M0USSANA We luisteren naar FINANCIEN K MILD "AMERICAN! CIGARETTES i Dagfilm MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 Slachtoffers van de ,Specht"-ramp Stoffelijk overschot van de leden der bemanning te Amsterdam aangekomen Begrafenis der slachtoffers T extiel-caseine Steeds meer fabrieken produceeren SINT NICOLAAS OP WERK- KAMP „VREDESTEYN" Duizenden gloeilampen onder de zoldering Uitgebreide smokkelaffaire te Roosendaal ontdekt ,Vol verwachting klopt ons hart" DADERS VAN SNELTOCHT ACHTERHAALD GEESTELIJKE VOLKS GEZONDHEID Groeiende belangstelling in heel het land LEENING NIJMEGEN DE PENSIOENKORTING VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL Een verzoek om intrekking KATHOLIEKE JONGE WERKGEVERS I. Geslaagde vergadering te Nijmegen HET ROODE ACHTERLICHT VOOR RIJWIELEN Laat het tijdig monteeren MOUSSERENDE APPELWIJN étrtaaM ah cAampafffte Dinsdag 30 November •van-VALKENBUR DRAIS ZACHT VAN SMAAK-PRU5 70 ct Gevechten in de bergen hij Nazareth Twee politieposten in Palestina overvallen Betoogingen tegen de Habsburgers in Weenen Dreigende mijnwerkers- staking in Wales Kardinaal Tappouni celebreert te Parijs Dwaalsporen voor de Duitsche Katholieken Koning Boris terug Korte berichten WIELRENNER SLAATS EN PELLENAARS WINNEN TE PARIJS Met een ronde voorsprong op PélissierBuysse ZEGE VAN SCHERENS TE BRUSSEL Van Vliet tweede in sprint wedstrijd Zondagmorgen tegen elf uur is te Amster dam het s.s. „Simaloer" aangekomen, dat de stoffelijke resten aan boord heeft van de oh de ramp van de Specht omgekomen leden der bemanning, Stork, Ruben en Stodieck. Bij de aankomst waren aanwezig mr. Slote- maker, algemeen secretaris der K. L. M., en de K. L. M.-piloot Kooper namens de vereeniging van vliegtuigbestuurders. Hedenmorgen om half elf is het stoffelijk overschot van drie leden der bemanning van het op 6 October jj. bij Palembang veronge lukte K. L. M.-vliegtuig Specht, den gezag voerder F. M. Stork, den werktuigkundige J. J. Ruben en den marconist J. J. Stodieck. op de bgraafplaats Zorgvlied ter aarde besteld. In de aula stonden drie kisten, gedekt met de Nederlandsche driekleur en een overvloed van bloemen, waaromheen de familieleden en tal van vrienden en collega's der omgekomen Vliegers zich hadden geschaard. De K. L. M. was vertegenwoordigd door den directeur, den heer A. Plesman, terwijl de heer Fengler na mens de Deutsche Lufthansa en de heer Mar- tinoff namens de Air France aanwezig waren. Voorts was de K. N. I. L. M. vertegenwoordigd door den heer Nieuwenhuis, die ook. een krans op het graf had neergelegd. De heer Plesman herdacht de drie omge komen vliegers gezamenlijk, omdat het ook de wensch der familie was dat zij geza menlijk in vaderlandschen bodem zouden rusten. Van hen had hij niets dan goeds te herdenken, alle drie leefden zij voor hun gezin, voor hun vak en voor hun maat schappij, terwijl zij idealen hadden, die hen aanzienlijk verder zouden hebben ge bracht. Hun jonge levens zijn wel wat al te vroeg afgebroken, maar zij, die na hen komen, zullen htm dankbaar zijn voor hun rijke ervaring, die zij met zooveel vrucht kunnen benutten. Vervolgens las ds. J. Koningsberger een hoofdstuk uit het boek Job, waarna hij zich met woorden van troost tot de achtergeble venen richtte. tig saldo van f 429.57. Da begrooting voor 1937 sloot in inkomsten en uitgaven met f 2369.57. Bij de bestuursverkiezing werden Mej. N. Crielars uit Amsterdam en Dr. Chr. Mol uit Etten herkozen. Als nieuwe ieden werden geko zen de heer J. van Meegeren uit Venlo als voor zitter van den R. K. Bond voor groote gezinnen en de heer Metering uit Den Bosch namens de R.K. Vereeniging van krankzinnigengestichten. Na afloop werden de paedologische en ortho- paedische instituten van de St. Maartens kliniek bezocht. Op het oogenblik produceeren reeds vier zui velfabrieken, die