BOTERLETTERS Een zeep met een schat aan schoonheid! 4, PETRIE Co. G0EDK00PE MARKEN KERSTGESCHENKEN i# rO uitkomst is Koffie Hag, wan neer U hart en zenuwen de prikke lende werking der coffeïne wilt besparen, want Hag is coffeïne- vrij! Het gedurende 30 jaren be proefde Hag-procédé waarborgt bovendien de volle 100% van het kostelijke aroma, het kenmerk van uitgezochte hooglandkoffie. Voor Betere Sigaren Jan van der ?igSe Haarlem, 30 Nov. A Kort en volledig DE BEROEMDE FPANKEN'Aabr?°ke DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 Roomsche liefdadigheid en eeuwige klagers KAMER VAN KOOPHANDEL 17 December stemmen voor kleinbedrijf Grootbedrijf Piano-uitvoering door Karei de Jong STADSSCHOUWBURG Ook de tweede soort, ,,Sanka", is heel goed en kost slechts 44 ets. per pakje. DE HAARLEMSCHE IJSCLUB IJs gevraagd! Programma Radio-centrale BEWAKER MISHANDELD Tegen gedetineerde zes maanden geëischt Requisitoir BURGERLIJKE STAND rKMMfXCnJ FABRIEKEN HAARLEM-HEEMmDE-ALOEMENDAAL AGENDA Bioscopen 1 December Bioscopen INSTELLINGEN CASTELLA ..de schoonheidszeep, die kostbare olijfolie bevat... De zeep, die Uw huid soepel en jeugdig houdt! CASmiA STAD Onder den titel van „Een collecte, die ruim 1000.opbracht", bracht de Nieuwe Haar- lemsche Courant deze week hulde aan de pa rochianen van de Nieuwe Groenmarkt, die na een predikatie van pater Peters ten behoeve van tie St. Elisabethsvereeniging de kapitale som van 1037.offerden. Duizend gulden in één kerk! Het is toch wel goed, weer eens te wijzen op de liefdadigheid van die Roomschen! zoo luidde het slof van dit bericht. Maar daarop hebben wij een antwoord ge kregen, dat begint met: „Wie zich verheft zal vernederd en wie zich vernedert zal ver heven worden". Dat antwoord, dat een aanklacht tegen de Roomsche liefdadigheid is, heeft bekende klan ken, omdat het gedachten vertolkt, welke men dikwijls hoort onder niet goed ingelichte men- schen. Wij vonden het daarom wel eens goed, het stuk hier te behandelen en de voorbeelden voor zooveel mogelijk aan de waarheid te toet sen. „U beroemt zich op die Roomsche liefdadig heid? Doen de Roomschen wat zij kunnen om de ellende onder hun geloofsgenooten te leni gen?" zoo kankert de (natuurlijk onbekende) inzender. „Ik geloof het niet. Er zijn mij Roomsche gezinnen bekend, die bittere armoede lijden, die niet of niet voldoende door hun geloofsgenoo ten geholpen worden. Er zijh zelfs practisee- rende Roomschen, die door niet-Roomschen geholpen worden, wijl de eigen geloofsgenooten tekort schieten. Voorbeelden? Ziehier: (le) Een moeder, lijdende aan kanker. Zij is ongeneeslijk. Thuis kan zij niet verpleegd wor den, zooals het behoort. In het katholieke zie kenhuis wordt zij niet opgenomen, omdat zij ongeneeslijk is. In het Diaconessenhuis wordt zij liefderijk opgenomen en verpleegd tot haar dood toe. Wat zegt u daarvan? (2e) Een gezin van een werklooze. Moeder één brok zenuwen, vader niet veel minder; kin deren onvoldoende gekleed enz. Eenigen tijd zijn zij onvoldoende geholpen door 'n Roomsche liefdadige instelling. Hun naar de kerk gaan werd gecontroleerd. Toen zij hun penning niet meer afgaven, hield ook de steun op. Toch had dat gezin dien steun hard noodig. Was er vol doende gesteund geworden, dan had ook het geloof bewaard gebleven. Zij moeten nu door niet-Roomschen gesteund worden, ofschoon zij niet opgehouden hebben Roomschen te zijn. (3e) Een alleenstaand Roomsch practiseerend man. Hij heeft geen heele schoenen, soms loopt hij met bloote voeten midden in den winter, hij krijgt van zijn geloofsgenooten vier porties eten per week. Maar hij komt veel meer tekort, kleeding, schoeisel enz. enz. Hjj zat 'n keer drie dagen zoo goed als zonder voedsel. Zjjn-pastoor, dien hij om hulp schreef, gaf hem geen ant woord. De liefdadige vereenigingen wezen zijn verzoeken af. Hij werd geholpen door mevr. A., vrijzinnig-protestante. Nu nog drinkt die per. soon 's morgens en 's avonds bij zijn boterham water, behalve wanneer een „andersdenkende' zich over hem ontfermt. Een Roomsch geestelijke, daarnaar gevraagd, zeide: „ja, maar waar moet 't geld vandaan komen?" Och, die pieterpeutehge Roomsche liefdadig heid. 