Geslaagde kerndag der N.G.F. D.E.M. tKdmfiaal mn den dag De avonturen van Prof je en Struis je ZAALBERG Lisse verliest van ROERMOND WINT DEN EERSTEN PRIJS MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 VAN HET KATHOLIEKE KAMP Kerremans uit Breda opnieuw kampioen na een heftigen strijd met Vos uit Amsterdam DJ-I.G.B.-ploeg boekt succes EERSTE KLASSE I.V.C.B. Overtuigende 4-O-zege van N.E.A. op de Meer Rust kwam met blanken stand göitiseen* SST Deken Een èchie ZAALBERG deken kost f 10.« TWEEDE KLASSE I.V.C.B. R.K.A.V. kan het niet bolwerken tegen Always Forward, dat de Amsterdammers met 20 klopt Nieuwe overwinning van D.O.S.S. ATHLETIEK BOSCHLOOP TE DEN HAAG „Docos," Leiden wint den wisselbeker MOTORSPORT HET ABSOLUUT SNELHEIDS RECORD VERBETERD Henne breng het op 279.281 K.M. Een revolverschot i VOETBAL Franco's aanhangers op het voetbalveld Zij verliezen met 2- Portugal -I van Tegen Duitschland en Italië WIELRENNEN New-Yorksche Zesdaagsche begonnen DOOR LO WILSDORF Onder groote belangstelling heeft de R.K. Nationale Gymnastiek-federatie Zondag te Ginneken haar vijfden kerndag gehouden, waarvan de organisatie uitstekend verzorgd was, zoodat de wedstrijden keurig op tijd verliepen. Om half tien begonnen reeds de ochtendwed- strijden met het nummer vrije oefening. Geluk kig heeft dit belangrijkste nummer op het oogenblik de aandacht van turners en leiders. Er viel dan ook een groote vooruitgang te bespeu ren. Het aantal goed opgebouwde oefeningen was belangrijk hooger dan vorige jaren en de algemeen vormende oefeningen kregen ook haar plaats. Toch is het aantal herhalingen nog veel te groot, terwijl juist de verschillende rekkingen minder goed worden uitgevoerd. Ondanks het feit, dat slechts enkele turners de zware oefen stof machtig waren, behaalde Roermond hier zijn eersten voorsprong. De Haarlemmers waren min der gelukkig. Bij het ringennummer had ieder een de keus tusschen een oefening aan de stille of aan de zwaaiende ringen. Over het algemeen was de beoordeeling in het voordeel van de laat ste soort. Kerremans, die zijn kampioenstitel moest verdedigen, demonstreerde hier de eerste goede oefening. Bij de Bossche ploeg viel vooral het beheerschte werken van Hoogen op. Jammer dat deze turner aan de andere toestellen te veel risico nam, wat hem aan de brug noodlottig werd. Bij Roermond was Muller dit jaar de favoriet maar zijn oefening aan de stille ringen viel tegen doordat hij tot tweemaal toe zijn handstand niet haalde. De Haarlemsche ploeg had zwaaioefeningen gekozen. Van Rijn was door een blessure niet in vorm maar de anderen wisten hun achter stand aardig op te halen. Pracht oefeningen van Kieft en Vos droegen daartoe veel bij, terwijl P v. Wissen met een gestrekte salto bewees, dat hij zijn plaats verdiende. Het paardspringen leverde weinig nieuws. Goede en minder goede sprongen wisselden el kaar af, terwijl de beoordeeling aan den hoo gen kant was. De Bossche ploeg mocht haar sprongen overdoen in verband met het gebruik van een minder goede springplank. Bij de pauze stond de DHGB op de tweede plaats achter Roermond en maakte Vos een mooie kans op den persoonlijken titel. Om twee uur begon het officieele gedeelte. De voorzitter, de heer Bruinsma, heette de talrijke aanwezigen welkom, dankte alle organisatoren en sprak een woord van hulde tot Van Rijn van SSS (Beverwijk) voor zijn kranige prestaties als veteraan van de 30 turners. De paard-oefeningen vielen ook nu niet mee. Roermond alleen liet werkelijk voltige-werk zien en haalde dan ook zooveel punten, dat de eerste plaats voor deze ploeg zeker was. Röm- kens viel af