Britsche en Amerikaansche stappen te Tokio Iflij Ctetqeu U 100 (düt. womte!! De perscampagne tegen Frankrijk Het nieuws van heden BRAND STOFFEN 'tBESTE is altijd GOEDKOOP DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 28 NOVEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13*66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Afenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20892 Buitenlandsche belangen in Sjanghai Londen en Washington wenschen gekend te worde/j in iedere verandering in het beheer der Chineesche douane Een autonoom bestuur in Honan Tsjinkiang gevaarlijke zone Het Weer Een nieuwe arrestatie in Parijs Duseigneur's secretaris in de Santé- gevangenis opgesloten „Duitschland blijft koloniën eischen" Rede van minister Frick in Opper-Silezië Funk en de Rijkscultuur kamer Op verlangen van Goebbels blijft hij vice-president Wat het Roode Kruis in Spanje doet SCHOUWTJESLAAN 23 HAARLEM De arrestatie van Machado Studentenonlusten ten einde Van Kanya over zijn bezoek aan Duitschland Ontploffing in een tram Weer een katholieke organisatie ontbonden Verkiezingen voor den Ierschen senaat De Italiaansche bladen beginnen een nieuwe artikelenreeks De Fransche regeering protesteert Op zoek naar een vermist vliegtuig LAMERI5 Berlijn moet fraaier worden ,Wij moeten 'n waardige, duizend jarige stad bouwen," zegt Hitier Een „vakverbond" voor huismoeders Een binnengeslopen „mannelijke huisvrouw" buiten de deur gezet Belgische boeren naar Canada Nieuw record zweef vliegen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Een walvisch aan den hengel Alle visscherslatijn van deze eeuw overtroefd DUITSCH BEZOEK AAN BELGIË WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 27 Nov. (Reuter). In offieieele kringen wordt vernomen, dat de Britsche ambassadeur te Tokio gemachtigd is, de Japansche regeering er duideljjk van in kennis te stellen dat de Britsche regeering verlangt te worden gekend in iedere ver andering in het beheer der Chineesche douane. De regeeringen van Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk hebben belang bij leenin gen, waarvoor de douane-inkomsten zekerheid verschaffen. De drie regeeringen staan dan ook voortdurend met elkaar in contact in ver band met deze aangelegenheid. Ook de Amerikaansche regeering heeft door haar ambassadeur te Tokio, doen weten, dat zij zeer bezorgd zou zijn over ieder ingrijpen in het bestaande stelsel van den Chineeschen douanedienst en in de verdeeling der ontvang sten van dien dienst. Minister Huil legt er den nadruk op, dat hier geer\ sprake is van een gemeenschappe- lijken stap met andere mogendheden, daar ieder op zichzelf handelt. Een woordvoerder van de Japanners te Sjanghai heeft meegedeeld, dat het Chineesche personeel van de^telegraaf, radio en posterijen te Sjanghai zal worden in dienst gehouden. De Japansche autoriteiten zullen zich bepalen tot het oefenen van eenige controle. „Indien men wederzijds begrip toont voor den nieuwen toe stand in Sjanghai, zal dit een strenge con. tróle overbodig maken." Deze uitlating wordt zoo uitgelegd, dat de Japanners voorloopig niet van plan zijn posterijen, telegrafie en radio onder cens'üur te plaatsen. Moch dit later noo- dig blijken, dan zal dit ook gebeuren. Nu Sjanghai en de Zuidelijke delta van den Jangtse bezet zijn, willen de Japanners het vraagstuk van het bestuur van het bezette ge bied oplossen door toepassing van eenzelfde stelsel als in Noord-China: de vorming van commissies tot handhaving van den vrede, be staande uit Chineezen onder Japansch toezicht. Zy zouden echter reeds op moeiiykheden ge stuit zyn, doordat Chineezen te Sjanghai, die waren uitgenoodigd, zitting te nemen In de commissie, weigerden. De woordvoerder van het Japansche leger in Sjanghai heeft heden een beroep gedaan op de buitenlandsche pers teneinde aan Nanking oorlogsvernieling te besparen. Alle steden in China, zeide deze Japansche militair, die de Japansche troepen goed hebben ontvangen, werden gespaard. Wij hopen, dat de bevolking