't Is me wel om zoo opgeblazen over te doen. Weet u, waar 't geld vandaan moet komen? Van die Roomschen, die stikken van 't geld. Aan een Roomsche begrafenis wordt soms meer ten koste gelegd, dan een heele collecte van lief dadigheid opbrengt. In Nederland is in 1936 vpor honderd zeven en twintig millioen gulden verrookt. Natuurlijk niet enkel door de Roomschen, maar dit ant woord wou ik geven aan dien Roomschen gees telijke, die vroeg waar 't geld vandaan moet komen. Hoogachtend, V." Tot zoover deze inzender. Wü antwoorden: Ook al zouden de doorhem gegeven voor beelden geheel juist zijn en al zou er alle reden ziin om daarover schande te spreken, dan nog zou dat voor een verstandig mensch geen aan- leiqjng kunnen en mogen zijn om het machtige gebpuw van Roomsche Charitas omwille van enkele fouten neer te halen. Maar de voorbeelden zijn niet'juist. Inzender had de namen der betrokkenen nader aange- TELEF. 13870 (2 lijnen) HAARLEM VOOR duid en wij hebben de moeite genomen ze te onderzoeken. Ziehier het resultaat: Sub lo. Wat hier verteld wordt over die zieke vrouw kan niet juist ziin. Want wie ziek en behoeftig is en opgenomen moet worden in een ziekenhuis, krijgt van zijn dokter een briefje, waarmede men zich naar het Bureau van den Geneeskundigen Dienst moet begeven. Daar wordt gevraagd in wélk ziekenhuis men op name wenscht en naar die uitgekozen zieken- inrichting wordt de patiënt zonder meer ge bracht. Het bestuur van dat ziekenhuis weet dan zelfs niet wat die patiënt mankeert" en merkt dat pas als hij binnen is. In de Maria- stichting is bovendien een kleine afdeeling, waar ongeneeslijke zieken, als door inzender bedoeld, verpleegd worden. Uit bovenstaande blijkt, dat de door hém beklaagde zieker ver pleegd is 'geworden in de inrichting, welke z(j gekozen had of die voor haar gekozen was en dat zij niet in de Mariastichting is geweigerd. Sub 2o. Bij een onlangs gehouden controle is gebleken, dat juist dit gezin het allermeeste had getrokken van alle in de parochie bedeelde gezinnen. Reden tot klagen heeft het aller minst. Maar bovendien bestond er kans, dat een gedeelte van de moeizaam verzamelde gif ten aan het gemeentebestuur zou moeten ver vallen, als bij de controle zou uitkomen, dat het hier bedoelde gezin bijzondere inkomsten heeft, welke het niet opgaf. En dan: de man weigerde hardnekkig naar de kerk te gaan en scheen zijn Roomsch-zijn alleen te misbruiken als een middel om meer te trekken van het parochiaal armbestuur. Men heeft den man begrijpelijkerwijs naar Maatschappelijk Hulp betoon verwezen. 3e. Dit' geval hebben wij niet nader onder zocht, omdat de ongeloofwaardigheid er dui men dik boven op ligt. Want wie in Haarlem hij zij Roomsch of niet seen heele schoenen heeft, „soms op bloote voeten loopt midden in den winter" (wij nemen aan op straat); wie drie dagen zonder voedsel zit en des morgens en des avonds bij zijn boterham water moet drinken (uit armoede!), die kan zich om hulp wenden tot Maatschappelijk Hulpbetoon. Wat inzender hier dus vertelt, is óf onwaar óf 's mans eigen schuld. Er blijft van 4e praatjes van inzender dus niet veel over en zoo gaat het in den regel. Inzender ga eens informeeren wat de St. Vincentiusvereeniging, wat de parochiale arm besturen, wat de Elisabethvereeniging, de Mar- thavereeniging elk jaar uitgeven; hij ga eens na wat er bovendien nog wordt gegeven door onze Roomsche menschen buiten elke vereeni- ging om; wat er door onze geestelijken gegeven wordt. Maar is inzender ook gewoon zijn por- temonnaie wijd open te zetten als er gegeven moet worden? Is hij bereid per jaar twee si garen minder te rooken om de opbrengst daar van af te