MOOR" I J „Popoio d'Italia hoont Brussel -1 i I De Prins had een goeden nacht Japanners geland bij Sjikkai „Beschamend voor Amerika" MANDSJOEKWO ERKENT FRANCO Het nieuws van heden Hitler's eïschen verbazingwekkend DE BAROMETER VUlPENH0UDERSO<f, '1 I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 - AVONDBLAD GARANTIE DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20897 99 „Het kanon in het Verre Oosten is krachtiger te hooren dan de moties te Genève of elders" Schreef Mussolini dit artikel? Chineesche verdedigingslinies zwaar gebombardeerd Italiaansche schepen terug gegeven Duitsche deserteurs veroordeeld Oostenrijk zal hen naar Tsjecho- Slowakije uitwijzen n - - Drie kardinalen, die den oorlog kennen Kard. Gerlier werd zwaar gewond in den slag aan de Marne Het Weer|||||l|ll|||ll,lllll,ll,llll,lllll,llllll,,lllll,lli De „New-York Times" keert zich tegen het isolationisme van de V. S. Starhemberg's huwelijk ongeldig verklaard Tegenprestatie van Salamanca uit erkentelijkheid binnenkort verwacht Asturië thans geheel gezuiverd Radio-uitzendingen uit Bethlehem Van de plechtigheden in den Kerstnacht De Engelsch-Iersche betrekkingen Geen verbetering door handels verdrag te verwachten Chautemps en Delbos teruggekeerd Dinsdagochtend te Parijs aangekomen Een regen van meteoren veroorzaakt paniek Hindoebevolking dacht dat het eihde der wereld nabij was Z. K. H. zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden Den Bosch leeft mee Prinses Juliana dankt de P.T.T. Voor de goede wenschen tot spoe dig herstel van haar Gemaal f 3500 boete opgelegd Overtreding van de Loterij wet De protocollen van Rome Binnenkort conferentie der onderteekenaars DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Zijn koloniale verlangens zouden uitgaan naar den Belgischen Congo en Portugeesck De aanslag op Nahas Pasja De „African Mariner" vrijgelaten KROON-BEHANGSELS ^00<X '6 (tTtëh MET NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 1 Dec. (Havas). In de „Popoio d'Italia" is een artikel opgenomen, dat ver moedelijk afkomstig is van Mussolini. In dit artikel wordt op ironische wijze commentaar geleverd op de resultaten van de conferentie van Brussel en op het mis lukken van de gemeenschappelijke actie. „De gemeenschappelijke actie heeft te Brus sel een volkomen mislukking geboekt, welke bijna den omvang van een fiasco aanneemt, wij zouden huichelaars zijn, wanneer wij niet zeiden, dat bij ons, die nooit geloofd hebben in de wer ken van den Volkenbond, dit een groote vol doening heeft gewekt". Vervolgens wijst de schrijver van het artikel er op, dat men veel verwachtte van het ingrij pen van de Vereenigde Staten en hij stelt vast, dat Norman Davis met stille trom is verdwenen. „De eerste interventie van de Vereenigde Staten in een Europeesche conferentie had dus een ongelukkig slot". De beste oplossing zou schrijver het vinden, wanneer de geheele zaak stilzwijgend zou worden „begraven". Hij is van meening, dat tegen Japan, dat onkwetsbaar is, niets gedaan wordt. Economische maatregelen zouden zich ook keeren tegen hen, die ze toepassen. Het artikel wordt besloten met de volgende woorden: „Aangezien de collectieve actie is mislukt, blijft China' niets anders over dan aan Japan zijn vredesvoorwaarden te vragen. Het is niet onmogelijk, dat deze voorwaarden niet zoo hard zullen zijn, als men wel zou denken". De schrijver merkt nog op, dat het denk beeld, dat men den drang, welke in een volk leeft, zou kunnen onderdrukken, belachelijk is. Het is niet prettig voor de humanitaire oude jongefuffrouwen, doch iedereen weet, dat in het vervolg het kanon, dat in het Verre Oosten buldert, krachtiger te hooren zal zijn dan de huidige en toekomstige moties te Genève of elders. HONGKONG, 