van Nanking den toestand zal be grijpen, en wij doen een beroep op de buiten landsche pers, opdat deze de inwoners van de Chineesche hoofdstad zal voorlichten over hun eigen belang. Te Tsjangteh is een autonome regeering voor de provincie Honan ingesteld. Men heeft de provincie onafhankelijk van Nanking verklaard. De installatie van de nieuwe regeering werd bijgewoond door 5000 gedelegeerden der com missie tot handhaving van den vrede uit ver schillende steden in Honan. De ambassadeur van de Vereenigde Staten in China en het grootste deel van het perso neel van de ambassade zijn aan boord van een kanonneerboot te Hankau aangekomen. De Japansche autoriteiten hebben de Brit sche schepen gewaarschuwd de haven van Tsjingkiang te beschouwen als gevaardyke zone. Men gelooft, dat deze waarschuwing een voorteeken vormt van een zwaar bombardement van Tsjinkiang, waar de kortgeleden gelegde versperring het middelpunt vormde van de Chineesche defensielinie voor Nanking. Verwachting: Meest Noordelijke tot Noordwestelijken wind, meest licht tot half bewolkt, weinig jE of geen neerslag, lichte vorst des och- tends in het Oosten, overdag zelfde tem- peratuur. jÊ Verdere vooruitzichten: afnemende wind, waarschijnlijk droog, lichte vorst des H nachts. PARIJS, 27 Nov. (Havas) De rechter van instructie, belast met het onderzoek van de Csar-affaire, heeft den secretaris van generaal Duseigneur, André de Dou- ville Maillefeu, in de Santé-gevangenis laten opsluiten Generaal Duseigneur is eveneens in de San té-gevangenis opgesloten, terwyi André de la Cour voorloopig op vrüe voeten is gesteld. Dou- ville Maillefeu is door den rechter van in structie beschuldigd van samenwerking met misdadigers. GLEIWITZ, 27 Nov. (DNB) Gisteravond heef£ minister Frick in een toespraak tot 25.000 be woners van Opper-Silezië ten aanzien van het koloniale vraagstuk verklaard, dat de eisch tot terug geven van de aan Duitschland ontnomen koloniën zal worden herhaald, tot het onrecht weer goed zal zijn gemaakt. Verder zeide de minister, dat alle honderd millioen Duitschers, die over de aarde verspreid zijn, tot het Duit- sche volk behooren en nooit zal worden toege staan dat Duitschers, die onder vreemde heer schappij staan, zullen worden vervolgd en ver drukt, alleen omdat zij zich bewust blijven, Duitschers te zijn. BERLIJN, 27 Nov. (DNB) Ryksminister dr. Goebbels heeft hedenavond medegedeeld, dat de nieuwe rijksminister van Economische Zaken op wensch van ryksminister dr. Goebbels, vice- president van de rijkscultuurkamer blijft en dat hy ook in het vervolg den economischen kant van het Duitsche cultuurleven in opdracht van den ryksminister van propaganda zal verzorgen. GENèVE, 27 Nov. (Havas) Het interna tionaal comité van het Roode Kruis heeft van de Britsche regeering vijfdiyzend pond sterling ontvangen voor zyn werkzaamheid in Spanje. Tot nu toe zijn vyfhonderd duizend Zwitser- sche francs, voor het grootste deel van de ont vangen gelden, gebruikt voor den aankoop en het verzenden van verbandstoffen, medische in strumenten en medicynen, voor het uitrusten van hospitalen en hulpposten aan beide zyden Bovendien zijn levensmiddelen gezonden. Epn autokolonie, welke door het Zwitsersche Roode Kruis was georganiseerd, heeft onder leiding van gedelegeerden van het internatio naal comité vrouwen, kinderen, grijsaards en zieken uit Madrid weggevoerd, terwyi te Valen cia, Madrid, Barcelona, Salamanca, San Sebas tian en Burgos commissies zijn opgericht om te zorgen voor de briefwisseling tusschen geschei den familieleden en tot hulp aan de gevange nen. WASHINGTON, 27 Nov. (Havas). De oud president van Cuba, Machado, bevindt zich in de Vereenigde Staten met een visum voor 90 dagen, teneinde een medische behandeling te New-York te ondergaan. Zoodra bekend zal zijn, welke beslissing het uitleveringshof zal nemen, zal hij, meent men, naar de Bermuda eilanden gaan. WEENEN, 27 Nov. (D.N.B.) De ongeregeld heden der studenten zijn geëindigd door krach tig ingrijpen van de politie en door