in den strijd om de hegemonie, die nu uiterst fel werd voortgezet tusschen Muller, Vos en Kerremans. Door een lossen legger aan de brug werden vele turners gedupeerd. De handstanden en pirouettes waren minder vast en een drietal turners zagen hun oefeningen mislukken. Vos Het eindresultaat was: Utrecht Haarlem Vrije oefening 314 288% Ringen 281% 318 595 606)4 Paardsprong 152 151 747% 757% Paardvoltige 260 266)4 1007)4 1018 Brug 275)4 295 1283 1313 Rekstok 288% 284% 1571)4 1597% begon met een vlotte serie aan de punten ter wijl zijn oefening ook verder goed verliep. Met twee punten voorsprong kwam hij op de eerste plaats. Kerremans bleef hem volgen, maar Muller viel af door een paar tusschenoefenin- gen, terwijl hij er op 't eind heelemaal uit was. Zoo kwam het laatste toestel, waaraan Vos wel goed is, maar dat voor den Bredanaar zijn beste nummer is. Dat bewees hij ook. 't Begin van zijn oefening zal door geen enkel worden nagedaan en zijn salto was af. Met 88% haal de hij het hoogste aantal punten van den dag Tot een dergelijke prestatie was Vos niet in staat. De slingers vonden weer een ruime waar deering. Een Bosschenaar draaide er twaalf achter elkaar, afgewisseld door twee zolen- draaien en hij noteerde bijna 80 punten. Ook aan den rekstok is ruime variatie mogelijk, wat bewezen werd door Hoogen, die weer wat nieuws demonstreerde, maar die het keurgedeelte weg liet. De voorzitter der N.G.P. reikte tenslotte de prijzen uit. De uitslag van den wedstrijd om het per soonlijk kampioenschap was: na vier na vijf Totaal toestellen toestellen Muller 352% 434% Vos 277% 359 437% Kerremans 276 357 445% Römkens 268% 347 425% In een wedstrijd met twee geheel verschillen de speelhelften heeft N.E.A. met 40 verdiend gewonnen van De Meer, al zijn de cijfers wel iets geflatteerd. Voor de rust werd er door beide elftallen goed voetbal vertoond; alleen de afwerking der aan vallen liet veel te wenschen over. Met blanken stand werd van doel verwisseld. In de tweede helft was het spelpeil schrikbarend gedaald, maar de Ouderkerkers hadden hun schot terug gevonden, terwijl de Meer-bewoners iedere po ging om een doelpunt te maken zagen misluk ken. Beide ploegen zijn volledig, wanneer scheids rechter Hoeboer beginnen laat. Over en weer worden snelle aanvallen opgezet en van een veldmeerderheid is wederzijds geen sprake. Het eerste gevaarlijke moment komt voor het Meer- doel, maar het schot van Nieuwkerk danst via de lat over het doel. Als Kloosterman van De Meer een vrijen trap te nemen krijgt wegens te laag koppen van een der N.E.A.-verdedigers, gaat het harde schot hoog over. Langzamerhand wordt de thuisclub iets sterker, maar herhaal delijk loopt de voorhoede in de buitenspelval, welke tactisch door Wijfjes cs. is opengezet. Een keurige aanval van De Meer, waarbij de bal via Brokx, Kloosterman bij Van Veen belandt, brengt door hoog overschieten niet het ge- wenschte resultaat. Na 35 minuten spelen krijgt L. Overboom van N.E.A. voor open doel de kans van den dag, doch ook dit schot suist hoog over. Met 00 komt da» de rust. Onmiddellijk na de hervatting blijkt, dat het spelpeil van voor de rust niet meer wordt be naderd. Toch ziet N.E.A. na vijf minuten kans door een kopbal van G. Sieverding uit een voor zet van links de leiding te nemen, 0—1. De Meer brengt er niet veel meer van terecht. Het spel wordt te kort gehouden, terwijl het beslis sende schot geheel ontbreekt. Na 16 min. pro fiteert N.E.A., wederom door G. Sieverding, van eenige mistrappen in de Meer-achterhoede en Breda 284)4 282% 567 156 723 272 995 286% 1281% 293 1574% 's-Bosch 295% 293 Roermond 322% 293 588% 151 739% 265 1004 y, 235 1239% 310% 1550K 615 145% 761 306% 1067% 297 1364 y, 303)4 1668 brengt den stand op 02. Schoorl van De Meer laat zich hierna vervangen door Kuijper. Eenige corners voor het doel der gasten leveren niets op. Rechtsbuiten Sieverding wordt te veel vrij gelaten en vijf minuten voor het einde weet hij hiervan gebruik te maken door geheel alleen door te breken en onhoudbaar het derde doel punt te scoren. 