IJNHARDTJES"-^hg«. vusco Sociaal-democraten en communisten in Frankrijk CARRO'S (DRJESSEN EEN LIBERALE ARBEIDERSBOND Fusie mislukt, échec der Komintern VLEESCHVERGIFTIGING TE HARENKARSPEL De Rijschool te Amersfoort DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 uuMxmi Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijnen Rheumatische pijnen-Spit-Spierpijn Periodieke pijnen - Kou en Griep. Het succes met het Volksfront had de Fransche Moskovieten overmoedig gemaakt Jouhaux te Moskou RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE TE LEIDEN Minister Slotemaker de Bruine verricht de openingsplechtigheid De nieuwe burgemeester van Marum M Overste, D. A, Camerling Helmolt. De gelddiefstal te Utrecht In totaal werd f 15.000 vervoerd Veel Sinterklazen, één voorkeur: Vlisco voor Overhemden! De per fecte combinatie van alle goeds en alle prettigs. In dragen en in duur zaamheid, in pasvorm en in prijs het ideale overhemd aller mannen! HET RESIDENTIE-ORKEST Subsidie opnieuw toegekend ST. NICOLAAS-ZONDAG EN DE WINKELSLUITING Een ware veldslag Hoe een voetbalwedstrijd te Driel ontaardde DOMINÉ CONTRA DEN BURGEMEESTER f 25 boete wegens beleediging geëischt De Alkmaarsche rechtbank spreekt den verdachte vrij WED. E. VAN DE ZANDE- SCHOUTEN BEHEER VAN P.T.T. Nota van wijzigingen belangrijker dan wetsontwerp Nieuwe Nederlandsche gezant te Belgrado De min van H. M. de Koningin wordt morgen 85 jaar Bestaat 1 December tachtig jaar INDISCHE BEGROOTING Economisch belang van indirecte welvaartsbevordering mag niet worden onderschat Geen audiëntie LUCHTBESCHERMING De stichting Technisch Advies bureau opgericht Aardschokken in Benkoelen MJJiJfW;!!) rAflMI MJJjJHjWDi MJJtJHAM.rl/ WJJjJrWaOJI [MIJiJrIAimJ Koker 12 cachets 50 ct. 2 stuks 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Van onzen Parijschen correspondent) Van de besprekingen welke sinds den zomer werden gevoerd over het tot stand bren gen van een fusie tusschen de party der sociaal-democraten en die der communisten, heeft men slechts hoogst sporadisch iets ver nomen. Zooals wij indertyd schreven was een verbindingscomité der twee marxistische par tyen in het leven geroepen. Wy teekenden toen daar bij aan, dat naar veler opinie de sociaal democratische leiders hierbij hun medewerking hadden gegeven, vooral om de groep heftige voorstanders der fusie binnen hun eigen partij aan een zoet lijntje te houden, dat zij zelf ech ter van een fusie veeleer afkeerig waren. Thans is door de administratieve commis sie der sociaal.democratische partij mede- deeling gedaan, dat de fusiebesprekingen zijn afgebroken. Een mededeeling, die geen verbazing kan wekken. Het initiatief tot het voeren dezer besprekin gen was uitgegaan van de communistische par ty, ongetwyfeld op instigatie van de Komintern. Het eventueel succes der besprekingen had de kroon moeten zetten op een yverig werken voor de aaneensluiting van alle anti-fascistische krachten in Frankrijk. Bereikt hadden de Fran sche communisten reeds dat de sociaal-demo craten ertoe overgegaan waren met hen samen het „Front Commun" te vormen, dat de bolsje- wiseerende arbeiderssyndicaten opgenomen wer den in de C. G. T. van sociaal-democratische tendenz, hetwelk tot gevolg had, dat ook de C. G. T. ten deele verbolsjewiseerd werd, en tenslotte dat met radicalen en sociaal-democra ten het Volksfront werd gevormd. Degenen, die by al dit fusionneeren of aaneensluiten zyde sponnen, waren de communisten. Het kan niet anders, of het boeken van zoo groote successen moet de commu nisten overmoedig hebben gemaakt, en hen hebben doen aannemen, dat de politieke fusie met de sociaal-democraten hun nu ook gemakkelijk zou gelukken. Zij hebben de sociaal-democraten echter on derschat, en bovendien de leiding dezer arbei derspartij een prachtig voorwendsel aan de hand gedaan, waarmede deze ten overstaan van haar naar de proletarische eenheid verlangende aan hangers, het afbreken der onderhandelingen af doende kan motiveeren. De algemeene secretaris der Komintern ofte wel derde