Pleidooi voor den spoorweg tunnel bij Velsen Laatste Nieuws Mandsjoekwo door Italië erkend Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen GROOTBELANG VOOR DE HOOFDSTAD VREDESCONFERENTIE VOORWAARDE MARKTEN DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 HEEMSTEDE VELSEN-NOORD IJMUIDEN-OOST IJMUIDEN HiiiüiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimnnimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiitiiiiiiiüiiHiiiiiiiimiiiiiiilR iiiiiiiiiiiiuuiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiuiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiuiiuiiiiniuiiuuiuiiouiniimiBiii Hoe een werkgever aan goedkoop personeel kwam, Twee maanden gevangenis straf geëischt Een complot KERSTINZAMELING Voor de stille armen 250 GULDEN BOETE Beverwijksche handelaar voor den kantonrechter Voor het Burgerziekenhuis verzamelde zich een groote menigte, toen "bekend werd, dat Prins Bernhard daar wordt verpleegd Het departement Amsterdam van de Mij. voor Nijverheid acht het tijdstip voor den bouw thans gekomen Geen tweede doorvaart- opening (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Voor de behandeling van de Duitsche koloniale eischen Betooging te Damascus VUURWAPENWET 1919 (Berichten opgenomen m een deel van onze vorige oplage) MR. DR. J. BIERENS DE HAAN OVERLEDEN Oud-directeur Ned. Handel-Mij. NAAR DE MISSIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Voor den Haarlemschen politierechter heeft gisteren een veehouder uit Haarlem terechtgestaan, verdacht van medeplichtig heid aan valschheid in geschrifte. Hy bouwde n.l. van oud materiaal een huis in Hillegom en stelde daar een werkloozen metselaar uit Haarlem aan het werk tegen 35 cent per uur. Ondanks dat hy werk had, stempelde de metselaar toch iederen dag bij den penningmeester van de organisatie, waarbij hy aangesloten was. zyn werkgever bracht hem Ih zijn auto des morgens naar het stempello kaal te Haarlem d w.z. de auto bleef in een nabijzijnde straat wachten terwijl de metse laar in het lokaal stempelde en nam hem vervolgens mee naar het bouwwerk in Hille gom. Dit is eenige malen in de maanden Oc toberhalf December 1936 gebeurd. De metse laar is wegens het verzwijgen van inkomsten bij het stempelen tot 3 weken gevangenisstraf voorwaardelijk veroordeeld. De eisch was een maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk. In deze zaak werden verschillende getuigen gehoord, o.a. de metselaar zelf. Hy verklaarde dat hij tegen zijn werkgever gezegd heeft dat hy bij het stempelen zou opgeven wat hy in zyn dienst verdiende. Dat laatste heeft hy echter in feite niet ge daan, maar zijn werkgever zou hiervan niets weten. Dat hy zoo'n laag loon verdiende, zou afgesproken zijn, omdat hy nog geld had te betalen aan zyn werkgever voor geleverd ma teriaal. In het geheel is hy een keer of vyf door zijn werkgever per auto naar het stempel lokaal, of eigenlyk in de nabijheid daarvan ge bracht. De volgende getuige, een timmerman uit Haarlem, ook werkzaam by het bouwwerk van verdachte en die ook met denzelfden auto naar Hillegom werd gebracht, deelde mede dat er wel 25 van dergelijke autoritjes zyn gemaakt. Een controleur van Maatschappelijk Hulpbe toon had een onderzoek in deze zaak ingesteld. Verdachte had eerst alles ontkend, vervolgens wel willen bekennen mits hem beloofd werd, dat hy niet vervolgd zou worden, maar toen die belofte hem natuurlijk niet gegeven werd, had hij tenslotte toch maar een en ander er kend. Bij den Raad van Arbeid was verdachte niet als werkgever ingeschreven. In Hillegom stond het bouwwerk van verdachte bekend als een plaats, waar men goedkoope werkkrachten had, die ondertusschen als werkloozen stempel den. Later