03. Ontmoedigd door zooveel tegenslag verandert De Meer zijn opstelling, doch ook dit brengt geen succes. Zelfs weet Schelling den voorsprong van N.E.A. tot 40 te vergrcoten, wanneer de achterhoede der thuis club geen raad weet met den bal. Even voor het einde nog een uiterste krachtsinspanning van De Meer om tenminste één tegenpunt te be machtigen, doch voor open doel schiet Van Veen tegen keeper Besuijen, waardoor ook deze kans is verkeken. Direct hierna komt het einde met 'n 4O-zege voor de Ouderkerkers. In de tweede klasse West Ia won SDO giste ren in Laren met 52 van LVV, waardoor de club uit Bussum thans precies gelijk staat met Portitudo. Olympia stelde teleur door in Hil versum met 3—2 van MSV te verliezen. Actif verrichtte daarentegen een goede prestatie door met 31 over Zwaluwen Vooruit te zege vieren en RKBVV behaalde den vollen buit door Saestum in Zeist met 10 te verslaan. Fortitudo 9 8 1 16 30— 7 SDO 9 8 1 16 34—13 LVV 10 4 3 3 11 26—22 RKBVV 9 4 2 3 10 13—15 Actif 11 3 4 4 10 25—24 MSV 9 4 1 4 9 18—17 Olympia 10 3 2 5 8 21—31 Zwal. Vooruit 9 3 1 5 7 11—15 Saestum 10 3 1 6 7 16—18 WIJ 2 10 2 8 2 9—41 DOSS zette in Wést Ib zijn overwinningen reeks voort door Constantius met 50 te ver slaan, terwijl RKAV opnieuw teleurstelde, nu door in Hoorn met 20 te verliezen van For ward, dat thans weer direct betrokken is bij den strijd om de leiding. De VVA-reserves ver overden een punt door met 1—1 gelijk te spe len tegen Hertha en The Victory verbeterde zijn positie door een 42 zege op de Volendam- reserves. DOSS 10 8 1 1 17 41—15 Alw. Forward 8 5 2 1 12 28—11 Zwaluwen 10 4 4 2 12 16—10 RKAV 9 4 3 2 11 16—10 VIC 10 4 1 5 9 34—26 The Victory 9 3 2 4 8 15—30 WA 2 9 2 3 4 7 15—26 Hertha 9 3 1 5 7 14—28 Constantlus 10 2 1 7 5 9—29 Volendam 2 6 2 4 2 13—29 Het groote feit in West Ila was de nederlaag van Lisse tegen DEM, dat de leiders met 21 klopte. OIV won met dezelfde cijfers in Sassen- heim van Tellingen en DSSH moest eveneens met de score 21 in Haarlem de meerderheid van Vitesse erkennen. ADO behaalde voorts 'n 32 overwinning op WE. Lisse 9 8 1 16 35— 8 DOS 9 8 1 16 38—14 OIV 10 8 2 16 27—14 DEM 8 5 1 2 11 22—14 ADO 10 4 2 4 10 21—26 WE 8 4 4 8 16—14 Santpoort 2 10 3 7 6 22—39 DSSH 10 2 1 7 5 16—32 Vitesse 8 2 6 4 17—22 Teijlingen 9 9 15—41 In West lib won GDA met 3- -2 van Oliveo. VEP met 42 van DONK, Blauw Zwart met 51 van VVL en VVP met 72 van Aeolus. VVP 9 6 3 15 35—20 Bi. Zwart 7 6 1 12 28—10 VEP 10 5 2 3 12 31—34 DONK 10 5 5 10 28—29 GDA 7 4 1 2 9 22—17 VVL 7 2 3 2 7 16—21 Wilhelmus 8 2 3 3 7 21—22 Aeolus 10 2 2 6 6 17—33 Oliveo 9 2 1 6 5 19—21 Ciler 7 1 6 1 10—22 De R.K. Haagsche Athletiekvereeniging „Al batros" organiseerde Zondagmiddag een wed loop door het Haagsche Bosch over een par cours van 2950 meter. In totaal verschenen vier en twintig athleten aan den start. De ver- eeniging „Docos" uit Leiden wist met groote meerderheid in punten den wisselbeker te win nen vóór de organiseerende vereeniging „Alba tros". De voornaamste uitslagen luiden: Klasse A: 1. J. v. Rooden, Docos, Leiden; 2. J. Dubbelaar, idem. Klasse B: 1. M. v. Steenbergen, Docos, Leiden; 2. T. Kallenberg, Docos, Leiden; 