FRANKEN'S A STIENS Laatste Nieuws MentMjftoiü: Uitslaande brand LUNCHROOM Het ongeluk van den Prins Een Geschenk? Een BRIL! MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 Dank zij pas aangesloten telefoon werd veestapel gered Brandweerman be dwelmd Het bloembollenvak en de vrijheid BILJARTEN COMPETITIE NEDERL. BILJARTBOND Weekoverzicht BEZOEKT OP UW ST.NICOLAAS-WANDELINC KAMER VAN KOOPHANDEL Stemming is noodzakelijk F.B.H.O. Competitie der Biljart-federatie H.H.V.-AVOND BURGERLIJKE STAND Het is er gezellig De consumptie is er prima De b'ediening is af En.... dat voor die prijs DAMMEN D.C.IJ. wint van Wormer Kees de Ruyter in Haarlem WATERPOLO ZwemlustH.P.C. 05 D.S.S.Vitesse 12 DE BURGEMEESTER RECIPIEERT THEE ZONDER VERGUNNING Hotelhouder van „Velserbeek" voor den kantonrechter DAMESHOCKEY-COMPETITIE SPORTRAAD VAN DE GRAAL Uitslag der wedstrijden op 28 Nov. B.D.H.C. IN DUITSCHLAND Een overwinning te Bremen en een gelijk spel te Hannover „Beek en Hof" te Loenen wordt rusthuis Restauratie door architect v. d. Wardt voor dè Zusters Franciscanessen GIERSTRAAT 27 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hartelijk medeleven van den Haagschen gemeenteraad DE TOESTAND VAN PRINS BERNHARD NED. HEIDE-MIJ. De gloeilampensmokkelarij te Roosendaal HEEMSTEDE Arbeidsconflict dreigt Moeilijkheden in de electrotech- nische industrie VELSEN ZAANDAM STAD Hedenmorgen omstreeks tien uur brak brand uit in de boerderij van den heer an den Berg aan den Schalkwijkerweg onder de gemeente Haarlem. Het vuur greep vervaarlijk snel om zich heen en de vlammen sloegen hoog uit het dak. Dank zij hetf eit, dat de buurman van den heer Van den Berg juist verleden week een telefoon had laten aanleggen, was zeer spoedig de Haarlemsche brandweer op de plaats des onheils, die mt 5 stralen, drie op een pomp en twee op de waterleiding, het vuur bestreed. De plaats waar de boerderij ligt, heel in het Zuiden der gemeente aan het Spaarne, is on geveer een half uur van het centrum verwij derd en de buurman is de eienge in de buurt, die, gelukkig, ii} het bezit van een telefoon is. De brand is ontstaan in een aan het woon huis gebouwde stal, waarschijnlijk doordat het daar opgestapelde hooi te dicht bij een for nuis lag en vonken waren overgesprongen. Hij werd ontdekt door de vrouw des huizes. Boven de stal is een hooizolder, die spoedig ook door het vuur werd aangetast en de rook- vorming was zoo groot, dat men aanvankelijk niet kon binnentreden en het aanwezige angstig loeiende vee bevrijden. Eindelijk is men daar toch in geslaagd en de 33 beesten, 30 koeien, een stier en twee paarden, werden de wei in gejaagd. De inboedel van het woonhuis werd bijtijds in veiligheid gebracht, zoodat de schade beperkt- blijft tot een vrij aanzienlijke brand en waterschade. Een der brandweerlieden van de pijp leiding, B. Gressenhoven, werd echter door de groote rookmassa bedwelmd. Hij werd het woonhuis binnengedragen en door den Ongevallen Dienst behandeld. Een uur daarna kon hij zijn werkzaamheden her vatten. A Een gedeelte van het dak van den hooizolder stortte in, doch het gevaar voor het woonhuis was spoedig geweken. Van de trap gutste het water naar beneden en ook in de stal stond, het weldra ongeveer een voet hoog. Om half twaalf achtte de commandant der brandweer, de heer Van der Broek, het gevaar reeds zoover geweken, dat hij het niet meer noodig oordeelde met 5 spuiten te werken. Toch meende men nog wel een uur of vier noodig te hebben, voor men den hooibrand ge heel onder de knie had. De boerderij behoorde aan de gemeente en was verzekerd. (Ongecorrigeerd.) EIJWS Werff; z. van A. E. HouwelingRiepenhausen; 25 Nov.: z. van C. A. v. d. Storm—Meerman: 27 Nov.: z. van E. M. Vosv. d. Boogaard. Overleden, 26 Nov.: E. Balv. Aken, 51 j., Julianalaan. Overleden: J. Beckers 67 j., Kamperlaan; J. Trautig 77 j., Colensostraat; B. RoelandRein- sma 70 j., Witte Heerenstraat; M. Schoone— Vrenegoor, 74 j., Dr. Leydsstraat. Onder het artikel óver dit onderwerp, versche nen in ons blad van Zaterdagavond, is de naam van den heer D. W. Lefeber weggevallen. Klasse C, afd. 1. De match VondelB.C.H., welke Woensdag avond in de hoofdstad gespeeld werd, stond op hoog- peil. De Haarlemmer G, Metz was er ge weldig' in, en maakte tegen Steenman (Vondel) een moyenne van 16.07 en won fraai. Heems kerk (Vondel) speelde tegen Houtkooper met een gemiddelde van 11.53. De B.C.H.