1 December (Reuter) Nabij Sjikkai zijn talrijke Japansche troe pen aan land gezet. Men verwacht hier, dat deze plaats zal worden omgevormd in een krachtige basis voor aanvallen op Kanton uit de lucht, terwijl deze plaats later zou kunnen dienen voor operatiebasis van het Japansche landleger. De Japansche marine-autoriteiten melden, dat de luchtmacht het Chineesche hoofdkwar tier en de Chineesche stellingen van Soesjan, tegenover Hangtsjau, aan de overzijde van de rivier Tshientang in Noord-Tsjekiang, met bommen heeft bestookt en vernield. Het communiqué voegt hieraan toe, dat an dere Japansche marinevliegtuigen, in samen werking met de landstrijdkrachten, de Chinee sche posities hevig hebben beschoten, teneinde den tegenstand bij den Japanschen opmarsch naar Nanking te breken. Het Japansche Ministerie van Marine heeft eenige belangrijke personeelswijzigingen bekend gemaakt. De opperbevelhebber der Japansche vloot, ad miraal Osami Bagano, is lid geworden van den oppersten oorlogsraad. De vroegere opperbevelhebber der tweede vloot, vice-admiraal Yoshida, is benoemd tot opper bevelhebber van de vereenigde vloot en tevens tot bevelhebber der eerste vloot en tot plaats vervangend chef van den marinestaf. Vice- admiraal Shigetaro is bevelhebber van de twee de vloot geworden. De Japansche vlootautoriteiten hebben de beide te Sjanghai in beslag genomen Italiaan sche sleepbooten teruggegeven en hun veront schuldigingen aangeboden. Van Italiaansche zijde werd medegedeeld, dat hier sprake was van een misverstand. Het vlaggeschip van de Amerikaansche vloot in de Oost-Aziatische wateren, de „Augusta", dat op de Wangpoo sinds het uitbreken der vijandelijkheden voor anker heeft gelegen, zal op 14 December a.s. naar Manilla vertrekken. De lichte kruiser „Marblehead", van 7000 ton, komt 13 December uit Tsingtao, om het ver trekkende vaartuig te vervangen. WEENEN, 1 Dec. (Havas). Twee deserteurs der Duitsche militaire luchtmacht zijn wegens illegale overschrijding der Oostenrijksch-Dult- sche grens veroordeeld tot een dag hechtenis. Zij zullen over de grens van Tsjecho-Slowakije worden gezet. .«SF W. **7 Een Japansche uitkijkpost in een der masten van een Chineesch radio-station Zooals bekend, heeft Z. H. de Paus vijf nieu we kardinalen benoemd, welke in het Consisto rie van 13 December a.s. gecreëerd zullen wor den. Merkwaardig is, dat drie van de nieuwe kardinalen in den wereldoorlog aan het front gestaan hebben. Kardinaal Gerlier, sedert 29 Juni van dit jaar Aartsbisschop van Lyon en Primaat van Gallië, voordien Bisschop van Tarbes-Lourdes, heeft den wereldoorlog als gewoon soldaat meege maakt. Kardinaal Gerlier werd den 14en Ja nuari 1880 te Versailles geboren en werd aan vankelijk advocaat. Van 19111913 was hij secretaris van de orde van advocaten en ieder een voorspelde den begaafden advocaat een schitterende carrière. In het jaar 1913 echter, op 33-jarigen leeftijd, koos hij een andere loop baan en ging hij naar het seminarie om pries ter te worden. Een jaar later reeds moest hij de toog met den wapenrok verwisselen. In den Marne-slag in 1914 werd hij zwaar gewond en geraakte den 16den September 1914 ifi Duitsche gevangenschap. In Keulen, Celle en Hannover lag hij in het krijgsgevangenenkamp, kwam daarna, daar hij door zijn zware verwonding niet meer aan den oorlog kon deelnemen, in Zwit serland en keerde later naar Frankrijk terug. Ondanks zijn in verhouding korten militairen diensttijd werd hij wegens zijn dapperheid tot onder-officier bevorderd en ontving hij het oorlogskruis en een loffelijke vermelding. In- 1921 werd hij priester gewijd en zeer spoedig vertrouwde men hem belangrijke opdrachten toe. Den 15en Mei 1929 benoemde Paus Pius XI hem tot bisschop van