bleek dat ook de zoon van den met selaar op het bouwwerk had gewerkt feitelijk zonder loon. De metselaar beweerde dat zyn zoon er uit „liefhebberij" gewerkt heeft. Verdachte ver klaarde volkomen onschuldig te zyn. Hy had niet gedacht dat hy er eenig kwaad mee kon doen door den metselaar met zyn auto in de nabijheid van het stempellokaal te brengen. Hy reed niet tot voor het stempellokaal omdat het verkeer er zoo druk was. De officier van Justitie hield een scherp re quisitoir. Spr. vond verdachte het meest schul dig in deze zaak, want van hem is het plan uit gegaan. Het is een zeer ernstig misdrijf, een complot om de steunmaatregelen te saboteeren. Verdachte had uitgerekend dat de werkloozen- steun 27 ct. per uur bedraagt, dat een metse laar 62 ct. per uur verdient en daarom gaf hij aan den bij hem in dienst zijnden metselaar het verschil, nJ. 35 ct. en liet hem intusschen stempelen. De metselaar kreeg zoo zijn vol „loon" en verdachte had een goedkoope ar beidskracht. Uit de faam, die het werk by de Hillegommers genoot, maakte spr. op, dat ver dachte meer zulk personeel in dienst had. Ver dachte liet het huis in Hillegom door Haar- lemsche werkloozen bouwen, want hy begreep wel, dat als hij het huis in Haarlem had laten bouwen, dan kwam het geknoei gauw uit. Van den werklooze is het nog te begry- pen dat hij aan het geknoei heeft meege daan, maar verdachte, al doet hy zich on schuldig voor, heeft misbruik gemaakt van den slechten toestand der werkloozen cm zijn eigen zak te spekken. Spr. eischte 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. van Löben Seis, hield een zeer uitvoerig^ pleidooi. Spr. zeide, dat het reken sommetje, door den officier geopperd over het loon van den metselaar, zuiver fantasie was. Uit geen enkele verklaring is de juistheid er van komen vast te staan. Integendeel, volgens spreker, is de metselaar uit eigen beweging bij verdachte gekomen met de mededeeling dat hij wel voor 35 ct. per uur of minder wilde werken.' Verdachte was trouwens niet op de hoogte van het gewone uurloon van metselaars en van den werkloozensteun. Spr. gaf verschillende ver klaringen waarom verdachte niet met zyn auto tot voor het stempellokaal wilde komen, b.v. omdat verdachte dan lastig gevallen zou zyn door werkloozen, die ook by hem wilden werken. Spr. zette uiteen dat van valschheid in ge schrifte geen sprake kan zyn. De werkloozen moeten teekenen een verklaring, dat zy dien dag nog nietr hebben gewerkt. Toen de metse laar des morgens stempelde had hy nog niet gewerkt. De metselaar ging pas werken na het stempelen. Maar dat laatste heeft hy niet be hoeven te verklaren volgens het formulier van den werkloozensteun. Dus heeft de metselaar Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men in het geheel geen licht op te hebben, indien de auto binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn staat. geen valschheid in geschrifte gepleegd en ver valt ook de medeplichtigheid van verdachte daaraan. Ook op andere juridische gronden pleitte spr. vrijspraak. De politierechter zal Maandag 6 December schriftelijk vonnis wijzen. Nu de winter zyn intrede heeft gedaan, gaat ons Comité voor de „Stille Armen" weder met zyn werkzaamheden aanvangen. Want nog is de nood groot. In tal van gezinnen, zelfs die vroe ger in goeden doen verkeerden, heerscht thans angst en zorg. Er is gebrek aan alles. Voldoends voeding en kleeding zijn niet aanwezig, al laat men dit naar buiten zoo weinig mogelijk bly- ken. Aan de kinderen kan eigenlijk niet de al- lernoodigste zorg worden besteed. Aan dekkir.g bestaat gebrek. De verwarming moet, ook in geval van ziekte, tot een minimum worden be perkt. Misschien zijn gas en electriciteit