DE VROUW IN ITALIË Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen I» Geschikte Japonnen voor zware dames JURK VOOR MEISJES MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 HAAR HUIS VAN 10-11 JAAR 1 WEET U d.; gmniiniiiniiiniiiniiniiiiininniniTiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniig aiiiiinuiiiimiimiiiniimmminminmiiiiiiininiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiniiniiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiic iniiiniiiiiiiniiiniiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiimiiniiiHiiimiiiiimminiMiiiiimiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiif? iuiliiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiininiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiimiiiiimuiiinuiuiiiiuiiiiiiiimimnmmniiiiië De Luxemburgsche doelverdediger is tevergeefs uitgevallen; Nederland juicht stoftelijk shot van 1 vo« de;: vo« 3 zet no en Vo door Haas pera V» ren kem: Do» garni; gendl thot sen, L. H Hooy Do, Wouc uitgaf VO* de Kf cand J. E„ Haar: Voo Kun* gersc Brei< EeiÈ niet vaca Worcl Des- De H.Blf dans certzt; bald banc. De Schi soli, te lef slecl In c tan'g van dans; dam het sji veel De etm» de F"; Vv. 111 ren Watf W. gack ris Gei! ber; FOTOREPORTAGE lei de he Oi da va Ee Stori was wate het Or brar reedi nood Tool nood heel De was O orot. dr. A. H. M. J.van Rooy, rector-magni- ticus der Am- sterdamsche Universiteit, is Zaterdag op de begraat- plaats«Buiten- veldert» ter aarde besteld Op Schloss Sonnberg in Oostenrijk is Zaterdag het huwelijk voltrokken tusschen Aartshertogin Margaretha von Habsburg en Francesco Marquese Taliani, Italiaansch gezant bij het Nederlandsche Hof. Het bruidspaar tijdens de plechtigheid Vóór den aanvang van den voetbalwedstrijd Nederland-Luxemburg bood de aanvoerder der gasten aan captain Van Heel een vaantje aan. De spelers van beide elftallen kijken belangstellend toe D heei telei de onh twet De Zuic geve derc die, Di huis daai huis were Bt ook Vorn niet loeie toch een ge ja bytt bepe en t Tot besluit van de driedaagsche herdenking van prof. v. d. Waals had Zaterdag in het Koloniaal Instituut te Amsterdam een plechtige bijeenkomst yjO&ll plaats. V.l.n.r.burgemeester dr. W. de Vlugt, prof. dr. P. Debije en wet houder Boekman in een geanimeerd gesprek Wie zich een idee wil vormen van het huiselijk leven in Italië, moet aller eerst de gedachte aan een vriende lijk villaatje buiten of een knus bovenhuisje in de stad loslaten. - Zoowel in de kleine dorpen als in de steden heeft ieder gezin zijn plaats in de reusachtige gebouwen, die dan ook met recht „palazzi" worden genoemd. In groote steden, zooals Rome, Milaan, Napels zijn deze moderne gebou wen 'n 10 a 11 verdiepingen hoog. Wanneer u bedenkt, dat er op elke verdieping stellig 'n 4 of 5 families htm „flatje" hebben, is de rekening gauw gemaakt. Dat is nog wel iets anders dan in Amsterdam „met z'n drieën op een trap" wenen! Bij de nadee- len, die er aan deze manier van samenwo nen verbonden zijn, moeten we toch één groot voordeel niet vergeten: eenmaal in ons appartementje aangeland, hebben we een onmiskenbaar gevoel van veiligheid. Een ieder immers, die ons een gewenscht of ongewenscht bezoek wil brengen, moet den portier passeeren. De portier speelt in het Italiaansche leven een groote rol, want de arbeiderswoningen zoowel als de luxe huizen hebben zoo'n exemplaar. Hij, of erger nog, zij, zetelt in de loge achter de groote getraliede poort en bespiedt al uw doen en laten of zit op warme dagen voor de deur en deelt nieuwtjes uit aan de bu ren. Wie zoo vermetel zou zijn zijne hoog heid als een „quantité négligeable" te be schouwen, komt al gauw tot de ontdekking misgerekend te hebben. De portier, hetzij van het huis uwer vrienden of van het uwe, moet met onderscheiding behandeld wor den. Alvorens er toe over te gaan hem iets te vragen, dient u een minzamen glimlach op uw gelaat te tooveren, en daarbij niet ver geten, steeds te spreken met „als u zoo goed zoudt willen zijn" of „als het u niet te veel moeite is" etc., vergezeld gaande van een onopvallend toegeschoven, maar even wel voldoende