in de afgeloopen maanden zijn voorzien van een installatie daarvoor, tex- tiel-caseïne, de grondstof van lanital of melk- wol. De inrichting van vijf andere fabrieken komt binnenkort gereed, terwijl bij nogmaals vijf fabrieken met de installatie binnenkort een begin zal worden gemaakt, aldus bericht het Handelsblad. Al deze fabrieken overwegend niet coöpe ratieve hebben of krijgen een dagcapaciteit van één ton textielcaseïne, dat is 30.000 a 35.000 kilo ondermelk per dag. De caseïne wordt tot dusver geëxporteerd. Onlangs 'meldden wij, dat aan de grens ti Nispen, onder Roosendaal, een béstel-autó werd aangehouden van een te Roosendaal gevestigde meubelfabriek. Tusschen de dubbele zoldering een z.g. spiegellade werden meer dan 50.000 boekjes sigarettenpapier aangetroffen, in ver band waarmede deze lading en de auto in be slag werden genomen. Tegen den eigenaar, die ook in den auto zat, werd proces-verbaal opge maakt. Thans vernemen wij, dat deze zelfde meubelfabrikant met een rijkdom van gloei lampjes opnieuw tegen de lamp is geloopen. Zaterdag hebben eenige ambtenaren van den dienst der Invoerrechten en Accijnzen te Roo sendaal zekeren van S. uit Rotterdam aange houden, die niet minder dan 600 uit Bel gië gesmokkelde gloeilampjes vervoerde, welke in beslag werden genomen, terwijl de aangehou dene werd voorgeleid om verhoord te worden. Bij dit verhoor bekende S.- v. O. o.m., dat hij de lampjes in ontvangst had genomen van den meubelfabrikant M. v. L. te Roosendaal. Dit gaf den ambtenaren, gezien de antecedenten van v. L., aanleiding tot het instellen van een minutieus onderzoek in de perceelen van de genoemde meubelzaak. Bij deze huiszoeking kwam men tenslotte op den zolder terecht van de achter het winkel pand gelegen werkplaats. Toen de zoldervloer werd opengebroken, vond men werkelijk tus schen de zoldering van de werkplaats en den zoldervloer een enorme hoeveelheid gesmok kelde Belgische gloeilampjes. De juiste hoe veelheid kon nog niet worden vastgesteld, doch naar wordt beweerd zou de voorraad op 60 a 65000 gloeilampjes zijn geschat. Te dezer zake werd nu ook v. L. aangehou den, tegen wien na verhoor ook proces-verbaal is opgemaakt. Hierna zijn beide aangehoudenen voorloopig weer op vrije voeten gesteld. „Vol verwachting klopt ons hart:" Heeft u dat onze werklooze jongens al eens hooren zingen, dat oude Sinterklaasliedje, dat ieder jaar weer nieuw wordt en ieder jaar zoo'n ver langen geeft naar iets dat blij maakt, tenmin ste voor een oogenblik. ,Vol verwachtingJa, maar als we hier om ons heen zien, wie kan dan feitelijk iets verwachten? Waar zouden de jongens dat van daan halen? „Vol verwachtingO ja, maar wist u dat er bij zijn en dat is §een uitzon dering die maar één paar sokken hebben en natuurlijk de noodlottige gevolgen daarvan on dervinden? Wist u dat er velen zijn met één paar schoenen? Met een enkel „stel" onder goed? Goddank ja, dat de bovenkleeding van de meesten die stille armoede niet verraadt. Maar denkt u dat nu eens in wanneer u thuis bent op uw gemak bij een warme kachel bij uw krant bij uw alles waarvan u plezier kunt hebben 96 jonge werkloozen met toekomstbeelden waar u zelf ook 't rooskleurige niet van kunt inzien, zij zingen „vol verwachting 96 kampbewoners roepen het uit: „Vol ver wachting" en zoeken kracht en steun en op beuring bij Hem die lijden weet te verzachten en tranen drogen kan, hetzij Hij dat aileen doet of door hulp van anderen. In naam van het komend Kerstkindje durf ik u vragen, zelfs in dezen bedeltijd, bereidt uw hart voor op Jezus' genadekomst door gebed, boete en offer; en offert u als het kan uw bijdrage voor die vol verwachting kloppende harten. Ja dan kunnen ze ook het laatste cou nietje zingen: Eerlijk zullen wij alles deelen Suikergoed en marsepein en hetgeen u missen kunt voor onze werklooze