Japans agressieve houding te Sjanghai Zwijgende menigte ziet toe nat ROOKEN MAAK ER EEN POSTPAKKET VAN POST KINDEREN EN KANONNEN hij hebben directeuren Dan fabrieken opgebeld SOMBERE STEMMING TE LONDEN Dobbehvtcmfi lekker... man! BINNENLANDSCHE PAKKETTEN, 7m 3 KG VOORDEELIGST MET DE BROCHES MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 Geen reden tot ontevredenheid werd omstreeks den middag uit het ziekenhuis gemeld Koningin te Soestdijk ALG. MIJNWERKERSFONDS Verbetering der pensioenen Felle garagebrand te Zaandam Een doodgewaand paard bleek later nog springlevend te ziin EEN FRISSCHE ADEM! Het spellingvraagstuk Na het auto-ongeluk te Nederweert Drie Limburgsche gemeenten in rouw TOT 1 KG 20 CENT TOT 2 KG 25 CENT TOT 3 KG 30 CENT Meening der Katholieke Kamerfractie Vierjarig kind vermist Vermoedelijk verdronken ONVOORZICHTIG DEN WEG OVERGESTOKEN Doodelijk ongeval in de residentie HET CONGRES VAN DEN V. D. BOND Mr. M. Slingenberg tot voorzitter gekozen Naar de Missie PASTOOR T. W. HENDRIKS ONDERSCHEIDEN Ridder in de orde van Oranje Nassau Zlö CjINDS komt DË STOOMBOOT, BUITENLANDSCH OVERZICHT Chautemps en Delbos aangekomen en gevraagd: „Welke tabak vindt U de beste?" 222 hebben woedend de telefoon op de haak gegooid (omdat zij dach ten dat 't een ongepast grapje was). 13 hebben kwaad ge antwoord: „Meneer, dacht U dat ik niets anders te doen had?" 7 zeiden heel beleefd: „Ik rook niet." 402 antwoordden „IBIS I" Pastoor Thomann bediend Graanpakhuis geheel uitgebrand Amsterdam, 29 Nov. Honderden menschen staan in de Linnaeusstraat tegenover het Bur- gerziekenhuis, waarvan de opritten door de politie worden vrijgehouden. Détails van het ernstig ongeluk vor men het middelpunt der gesprekken. Geruchten gaan rond: „zoo ernstig is het toch niet? Neen, maar ik heb gehoord, datEn dan kijken de menschen weer naar den grauwen gevel en de vensterzijde van het ziekenhuis. Zoo blijft het heel den dag. Snel heeft het nieuws zich dezen morgen verspreid. Te Diemen, waar men den Prins herhaaldelijk per auto zag passeeren, was men van meening, dat van overdreven snel rijden zijnerzijds in het algemeen geen sprake was. Bij de botsing moet de Prins met een snelheid van ongeveer 90 kilometer hebben gereden, wat op een verkeersweg als de Muiderstraatweg niet abnormaal behoeft te heeten. De meeste auto mobilisten rjjden hier harder. Op 25 Meter af stand heeft hij het onheil zien naderen en on middellijk krachtig geremd. Toen de voertuigen op elkander stootten, moet zijn snelheid nog ongeveer 40 kilometer hebben bedragen. De komst van Hare Majesteit maakte op het bü het ziekenhuis wachtend publiek grooten indruk. De Koningin, Die Haar ont roering slechts met moeite beheerschte, dankte bij Haar komst en vertrek voor den stillen groet, die Haar werd gebracht uit de wachtende menigte. Men wist met welk een zware opdracht de Koninklijke Moeder zich naar Soestdijk begaf. Hier -Wachtte Prinses Juliana in de vestibule van het paleis op de komst van Haar Moeder. H. M. de Konin gin kwam te ruim twaalf uur te Soestdijk aan. Onderweg was zij de plek des onheils met den ontredder den auto gepasseerd, zoodat zij van de situatie volkomen op de hoogte was. Na het vertrek der Koningin uit het Bur gerziekenhuis heeft burgemeester de Vlugt ons medegedeeld, dat de doktoren op dat oogenblik verklaarden geen reden tot onte vredenheid te hebben. De patiënt sliep. Omtrent het verloop van het ongeluk ver namen wij nog 't relaas van den spoorwegarbei der P. Roest, die aan den anderen kant van