Het politiek testament van prof. Aalberse Dames- en Meisjeshanden PUROL WEK DE GAl IN UW LEVER OP We luisteren naar VALDA PASTILLES FINANCIEN REDE TE ALMELO De weerstoestand 12H JAAR LEIDER VAN HET P.T.T.-BEDRIJF Dagfilm HOEST DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 Ik heb wel gezorgd, dat anderen een vrijen middag kregen, maar zelf heb ik dien nooit gehad Blijft eensgezind Vereeniging van Nederlandsche Tandartsen Eeuwenoude boerderij in asch gelegd De politie denkt aan kwaad willigheid van buiten af HAAGSCHE BEGROOTING IS GOEDGEKEURD ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET VISSCHERIJBEDRIJF LEENING DRENTE De pensioenkorting by de Spoorwegen Bespreking tusschen directie en personeelsraad Academische examens Apothekers-assistent-examen De vorst blijft nog uit Zal December geen koude maand zijn? DOOR BALK GETROFFEN EN GEDOOD Nieuwe chef van de afdeeling Armwezen Nieuw bestuurslid van de A.N.V.V. De Hertog Hendrik te Ponta Delgada Woensdag 1 December Ir. Damme heeft den dienst zoo veel mogelijk aangepast aan de behoeften van het bedrijfsleven De salarissen Als het kan, moet het gebeuren Automatiseering der telefoon De salarissen van het personeel ECHTE VALDA BOEK EN BLAD De katholieke kiezers van Overijssel, ver- eenigd in den R. K. Bond van Kiesvereenigin- gen in Overijsel vergaderden dezer dagen te Almelo om afscheid te nemen van prof. mr. P. J. M. Aalberse, die jaren lang katholiek Overijsel in de Tweede Kamer heeft verte genwoordigd. De voorzitter dezer vergadering, de heer G. J. A. ter Steege dankte prof. Aalberse voor al les, wat hij voor het land heeft gedaan en speciaal voor den kring Overijsel, voor Alme lo en voor de ontwikkeling van Twente. Hierna kreeg prof. Aalberse het woord. Hij bracht op de eerste plaats dank aan den voor zitter voor de waardeerende woorden aan hem gewijd en zei vervolgens, dat hij zeer gaarne aan diens uitnoodiging had voldaan om op deze vergadering aanwezig te zijn. Toen, zoo vertelde spreker, hij gepolst werd of hij zich beschikbaar wilde stellen als opvol ger van Mr. Romme, heeft hij in het begin die benoeming niet willen aanvaarden, doch op aandringen heeft hij het voorstel in beraad ge houden, daar hjj moeilijk vaarwel kon zeggen aan het leven in de Kamer ep de politiek, dat hem op den langen duur lief is geworden. Spre ker heeft beraadslaagd met zijn vrouw, die al zijn openbare benoemingen eigenlijk meer te gen haar zin heeft zien gebeuren en die deze nieuwe functie wel de meest ideale achtte, daar hij zich dan eens meer aan zijn gezin kon wijden. Vervolgens de moeilijkheden schetsend ver. bonden aan de functie van Kamervoorzitter, zeide spreker, dat deze den geheelen persoon opeischt. Ze kan slechts dan behoorlijk vervuld worden wanneer men zich 100 pCt. fit gevoelt. Deze overweging is voor spreker het keerpunt geweest. Het ging nog steeds goed en spr. is er trotsch op, dat hü gedurende de 1 y, jaar, dat hij de Kamer heeft geleid, nooit iemand tot de orde heeft behoeven te roepen. Hij heeft zich echter de vraag gesteld, hoe lang hij nog in staat zou zijn de noodige leiding aan de Kamer te geven en dat heeft den doorslag gegeven af te treden. De Raad van State is intusschen ook een hoog Staatslichaam, waarin men niet, gelijk wel eens wordt gedacht, kan uitrusten van een staatkundige loopbaan, maar waarin ook hard, z(J het dan thuis, gewerkt wordt zonder dat het groote publiek dit bemerkt. Deze arbeid heeft evenwel niet die groote spanning, verbonden aan het leiden van de Kamervergaderingen en aldus hoopt spreker nog negen jaren lang een gevulden arbeidsdag te hebben. Want, zoo merkte hjj op, ik heb we! gezorgd, dat anderen een vrijen middag kregen, maar zelf heb ik dien nooit gehad en dat an deren in het bezit kwamen van de 