reeds wegens achterstand by de betaling afgesneden en moet men zich maar zien te behelpen. An deren zitten, om afsnijding te voorkomen, in 't donkere jaargetijde een gedeelte van den avond zonder licht. De weinige verdere rekeningen, zoo als b.v. huishuur, noodzakelijke, op afbetaling gekochte goederen, kunnen niet op tijd worden voldaan en men ziet den vervaldatum met schrik tegemoet. Te goeder trouw gemaakte afspraken kunnen niet worden nagekomen, omdat er steeds weer onverwachte tegenvallers zyn. De schuld- eischers laten dan soms van hunne ontstem ming op onaangename wijze blijken, omdat dezen meenen.... bedrogen te zijn. Wanneer men nog op bescheiden wy'ze zaken doet, teneinde een schamel bestaan te waarborgen, wordt door een onverhoopt te laat ontvangen betaling het ge- heele bestaan bedreigd. Hoevele bloeiende, groo- tere en kleinere zaken zijn in deze laatste jaren niet teniet gegaan en de belanghebbenden totaal verarmd? Hoevele spaarpenningen werden lang zamerhand niet opgemaakt, hoe zuinig er ook werd geleefd? Menig gezin jnoet leven van de ook al niet zeer royale inkomsten der kinderen, die toch immers zelf onder de crisis hebben geleden. Hoeveel levensvreugde is er voor goed geëindigd? Bij al deze narigheid moet men nog elke af leiding missen, omdat hiervoor in ieder geval geen geld overblijft, terwijl men er juist zoo'n behoefte aan heeft. En dan het feit, dat men geen uitzicht meer heeft op betere dagen in de toekomst. Dat men voortaan op dezelfde be nepen wyze moet blijven voortleven. Bovendien komen deze menschen voor ver schillende vormen van ondersteuning niet in aanmerking. En n ugaan wij de as. Kerstdagen tegemoet, die in vele families blijde, feestelijke dagen zyn. Nu wil men toch zeker gaarne medewer ken om aan de misdeelde gezinnen der Stille Armen eenige vreugde te bereiden? Konden wij u maar de zoo dankbaar geschre ven brieven ter inzage geven, die wij in vorige jaren hebben ontvangen. In verband hiermede doen wy een zcer drin gend beroep op uwen weldadigheidszin. Wij vertrouwen, dat de gaven wederom ruimschoots zullen toevloeien. Haarlem en omgeving hebben den naam van zeer mild te zijn in het geven, wanneer dit noodig is. Laten wy ook dit jaar onze goede reputatie handhaven. Bijdragen kunnen worden bezorgd aan het kantoor van dit blad, ook kunnen zij worden gestort op postrekening no. 5970 van dit blad. onder het motto „Voor de Stille Armen". De verdeeling der ingekomen gelden zal door ons Comité geschieden met medewerking en on der controle van den Armenraad. Het Comité voor de Stille Armen: Mevrouw A. A. Baronesse Röell, geb. Baronesse de Vos van Steenwijk, Beschermvrouwe, mevrouw G. W. Baronesse de Vos van Steenwijk—Van Royen, Eere-presidente, mr. dr. W. P. Vis, voor zitter S. Bakker, mevrouw A. Del BaereJis- koot, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, H. J. M. Bekkers, ds. M. G. Blauw, A. G. Boes, ds. A. M. Boeyinga, C. ten Boom, K. Brants, F. A. v. d. Breggen, ds. C. M. Briët, mr. A. Bruch, ds. W. Bijleveld, mevrouw Chr. J. Cohen Ter- vaertKoch, mr. F. A. Davidson, J. C. Dirks. mevrouw Is. DroogDeckers, ir. F. C. Dufour, ds. G. J. Duyvendak, D. van Egmond, mr. A. J. Enschedé, F. J. A. M. Haakman van den Bergh, dr. A. H. Haentjens, mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, notaris N. J. Hoeflake, dr. C. B. Hijlkema, W. Kelder, dr. L. C. Kersber gen, P. J. van Kessel, mevrouw M. E. Land— De Vries, B. W. Lasschuit, W. J. B. van Liemt, mevrouw T. van Löben SeisLucardie, mevrouw M. C. Lucassen van Idsinga, Ph. A. Mees, me vrouw N. MouthaanZimmerman, G. M. Nieuwenhuis, Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, J. H. van Oosten, ds. C. J. van