staan voor zijn minder rijke mede- menschen? Of worden die 127 millioen gulden alleen Boor de rijkaards verrookt? Wij twijfelen er aan. Naast de reeds genoemde candidaten zijn gisterenmiddag nog bij de Kamer van Koop handel voor het Kleinbedrijf opgegeven de heeren L. Lam en G. J. Veldwijk voor de Christelijke Middenstandsvereeniging en verder de heeren A. W. F. v. Zonneveld te Hillegom en G. Hartog te Aerdenhout op eigen lijsten. Totaal zijn dus 17 candidaten voor 6 vrije plaatsenaangewezen. De stemming is bepaald op Vrijdag 17 De cember. De candidaten voor de zes vacatures in het Grootbedrijf zijn allen bij eenige candidaat- stelling gekozen verklaard. In de vacature A. H. Baron van Harden- broek, ir. W. Burgersdijk en Treur werden ge kozen de heeren J. D. B. Olie te Santpoort, L. W. van Driel te Hoofddorp en J. de Breuk Lzn. te Haarlem. Herkozen werden ir. H. J. M. Bekkers, W. Breitenstein en J. Kruimel. De drie scheidende leden van het groot bedrijf, die op eigen verzoek uit de Kamer tra den, hadden daarin sinds de reorganisatie dus vele jaren zitting. Door het vertrek van Baron van Harden- broek zal tevens een nieuwe voorzitter van net grootbedrijf achter de groene tafel zitting ne men. In een der lokalen van de Muziekschool der Haarlemsche Toonkunst-afdeeling aan de Nieu we Gracht gaf de piano-leeraar Karei de Jong gisteravond een korte uitvoering met monde linge toelichting voor een aantal muzieklief hebbers en leerlingen. Een drietal werken uit de romantische school der vorige eeuw prijkten op het pro gramma. Het eerste van Rob. Schumann, en wel de Toccata in C. gr. t. op. 7 en beide an dere van Pr. Liszt, de Sonate in b. kl. t- en de Mephistowals. De leeraar gaf een korte karak teristiek voor elk der gespeelde werken, en legde vooral den nadruk op de thema's van de Sonate in b. kl. t. van Liszt. Een langademig werk, waaraan men een Faustische gedachte heeft willen toedichten, hoewel de componist zelf, hoe programmatisch zijn schrijftrant dik wijls ook was, nochtans geen bijzondere betee- kenis schijnt te hebben willen hechten. Toch kwam de later „hinein'-geïnterpreteerde karak teriseering goed uit in de vertolking, al klonk een en ander in het lange, smalle zaaltje, op den grooten vleugel wat hard en zwaar. Het meest evenwel hebben we nog genoten van de Toccata van Schumann en van de Mephistowals van Liszt, met zijn inderdaad orkestrale kleur, door Karei de Jong fraai weergegeven. Dat de heer de Jong met deze interpretatie een zware opgave, ook mnemo technisch zeer veeleischend, vervulde, daarvan waren allen ongetwijfeld overtuigd, toen zij den leeraar na zijn beëindigd recital met langdurig en welverdiend applaus beloonden. J. S. Hilariteit in de rechtszaal. Blijspel in drie bedrijven door Hugh Mills. Rot- terd. Hofstad-Tooneel. Een schrijver kan zich het recht toekennen, een land in dit geval Engeland belachelijk te maken door de instellingen met hun gebre ken, de menschen met hun zeden en opvattin gen te kijk te zetten. Als hij maar over een vol doenden breeden blik beschikt om de tegenstel lingen te kunnen opmerken, zoodat hij niet on rechtvaardig wordt en als hij zóó geestig is, dat zijn product de moeite van het aanzien loont. Te oordeelen naar zijn „Laughter in court" kan Hugh Mills zich op die eigenschappen niet beroemen. Hij heeft wel eens een aardigen in val, maar die is lang niet altijd origineel; als hij menschen schetst ziet hij alleen de opper vlakte en dat is niet bijster interessant; als hij een misgewas als de lichtvaardige wettelijke echtscheiding bespottelijk maakt, sleept hij in zijn goedkoope ironie onmiddellijk het huwe lijk mee, en wordt hij duidelijk immoreel. Of hij tooneel kan schrijven weten we niet, maar dit stuk doet het niet denken. Het wordt in zijn soort niet kwaad opgezet met een beeld van malle huwelijksverhoudingen in een wereld van menschelijke eendkuikens; 't gaat over in 'n