-er kreeg dus geen kans, zoodat de stand weer gelijk was. Vondel nam de leiding door Schulein, die de Jager ver voor bleef. Ook de Amsterdammer Laverti speelde zeer sterk 225 in 28 beurten. De Zwart (B.C.H.) kon dit tempo niet volgen, zoodat de thuisclub met 62 won. Klasse D, afd. 2. D.E.S. startte Donderdagavond in Amsterdam uitstekend en nam door v.d. Hoek en Oster- thun een 4O-voorsprong op Benoorden 't IJ. Toen waren de gastheeren aan het woord. Bonacker en v. Geuningen bleven den DES-ers Strijbos en Ronde de baas, zoodat de wedstrijd in een 44-gelijk spel eindigde. Klasse D, afd. 3. De Roemer (A'dam) beleefde Maandag van zijn reis naar de Bollenstad niet veel plezier. Het viertal van Insulinde was dermate in vorm, dat de hoofdstedelingen geen voet aan den grond kregen. Alleen Ellenbroek (De Roe mer) gaf behoorlijk partij en bracht het nog tot 141. Zijn clubgenooten maakten slechts 70, 89 en 88 van de 150 car. Insulinde zegevierde dus met 80! Op eigen tafel met 62 klop is nu niet be paald een hoopvol resultaat voor D.E.S. Toch speelden zij niet bepaald slecht tegen Water graafsmeer. Vooges en Roosen verloren met ge ring verschil, doch Vlug won mooi van den Am sterdammer Schooneveld. Uittenbogaard bleef op v. Volen (Watergraafsmeer) 20 punten ach ter. Klasse E, afd. 3. Dinsdagavond was B.C.H. bij de Algemeene op bezoek. De gastheeren namen door Bakken hoven de leiding waarna de Haarlemmer Okker gelijk maakte. Aangezien zoowel Javanse als Grantstück met gering verschil geklopt werden, behaalde de thuisclub een verdiende 6r—2-zege. Vandaag heeft de candidaatstelling plaats voor de periodieke verkiezing van de leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. In tegensteling met vorige jaren is thans zeker voor het kleinbedrijf een stemming noodzakelijk, daar gekozen verklaring door enkele candidaatstelling niet mogelijk is. Voor het kleinbedrijf zijn lijsten ingediend door de R.K. Middenstandsorganisaties, de Haarlemsche Handelsvereeniging en de Coö peraties. Voor het kleinbedrijf zijn aftredend de hee- ren Mathot, Meijer, Lasschuit, Miezérus, Hyl- kema en Uitzinger. Door de gezamenlijke R.K. Middenstandsor ganisaties in het rayon Haarlem zijn de vol gende candidaten ingediend: 1. G. J. W. Ma thot te Hillegom, aftr., 2. H. H. Meyer te Vel- sen, aftr. en verder G. Alders te Haarlem, S. L. Hoes, Haarlem; J. de Mol, Haarlem; Th. S. J. Hooy, Haarlem. Door de Coöperaties: de heer G. A. Groene- woud, bedrijfsleider van de coöperatie „Voor uitgang. Voor de neutrale Middenstandsvereeniging, de Haarlemsche Handelsvereeniging, werden candidaat gesteld: B. W. Lasschuit, C. Koster, J. E. Voet, H. J. Breij, J. G. Hoffmann te Haarlem, G. W. P. Stoutenbeek te Beverwijk. Voor het grondbedrijf treden^ af de heeren J. Kummel, ir. H. J. M. Bekkers, ir. W. J. Bur- gersdijk, A. H. baron van Hardenbroek, W. Breitenstein en Treus. Eenigen van deze zittende heeren stellen zich niet herkiesbaar. Men neemt echter aan, dat de vacatures door enkele candidaatstelling zullen worden aangevuld. De candidaatstelling duurt tot vier uur. De stand van de competitie der Federatie van Biljartvereenigingen voor Haarlem en Om streken luidt thans als volgt: KLASSE A De vereeniging van oud-leerlingen van de H.BB. a gaf Zaterdag een geslaagde soiree- dansante in een zeer smaakvol versierde Con certzaal men danste onder een gigantisch