Paassen, R. Peereboom, mevrouw N. H. M. Pliester—De Vries, jhr. J. van Reigersberg Versluijs, M. A. Reinalda, mevrouw C. Roeters van Lennep, A. Ph. Romeijn, dr. J. Roorda, mevrouw E. A. J. ScheltemaConradi, F. H. Smit, Deken H. C. J. Sondaal, dr. C. Spoelder, S. Staal, mevrouw C. H. Steenhuis—Polman, H. J. Steensel van der Aa, H. B. Swarte, J. C. Tadema, jhr. F. Teding van Berkhout Jr., P. J. m. van Tete- ring, J. J. Thöne, H. D. Tjeenk Willink Jr., E. v. d. Wall, dr. J. Weener, mr. Th. A. Wesstra, mevrouw de Wed. dr. C. W. J. Westerman— Koch, mr. Th. Westerwoudt, notaris G. Wol zak Hzn., mr. P. E. Barbas, secretaris. Een zaak, die zich erger liet aanzien, dan zij in feite eigenlijk was, werd Maandagmorgen voor den Haarlemschen kantonrechter behan deld. Een aardappelhandelaar uit Beverwijk was door de Crisis Fruit- en Groentecentrale wegens een achterstallige boete van 1000.— geschorst en had desondanks in de maanden Juni en Juli van dit jaar toch aardappelen in gekocht en wel acht maal. Bovendien had hij 2287 kilogram muizen en eerstelingen in zijn pakhuis in voorraad gehad. De man was reeds meerdere malen tot flinke geldboetes veroordeeld en verdedigde zich steeds met het argument, dat niet hij maar zijn broer de aardappels had gekocht en in voorraad had genomen. Er waren evenwel verschillende controleurs ter rechtzitting, die getuigden, dat de nota's op zijn naam stonden en hij ook zijn handteekening plaatste onder de lijsten. En eenige kleinhan delaren verklaarden steeds aan hem te betalen. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie meende, in verband met de vroegere veroordee lingen, die blijkbaar weinig resultaat hadden opgeleverd, dat slechts zeer hooge geldboetes hier op haar plaats waren. Misschien kan zoo herhalingen voorkomen worden. Spr. eischte voor het eerste feit het acht maal inkoopen van aardappelen, terwijl ver dachte geschorst was acht maal ƒ200. boete, ieder te vervangen door een maand hechtenis en vcor het in voorraad houden van aardappelen 500.of 2 maanden. De gemachtigde van verdachte, mr. Baron, zeide, dat er vèel meer achter deze zaak zit, dan men oppervlakkig zou denken. Verdachte is de dupe geworden van een dubbele rechtspraak. Werd hij eerst voor een niet-betaalde boete als lid van de Crisisinstelling geschrapt, de zaak werd vervolgens aanhangig gemaakt bij het ge recht en de Haarlemsche rechtbank veroordeel de hem tot een boete van 1000.Deze laatste boete heeft verdachte voldaan. De schorsing bleef echter gehandhaafd, terwyl ook de boete nog betaald moest worden. Dit was volgens ver dediger onjuist. Vervolgens wees spr. op het groote huisgezin van verdachte, die 11 kinderen heeft te onder houden. De boete is veel te hoog, net voldoende om iemand totaal te ruïneeren. Spr. pleitte primair vrijspraak, subsidiair een geringe geldboete. Dit in verband met het eer der naar voren gebrachte en omdat niemand nadeel van verdachte's handelingen heeft on dervonden. De Ambtenaar meende, na de juiste toedracht gehoord te hebben, niet bij zijn eisch te kunnen volharden. Hij veranderde dien voor het eerste feit in 8 maal 100.en voor het tweede in 300.subs. 2 maanden hechtenis. De kantonrechter eindelijk was van meening, dat de eerste overtreding niet zoo ernstig was. Verdachte heeft slechts kleine voorraden inge kocht. Hij veroordeelde den man tot 8 geldboetes van 25.te vervangen ieder door 10 dagen hechtenis en tot een boete van 50. a Filmvoorstelling. Hedenavond zal door de N. V. Filmafdeeling der K. S. A. uit Leiden in het R. K. Vereenigingsgebouw een filmavond worden gegeven, met als hoofdfilm „Houten Kruisen", een zeer aangrijpend verhaal uit den oorlog 1914—1918. Een middag-programma, om 4.30, meer spe