het toepas sen van disciplinaire maatregelen. De Universiteit van Weenen zal Maandag Weer geopend worden. De verordening inzake de medische faculteit, welke oorzaak van de ongeregeldheden was, is verzacht. BOEDAPEST, 27 Nov. (Havas) In een uit eenzetting van het slotcommuniqué, dat is ge publiceerd na het bezoek van Daranyi en Van Kanya aan Berlijn, heeft Van Kanya aan de Hongaarsche pers verklaard, dat de gemeen- schappelyke belangen van Hongarije en Duitschland sterker zijn dan de misverstan den, wehke trouwens sterk overdreven waren. Tijdens de besprekingen te Berlijn is geble ken, dat de goede betrekkingen tusschen beide landen nooit ernstig geschokt werden. De vriendschap tusschen beide landen dient den vrede, zooals alle goede betrekkingen, welke geeri stelling nemen tegen een andere mogend heid. De beide regeeringen willen in alle aan gelegenheden, welke beide landen betreffen, samenwerken in denzelfden vriendschappelijken geest als in het verleden. Het onderhoud, dat de staatslieden van beide landen hebben gehad, heeft gediend tot een studie van den toestand van beide mogendheden en de regeeringen zul len pogen de economische betrekkingen te ont wikkelen. BOEKAREST, 27 Nov. (D.N.B.) Heden ochtend is in een tram een bus nxet benzine ontploft, welke een passagier bij zich had. On der de passagiers ontstond een paniek. Zestien personen werden gewond, waarvan twee zoo ernstig, dat zij vermoedelijk aan hun verwon dingen zullen bezweken. FRANKFORT, 27 Nov. (D.N.B De ge heime staatspolitie heeft den bond van katho lieke jongemannen en den bond van katholieke scholieren „Nieuw Duitschland" in het diocees Limburg aan de Lahn ontbonden en verboden. In Engeland worden torpedojagers voor Polen gebouwd. De „Blyskawica". in een dok te Southampton DUBLIN, 27 Nov. (Havas) Gisteravond zyn enkele bijzonderheden over de verkiezingen voor den senaat gepubliceerd. De senaat zal zestig leden tellen, waarvan elf benoemd worden door den president, zes door de universiteiten, 21 zullen gekozen worden door den Dail en 22 door corporatieve lichamen. De wijze van kiezen is zeer ingewikkeld en lysten moeten worden op gesteld, waarop personen voorkomen, die cul- tureele belangen en belangen van onderwas, landbouw, arbeid, industrie, handel en admini stratie vertegenwoordigen. Heden is het vijf en twintig jaar geleden, dat Albanië zelfstandig iverd. Een kijkje op de hoofdstad Tirana, de residentie van koning Achmed Zogoe 1 ROME, 27 Nov. (Havas). De Italiaan sche pers is thans begonnen met een cam pagne, die ten doel heeft „de moreele zwak heid en de ontbinding van het Fransche leger in den wereldoorlog" aan te toonen, door commentaar op de gebeurtenissen van 1917 n.l. het mislukte offensief van Nivelle. Men zou daarmee willen antwoorden op de ongunstige beoordeeling in sommige Fransche bladen van de waarde van het Italiaansche leger. De Popoio di Roma heeft reeds lang een artikel over dit oorlogstijdvak gepubliceerd. De Piccolo kondigt een serie artikelen over „de muiterijen en de terechtstellingen in het Fran sche leger" aan. By ontstentenis van Delbos heeft de secre taris-generaal van Buitenlandsche Zaken, Leger, den Italiaanschen zaakgelastigde, Pru- nas, ontvangen. Hedenavond werd in gezaghebbende kringen bevestigd, dat Alexis Leger, de secretaris-gene raal van het Fransche ministerie van Buiten landsche Zaken, geprotesteerd heeft tegen de campagne, die door de Italiaansche pers ge voerd wordt naar aanleiding van een Campin- chi in den mond gelegde redevoering, die de minister categorisch ontkend heeft, te hebben uitgesproken. Leger zeide zich er over te verwonderen, dat een aan het toezicht der regeering onderwor pen pers een polemiek kon voeren over niet bestaande feiten en die voortzetten ondanks het categorische démenti van den betrokken Franschen minister. Ook wees de secretaris generaal op de felheid der door de Italiaansche bladen gebruikte bewoordingen en toonde hy aan, hoezeer een dergelijk optreden schade kon toebrengen aan de goede betrekkingen