48-urige werkweek, maar zelf heb ik die nooit gekentj. Het heeft hem intusschen wel moeite gekost vaarwel te zeggen aan alles wat in den loop van de jaren is gegroeid. Het frappeert me, aldus de professor, dat de staatkundige positie thans ongeveer dezelfde is als toen ik zitting in de Kamer nam. De toe stand is weer zoo; we hebben een Christelijke regeering, steunend op een Christelijke meer derheid in de Kamer. Dr. Schaepman zei in 1902 hetzelfde. Toch zijn er eenige verschillen. Er zijn thans groote moeilijkheden, waarvoor spr. reeds 10 jaren geleden heeft gewaarschuwd, dat ze zou den komen. Lang hebben de christelijke partijen samengewerkt. Door de 10 jaren van extra parlementaire kabinetten zijn die partijen ech ter steeds meer uit elkander gegroeid, hoewel spr. steeds zooveel mogelijk getracht heeft sa men te werken, vooral opdat men niet onwen nig tegenover samenwerking zou staan, wanneer wederom een parlementair kabinet zou zijn ge komen. In een deel van de katholieke pers is dat ook tot uiting gekomen. Kritiek mag gerust worden gegeven, doch daarbij moeten we niet vergeten, dat we regeeringspartyen zijn. In verband hier mee beveelt spreker aan de lezing van de rede De vereeniging van Nederlandsche tandartsen hield Zaterdag en Zondag j.l. haar najaarsver gadering te Utrecht, onder leiding van den voor zitter, den heer Ch. P. L. Nord, tandarts te 's-Hage. De heer C. Bertram, tandarts te 's-Hage, de monstreerde een nieuwe retentle-apparatuur, de heer J. A. M. de Decker, tandarts te Gouda, gaf eenige toepassingen van klammers, gebogen van het Wipla-klammerkruis, terwijl de heer J. A. C. Dujlzings, tandarts te Utrecht, een uiteenzet ting gaf van het vervaardigen van teleröntgen- foto's, de heer Ph. A. A. Regensburg, tandarts te 's-Hage, toonde modellen van patiënten met gesleten gehemelte, terwijl de heer E. Sanders, mondarts te Amsterdam, de practische uitvoe ring van trepanatie van de kaak bij „periodon titis" demonstreerde. Tenslotte behandelde de heer G. M. Schutte, tandarts te Bloemendaal, enkele bijzonderheden van het hand- en hoek stuk terry doriat supreme, Fleck's cement en carmichael pasta. Na afdoening van het huishoudelijk gedeelte en installatie van vele nieuwe leden, hield de heer Ph. A. A. Regensburg een inleiding bij de projectie eener film van enkele zeer geslaagde operaties van het gespleten gehemelte, verricht door prof. Roselli (Italië). De heer dr. M. N. Roegholt, chirurg in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam, was de volgende spreker over „plaatselijke en algemeene verdooving" in het bijzonder voor zoover van belang voor de tand heelkunde. De lezing van dr. Lucien de Coster, docent aan het „Institut Beige de Stomatolo gic" te Brussel, had tot onderwerp „een op nieu we principes berustend orthodontlsch apparaat." In de collegezaal van het Tandheelkundig In stituut der Rijks-universiteit te Utrecht de monstreerde mej. J. G. Schuiringa, Lector al daar, op welke wijze het gebit van een vlieger na een zeer gecompliceerd ongeval was her steld. Hierna beschreef de heer J. Kok, apo theker, hoofd van de pharmaceutische afdeeling van de Amsterdamsche Chininefabriek, de wer king en bij-werking van verschillende medica menten in de tandheelkunde. De heer dr. Lu cien de Coster (Brussel) was de laatste spreker met een voordracht over de Morphologische va riaties der post-normale teleradiographieën. De zeer druk bezochte vergadering werd daar na gesloten. van dr. Schaepman in 1902 in de Kamer, waar in men kan zien hoe we een meerderheid kun nen krijgen, ze behouden of verliezen. De wijze, waarop in een deel van de katholieke pers wordt geageerd, is de wijze, om die meerderheid te ver liezen. Spreker hoopte, dat nu we een regeering hebben, steunend op een