meer'komische dan humoristische en niet bepaald vernuftig doorgevoerde zitting van het echtscheidingshof; het wordt besloten met een derde bedrijf, waarin met goedkoope trucs een vastgeloopen situatie zoodanig uit den knoop wordt gehaald, dat we er met plezier bij gaan zitten geeuwen. Een blijspel van dit gehalte zou ons zooveel woorden niet waard zijn, als we geen motieven noodig hadden voor deze opmerking: Hoe komt de heer Cor van der Lugt Melsert er toe, zoo'n minderwaardig stuk te kiezen, het te bezetten met een groep van zijn beste spelers, die er hun talent aan verspillen, en het dan te laten Uit voeren in een tempo, dat met zijn irriteerende traagheid het geheel nog vlakker maakt dan het uit zichzelf reeds is? Acht hij zijn publiek nu zoo onnoozel, dat hij de verschijning op het tooneel van Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees een voldoende attractie vindt, ook al vergeet ze daarbij te acteeren, omdat het nadrukkelijk „plaatsen" van wat grapjes wel zoo gemak kelijk is? Als gewoonlijk bij het Rotterdamsch Hof- stadtooneel: mooi verzorgde tooneelen, fijne speldetails van krachten als Theo Frenkel, Adolphe Engers en. anderen maar voor den echten liefhebber, die ook van een luchtig blij spel wel genieten kan, mits het in zijn genre de moeite waard is, een verloren avond H. B. v. d. S. erv..v M-m Prof. Heinrich Labor, dirigent van het Stedelijk Orkest te Gera (Thüringen) dirigeerde verschillende Duitsche orkes ten o.a, de Phïlharmonie te Berlijn, en verder orkesten te Weenen, Parijs, Warschau, Madrid, Barcelona, Sofia, Budapest, enz. Op het Schouwburg concert der H.O.V. op Vrijdagavond a.s. zal hij werken dirigeeren van Dopper, Beethoven enz De Vereeniging IJsclub voor Haarlem en Omstreken hield gisterenavond haar jaarver gadering in café Brinkmann. De vice-voorzitter, de heer Sauveur, wees er op, dat Jhr. Boogaert tien jaar geleden het voorzitterschap aanvaardde en liet zijn toe spraakje vergezeld gaan van een bloemenhulde. De voorzitter dankte en betreurde het, dat er de laatste jaren zoo weinig ijs op het pro gramma staat. De ijsbaan is weer wat verbe terd en het publiek is welkom. Spr. herdacht 't overlijden van den heer H. Franken, die vele jaren penningmeester van de vereeniging was. De secretaris dr. M. H. P. M. Eijsvogel, bracht het jaarverslag uit, waarin hij betreurde, dat de afgeloopen winter geen ijs heeft gebracht. Aan het jaarverslag van den penningmeester, den heer Th. Beccari, ontleenen wij, dat het batig saldo over het afgeloopen boekjaar bedroeg f 2499.92, wat een achteruitgang beteekent, ver geleken bij het vorig jaar van f 1061.45. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat aan den nieuwen burgemeester van Haarlem het eere-voorzitterschap der vereeniging zal worden aangeboden. De Commissie voor Kindervoeding verstrekte in de week van 2227 November 7028 porties warm eten. Het grootste aantal ging naar het lokaal in de Overtonstraat, het kleinste aantal naar voormalig Spaarndam. Zondag 12 December zal de Haarlemsche Middenstandsoperettevereeniging in den Stads schouwburg opvoeren de beroemde operette van Johan Strauss: „De Zigeunerbaron". Aan deze opvoering zal het ballet Tilly Sylon en de vol ledige H.O.V. medewerking verleenen. De mu zikale leiding berust bij W. Rettich, de regie bij Elly Huyboom. Voor het Centraal Comité van Werkloozen zullen herhalingen gegeven worden op 13 en 14 December. Père Henusse S.J. uit Arlon zal voor de Ver. „Geloof en Wetenschap" een voordracht hou den over „Les idéés du Docteur Alexis Carrel" op Vrijdag 3 December om kwart over 8 uur in de tuinzaal van het concertgebouw. De Vereeniging voor Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbedrijf hield gisterenavond haar jaarvergadering. Tot secretaris werd ge kozen de heer Jac. Bakker, Cornelissteeg 5. Binnenkort zal 'n groote propaganda-avond ge houden worden. Nadrukkelijk werd vastgesteld dat