ciaal voor kinderen, zal voorafgaan, met o, m. een missiefilm: „De Avonturen van Ikely" en enkele teekenfilms. Des avonds toegang alleen voor personen bo ven 18 jaar. Polowedstrijden in Velserbad. Alhier had den wederom de veertiendaagsche polowedstrjj- den om het kampioenschap van den kring Haar lem plaats. Als eerste wedstrijd werd gespeeld V.Z.V. III D.W.R. III. Na een weinig spannende eerste helft ging de rust in met een 10 voorsprong voor de V.Z.V.'ers, een stand, waarin verder geen verandering kwam. Als tweede wedstrijd kwam Nereus III V.Z.V. II. Hier ging de rust in met 21 voor V.Z.V. II. Het einde kwam met een 32 over winning voor V.Z.V. II. Als derde wedstrijd was nu aan de beurt HalfwegH.P.C. III. Laatstgenoemde won met niet minder dan 80. Als de clou van de» avond kwam nu nog de wedstrijd Nereus IHaarlem I. Nereus I wist spoedig de leiding te nemen en deze te vergrooten tot 40. Eindelijk werd Haarlem I wakker en scoorde, 41, met welken stand de rust inging. Na de rust waren de kansen niet van de lucht, doch eerst ver in de tweede helft maakte Haarlem I 42. Na wederom verscheidene aan vallen ondernomen te hebben werd de stand 43. Nereus I maakte er tenslotte 53 van. Prijsuitreiking B.V.L. Terecht merkte de voorzitter, de weled. heer W. Appel, in zyn openingswoord op, de bijzonderheid, welke deze prijsuitreiking van den B.V.L., Kring Velsen N, kenmerkte. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op burgemeester Scholtens van Beverwijk, den voorzitter der gewestelijke landstorm-commissie den heer D. O. Norel alsmede den secretaris, den heer P. S. Hartogh Heys van Zouteveen. Dank werd gebracht aan de directie der Kon. Papierfabrieken, welke de zaal voor deze vergadering beschikbaar had gesteld. Verheugend was de mededeeling, dat de af- deeling thans 80 leden telt. Na het zingen van het Wilhelmus sprak de heer D. O. Norel, die de afkomst en den naam Landstorm definieerde. Zoowel de lezing, geïllustreerd door lantaarn plaatjes als de bedrijfsfilm der K.L.M. werden met bijzondere aandacht gevolgd en het ap plaus bewees hoezeer dit, alsook de explicatie door den heer Surink, op prijs werd gesteld. De secretaris van de gewestelijke commissie, de heer Hartogh Heijst Zouteveen, besprak het belang, dat de landstorm-commissie heeft bij een goed functionneerende plaatselijke com missie. De prijsuitreiking, welke het slot van dezen avond was en door den korpscommandant Overste A. F. Borren, werd verricht, verliep onder groote belangstelling. De eerste vier prijzen werden gewonnen door vier schutters met 98 punten. De heer Appel dankte vooral de heeren Heijst van Zouteveen en H. P. van Roosendaal, die zoo'n belangrijke rol vervuld hebben in het or- ganiseeren van dezen avond, welke zeker een goeden indruk bij de vele aanwezigen nagelaten heeft. „De Woudkoningin". Alhier heeft in het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Mahu- straat de befaamde operetteuitvoering plaats ge had van „De Woudkoningin", van M. Schuil. De vertolking geschiedde door de gerenommeer de tooneelclub van „Huize Meerzicht" van Vel- sen-Noord. Deze operette is gedurende de laat ste weken in verschillende plaatsen met succes opgevoerd en de baten daarvan kwamen ten goede aan de afd. Velsen der Kath. Kinderuit zending. Ook deze avond werd voor ditzelfde doel gegeven. Aan het begin van de opvoering sprak kape laan G. de Beer een openingswoord. De operette is al verschillende malen bespro ken. Het was een prachtig en schoon spcïl, dat „Huize Meerzicht" dezen avond geboden heeft. Aan het slot dankte kap. de Beer de speelsters voor haar prachtige spel. Spreker bracht ook dank namens de R. K. Vereeniging Kinderuitzending, want door hun spel hebben zij bereikt, dat dit jaar 40 kinderen kor.den uit gezonden worden. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 Het departement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft Maandagavond op zijn bijeenkomst in het gebouw Industria te Am sterdam een motie aangenomen, waarin het als zijn meening uitspreekt, dat slechts een afdoende en voor de scheepvaart bevredi gende oplossing voor de verbetering van den toestand van het Noordzeekanaal bij Velsen is te verkrijgen, indien de spoorbrug wordt vervangen door een tunnel en dat, in ver band met de plannen tot het bouwen van een tunnel voor het gewone wegverkeer, thans het tijdstip is gekomen, om tot de uitvoering van den spoorwegtunnel over te gaan. De vergadering besloot deze motie door bemiddeling van het hoofdbestuur ter kennis te brengen van Z. Exc. den minister van Waterstaat, onder toevoeging van het. eerbiedig verzoek, den bouw van den tun nel onder het Noordzeekanaal ter vervan ging van de Velserbrug alsnog te willen be vorderen. Deze motie werd aangenomen, nadat de heer L. Bogerd, dipl. ing., directeur der Handels inrichtingen te Amsterdam, een voordracht had gehouden over de urgentie van de vervanging van de spoorwegbrug bij Velsen door een tun nel. De heer feogerd begon zijn voordracht met in herinnering te brengen, dat in het na jaar van 1936 bekend werd, dat de Rijkswater staat plannen had uitgewerkt tot vervanging van de spoorbrug te Velsen door een tunnel. Destijds was reeds vrijwel zeker, dat het pont- veer voor het wegverkeer bij Velsen zou wor den opgeruimd en dat de Rijksweg Haarlem Alkmaar in een tunnel onder het Noordzeeka naal door zou worden geleid. Men wilde nu den spoorwegtunnel met den tunnel voor het weg verkeer combineeren of althans de twee tun nels tegelijkertijd uitvoeren, hetgeen tot zeer belangrijke besparing van kosten zou leiden. Reeds spoedig bleek echter, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen niets gevoelde voor de vervanging van de spoorbrug door een tunnel. Thans is een jaar voorbij gegaan. Een be slissing heeft de Regeering nog niet genomen, maar wel moesten in het Voorloopig Verslag op de Rijksbegrooting van Waterstaat voor 1938 eenige leden hun teleurstelling uitspreken over het feit, dat de Minister voornemens schijnt te zijn, om bij Velsen alleen een tunnel te maken voor het rijverkeer. Spr. behandelde vervolgens de geschiedenis van de bruggen over het Noordzeekanaal en de plannen tot verbetering van den toestand, be ginnende bij het werk der commissie Tak van Poortvliet in 1894. De nieuwe, verder gaande verbeteringen van het Noordzeekanaal en van het sluizencomplex aan de monding daarvan, tot de uitvoering waarvan de wetgever in 1917 besloot als gevolg van den arbeid der Staatscommissie-Kraus. bracht het probleem, van de bruggen over het Noordzeekanaal in een nieuw stadium. De groo te schutsluis bij IJmuiden, tot den bouw, waar van de commissie-Kraus had geadviseerd, kwam tot stand; in 1930 kon het grootsche ingenieursr werk in gebruik worden genomen. De verrui ming van het Noordzeekanaal werd eveneens geleidelijk tot uitvoering gebracht en thans is deze verruiming het eerste stadium van het plan der commissie-Kraus behalve aan de uiteinden van het kanaal voltooid. Voor de Hembrug werd tenslotte de in de gegeven Omstandigheden alleszins aanvaardbare oplossing gekozen van het maken van een tweede eveneens 55 M. breede doorvaart- opening. Dit werk is thans in vergevorderden staat van uitvoering. De ligging van de Velser brug maakte het den Rijkswaterstaat moeilijk een passende oplossing te vinden en die is er thans nog niet. Aan de vervanging van de bruggen door een spoorwegkruising, die de