christelijke meerder, heid, men zich dit ook mag realiseeren. Een andere wensch van spreker is, dat wij katholieken, op alle gebied zooveel mogelijk eensgezind blijven, want wat wij door eenheid in den loop van 40 jaren hebben bereikt, zou den wij door verdeeldheid in 40 weken kunnen verliezen. Zonder de katholieken is er in de Kamer geen meerderheid te vormen. Dat is een krachtige positie van de katholieken en deze kan alleen behouden blijven bij een krachtige eenheid. Dat is een belang niet voor de katholieken al leen, doch voor het geheele land. En met dien tweevoudigen wensch, aldus prof. Aalberse, neem ik afscheid van u en hoop, dat- Gods zegen op u mag blijven rusten. Hjj richtte zich ten slotte tot zijn opvolger Mr. Roolvink, wien hij succes toewenschte en voor wien hij hoopte, dat hij van allen hetzelfde vertrouwen mag ondervinden. „Ik dank u voor het mij geschon ken vertrouwen," zoo eindigde hij zijn toe spraak, die gevolgd werd door een daverend applaus en een driewerf hoerageroep. De voorzitter bracht dank aan prof. Aalberse voor de belangwekkende woorden tot de verga dering gesproken, waarden die hij zijn Politiek testament zou willen noemen en die, naar hij hoopte, rijke vruchten zullen dragen. bl ij ven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Purol (geel en wit) beiden in doozen var» 30 en 60 ct., tube45ct.Verkrijgb. bij Apolh.en Drogisten. Vannacht om twaalf uur brak in de boe renwoning van de weduwe Zeestraten aan de Leidschestraat te Hillegom een felle brand uit. De hooiberg werd eveneens een prooi der vlammen. Omdat ook verleden week deze hooiberg in brand heeft gestaan, vermoedt de politie, dat hier kwaadwillig heid in het spel is. De brandweer was ondanks het middernach telijk uur spoedig ter plaatse, doch de strijd, dien zij tegen het vuur moest voeren, was zeer on geluk. De vlammen grepen verrassend snel om zich heen en in een minimum van tijd sioeg het vuur over op den nabijgelegen hooiberg, waar het een makkelijk verteerbaar voedsel vond. Het onrustige en schreeuwende vee, dat op stal stond, kon nog juist gered worden. De dieren werden zooveel mogelijk kalm gehouden en in de wei gejaagd. De boerenwoning brandde totaal uit! Van den hooiberg was na eenige uren niets meer over dan een zwarte smeulende massa. De belangstelling was zeer groot. De uitslaan de vlammen, die hoog boven het dak kwamen en tegen den nachtzwarten achtergrond een si- nisteren aanblik opleverden, zorgden er voor, dat slechts weinigen in de vergetelheid van den slaap bleven. Het was een grootsch, doch somber schouwspel. Een gedeelte van het dak en de muren stortten met geraas in en het geknetter der vlammen klonk onnatuurlijk hard in de nachtelijke stilte. De brandende hooiberg ver oorzaakte enorme rookkolommen, die de om trekken van de brandende boerenwoning ver troebelden. De brandweer verdient een woord van lof voor haar gevaarvollen en inspannenden arbeid. Zoowel de boerenwoning als de hooiberg waren verzekerd. In den hooiberg is verleden week ook reeds brand uitgebroken. Men denkt alge meen aan kwaadwilligheid. De politie stelt een onderzoek in en het is zeer waarschijn lijk, dat de brandstichter spoedig gevat kan worden. De Haagsche gemeenteraad heeft Maandag, avond de begrooting 1938 z. h. st. goedgekeurd met een eindcijfer van f 68.626.176. De samenwerkende organisaties van Werkne mers in het Visscherijbedrijf hebben de voor waarden, waaronder zij bereid zijn, een nieuw collectief contract af te sluiten, aan de Ree- dersvereeniging medegedeeld. De voorstellen beteekenen ongeveer een her stel van de oude voorwaarden, waaronder ge werkt werd vóór de verslechteringen waren toegepast. De besprekingen tusschen de besturen der werknemersorganisaties en de Reedersvereeni- ging zullen waarschijnlijk deze week beginnen. De inschrijving op ƒ533.000 3 pet. Obligatiën, leening 1937, in stukken van 1000, ten laste der Provincie Drente, tot den koers van 100 pet., zal zijn opengesteld op Maandag 6 Decem ber, te Amsterdam ten kantore van de Holland- sche Bank-Unie N.V. en H. Oyens Zoften N.V.; te 'sGravenhage bij de N.V. Bankierskan toor van Lissa Kann. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 Januari en 1 Juli, waarvan de eerste vervalt 1 Juli 1938. Bij overteekening zal de toewijzing systema tisch geschieden, terwijl het recht wordt voor- Bh toch valt die boeman mee/ In 't dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar op den weg Zoo zijn er meer! Fietsers, motor- rifden, automobilisten evengoed als gezoolde weggebruikers, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef enbnveilig! behouden bij de toewijzing inschrijvingen, ge heel of gedeeltelijk, zonder opgaaf van redenen, niet in aanmerking te nemen. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 17 Januari. In de hedenmorgen gehouden bespreking van den personeelsraad met de directie der N. S. in verband met de plannen tot een pensioenkor ting van 10 pCt., is door de organisaties het ver zoek aanhangig gemaakt eventueel intrekking van het besluit tot deze verlaging door de Re geering te willen bevorderen. Voorts is besloten, dat ambtenaren van schaal 11 lid kunnen blij ven van het ziekte- en ondersteuningsfonds. GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. G. Kemper, geboren te Wildervank, op een proefschrift over spiroheptaanderivaten van het alleen-type. UTRECHT. Geslaagd: Mej. M. J. J. Buenne- meijer, Utrecht; Mej. A. M. Utermoehlen, Apel doorn. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bi) apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Hoewel het weer in November tot dusverre meestentijds te koud is geweest en 't nu en dan een beetje heeft gevroren, zien we toch over het algemeen nog weinig of geen sterke vorst in die landen van Europa, waar het soms om dezen tijd van het jaar flink kan vriezen. In Scandi navië heeft het eenigen tijd wel sterk gevro ren, maar het was daar de laatste dagen weer minder koud geworden. Daarentegen zijn de vorstkansen in West-Europa thans voorloopig van de baan geraakt. Eenigën tijd heeft de al gemeene weerstoestand de kansen op vroeg winterweer aanzienlijk doen stijgen, maar daar in is nu ook een keer gekomen. Eerst lag een gebied van hoogen druk over N.O.-Europa en deze omstandigheid scheen voor een vroegen winter gunstig te zullen worden. Van begin af is hieraan geen groote beteekenis toege kend, omdat men zelden ziet, dat de winter zoo vroeg komt en omdat er trouwens redenen zijn om te verwachten, dat December geen koude maand zal zijn. Vervolgens is dit gebied van hoogen druk (van hooge barometerstanden moeten wij het hebben v&or vriezend weer) naar de Noorsche Zee getrokken en thans wordt het geheel naar Zuid- en Zuidoostelijk Europa verdrongen door een diepe depressie, die zich ten Zuidwesten van IJsland heeft ontwikkeld. Door deze groote veranderingen in de lucht- drukverdeeling staat de Westelijke helft van ons Werelddeel onder den invloed van eer: Zuidwestelijke luchtstrooming, die uit den aard der zaak vrij warme, vochtige lucht aanvoert en dus eerder zwaar bewolkt weer dan heldere luchten zal brengen. Wij zien ook den barometer langzaam dalen. Voor de eerstvolgende dagen zullen wij dus bij ons en in onze omgeving zoogenaamd Westen- windweer te verwachten hebben, dus geen vorst. In N.O.