internationale, Dimitroff, heeft n.l. in een artikel in de Humanité blootgelegd, in welken zin de communisten de proletarische eenheid verstaan en wat zij daarvan verwachten: „Wat, aldus Dimitroff, de scheidingslijn aan geeft tusschen de krachten van het fascisme, den oorlog en het kapitalisme eenerzijds, en de krachten van den vrede, de democratie en het socialisme anderzijds, is de houding, aan genomen jegens de Sovjet-unie, niet slechts een houding uitsluitend naar den vorm jegens de regeering der Sovjets en het socialisme in het algemeen, maar de houding jegens de Sovjet-Unie, die daadwerkelijk twintig jaar bestaat, met haar dictatuur van de arbeiders klasse en haar grondwet van Stalin, met de leidende rol, gespeeld door de party van Lenin en van Stalin." Dat de communisten de proletarische eenheid niet anders opvatten dan als een gelijkschake ling met het Russische communisme, hebben de sociaal-democratische leiders wel van den be ginne af ingezien. Zij hebben de brutaal-open- hartige woorden van Dimitroff als de gunstige gelegenheid aangegrepen om uit dat inzicht de consequenties te trekken. Dat de Fransche sociaal-democratie ook nu nog blijft te kennen geven, dat politieke een heid van alle proletariërs een harer idealen blijft, zegt niet veel, of liever het zegt precies dat. De proletarische eenheid is een ideaal, geen werkelijkheid, en zal dit voorloopig ook niet worden. Het is niet onwaarschijniyk, dat de beslissing van het socialistisch administratief comité op de verstandhouding der sociaal-democraten en communisten in Frankrijk een nadeeligen in vloed zal hebben en indirect het hare tot ver zwakking van het Volksfront zal bijdragen. Zeker versterkt de beslissing de politieke po sitie der sociaal-democraten en zij verhoogt de kansen, dat uiteindeiyk het Volksfront plaats zal maken voor een wyder en nationaler concentratie. Zij bevestigt het nationale in de Fransche sociaal-democratische partij) De Fransche sociaal-democratische party, die deel uitmaakt van de tweede internationale, neemt sinds 1934 in deze internationale een uitzonderingspositie in, toen men haar de con cessie moest doen, dat zij geheel vrij zou kun nen bepalen, hoe haar binnen- en buitenland- sche politiek zou zijn. De Fransche sociaal democratische party maakte van deze uitzon derlijke bewegingsvrijheid gebruik, toen zy met de communisten een gemeenschappelijk front ging vormen, terwijl overal elders de sociaal democratische partijen samengaan met de com munisten afwezen. Deze uitzonderingspositie der Fransche sociaal-democraten beteekende uiter aard een verzwakking der tweede internationale. Nu zal de 2e internationale harder dan wie ook juichen om het afbreken der fusie-besprekin gen door haar Fransche filiaal. Een politieke fusie der Fransche sociaal-democraten met de communisten zou immers hun verdwijnen uit de tweede internationale tot gevolg hebben ge had, en dat, terwijl de Fransche sociaal-demo cratie, nadat een aantal groote en kleine Euro- peesche staten een autoritairen bestuursvorm had aangenomen, het veruit macKtigste continentale bolwerk der tweede internationale was geworden, N Met het afbreken van de fusie-besprekin gen door de Fransche sociaal-democratie valt het verbiyf samen van den voorzitter van het Algemeene Arbeidssyndicaat, Mr. Jou haux, te Moskou. Mr. Jouhaux zit te Moskou de onderhandelingen voor over de eenheid van een syndicaat aller proletariërs. Want zooals er twee politieke internationales zijn, kent de arbeidersbeweging eveneens twee vakvereeni- gingsinternationales, de West-Europeesche, z.g. reformistische vakvereenigingsintemationale en die van Moskou, als de Profintern bekend staande, bij welke laatste de 20 millioen arbei ders der Sovjet-republieken zijn aangesloten. Zijn Moskou's pogingen om op politiek ter rein tot een fusie te komen dan ook al mislukt te noemen, het verwacht meer succes van zijn internationale fusie-strevingen op het terrein der syndicaten. In feite: Zaterdag 27 November heeft het Tass-agentschap reeds medegedeeld, dat ,/de fundamenteele