Tarbes-Lourdes en in den zomer van 1937 werd hjj Aartsbisschop van Lyon, waaraan tevens de titel van Primaat van Gallië verbonden is. Twee van de drie nieuwbenoemde Italiaan sche kardinalen waren in den wereldoorlog aal moezenier aan het front, namelijk de huidige patriarch van Venetië, Adeodates Piazza, en de Apostolische Nuntius in Joego-Slavië, Mgr. Pellegrinetti, die wegens zijn talenkennis vooral de zielzorg waarnam van de Oostenrijksch- Hongaarsche krijgsgevangenen. Model van een aashouder, die te Gelsenkirchen wordt gebouwd. De houder zal 600.000 kubieke meter gas kunnen bevatten en met een hoogte van 147 Meter de grootste ter wereld zijn Hoogste barometerstand 771.8 te Ingö Laagste barometerstand 750.1 te Valentia E VERWACHTING: Matige tot krachti- gen wind uit Westelijke richtingen, neve- lig tot zwaar bewolkt of betrokken mei nog regen» weinig verandering in tem- peratuur. Zon op v.m. 7.46 onder n.m. 3.52 uur. Licht op n.m. 4.22. Maan op v.m. 6.21 onder nm. 2.48 uur. Nieuwe Maan 2 Dec. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH WASHINGTON, 1 Dec. (D.N.B.). De „New York Times" publiceert een hoofd artikel, waarin het blad het standpunt ver dedigt van de kringen, die het niet eens zijn met de afzijdigheid der Vereenigde Sta ten in kwesties betreffende de internatio nale conflicten. Het blad spreekt de opvatting uit, dat men zich in een beschamenden toestand bevindt, aangezien iedere buitenlander weet, dat Ame rika, zoolang het niet zelf aangevallen wordt, niets wil ondernemen tot behoud van den we reldvrede. Dit beteekènt geen aansporing om naar de wapenen te grijpen, maar Amerika kan op eco nomisch gebied „verdragsmisdadiger6" tegen houden. Het artikel heeft in kringen te Washington sterk de aandacht getrokken. Staatssecretaris Huil heeft in een persconferentie hierover ver klaard, 'dat hij het artikel „zeer interessant" achtte. Het is een teeken, dat Amerika zich eindelijk bezig houdt met de fundamenteele problemen. In politieke kringen leidt men uit de verkla ringen van Huil af, dat hij den aanval op de zeer machtige groepen toejuicht, welke volgens de opvatting van Roosevelt en Huil de Ameri kaansche politiek tot volkomen onmacht willen veroordeelen. Onze Weensche correspondent schrijft ons: De diocesane rechtbank te Salzburg heeft het proces inzake het huwelijk van prins Ernst Rudiger von Starhemberg gesloten en het oor deel van de Weensche Kerkelijke Rechtbank, volgens hetwelk het huwelijk van prins Star hemberg met gravin Marie-Elisabeth Salm- Refferscheidt ongeldig werd verklaard, be vestigd. Daar in derde instantie geen beroep op de Rota Romana te Rome werd gedaan, is het kerkelijk proces met de ongeldigheidsverkla ring van het huwelijk definitief beëindigd. Von Starhemberg zal nu in het huwelijk tre den met de bekende Weensche artiste Nora Gregor. Zij zal echter ook na haar huwelijk aan het Burgtheater te Weenen verbonden blijven. TOKIO, 1 Dec. (Reuter). De regeering van Mandsjoekwo zal morgen de regeering van Franco formeel erkennen. De „Asahi Sjimboen" verneemt uit Sala manca, dat Franco Mandsjoekwo zal erken nen, uit erkentelijkheid, dat de regeering te Tokio zijn regeering heeft erkend. De Japansche regeering heeft besloten Taka- oka, die op het oogenblik secretaris van de Japansche legatie te Praag is, te benoemen tot zaakgelastigde van Japan te Salamanca. De zuivering van het bergachtige geoied, waarheen de regeeringstroepen na den val van Asturië zijn gevlucht, is geëindigd. De troepen van Franco hebben den leider van de regee ringstroepen, Moran, in het Moreda-gebergte gedood, terwijl in de Teverga-bergen twee an dere leiders en een veertigtal miliciens zijn ge sneuveld. De regeeringstroepen hebben aan het Oos telijk front bij Mediana