Bevredigende prestatie van het Nederlandsche elftal Een 4-0-zege op Luxemburg te Rotterdam 1 De Boer neemt drie doelpunten voor zijn rekening Weer op den goeden weg beland Goede tweede helft van een wedstrijdwaarin de debutanten in de nationale ploeg ver dienstelijk werk hebben geleverd Felle tegenstand te overwinnen Smit zorgt voor een 1—0- voorsprong in de eerste helft MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 In een aantrekkelijken wedstrijd, welke gisteren in het met ruim 45000 toeschouwers gevulde Feijenoord-stadion te Rot terdam is gespeeld, heeft het Nederlandsch elftal met 4—0 gewonnen van de kranig partij gevende Luxemburgsche ploeg, die bij de rust nog pas een achterstand van een doel punt had, maar na de hervatting van het spel niet de minste kans meer kreeg tegen de toen veel en veel beter spelende Oranjehemden. Deze voorronde voor de wereldkampioen schappen is door het Nederlandsch elftal op alleszins bevre digende wijze ingezet. Ook over het optreden van de debutanten in de nationale ploeg kan men tevreden zijn, hetgeen voor. de Keuze-commissie, welke plotseling haar koers heeft gewijzigd, een aansporing moge zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Zeker, er waren ook nu nog zwakke plekken en de juiste samenwerking ontbrak meer dan eens, maar als de spelers op den duur aan elkaar gewend raken, zal deze voorhoede in de toekomst zeker voor meer successen zorgen. Groot verschil tusschen het spel vóór en na de rust Fraai verdedigend werk der gasten Anderiesen en Halle, die dezen keer niet van de partij waren, volgen met aandacht het spel Na de hervatting heeft de tegen partij niets meer kunnen inbrengen Doelman van Luxem burg blinkt uit Nederland neemt de leiding De tweede helft De voorsprong vergroot De heeren Herberts en de Vries zijn tevreden over het gepresteerde Officials geven hun meening Een derde doelpunt De elftallen ZWALUWEN TEGEN ROODE DUIVELS Op 9 Febr. a.s. in het Olympisch Stadion UIT DE SPORTWERELD OHM- jtw TATtr urn a TUI KT A UUKT tegenover konden stellen. Nu was er eenhemels- I LliVA JlLIxJ 1 LiLj li A LtLill breed verschil tusschen beide elftallen, waar- van het eene krampachtig moest verdedigen en A A R7F1 F Alt) RFC IN het andere aanvallen liet zien, waarvan de eene ULjKJMIi n0g beter was dan de andere. Behoudens enkele doorbraken der Luxemburgers, die Caldenhove c.s. geen bijzondere moeilijkheden opleverden, waren de Hollanders doorloopend in 't offensief, aangemoedigd door het publiek, dat nu ook plotseling wakker geschud scheen te zijn en de Oranjehemden enthousiast aanmoedigde. Er heerschte zoo'n stemming als vroeger in het beroemde „kwartiertje". Er was echter een be langrijk verschil: de groote veldmeerderheid kwam niet in doelpunten tot uitdrukking. Voor een belangrijk deel kwam dit omdat de Neder landers bij hun aanvallen van de verkeerde tactiek uitgingen het spel te kort te houden, waardoor de aanvallen een ontijdig einde von den, doordat zij doodliepen op den muur van Luxemburgsche spelers, die zich had gevormd voor het doel der gasten, die met kunst en vliegwerk verdedigden. De Luxemburgsche spil Bommerts vervulde hier een zeer groote rol en hü werd moedig bijgestaan door de backs Majerus en Witry, die beiden keer op keer in grepen. Toch kregen de Hollanders, hetgeen bij een dergelijk overwicht vanzelf spreekt, nog kansen genoeg, waarvan er vele door pech on benut bleven. Het groote struikelblok voor den (Hollandschen aanval was evenwel keeper Hoscheid, die zich voor de rust reeds herhaal delijk op bijzondere wijze had onderscheiden, maar zich nu een doelman van uitzonderlijke capaciteiten toonde. Met veel bravour maar niet