voorwaarden der een heid voor den strijd tegen den oorlog en het fascisme in de geheele wereld reeds zijn aange nomen." De Profintern van Moskou is zelfs zoover ge gaan zich geheel „uit te wisschen" en heeft zich bereid verklaard zich met haar 20 millioen leden „aan te sluiten" bij het reformistisch in ternationale syndicaat. Ongetwijfeld is Moskou's verwachting hierby, dat internationaal het ex periment langs dezelfde lijnen zou verloopen als waarlangs het nationaal in Frankrijk ver liep, waar binnen de C. G. T. zelf, na de aan sluiting der bolsjewistische syndicaten, de communistische penetratie zienderoogen veld won. Het gevaar is inderdaad groot, dat wanneer de 20 millioen der Profintern zich bij de refor mistische vakvereenigings-internationale „aan sluiten", deze laatste op haar beurt van een intens communistisch penetratie-proces het voorwerp zal worden. Langs dezen weg zou ten slotte de Komintern ook de diverse sociaal democratieën, die staan of vallen met den mo- reelen steun der syndicaten, in het einde wel eens op de knieën kunnen dwingen. De 20 millioen der Russische syndicaten be- hooren tenslotte niet in de reformistische inter nationale thuis, zy zijn niet onafhankelijk t.a.v. de Russische regeering, zij hebben geen sta kingsrecht, geen recht van discussie, geen vrij heid van opinie. Zij behooren in de reformis tische Internationale niet thuis om dezelfde redenen, waarom indertijd de Italiaansche ar beiderssyndicaten eruit geweerd werden. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, o.w. de ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Koloniën, prof. dr. J. R. Slote maker de Bruine en Ch. J. I. M. Weiter, den di recteur-generaal van het onderwas, prof. dr. G. A. v. Poelje, den chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, curato ren der Leidsche universiteit, Prof. dr. J. A. J. Barge, voorzitter van den academischen senaat, het gemeentebestuur van Leiden, ver tegenwoordigd door den wethouder van Onder wijs, mr. A. F. L. M. Tepe, is hedenmorgen het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden offi cieel geopend. Dit museum, waarvan de inventaris tot voor korten tijd was verdeeld over een viertal percee- len daar ter stede, is thans ondergebracht in het voormalige academisch ziekenhuis, dat daar toe een ingrijpende verbouwing onderging. Nadat de president-curator, mr. A. van de Sande Bakhuyzen zijn blijdschap had uitge sproken over de voltooiing der langdurig voor bereide reorganisatie, waarbü hij posthume hulde bracht aan den ontwerper dier plannen, wijlen prof. van Eerde, was het woord aan den directeur van het museum, dr. W. H. Rassers, die een uitvoerige rede hield over de ontwikke ling dezer instelling. Vervolgens sprak de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine de openingsrede uit. Na den minister voerde de. rector-magnificus der Leidsche universiteit prof. dr. J. A. J. Barge het woord. Tot besluit werd een rondgang door het zeer overzichtelijke ingerichte museum gemaakt. De nieuwe burgemeester van Marum, de heer D. van Geel, is op 30 November 1885 te Ouds hoorn geboren. Hij genoot zijn opleiding aan een particulier instituut en was aanvankeiyk bestemd voor surnumerair bij de posterijen. Op 1 Januari 1904 onder het ministerschap van dr. Kuyper, is hij echter aan het departement van Binnenlandsche Zaken verbonden als aanko mend ambtenaar en is daar tot voor kort werk zaam gebleven. Hij doorliep er verschillende rangen en werd op 1 Januari 1926 bevorderd tot referendaris. De laatste jaren was hij hoofd van de afdee ling Armwezen. Steeds heeft de heer Van Geel zich aangetrokken gevoeld tot het platteland. Toen er voor eenigen tyd een regeling tot stand was gekomen, waardoor hij in staat was het departement te verlaten, met den titel van ad ministrateur, heeft hij kort daarop zijn wensch. om op het platteland werkzaam te zyn, in ver vulling zien gaan door zyn benoeming tot bur gemeester van Marum met ingang van 15 De cember. De heer Van Geel is officier in de Orde van Oranje-Nassau. gende