scheepvaart geheel van haar hinder en overlast zou bevrijden, werd tot voor kort door den Rijkswaterstaat niet in ernst gedacht. De moeilijkheden die de scheepvaart op Amsterdam van de spoorbruggen ondervindt en die voor de commissie-Tak van Poort vliet in 1894 reeds aanleiding was om de opruiming van de Velserbürg voor te stellen, zijn sedert dien door de toeneming van aan tal en tonnenmaat van de schepen zoowel als door de toeneming van het spoorweg verkeer over het Noordzeekanaal zeer toe genomen. De spoorwegen verkeerden in de benijdens waardige positie, dat zij vrijwel eenzijdig de ope ningstijden der bruggen konden vaststellen in overeenstemming met haar dienstregeling. Met de belangen van de scheepvaart en de Amster- damsche haven werd aanvankelijk blijkbaar in het geheel geen rekening gehquden, later in onvoldoende mate. Gevolg hiervan was, dat de openingen der bruggen zeer onregelmatig over den dag verdeeld waren en dat bij de opening van de eene brug geen rekening werd gehouden met de opening der andere. De onregelmatige treinenloop verergerde dezen toestand nog. Aan de hand van een grafiek zette spreker uiteen, hoe ongunstig het met de openingen der bruggen en de correspondentie dezer openingen is gesteld. De uitvoering van het tunneldenkbeeld van den Rijkswaterstaat ondervindt blijkbaar tegen' stand als gevolg van de geringe medewerking van de Nederlandsche Spoorwegen. Bekend is, dat deze onderneming de totstandkoming van een spoorwégtunnel niet gaarne zou zien, om dat als gevolg daarvan waarschijnlijk het locale verkeer van Velsen eenigen hinder zou gaan ondervinden. Het is duidelijk, dat, aangenomen dat de opvattingen daaromtrent van de Spoor wegen juist zijn, dit kleine nadeel in ver gelijking tot het enorme voordeel voor Amster dam en geheel Nederland in deze zaak geen rol mag spelen. Afgewezen moet worden, wat onder den druk der tegenwerkende stroomingen als z.g. oplos sing naar voren is gebracht het maken van een tweede kleine doorvaartopening aan den Zuidkant van de Velserbrug, uitsluitend bestemd voor de kleine scheepvaart. Uitvoering van dit plan houdt ernstige gevaren in zich: de vaart op het kanaal aan de verbetering waarvan in den loop der jaren zoovele millioenen zijn besteed zou, naar spreker aan de hand van een kaart uiteenzette, onveiliger worden, meer sleepboothulp zou noodig zijn en den ont- ontwikkelingskansen van de Amsterdamsche haven zou een ernstige belemmering worden aangelegd. Amsterdam zal op de bres moeten staan voor de eenige oplossing, die werkelijk een verbetering van groote beteekenis zal kun nen brengen: het maken van een tunnel. Daartoe zal thans moeten worden besloten, nu deze oplossing door gelijktijdige uitvoe ring met den tunnel voor het wegverkeer op goedkoope wijze verkregen kan worden. Later uitgevoerd zou deze oplossing als ge volg van de veel duurdere werkwijze, welke dan gevolgd zou moeten worden, millioenen meer moeten kosten. Deze belangrijke bijeenkomst werd gepresi deerd door ir. Maas Geesteranus, die nog eenige woorden wijdde aan het ongeval, dat Prins Bernhard was overkomen en daarbij de hoop uitsprak, dat zijn herstel een voorspoedig ver loop zal mogen hebben. Behalve een groot aan tal leden van bovengenoemde vereeniging waren ook aanwezig leden van de Industrieele Club, benevens de Amsterdamsche wethouders mr. Kropman, Rustige, De Miranda, Baars en Van Meurs alsmede vertegenwoordigers der Kamer van Koophandel LONDEN, 29 Nov. (Havas.) De Fransche en Britsche ministers zullen Dinsdagmorgen te elf uur voor het laatst bijeenkomen, om een slot communiqué uit te werken. Chautemps en Del- bos zullen vervolgens als gasten van den Brit- schen koning het noenmaal