baldakijn waaraan niet minder dan drie bands hun medewerking verleenden. De Blue Ramblers, onder leiding van Piet Scheffer, blonken vooral uit door de trombone- soli, terwijl George Pickard' beslag had weten te leggen op de croonerette June Parker, die slechts weinig optrad, doch veel succes oogstte. In de tuinzaal, eveneens versierd, speelde een tan'go-band. Buitgn het gewaardeerd optreden van de Croaking Nightingales was er nog een danspaar van de School of Dancing te Amster dam, dat aller bewondering afdwong, terwijl ook het steeds wisselende costuum van de assistente veel bijval oogstte. De danseur, de heer de Jong, was tevens bal- 'etmcester. Geboren: C. BroekhuizenKrol d.; M. H. J. de RegtPluis d.; A. D. BeijersbergenBakker d.; C. TemmeKain d.; G. ProseeHoofd d.; W. v. d. HoogenSival d.; M. Meijerv. Beije- ren z.; W. C. v. WieringenHart z.; J. J. v. d. Waterende Joode d; W. SluiterBrand d.; W. v. HoutenHoedjes z.; W. KroonGigen- gack z.; A. C. LoofZuurendonk d.; G. v. Sla- risWagenaar z. Geboren, 25 Nov.: d. van K. Boeree—Schrei- ber; 26 Nov.: 2 z. van H. H. v. Beestv. d. Vriendenkring 4 4 13— 3 8 O. V. s. 5 2 3 12— 8 7 Vriendenkring II 5 1 3 1- 9— 9 5 Zandvoort 5 1 3 1 9— 9 5 Soc. Vr.kring 4 2 2 8— 8 4 Excelsior (L.) 5 1 2 2 9—11 4 Nieuw-Flora 4 3 1 7— 9 3 Telescoop 4 1 1 2 7— 9 3 A. D. O. 4 1 3 4—12 1 KLASSE B O. V. s. 4 3 1 11— 5 7 A. D. O. 4 3 1 11— 5 6 Soc. Vr. Kring 4 2 1 1 10— 6 5 Telescoop 4 2 1 1 9— 7 5 Vriendenkring II a 4 1 1 2 7— 9 3 De Doelen 5 2 3 6—14 2 Vriendenkring II b 5 2 3 6—14 2 KLASSE C Vriendenkring II 5 5 -i 18— 2 10 O. V. S. 5 3 1 1 12— 8 7 Vriendenkring 4 2 1 1 10— 6 5 De Doelen 4 1 1 2 7— 9 3 Zandvoort 4 3 1 6—10 3 Telescoop 3 2 1 4— 8 2 Soc. Vr. Kring 3 1 2 3— 9 1 't Centrum 4 1 3 4—12 1 KLASSE D Telescoop 5 3 1 1 11— 9 7 A. D. O. 4 2 2 11— 5 6 O. V. S. 4 2 2 10— 6 6 Zandvoort 4 1 3 9— 7 5 De Doelen 5 I 3 X 10—10 5 Soc. Vr. Kring a 4 I 2 1 9— 7 4 Vriendenkring II 5 2 3 9—11 4 Nieuw-Flora 4 1 1 2 7— 9 3 Soc. Vr. Kring b 5 5 4—16 Om acht uur 's avonds, toen „Kees" tegen J. Steffers in 't strijdperk trad, was de belang stelling enorm. Tijdens deze partij dachten we onwillekeurig terug aan den tijd toen Kees' te genstander zelf nog 10 a 11 jaar was en in de „Koornbeurs" ook reeds met een gemiddelde van 5 speelde. Ook nu gaf de jeugdige biljart speler blijk het trekken volkomen te beheer- sc'nen. Ondanks eenige goedgeraakte losband- stooten stond Kees in 't begin iets achter. Bij de negende beurt noteerden we echter een score van 32, gevolgd door een van mooi klein gehou den 24. De 24ste was even mis en de markeur dacht dat hij raak was, doch Kees gaf sportief te kennen gemist te hebben. Na 12 beurten was de stand 94 om 107 voor Kees. Steffers kwam daarna goed in vorm, liep met een serie van 23 iets uit en won ten slotte met 150 tegen 146 caramboles. Na een oefenpartijtje tegen 'n minder sterken D.E.S.-er, waarbij Kees de 100 punten in 22 beurten vol maakte, ging de jónge Waal wijkei" welverdiend ter ruste. Volgens zijn begeleiders wacht „Kees" nog een zwaar programma. De eerstvolgende drie maanden moet hij eiken Zaterdag en Zondag séances geven, waarna hij in Augustus 1938, als hij zijn leerplicht volbracht heeft oversteekt naar Amerika. Vóórdien moet Kees echter nog duchtig trainen en vooral leeren zich niet door een achterstand te laten ontmoedigen. Voor de hoofd- en eerste klasse competitie van den Ned. Dambond speelden in Wormer het eerste tiental van D.C.IJ. uit IJmuiden tegen Wormer 1 en D.C.IJ. 2 tegen Wormer 2. Evenals de vorige ontmoeting wist D.C.IJ. met beide tientallen te zegevieren. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: D.C.IJ. 1—Wormer I A. LigthartB. J. de Boer 20 B. DukelS. Kuijper 20 H. de BoerC. van Hattum 1—1 P. Leijté—C. P. Hooijboer 11 C. SuijkJ. Demmendaal 20 H. Laros—H. C. Busch 2—0 H. BuisJ. Smoolenaars 1—1 J. Mertens—P. Waal 1—1 G. PostmaR. Vel 11 T. Postma—C. Tenty 2—0 Totaal 155 De uitslag van D.C.IJ. 2—Wormer 2 luidt 12—8. Restaurant „Bolwerk" was overbevolkt om den jongen biljartkampioen uit Waalwijk aan het werk te zien. Al aanstonds bleek, dat hij het spel al aardig onder de knie had en in de derde beurt scoorde hij een goed gespeelde 22. Zijn partner liet zich echter ook niet onbetuigd en nam met een fraaie 31 de leiding. Als de ballen buiten Kees' bereik lagen, sprong de elfjarige kwiek op den rand van het biljart en lag weldra in z'n voile, lengte op het biljart. Afgewisseld door enkele poedels, maakte Kees nog series van 29, 16 en 20 en het pleit voor zijn vasthoudendheid, dat hij op den sterken D.E.S.-er v. d. Hoek slechts drie punten achterbleef. In de tweede match van 150 car. leek Kees eenigszins vermoeid. Wel liet hij wederom eeni ge prachtige massees zien, doch langzamerhand bcekte hij een flinken achterstand. Blijkbaar ontmoedigd raakte Kees eruit en verloor zoo doende met 102 om 150. Tusschen beide partijen genoten de aanwe zigen van eenige fantasiestooten, waarbij vooral eenige fraaie losse piqué's getuigden van bui tengewonen aanleg. Zondagmiddag speelde HPC I eindelijk zijn laatsten wedstrijd voor de zomercompetitie. Beide partijen hadden twee invallers. HPC was direct sterker en wist door ten Hoeken en Eldering (2 x) voor rust een 30- voorsprong te veroveren. Na rust was ook het spel meer verdeeld, maar Schalkwijk wist verschillende gevaarlijke scho ten fraai te stoppen, terwijl Braam en Elde ring den eindstand op 50 wisten te bren gen. De zomer-competitiestand is thans: HZ en PC 8 7 1 0 15 58—17 HPC 8 4 2 2 10 26—17 UZC 8 3 2 3 8 14—19 Maas 8 2 1 5 5 15—27 Zwemlust 8 0 2 6 2 942 Reeds heden (Maandagavond) begint HPC aan de winter-competitie met DVH, HZ en PC, Zian en DWK, n.l. om 8.15 uur in het Sport- fondsenbad te Haarlem, waarbij HPC als volgt verschijnt, tegen het Haarlemsche DWK: Schalkwijk Braam, Leyenaar, Derx Uitendaal, Eldering, Sipkema In een van beide kanten zeer slecht gespeelden wedstrijd is Vitesse er in geslaagd het steeds meer uit vorm rakende DSS op eigen terrein te kloppen. De Castricummers behaalden deze overwin ning niet zoozeer door beter spel dan wel door enkele malen goed doorzetten, hetgeen doel punten ten gevolge had. Overigens ging de DSS-keeper, nadat hij gedurende de eerste helft doel had schoon gehouden, niet geheel vrij uit by een der doelpunten; maar aan den anderen kant gaf Vitesse een doedpunt weg, toen een der backs hoog op zijn keeper terugspeelde en deze den lastigen bal niet in zijn macht kon houden. Dit doelpunt beteekende den gelijkmaker voor DSS, dat hierop nog volop kansen kreeg om een gelijk spel of zelfs een overwinning te be halen, maar er rammelt momenteel iets in de voorhoede en deze line zag dan ook geen kans om ook maah één doelpunt te maken. Het was zoo nu en dan een zeer saaie partij en speciaal vóór de rust gebeurde het meermalen, dat de bal zirh minutenlang op het middenterrein be woog, zonder dat eenn van de partijen een be hoorlijken aanval wist op te zetten. Eenige scrimmages brachten wel wat meer leven in de brouwerij, doch uit geen ervan werd gescoord. Het was dan ook al ver in de tweede helft, toen Vitesse, dat nog steeds een aantal oude krachten in de elederen telt, imddels den linksbuiten een goeden voorzet in eengfloelpunt omzette, waarmede de wedstrijd in het voor deel der Castricummers werd beslist (12). Wel kreeg DSS in de laatste minuten nog een tweetal corners te nemen, doch er mas geen doorkomen aan, zoodat de plaats, die de Haar lemmers momenteel op de ranglijst innemen, er weer niet op is verbeterd. .(Ongecorrigeerd.) Blijkens de receptie-registers, die Zaterdag middag bij gelegenheid van de receptie van den burgemeester en zijn echtgenoote ter teeke- ning lagen, hebben ook nog hun opwachting gemaakt: M. P. J. Möllmann, oud-vic.