Onderhandelingen tusschen Londen en Tokio De kwestie der koloniën Het program van Janson Euwe-Aljechin De Prins had een gunstigen dag r Het nieuws van heden De beweerde rede van Campinchi Het vraagstuk van de Chineesche douane De macht van het brute geweld TIEN JAAR OPSLUITING DE BAROMETER a: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20898 De bemanning van het schip spreekt de Italiaansche .beweringen ten stel ligste tegen Duitschland zal na de Londensche besprekingen geen nieuw initiatief nemen Berlijn wenscht geen vreemde bezittingen De ergerlijke toestand aan onze grens De Belgische justitie zal de noo- dige maatregelen treffen Een Koningin-Astrid- straat in Stockholm Japan dreigt, dat een verder poli tiek optreden in Hongkong tegen Japah wel eens ern stige gevolgen zou kunnen hebben Mandsjoekwo door Franco erkend Een bondgenootschap met Nederland Denkbeeld geopperd door een katholiek Belgisch senator m Regeeringsverklaring geeft op veel punten voldoening aan de wen- schen der katholieken Steun der socialisten Logger bij mist gestrand Het Weerl|||||in||i,||||i|||||||||i||||||||||,||||||||iii'i iliumlimnII De 23e partij is na 50 zetten in remise geëindigd Z. K. H. was Woensdag betrekke lijk opgewekt en heeft eenig voedsel gebruikt „Nooit speelde het zulk een rol als thans," meent Sir Samuel Hoare De H. Vader ontvangt j onggehuwden Op Kerstdag eerste uitzending door den nieuwen Vaticaan se hen zender Belgrado, de stad der honderdjarigen Op zijn tijd versmaden zij een glaasje niet Stoyadinowitsj deze maand naar Rome Arabier veroordeeld Geloof in u zelf Nederlander in Frankrijk wegens spionnage veroordeeld Veemmoord op jongen boer Hebben Oostenrijksche Nazi's er de hand in? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MARSEILLE, 1 Dec. (Havas). In verband met de campagne, die in de Italiaansche pers tegen Campinchi is gevoerd, publiceert de be manning van de Général Bonaparte een recht zetting, waarvan de belangrijkste passages als volgt luiden: „Allereerst willen wij in enkele woorden het bezoek vertellen van den minister aan boord van de Général Bonaparte, toen het sclpp te Toulon lag, waar juist Campinchi aanwezig was, die een inspectiereis maakte. Ieder moet weten, dat de schepen van den heer Fraissinet bemanningen hebben, die voor een groot gedeelte bestaan uit Corsicanen, hoofdzakelijk uit het arrondissement Bastia voor zoover het de Général Bonaparte betreft. Nu was het voor ons volkomen natuurlijk, dat niet de minister, maar de afgevaardigde van onzen kieskring een bezoek bracht aan zijn kiezers. Wij kunnen zelfs zeggen zijn vrienden. Het is waar, dat Campinchi eenige flesschen champagne heeft aangeboden, maar dat hoort zoo. Het is ook waar, dat Campinchi zijn landge- hooten mededeelde, een inspectiereis te hebben ondernomen door de versterkingen rondom Toulon. Daarentegen is het onwaar te zeggen, dat de afgevaardigde Campinchi toespelingen heeft ge maakt op het Italiaansche volk. Evenmin trou wens als op Rusland. Tijdens het bezoek van Campinchi aan boord was de bemanning ge heel aanwezig. Het zou dus voor ieder gemak kelijk zijn den inhoud van de woorden van den minister te leeren kennen. Tevénover alle in sinuaties van de Italiaansche pers jegens mi nister Campinchi stellen wij, zéelieden van de Général Bonaparte, het meest formeele dé menti". BERLIJN, 1 Dec. (Havas.) In gezagheb bende kringen verklaart men, dat Duitsch land naar aanleiding van de te Londen ge voerde Fransch-Britsche besprekingen geen nieuw initiatief zal nemen. Men wijst er op, dat Frankrijk en Engeland thans het initiatief in de koloniale kwestie die ben te nemen. Duitschland is bereid „eenigen tijd" te wachten tot deze kwestie meer in bij zonderheden wordt besproken. De bewering van de Daily Telegraph, dat Duitschland het denkbeeld zou hebben geopperd Van een teruggave van Kameroen en Togo, en van het instellen van „een soort Duitsch man daat over den Belgischen Congo en Angola" heeft