salomo's tempel niet vandaan kwam. Dan volgen beelden van de Victoria-watervallen, maar ook alweer door de oogen van Dr. van der Sleen gezien. Niet alleen de geweldige neerstroomende watermassa's, maar ook de wasschende negervrouwen aan de rivier, een tochtje per vouwboot op de boven- Zambezie, apen op Kandahar-eiland en enkele kijkjes in de vogelwereld. Toch, komt dan ook weer wereldgeschiedenis kijken in den vorm van het graf van den Engelschen Staatsman Rho des, den grooten tegenstander van Kruger. Dat alles gezien door het oog van een wereldreiziger en met vaste hand op foto en film vastgelegd, moet het Frans Hals-Theater Zondagmorgen weer tot de nok toe vullen. Degenen, die deze week het Theater aan de Groote Markt willen bezoeken, zullen goed doen, zich een paar dagen in lachen te trai nen. Want de hoofdfilm welke er deze week draait is van 'n komisch gehalte, van den eer sten tot den laatsten meter zoo sterk gedosseerd, als we den laatsten tijd nog slechts zelden mochten beleven. Men rolt als het ware van het eene komische moment in het andere, en de eene dolle situatie wordt a la minute ge volgd door een nieuwe. In hoofdzaak zorgt hiervoor de onweerstaanbare figuur van Heinz Rühmann die in deze Universal-film zoowel de hoofdrol vertolkte als de regie verzorgde. Van een strammen directeur en een onbewogen groot-zakenman ziet men hem allengs groeien tot een losbol en dronkeman eerste klas, na twee jaren lang als een model-echtgenoot voor zijn vrouw de onderdanigheid en de gedienstig heid zelve te zijn geweest. Maar dit is slechts voor één avond, en nog wel, na daartoe eerst als het ware door zijn eigen vrouw te zijn aan gezet. Want u moet weten dat mevrouwtje hem al. te saai vond en al te braaf als echtgenoot. Hoe die verandering van mijnheer suikerzoet en kruiswoordraadseloplossenden echtgenoot tot een dol-driesten dronkeman eigenlijk precies in z'n werk gaat, en ook, hoe alles ten slotte is terug te brengen tot een simpel en absoluut onschuldig avondje, doorgebracht in gezelschap van z'n naaste buurvrouw, kijk dat kunnen we u in nog geen honderd regels vertellen. Da» zou trouwens de aardigheid er af zijn. Dat moet u gaan zien. En dat moét u gaan zien* Want de wijze, waarop dit ales is geënsceneerd en met onweerstaanbaren humor wordt ge speeld is eenvoudig onbetaalbaar geestig. tVe verklappen u dus niets, doch we raden u aa»> goed op een dollen lachavond geprepareerd* naar het Rembrandt-theater te trekken en 4 te overtuigen. Dit is trouwens deze week niet de eenige at tractie, welke de directie van het Rembrandt- thhater den bezoekers voorzet. U zult daar ee» dik half uur lang kunnen genieten van bet wonder-knappe, temperamentvolle spel van ee» echt Zigeunerorkest. Twintig zigeunerknape»* de Szilagy's, vertolken daar voor u een aant»1 nummers, zooals alleen Tziganen dat kunne»* Een zestienjarige primas voert daar onder an dere zijn kunstbroeders aan met al het vuur e» al den „Schwung" welke huizen in het muzi kale gemoed van dit echte muzikantenvolk, dit volk van strijkers, één en al rhythme en ge voel. Zoo'n Zigeuner Rhapsodie van Liszt a' leen in de puszta of in Boedapest. Dat alles te» die hier ten beste geven, hoort men anders al- slotte zuiver op het gehoor gespeeld word» maakt een en ander dubbel interessant. He succes van deze jonge menschen is dan ook -J* dit spreekt wel van zelf enorm. Even enof® als ten slotte dat van de hoofdfilm die u zeker niet moogt verzuimen te gaan zien. Volwasse nen kunnen er een vroolijken avond aan bele ven als zelden tevoren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4