het viaduct langs den Muiderstraatweg woont. Met zijn zoon, die juist naar zijn werk wilde gaan, behoorde hij tot de eersten, die hulp ver leenden. Uit zijn woning werden ook de dekens en matrassen gebracht, waarop de gewonden werden neergelegd. Prins Bernhard en zijn gezel kon men slechts met eenige moeite bevrijden uit zijn benarde positie achter het ingedrukte dashbord en het verwrongen stuur. De Prins, ofschoon ver suft door den schok, sprak met zijn helper en meende, dat het ongeluk nog goed was afgeloo- pen. Hij had, althans zoo zeide hij, niets ge" broken. Wel bloedde de Prins hevig uit een vleeschwond welke boven langs het oog en over den neus liep. Een employé van de Ford fabrieken, zoon van Jhr. van Doörn, burgemeester van Heemstede, die op eenigen afstand achter den Prins kwam en kort te voren door hem was gepasseerd, heeft de jachtgeweren van den Prins en. zijn verdere bagage meegenomen. Burgemeester mr. de Wolff van Diemen en kapitein Suylen van de Marechaussee namen, zoodra zij ter plaatse waren, de noodige maatregelen. Burgemeester de Wolff was het ook, die met het Koninklijk Paleis te 's Gravenhage heeft gesproken. Om een ongehinderd passeeren der gere- quireerde particuliere ziekenauto's te ver zekeren, is het spoorwegverkeer van en naar Amsterdam daartoe korten tijd stil gelegd. In het Burgerziekenhuis werden reeds spoe dig van verschillende zijden bloemen voor den Prins bezorgd. Te Heerlen heeft het bestuur van het Al gemeen Mijnwerkersfonds vergaderd, onder leiding van den heer Frowein. Overeenkomstig de onlangs in decontact commissie voor het mijnbedrijf van werkgevers zijde gedane toezegging was van de onderne mingen bericht ingekomen, dat zü gedurende het tijdvak 1 October 1937 tot en met 31 De cember 1938 maandelijks in de pensioenkas van het A. M. F. naast de bestaande reglemen taire bijdragen een bedrag zullen storten van rond 60.625.in- totaal dus makende de som van ruim 900.000.zulks met de bedoe ling, dat deze extra-bijdrage zal worden aan gewend tot tijdelijke verbetering der pensioenen in verband met de stijging der kosten van het levensonderhoud. Met algemeene stemmen werd besloten de beoogde verbetering voorloopig op de navolgen de wijze tot stand te brengen: Over de periode 1 October 1937 tot en met 31 December 1938 wordt op alle pensioenen, met uitzondering van de buitenlandsqhe, benevens van de wetsrenten, een bijslag Van 15 pCt. uitgekeerd, te betalen per kwartaal, zoo mo gelijk voor het eerst in de maand Januari 1938 en alsdan berekend naar den toestand op den eersten kwartaalsdag. In de gevallen, waarin de wetsrente wordt weggedacht, zal voor de be rekening van den bijslag de z.g. grondslag van het pensioen herleven. In den loop van 1938 zal dan mede aan de hand der resultaten van de werking der re geling 1937 nader worden beslist over de be. steding van het restantbedrag na 1 Jan. 1939. Overeenkomstig een door het dagelijksch be stuur uitgebracht praeadvies, werd besloten om met ingang van 1 Januari 1938 een regeling in te voeren, waarbij aan gepensionneerden, die recht hebben op geneeskundige hulp vanwege het A.M.F., de gelegenheid wordt geboden zich tegen betaling eener premie bovendien het recht op verpleging in een ziekenhuis te verzekeren Te Zaandam is in den nacht van Zaterdag op Zondag een felle brand uitgebroken in de garage van den vrachtrijder H. Hoogmoed aan den Zuiddijk. De van steen opgetrokken garage ging geheel verloren. Eenzelfde lot trof de daarin aanwezige voertuigen, n.l. acht auto's, een