3. C. Vergeer, Jong Leven, Amsterdam. Klasse C: 1. L. Houtert, Albatros, Den Haag; 2. J. Würzer, individueel; 3. A. Hijdra, Al batros, Den Haag. Na afloop ontvingen alle deelnemers, die den afstand binnen den vastgestelden tijd hadden afgelegd, een fraai diploma. Het succes van dezen loop heeft Albatros doen besluiten op 27 Febr. 1938 eenzelfden wed strijd te organiseeren. Het is den Duitschen motorrenner Henne ge lukt op de autostrada tusschen Frankfort a. d. Main en Darmstadt het absolute snelheidsrecord voor motoren, dat met 274.181 K.M. op naam van den Italiaan Pietro Taruffi stond, te ver beteren en te brengen op 279.281 K.M. Bovendien bracht Henne op zijn gestroom- iijnden 500 cc B.M.W. nog twaalf nieuwe inter nationale klasserecords op zijn naam. Gerald Harker was derde boekhouder op een handelskantoor in New-Orleans. Een paar dagen geleden had hij weer een woordenwisseling gehad met z'n verloofde. En hij vond dit in een woord verschrikkelijk. Want Gerald hield veel van Harriet, eerlijk en op recht. Maar altijd had ze iets op hem aan te merken, al waren 't kleinigheden. Zoo vroeg ze bijv.: Waarom gaan we niet méér uit? Waarom moet je altijd zoo laat werken op 't kantoor? Zeg, ben je soms van plan je leven lang dat boekhoudersbaantje te houden van 30 dollars per week? 't Maakt me tureluursch, als ik daar aan denk. En, ik geloof ook niet, dat ik T; lan ger uithoud!" Zoo was dat nu al een heelen tijd gegaan, vanaf z'n verloving. De goede trouwhartige Ge rald snapta maar niet, dat Harriet hem maar nam, omdat ze al over de dertig was, vroeger te moeilijk was geweest in de keuze van haar vrijer en nu doodsbenauwd was een „muur bloem" te worden. Toen had ze gedacht: En fin, dan Gerald maar. En die arme Gerald had haar snibbige uit vallen altijd maar vergeven en vergeten. Hij hield veel van haar. Ze was hem het ideaal van een vrouw. Och, ze is een beetje ze nuwachtig, dacht hij vergoelijkend, als ze te gen hem uitgevallen was. Toen gebeurde er iets, dat hij niet vergeten kón. 't Was eenige dagen geleden. En woord voor woord kon hij het gebeurde herhalen. ,,'t Heeft geen zin, om nog verder te gaan, Gerald," had Harriet gezegd, ,,'t Hangt me ge noeg de keel uit. Ik maak 't uit, en liefst maar dadelijk. Zeg, glimlach nu niet zoo idioot tegen me. Ik zal het je maar ineens zeggen; je zou het anders toch gauw genoeg te weten komen. Ik houd niet van je, en ik heb nooit van je gehouden! Waarom lach je nu niet? Enfin, je moogt het wel weten, ik houd van een anderen man, die een meisje, als ik ben, weet te waar- deeren. Ik houd van hem, nu weet je 't en 'k ga met hem trouwen." Gerald Harker was opgestaan en vroeg: „Wie is hij, Harriet? Ken ik hem?" „Dat geloof ik niet," antwoordde het meisje op minachtenden toon. „Waarom ook? Je staat ver beneden hem. 'tis Max Doone, de eigenaar van dat mooie wapenmagazijn in Jacksonstreet. We hoeven nergens op te wachten; hij heeft geld, meer dan genoeg, en we gaan heel gauw trouwen. Wel, wat zeg je er (van?" vroeg ze sarrend. Harriet was woedend, omdat Gerald geen woord zei. Hij zweeg. Geen verwijt, geen on geduldig word, niets. Hij stond daar en liet haar woordenstroom maar over zich heengaan. Toen ze eindelijk uitgesproken had, had hij z'n jas en hoed genomen en was zonder één enkel woord te zeggen, vertrokken. Op z'n kamer gekomen, had hij daar uren achter elkaar in een stoel voor zich uit zitten staren, als versuft, z'n hersens werkten echter normaal en hij dacht voortdurend aan dit eene: dien Max Doone moest hij dooden. Maar hoe? Om voor 'n misdaad in den electrischen stoel te moeten zitten, daar