-gen. van het Bisdom; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en familie; J. F. M. Sterck; Jhr. dr. J. C. Molle- rus; Th. Westervoordt, directeur Spaarnebank N.V.; dr. Ph. Koot van de Maria-Stichting; de burgemeesters van Zandvoort en Bennebroek; een deputatie van de Graal; Kerk- en School bestuur der St. Liduina-parochie; de beeldhou wer Th. van Reyn; het oud-Kamerlid Chr. v. d. Bilt; het hoodfbestuurslid van het Ned. Too- neelverbond en talrijke directeuren van groote ondernemingen. Men herinert zich de geruchtmakende zaak van den Velsenschen burgemeester contra den hotelhouder van „Velserbeek", bij wien eerst genoemde tot voor eenigen tijd zijn intrek had genomen. Maandagmorgen stond de hotelhouder voor den Haarlemschen Kantonrechter terecht we gens het zonder vergunning verkoopen van al cohol-vrije dranken, in casu een kopje thee. Des avonds om kwart voor negen, op den 29sten Augustus, had hij aan een 57-jarigen man een kopje thee verkocht. Verdachte gaf dit toe. De verbaliseerende agent bevestigde dit, waarna de verbruiker verklaarde zich den da tum niet meer te kunnen herinneren. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte het feit wettig en overtuigend bewezen, doch in verband met verschillende omstandig heden zoo had verdachte een dag na het verbaal het verlof gekregen, dat nogal lang op zich had laten wachten de minimumboete van f 0.50. De verdachte verzocht vrijsprak of ontslag van rechtsvervolging, omreden in het proces verbaal wordt gesproken over perceel en in de wet alleen veboden is in lokaliteiten drank te verschaffen zonder vergunning. De rechter vond dit argument niet steekhou dend en veroordeelde hem overeenkomstig den eisch. De uitslagen van de Zondag voor de R. K. Dameshockeycompetitie van den Sportraad van de Graal gehouden wedstrijden luiden: Olympia (Leiden)—The Unity (Amsterdam) A. 3—0. Wilskracht 1 (Amsterdam)Quick (Haarlem) A. 0—4; B. 1—1. L. H. S. (Alkmaar)Keep fit (Den Haag) A. 40. Hurry up II (Overveen)N.V.A. (Amster dam) A. 53; B. 2—2. Thor (Amsterdam)Hurry up I (Overveen) A. 3—2; B. 1—3. Hurry up IIN.V.A. Dit was een vlotte, spannende wedstrijd, waarbij de partijen tegen elkaar waren opgewassen. Bij den B-wedstrijd nam N.V.A. direct in den aanvang de leiding en wist deze te behouden tot aan de rust. 10. Direct na de rust maakte Hurry up gelijk, on middellijk gevolgd door een tweede doelpunt voor Hurry up. N.V.A. wist echter tegen het eind nog een doelpunt te maken, zoodat de wed strijd eindigde in een gelijk spel: 2—2. Thor—Hurry up I A. Een spannende wed strijd, waarbij de doelpunten vlug achter elkaar gemaakt werden. In den B-wedstrijd bleek Hurry up aanmerkelijk sterker, maar na de rust wist Thor toch nog een doelpunt te maken, zoodat de uitslag 13 werd. De 2de toer vam BDHC naar Duitschland werd met het volgende elftal ondernomen: N. Roossen (d.), D. Roos, F. Kerkhoven (a.), M. v. Thiel, J. Goeting, P. v. d. Zouwe (R W.) m„ T. Mulder, M. v. ,d. Zouwe (R.W.), G. Hoo- gven, mevr. Dorsman-Rigbers, T. Goeting (R. W.), v. De eerste wedstrijd gin.g Zaterdagmiddag te gen Bremen, dat met 31 geslagen werd. De Haarlemsche combinatie vormde een goed ge heel en speelde technisch beter dan de Duit- schers. Vóór de rust ging de strijd gelijk op. Bremen nam de leiding die mej. Tootje Goe ting uit een strafcorner teniet deed. In de 2de speelhelft was BDHC sterker. De mid denlinie met de stickvaste mej. Janke Goe ting als beste kracht, stuwde goed en de hech te achterhoede liet zich niet meer passeeren, zoodat na goed combineeren van de voorhoede mej. Gerda Hoogeveen BDHC na een kwar tier spelen de leiding gaf. Mej. T. Goeting was de beste voorhoede-speelster van het veld en zij verhoogde den voorsprong door wederom- een strafcorner te benutten. Het spel van de Haarlemsche dames was soepeler dan dat van de tegenpartij. Ook in deze ontmoeting kwam de over het algemeen grootere