tusschen beide landen. Tenslotte vroeg de secretaris generaal een einde te doen maken aan deze campagne. Prunas bepaalde zich er toe te antwoorden, dat hy, aangezien hy geen instructies had, de zaak aan zijn regeering zou voorleggen. Politieke kringen leggen er den nadruk op, dat deze Italiaansche perscampagne ontketend is een maand na den datum, waarop de redevoering zou zyn uitge sproken. Tevens merkt men op, dat de campagne on dernomen is juist op het oogenblik waarop Chautemps en Delbos naar Londen gaan ver trekken, om met de Engelsche staatslieden in het licht van de door lord Halifax in Duitsch land verkregen inlichtingen, de voorwaarden onder oogen te zien van een ontspanning tus schen Duitschland en de beide Westersche mogendheden. Men kan niet nalaten deze feiten in verband te brengen met de omstandigheden, waaronder een artikel ten gunste van een toenadering tusschen Frankryk en Italië kortelings door de Tribuna werd gepubliceerd tydens het verbiyf in Duitschland van den Lord President of the Council, terwyi de schryver van dit artikel later daarvoor zou worden gestraft. UURWERKHANDEL LEIDSCHES1RAAT 18 10 11 12 1 2 9 V-*7 3 8 7 6 5 4 WARSCHAU, 27 Nov. (A.N.P.) In de af- geloopen dagen is men koortsachtig voortge gaan met het opsporen van het Poolsche ver keersvliegtuig, waarvan sedert Dinsdag j.l., na dat het uit Saloniki in de richting van Sofia vertrokken was, niets meer is vernomen. Naar alle waarschünlijkheid heeft het vliegtuig een noodlanding moeten maken in 't woeste Pirin- gebergte. De Bulgaarsche overheid heeft ter opsporing zes vliegtuigescadrilles en zes afdeelingen sol daten, ieder bestaande uit honderd man onder leiding van twee officieren, uitgezonden, terwyi kolonel Boidoff, de chef van de Bulgaarsche luchtvaart, zelf de leiding op zich heeft geno men van het opsporingswerk. Tot dusver heeft men echter nog niets van het vermiste toestel teruggevonden. De zware sneeuwval en dichte mist maken het den hulpexpedities wel uiterst moeiiyk. BERLIJN, 27 Nov. (DNB). Rijkskanselier Hitier heeft heden den eersten steen gelegd voor de „Wehrtechnische" faculteit der Tech nische Hoogeschool. Hij hield daarbij een toe spraak, waarin hij zeide, dat met ingang van heden voor Berhjn een periode van nieuwen bouw.styi begint, die het uiterlijk en het karak. ter van de stad zeer zal veranderen. „Volgens het aantal inwoners, aldus Hitler, is Berlijn ongetwijfeld de hoofdstad. Het is dat echter niet, als we zyn cultureele en monumentale beteekenis vergeiyken met die van andere Duit sche steden. Het is daarom myn onverander lijke wil, dat Berlijn de straten, gebouwen en pleinen krijgt, die het voor goed den naam van hoofdstad van tiet Duitsche Rijk waardig doen zijn. De grootte der nieuwe bouwwerken zal niet worden vastgesteld door de behoefte iri 1936 of 1940, maar zy zal samenhangen met het besef, dat het onze taak is, voor een duizendjarig historisch en cultureel verleden een waardige duizendjarige stad te bouwen. In de komende twintig jaar onttrekken wü derhalve den ar beid, die verricht moet worden, bewust aan de critiek van heden: wy onderwerpen hem aan het oordeel der geslachten, die na ons komen." Een duizendtal vrouwen uit Toronto in de Ver. Staten heeft zich aaneengesloten uit protest tegen de verhooging der melkprijzen en zyn besloten het melkverbruik zooveel mogeiyk te beperken. De „Huisvrouwenbond", zooals de offieieele betiteling luidt, heeft in het hoofd bestuur „leidsters" uit alle deelen der stad. De voorzitster, de 23-jarige mevrouw B. Lamb, heeft een oproep gericht tot de leden, om de melktrusts te vernietigen en de moeders van Toronto in staat te stellen binnen de perken van het familiebudget te blijven." Op de eerste vergadering is het tot een inci dent gekomen, toen de 800 aanwezige dames moesten vernemen, dat zich een „mannelijke huisvrouw" onder het gehoor bevond. Verschei dene dames namen een dreigende houding aan, terwyi de jonge voorzitster den indringer waar schuwde, dat hy het beste deed met „uit te