jeugd van het kamp „Vredesteyn", Egmond- Binnen (N.H.) Dankbaar zullen wij dan voor u bidden en uw St. Nicolaas-vreugde, maar vooral uw Kerstvreugde zal grooter zijn ,Vol verwachting klopt ons hart" dezer da gen dan. H. WANSINK, Montfortaan, Rector. FAKFAK, 29 Nov. (Aneta) Naar aanleiding van een sneltocht in het gebied van den Zuid- Vogelkop, waarbij zes menschen geroofd en ze ven vermoord zijn, van wie er twee zijn opgege ten, zijn door politiepatrouilles in het binnen land thans vier der geroofden gezond achter haald, benevens een aantal daders, die gevan gen zijn genomen. Zaterdagmiddag is te Nijmegen in het pae- dologisch instituut aan het Hengstdal de ze vende algemeene vergadering gehouden van de R.K. charitatieve vereeniging voor geeste lijke volksgezondheid. Bij ontstentenis van den voorzitter, Mr. G. Kropman uit Amsterdam, werd de vergadering geleid door den vice-voor- zitter Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld te Nijmegen. Het jaarverslag 1936, uitgebracht door den heer C. Th. Kortenhof te 's Hertogenbosch, ver meldde o.m. dat de beweging voor de geestelijke volksgezondheid het geheele land door, zoowel bij de overheid als bij de verschillende vereeni- gingen, groote belangstelling mocht ondervinden. Het werd betreurd, dat het prophylaxe fonds, dat het vorig jaar voor de psychologische, psy chiatrische consultatiebureaux een ruime sub sidie beschikbaar'stelde, het komende jaar daar op zal moeten bezuinigen. Veel medewerking werd ondervonden van den R.K. Bond voor buitengewoon lager onderwijs. Verscheidene nieuwe scholen voor buitengewoon lager onder wijs aan zwakzinnigen werden opgericht, o.a. in Alkmaar, Oldenzaal Didam, Waalwijk, Box meer en Veghel. Veel aandacht werd besteed aan de zgn. nazorg. De Dr. Ariënsvereeniging, die zorgt voor redding van katholieke drank zuchtigen, maakte veel gebruik van de consul- atiebureaux. Tevens was er geregelde samen werking met de R.K. Reclasseeringsvereenigin- gen, vooral ten behoeve van haar psychopathen- zorg. Pogingen, aangewend om onder leiding van het Wit-Gele Kruis te komen tot plaatselijke commissies voor geestelijke volksgezondheid, hebben nog niet tot het gewenschte doel geleid. Rekening en verantwoording 1936 werd goed gekeurd in inkomsten met f2668.57 en een ba- De inschrijving op f 5.474.000.3 pet. Obliga- tiën, leening 1938, in stukken van f 1000.no minaal aan toonder ten laste der gemeente Nij megen tot den koers van 100 pet. zal zijn open gesteld op Vrijdag 3 December te Amsterdam ten kantore van de Hollandsche Bank Unie N.V. en H. Oyens Zonen N.V.; te 's-Graven- hage bü de N.V. Bankierskantoor van Lissa Kann; te Nijmegen bij den Gemeente-ont vanger. Houders van de per 5 Januari 1938 aflosbare obligaties der 3% pet. leening 1936 en van de eerste leening 1937, ten laste der gemeente Nij megen, resp. pro resto groot f 1.815.000.en f 3.659.000.kunnen bij de inschrijving op de 3 pet. leening een recht van voorkeur uitoefe nen, in dier voege, dat de aanmelding der 3% pet. obligatiën bij de inschrijving recht geeft op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag pet. obligatiën, leening 1938. Het na uitoefening van het voorkeursrecht overblijvende gedeelte is voor vrije inschrijvin gen beschikbaar. Onder voorbehoud van het recht om bij de toewijzing vrije inschrijvingen, zonder opgave van redenen, geheel of gedeeltelijk niet in aan merking te doen komen, zal bij overteekening van het voor vrije inschrijvingen beschikbare bedrag de toewijzing hierop systematisch ge schieden. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Woensdag 5 Janüari 1938, ten kantore van in schrijving worden ingeleverd, waartegen 3 pet. obligatiën, eventueel recepissen, worden uit gereikt onder vergoeding aan de inschrijvers van renteverschil. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Woensdag 5 Januari. De conferentie van den Personeelraad met de directie van de Ned. Spoorwegen, waarover wij een dezer dagen een bericht plaatsten, zal niet 1 December, doch reeds morgen (Dinsdag) in den voormiddag plaats hebben. Wij vernemen dat verschillende kwesties in behandeling komen, doch het voornaamste punt zal zijn een verzoek om de 10% korting op de pensioenen voor het spoorwegpersoneel in te trekken. Namens den Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen is aan den Mi nisterraad en de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, waar in verzocht wordt, gezien vooral den grooten nood die in gezinnen met de allerlaagste pensioenen heerscht, dat spoedig aan de sinds 1 April 1936 ingevoerde korting een eind wordt gemaakt Vele pensioenen leveren, vooral na de devalua tie, geen menschwaardig bestaan meer. De 44ste vergadering van de Katholieke Jonge Werkgeversvereniging werd Zaterdag middag geopend in de sociëteit van het Nij- meegsch Studentencorps te Nijmegen door den heer A. Kersten, die kon wijzen op een gelei delijken vooruitgang van de vereeniging. De voorzitter releveerde nog de belangstel ling ook uit andere kringen én begroette den heer G. Busser, wethouder van Nijmegen, mede als vertegenwoordiger van den Bosschen Dio- cesaneg Werkliedenbond. Verder was vertegen woordigd de R.K. Werkgeversvereeniging. Na afhandeling van eenige huishoudelijke zaken werd het woord verleend aan pater J. Jacobs, M.S.C. uit Heerlen, die een interessante verhandeling hield over het Credo-Pugno werk in Zuid-Limburg. Spreker wilde niet dieper ingaan op de be reikte resultaten, maar kon wel zeggen, dat de Credo-Pugno beweging, vooral in Limburg man nen gevormd heeft van diepe religieuse vor ming en van een sociaal solidarisme, dat vele zwakkelingen ophief tot krachtiger geloofsbe leving. Bij de gedachtenwisseling waren allen vol lof over het Credo-Pugnowerk in Limburg en werd spontaan aanvaard een voorstel uit de vergadering om een financieele ondersteuning te verleenen aan deze actie. Des avonds ver- eenigden zich de leden in het Oranje Hotel. Zondagmorgen woonden alle leden een H. Mis bij in de kapel der Zusters Auxiliatrfcen Van het Klooster Hallo aan den Duivengas. De H. Mis werd opgedragen door den geestelijken ad viseur ]>rof. dr. F. A. Weve OJP. Na het ge meenschappelijk ontbijt in het Oranje Hotel werd tegen elven de algemeene vergadering her opend in de studentensociëteit. Hier bracht allereerst de penningmeester, de heer J. A. Duystee, financieel verslag uit, waaruit bleek, dat ook de geldelijke toestand van de vereeni ging gezonder is geworden. De heer dr. G. Huysmans uit Eindhoven hield vervolgens een verhandeling over den beurshandel, gezien van algemeen maatschap pelijk standpunt. Spreker concludeerde, dat de nadeelen van den beurshandel niet geheel zijn te onder vangen zonder dezen handel zelf aan te tasten. Hierop volgde een nuttige gedachtenwisse ling. Tenslotte sprak prof. dr. Weve een kort slot- en dankwoord. De eerste verjaardag van het anti- kominternverdrag tusschen Japan en Duitschland werd ook te Rome gevierd. Een betooging voor het Japansche gezantschap Ondanks het feit, dat van 1 Januari 1938 af, dus reeds over enkele weken, het roode achter licht voor rijwielen wettelijk verplichtend wordt, zijn nog slechts weinig fietsen van een achterlicht voorzien. Ongetwijfeld zal dit wachten tot het laatste oogenblik aanleiding geven tot een onvermijdelijke stagnatie, daar het relatief geringe aantal rijwielhandelaren niet in staat zal zijn om in enkele dagen voor de montage van eenige millioenen fietsen te zorgen. Dë rijwielhandel kan momenteel aan de vraag naar rijwielachterlichten met rijkskeurmerk ge heel voldoen, aangezien alles in het werk is gesteld, de achterlichten reeds geruimen tijd voor den