minder solide behoedde de Luxemburgsche keeper zijn doel voor doorboring en de onmo gelijkste ballen belandden in de veilige han den van dezen doelverdediger. Zoo leverde dit geweldige Nederlandsche offensief maar steeds geen resultaat op, tot na ongeveer 25 minuten de ban gebroken werd. De Boer vergrootte den voorsprong den fel voor buitenspel protestee- renden Luxemburgers ten spijt. Nu had de Neder landsche aanval eindelijk zijn werk beloond ge zien en hierdoor aangemoedigd bleef hij een grooten druk uitoefenen op het Luxemburgsche doel, dat tien minuten later opnieuw doorboord werd. Toch was de tegenstand der gasten, die al lang een verloren wedstrijd speelden, nog niet gebroken, maar zij konden niet voorkomen, dat de Oranjeploeg nog eenmaal scoorde. Over dit resultaat, een 4O-overwinning, be haald door een ploeg met drie debutanten op een weliswaar niet al te sterke, maar zich toch Wat in deze tweede officieele ontmoeting tegen Luxemburg wel het meest opviel, was het groote verschil van het spelbeeld na de rust met dat daarvoor. Beide ploegen begonnen al heel aarzelend en het spel dat men aanvankelijk te zien kreeg was verre van fraai. De Luxemburgers brachten het er in het begin nog het best af. Zij speelden een vlot spelletje, dat wel niet technisch op erg hoog peil stond, maar door den enthou siasten opzet en het hooge tempo kennelijk een verrasing was voor de Nederlandsche ploeg, waarin verschillenden voorloopig nog naar hun vorm liepen te zoeken. Men wist blijkbaar niet het juiste antwoord te vinden op de geestdriftige aanvallen der gas ten die direct lieten zien goed op elkaar inge speeld te zijn en een behoorlijk sluitend geheel vormden. Alleen waren de aanvallen der Luxem burgers, hoe knap zij soms ook werden opge zet, volkomen ongevaarlijk, omdat niet een der voorhoedespelers over een goed schot bleek te beschikken. Hun snelle spel en hun doorzetten waren evenwel van dien aard, dat de Oranje hemden dikwijls in de verdediging werden ge drongen. Hierdoor kon de middenlinie te weinig aandacht schenken aan haar aanvallende taak, waardoor de voorhoede te veel aan haar lot werd overgelaten, met het gevolg, dat men voor loopig geen aanvallen van beteekenis te zien kreeg. Bovendien waren de vleugelspelers en vooral Bergman aanvankelijk heelemaal niet op dreef, zoodat de stormlinie der Oranjehemden tegen de uitmuntend verdedigende gasten niet veel in te brengen had. Wel vervulde Smit zijn zwerversrol weer op uitstekende wijze, maar het was in het begin ook alleen deze speler waarvar. het eigenlijk komen moest. Het plaatsen van de middenlinie liet te wenschen over, hetgeen vooral bij Kuppen het geval was. Bovendien bleek herhaaldelijk, dat de spelers niet aan elkaar gewend waren, waardoor heel wat mis verstanden ontstonden, die dan onmiddellijk door de fel op den bal zittende Luxemburgers werden uitgebuit om het initiatief weer over te nemen. Ook in de achterhoede vlotte het niet, zooals het behoorde. Punt gaf nog al eens aan leiding tot gevaarlijke situaties en zelfs van Male deelde in de malaise door zeer slecht uit trappen. Zoo kreeg men de eerste helft een op en neergolvend spel te zien met maar heel zelden spelmomenten, welke zich boven het middel matige verhieven. De verdedigingen beheerschten over en weer het spel. Beide ploegen wogen aardig tegen elkaar op en toen Nederland na een half uur de leiding nam, was dit op dat moment niet geheel in overeenstemming met de verhouding in het veld. In de eerste helft bleef het bij dit eene doelpunt, hoewel de Neder landers hierna meer op den voorgrond begonnen te treden. Na een slap begin van de tweede helft met enkele aanvallen over ^n