verhuiswagen, twee platte wagens en een motorfiets. De nog in de tanks aanwezige ben zine deed de vlammen steeds feller oplaaien. In de garage was, mede van steen, een stal gebouwd, waarin zich een paard bevond. Zoo als begrijpelijk, was by het ontdekken van den brand het eerste werk 't dier uit *jjn gevaar lijke positie te beVrijden. De wijze, waarop het zich echter tegen deze reddingspogingen ver zette, was oorzaak, dat daarvan moest worden afgezien, zoodat het dier zoo goed als zeker zijn dood tegemoet ging. In strijd met deze verwachting bleek echter, toen de brand gebluscht was, het paard nog springlevend te zijn, niettegenstaande het dak boven zijn kop was ingestort en op de muren rustte Om het dier te bevrijden moest het worden uitgezaagd en toen bleek de viervoeter zelfs ongedeerd te zijn. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. H. was voor zyn garage en voor zijs eigen wagens verzekerd, doch niet voor de voer tuigen van derden. Verscheidene eigenaren hiervan waren niet verzekerd. Verzachten de keel. Hebben een frissche smaak en geven 25 c» De drie slachtoffers van het droevig auto-ongeluk zijn Zaterdag onderscheiden lijk te Heythuysen, Posterholt en Leveroij ter aarde besteld. Onder groote belangstelling van Tweede-Ka merleden en leden van Prov. Staten en van vele geestelijke autoriteiten is te Heythuysen begraven het stoffelijk overschot van den heer Kessels, lid van de Prov. Staten van Limburg en hoofdbestuurslid van den L.L.T.B. Pastoor Boymans droeg eerst een plechtige H. Requiemmis op, na afloop waarvan de overledene door leden van diverse vereenigin- gen met rouw omfloerste vaandels en ondei treurmuziek ten grave werd. gedragen. Z. H. Exc. Mgr. G. Lemmens heeft de familie persoonlijk gecondoleerd. Te Posterholt is het stoffelijk overschot van Rector Wevers onder zeer groote belangstelling van bevolking en autoriteiten aan den schoot der aarde toevertrouwd. Hier droeg deken Rhoen de plechtige H. Requiemmis op en hield tevens de lijkrede Deze H. Mis werd bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens. Ook de parochianen van Leveroy waren Za terdag in grooten getale aanwezig bij de begra fenis van hun overleden herder, pastoor P. de Fauwe. Deken Soeren uit Weert celebreerde hier de plechtige Requiem-Mis, waarbij eveneens vele wereldlijke en geestelijke autoriteiten aanwezig waren. Naar het dagblad „De Grondwet" uit goede bron zegt te vernemen, bestaat in de Ka tholieke Kamerfractie een vrij algemeene een heid van meenrng ten aanzien van het spel lingvraagstuk, waaromtrent na de wijzigings besluiten van minister Slotemaker de Bruint in de in 1934 afgekondigde spelling-Marchant nieuwe verwarringen zijn ontstaan. De meening van de Katholieke Kamerfractie zou n.l. zijn dat resoluut en radicaal een einde dient te worden gemaakt aan den chaos op het gebied der spelling door volledige doorvoering van de spelling-1934. zonder nog weer eerst commissies aan het werk te zetten of proef nemingen te organiseeren. Sedert Zaterdagmiddag vier uur wordt het vierjarig zoontje van den heer P. van M. te Maasland vermist. Ondanks nasporingen van de politie en omwonenden is het tot op heden nog niet gelukt, het kind te vinden. Het ver moeden bestaat, dat het jongetje in de om geving van de woning verdronken is. Zondagochtend tegen elf uur is de 74-jarige mevr. C. E. uit Rotterdam, vermoedelijk tenge volge van onvoorzichtig oversteken van den rijweg, op de Schenkkade hoek Adelheidstraat te Den Haag door een auto aangereden. Met ernstige hoofdwonden en een hersen schudding is mevr. E. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht waar zij echter enkele uren daarna is overleden. Na de rede van den oud-minister van finan ciën mr. P. J. Oud, kwamen Zaterdagavond de afgevaardigden en leden met vele belangstel lenden bijeen in hotel „Spoorzicht" te Leeuwar den, waar een gezellige avond werd gehouden. Op hartelijke wijze werd afscheid genomen van den afgetreden voorzitter prof. mr. R. Kra nenburg. Zondagmorgen werd de vergadering voort gezet met de verkiezingen voor leden van het hoofdbestuur. Bij enkele candidaatstelling werd mr. M. Slingenberg te Haarlem verkozen verklaard als voorzitter van den bond zulks wegens periodieke aftreding van prof. mr. R. Kranenburg die niet herkiesbaar was. Tot lid van het hoofdbestuur werd by en kele candidaatstelling verkozen verklaard in de vacature A. Sietsma de heer D. A. Flentrop te Zaandam terwijl de heer A. Bartels te Den Haag, eveneens by enkele candidaatstelling, herkozen werd verklaard. Ten slotte werd in de vacature mej. mr. A. Goudsmit, die niet herkiesbaar was. gekozen mej. mr. F. A. Guentherte, Amsterdam. Hierna sprak prof. ir. W. Schermerhorn te Delft over: De plaats van den landbouw in de volkshuishouding, terwyi het Tweede Kamerlid F. E. H. Ebels te Nieuw Beerta een inleiding hield over de stelling: De belooning van den arbeid van hen, die in de agrarische produc tie werkzaam zijn, moet in een redeiyke ver houding staan tot de belooning van anderen arbeid. Zaterdag vertrokken uit Antwerpen naar de Missie in Brazilië de paters Minderbroeders: Pater Laurentius van Veen (Rotterdam), Pater Hilarion Verhey Cs Gravenhage), Pater Bla- sius Berten (Rotterdam) en Pater Solanus Geubels (Groningen). ',.v4^ v H. M. de Koningin heeft pastoor T. W. Hen driks te Laren (N.-H.) benoemd tot ridder in I de orde van Oranje Nassau, ter gelegenheid van 25-jarig pastoraat te Laren- ST. N I COL AAS BRENGT VOOPIEDEREN HEER OIT JAAR •n doos Het land van de Rijzende Zon gaat in het ondergaande Noord-China met ijze ren konsekwentie voort, zijn imperialis tische plannen ten uitvoer te brengen. Zyn ijzeren vuist ligt als een doodsbedrei ging in den nek van „zuster China", welke maar niet in wil zien, dat de zon van Nippon het eenige heil voor het Hemelsche Rijk beteekent. Hopeloos en troosteloos is China door heel de wereld in den steek gelaten. De pactge- nooten van het Negen-Mogendheden-verdrag. uitgebreid in aantal met nog meer staten te Brussel, hebben zich, wat de groote mogend heden betreft, ter conferentie geblameerd als wellicht nooit te voren. Niets, letteriyk niets hebben zy bereikt. In de lange reeks van inter nationale conferenties na den oorlog is die van Brussel, eindigend met een resolutie over recht en redeiykheid en menschenliefde, de droevig ste figuur. Japan stoort zich aan niets. De we reld ziet toe. Maar ziet, toen het duidelijk werd, dat de „duiten" in gevaar kwamen, doordat Ja pan bezig is, verandering te brengen in het douane-regime te Sjanghai, verhieven plots Engeland en de Vereenigde Staten zich uit hun lethargie en lieten klinkende vertoogen te Tokio hooren. Het gaat nameiyk om millioenen dollars,. Misschien vermag geldverlies de mogend heden tot verzet te brengen, wat het gepleeg de onrecht nog steeds niet vermag. Maar er zal geen verzet komen. Japan weet dit. Het gaat met een bewonderenswaardige energie, een be tere zaak waardig, zijn voorgenomen gang. En schrikt zelfs niet voor feitelijke bedreiging var Engeland terug. Dit blijkt uit