week, naast den vrijen halven dag één extra dag verlof moet worden toegekend. Van een en ander dient voorts aanteekening te worden gemaakt op de arbeidsiyst. Hoewel de Utrechtsche politie en de directie van de coöperatie „Voorwaarts" te Utrecht het diepste stilzwijgen bewaren inzake de mysteri euze verdwijning van vyfenveertighonderd gul den tijdens het geldtransport te Utrecht, worden toch langzamerhand nadere bijzonderheden aan de openbaarheid prijs gegeven. Zoo is thans bekend geworden, dat by het geldtransport in totaal een bedrag, groot vyftienduizend gulden, werd vervoerd in drie-en-twintig zakjes van vyfhonderd gulden en een actentasch met 3500 gulden aan bankpapier en kleingeld. Een be drag van 4500 gulden is gestolen, bestaande uit twee zakjes met vyfhonderd guldens en de actentasch, inhoudende 3500 gulden. De Haagsche gemeenteraad heeft Maandag langdurige besprekingen gewyd aan het Resi dentie-Orkest, naar aanleiding o.a. van de kwestie van het ontslag van een aantal leden van het orkest -en het nog ontbreken van een vasten dirigent. Ten slotte werd het gemeenteiyk subsidie van 105.000 z. h. st. goedgekeurd, doch in de avondzitting volgde nog een bespreking in be sloten zitting ten aanzien van deze aangele genheid. Het hoofdbestuur van den Katholieken Be- diendenbond verzoekt ons er voor de goede orde geïnteresseerden op te wüzen, dat, byaldien uit hoofde van desbetreffende gemeentelijke ver ordeningen inzake de winkelsluiting, op Zon dag 5 December a.s. wordt afgeweken van de geldende bepalingen inzake de Zondagssluiting, den betrokken werknemers daarvoor in de vol- Zondag j.l. toog St. Werenfridus 1 uit Wes tervoort naar Driel, teneinde aldaar een com- petitiewedstryd tegen „De Zwaluwen 1" te spe len. De match is jammer genoeg op een groot fiasco uitgeloopen. Ongeveer tegen half-time, toen de Drielle- naren met 10 de leiding hadden genomen, werd van beide partijen een speler van het ter rein gezonden. Terwijl dezen zich naar de kleed kamer begaven, werden zy plotseling handge meen, waarop weldra diverse spelers van beide elftellen zich bij de knok-partij aansloten. Ook het Drielsche publiek meende verplicht te zijn zich hierbij te moeten aansluiten, zoodat een ware veldslag ontstond. Gewapend met hoek- vlagstokken, panlatten en omheiningspalen ging men elkander te ïyf. Tenslotte heeft de politie van een en ander proces-verbaal moe ten opmaken, zoodat deze zaak nog een staartje zal krijgen. Het bestuur van den R. K. Voet balbond zal goed doen in deze affaire een zeer streng onderzoek te doen instellen en de schul digen op zeer afdoende wyze te doen straffen. Dergelijke schandalen, zooals die zich Zondag te Driel afspeelden, behooren in onze R. K. sportwereld niet thuis. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich Maandagmiddag te verantwoorden de 33-jarige W. V., predikant te Reeuwijk, die 21 September van dit jaar den burgemeester van Waddinx- veen, den heer P. A. Troost, per brief had be- leedigd. Hij had daarin o. m. geschreven, dat het gedrag van den burgemeester beneden peil was. Hy doelde hier op een onderzoek, dat de burgemeester naar den levenswandel van do- miné's broer had ingesteld. De Officier van Justitie eischte 26 boete. Uitspraak 13 December as. Hedenmorgen deed de Alkmaarsche recht bank uitspraak in de zaak tegen den nood- slachter J. v. D. te Kerkebuurt, Harenkarspel, een van de bekende figuren uit de gerucht makende vleeschvergiftiging te Harenkarspel, waarbij een zestigtal menschen zwaar ziek werd. v. D. zou, na den betrokken keurmees ter een onjuiste voorstelling van zaken te heb ben gegeven, het vleesch van een aan zware darmontsteking lijdend en met paratyphus be smet veulen voor goed pinkenvleesch hebben verkocht, terwijl hy van de ondeugdelijkheid van het vleesch overtuigd zou zijn geweest. De Officier van Justitie, Mr. G. v d. Feen de Lille, had tegen den noodslachter 8 maanden gevangenisstraf geëischt, waar tegenover door den verdediger, Mr. Ir. N. van Leeuwen uit Alkmaar, ontslag van rechtsvervolging, subs vrüspraak