weer, kwam plotseling na een minuut of vijf de ommekeer. Het was alsof er ineens een andere geest was vaardig geworden over de Oranjeploeg, die nu begon aan een indrukwekkende demonstratie van machtsvertoon, waar de Luxemburgers niets De Luxemburgsche doelverdedig er in een hachelijke situatie tijdens een der Nederlandsche aanvallen hardnekkig verdedigende tegenpartij, mag men alleszins tevreden zijn. Na een matige eerste helft heeft de Oranje-ploeg zich goed hersteld en toen een spel ontwikkeld dat het gevolg had, dat de gasten vrijwel geen voet meer aan den bal kregen. Kort na de rust heeft de Oranje ploeg het initiatief in handen genomen, om het daarna niet meer uit handen te geven. De verschillende linies sloten nu goed aan elkaar en in tegenstelling met de eerste helft vormde de ploeg een goed geheel, al waren er hier en daar enkele zwakke plekken. Toch zal men er goed aan doen zich. niet op dit resul taat blind te staren, want nog steeds is waak zaamheid geboden. De Keuze-commissie weet nu echter den weg, waarlangs zij met vertrouwen verder kan gaan om zoo langzamerhand weer een elftal op te bouwen, dat in staat kan wor den geacht om ook tegen zeer sterke tegen standers met een redelijke kans op succes den strijd aan te binden. De deelneming aan het eindtournooi voor de wereldkam pioenschappen, dat het volgend jaar in Frankrijk wordt gehouden, is nu in ieder geval practisch veilig gesteld, een feit, dat op zich al aanleiding is, om met voldoening op den gisteren gespeelden wedstrijd terug te zien. Tenslotte willen wij nog even in het kort de verschillende spelers de revue laten passee- ren, waarbij wij dan zullen beginnen met de drie debutanten. Het opstellen van de Boer dreigde aanvankelijk een mislukking te worden, want in de eerste helft kwam de nieuwe mid denvoor, die het overigens tegen den stopper- spil Bommerts verre van gemakkelijk had, er vrijwel niet aan te pas. Daarna heeft hij zich echter aardig hersteld en bovendien met de drie doelpunten die hij scoorde veel goed ge maakt. Zeker de Boer heeft heel veel kansen zelfs verschillende opgelegde niet benut en met een middenvoor als Bakhuüs, die uit Frankrijk was overgekomen en den wedstrijd als toescfiouwer bijwoonde zou de score on getwijfeld hooger zijn geweest, maar alles bij een genomen kan de Boer o.i. op een verdien stelijk debuut terugzien.- Er is nu eenmaal in ons land geen tweede middenvoor van het for- maat-Bakhuijs en zijn oovolger staat bloot aan het feit, dat het publiek voorloopig zijn pres taties vergelijkt metdie van den oud-V. V.V.- speler, hoewel het publiek er b.v. niet aan denkt, dat de Bakhuüs, zooals hij het vorige seizoen speelde, evenmin meer de gevreesde aan valsleider was, die vroeger alle verdedigingen tot wanhoop bracht. Een bezwaar, dat men tegen ae Boer zou kunnen aanvoeren is mis schien zijn tengere gestalte, die voor hem een beletsel is om door te zetten, waar dit geboden is. Maar men wachte zich toch wel, hieraan een te groote waarde toe te kennen. Kuppen, de Feijenoord-speler, die Anderie- sen in de halflinie verving, begon heel zwak, maar ook deze debutant heeft zich daarna goed hersteld, en wij gelooven wel, dat de Rot terdammer uiteindelijk de aangewezen man is voor de spilplaats van de nationale ploeg, als Anderiesen zich in de toekomst niet meer be schikbaar stelt. Punt heeft in de achterhoede niet onverdienstelijk werk verricht, hoewel hij geen voetballer van groot formaat is en niet op een lijn gesteld kan worden met Weber of Wilders, als deze spelers in vorm zijn. Van Male heeft niet al te lastig werk gehad en wat hij te doen kreeg, verrichtte hij op be trouwbare wijze. Caldenhove kan weer