Koningin en Prinses bleven vannacht in het ziekenhuis i Ook Frankrijk doet stappen te Tokio Groote voldoening te Londen r 'S PRINSEN TOESTAND BEVREDIGEND Goebbels op reis naar Cairo? Londen houdt contact met Parijs en New York EEN BRITSCH-IERSCH HANDELSVERDRAG Fransch schip aangevallen Het nieuws van heden DE BAROMETER J' VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13R66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20894 Z. K. H. zou Maandag aan een jachtpartij op Rozenburg heb ben deelgenomen Minister Goseling op de plek des onheils Belangstelling uit Doorn Deelneming uit Parijs Hof jager Spek maakt het redelijk wel Reeds achttien jaar is hij in Koninklijken dienst In December zou de Duitsche minister van Propaganda een bezoek brengen aan Egypte Walter Funk, de nieuwe Duitsche minister van Economische Zaken B G De Japanners zeggen dlat het douane-vraagstuk in Sjang hai op het oogenblik in studie is Chineesche linies door broken Het Weer Te Parijs werd door Fransehe studenten de draak gestoken met de onthullingen der laatste dagem Het lijkt,iets op de KurKluz-.Klan in.Amerika Kiangyin gevallen Steun aan China? De INTERNUNTIUS MET VACANT IE TE ROME „Volledige overeenstemming ten aanzien van alle onderwerpen," verklaart Chautemps De geheele wereld afgereisd" Het einde van den economischen oorlog tusschen Groot-Brit- tannië en den Vrijstaat zou nabij zijn Bommen geworpen uit een vliegtuig boven de Mid- dellandsche Zee Titoelescoe candidaat der boerenpartij? 's Prinsen toestand NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één é5 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. H. M. <Je Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn Maandagavond om zes uur in het Burgerziekenhuis te Amsterdam aangekomen voor een bezoek aan Prins Bernhard. De Ko ningin en de Prinses zijn hedennacht in het ziekenhuis gebleven, omdat het heen en weer rijden voor de Prinses te vermoeiend is. De aankomst van Koningin en Prinses ge heel tegen de aanvankelijke verwachting ge schiedde vrijwel onopvallend. In verband met het verblijf 's nachts in het ziekenhuis voerde de koninklijke auto de noodige bagage mee. Koningin en Prinses reisden zonder gevolg; alleen de hofarts dr. de Jong was in hun ge zelschap. In het ziekenhuis werden zij door baron van Aldeweireldt, adjudant en jhr. mr. C. Dedel, se. cretaris, alsmede dr. Spoor en dr. Knapper ont vangen. Prinses Juliana heeft eenige oogenblik- ken aan het ziekbed van Prins Bernhard vertoefd en met hem gesproken. De behandelende geneesheeren achtten Maandagavond den toestand van den Prins bevredigend. Met 's Prinsen Moeder te Reckenwalde en zijn broer te Berlijn staat men vanuit het ziekenhuis in geregelde verbinding. Wij vernemen nog, dat Z. K. H. Maandag zou hebben deelgenomen aan een patrijzen jacht, die op het eiland Rozenburg zou worden gehouden. H. M. de Koningin had voor deze jaarlijk- sche hofjacht een aantal gasten uitgenoo- digd, die 's morgens vroeg te Hoek van Hol land werden verwelkomd door den jager- meester van H. M. de Koningin baron Schimmelpenninck van der Oye. Te Hoek van Holland wachtte het gezelschap vergeefs op den aankomst van den Prins en zijn secretaris. Na eenigen tijd kwam het be richt, dat den Prins een auto-ongeval was over komen, doch dat de jacht in ieder geval moest doorgaan. Het gezelschap, dat ongeveer uit zes persnen bestond, stak daarop over naar Ro zenburg en heeft daar tot het vallen van den avond gejaagd. Eerst toen men weer in Hoek van Holland terugkeerde, kwam men de juiste, omvang van het ongeluk te weten. De Minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, de Officier van Justitie mr. dr. J. A. van Thiel, de nieuwe secretaris-generaal van het departement van Justitie, mr. dr. J. R. M. van Angeren, vergezeld van den burgemeester van Diemen, mr. Wolff, heb. ben zich Maandag in den laten namiddag op de plek des onheils van de situatie op de hoogte gestel den inlichtingen ingewonnen. De ex-Keizer en Prinses Hermine waren bij het vernemen van het ongeluk van den Prins zeer getroffen. Zij stelden zich onmiddellijk op de hoogte van den toestand van Z. K. H. en hebben in den loop van den dag de Koninklijke Familie hun deelneming betuigd met het ge beurde. Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalisten Kring heeft aan Z. K. H. Prins Bern hard een telegram gezonden, waarin het zegt met ontsteltenis van het aan Z. K. H. overko men ongeval te hebben vernomen en hem van harte een spoedig herstel toewenscht. In den namiddagdienst, welke om vier uur in de Portugeesch-Israelietische synagoge te Amsterdam is gehouden, is in tegenstelling tor. andere werkdagen, het gebed voor het Ko ninklijk Huis gelezen, waarna de voorzanger een kort gebed voor het herstel van den Prins zegde. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft een telegram ontvangen van den voorzitter van den gemeenteraad van Parijs, waarin deze kennis geeft van de ontroering, waarmede het bericht van het aan Z. K. H. Prins Bernhard overkomen ongeval is ontvangen, terwijl de voorzitter te vens het verzoek doet om, met betuiging van zijn eerbiedige hulde aan H. K. H. Prinses Ju liana, aan Z. K. H. de beste wenschen voor een spoedige genezing over te brengen. De heer Spek, de hofjager, die Prins Bern hard Maandag op zijn ongelukkigen tocht ver gezelde en daarbij vrij ernstig gewond werd, ts in het Koninklijk park Het Loo woonachtig De heer Spek is 38 jaar oud en ongeveer 18 jaar in koninklijken dienst. Hij vergezelde vroeger wijlen Prins Hendrik, wanneer deze op jacht ging en was ook eenigen tijd op een landgoed van wijlen den Prins in Duitschland woonachtig. Sinds 1929 is de heer Spek weer in Nederland. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel, al zal hij voorloo- pig in het ziekenhuis moeten blijven. PARIJS, 29 Nov. (Havas). De correspon dent van de „Journal" te Berlijn heeft aan zijn blad getelefoneerd, dat de Duitsche mi nister van Propaganda, Goebbels, zich bin. nenkort naar Caïro zou begeven, om hier geruimen tijd te blijven. De reden van dit bezoek is niet bekend; in diplomatieke krin gen werd verklaard, dat morgen een com muniqué zal worden gepubliceerd. Verder gaat in Berlijnsche kringen het ge rucht, dat de Fransehe chef van den staf, ge neraal Gamelin, binnenkort een bezoek zal brengen aan zijn Duitschen collega, generaal Beck, die eenige weken geleden naar Parijs is geweest. Generaal Gamelin wordt vóór Kerst mis te Berlijn verwacht: Het was niet mogelijk een bevestiging van dit bericht te verkrijgen. Uit Berlijn seint Havas, dat in officieele krin gen aldaar wordt verklaard, dat men niets weet van een reis van naaister Goebbels naar Egypte. Van andere, welingelichte zijde wordt evenwel vernomen, dat de minister in de eerste week van December naar Caïro zal gaan. Hij zou van dit verblijf gebruik ma ken om een bezoek te brengen aan de fa milie van Rudolf Hess, die sedert jaren te Alexandrië woont. In Egyptische kringen te Berlijn wordt verklaard, dat deze reis zuiver particu lier is. Het Fransehe ministerie van Oorlog deelt mede, dat de berichten, volgens welke generaal Gamelin binnenkort een reis naar Berlijn zou mairen, van iederen grond ontbloot zün, m Chineesche troepen, die vluchtend voor de Japanners in de internationale nederzettingen hun toevlucht zoeken, worden door de wachtposten ontwapend TOKIO, 29 Nov. (Havas). Nader wordt vernomen, dat de Fransehe ambassadeur te Tokio bij zijn bezoek aan minister Hirota, evenals de ambassadeurs van Engeland en de Verecnigde Staten, stappen heeft gedaan Inzake de Chineesche douane te Sjanghai, opdat geen enkele wijziging zal worden aan gebracht door de Japansche autoriteiten» zonder de Fransehe regeering hierin te ken nen. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio heeft schriftelijk formeele stappen ge daan bij de Japansche regeering, teneinde nog maals te protesteeren tegen iedere poging door de Japansche militaire autoriteiten te Sjanghai, om de bestaande orde in de Chineesche mari tieme douane omver te werpen. Naar men meent te weten, komt de nota ongeveer over een met het Zaterdag tot de Japansche regee ring gerichte mondelinge vertoog. In een persconferentie heeft minister Huil medegedeeld, dat de nota der Amerikaansche regeering aan Tokio op het standpunt staat, dat de organisatie van den douanedienst ge handhaafd moet blijven, en dat de Amerikaan sche regeering geraadpleegd moet worden, al vorens een reorganisatie overwogen wordt. Op een vraag naar aanleiding van een door den Japanschen premier, Konoye, af gelegde verklaring ten aanzien van de inter- VERWACHTING: Matige tot krachtigen wind, uit westelijke richtingen, zwaar be- EE wolkt tot betrokken, aanvankelijk nog Er weinig of geen regen, later toenemende 3 kans op regen, iets zachter. Verdere vooruitzichten: Vrij zacht weer EE met waarschijnlijk regen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind Maandagavond te 19.40 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol- land: „Weest op uw hoede". ^iilllllUlillllUlilllllllllHlliniUIIIIIIIIIIIUIIIUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIHIlUHItH nationale concessie te Sja,nghai, heeft Cran- borne in het Britsche Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering in contact blijft met de Fransehe en Amerikaansche regee ringen, ter waarborging harer rechten krachtens de verdragen en harer overige belangen. Ten aanzien van het vraagstuk der Chinee sche douane preciseerde de Japansche woord voerder te Sjanghai, dat de Japanners de con trole over het beheer der plaatselijke douane op zich hebben genomen, doch dat de internatio nale kant der kwestie, in verband met de ver plichtingen van China met betrekking tot de aflossing der Chineesche leeningen, op het oogenblik in studie is. De Japansche woordvoerder verklaarde, dat de door de Japanners ingestelde censuur op de Chineesche pers te Sjanghai niet verschilt met de censuur, die tot dusver door de Chineesche regeering werd uitgeoefend. Hij verklaarde voorts, dat er geen sprake is van het censuree- ren van de buitenlandsche pers. De Japansche troepen hebben, naar van Japansche zijde verklaard wordt, Oethin, ten Zuidwesten van Kiangyin, bezet en de stad Kiangyin, waarvan de forten nog door de Chineezen worden bezet, eveneens inge nomen. De Chineesche verdedigingslinie tusschen Kiangyin en het Tai-meer is ge heel doorbroken. De woordvoerder van het Japansche leger te Peiping heeft ontkend, dat bij den moord op drie Nèderlandschë en eenige andere missionarissen soldaten uit Mandsjoekwo betrokken zouden zijn geweest. Hij zeide, dat Mandsjoerijsche troepen nooit in de streek van Tsjengtingfoe, waar de moord gepleegd is, in het vuur zijn gebracht, en gaf als zijn meening te kennen, dat de geestelijken het slachtoffer zijn geworden van overblijfselen der Chineesche troepen, die Peiping verdedigd hadden, en de missionarissen zouden hebben aangevallen, toen de stad nog in een toestand van verwarring verkeerde. Naar aanleiding van het bericht, dat de aanvaller khaki-uniformen droegen, opperde de woordvoerder de mogelijkheid, dat de uniformen van gesneuvelde Japanners ge stolen waren. Het Japansche telegraaf agentschap verspreidt het volgende bericht: Groot opzien is gebaard door den Parij- schen correspondent van de „Nisji Nisji Sjimboen", die meldt, dat de Britsche, Ame rikaansche, Fransehe, Belgische en Sovjet- Russische gedelegeerden ter negen-mogend- heden-conferentie in Brussel, in antwoord op het beroep van de Chineesche gedele geerden