het geval met de Engelsche schepen op den Janetse. Deze sche pen liggen temidden van duizenden Chineesche jonken. De Japanners beweren thans, dat de Engelsche stoombooten met opzet daar ligger, om de Chineesche jonken tegen bombardemen ten te beschermen. De Japanners beweren even eens, dat deze jonken het Chineesche leger var voedsel en munitie voorzien. Zij moeten daar om vernietigd worden. Volgens de Japansche bladen heeft de Japansche legerleiding den En- gelschen autoriteiten thans doen weten, da1., indien de Engelschen hun schepen niet binnen bepaalden tüd verhalen, de Japanners niet zul len aarzelen, tot een bombardement over te gaan, ongeacht de aanwezigheid der Britsche schepen. Zal Engeland ook dit slikken? Ja, het zal ook dit slikken. Het is op het moment niet zoozeer geïnteresseerd bij het Verre Oosten, nu Europa en de Britsche zeewegen heel de aan dacht vragen. Wel zal men te Londen, waar Chautemps en Delbos zijn gearriveerd, het eerst praten over de agressieve houding van Japan te Sjanghai. Maar het zal bij „praten" blyver. De geheele ontwikkeling van het conflict in het Verre Oosten tot dusver laat geen andere con clusie toe. De reis van Chautemps en Dolbos naar Londen wordt begeleid door de opvallen, de onwelwillendheid der Italiaansche pers. De toon is zóó erg geworden dat de Fran- sche regeering protest er tegen heeft aangetee- kend, vooral tegen de campagne contra minister Campinchi die 'n anti-Italiaansche rede zou ge houden hebben, wat deze bewindsman ten stel ligste ontkent. De Italianen laten niet los en publiceeren middels het bureau Stefani een be richt, volgens hetwelk deze rede „en Termes véhements" gehouden is te Toulon op 23 Oc- ber 1937. Of meer exact gaat het bericht pla gend door om 11 uur 's morgens 23 Octo ber 1937. En dat uur en die datum worden dan nog eens herhaald aan het einde van het be richt, waar spottend gevraagd wordt, op welke wyze „le sanguinaire Champinchi" zijn trotsche woorden tegenover Italië zal waarmaken, die ny uitsprak, om 11 uur 23 October 1937 ten over staan van de bemanning van de Gen. Bo naparte". Men ziet, ook in verband met het artikel in de Tribuna ten gunste van de toena dering tusschen Italië en Frankryk tijdens het verblijf van Lord Halifax in Duitschland, welk artikel (na 24 uur) in beslag werd genomen en zijn auteur zyn betrekking kostte, dat er wei nig hoop is, dat de Italiaansche pers haar an- ti-Fransche campagne zal staken. Het doel van die campagne is overigens duidelyk. Er moet onder alle omstandigheden een toenade ring tusschen Duitschland en de Westersche mogendheden verhinderd worden. Onder deze niet al te gunstige omstandigheden zijn Chau temps en Delbos te Londen aangekomen waar zü met Eden en Chamberlain zullen conferee- ren. Hoewel alle conferenties in de laatste ty- den doodloopen, zal men goed doen, de hoop niet te verliezen. Wellicht wordt er toch nog eens iets goeds gebrouwen. Waar gepraat kan worden is nog leven. En dit is op 't moment de hoofdzaak, al heeft zy niet veel om het lijf Natuuriyk wordt in gezaghebbende kringen te Londen veel belang gehecht aan de besprekin gen. Vele internationale kwesties zullen op het tapyt komen. De as Rome-Beriyn zal in het middelpunt komen te staan. Londen en Parys willen trachten, naar aanleiding van Halifax' reis naar Duitschland, Beriyn en Rome dich ter naar het Westen te doen naderen. Van Ro me is, gezien de houding der geiykgeschakelde pers, daarbij wel geen medewerking te ver wachten. Berlijn echter dit moet met vol doening