de huisvrouwen verzekerd zijn van goede kwaliteit wanneer zij koopen bij vischhandela- ren, die in hun zaak of op hun wagen een bord van den bond hebben Voor het 27 November gehouden examen Ma- chineschrijven aan Moore's School of Commer ce, Frans Halsstraat 1, te Haarlem, slaagden 7 van de aangemelde candidaten met de vol gende resultaten: De dames R. Ides (70 lettergr. p.m.) C. Plant (65 lettergr. p.m.) J. Kwak (65 lettergr. p.m.) N. Silvis (50 lettergr. p.m.) en de heeren 3. J. Reeuwijk (60 lettergr. p.m.) J. L. Staphorst (50 lettergr. p.m.) J. A. v. d. Tas (45 lettergr. p.m.); allen leerlingen van het bovenvermeld insti tuut. Een der candidaten komt in aanmerking voor her-examen. Het volgend examen, zoowel voor Steno en Typen, is op 18 December. De afdeeling Haarlem van de Algemeene Ver eeniging van Gemeente Ambtenaren in Neder land heeft Zaterdag 27 November haar 10- jarig bestaan feestelijk herdacht in de Kroon zaal van café Brinkmann aan de Groote Markt. De feestvergadering was zeer druk bezocht. De medewerkenden aan dezen avond, onder leiding van den bekenden conferencier Henri Darand, wisten er al spoedig een gezellige feeststemming in te brengen. Op de nationale tentoonstelling, tevens bonds- tentoonstelling van den N. Holl. bond van pluimvee en konijnenliefhebbers gehouden te IJmuiden op 26, 27 en 28 November jX be haalden onderstaande leden van de Pluimvee- vereeniging „De Eendracht" te Heemstede de volgende prijzen: H. M. Smorenburg met een Columbia Wyan dot (hen), jong, een le en eereprijs en met dito haan een 2e prijs. G. Neeskens, met Wyandot hen (wit), jong, 2e pr„ tevens de nun. prijs met zilveren Ducw. hen een le prijs. J. Prins met Wit Am> Leghorn haan 2e prijs. H. Mulder met duiven, oud-Holl. kropper tui melaar, wit, doffer, oud, een le en eereprijs en met duif, oud een 2e prijs, met zwart wit-staart doffer, oud, een le prijs, met blauw wit-staart doffer, oud en duif oud, een le prijs. J. L. Verbeek met kortsnavelige tuimelaar duif, oud, een le en een eereprijs. L. J. Kramer met ooievaar doffer, een le en een eereprijs met konijnen. J. C. Prijs, een le en een eereprijs. H. J. van Tol, een le en een eereprijs. J. van Iperen een le en een 2e prijs. WOENSDAG 1 DECEMBER Programma 1: Hilversum 1. Programma 2: Hilversum 2. Programma 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Ra dio; 9.40 Diversen; 10.35 Parijs Radio; 11.20 Keulen; 12.20 'Parijs Radio; 1.20 Ned. Brussel; 1.35 Keulen; 2.20 Diversen; 3.05 Parijs Radio; 3.35 London Regional; 4.35 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 6.20 Keulen; 7.25 Praag; 9.20 Parijs Ra dio; 10.50 Boedapest; 11.25 Diversen. Programma 4: 8.00 Ned.- Brussel; 9.20 Diver sen; 10.35 Droitwich; 11.35 London Regional; I.20 Droitwich; 2.20 London Regional; 3.20 Droitwich; 6.40 London Regional; 7.00 Droit wich. Programma 5: 8.00—12.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Die oudjes doen het nog best, 2. Bloemen, bloemen, 3. Theevisite, winterpret, 4. Laat den moed niet zakken, 5. Leentje uit de Lange Niezel, 6. Zes- daagsche, 7. Stop even, 8. Dichter und Bauer, 9. Bridge club „Kijk voor je", 10. Het steegje, II. Het dansende boerinnetje, 12. Als je een tango speelt, 13. Hein de Bruin, 14. Als je ver liefd bent, 15. St. Nicolaaspotpourri; 8.0012.00 Diversen. In Februari j.l. deden twee arrestanten een poging om uit het huis van bewaring te Haar lem te vluchten. Een poging, die na een begin van uitvoering, mislukte. De twee gedetineer den bevonden zich op een gemeenschappelijke zaal. Op een gegeven oogenblik wierpen zij den bewaarder een kroes, gevuld met een oplossing van water, zout en creoline, naar het hoofd. Het bijtende goedje verblindde den waker eer. oogenblik en de beide mannen wisten zich van de sleutels meester te maken. Beneden werden zij echter gegrepen en weer veilig opgesloten. Het tweetal had zich te verantwoorden wegens mishandeling van