in Duitsche politieke kringen groote ont stemming gewekt. Men betoogt, dat Duitschland slechts de koloniën eischt, die het als zijn eigen dom beschouwt, en die het „door het dictaat van Versailles zijn ontnomen." Het doel van dergelijke berichten is volgens het D. N. B. Duitschland bij de andere landen Verdacht te maken en het te betichten van be geerten naar vreemde bezittingen. Dat met deze berichten bewust iets onwaars tot uitdrukking is gebracht, ligt voor de hand. Want niemand kan Van de Daily Telegraph verwachten, dat het de Verklaringen van Hitier op 30 Januari j.l. niet heeft gekend, waarin uitdrukkelijk gezegd is: Duitschland heeft geen koloniale aanspraken Jegens landen, die het geen koloniën ontnomen hebben. BRUSSEL, 1 Dec. (A. N. P) In den Bel gischen Senaat is heden de ergerlijke toestand ter sprake gekomen, die bestaat aan de Limburg- sche grens, waar een aantal „vermaaksgelegen- heden" ingericht is, die, mede door het drukke bezoek van jeugdige Nederlanders, een doorn in het oog zijn geworden van vele weldenken- den. De liberale senator Olyff, stelde n.l. den minister van Justitie vragen, naar aanleiding Van de hierover in de Nederlandsche pers ge- Voerde campagne. De minister van Justitie Verklaarde, dat de door de Nederlandsche bladen kan de kaak gestelde toestanden inderdaad aanwezig zijn en dat maatregelen zullen wor den genomen om hieraan een einde te maken. STOCKHOLM, 1 Dec. (A.N.P.) Een straat in de hoofdstad van Zweden zal thans genoemd Worden naar wijlen koningin Astrid van Bel gië, die een nicht was van koning Gustaaf. Het Zal een der straten worden in de buitenwijk Marieberg, een fraaie nieuwe buurt van Stock holm. X •H -. ;x: De Deutsche Luft-Hansa heeft een nieuw vier-motorig toestel in gebruik genomendat aan 26 personen plaats biedt. De passagiers ruimte is zeer comfortabel ingericht LONDEN, 1 Dec. (Havas). Naar men in Britsche diplomatieke kringen mededeelt, zijn tusschen de Japansche autoriteiten en de vertegenwoordigers van Engeland onder handelingen gaande omtrent de vraagstuk ken der Chineesche douane. De basis voor deze onderhandelingen vormen de verzekeringen, die Japan op dit punt aan de Britsche regeering heeft gegeven. Zij hebben naar het schijnt ten doel, vast te leggen, hoever de maatregelen reiken, die Japan denkt te ne men voor de bescherming van de belangen der buitenlandsche mogendheden, o.a. Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk. In het Lagerhuis heeft Eden, naar aanleiding van een vraag betreffende de mogelijkheid van militaire controle over Sjanghai door de Ja panners, gewaarschuwd tegen het maken van overdreven gevolgtrekkingen uit de verklaring, die de Japansche minister-president tegenover een journalist zou hebben afgelegd. Hij voegde hieraan toe, dat de Britsche re geering aan geen enkele mogendheid in de in ternationale nederzetting het recht kan toeken nen, eenzijdig op te treden bij de regeling van vraagstukken, voortvloeiende uit het bestuur over de nederzetting. Hedenmiddag heeft de Japansche consul-ge- BRUSSEL, 1 Dec. (Belga) De Bond van Katholieke Vereenigingen en Kringen is bijeen gekomen, ter bespreking van buitenlandsch- politieke vraagstukken. Tijdens het debat werd o. a. het woord gevoerd door den Katholieken senator Nothomb, die verklaarde begrip te heb ben voor een bondgenootschap tusschen België en Nederland, en verder zeide, verheugd te zijn over de tegenwoordige internationale positie van België. In den staat Missouri (Amerita) wor den de, ter dood veroordeelden gegast. De stalen doodencel neraal te Hongkong, Kosakoe Mitsoesawa, den regeeringsautoriteiten aldaar de waarschuwing doen toekomen, aat een verder dulden van po litiek optreden tegen Japan door de Chineesche regeeringsleiders in Hongkong eventueel ten gevolge zou kunnen hebben, dat Hongkong mee gesleurd zou worden in den stroom van het Chi- neesch-Japansche geschil. De consul-generaal bracht voor het overhan digen van deze