een aanval van de rechtschen afgeslagen. Bij Estremadura zijn aanvallen van de rechtschen op de brug over den Taag afgeslagen. De Engelsche radio-omroep heeft met de Palestijnsche radio een overeenkomst aange gaan om een gedeelte der plechtigheden van den Kerstnacht uit te zenden. Men zal de klokken van Bethlehem kunnen beluisteren, alsmede de godsdienstoefeningen van den Kerstnacht in de kerk der Geboorte. Verder zal een reportage ge geven worden van de plechtigheden in de na burige kloosters van den Katholiek Grieksch- Orthodoxen. en Armeenschen Ritus. De uitzen ding wordt per kabel naar Cairo en van daar uit draadloos naar Londen overgebracht. LONDEN, 1 Dec. (Havas). Officieele kringen te Londen hechten geen enkel belang aan de berichten, volgens welke Groot-Britannië en Ierland binnenkort een handelsverdrag zouden sluiten. Deze onderhandelingen hebben slechts be trekking op de vernieuwing van een verdrag, dat bekend is onder den naam van „steenkolen-en- vee-verdrag". PARIJS, 1 Dec. (Havas). De Fransche minis ters Chautemps en Delbos zijn, vergezeld van hun medewerkers, Dinsdagavond om kwart over elven per trein te Parijs aangekomen. NIEUW DELHI, 30 Nov. (A.N.P.). Gerommel als bij een aardbeving en felle bliksemschichten, gevolgd door een geweldigen storm en een plot- selingen stortregen van meteoorsteenen hebben een paniek veroorzaakt onder de bevolking van een dorpje op ongeveer 75 kilometer afstand van Shansi in de Vereenigde Provinciën. Het natuurverschijnsel schrikte de inwonèrs uit een diepen slaap op, na „Dewali-dag", den grooten lichtfeestdag der hindoebevolking. Duizenden inwoners vluchtten uit hun huizen en vereenig- den zich buiten het dorp in gebed. Deze me teorenregen was, volgens hen, de aankondiging van het einde der wereld. De wijzen uit het dorp verklaarden, dat dit natuurverschijnsel, volgens de hindoeleer, niet anders kon zijn dan de voorbode van „Pralaya", de vernietiging van het menschdom, een af straffing van den mensch door de goden voor de begane misdaden. Toen de storm des morgens in kracht was afgenomen, kwamen de dorpelingen tot de ont dekking, dat een hut tot den grond toe was afgebrand en drie bewoners gedood waren door de meteoorsteenen. Van heinde en ver komen de menschen nu toegestroomd, na omtrent het voorval vernomen te hebben, om de gevolgen van het natuurver schijnsel te aanschouwen. Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst herdenkt heden, 1 December den dag, waarop hij twaalf en een half jaar geleden tot Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel werd benoemd De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons hedenochtend het volgende communiqué: Prins Bernhard is tevreden over zijn nachtrust. De hoofdpijn is min der geworden. De hoofdwonde werd hedenmorgen opnieuw verbonden. Zij blijkt goed te genezen. Overigens is de toestand onveranderd. De Prins zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden. De hofjager Van der Spek had eveneens een goeden nacht. De operatie van de knieschijf zal vermoedelijk aan het eind van de week plaats hebben. De gemeenteraad van Den Bosch heeft in een telegram aan Prinses Juliana uiting gegeven aan zijn groote ontroering over en zijn oprecht medeleven met het aan Prins Bernhard over komen ongeval en waarin hij Gods zegen af smeekt voor een spoedig en algeheel herstel van den Prins. De directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, ontving van baron mr. J. C. Baud, Kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana, het volgende telegram: „In opdracht van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana, heb ik de eer den heer directeur-generaal der P.T.T., alsmede het ge heele personeel van het staatsbedrijf der