was gevraagd. De rechtbank overwoog, dat het wettig bewijs niet was geleverd en dat verdachte niet wist, dat het door hem verkochte vleesch schadelijk was voor de gezondheid. De rechtbank sprak verdachte der halve vrij. In verband met het by de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp nopens aanvulling en wy- ziging van de wet van 29 December 1928 tot aanwijzing van de takken van ryksdienst, om vattende de Posterijen, de Telegrafie en de Te lefonie, voor een beheer, als bedoeld in artikel 88 der Comptabiliteitswet, heeft de commissie van rapporteurs voorgesteld het wetsontwerp opnieuw in de afdeelingen te doen onderzoeken. In de toelichting wordt er op gewezen, dat, nadat de leden van de commissie van rappor teurs over het betreffende ontwerp een blanco eindverslag hebben uitgebracht, een nota van wyzigingen is ingediend, waarvan de inhoud be- langrüker schijnt dan die van het oorspronke- ïyke wetsontwerp. Onder die omstandigheden komt een nieuw sectie-onderzoek gewenscht voor. De nieuwe Nederlandsche gezant, Z.Exc. L. G. van Hoorn, heeft Maandag den Prins-Re gent Paul van Zuid-Slavië zyn geloofsbrieven overhandigd. Ook CHOCOLAAD 'SCHRIJFLETTERS in Carro kwaliteit. Pour en Melk! ....en natuurlijk ook zo'n mooie trommel heerlijkè DE NAAM ZEGT ALLES IN TROMMELS VAN F 7.50 DOOSJES VAN F 0.75 en F 0.45 Op 1 December zal de Ryschool te Amers foort haar tachtig-jarig bestaan vieren. Eerst gevestigd te Haarlem, daarna te Venlo. is zij sinds 1886 geplaatst te Amersfoort. De Rijschool is geworden een onmisbare schakel in het leger, omdat hier de officieren en instructeurs worden gevormd voor de hoogere rykunst. Door de prestaties van haar leerlin gen heeft de Ryscbool voor de paardensport een bekendheid verworven welke ver over onze landsgrenzen gaat. De vele lauwerkransen in het buitenland be haald waren het resultaat van een scholing, welke bewondering heeft afgedwongen. In 1857 wendde de inspecteur der cavalerie C. W. J. Storm de Grave zich tot den toenma- ligen minister van Oorlog met het verzoek een school te willen stichten voor een doelmatige individueele africhting in de rykunst der ca valerie. Hierop werd gunstig beschikt ondanks een ongunstig advies van den gouverneur van de Kon. Militaire Academie. Nog in hetzelfde jaar werd de school te Haarlem opgericht, alwaar zij verbleef tot den 16en Juni 1859, toen de school werd overge plaatst naar Venlo. In 1886 had een reorga nisatie van de school plaats en werd Amers foort als standplaats aangewezen. De reorganisatie was gericht om de officie ren te vormen tot goede ruiters, maar voor- nameiyk moesten de instructeurs worden ge vormd in de rykunst, die bekwaam waren re- montepaarden af te richten. Eveneens moest aan de onderofficieren ry- les worden gegeven. Kolonel Huguenin, die vanaf de oprichting tot 1888 directeur was, had zyn opleiding ge noten aan de Ryschool te Hannover. Zegen- ryk is zijn werk geweest voor het leger en de paardensport, in de ruim dertig jaar van zyn leiding. Hy is de stichter van de oude school en op zyn werk is nog jaren voortgebouwd. Met generaal-majoor-titulair Baron van Ol- deneel, die in 1907 werd benoemd tot direc teur der Ryschool, werd de grondslag gelegd voor de nieuwe school op het gebied van de rykunst. Deze stelde zich ten doel: eenvoudi ge opleiding voor dienstplichtigen en daar naast het bewaren van de hoogere rijkunst voor het kader en officieren. In 1914 trad Baron van Oldeneel af als di recteur en bleef deze functie gedurende drie oorlogsjaren vacant, totdat in 1917 werd be noemd kolonel Grondhout. Ook deze directeur begon met een reorganisatie en werd in 1921 opgevolgd door overste Juckema van Burma- nia Baron Rengers van Warmenhuizen, die in 1926 de leiding overgaf aan overste J. H. v. Reede. Deze directeur, wel bekend om zijn geschriften omtrent de paardensport, wist de school op te voeren tot een hoog peil en toen deze in 1934 zijn functie heeft neergelegd was het niet gemakkelijk een waardig opvolger voor hem te vinden. De tegenwoordige directeu|r overste