-Europa ontwikkelt zich nu weer hooge druk en dit zal daar wel weer sterkere vorst ten gevolge hebben, maar voorloopig heeft dit voor ons niet veel belang, hoewel wij de verdere ontwikkeling van het weer in dit ge bied in het oog moeten houden. (Nadruk verboden). De 35-jarige arbeider H. Visser, werkzaam aan de verbouwing van de N. V. Hartog's Fabrie ken te Oss, had Maandagavond het ongeluk, tjjdens zijn werkzaamheden getroffen te wor den door een neervallenden ijzeren balk. Hij viel van den steiger en was op slag dood. Onmid dellijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen, doch het was reeds te laat. Het lijk is naar het St. Anna-ziekenhuis over gebracht Bij beschikking van den minister van Bin- nenlandsche Zaken is mr. A. J. Rosman, hoofd commies bij de afdeeling Binnenlandsche Be stuur, met ingang van 25 November j.l. aange wezen als chef van de afdeeling Armwezen van het departement van Binnénlandsche Zaken. Het hoofdbestuur van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer heeft benoemd tot onderdirecteur binnen land den heer M. C. Westerman. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, is op 27 November te Ponta Delgada aangekomen. HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-Uitzending) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Pianovoordracht. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Amsterdamsen Salonorkest. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Solistenconcert. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 6.30 Taalles en causerie over het binnen- aanvaringsroglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de Wereldgebedsweek 1938. 7.30 Boekbespreking. 7.45 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8.00 Gemengde Zangvereenlging „Koor zang", Christ. Vrouwenkoor „Sursum Corda". Christ. Mannenkoor „Kunst na Arbeid", de Arnhemsche Orkest- vereeniging en solisten. (Om 9.05 Begin van het Kerstgesprek", cause rie). 10.40 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM n, 301 M. (VARA-Uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 11.00 „Voedingsleer en warenkennis voor de huisvrouw", causerie. 11.30 Causerie over de steunregeling. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. 1.15—1.45 "Fantasia". 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.56 „The Lucky Birds" en solist. 7.00 Zang. 8.00 Herhaling SOS-berlchten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Radlotooneel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 De Ramblers. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. 11.2012.00 VARA-Orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.3511.50 Gramofoonmuziek. 12.05 Het BBC-Schotsch Orkest en soliste. 1.05 Het Amington-orkest. 1.502.20 H. Engleman's kwintet en so list. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.05 „Children from the point of view of a Psychologist", causerie. 4.20 Veepér. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Ernesto Ritez' Cubaansch Orkest. 6.20 Berichten. 6.40 Landbouwpraatje. 7.00 Herman Darewskl's Band. 7.50 BBC-Variété-Orkest. het Tin Pan Alley-Trio en solisten. 8.35 BBC-Symphonle-Orkest, BBC-Koor en Bolist. 9.35 Berichten. 9.55 Vervolg concert. 10.40 Het BBC-Television-Orkest en solis- ten. 11.25 Jack Hart en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 9 10 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.20 Jane Evrard's orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordracht. 4.35 Zang. 5.20 Giardino-Orkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.50 Planovoordracht. 9.20 Variété-programma. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Omroepsextet èn solisten. 4.00 Rhelnischo Landesorkest. 6.30 Omroeporkest. 8.20 Rijkszending „Stunde der Jungen Na tion". 8.50 Zang. 9.5011.20 Omroepkleinorkest en solisten, BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Brusselsch Instrumentaal kwintet. 7.20 Zang. 8.20 Omroepkleinorkest. -dansorkest en solisten. 10.30 Zang en harmonica. 