wettelijken termijn te kunnen leveren. Bezitters van, rijwielen doen daarom verstandig zich zoo spoedig mogelijk in dit opzicht „vei lig" te stellen: veilig, niet alleen tegenover de nieuwe wettelijke voorschriften, maar ook in eigen belang tegenover de gevaren van het ver keer bij duisternis. Fa. H. J. PHAFF -r. WINSCHOTEN HILVERSUM I, 1875 M. (KRO-Uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-Melodisten(Om 5.45 Felici- tatiebezoek) 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „De invloed van het Fransch in Lim burg". causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 De KRO-Melodisten en solisten. 9.15 Causerie over het a.s. Eucharistisch Congres te Boedapest. 9.30 KRO-koor en -orkest en solisten. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.10 KRO-Orkest en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 P. Godwin's orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-Uitzendiug) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Jetty Cantor's ensemble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Het Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Aeollan-Orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor ..Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Reportage schaakmatch. Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Causerie „Kerstklokklanken". 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Brldgecursus. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Reportage schaakmatch. 11.20 AVRO-Darisorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Cello en plano. 12.35 Revue-programma. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50- 4.20 4.35 4.50 5.20 5.50 6.20 6.45 7.50 8.20 9.20 9.40 10.00 3 0.45 11.25 11.50. —2.20 Het Rothwell Temperance-Ork „Boomerangs", causerieën. Gramofoonmuziek. Arthur Dulay's kwintet en solisten Uit Praag: Het Omroepkleinorkest. Gramofoonmuziek. Berichten. Het BBC-Northern Orkest. „More Errors and Some Dishonest Tricks causerie. „The Kibosh of Kedgeree", operette. Berichten. „Mecca and the Arabs", causerie. St. Andrew's Dav-programma. Het Gershom Parkington-kwintet. Het Grosvenor House-Dansorkest. 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS. 1048 M. 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelle-Orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Cellovoordracht. 4.20 Zang. 4.35 Pianovoordracht. 5.20 R. Ellis-Orkest. 8.35 Radiotooneel. 10.3511.05 Moyse-Trio en solisten. KEULEN, 456 M. 11.20 Brandweerorkest. 32.35 Omroepdansorkest. 3.20 Omroep-Amusements-orkest. 5.05 Gevarieerd concert. 6.30 Omroeporkest. 7.50 Omroeporkest en HJ-Ensemble. 10.1011.20 Omroeporkest en -dansork BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest en solist-n 10.30.11.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang en plano. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Omroeporkest. 8.20 „Jolt-Gilles", opera. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 De Kosleckse Blaasvereeniging. (Om «50 Declamatie), erichten. 3.35 Vroolijk programma. 9.20 Berichten 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerbericht. 4.05 Gramofoonmuziek. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. HAIFA, 28 Nov. (Reuter) Een auto van de politie, welke bescherming verleende aan een aan de joden toebehoorenden auto, werd in de bergen bij Nazareth uit een hinderlaag hevig van beide zijden bescho ten. Een Britsche politiebeambte, die ern stig werd gewond, is kort daarna overleden. Vannacht zijn overvallen gepleegd op de po litieposten in de Joodsche kolonies te Sedjera en Kerkoer. Uit Caiffa gezonden versterkingen sloegen den aanval af. Te Caiffa heeft de politie vijf personen gearresteerd, die beschuldigd worden van het plegen van overvallen op Joden. Te Jaffa heeft de politie talrijke communistische pamfletten