den bewaker, die daar de oplossing sterk verdund was geen nadeelige gevolgen van den overval heeft ondervonden. De beide mannen werden tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, een van hen be rustte in het vonnis. De tweede echter stond thans in hooger beroep terecht voor het ge rechtshof te Amsterdam. De man ontkende den beker in 't gezicht van den bewaarder te hebben geworpen. De procureur-generaal mr. J. Versteeg acht te de feiten hoogst ernstig. Deze verdachte heeft den gevangenbewaarder mishandeld door hem een beker in het gezicht te werpen en te trachten te ontvluchten. De medeverdachte is tot vier maanden ver oordeeld en hij heeft in zijn vonnis berust, dit is echter geen reden om ook dezen verdachte te veroordeelen tot dezelfde straf. Spr. vorderde te gen verdachte een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger mr. L. Frankenhuis zeide in zijn pleidooi, dat niet de bedoeling was om te mishandelen, doch om verwarring te stichten en zich van de sleutels meester te maken om te ontvluchten. Deze man verkeert thans in een ongunstiger positie dan zijn vroegere medever dachte, terwijl die de hoofdrol heeft gespeeld. PI. drong aan op clementie. Arrest 14December. Geboren: 26 Nov. G- van Dongen—van der Linden, d. 27 Nov. T. Huybens—van Blokland, d. C. I. w. Hoe boerPronk, z. E. M. M. Schef- ferSeyts, d. 28 Nov. M. M. van JoolenRaap horst d. 29 Nov. W. van Beek—van Niel, z. E. LubbersSchekat, z. O. NordsiekBon z. M. E. JansenJong z. M. E. ZeepvatBouckaert z. C- G. SmitSuman z. Overleden: 27 Nov. B. van der VoortCaro- lus 70 jaar, Jansstraat. 29 Nov. J. v. d. Walle, 58 jaar, Lorentzkade. A. J, Schouten, 79 j., Zomervaart. Gebouw St. Bavo: Afdracht Grafische Bond, Gec. Kleermakers, Rechtskundig Bureau, Com. Winterhulp, 8 uur. Stadsschouwburg: Feestavond De Haarlem sche Postfanfare, 8 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V. Concert, kwart over acht. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Hanna Fieke 105 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: R. K. Vrouwenbond, 8 uur. Rembrandt-tlieater: Model-echtgenoot, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; Raskolnikov". 7 en 9.15 uur. Luxorheater: „Paniek op Broadway", „Meis je over boord", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Souls at sea", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: Gravin Maritza", 1.305.30, 7—11 uur. Gebouw St. Bavo: Stucadoors, Best recollec tie, feestcommissie Overheidspersoneel, Proza, Schaakclub „St. Bavo", Doopsgez. Zangkoor, 8 uur; L.T.B., 10.30 uur; St. Nicolaasfeest R. K. Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg: Fritz Hirsch-operette: ..Sag beim Abschied leise Servus", kwart over acht Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Hanna Fieke 105 uur. Waaggebouw: Expositie 105 uur. Rembrandt-theater: Model-echtgenoot, 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur „Raskolnikov", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Paniek op Broadway", „Meis je over boord", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Souls at sea", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Gravin Maritza", 1.30 5.30, 7—11 uur. R. K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. Doe mee aan de Castella-prijsvraag voor 'n gratis reis naar Zwitserland. Deze week was winnaar: de heer A. P. van der iSraaf Vondelstr. 