Wellington Koo en Kwo Taj Sji om financieelen steun en voorziening van wapentuig aan China, informeel bijstand aan China hebben toegezegd, teneinde dit land in staat te stellen langdurige vijande lijkheden tegen Japan te kunnen volhouden. De genoemde correspondent van de „Nisji Nisji Sjimboen" meldt dan verder, dat de door de Chineesche gedelegeerden op last van Tsjang Kai Sjek gevraagde steun oan. betrekking heefv op een wapenleening van 100 miilioen pond sterling, waarvan 50 miilioen door Groot-Brit- tannië zou worden gestort, terwijl Amerika 250 miilioen dollars zou bijdragen. Deze leening zou aflosbaar zijn in 25 tot 30 jaar en gegaran deerd worden door de opbrengst van douane rechten, een zoutbelasting en concessies voor petroleum, wegenaanleg en mijnbouw. De lee ning zou drie procent rente dragen. Met de opbrengst der leening zouden wapenen gekocht worden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 29 November: Mgr. Paolo Giobbe, Internuntius te Den Haag, is te Rome gearriveerd. Mgr. Giobbe vertoeft hier voor een korte va- cantïe, 9» LONDEN, 29 Nov. (Reuter.) Hedenavond werd groote voldoening over het verloop van de En- gelsch-Fransche besprekingen, die vrijwel onaf gebroken van 11 tot 19 uur duurden, tot uiting gebracht in gezaghebbende Fransehe kringen Verklaard werd, dat alle onderwerpen ter sprake zijn gekomen. Een woordvoerder zeide dit als volgt: „Wij hebben niet alleen den gezichts einder, maar de geheele wereld afgereisd en zoo voegde hij er met een glimlach aan toe wij hebben overal de Engelschen ontmoet." Chautemps zeide: „Ik kan verklaren en ik doe dit met groote vreugde dat wij ten aanzien van alle onderwerpen in volledige overeenstemming verkeerden. Het verheug de mi) ten zeerste te constateeren, dat wij volledig solidair zijn. Gelijk bij een conclaaf zijn wij pas weer naar buiten gekomen, toen eensgezindheid bereikt was." Reuter verneemt verder, dat aan den aanvang der bijeenkomst Lord Halifax een volledig rap port uitbracht van de indrukken van zijn Duit sche bezoek. De Fransehe ministers begrepen ten volle de verre strekking van dit bezoek, evenals het feit, dat het beperkte doel, dat men zich had gesteld, bereikt was. Vervolgens werd de kwestie der koloniën met al haar as pecten besproken. Men was het er over eens, dat deze aangelegenheid verdere bestudeering vereischt. Hierop volgde een bespreking van de reis van Delbos naar Centraal-Europa, waarbij van gedachten gewisseld werd over den toe stand in de landen, die Delbos zal bezoeken. De toestand in het Verre Oosten vormde het volgende onderwerp van behandeling. Beide par tijen waren het volkomen eens over den ernst van de situatie, en de noodzakelijkheid waak zaam te zijn ter waarborging harer belangen. Ook Spanje werd besproken. Geconstateerd werd, dat de niet-inmengingspolitiek volkomen juist is geweest. Alle deelnemers aan de be sprekingen waren zeer voldaan. De bijeen komst werd beschouwd als een der succesvolste, die gehouden zijn. Aan beide kanten werd de krachtige wensch uitgesproken met alle landen samen te werken, ofschoon men er zich van bewust was, dat heel wat voorbereiding vereischt zal zijn, voordat eenige werkelijke onder handelingen in zicht zouden kunnen komen. De besprekingen zullen morgen worden voort gezet. Chautemps en Delbos zijn uitgenoodigd om morgen de lunch te gebruiken in het Buc kingham Palace. DUBLIN, 29 Nov. (Reuter.). De „Evening Mail" voorspelt, dat binnenkort een nieuw verdrag tusschen Groot-Brittannië en den Ierschen Vrijstaat zal worden aangekondigd, dat gelijk zou staan met een beëindiging van den economischen oorlog, die sedert 1932 tus schen beide landen gevoerd wordt. MARSEILLE, 29 Nov. (Havas). Het radio station van Marseille heeft een draadloos bericht opgevangen van het Fransehe s.s. „Lézardrieux", waarin y wordt medegedeeld, dat het schip