voelde hij niets voor. Levenslange gevangenisstraf? Een huivering van afgrijzen voer hem door de leden, als hij er aan dacht. Den volgenden dag begaf Gerald Harker zich naar den hoek van Jacksonstreet en Mayfield. Op dien hoek was het wapenmagazijn van Doone gevestigd en Gerald keek nauwkeurig naar de in- en uitgaande klanten. Om half ze ven verliet een keurig gekleed heer de zaak en sloot de deur achter zich. Gerald liep naar een daar tegenovergelegen fruitwinkel en vroeg zoo terloops: „Is dat niet mijnheer Doone zelf, die daar heen gaét?" „Ja, dat is hij," antwoordde de winkelier. Gerald's besluit was nu genomen. Hij over dacht en overwoog alles goed en kwam toen tot de conclusie, dat z'n plan niet falen kon. Dit plan was, volgens hem, zeer vernuftig en secuur. Het was een jaar of drie geleden, dat hij de weekloonen voor z'n firma moest uitbe talen. Hij had toen bij Doone een revolver ge kocht. Met dit wapen zou hij nu naar 't maga zijn van Doone gaan en den patroon persoon lijk te spreken vragen. Wanneer deze dan kwam, zou hij zich beklagen over de slechte kwaliteit van de revolver. Hij zou zeggen dat 't ding niet deugde, dat het wapen ketste en met den bediende van Doone tot getuige, zou hij hem dat aantoonen. Dan zou dè revolver afgaan en Max Doone door 't schot getroffen worden. Het zou na tuurlijk een ongeluk wezen, een ontzettend on geluk, maar Doone zou er niet meer zijn. Den volgenden morgen ging Gerald naar het wapenmagazijn en vroeg naar den eigenaar. De bediende vroeg of hij 't soms met den klant af kon, maar Gerald drong er op aan, dat Doone zelf kennis van z'n klacht i zou nemen. Deze kwam en luisterde oplettend toe. Ge rald legde hem heel kalm de I zaak uit, en toen de bediende zich meer dan eenmaal in 't ge sprek mengde, negeerde hij dezen volkomen. „Ik heb alles gedaan, om dat ding met suc ces te gebruiken," zei Gerald tot Doone, „maar 't helpt niet. 't Is een prul en ik verlang van u, dat u het inruilt of het prima in orde maakt. Kijk, ik zal u eens laten zien, hoe het klemt." Hij richtte het wapen nu direct op Doone'» hart. Op dit oogenblik liep de bediende om hem heen, ten einde er een beter gezicht op te krij gen. Daar klonk een schot uit Gerald's revol ver en.... de .bediende viel dood neer. Toen Gerald Harker het bureau van politie verliet, haalde hij verlicht adem. De politie ver dacht hem geen oogenblik. Maar een dag later v/as het voor goed met z'n gemoedsrust gedaan. Hij had een onschuldig mensch vermoord: Tim Wingham, een armen drommel, die hard voor z'n brood moest werken. Eenige dagen later pakte Gerald z'n koffers en verliet de stad. Wat er in de eerste jaren van hem geworden was, wist niemand. Later vernam men, dat hij krankzinnig was gewor den. Een paar jaar na den dood van Tim Wing- dam, zat Harriet, eens Gerald's verloofde, lus teloos in een gemeubileerde kamer bij een vriendin. „O Harriet," zei deze, „wat ben je weer som ber gestemd, en dat nog altijd.... Enfin, nu ik dat toch in je herinnering heb gebracht, zal ik maar verder gaan. Heb je Gerald nooit meer terug gezien?" „Neen," antwoordde de aangesprokene be drukt, „men heeft me verteld, dat hij direct na het geval het land heeft verlaten. Ik weet niet waar hij is. Maar ik hoop, dat hij gelukki ger zal zijn dan ik." Diep bedroefd staarde zij eenige oogenblik- ken voor zich uit,en hernam: „Al was het alleen maar om hem iets te vra gen. Dien avond, dat hij, zonder iets te zeg gen, mij verliet, vertelde ik hem, dat ik met Max Doone ging trouwen. Dat was een leugen. Ik kende Doone zelfs niet. En nu kan ik maar niet begrijpen, hoe Gerald er