D. A. Camerling Helmolt, heeft zich in- tusschen doen kennen als een bekwaam opvol ger, die de achting en waardeering van allen geniet die verbonden zyn aan de Rijschool. De reünie zal plaats vinden op 1 December des middags om 2 uur in de rybaan. Moge de Ryschool nog vele jaren haar ver- dienstelyk werk voor het leger en de ruiter sport voortzetten. De gewezen min van H.M. de Koningin, de weduwe E. van de Zande-Schouten, die te Apeldoorn aan den Zwolscheweg een vriende- lyke boerdery van H.M. de Koningin bewoont, hoopt Woensdag 1 December haar 85sten ver jaardag te vieren. De oude vrouw, die als land bouwster een druk leven achter den rug heeft, geniet hog een uitstekende gezondheid en ver richt dagelyks nog de gewone huiselyke bezig heden. Sinds den dood van haar man, nu 39 jaar geleden, is zy op deze boerdery woonachtig. Toen haar kinderen allen het huis hadden verlaten, heeft zy het landbouwbedryf aan kant gedaan. In gezelschap van een kleindochter slyt zy er nu rustig haar ouden dag. Als H.M. de Koningin op Het Loo vertoeft, is Zij vaak de gast op deze propere boerdery. H.K.H. Prinses Juliana komt de weduwe van de Zande ook wel bezoeken. Het laatste jaar is zy er echter niet geweest. „Zeker vanwege de drukte?" veronderstelde de byna 85-jarige, toen wij in dit verband een kort onderhoud met haar hadden. In haar Veluwsche kleederdracht, het nog frissche gelaat omsloten door een wit kapje, ziet het kleine, tengere vrouwtje, dat zich nog kwiek beweegt, er nog frisch ,en gezond uit. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer omtrent goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, tot wijziging en aanvulling van en kele afdeelingen der begrooting van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1937 en tot vaststelling van de afdeeling zoutwinning van voornoemde begrooting, zegt de minister o. a., dat ten aanzien van het voor bouwwerken uit getrokken bedrag men er rekening mede be hoort te houden, dat de oprichting van ver schillende gebouwen (vooral ziekeninrichtingen en scholen) niet alleen reeds op zich zelf een groote maatschappelijke beteekenis heeft, maar dat die oprichting bovendien een belangrijke werkverschaffing in volkryke streken beteekent, waarvan ter plaatse in ruimen kring de weer slag wordt ondervonden. De minister meent, dat niet mag worden on derschat het economisch belang, dat gelegen is in de indirecte welvaartsbevordering door mid del van werkverschaffing in den vorm van den aanleg van arbeids-intensieve werken, met name van irrigatiewerken, wegen en assaineerings- werken. Hij wijst er voorts op, dat de besteding van gelden uit het moederlandsch steunbedrag ten behoeve van den inlandschen landbouw, zoomede van de inlandsche nijverheid en vis- scherij, zich in het algemeen moet beperken tot het nemen van maatregelen met een afloo pend karakter, waarby men uiteraard gebonden is aan grenzen van doelmatigheid en uitvoer baarheid. De gewone audiëntie van den minister van Sbciale Zaken zal op Woensdag 1 December niet plaats hebben. Dat er ook nu nog tal van liberale werkgevers zijn in dezen tijd van economische ontwrichting en so cialen nood, zal wel niemand verwonde ring baren. Wonderlijker echter is, dat er nog zooveel liberale werknemers zijn, dat het de moeite zou loonen er een specialen bond voor op te richten. Toch schijnt dit het geval te zijn, want, naar „Het Liberale Weekblad" bericht, werd op 9 October jJ. de Bond van Liberale Werknemers opgericht. De bedoeling is, de werknemers in een op liberalen grond slag staande organisatie te vereenigen. Gezien van het orthodox liberale hyper- individualistische standpunt, dat ieder een zichzelf maar moet helpen in den strijd om een menschwaardig bestaan, is dit een inconsequentie, maar evenals de sociaal-democraten zijn de liberalen onder den druk van de veranderde om standigheden aan het evolueeren tegen hun oorspronkelijke principes in. In den oproep, die voor dezen Bond werd gepu bliceerd, wordt erkend, dat onze maat schappij wordt beheerscht door organi saties en gezegd, dat