op een goeden wedstrijd terugzien, evenals Paauwe en Van Heel, die volkomen voor hun taak bere kend bleken te zijn. (Slot op de volgende pagina) De duizenden, die getuige zijn ge weest van dezen tweeden landen- wedstrijd in het' Feijenoord-stadion te Rotterdam, zullen zich ongetwij feld niet verveeld hebben, want de ontmoeting tusschen Nederland en Luxemburg was, in tegenstelling niet hetgeen de uitslag misschien zou doen vermoeden, een strijd rijk aan span nende momenten, en daardoor als kijkspel aantrekkelijk. Het spel van de Nederlandsche ploeg in de eerste helft zal velen evenwel niet bevredigd hebben, maar dat behoeft ook geen verwon dering te wekken. Het begin was overigens veelbelovend, want reeds de eerste Nederland sche aanval, toen Smit en Bergman den bal in het vijandelijk doelgebied brachten, droeg een gevaarlijk karakter en de Luxemburgers konden slechts ten koste van een corner red den. Deze hoekschop werd weggewerkt, waarna de gasten een bezoek aan het Hollandsche doel wilden brengen, maar zoover kwamen zij niet, daar Caldenhove hun den voet dwars- zette. Zoo ontwikkelde zich geleidelijk een op en neergolvend spel, waarbij de Nederlandsche aanvallen wel gevaarlijker van opzet waren, maar niet talrijker dan die, welke de gasten ondernamen. De Luxemburgers, die ook in hun tenue hun nationale kleuren die van het groothertogdom zijn zooals men weet gelijk aan die van Nederland tot uiting lieten komen door een rood shirt, witte broek en blauwe kousen, verrasten direct door een enthousiast spel en deze niet verwachte tegenstand ver wonderde vermoedelijk de Oranjehemden als het publiek. Ofschoon de Luxemburgsche achterhoede zeer goed op dreef bleek te zijn, kregen de Hol landers al spoedig verschillende kansen, die echter niet werden benut. Smit zwierf zooals men dat van den Haarlemspeler gewend is maar voorloopig faalden zijn collega's met hun schot. Toch waren de aanvallen van de tegen partij lang niet altijd ongevaarlijk en steeds was vlug ingrijpen der Oranje-verdediging geboden. Toen Punt dit op een gegeven moment naliet en even weifelde, had dit een verwoede scrim mage voor het Nederlandsche doel ten gevolge. Paauwe en Caldenhove probeerden na elkaar den bal uit het doelgebied weg te krijgen, maar onmiddellijk hierop werd het leder weer inge schoten eh toen eindelijk het gevaar bezworen was, ging er een zucht van verlichting op bij het publiek, dat zich al angstig had gemaakt dat zijn favorieten een achterstand zouden krijgen. Smit en van Spaandonck zorgden hier. na voor opluchting door tezamen en in veree. niging het doel der gasten in gevaar te bren gen, maar ook hier bleken de verdedigers de kunst te verstaan om tijdig in te grijpen, wat keeper Hoscheid even later nog eens uitdruk kelijk onderstreepte door resoluut aan een ha chelijke situatie, waartoe van Spaandonck de aanleiding was geweest, een einde te maken, al kon dit niet anders geschieden dan ten koste van een corner, die door Wels achter werd ge plaatst! Inmiddels was aan de andere zijde ook al de derde hoekschop op het Hollandsche doel ge nomen, waarbij de bal gevaarlijk voor van Male's heiligdom zweefde, totdat een armzwaai van den langen Rotterdammer het leder op een veiligen afstand bracht. De Luxemburgers hiel den goed vol en Caldenhove en Punt moesten geregeld op hun hoede zijn. Toen laatstge noemde zich eenmaal door den linksbuiten Kemp had laten omspelen, kwam deze speler heel dicht voor van Male's doel, dat hij evenwel niet vermocht te doorboren, daar de bal in het zijnet belandde. 