achter gekomen is, dat diens bediende Tim Wingham de man was, dien ik werkelijk beminde." (Nadruk verboden) De afspraak was, dat als iemand een spoor van Profje gievonden had, hij het door een schel gefluit zou laten weten. Als het donker werd zouden ze allen weer samen komen op de plaats waar ze dien middag hadden ge rust. De kapitein zag op zijn- horloge, dat het niet lang meer zou duren of de duisternis zou vallen en nog niets was er ontdekt. Hij werd wanhopig en wist niet meer wat hij er van denken moest. Hij had zich juist moe deloos op een boomwortel neergezet, onver schillig voor de gevaren, toen een schel ge fluit weerklonk en hij en Struisje gingen in de richting vanwaar het gefluit gekomen was. Toen ze in de buurt kwamen zagen ze ook de andere mannen. „Hebben jullie Profje ge vonden? vroeg de kapitein, terwijl hij haastig op hen toeliep. Maar Profje was niet gevonden, alleen zijn hoedje met de mooie kwast had een van de matrozen aan een slin gerplant ontdekt en dat was een heel eini hier vandaan. De hoofdzaak was, dat ze nu wisten in welke richting gezocht moest worden. Maar met de vallende duisternis Was zoeken niet meer mogelijk- Er werd daarom een tent opgezet en een flink vuur aangemaakt, deels om gevaarlijke dieren op een afstand te houden, deels ook om Profje, indien hij zich in de nabijheid bevond, de richting te wijzen. Toen werden weer een paar mannen op wacht gezet en de anderen gingen slapen Maar het is te begrijpen, dat daar niet veei van kwam. Iedereen was ongerust, want z» wisten wel hoe gevaarlijk het is om in een oerwoud te verdwalen, als men niet eens wa. pens bij zich heeft. Wat er van Profje te recht zou komen, wist niemand. Eigenlijk hadden ze geen van allen hoop hem nog levend te vinden. Struisje was de eenige die den moed niet opgaf en daar hij niet kon wachten tot het weer licht whs, sloop hij de tent uit en begaf zich op weg. Het elftal van het nationalistisch Spanje speelde Zondag te Vigo tegen Portugal, welke ontmoeting met 21 door de Portugeezen werd gewonnen, nadat de rust met blanken stand was ingegaan. De beste man van het veld was de Spaansche doelverdediger Eizaguirre. De returnwedstrijd wordt 30 Januari te Lissabon gespeeld. De heer De la Riva, bestuurslid van den Na- tionalistischen Voetbalbond, heeft aan de per» medegedeeld, dat het Spaansche team binnen kort in Oviedo Duitschland zal ontmoeten en daarna Italië. Na deze ontmoetingen zal de ploeg naar Zuid- Amerika vertrekken om daar een aantal wed strijden te spelen. Zaterdagnacht is de New-Yorksche zesdaag sche begonnen, waaraan zooals men weet ook PijnenburgWals deelnemen. Het veld ziet er als volgt uit: Walthour—Crossley, Ignat— Diot, PijnenburgWals, KilianVopel, Gebr. Peden, GiorgettiMoretti, RusselO'Brien, Le- tourneur—Debaets, BiniDebruycker, Rooman— di Paco, ThomasRiboli, AudyZach", Ottevare Lepage, CiezinskiWissel, SpencerSaavedra. 8 „Ik heb den heelen tulband opgegeten," bekende Pretorius, terwijl hij Bella met een zondaarsgezicht aankeek. Zij wierp een blik op de geplunderde tafel. Het middenstuk, de tulband, het sieraad van den disch, ontbrak. „Een hongerigen gast moet je niet alleen bij een gedekte tafel laten," beweerde de zondaar schalks, waarop zij hij en Bella hartelijk lachten. Oliva kneep haar lippen zoo stijf op elkaar, alsof zij van plan was er één lip van te maken. Die twee gingen al heel ongegeneerd en vertrouwelijk met elkaar om. Absoluut geen etiquette! Bella schonk thee uit een mooien zilveren trekpot en bood haar moeder het eerste kopje aan. Dan bediende zij Pretorius die, nu een aanval op de overige lekkernijen