rukken". De besprekingen zijn eerst voortgezet, toen bleek, dat de waaghals weggeslopen was. De eenige leden van het mannelyke geslacht wien den toegang niet ontzegd was, waren dt verslaggevers. MONTREAL, 27 Nov. (A.N.P.) Een Belgische millionnair, Baron Louis Empain uit Brussel, heeft het plan opgevat twintig Belgischen boe renfamilies een onderkomen te verschaffen te Oka by Montreal. Reeds heeft hy voor dit doel ongeveer zesduizend acres land aangekocht. De boeren, die tusschen de 30 en 40 jaar oud zyn, zullen hier werk vinden onder toezicht van de Fransch-Canadeesche landbouwers, ten einde kennis te maken met de Canadeesche werkwyze en deze toe te passen in hun nieuw- gevestigd bedrijf. Tydens hun werk zullen de boeren onder nauwgezet toezicht staan en ge leid worden in de richting waarvoor zy het meest geschikt blyken te zyn. HAMBURG, 27 Nov. (D. N. B.) Hedenoch tend heeft de zweefvlieger Ernst Jachtmann in een amphibie-zweefvliegtuig een nieuw wereld record gevestigd door veertien uur en drie mi nuten in de lucht te blyven. De windsterkte bedroeg zeven. Engeland en Amerika eischen gekend te wor den bij ieder ingrijpen in het douanebeheer te Sjanghai. Italië gaat door met de anti-Fransche pers campagne; de Fransche regeering protesteert. De secretaris van generaal Duseigneur is te Parijs gearresteerd. Rede van oud-minister Oud voor den Vryzin- nig-Democratischen Bond. Een nieuwe directe scheepvaartverbinding van Rotterdam op de Westkust van Zuid-Amerika. Het geschenk Wat is de grootste waarde van elk geschenk? De financieele taxatie? De practische nuttigheid? De noodzaak van het bezit? Sint Nicolaas leert ons, dat dit niet juist is. Wie is gelukkiger dan het kind met een nuttelooze kleinigheid, mits deze maar op zijn stoutste droo- men inwerkt? De grootste waarde van het ge schenk is de verbeelding. Heb toch een beetje fantasie in het kiezen van uw cadeautjes. Schenk ten minste de moeite van uw uit-denken aan den begiftigde. Vader krijgt altijd een das of pantoffels, moeder altijd handschoenen of een taartenhart. Neen, neen, neen: de waarde van uw geschenk zit niet in het aantal guldens maar in de verrassende wer king van het geschonkene op de droomwereld van den ontvanger of ontvangster. Elk geschenk moet iets van uw eigen denken meedragen en daardoor een ander werkelijk verrijken. Meer dan dertig personen staan in voor de echtheid van „het visschersverhaal van deze eeuw", volgens hetwelk een jong inwoner van Kaapstad te Rooikrants een walvisch aan den hengel gekregen heeft. Op een rotspunt gezeten was hy met zyn hengel op jacht naar albikoor, toen hy een walvisch dicht by de kust zag, die, eenige me ters van hem verwyderd, zich lui in het water omwentelde. Hoewel het hier een walvisch be trof van wel achttien meter lengte, besloot de avontuurlijke visscher „het toch eens te probee- ren". Hij haalde zijn lyn in, zocht een groot stuk vleesch uit als aas en wierp uit op korten afstand van den walvisch. Meer dan dertig toe schouwers waren intusschen samengestroomd en zagen hoe de walvisch naar voren schoot en het aas verslond. De visscher trok aan en had beet. Zoodra de lyn strak getrokken werd, voel de de visch den haak, dook onder en verwijderde zich van de kust. Weer kwam de walvisch aan de oppervlakte, dook toen opnieuw en ditmaal knapte de lyn af. Een vertegenwoordiger van een bekenden bond van hengelaars te Londen heeft verklaard, dat hooit tevoren van een soortgelyk geval mel ding is gemaakt. BERLIJN, 27 Nov. (D.N.B.) Op uitnoodiging van de Belgische regeering zullen vertegenwoor digers van de ministeries van Economische Za ken en Verkeer de volgende week een bezoek aan België brengen. Zy zullen de havenwerken van Antwerpen en Gent, die van speciaal be lang worden geacht in het kader van het vraag stuk der Rijnhavens, in oogenschouw nemen. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE iNi iv i mmuiiiiiin mi ii izZ Stand op Zondag 1 uur v.m.: 769 .Vorige stand: 764.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1