'Even daarvoor had de Boer aan den anderen kant een fraaie kans onbe nut gelaten, toen Wels zijn middenvoor het leder ongeveer voor de voeten had gelegd. Het bleef een vlug op- en neergaande strijd. Hoscheid weerde zich geducht en ontnam Smit b.v. een zekere scoringkans door zich voor de voeten van den Haarlemmer op den bal te werpen, terwijl hij kort hierop zijn betrouw baarheid toonde door een schot van Van Spaandonck volgens de regeien der kunst on schadelijk te maken. Toen kwam er evenwel een Nederlandsch succes. Er was ongeveer een half uur ge speeld, toen de bal via Paauwe, de Boer en van Spaandonck bij Smit terecht kwam, waarop laatstgenoemde) zich geen oogen. blik bedacht en den Luxemburgschen kee per, wien door 'n opeenhooping van spelers het uitzicht werd benomen, geen schijn van kans gaf. De Oranjeploeg had de lei ding (10). Een felle tegenaanval was de reactie van de Luxemburgers óp dit doelpunt, maar onze ver dediging liet zich niet vermurwen. Langzamer hand werden de Nederlandsche aanvallen nu talrijker. Hoscheid moest herhaaldelijk ingrij pen en het was voor hem een meevaller, dat, toen Wels het leder achter hem plaatste, De Boer even tevoren hands had gemaakt, zoodat het doelpunt niet kon worden toegekend. Tot de rust bleven de Hollandsche aanval len talrijker, zonder dat er evenwel op het scorebord andere cijfers noodig waren. Na een tam begin kreeg de strijd In de tweede helft na eenige minuten plotseling een geheel ander aspect. Een overrompe lende aanval van de Oranjeploeg werd af- geslagen, maar werd prompt door een nieuwen gevolgd en deze op zijn beurt weer door 'n anderen. Eensklaps scheen de Ne derlandsche voorhoede met een goed stu wende middenlinie achter zich aan er den smaak van te pakken te hebben gekregen met het gevolg, dat de Luxemburgers zich met man en macht op de verdediging moes ten toeleggen. Geregeld werd het doel der Luxemburgers onder vuur genomen: een kopbal van Wels naast, een schot van de Boer over, idem van Bergman in 't zijnet, dan de Boer weer naast enz. Hoscheid en zijn helpers met den spil Bommerts aan het hoofd kregen geen gelegen, heid om op adem te komen. Met de regel- maat van een klok kwamen de Hollandsche aanvallers steeds terug, maar doelpunten ble ven uit. Het was inderdaad of er weer een van de „bekende kwartiertjes" was aangebroken en het was iedereen duidelijk, dat de Luxembur gers tenslotte toch voor een offensief van der gelijke kracht zouden moeten zwichten. Inmid dels werd de taak der gasten nog verzwaard, doordat hun linksback Majerus gewond raak te. Toen werd linksbinnen Geib naar achte ren gehaald en na eenigen tijd speelde Majerus op halve kracht verder in de Luxemburgsche voorhoede, die evenwel niet meer aan bod kwam. Men slaagde er niet in het spel te ver plaatsen, want na enkele doorbraken waarbij van Male tot twee keer toe den snellen links buiten Kemp juist iets te vlug af was, waren de Oranjehemden onmiddèllijk weer terug. Na een langdurige hoogspanning in het Luxemburgsche doelgebied, kwam er einde lijk een ontlading, toen de Boer na 23 mi nuten den bal van Wels ontving en van dichtbij het Luxemburgsche net deed tril len. Wel appelleerden de verdedigers voor buitenspel, maar de scheidsrechter wees on verbiddelijk naar het midden. De voor sprong was vergroot (20). De Nederlandsche voorhoede bleef den toon aangeven en de Luxemburgers bleven zich hardnekkig verdedigen. Zij speelden een Ver loren wedstrijd, maar toch werd eiken meter grond fel betwist. Het spreekt haast wel vanzelf, dat de leden van de Keuze- en Technische com missie van den K.N.VB. tevreden waren met het resultaat der ontmoeting Neder landLuxemburg. De heer H. J. H. Herberts, voorzitter van de Keuzecommissie, had het een aardigen wed strijd gevonden voor het publiek. De uitslag