waarschuwing een bezoek aan het bureau van het Hongkongsche bestuur, waar hij de aandacht der Britsche autoriteiten er op vestigde, dat een aantal Chineesche regeerings leiders kortelings naar Hongkong zijn gekomen en weer vandaar zijn vertrokken in verband met politieke bedrijvigheid tegen Japan. De consul- generaal drong aan op volledige onderdrukking van deze bedrijvigheid. De Japansche troepen in China rukken thans convergeerend op langs vier routes. Zij zijn aan gekomen op 70 K.M. van de voormalige hoofd stad. Sommige waarnemers voorspellen, dat Nan king tegen 15 December zal vallen, anderen zijn er zeker van, dat de Japanners zich met Kerstmis van Nanking meester zullen maken. Del Castillo, de nieuwe zaakgelastigde van Franco te Tokio, heeft opdracht gekregen, zich morgen naar den gezant van Mandsjoe kwo te Tokio te begeven, om hem mede te deelen, dat de regeering-Franco Mandsjoe kwo erkent. BRUSSEL, 1 Dec. (Belga). Het comité van het Katholieke Blok heeft in tegen woordigheid der vijf katholieke ministers vergaderd en bij deze gelegenheid vastge steld, dat de regeeringsverklaring op een groot aantal punten voldoening geeft aan de wenschen der katholieken. Het is in het bijzonder verheugd over de groote aandacht, die in de verklaring besteed wordt aan de vraagstukken betreffende de ont wikkeling der cultureele betrekkingen tusschen de beide Belgische gemeenschappen. Op sommige punten evenwel geeft de ver klaring, naar men oordeelde, niet de gewensch- te geruststelling. De katholieke ministers gaven daarop een uiteenzetting, waarin zij deden uitkomen, dat de regeering in haar beleid rekening zal hou den met de wenschen der partijen. In het bij zonder werd de nadruk gelegd op het even wicht in de begrooting en de noodzakelijkheid erop te letten, dat iedere onvoorzichtige geste in dit opzicht wordt vermeden. De vergadering gaf uiting aan haar vertrou wen in de katholieke ministers. De algemeene raad van de socialistische Bel gische arbeiderspartij heeft een dagorder aan genomen, waarin wordt gezegd, dat de partij vertrouwen heeft in de regeering voor een spoe dig verwezenlijken van de ingrijpende maat regelen, welke in de regeeringsverklaring van 1936 werden aangekondigd en hernieuwd in de verklaring van 30 November 1937. Verder is besloten een commissie te vormen, welke belast zal worden met het bestudeeren van de taalkwestie. Tegen zes uur is Woensdagavond op vier kilometer ten Zuiden van Egmond aan Zee de logger K. W. 57 'bij mistig weer gestrand. De reddingboot uit Egmond aan Zee is ter gssistentie uitgevaren. Voor de bemanning bestaat geen direct ge- vaan VERWACHTING: Matige tot krachtigen Zuid-Westelijke tot Zuidelijken of Zuid- Oostelijken wind, nevelig tot betrokken met waarschijnlijk nog regen, aanvan- kelijk iets zachter. VERDERE VOORUITZICHTEN: Nog wei- 1 nig verandering. De Woensdagavond te Rotterdam voort gezette 23e partij van de revanche-match om het wereldkampioenschap schaken tus schen dr. Euwe en dr. Aljechin eindigde na vijftig zetten in remise. De stand is thans: Aljechin 13% pnt., EuWe 9% pnt. De 24e partij wordt hedenavond eveneens te Rotterdam gespeeld. De particulier secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel deelde ons Woensdagavond kwart voor acht het volgende communiqué mede: De dag verliep gunstig. Prins Bern hard heeft voor het eerst eenig voed sel tot zich genomen. De hoofdpijn is minder. De Prins was Betrekkelijk opgewekt. LONDEN, 1 Dec. (A. N. P.) In een redevoe ring aan de Universiteit van Reading heeft Sir Samuel Hoare ten aanzien van de tegenstel lingen, die zich tegenwoordig voordoen, het volgende verklaard: „Voor zoover wij ons kunnen herinneren, heeft het brute geweld nog nooit zulk een belangrijke rol gespeeld als thans. Zouden onze ouders, die opgevoed zijn in liberaler en ruimer dagen van menschelijkheid, het geloofd hebben, wanneer hun verteld was, dat wij in het jaar 1937 ge noodzaakt zouden zijn bij wijze van zelfverde