10.50—11.20 Gramofoonmuziek. 484 M- 12.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Omroepsaloncrkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Kouznetzoff-orkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.20 Sollstenconcert. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Solistenconcert. 9.30 Cabaretprogramma. 10.3011.20 Dansmuziek (gr.pl.). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Radlotooneel. 7.50 Het Omroeporkest. 8.20 Bach-cantate. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Omroepkleinorkest en solist. Wie de handelingen van de Tweede Kamer over de begrooting van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie voor het dienstjaar 1938 doorbladert, leest, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken bij de beant woording van de verschillende sprekers in het begin van zijn rede heeft gezegd: „ook ik ben van oordeel, dat de bedrijfsvoering van dit staatsbedrijf op uitnemende wijze geschiedt". En wie bedenkt, dat dit bedrijf morgen 12% jaar onder leiding van ir. M. H. Damme staat, begrijpt, dat er aanleiding was om den jubilee renden directeur-generaal eens te vragen uit zijn herinneringen te putten. Een onzer medewerkers heeft een onderhoud gehad met ir. M. H. Damme en vernam daarbij het een en ander over zijn leven en werken. Uitvoerig vertelde ir. Damme over zijn werk'en Indië, waar hij als werktuigkundig ingenieur aan de staatsspoorwegen op Java verbonden werd. Na ruim 25 tropenjaren kreeg hij pensioen. Lang heeft ir. Damme niet genoten van dit otium. „Gelukkig niet" merkte hij zelf op. „Ik wilde nog wel wat te doen hebben en toen ik mij als gepensionneerd ambtenaar bij den minister van Koloniën meldde, zeide deze mij, dat zijn ambtgenoot van Waterstaat dat was toen prof. van Swaay wel iets voor mij had." Het „iets" bleek te zijn het directeur-gene raalschap van de posterijen, telegrafie en tele fonie, een betrekking, die de oud-Indischman onmiddellijk aanvaardde. Toen de heer Damme zijn nieuwe functie aanvaardde ging het al iets beter met het be drijf. De tijd was rijp voor zijn hervormings plannen. Verschillende bedrijfsonderdeelen, in de oor logsjaren min of meer verstard, dienden gron dig aangepast te worden aan nieuwe behoeften. Het aantal bestellingen, om één voorbeeld te noemen, was bovenmatig opgevoerd en stond in het geheel niet in goede verhouding tot de behoeften van het groote bedrijfsleven. De heer Damme begreep, dat een groote zaak geen baat vindt bij vele bestellingen, maar wel bij één vroege en zoo' groot mogelijke bestelling, opdat de geheele post bij het begin van de dag taak ter hand kan worden genomen. Bij grooteren omvang van het verkeer paste een verlaging der tarieven. In den logp van deze periode van het bewind van den heer Damme werden de tarieven niet één, maar verschillende malen verlaagd. De luchtpost, als mogelijkheid van sneller postverkeer, kwam en het vliegtuig maakte de mogelijkheid tot werkelijkheid. Het parool was én is: als het kan, moet het gebeuren. Mijn hoofdoogmerk was: het perso neel op te voeden in dezen zin, dat het overal en altijd bereid zij tot de grootste medewerking. Laat mij u een, aldus ir. Damme, voorbeeld geven: iemand ontving eens een telegram, dat hem door de telefoon werd voorgelezen. Uit den inhoud bleek, dat geadresseerde op reis moest en wel onmiddellijk. Had ik maar een spoor boekje, om een trein op te zoeken, verzuchtte hij door de telefoon. Aan den anderen kant van de draad werd geantwoord, dat er een spoorboekje was en de postman zocht een trein voor den aspirant-reiziger op. „Dat is een aardig geval van hoe het moet", voegde de heer Damme er aan toe, „den klant helpen, als het kan". Met cijfers illustreerde ir. Damme de ont wikkeling van het radiotelegraaf-verkeer, dat