worden erkend ziet de wenschelijk- heid der besprekingen ten volle in. Bij de be sprekingen zal rekening worden gehouden, aldus meldt Reuter, met de bestaande uiteenloopen- de opvattingen. De Fransche ministers zullen in dit verband het voordeel hebben van Lord Halifax zelf diens indrukken te vernemen over zqn jongste bezoek aan Duitschland. Daarom kan met zekerheid worden gezegd, dat de kwestie van koloniën by de besprekingen ter sprake zal komen. Er moet, naar men verze kert, evenwel rekening mee worden gehouden, dat deze ingewikkelde kwestie ook anderen aangaat dan hun die by de besprekingen vertegen woordigd zijn, byvoorbeeld België en dfie do minions. Afgezien van aangelegenheden, waar bij Duitschland speciaal belang heeft en waar over waarschijnlijk een bespreking nuttig en met het oog op de beraadslagingen van Lord Halifax inderdaad noodzakelqk zal biyken, zyn er andere kwesties, waarover eeh gedach- tenwisseiing tusschen Britsche en Fransche staatslieden, naar men meent, van waarde zal blijken. Een dezer kwesties betreft Spanje, wel ke kwestie, indien minder acuut dan vroeger, als mogeiyke oorzaak voor Europeesche onrust steeds een nauwgezette aandacht vraagt. Van ernstiger en meer onmiddellijk belang is op 't oogenblik de toestand in het Verre Oosten. Te Londen beziet men de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen te Sjanghai met somber heid. Deze opvatting wordt geheel gedeeld door de Vereenigde Staten en Frankryk. Voor deze drie mogendheden staan groote belangen op het spel. Tot zoover het bericht van Reuter, wy heb ben boven onze gefundeerde meening uiteenge zet. En weer is afwachten de boodschap. y# De Zeereerw. heer Thomann, em.-pastoor van Lisse, thans verblpvende in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem is van de H. H. I Sacramenten der Stervenden voorzien. Zijn toe- stand is ernstig. Het November-nummer van „Vrede en Vrijheid", orgaan van den Internat. Vrouwenbond voor Vrede en Vryheia. bracht op de eerste pagina den volgenden oproep: Kinderen mogen niet met lucifers spelen. Neen! natuurlijk nieti Kinderen mogen niet met kanonnetjes spelen. Och! waarom niet? Ouders! zyn niet beide spelen gevaarlijk? Vaders! Bewustdenkende moeders! went u zelf en uw kinderen niet aan de gedachte van oorlog. Houdt wakker den afschuw er van. Als gy dit werkeiyk en in alle oprechtheid doet, dan kunt ge niet uw kin deren geweertjes, kanonnen, tan kenals speelgoed geven. Zegt niet: het speelgoed is er nu eenmaal. Beseft: als wy het niet koopen, zal het niet worden gemaakt. Vernuftige speelgoed-fabrikanten zullen u ongetwijfeld wel andere artikelen aanbieden, waarmee uw jongen behendigheid kan oefenen. Kijkt daér naar uit, wanneer ge voor de uitstalkasten staat. Sint Nicolaas uit Spanje knikt droevig: Zoo zy het! Deze voorzeker goedbedoelde pacifistische oproep laat een sinds lang bekend geluid en een in bepaalde kringen geliefd argument hooren, dat echter meer op het gevoel dan wel op het „bewustdenkend" verstand spe culeert. Het spelen met lucifers door kinde ren mag o.i. niet op één lqn gesteld worden met het spelen met kanonnetjes, geweertjes en soldaatjes. Het spelen met lucifers levert onmiddeliyk brandgevaar op, maar het spe len met gevaarloos zgn. oorlogsspeelgoed niet. Volwassenen maken in hun paedago- gischen ijver niet zelden de fout kinderen te behandelen alsof deze precies zoo zouden denken en voelen als zij zelf. Zij zoeken overal wat achter en wegen elke daad en uiting van het kind even zwaar als van een tot dé