fooi. Wanneer u zich stipt aan deze regels houdt, hebt u eveneens kans op een goede behandeling. Mocht u echter een van deze dingen, vooral het laatste achterwege laten, dan is uw leed niet te overzien. De portier laat gemoede lijk uw oude nicht 98 treden opklimmen om bij u aan te bellen en tot de ontdekking te komen dat u niet thuis bent. Een anderen keer verzekert hij uw beste vriendin, dat u bent uitgegaan en niet voor den avond te rugkomt, terwijl u argeloos met uw potje thee en versche koekjes op het bezoek zit te wachten. Inspecteurs van de belasting en verkoopers van stofzuigers laat hij on gestraft tot uw woning doordringen, terwijl hij den brenger van uw fleschje melk af scheept met de boodschap, dat u vandaag op water en brood leeft. Het spreekt vanzelf, dat inbrekers bij 'n dergelijke controle weinig kans van slagen hebben, want de portier is eveneens ver antwoordelijk voor iederen persoon, dien hij toegang tot „zijn gebouw" verschaft en als het 's avonds 10 uur slaat sluit hij onver biddelijk de poort en bent u voor het ge vaar van dieven zoowel als voor het con tact met de buitenwereld beveiligd, 'n Late bezoeker, 'n bezorger van telegram of ex- pressebrief, iedereen moet onverrichter- zake terug, want als u er geen zesde zintuig op na houdt, zult u moeilijk iets gewaar kunnen worden van alles wat zich daar voor die onverbiddelijk gesloten deur af speelt. Zoo is het te begrijpen, dat de stad 's avonds een weinig vroolijk aspect heeft met die groote, sombere, gegrendelde deu ren en al die hermetisch afgesloten ven sters. De Italianen hebben namelijk een uit gesproken sympathie voor het laten zakken van de jalouzieën. Natuurlijk is dit 's zo mers noodzakelijk, daar het anders on houdbaar heet zou zijn in de huizen en het meubilair onherkenbaar zou verschieten. Uit gewoonte laat de Italiaansche huis vrouw de blinden echter ook in de andere jaargetijden heel of half gesloten. Daarbij komt nog, dat ze heelemaal niet graag in haar huis wil afgekeken worden. Toeval ligerwijze verliezen we daar ook niet veel aan, want aan het Italiaansche interieur ontbreekt ten eenenmale de sfeer van inti miteit. Men zal zich afvragen, waarom men tevergeefs de gezelligheid, die in Holland een onmiskenbaar en misschien te weinig gewaardeerd bezit is, zoekt. Daar zijn ver schillende oorzaken voor aan te wijzen, maar de hoofdzaak zal toch wel zijn: de mentaliteit van het Italiaansche ras. Natuurlijk leeft het volk op straat Het heerlijke klimaat, de milde zon geeft daar alle aanleiding toe. 's Zomers immers zit ten de volksvrouwen veel frisscher en pret tiger in een schaduwrijk plantsoen rondom de klaterende fontein dan binnen achter gesloten luiken en 's winters zoeken ze ook weer gauw een plekje in het weldoende zonnetje in plaats van in haar kille huis. Er is trouwens weinig te beleven in deze vierkante steenen ruimte, die men kamer pleegt te noemen en waar „geen blind paard kan schaden". Wel anders is het met de vrouw uit den midden- of beteren stand, die haar huis heeft te verzorgen en schoon te houden, want de Italiaansché vrouw is heusch niet vuil, zooals de Hollandsche met haar wereldnaam op het gebied van zindelijkheid pleegt te denken. De buiten lander, die eens in de achterbuurten van Napels gaat kijken, neemt een herinnering mee naar zijn land aan fenomenale sme righeid (die overigens het meest uit de groote armoede voortkomt) evenals de Amerikaan, die 'n paar klompjes koopt als aandenken aan de Hollandsche kleeder dracht. Het doorsnee-Italiaansche huis is netjes en ordelijk; het moge echter kost baar of goedkoop gemeubileerd zijn, er ontbreekt steeds één ding: gezelligheid. Wat begrijpt de Italiaansche van gezellig heid? Het is een woord, dat in haar voca- bulair niet thuis hoort. Het is niet te defi- nieeren, niet bij te brengen je hebt het, of je hebt het niet. Zelfs de Hollandsche vrouw, die zich met al. haar begrippen van gezelligheid in Italië komt vestigen, moet die al gaüw een voor een opzij zetten. Waar kan zij een gezellig huiskamerameuble- Van de op deze bladzijde voor komende genummerde mo dellen, die aan het mode-album „Winterweelde" ontleend zijn, kunnen bij het Patronenkantoor fanoraNassauplein 1, Haarlem, patronen besteld worden tegen den prijs van 10 cent voor jabots, kraagjes, 20 ets. voor rokken, blou ses, kleine avondjasjes en kinder- Kleeding, 35 ets. voor mantels en japonnen, 50 ets. voor complets. Bestellingen kunnen geschieden: door bemiddeling van Uw agent; door girostorting op No. 293631; door toezending van het bedrag per postwissel of in postzegels. In alle gevallen 5 ets. extra voor toe zending per post. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ment koopen? 'n Huiskamer bestaat hier zelfs niet. Er is alleen: eetkamer, salon, en bij 'n meer uitgebreid interieur: studeer- en (Xitvangkamér. De goedkoope meubel zaken hebben de afgrijselijkste, burgerlijk ste en ongezelligste dingen. Bij de luxe zaken daarentegen kunnen we keus maken uit moderne stijlmeubels en imitatie antie ke, die alle een even voornaam cachet hebben, want zoo weinig als de Italiaan weet van gezelligheid, zoo goed is hij op de hoogte van wat deftig is en aristocra tisch. Doch wij zouden ons bepalen tot het terrein van de vrouw. Hierover vertellen we een volgenden keer weer iets. C. P.—D. Natuurlijk hebben de gezette dames al weer uitgekeken naar een model, om hun wintergarderobe aan te vullen. We bedoe len met gezette dames niet degenen, die 'n 70 of 75 kilo wegen, maar zij, die een hee. stuk over dit gewicht heen gaan, want deze behooren tot de categorie vrouwen, die alles moeten vermijden om nog zwaarder te schijnen dan zij reeds zijn. Voor hen dus geen dwarse lijnen, geen breede ceintuurs geen overdreven gameering en natuurlijk, geen lichte kleuren. We kunnen wel zeggen, dat figuur 735a. aan alle voorwaarden voldoet. De japon heeft een lange taille in den vorm van een vest, dat schuin over elkaar sluit met groo te knoopen. De mouwen hebben van boven wat ruimte en de rok is een weinig klok kend. Wie gewoon is haar japonnen met wit te gameeren, moet daar dit seizoen eens van afzien en een groene of blauwe versiering nemen. De smalle bies langs den hals kiezen wij nu dus eens van een mooie sprekende kleur. Wij hebben voor dit costuum 3.25 M. stof noodig. Pig. 730a. is al even eenvoudig als het voorgaande model. Het heeft een smalle voorbaan, een ceintuurtje in den rug, een voudige mouwen met een middelmatigen kop en klokkende revers van soepele zijde. Juist deze garneering verdoezelt een al te geprononceerde buste en de V-lijn doet den hals slanker schijnen. Hier is 3.50 M. stof voor noodig. De patronen voor beide japonnen zijn te verkrijgen in de maten 46," 48, 50 en 52. POLA Bovenwijdte 80 c.M., lengte midden vóór 80 c.M., schouderbreedte 10 cM., mouw- leiigte 52 c.M. Benoodigd: 2.75 meter stof van 80 a 90 c.M. breed, 1 gèsp, 30 c.M. gaas of linnen. Wanneer de stof dubbel gevouwen is, plaatsen we vóór- en rugpand onder el kander op de stof (middenvóór en mid denachter aan de vouw) daaronder de mouw, waarnaast de ceintuur geknipt wordt. Er is dan nog een stukje over voor kraag en manchetten, In het voorpand van de jurk worden aan weerszijden twee plooien gelegd van 5 c.M. en deze worden tot op een hoogte van 30 c.M. van den zoom, een halven centimeter van den kant, ingestikt. In fïet rugpand maken we een plooi naar elkaar toe van 10 c.M., die even zoo ingestikt wordt. De mouw wordt met ruimte in het armsgat geplaatst en in den kop kunnen we een stukje linnen of gaas doen. De mouw wordt met 15 c.M. ruimte aan de manchet geplaatst. Voor zoom knippen we bij de lengte van de jurk 6 c.M- aan. Voor naden knippen we overal 2 c.M- aan. C. M. dat het zoo gevaarlijk is met tinnen lepels in kokend vet te roeren tin smelt in ko kend vet. dat ge aangesneden kaas het beste kunt bewaren door ze te wikkelen in een met zout water vochtig gemaakten doek. dat ge oogenschijnlijk verdroogde planten soms weer kunt ophalen, als men den bloempot zoolanft' inder water zet tot ef geen luchtblazen meer opstijgen. Een spelmoment voor het doel der gasten tijdens den voetbalwedstrijd Nederland Luxemburg in het Feyen- oord-stadion te Rotterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4