hardheid van het Duitsche hockey weer naar voren. De tweede wedstrijd werd Zondag te Han nover gespeeld tegen een sterke ploeg van de Gau Nedersaksen. Het vrijwel gelijkopgaande spel kwam goed tot uiting, zoowel in den rust stand (11) als in den eindstand (22). (Ongecorrigeerd.) Naar wij vernemen, zal de oude buiten plaats „Beek en Hof" te Loenen aan de Vecht van bestemming veranderen. Uit particulier bezit is zij overgegaan in handen van de Zusters Franciscanessen van Heijthuijsen om te worden ingericht tot rusthuis voor bejaarde zusters. Architect Th. v. d. Wardt te Bussum is met de restauratie en den bouw van een nieuwen vleugel belast. De fraaie buitenplaats „Beek en Hof" is onge veer 175 jaar oud en grenst met haar uitgestrekt terrein aan de rivier. Men is op het oogenblik begonnen met den bouw van een betonnen kelder voor den aanleg van centrale verwarming. Na de restauratie van het oude gebouw zal een nieuwe vleugel worden gebouwd. Met de werkzaamheden hoopt men in het najaar van 1938 gereed te komen. N Bij den aanvang van de vergadering van den Haagschen gemeenteraad, heeft de voorzitter, burgemeester De Monchy, de volgende woorden gesproken: Het zal den raadsleden vermoedelijk wel reeds bekend zijn, dat Z. K. H. Prins Bern- hard hedenochtend aan de grens van Am sterdam een ernstig auto-ongeluk heeft ge had en met een lichte herschenschudding in een ziekeninrichting is opgenomen. Ik mag uw gewone agenda niet aan de orde stellen, alvorens van deze plaats, naar ik vertrouw uit U aller naam, de hoop te hebben uitgesproken, dat de Prins voor de Koninklijke Familie, aan welke hij zooveel zonneschijn heeft gebracht en voor ons volk, dat hem reeds in zijn hart heeft op genomen, gespaard moge blijven en spoe dig, geheel hersteld, moge terugkeeren naar zijn vrouw, die in de komende gewichtige weken zijn bijzijn en zijn steun zoo noode zou missen. Ik moge U voorstellen, dat de raad in dezen geest telegrammen aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zende. De raad, die deze woorden staande aanhoor de, hechtte, nadat de telegrammen waren voor gelezen, zonder hoofdelijke stemming hieraan zijn goedkeuring. Het telegram aan H.M. de Koningin luidt: „De raad der gemeente 's-Gravenhage, met groot leedwezen vernomen hebbende van het ongeval, dat aan Z.K.H. Prins Bernhard is overkomen, verzoeke Uwer Majesteit wel te wil len aanvaarden de eerbiedige verzekering van zijn oprechte deelneming in Hare gevoelens en bidt Uwer Majesteit toe, dat Z.K.H. met Godes hulp door spoedig herstel gespaard moge blij ven voor het Koninklijk Huis en het Neder- landsche volk". Het telegram aan Prinses Juliana heeft den volgenden tekst: „Met ontroering kennis genomen hebbende van het ongeval aan Z.K.H. Prins Bernhard overkomen, gevoelt de gemeenteraad van 's-Gra- venhage, in vergadering bijeen, behoefte eer biedig uiting te geven aan zijn innigen wensch dat Z.K.H. met Gods hulp door spoedig herstel gespaard moge blijven voor Uwe Koninklijke Hoogheid en het Koninklijk Huis der Neder landen." Hedenmiddag te half drie heeft de parti culiere secretaris van Prins Bernhard, jhr. Dedel, het volgende officieele communiqué be treffende den toestand van den Prins verstrekt. Prins Bernhard zal voorloopig nog niet naar Soestdijk vervoerd kunnen worden. In den loop van den dag zijn de verschijnselen eenigszins verbe terd. De wonde in het gelaat is ge hecht en de toestand was hedenmid dag naar omstandigheden bevre digend. Uit het gesprek, dat wü hedenmiddag met baron Dedel in het Burgerziekenhuis heb ben gevoerd, bleek ons, dat na den aan vankelijk als zeer ernstig beschouwde toe stand, in de middaguren een geleidelijke verbetering is ingetreden. De Prins is nu en dan buiten kennis. Behalve H. M. de Konin gin, met wien de Prins zich korten tijd onderhield, en de behandelende genees- heeren, is niemand bij hem toegelaten. Ofschoon Prinses