gave van duideiyk onderscheid ge komen volgroeiden mensch. Bovenal zyn zij vaak vergeten, hoe zy zelve als kind zyn ge weest, hoe zij zelve in hun jeugd dachten en voelden en voor welke indrukken zij bij zonder ontvankelyk Waren en voor welke niet. Zulke opvoeders ontnemen den kinderen hun verrukkelijke argeloosheid en maken er stumperige oude-menschjes in zakformaat van. Hoevele anti-militaristische militante pacifisten en algemeene ontwapenaars heb ben vroeger als kind met kanonnetjes en sabeltjes, met geweertjes en tinnen soldaat jes gespeeld? En hoeveel kinderen, die gaar ne met een soldatenpakje paradeerden er oorlogje speelden, zyn later in den militai ren dienst exempüaire lyntrekkers gewor den? Neen, laten wy de „gevaren" van het kinderlyke soldaatje-spelen niet overseha!- ten. De meeste kinderen, indien zy ten minste gezond zyn, houden van vech ten en vernielen en van het avon- tuurlyke en aantrekkelijk bonte, dat voor hun kortzichtigen, slechts den uiterlijker. schyn waamemenden geest aan alles, wat militair en krygshaftig lykt, vastzit. Wij behoeven ons daar niet bovenmate bezorgd over te maken. Wy moeten onze kinderen en ons zelf niet wennen aan de gedachte van oorlog, maar wel aan de mogelijkheid van een oorlog en aan den uit die mogelyk- heid voortvloeienden plicht van naar vermo gen ons vaderland in geval van nood te ver dedigen. Wy moeten ze niet opvoeden tot dienstweigeraars, maar tot vredelievende er, vreedzame staatsburgers, die het vaderland niet in den steek laten, wanrieer het tot krachtdadige zelfverdediging wordt gedwon gen. Dat is geen oorlogszuchtig militarisme, maar door de hachelijke internationale om standigheden dwingend voorgeschreven reai- paedagogie. Dit is ook heel iets anders dan de werkelijk militaristische en anti-pacifis tische „opvoeding", welke in verschillende dictatuurlanden aan de jeugd wordt gegeven. Daar warden de argelooze kinderen met echt wapentuig toegerust en wat er een onschul dig spel behoorde te blijven, wordt er tot een bitteren ernst gemaakt. Al achten wy een mecano-aoos als speelgoed voor het kind verkieselyk boven een doos looden soldaatjes, toch kunnen wy de anti-looden-soldaten- actie van „Vrede en Vrijheid" niet anders zien dan een soort van zgn. struisvogelpo litiek. Juist, wanneer wy willen voorkomen dat eenmaal de kanonnen met onze kinderen hun gruwelyk spel zullen spelen, zulien wy ze moeten opvoeden in een geest, die de de fensieve weermacht van ons volk ten goede komt. Sint-Nicolaas uit Spanje knikt inderdaad droevig, want daar zyn het juist de kinderen van de zgn. principieele anti-militaristische en pacifistische communisten en anarchis ten, die met echte geweren op priesters en nonnen hebben geschoten om ze te execu- teerqn. Zondagavond omstreeks negen uur brak brand uit in het woonhuis van den graanhandelaar H. J. A. Kusters, gelegen aan den dyk te Heerewaarden. Het vuur greep snel om zich heen en toen de motorspuit der gemeente Heerewaar den water kon geven, stond het geheele gebouw reeds in lichter laaie. Ook het achter bet woon huis gelegen pakhuis, waarin zich een groote partij graan en een vrachtauto bevond, werd door de vlammen! aangetast en ging geheel verloren. By het uitbreken van den brand was de eige naar alleen thuis. De motorbrandspuit kon slechts uitbreiding van de vuurzee voorkomen; woon- en pakhuis brandden geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade welke aanzienlyk is, wordt door verzekering gedekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9