geeft de verhouding uitstekend weer. Hij had geweten, dat Luxemburg niet zoo gemakkelijk te verslaan was en de voorspellin gen, dat Nederland met misschien wel tien doelpunten verschil zou winnen, had hij bü voorbaat overdreven gevonden. Verscheidene Luxemburgsche spelers waren goed. Zij hebben in de eerste helft gespeeld onder het motto: „wij hebben niets te verliezen", doch de aan vallen van Luxemburg werden flauwer, de spelers werden afgemat en zoo was 't logisch, dat Nederland voor het verdere gedeelte van den wedstrijd vrijwel in de meerderheid is ge weest. Enkele spelers van Luxemburg werden tij dens den wedstrijd licht geblesseerd, hetgeen natuurlijk een handicap voor hen was, maar de doelpunten waren toch gekomen. Het debuut van de Boer noemde de heer Herberts goed en zooals van Spaandonck dezen middag speelde, was hü van internationale klasse. Het bewy's is geleverd, dat verscheidene spelers zoo in het Nederlandsche elftal kunnen worden geplaatst, zonder dat direct van een noemenswaardige verzwakking sprake is. De heer O. de Vries, voorzitter van de -Tech nische Commissie van den K.N.V.B., roemde 't spel van Luxemburg, dat zeer was meegevallen. De spil heeft prachtig gespeeld en de tactiek van de tegenstanders, in de eerste helft alles op alles te zetten, was nog niet zoo slecht bekeken. Overigens heeft de eerste helft van den wed- stryd mü niet geheel bevredigd, aldus 'de heer de Vries. Van de züde van het Nederlandsche elftal viel l\et spel tegen. Maar men moet niet vergeten, dat de drie linies te veel op zich zelf speelden, men was nog te weinig op elkaar ingesteld en in dit opzicht is er nog veel te doen. Het verrassende element ontbrak groo- tendeels, maar het is mün stellige overtuiging, dat van dit elftal in de toekomst iets goeds te maken is. Er zal echter nog veel moeten ver anderen en vooral in de spelopvatting zal me nige speler een anderen weg moeten inslaan. Ongeveer tien minuten na het vorige doel punt werd de zaak voor de gasten nog hope- loozer, toen de Boer Hoscheid van dichtbü op nieuw passeerde, waartoe de K. F. C.-er in staat werd gesteld door uitnemend werk van Smit, die op zün beurt den bal weer van Kup pen had gekregen. Het Hollandsche offensief begon hierna te luwen en het spel werd meer verdeeld. Dat de Oranjehemden evenwel ook nu niet stilzaten, bleek wel uit het feit, dat zü b.v. achter elkaar nog drie corners op het Luxemburgsche doel te nemen kregen. In de laatste minuten had de Boer ten slotte nogmaals succes en toen was een 40 zege van het Nederlandsche elftal een feit. PUNT (DFC) PAAUWE (Feüenoord) WELS VAN SPAANDONCK (Unitas) (Neptunus) SMIT Nederland VAN MALE (Feüenoord) CALDENHOVE (DWS) VAN HEEL (Feüenoord) DE BOER (KFC) BERGMAN KUPPEN (Feüenoord) (Haarlem) (Blauw-Wit) KEMP GEIB LIBAR (A. S- Diff.) (Spora Lux) (Stade Düdel.) WANTZ TOUBA (Red Boys) (Fola) FISCHER BOMMERTS DUMONT (Schiffingen) (Red Boys) (Union Lux) MAJERUS "WITRY (Jeunesse Esch) (Stade Düdelingen) HOSCHEID (Jeunesse Esch) Luxemburg Naar wü vernemen, zullen ook dit seizoen de traditioneele wedstrüden tusschen De Zwaluwen en de Roode Duivels weer doorgang vinden. De besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat op 9 Febr. as., in het Olympisch Stadion te Amsterdam, de ontmoeting Zwaluwen—Roode Duivels zal plaats vinden, terwül op 16 Maart te Luik de returnwedstrüd zal worden gehouden. De wedstrüd in het Olympisch Stadion zal bü kunstlicht worden gespeeld. Het ligt in de bedoeling, in het volgend sei zoen de meer gebruikelüke data voor deze wedstrüden aan te houden en de ontmoeting in België op Mardi-gras te organiseeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 13