in beslag genomen. WEENEN, 28 Nov. (D.N.B.) Gisteren is te Linz in een feestelijke bijeenkomst de 25e ver jaardag van Otto van Habsburg gevierd. Naar officieel medegedeeld wordt, hebben reeds bij het begin der bijeenkomst aanhangers der na tionale oppositie tegen de Habsburgers be toogd, tengevolge waarvan het in de zaal tot een vechtpartij kwam. De politie heeft een groot aantal der betoogers gearresteerd- LONDEN, 28 Nov. De mijnwerkersgedele geerden hebben de verklaring voor het ontslag van vijf arbeiders in de kolenmijnen van Fowel Duffrin in Wales onvoldoende geacht. De mijnwerkers hebben dienengevolge beslo ten met ingang van 6 December hun contract op een termijn van 14 dagen op te zeggen. In dien de ontslagen arbeiders in dien tijd niet weder in dienst zijn genomen, zou het gevaar kunnen dreigen dat 45.000 mijnwerkers in sta king gaan. PARIJS, 29 Nov. (Havas)Kardinaal Tappouni. de patriarch van Antiochië, heeft Zondagmor gen alhier een pontificale mis gecelebreerd, welke o.a. werd bijgewoond door den aartsbis schop van Parijs, kardinaal Verdier, alsmede tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. BERLIJN, 28 Nov. (Havas) De Kerkelijke Katholieke Overheid heeft de Katholieken uit- genoodigd zich niet op een dwaalspoor te laten brengen door vlugschriften, die in tal van ker ken door onbekenden zijn neergelegd met het klaarblijkelijke doel te provoceeren. SOFIA, 29 November. (Havas). Koning Boris van Bulgarije is Zondagmorgen van zijn reis naar Londen, Parijs en Belgrado te Sofia terug gekeerd. De op Italiaansche werven gebouwde en voor eenige maanden door een Braziliaansche mari ne-delegatie overgenomen drie onderzeeërs Tupy, Timbeira en Tamoyo geheeten, zijn Za terdag van Livorno naar Brazilië vertrokken. Hubert Spengel, die wegens spionnage ter dood was veroordeeld, is Zaterdagmorgen te Berlijn met de bijl terechtgesteld. Eenige vooraanstaande industrieelen in Japan hebben het plan ter sprake gebracht, om na aankoop van patenten van een niet nader ge noemde Italiaansche vliegtuigfabriek, een vlieg tuigindustrie op te richten met een kapitaal van 50 Millioen yen. In de Belgische staatscourant is een besluit gepubliceerd, waarbij het accijnsrecht op suiker en stroop, vervaardigd in Be'gië, uit inlandsche suikerbieten, onderscheidenlijk verlaagd wordt met 40 en 20 francs per 100 K.G. atholieken, God heeit alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on danks alles, haar nimmer zullen over weldigen. Het invoerrecht op rubber in Duitschland zal van 1 December a.s. af van 125 tot 160 Mark per 100 K.G. worden verhoogd. De hoogere ontvangsten zullen worden bestemd voor het financieren van nieuwe onderne mingen, die synthetische rubber producee ren. Op 3 Dcember a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 5.474.000 3 pet. obligaties tot den koers van 100 pet., ter aflossing van de 3% pet. leening 1936 en 1937 I. Houders van deze obligaties hebben voorkeursrecht. Een aantal Zuid-Westelijke spoorwegmijen in Amerika heeft 60.000 ton stalen rails be steld tot een bedrag van 2.5 millioen. President Roosevelt heeft aan verschillen de regeeringsinstanties opgave gevraagd van hetgeen in het fiscale jaar nog moet wor den besteld. Het doel hiervan is, zoo spoedig mogelijk orders voor levering te geven. De bouw-, textiel- en automobielindustrie zul len hiervan het meeste profijt trekken. De opbrengst van de indirecte Fransche belastingen bedroeg in de eerste tien maan den fr. 25.62 milliard en was fr. 2.96 milliard hooger dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De raming werd hier mede met fr. 4.05 milliard overtroffen. Op de eerste wolveilingen in dit seizoen 'te Wellington (Nieuw Zeeland) waren de prij zen 50 pet. lager dan een jaar geleden. On geveer 75 pet. van het aanbod bleef onver kocht. Van continaal