186 b, Amsterdam (SP.) DOOR LQ W-ILSDORF Het zijn uiterlijkheden en kleinigheden die het algemeene levensbeeld vormen. Onbewust begon het in Oliva door te schemeren, dat vast heid van karakter en koppige eigenzinnigheid twee totaal verschillende dingen waren. Schuw keek zij om zich heen en overal vervolgde haar eigen belachelijke verschijning haar. Het wrong haar in de keel en zij had hardop kunnen schreien. Zij schaamde zich. Bella kwam weer bij haar. „Dit is mijn studeerkamer, mama," zei ze met eenigen nadruk, die Oliva echter ontging. Maar wat zjj nog een paar uur geleden zeker zou gezegd hebben, was dit: „Waarvoor heeft men in een studeervertrek zoo'n fantastischen tooverwand noodig, die je schrik en angst op 't ljjf jaagt? Was het niet beter in de vreedzame, stille omge ving waar zij thuis hoorde? Waar men van dat alles niets wist, niets weten wilde? „Willen wij nu mijn kamer eens gaan zien, mama? dan IS onze omgang door mijn huisje afgeloopen," zei Bella en keek haar moeder onderzoekend in de' oogen Langzaam, bijna onmerkbaar knikte Oliva. Het geneesmiddel scheen zijn werking reeds te doen. Diep mede lijden welde op in Bella's hart alsof zij de moeder was van een koppig, ondeugend, eigen zinnig kind, dat tot zijn bestwil moest gedwongen worden. Bestwil? Was het tot haar bestwil, haar uit haar diepen levensslaap te wekken? Zou zij er dankbaar voor zijn, indien de proefneming ge lukte? En in het tegenovergestelde geval? Bella rekte haar hooge gestalte. Ja, het ge luk bestond in bewust te leven. De mensch is niet geschapen om als een marmot door 't leven te gaan, dacht het meisje oneerbiedig en wierp het hoofd in den nek. Het was voor Oliva een dag vol emotie ge weest. Reis, aankomst en al dit nieuwe, over weldigende hadden haar heele vorig leven uit 't verband gerukt. Was het goed? Was het slecht? Zij zou het nog niet hebben kunnen zeggen. Zij gevoelde zich nu echter plotseling zeer vermoeid. Toen Bella de deur van een hel verlichte badkamer opendeed, wankelde Oliva eenigszins. „Misschien zal een. lauwwarm bad u goed doen, mama, na al de vermoeienissen van dezen dag," zei Bella. „Ik zou 't liefst maar slapen," kwam het er langzaam en droomerig uit. Bezorgd keek het meisje naar het bleeke, smalle gelaat, dat diepe schaduwen onder de oogen vertoonde. „Ja, mama, nu moet u ee?st eens werkelijk rust genieten," zei ze hartelijk „het is nu zeven uur; u gaat nu naar bed en als u ligt, breng ik u een kleinigheidje om te eten. Weet u nog wel, evenals thuis, als u migraine had. Migraine is niet modern meer, ziet u. Daar doen we niet meer aan kom, trek dat akelige model van een jurk uit Allemachtig, draagt u nog een pantsercorset! Wat vreeselijk benauwend en ongezond! Enfin, wacht u maar; morgen wordt u ingekleed. Daar móet eindelijk mee afgerekend worden over drie dagen zult u om dat verschrikkelijke instrument schaterlachen. Ik was die dingen reeds lang vergeten hier zie je die monsters alleen nog maar in het museum, geloof ik Even een heerlijke onderdompeling in het lage, wit porceleinen bad, dat glansde als een schelp. Spoedig daarna lag Oliva, omringd door de liefderijke zorgen van haar dochter, in bed. Zij gevoelde zich zoo welgemoed als nooit tevoren. Zij duldde anders nooit eenig comfort, maar nu Bella het haar in alle opzichten gezellig en be haaglijk maakte, ontdooide er iets in het hart. Diep lag zij in het kussen gezonken en Bella, die zich over haar had neergebogen, dekte haar zorgvuldig toe. Doordringend rinkelde de telefoon op de schrijftafel. Bella nam de microfoon van den haak. Ja, Virgilius, je spreekt met Bella. O ja, lijkt mijn stem op die van mama? Dat is voor 't eerst, dat ik dat van je hoor. Ja, zjj is naar bed gegaan en onmiddellijk ingeslapen. Ze was zoo moe! Neen, ik ben in 't geheel niet bang integendeel ik heb het volste vertrouwen waarom, kan ik niet zeggen, maar ik voel het dat alles goed zal gaan. Je komt morgen vast eten, hè? Ja zeker, al je lievelingsge rechten staan op 't menu, dat beloof ik je," en Bella lachte zachtjes. Dan volgden eenige woor den tot afscheid en het gesprek was afgeloopen. Bella ging naar de Biedermeierkamer, waar de tafel gereed stond. Met gezonden eetlust ge bruikte zij haar maal. Zij lachte bij zichzelf. Dat zou morgen wat worden! De eerste verras sing en waarlijk niet de laatste!