gebruiken. Te 16.20 vertrekken zij naar Parijs. Reuter meldt nog, dat in sommige wel ingelichte Fransche kringen wordt aange nomen, dat bij de besprekingen is overeen gekomen, dat de Duitsche koloniale eischen slechts dan in discussie zullen komen, wan neer Duitschland bereid is deel te nemen aan een algemeene vredesconferentie. ANTTOCHIË, 29 Nov. (Havas). Ter gelegen heid van het in werking treden van het nieuwe statuut van het Sandsjak Alexandrette, heeft de Hooge Commissaris een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin hij zegt, dat in de komende volksvertegenwoordiging alle deelen der bevolking vertegenwoordigd zullen zijn, en dat daartegenover wordt verwacht, dat alle bur gers eerlijk mede zullen werken. De inwerkingtreding van het nieuwe statuut heeft vandaag geleid tot een betooging der stu denten te Damascus, die o.a. het college der paters Maristen binnendrongen, waarvan de leerlingen niet aan den optocht mochten deel nemen. De indringers hebben de ruiten ingesla gen en een honderdtal leerlingen gedwongen hen te volgen. De prior van het college, die zich hiertegen wilde verzetten, werd gemolesteerd. De minister van Justitie heeft voorloopig op geschort het voorschrift betreffende het hantee- ren van slachtapparaten (toepassing Vuurwa pen wet 1919), aangezien van verschillende zij den ernstige bezwaren zijn gerezen tegen de toepassing van het voorschrift. ROME, 29 November (Stefani) De Italiaan- sche regeering heeft besloten Mandsjoekwo te erkennen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Cia- no, heeft aan zyn Japanschen ambtgenoot Hi- rota een telegram gezonden, waarin hij in op dracht van den Duce mededeelt, dat de fas cistische regeering besloten heeft, over te gaan tot formeele erkenning van Mandsjoekwo en tot vestiging van een gezantschap in dezen staat. De Italiaansche consul-generaal te Moekden heeft opdracht gekregen, dit officieel ter kennis te brengen van de regeering van Mandsjoekwo. Ciano heeft eveneens aan den Minister van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo een telegram gezonden, waarin hy de beste weit- schen uit voor de toekomst van Mandsjoekwo. In den ouderdom van 67 jaar is overleden mr. dr. J. Bierens de Haan, oud-directeur van de Nederlandsche Handel Maatschappij. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. Op 2 December a.s. zullen Fr. Rupertus Voets en Fr. Christoffel Klyberg, van de Fraters van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid, bei den uit Tilburg, na een half jaar verblijf in het Moederland, naar de Missie van Celebes terug- keeren. De reis gaat via Genua per s.s. „Johan de Witt". Fr. Eusebius Janssen uit Loon-op-Zand zal om gezondheidsredenen op medisch advies, na 24-jarigen arbeid in de Missie van Suriname» epatrieeren. Hy is 15 November per s.s. „Cot- tica" uit Paramaribo vertrokken en arriveert 1 December te Amsterdam. Op 10 December vertrekt Fr. Canutus Ze- bregts, hoofd der Mulo-school te Willemstad, per s.s. „Simon Bolivar", weder naar Curagao. Met hem gaan naar dezelfde missie de twee nieuwe missionarissen Fr. Auxentius Somei's en Fr. Evarist Ketelaars, allen geboortig van Tilburg. Op denzelfden dag vertrokken per s.s. „Cop tica" de Curagaoers Fr. Romualdus Bogaers en Fr. Thomas van Riel, die de terugreis maken over Suriname. Ook deze twee missionarissen zijn uit Tilburg afkomstig. Met hen vertrekt ook een nieuwe missionaris, die voor Suriname bestemd is, n.l. Fr. Hubert uit Amsterdam. AMSTERDAM. 29 Nov. Eierveiling. 46-48 kg- 3.203.40, 48-50 kg. 3.403.80. 54-56 kg. 4.20, 56-5-8 kg. 4.204.60. 58-60 kg. 4.60—5, 66- kg. 5.30—5.50. Aanvoer 26000 st. Stemming

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4