ondernam. „Ik weet het niet, hoe het komt, maar vandaag smaakt mij alles yeel lekkerder daiv anders," zei hij met een ondeugend, Jongensachtig glim lachje in de richting van de jongedame, die blozend haar oogen neersloeg. Uit al dat ge manoeuvreer kon Oliva niet wijs of liever, zij kon het maar al te goed, naar zjj meende. Zij spraken nu over onverschillige onderwerpen; dat de reis zoo voorspoedig was verloopen en dat mama zich op haar eersten autotocht zoo kranig had gehouden. Dit scheen Oliva werke lijk met den auto te verzoenen en zij deed Inderdaad haar best om vriendelijk te zijn. Zij beweerde ten slotte, dat zij er geen notie van had, hoe dichtbij Weenen eigenlijk was, want dat zij anders ai veel eerder was gekomen. „De auto brengt alles dichter bij elkaar," verzekerde Pretorius, terwijl hij ijverig de ge rechten eer aandeed. Er stond zoete Tokayer- wijn op tafel en hij vulde de lange, slanke glazen. „Beste Oliva, wij zullen onze glazen ledigen op je gezondheid en als welkom in Weenen en wij hopen, dat je het hier in deze heerlijke stad zoo prettig zult vinden, dat je er na een lang verblijf weer spoedig terug zult keeren." Zij klonken met de fijne kristallen glazen. De dames namen een klein teugje en Pretorius dronk langzaam, druppel na druppel genietend, zijn glas leeg. Bella antwoordde hem guitig: „Je tafelspeech was ditmaal niet, wat je noemt „af", beste Virgilius, en ik herken den beroemden afge vaardigde Pretrorius niet. Ben je zoo zenuwach tig als Je met twee dames theedrinkt?" „Wat bevalt je dan niet in mijn modelspeech, Juffrouw wijsneus?.'! „Er zat geen gang in. Je hebt wel alle hulp middelen aangewend om te imponeeren, doch dat is Je, wat mij betreft, niet gelukt, daarvoor heb ik Je te dikwijls in de landsvergaderingen hooren spreken. Ik geloof dat de aanwezigheid van mama je nerveus heeft gemaakt. Maar zij kent je voldoende om geen al te groote eischen aan je redenaarskunst te stellen!" Er vloog een schaduw over het onbeweeglijke gelaat van Oliva. Dat vroolijke gescherts van die twee begreep zij niet. Het overkwam haar zelf zoo zelden, dat zij eens hartelijk kon lachen, doch nu overviel haar plotseling een hevig verlangen, ook zoo luchtig en schertsend te kunnen babbelen. Pretorius stond op. „Met Je goedkeuring zou ik nu afscheid willen nemen, want ik heb nog verschillende belangrijke zaken af te wikke len." Hij maakte een officieele buiging voor de dames en vertrok. „Neen, je mag niet weggaan voor je mama den eed hebt afgenomen. Zij moet beloven, dat zij al haar deftigheid naar huis stuurt en zich hier laat omtooveren in de jonge mooie vrouw, die zij in werkelijkheid is dat zij bovendien alles zal doen en laten, wat men van haar ver langt," verzocht Bella. Zij had oogenschijnlijk vroolijk gesproken, maar haar blik had zich ernstig en diep in dien van Pretorius geboord, alsof zij hem smeekte: „Help mij, help mij en ook haar." Hij had haar begrepen. „Nu, oliva? Wil je ons je vertrouwen schen den? Ik neem, wat Bella betreft, alle verant woordelijkheid op mij. Dus rest Je nog 'slechts mij te vertrouwen." Daarin lag meer dan het vroolijk contract inhield. Onbewust had hij met bijzonderen nadruk gesproken. Oliva keek van den een naar de ander. „Wat willen jelui eigenlijk van mij? Ik ge voel mij goed, zooals ik ben," verzekerde zij aarzelend. Doch diep in haar hart was zij onrustig. Hoe kwam het, dat 't haar niet moge lijk was, te weigeren? Waarom kon zij nu niet in haar gewone ongenaakbaarheid volharden? En waarom vreesde zij, dat zij Virgilius Pretorius zou teleurstellen?! Toen Pretorius weg was, bleef het stil. De twee