- Een klein zuchtje ontsnapte haar en peinzend knikte zij. Dan schudde zij als 't ware een kwellende ge dachte van zich af en nam een prachtigen appel, die haar uit de fruitschaal tegenlachte. Daarna drukte zij op een electrlsch knopje. „Licht in de studeerkamer, Anny, en het electrisch theestelletje; dan heb ik je vanavond niet meer noodig," zei ze tegen het nette vrien delijke kamermeisje. HOOFDSTUK IV Den volgenden morgen ontwaakte Oliva vroeger dan zij gewoon was. Eenigszins schuy keek zij om zich heen. Hoe kwam zij in deze rjjke, elegante kamer? Dan schoot het haar te binnen. Het was hier werkelijk heel anders dan thuis. Voor de breede ramen hingen mooie vitrages die de stralen van de morgenzon doorlieten. Meubelen en verdere benoodigdheden waren kostbaar, doch eenvoudig, zy hadden echter niets gemeen met de verkillende nuchterheid, die op 't heerenhuis wet was. Het breede bed, elastisch en toch niet te zacht Bella had er slag van om huls te houden, dat moest gezegd worden. Oliva sloeg de dekens terug en tuurde zoekend door de kamer. Waar waren haar kleeren ge bleven? In deze kamer in geen geval. Hier was alles licht en vrlendeiyk; haar zwarte plunje zou zich In deze omgeving onmiddellijk ver raden. Maar naast de kast stond een laag leuningstoeltje, dat met matblauw brokaat overtrokken was en daarop lag een blauwe peignoir in dezelfde tint. Gisteravond was het er nog niet. Oliva lachte by zichzelf. Bella had er zeker voor gezorgd. Ook stonden er beeldige muiltjes in dezelfde kleur voor het bed. Werk- tuigiyk greep zy er een en bekeek het aan dachtig. Het bleek, dat Bella, evenals haar moeder, veel van blauw hield. Weer gleed een vergenoegd glimlachje over haar gezicht, zy draalde het kleine ding om en bemerkte, dat het splinternieuw was. zy schoof het aan haar voet. Wat zacht en warm! Dan stond zy op en bekeek de peignoir. Blauwe, geborduurde zijde van buiten en van binnen zacht, warm flanel en ook fonkelnieuw. Neen, Bella had van haar moeder niet gevergd, dat zy gedragen kleeren zou aantrekken; zy had ze zelf voor haar aan- gesohaft. Ontroering overmande de ernstige, strenge vrouw. zy trok het ongewone, luxueuze kleeding- stuk aan, dat haar als 't ware in een blauwe golf hulde. Wat was het, ondanks de koude bul ten, hier lekker warm! Thuis was het opstaan steeds een huiveringwekkend gebeuren. Zoekend Jseek Oliva de kamer rong, doch kon geen kachel ontdekken. Eindeiyk zag zy onder de vensterbanken de radiatoren van de centrale verwarming. Vol verbazing schudde zy haar hoofd; wat was dat doodeenvoudig! Van die dingen had zij wel eens gehoord, doch er zich nooit een voorstelling van gemaakt. Haar gewel dige porceleinen kachels thuis waren heel mooi en gaven ook goed warmte, indien men maar tyd had om daarop te wachten. Doch inmiddels bleef het koud en klam; bovendien sloegen de dikke muren het heele jaar door vochtig uit. Vaag rees by Oliva het denkbeeld op, dat het landleven toch ook aangenamer te maken was dan zij tot dusver had gewild. Een mensch was nooit te oud om te leeren, dacht zy en was zoo goed geluimd, als maar zelden in haar leven. zy deed de smalle deur open, die toegang gaf tot de badkamer, met de groote witte laden- kasten. Hier was ook een groote spiegpl naast 't venster. Oliva keek naar haar spiegelbeeld. Nu schrikte zy niet meer, als gisteren van haar beeltenis, neen vol zelfbehagen monsterde zy zichzelf. De lange slaap had haar goed gedaan. Zy had een licht blosje op haar wangen, haar oogen schitterden en de lichte peignoir, die los om haar slanke gestalte hing, vormde met de donkere vlechten, die over haar schouders vielen, zoo'n charmant geheel, dat Oliva zich sterk blo zend afwendde. Doch in haar mondhoeken bleef een tevreden glimlachje spelen, toen zy weer in de badkamer was teruggekeerd. Daar geko men, stiet zy plotseling op haar eigen oude plunje. Diepe rimpels verschenen op haar voor hoofd, toen zy de zwarte massa zag. Met weerzin wendde zy haar hoofd aL (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5