is aangevallen door een vlieg tuig op 15 mül ten Noord-Oosten van kaap Creus, te 736 uur hedenochtend. Na het bombardement verdween het toestel in Zui delijke richting. Te acht uur verschenen twee vliegtuigen op 20 mijl ten Oosten van Kaap Rear; deze toe stellen verdwenen later weer. Het stoomschip „Lézardrieux" behoort aan de Compagnie France Navigation de Marseille. Het is een schip van 1450 ton, dat den dienst on derhoudt tusschen Marseille en verscheidene havens aan de Noordkust van Noord-Afrika Het schip kwam thans van Oran. BOEKAREST, 29 Nov. (D.N.B.) Titoelescoe is vanmiddag te Boekarest aangekomen. Naar verluidt, zal hij zich bij de Roemeensche na tionale boerenpartij aansluiten en zich, voor deze partij candidaat stellen. Officieele mededeelingen In den loop van den avond heeft de particuliere secretaris van Prins Bernhard. jhr. mr. C. Dedel, de vol gende mededeelingen gedaan over 's Prinsen toestand'. 8 uurDe "behandelende genees heeren achten den toestand bevre digend. 10 uur: De toestand van Z. K. H. Prins Bernhard is bevredigend. Z. K. H. slaapt. Het ongeluk van Prins Bernhard; Koningin en Prinses hebben den nacht in het ziekenhuis doorgebracht. I Chautemps verklaarde, dat bij de Fransch- Britsche besprekingen te Londen volledige overeenstemming is bereikt. Nieuwe stappen van de mogendheden zijn te Tokio gevolgd, naar aanleiding van de Japan sche eischen in Sjanghai. De Chineesche ver dedigingslinies zijn doorbroken. Een handelsverdrag zou binnenkort een einde maken aan den economischen oorlog tusschen Groot-Brittannië en Ierland. Van Britsche zijde worden te Palma stappen ondernomen naar aanleiding van het blokkade plan van Franco. In een boodschap aan het Amerikaansche Con gres ontvouwt Roosevelt plannen voor den bouw van millioenen woningen. Het geruchtmakende proces-de Ia Roc que is voortgezet. In December zou Goebbels een bezoek brengen aan Caïro. Het Fransehe s.s. „Lézardrieux" is in de Mid- dellandsche Zee door een vliegtuig aangevallen. In Australië is een nieuw kabinet-Lyons sa mengesteld. De wijziging van de Dienstplichtwet en de gToote gezinnen: de regeering wil vrijstelling voor den oudsten zoon voor gezinnen met meer dan zes kinderen. Het werkloosheidscijfer is in de eerste helft van November iets gestegen, vergeleken bü October, doch lager dan in November 1936. Bijeenkomst te Utrecht van den Raad van Afgevaardigden van „St. Raphael". Dinsdag 7 December zal het incident bij den Jamboree-marsch in behandeling komen voor het Hoog Militair Gerechtshof. New-Yorksche beurs: minder opgewekte stem ming met lager koersen. O Verlangen Dit is de week van verlangens. We weten vooruit, dat veel onvervuld blijft. Toch hopen we. Het kind vraagt aan Sint Nicolaas hetgeen het o zoo gaarne zou bezitten. En ook de grooteren geven hun verlanglijstje door aan vrienden en gezinsleden in de hoop dat een goede Pieterman het zal overgrengen te juister plaatse. Hoop doet leven. Deze week is dus de week van hoop en leven. Nimmer lee- ren groot en klein zoo goed het geluk kennen dat in verlangen ligt als ge durende deze dagen. Gun het kind deze blijheid en laat ook den ouderen hun vermaak. Het Sint Nicolaasfeest is in vele opzichten zoo'n mooi feest. Het verrijkt ons leven. Het leert ons gelooven in het betere van den mensch, het leert ons hopen op het verrassende in het leven, het leert ons liefhebben de kinderen en den even- mensch: den arme bovenal. Niet alle verlangens kan het Sint Nicolaasfeest bevredigen. Maar late het niet teleur stellen den nood der alleramsten en de hunkering van kinderen en mis- deelden naar wat prettigs en harte lijks. od beproeit het zwaarst dien HQ het meest bemint iNo ii v uiiiinmiiiiiiiiDM;//;; j/; 4^7 Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 768. yorijge stand 768.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1