van zoo groote beteekenis is. De telefoonverbinding met Indië was niet on middellijk zoo goed als thans. Het gebeurde wel in het begin, dat amateurs meeluisterden. De technische dienst nam toen maatregelen en maakte er een einde aan. De tarieven konden, dank zij geperfection- neerde techniek en goede organisatie op een lager peil worden gebracht dan waar ook ter wereld voor een dergelijken afstand wordt ge heven. Sprekende over de ontwikkeling van het bin- nenlandsch telefoonverkeer, deelde de heer Damme mede, dat over 5 a 6 jaar de automati seering in het geheele land, ook voor interlo- cale gesprekken, een feit zal zijn. Dat beteekent, dat mijnheer A. uit Maas tricht, zonder tusschenkomst van telefonisten, maar door eenvoudig het gewenschte nummer te draaien, een gesprek kan voeren met mijn heer B uit Groningen. De tariefsverlaging van telefoongesprekken blijkt uit de volgende cijfers: beneden 15 kilo meter kostte een gesprek in 1924 f0.35 en boven de 15 kilometer f 0.50. Sinds 1 Februari van dit jaar varieert het gesprekkentarief be,- neden de 15 kilometer tusschen f 0.04 en f 0.10 en dat van een gesprek over langeren afstand tusschen f 0.20 en f 0.40. De positie van het personeel is een onderwerp, dat de volle aandacht van den directeur-gene raal heeft. Een onderwerp, dat hij gaarne aan roert en dat ook in de Kamer aanleiding tot verschillende opmerkingen was. De heer Damme gelooft, dat de in zijn be drijf betaalde salarissen het meerendeel zij ner ondergeschikten, gegeven het algemeen rijkssalarispeil, tevreden stemt. Hij wees er op, dat een verhooging niet zal zijn in te voeren zonder het bezoldigingsbesluit aan te tasten, krachtens hetwelk deze salarissen zijn geregeld. Op verschillende wijzen maakt de directie het werk in dit bedrijf aantrekkelijk. De gebouwen zijn eenvoudig, maar doeltreffend gemeubileerd De kamers en zalen in de vele vernieuwde kan toren doen prettig aan. Er is zorg voor lijders aan tuberculose, een fonds voor kinderen, een personèelfonds, dat in bepaalde gevallen voor schotten op salarissen- geeft, een reclasseermgs- commissie met preventieve en repressieve func tie en verder steunt de leiding de lichamelijke (sport) en geestelijke (muziek) ontspanning van haar ondergeschikten zooveel mogelijk. „Een model-werkgever te zijn, dat is ons streven." Met deze woorden besloot ir, Dam me dit gesprek. De hardnekkigste bedaart oogenblikkelijk bij gebruik van nel sterk antiseptische geneesmiddel tegen Verkoudheid, Keelpijn en Griep. Maar vraag naar de in Holla'ndsche doozen^ a 50 cent. Courtaulds Ltd. heeft den prijs voor „fibro"-stapelvezels, die de grondstof vor men voor de spinnerijen, met 1 d. tot 10 d. per lb. verlaagd, alsmede de prijzen voor stapelvezels-gar ens met V* d. per lb. Vit New York wordt gemeld, dat Roose velt wel de bestrijding van de huidige de pressie in het zakenleven erkent, maar niet van plan moet zijn op eenig belangrijk punt zijn programma tot hervorming van het zakenleven te wijzigen, Na een conferentie met Roosevelt ver klaarde senator Barkley, dat gedurende de huidige speciale zitting van het congres geen belasting-herziening zal worden inge voerd. President Roosevelt verklaarde, dat hij ernstig plan heeft, om de begrooting in evenwicht te brengen. Te New York werd een beurszetel ver kocht voor 70.000, hetgeen 5000 minder is dan bij de vorige transactie. De Shell Union keert na het interim dividend van 0.50 in Juni j.l. een slot-divi dend uit van 0.50. waardoor het totaal di vidend 1 bedraagt, tegen 0.25 het vorig jaar. Jackson bespreekt met Roosevelt plannen tot herziening van de anti-trustwetten. De attorney general Cummings waarschuwde tegen de monopolistische iendenzen, die tot regeeringscontröle moeten leiden. Een gron dige herziening