P.T.T. hoogstderzelver warmen dank over te brengen voor het zeer gewaardeerd blük van medeleven en de goede wenschen voor een spoedig herstel van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard" Na vier vijf zittingen en evenzoovele be handelingen van het Utrechtsche Kantonge recht, is hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen W. K. M., wien ten laste was ge legd overtreding van de Loterij-wet door ge bruikmaking van de trekkingslijsten der Staats loterij. De kantonrechter achtte het bewijs geleverd en legde een boete op van f3500, sub.s. drie maanden hechtenis. De eisch luidde f 5000 subs, vijf maanden. WEENEN, 1 Dec. (Havas). De periodieke conferentie, welke op grond van de bepalingen der protocollen van Rome de ministers van Buitenlandsche Zaken van Hongarije, Oosten rijk en Italië moet vereenigen, zal binnenkort moeten worden gehouden. Men weet nog niet, of de bijeenkomst te Rome of te Boedapest zal worden vastgesteld. Een artikel in de „Popoio d'Italia", vermoedelijk geschreven door Mussolini, hoont de conferentie te Brussel. Mandsjoekwo erkent de regeering van Franco. Japansche troepen zijn bij Sjikkai aan land ge gaan. De „New York Times" keert zich tegen het isolationisme der Ver. Staten. Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst gehul digd bij zijn koperen ambtsjubileum als com missaris der Koningin in Overijssel. Georganiseerd contact op staatkundig gebied tusschen de Katholieken van Nederland en de gebieden overzee. Prins Bernhard zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden. Begrooting van Buitenlandsche Zaken door de Tweede Kamer goedgekeurd. De termijn voor den brandstoffenbijslag is ver lengd tot 16 April 1938. Angnlrr LONDEN, 1 Dec. (Havas). Hoewel nog steeds de grootste geheimhouding wordt betracht over de bijzonderheden van de besprekingen van Lord Halifax te Berlijn, publiceert de Brit- sche pers hedenochtend bijzonderheden over de koloniale eischen van Duitschland. Adolf Hitler zou krachtig nebben aan gedrongen op het recht van Duitschland uitgestrekte koloniën in Afrika te bezitten, en niet alleen in de gebieden, welke het vroeger heeft bezeten. De Fransche minis ters zijn vertrokken in de overtuiging, dat de oogen van Duitschland zich met meer aandacht vestigen op de mogelijkheden in den Belgischen Congo en Portugeesch An gola, dan op de gebieden, welke op het oogenblik onder Zuid-Afrikaansch of Bel gisch mandaat -*~ De diplomatieke redacteur van de „Daily Mail" schrijft, dat in de eerste plaats de te ruggave van Togo en Fransch-Kameroen werd geëischt, en dat vervolgens werd voorge steld een nieuw mandaat te scheppen in den Belgichen Congo, of in ieder geval in het Zui delijk deel hiervan, en in Portugeesch Angola. Dit mandaat zou dan door Duitschland gecon troleerd moeten worden, ofwel er zou een maatschappij moeten worden opgericht, waarin Duitschland, België en Portugal vertegen woordigd zouden moeten zijn. Het' grootste deel van de aandeelen zou evenwel in Duit sche handen moeten zijn. Het doel van deze maatschappij zou dan zijn het nieuwe man- daatsgebied te exploiteeren voor rekening van de drie staten. CAIRO, 30 Nov. (D.N.B.) Het aantal in ver band met den aanslag op Nahas Pasja gearres teerde personen, is tot 61 gestegen. De arrestan ten zijn voor het meerendeel groenhemden. Nog steeds worden talrijke huiszoekingen verricht. MALTA, 30 Nov. (Reuter) Het.Britsche sa „African Mariner" heeft mededeeling ontvan gen, dat het van Malta mag vertrekken, daar aan boord van dit schip geen oorlogsmateriaal is aangetroffen. MODERNE DESSINS? GROOTE HOUTSTRAAT 179 b/d Houtbrug. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 754.8 Vorige stand: 757.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1