op staatkundig ge bied geen personen, maar organisaties den loop der politieke gebeurtenissen be palen, terwijl op economisch gebied de arbeidersorganisaties een steeds grootere rol spelen. De bond heeft dus een poli tiek en economisch liberaal doel. Hij wil de vakbelangen in organisatorisch verband behartigen, omdat voor den enkeling deze taak te zwaar is geworden. Een late ontdekking, die door de niet- liberalen veel eerder werd gedaan, om dat zij, toen de liberalen het nog te ver tellen hadden, ter wille van lijfs- en levensbehoud gedwongen werden zich te vereenigen tegen de leer en de practij- ken van het liberale „laissez faire, laissez aller", waarbij het economisch zwakke individu weerloos werd overgeleverd aan de willekeur van den economisch ster kere. Niet zonder een ietwat verbazing wekkende brutaliteit durft de nieuwe bond er in zijn oproep aan te herinneren, dat er eens (n.l. tijdens de hoog-conjunctuur van het orthodoxe liberalisme Red.) een tijd is geweest, waarin het den arbeiders practisch ver boden was zich te organiseeren, om er dan op te wijzen, dat deze tijd reeds lang voorbij is. Ofschoon de bond klaagt, dat er zooveel versnippering heeft plaats gehad op organisatorisch gebied en de toch zoo dringend noodzakelijke eenheid niet bereikt werd, doet hij zelf door zijn ontstaan een nieuw schepje bij die be treurenswaardige versnippering. Maar er zijn meer inconsequenties in dezen libe ralen oproep. De bond is van oordeel, dat de taak der vakbonden allereerst moet bestaan in het behartigen van de belangen zijner leden, waaraan nimmer de juiste aandacht geschonken kan wor den, indien politieke invloeden daarin een groote rol spelen, en constateert met leedwezen, dat een groot deel der be staande vakorganisaties instituten zijn geworden van de politieke partijen, welke daaruit hun levenssappen zuigen om invloed in het openbare leven uit te oefenen. Maar wat wil de Bond van libe rale werknemers, die zich de Algemeene Bond van Werknemers (Al-Bo-We) noemt, dan zelf? Moet hij niet dienen om de door de liberalen verloren arbei ders terug te winnen en de zwaar in ver val zijnde politieke liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond, nieuw levenssap uit arbeiderskringen toe te voeren om haar politieken invloed te herstellen? Dat libe ralen zich niet thuis voelen bij de roode en de positief-Christelijke vakbonden, kunnen wij begrijpen, maar dat er veel werknemers zullen zijn, die zich in dezen liberalen Bond zullen willen laten van gen, wagen wy te betwijfelen. Immers, het liberale beginsel, op grond waarvan de bond de stoffelijke en zedelijke be langen van zijn leden wil behartigen „voor zoover dit sociaal-economisch en staatkundig mogelijk is", is öf wel wezenlijk liberaal en dan zal geen zelf bewuste werknemer het kunnen huldi gen öf wel slechts in naam liberaal en dan zullen de bewuste arbeiders liever en beter op werkelijke en vaststaande beginselen willen bouwen. Maandag is op het kantoor van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming te Den Haag ten overstaan van notaris A. J. M. Kraft opgericht de stichting technisch advies bureau voor luchtbescherming. Deze stichting heeft ten doel, het algemeen belang te dienen door het Nederlandsche volk in het algemeen en ieder Nederlander in het byzonder van advies te dienen en voorlichting en leiding te geven in technische en organisa torische luchtbeschermingsaangelegenheden. De voorzitter, de onder-voorzitter, de secretaris en de penningmeester van het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming zullen te zamen het bestuur van de stichting vormen. De werkzaamheden van deze stichting zullen in de eerste plaats gericht zyn op de bescherming van het bedrijf tegen lucht aanvallen en daarnaast zal de stichting zich bezighouden met alle technische vraagstukken op luchtbeschermingsgebied. BENKOELEN, 29 Nov. (Aneta.) Hedenoch tend zyn alhier om 4.55 uur flinke aardschok ken geconstateerd. Er werd geen schade aangericht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9