van de anti-trustwetten na een nauwkeurige bestudeering en een officieel onderzoek, is noodig. Uit het feit, dat de Amerikaansche regee ring spoedig met de behandeling der spoor wegtarieven zal aanvangen leidt men in Wallstreet af, dat de regeering geneigd is, de spoorwegen te helpen, hun positie te handhaven. De staal-productie in Amerika wordt thans op 29.6 pet. der capaciteit geraamd, tegen 31 pet. de vorige week, 48.6 pet. een maand geleden en 75.9 pet. in dezelfde week van het vorig jaar. Het oordeel is algemeen, dat de productie thans het laagste punt moet hebben bereikt. De Interstate Commerce Commission is begonnen met de behandeling van het ver zoek der spoorwegen tot verhooging van 15 pet. der vrachttarieven en van A dollar cent per mijl voor de passagierstarieven in de Oostelijke Staten. De autoproductie in de Vereen. Staten bedroeg in October 329.876 auto's tegen 171.203 stuks in September en 224.628 wa gens in October 1936. Hierbij dient men in aanmerking te nemen, dat men in October is begonnen met de vervaardiging van de 1938-modellen. De goederen-uitvoer der Vereen. Staten bedroeg in October 333 millioen tegen 264 mill, in October 1936; de invoer beliep 221 mill, tegen 212 millioen. Het uitvoer-over- schot bedroeg dus 8 109 mill, tegen 52 millioen. In de eerste tien maanden bedroeg de goederenuitvoer 2712 mill, tegen 1999 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar en de invoer 2651 mill, tegen 1981 mill. Het uitvoer-overschot bedroeg 61 mill, tegen 18 mill. Minister Morgenthau zal Maandag a.s. de nieuwe financieringsplannen der regeering bekend maken, waarmede zij 15 December a.s. zal aanvangen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.988.99 (vorig slot 8.98%), de Dollar op 1.79^1—1.80 (1.7915/16), de Frank op 6.10—6.119 <6.10%), de Belga op 30.57—30.61 (30.60) en de Zwitsersclie Frank op 41.57 A41.62% (41.60). Het aantal arbeiders, dat in de Ameri kaansche industrie werkzaam is, is in Octo ber met 145.000 gedaald. Het aantal is ech ter nog 600.000 hooger dan verleden jaar. De Nivas verkocht 2484 tons superieure suiker voor consumptie. Het International Tea Committee deelt mede, dat de regeering van Nederl.-Indië, Britsch-Indië en Ceylon hebben goedge keurd, dat 't restrictie-percentage voor het restrictie-jaar 19381939 tot 7A pet. van de standaard-uitvoeren wordt verminderd. De uitvoer-quote wordt dus op 92A pet. vast gesteld tegen 87A pet. in het vorig restric tie-jaar. VERGEEFSCHE BLOEI, door Leo Vandaele. Romanserie: Eer stelingen. Uitgave N.V. Uitg. MiJ- Kosmos, Amsterdam- Een uiterst merkwaardig boek! Sommige blad zijden zijn zoo onnoozel, dat men zich af" vraagt, met welk doel dit alles gedrukt werd. Maar even later wordt men weer aandachtig- Men kijkt even naar den omslag om te zien ol men bij vergissing niet een ander boek heeft genomen, want men staat verbaasd bij het le' zen van sommige andere bladzijden en passa ges. Zoo goed gezien, zoo juist geteekend, z0° fijn en frappeerend van beeldspraak en ka- rakterteekening, dat men niet begrijpt hoe een jong auteur dit schrijven kan. Sommige passa ges zijn zoo bezonken en diep, dat men ze ge nietend leest en herleest. Om wille van dez zeer goede stukken, worstelt men zich gaarne door de andere passages van het boek heen- Kosmos heeft met de uitgave van dezen eerste ling iets goeds gedaan. Leo Vandaele kan een boek schrijven. Als hij zelf wat meer tot rust gekomen en de moeilijke tijden van het begi overwonnen heeft, komt het ons voor, dat n zelfs zeer goede boeken zal kunnen schrijve j Hier en daar proeft men in het boek de ve wantschap met Fransche moderne r.ornang schrijvers. Ook in dit opzicht moet hij D vechten voor zijn zelfstandigheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6