Europeesche zijde was echter veel belangstelling. Het kunstzijde-verbruik in Engeland be droeg in October 10.5 mill, lb., tegen 11-3 mill. lb. in September en 10.8 mill. lb. in October 1036. In de eerste tien maanden 103.1 mill. lb. tegen 94.3 mill. lb. in dezelfde periode van het vorig jaar. Het wereld-theeverbruik bedroeg van April tot en met Augustus 332.617.000 tt>- tegen 331.817.000 lb. in dezelfde periode van het vorig jaar. De uitvoer van de productie landen bedroeg 327.793.000 lb. tegen 332.184.000 lb. Roosevelt is voornemens de uitgaven, wel ke in de „Farm bill" worden gevraagd, tot ten hoogste 500 millioen te beperken, met het doel de begrooting in evenwicht te hou den. Ook ligt een herziening van de „pro cessing taxes" in het vooruitzicht. De staalproductie in het Pittsburg-district wordt in het begin der week op 26 pet. der capaciteit geraamd, tegen 27 pet. de vorige vjeek en 70 pet. in dezelfde week van het vorig jaar. Er ontwikkelt zich in Amerika een ster kere vraag naar exportkoper. De binnen- landsche vraag is echter nog gering. De totale netto-exploitatiewinst der Ams- rikaansche Spoorwegen in October wordt op 17 mill, geraamd, tegen 46 mill, in Oc tober 1936 en 31 mill, in October 1935. De Denver and Rio Grande leed in Octo ber een netto-verlies van 273.645, tegen een netto-winst van 312.089 in October 1936. ln de eerste tien maanden een netto-verlies van 5.07 mill., tegen een vertiès van 3.61 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar De Missouri Kansas Texas leed in October een verlies van 220.000, tegen een winst van 444.000 in October 1936. In de eerste tien maanden een verlies van 481.000 te gen een verlies van 243.000 in de overeen komstige periode van het vorig 'jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.988.99 (vorig slot 8.98%), de Dollar op 1.79Vs—l.S0/is (1.79 15/16)de Frank op 6.106.12 (6.HJ- de Belga op 30.57 Vz—-30.62% (.30.62) en de Zwitsersche Frank op 41.57l%41.62(41.621 De Nivas verkocht 400 tons superieure suiker voor consumptie. Onder groote belangstelling zijn Zondagmid dag in het Velodrome d'Hiver te Parijs wieler wedstrijden gehouden, waarvan het hoofdnum mer werd gevormd door een 100 K.M- koppel wedstrijd. Het bijzondere van dezen wedstrijd was, dat ér geen punten werden gegeven voor klassementsprints, maar ook dit was voor he Nederlandsche koppel SlaatsPellenaars 8eed bezwaar. Zij namen een ronde voorsprong, wel ke zij, ondanks de vele aanvallen, tot het elf de wisten te behouden. Het Nederlandsche koppel had voor de W" K.M. 2 uur 8 min. en 54 sec. noodig. Op de tweede plaats, dus met een ronde achterstand, eindigde het koppel Pélissier—Buysse. Derde werd het koppel BrunotThys, ter wijl het tweede Nederlandsche koppel vark Schijridelvan den Broek de vierde plaats be zette. In het Sportpaleis te Brussel zijn interna tionale wielerwedstrijden gehouden, waarvan d strijd tusschen de sprinters weer in het mid delpunt der belangstelling stond. Slechts m® de grootste moeite wist de wereldkampi°eI1J Scherens, de uiteindelijke overwinning te halen, waarbij hij vooral van onzen landgen0® van Vliet zeer grooten tegenstand ondervon In een wedstrijd achter kleine motoren 0V® 10 K.M. voor sprinters behaalde Gerardin overwinning voor Scherens en van Vliet. Het Belgische koppel Nayevan Simaö werd eerste in het internationale omnium v het paar Jan van Kempen—Rossi. De uitslagen luiden: g Sprint: 1. Scherens 5 pnt.; 2. van Vüet pnt.; Gerardin 7 pnt.; 4. Richter 8 Pn 5. Cools 9 pnt.; 6. Arlet 10 pnt. Wedstrijd achter kleine motoren over 10 k-- 1. Gerardin 10 min. 32 sec.; 2. Scherens 10 meter; 3. Van Vliet op een ronde meter; 4. Richter op twee ronden en l40 1 ter. Sj- Internationaal omnurn: 1. Nayevan g maeys 4 pnt.; 2. Jan van Kempen—B°ssi punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6