Juliana met het oog op Haar omstandigheden van een spoedig bezoek heeft afgezien, wordt wel rekening gehouden met de mogelijkheid van Haar komst, hetzij alleen, hetzij met Hare Majesteit de Koningin. De politie heeft daartoe maatregelen getroffen. In de vergadering van den raad van commis sarissen van de Nederlandsche Heide-maat- schappij van Zaterdag j.l. is de heer A. A. Nengerman te Doorn, lid van het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche Heide-maat- schappij, tot eersten secretaris van die maat schappij benoemd. Naar aanleiding van het bericht dat de crisis-opsporingsdienst te Roosendaal een groo te smokkelarij van gloeilampen heeft ontdekt, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat niet de crisisopsporingsdienst zich met deze zaak heeft bemoeid, maar dat ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen het misdrijf bij controle van ten vervoer aangeboden goederen hebben ontdekt. Past toch op uw rijwiel! Iemand die Za terdagavond even in de R.K. Kerk aan het Valkenburgerplein was, ontdekte toen hij bui ten kwam, dat zijn rijwiel, dat even onbeheerd had gestaan, voor het kerkgebouw, verdwenen was. Zondagavond verdween er eveneens een rij wiel uit een voortuintje van een perceel aan de Landzichtlaan. Van beide vermissingen is kennis gegeven bij de politie. De onderhandelingen over vernieuwing van het collectief contract voor de electrotechnische branche zijn vastgeloopen. Het vorige contract, dat inmiddels per 31 Oc tober is geëindigd, werd van werknemerszijde (met inachtneming van den opzegtermijn) op gezegd. De voornaamste wijzigingen welke door de drie samenwerkende metaalbewerkers bonden, t.w. de Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkersbond, de Nederlandsche R.K. Metaalbewerkersbond en de Christe lijke Metaalbewerkersbond in Nederland, waren gesteld, zijn: Verhooging van de con- tractloonen met ongeveer J0 percent, en een controle-instantie op de naleving van het contract. Over het tweede punt werd overeenstem ming bereikt, over het eerste evenwel niet. De combinatie van werkgevers, welke gevormd wordt door; de Nederlandsche Vereeniging van Electrotechnische Werk gevers, den Nationalen bond van R.K. Elec trotechnische Werkgevers St. Antonius de Vereenigde Electrotechnische Installateurs en de Amsterdamsche leden van den Elec- trobond, wilden van loonsverhooging niets weten. Integendeel deden zij te elfder ure voorstel len, die tot niet onbelangrijke verslechteringen van de loonen zouden leiden. Zij wilden o.a. het aantal monteurs van 50 tot 40 procent terugbrengen en in evenredig heid het aantal hulpmonteurs en leerlingen opvoeren. Een reeds vastgestelde conferentie werd van werkgeverszijde afgelast en zij zonden hun la tere voorstellen schriftelijk toe, waarover een uitspraak van de werknemersbonden weid ge vraagd. De besturen van de werknemersbonden heb ben de werkgeversvoorstellen onaannemelijk verklaard en zullen dienovereenkomstig hun respectievelijke leden op de eerstdaags te hou den ledenvergaderingen adviseeren. Tevens zal dan een uitspraak worden ge vraagd over een te stellen ultimatum. Tijdelijke afsluiting van een weg De Dood weg te Velsen van den Kweekensteinsweg tot den Biezenweg zal van Dinsdag 30 November a.s. af tot nader order voor het doorgaand ver keer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. Oneerlijke steuntrekkers. Door den Dienst van de Werkloosheidsverzekering en de Ar beidsbemiddeling is bij de politie aangifte ge daan, dat drie werkloozen gedurende eenigen tijd onrechtmatig steun hebben ontvangen, doordat zij inkomsten uit arbeid niet hadden opgegeven en hun gewone steunbedrag in ontvangst hadden genomen. Over: HOOPVOL VOOR DE OTJD- GEPENSIONNEERDEN VAN LAND- EN ZEEMACHT Hooggeachte Redactie. Na hetgeen in den laatsten tijd alzoo in t be lang van bovenvermelde groep landgenooten is gesproken en geschreven, is