vrouwen konden den weg naar eikaars hart nog niet vinden. In haar onzekerheid gaf Oliva er de voorkeur aan te zwijgen en Bella pijnigde zich af om aan de situatie een gedwongen wending te geven. „Wilt u mijn huis eens bekijken, mama?" begon zij. Oliva keek eenigszins verschrikt op, alsof iemand haar plotseling uit haar slaap had ge wekt „Jouw huis? ik dacht dat je op kamers woonde?" „Neen, mama," zei Bella eenigszins trots, „het is mijn eigen huis en ik heb mijn eigen huis houding...." „Maar waarom dat alles?" Oliva was onge veinsd verbaasd. „Kost dat dan geen massa geld? Waarom moet een jong meisje er een eigen huishouding op na houden? je woont hier toch niet, je bent toch Maar Bella viel haar heel oneerbiedig in de rede. „Als 't u belieft, lieve, beste mama, dit be- hoort bij uw belofte, die u heeft gedaan. U mag niet vragen. U moet alleen maar kijken, alles op u laten inwerken en dan later oordeelen." Voor de Oliva van het landgoed zou dit als een ongehoorde eisch geklonken hebben. Doch de weinige uren, die zij ver van haar voor vaderlijk huis had doorgebracht, hadden reeds iets van haar eigenzinnigheid weggenomen. „Nu, goed dan," zei Oliva gelaten en zacht zinnig als nooit tevoren, „laten wij „jouw" huis eens gaan zien." Zij bekeek haar dochter, toen deze zoo zelf bewust en flink haar moeder voorging. Zij had iets over zich, dat haar beslist van andere vrouwen onderscheidde. Zij was in haar doen zeer natuurlijk en toch sterk persoonlijk. Zij was nu ja, dat viel niet tegen te spreken zij was buitengewoon mooi en scheen dat ook te weten. Dat was het, wat Oliva meer aan voelde dan men kon bemerken. Het was een zeldzaam bewuste en volmaakt evenwichtige persoonlijkheid. Hoe kwam zij aan zoo'n dochter? Zij waren nu aangeland in een vertrek, dat met zijn groote schrijftafel en vele boekenplan ken op een ernstige werkkamer geleek. Alles met boeken bezet. Doch het vak tegenover de deur werd geheel ingenomen door een reus- achtigen spiegel, die niet alleen de personen, doch ook heel de kamer weerkaatste. Op Oliva, die spiegels over 't algemeen als voorwerpen van ijdelheid, uit den booze noemde, maakte het een geweldigen indruk, toen haar bijziende oogen plotseling twee dames zagen, die op haar toe traden. Die eene, ja, dat was toch Bella, nietwaar? Zij kromp ineen en staarde verbijsterd naar die andere. Was dat een spook, een geest? Doch op 't zelfde moment ontdekte zij, dat 't haar eigen spiegelbeeld was en zij bloosde van erger- nié, dat zij zich als een boerenmeisje door den spiegel had laten misleiden. Inmiddels was Bella naar de schrijftafel ge gaan om eenige papieren op te ruimen. Oliva zag in den spiegel elke beweging, elk zelfbewust gebaar van haar dochter. Het kon niet uitblij ven, of zij moest ook duidelijk het onderscheid tusschen haar kleeding en die van Bella waar nemen. Hoe eenvoudig en voornaam zag dat meisje er uit in dat soepele donkerblauwe jurkje met witten kraag. Haar eigen jurk was ook eenvoudig, vond Oliva, maar wat een verschil! En dan die schoenen! Breed en zwaar drukten die plompe dingen zich in het dikke zachte, lichte tapijt. Nu begon zij toch tot de overtui ging te komen, dat haar kleeding en schoeisel min of meer boersch waren. Alles op zijn tijd, dacht zij bij deze plotselinge openbaring. Om op de buitenwegen en door de velden te loopen, kon de dorpsschoenmaker je wel aan practisch schoeisel helpen, maar daar naast bestond toch ook nog iets anders. Niet dat zij dat niet altijd had geweten maar zij had koppig haar oogen gesloten en niet willen zien. .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 15