er voor hen wel aan leiding hoopvol naar het nabije te staren. Daartoe slechts een paar voorbeelden: In de Eerste Kamer, sprekende over het lot der oud-gepensioilneerde militairen, verklaarde Min. v Defensie Deckers blijkens blz. 308 van de Han delingen dier Kamer van 16 Februari 1934: „Ik erken, dat hun flnancieele toestand ongunstig afsteekt bil den geldelijken toe stand van andere gepensionneerden en dat er dus aan gedacht kan worden een verschil in behandeling te nemen En nu is het zoo verheugend, dat deze oud- Minister, als voorzitter van de Kamerfractie der R.K. Staatspartij, het verlangen van deze groote partij, tijdens de Kamerdebatten, heeft kenbaar gemaakt, dat niet alleen gelden beschikbaar die nen te worden gesteld voor de weermacht, maar dat de overheid vooral haar hooge roeping, den zwakke te beschermen, volkomen zal vervullen. Deze fractieleider voegde daar nog aan toe, dat dit door alle jaren heen het standpunt en het ideaal is geweest van de R.K. Staatspartij. Zeer zeker goede klanken in de ooren der reeds zoo bij herhaling teleurgestelde oud-gepension- neerdé militairen. Voorts de meening van Zijne Exc. oud-Min. Jhr. de Geer, die volgens blz. 1647 van de Hande lingen der Tweede Kamer van 16 Februari 1937 heeft verklaard: „dat tegenover de oud-gepensionneerde mi litairen ONRECHT is gepleegd, er geen toon baar motief meer is om hun aanspraken niet te erkennen en dat tweeërlei weegsteen van ouds een GRUWEL is." Dit alles, en nog veel meer, is inderdaad wel overweging waard en hoopvol voor de hierbe- doelde oude oud-landsdienaren. Moge hun verwachting in de nabije toekomst in vervulling gaan. De kans daartoe is in niet ge ringe mate gestegen, nu die van het Indische leger in pensioen reeds zijn gelijkgesteld met de nieuwgepenslonneerden van dat leger en dit niet tegenstaande is gebleken, dat de pensioenen in Indië hooger en de dienstvoorwaarden aldaar gunstiger zijn dan h. t. 1. U, Mijnheer de Hpofdredacteur, hartelijk dank voor de opname. Hoogachtend, EEN MEDE-LEVENDE Over: DE BAKENESSERGRACHT VAN „VREEMDE SMETTEN VRIJ". Met recht kan men straks zeggen, dat de Bake- nessergracht geheel gezuiverd zal zijn, wat men noemt „van vreemde smetten vrij". Immers, de actieve Haarlemsche gemeentereiniging is met haar moderne baggermachine thans nog bezig, het laatste „vuil" uit te baggeren, en de gracht meer op een: normalen diepgang te brengen, zoodat werkelijk weer „groote schepen" de gracht kun nen bevaren. Bakenessergracht blijft dus, wat zij zoo reeds jaren en Jaren was, het oudste stukje stadsschoon van Haarlem. We hadden de gracht zoo gaarne gedempt gezien, maar daar komt nu niets meer van. Dus niet nakaarten! Alleen dit: Gemeente werken zoudenl we aanraden, als straks ..de gracht" schoon is, er een passende omlijsting aan te geven, en wel, ln den vorm, van een. nieuwe bestrating. De eene zijde, het smalle ge deelte, is kort geleden, hier en daar wat opge knapt, maar de overzijde, die er het slechtste aan toe ls, heeft men maar zoo gelaten, zooals het nu nog is. De zijstraten, die op de Bakenes sergracht uitloopen n.l. Zakstraat en Kokstraat nemen een druk verkeer mee. De fietsgangers kunnen er van meepraten, als zij in een „Bake- nesser-kull" terecht komen, eh de voetganger weet zich niet het veege lijf te redden, daar een trottoir op de Bakenessergracht ontbreekt En dan. als het heeft geregend, zijn het de meer tjes of kleine riviertjes, die beslag leggen op het wegdek, vanwege de verschillende verrassingen. In allen ernst, nu geen half werk doen. Uit diepen van de gracht ls noodig. maar een goede bestrating, voor een snelleren afvoer van het water, ls toch zeker ook wel noodzakelijk te noemen. De verschillende sta-in-den-weg van rekken en dergelijke, ruime men dan tevens op. Haarlemssche straatmakers, aan 't werk dus! VAN DER STEEN. Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5