diging gasmaskers voor de zuigelingen te ma ken? De vrijheid is op verschillende plaatsen vernietigd, de gerechtigheid vermomd, terwijl de onverdraagzaamheid een deugd genoemd wordt. Daarentegen bestaat er ondanks de tegenstel lingen een groote en groeiende groep idealisten. Ondanks 's werelds ruwheden, misschien juist ten gevolge daarvan, denkt jong en oud meer dan ooit over een vollediger en vrijer leven, waarin de burgerplichten meer universeel aan vaard zouden zijn." Wegens het mond- en klauwzeer is aan de FranschZwitsersche grens een oorlogje onder de boeren ontstaan. Zij hebben de wegen versperd om elkander te beletten de grens te passeeren VATICAANSTAD, 1 Dec. (Havas.) De H. Va der heeft vanmorgen ongeveer duizend jong gehuwden ontvangen en een langdurige toe spraak tot hen gehouden. Hieruit blijkt dus, dat de geruchten over den gezondheidstoestand van den Paus niet juist zijn geweest. De nieuwe Vaticaansche radio-zender zal, naar wij vernemen, op Kerstdag geopend wor den met een grootsche muzikale uitvoering on der leiding van Maestro Perosi. De beroemde Italiaansche tenor Benjamino Gigli zal daarbij als solist optreden. BELGRADO, 1 Dec. (A.N.P.) Ten einde den twijfel op te heffen, die in eenige buitenland sche bladen uitgesproken was ten aanzien van oude inwoners op den Balkan, en vooral in Joego-Slavië, heeft het regeeringsbiad Vreme een onderzoek ingesteld naar de honderdjari gen, die niet in afgelegen hoeken van het land, maar in Belgrado zelf woonachtig zijn. De oudste inwoonster van Belgrado, Magaa Ivankovitch, bleek 116 jaar 'te zijn. Zij rookt nog steeds en drinkt oök „rakija", een uit rozijnen gedistilleerd brouwsel, terwijl haar eet lust niets te wenschen overlaat. Naar zij zegt. rookt zij nu reeds meer dan honderd jaar. Zij staat ingeschreven in het register van de gemeente Belgrado en ook haar geboortebewijs dat toentertijd verstrekt is door den geestelijke van haar parochie, neemt allen twijfel aan de juistheid van haar leeftijd weg. Alhoewel zij driemaal getrouwd is geweest, heeft zij geen kinderen. Vidosava Markovitch, een 108-jarige, is op 28 Juni 1830 te Nova Varosj in het Sandjak ge boren, hetgeen bewezen kan worden uit het ge boorteregister van deze plaats. Zij is nog nooit ziek geweest en zingt en drinkt naar hartelust, terwijl haar oogen haar bij breien en naaien niet in den steek laten. De 105-jarige Kosta Trajkovitch is in 1832 te Veles geboren. Hij is van zeer goede gezondheid, drinkt nog altijd zijn glaasje en rookt zijn pijp lustig. Als bijzonderheid deelde hij den verslag gever van de Vreme mede, dat het hem door gebrek aan wiskundige kennis onmogelijk was vast te stellen hoeveel glaasjes „rakija" hü in zijn leven gedronken heeft. Hiermede besluit het regeeringsbiad de be schrijving van „slechts enkelen der vroolijke honderdjarige})" van Belgrado! ROME, 1 Dec. (Havas). In een officieel com muniqué wordt bevestigd, dat Stoyadinowitsj 5 December te Rome wordt verwacht om een tegenbezoek te brengen voor de reis van Ciano naar Belgrado. De Italiaansche regeering heeft Villa Madama, waar ook Goering heeft gelo geerd, te zijner beschikking gesteld. Het gerucht gaat, dat Stoyadinowitsj wil ver zoeken Zuid-Slavië te laten toetreden tot de protocollen van Rome, welke zijn onderteekend door Italië, Oostenrijk en Hongarije. Verder wordt het vrijwel zeker beschouwd, dat Stoyadinowitsj een bezoek zal brengen aan het Vatikaan. JERUSALEM, 1 Dec. (Reuter). Een Arabi sche boer, Joessef Soersi uit een dorp bij Ram- leh is door den krijgsraad veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf wegens het in bezit heb ben van onderdeden van een geweer en mu nitie. De Woensdag is voor Prins Bernhard gunstig verloopen; Z. K. H. was betrekkelijk opgewekt en heeft eenig voedsel gebruikt. Onderhandelingen tusschen Londen en Tokio over de kwestie der Chineesche douane. De bemanning van de Général Bonaparte spreekt de Italiaansche beweringen over de rede van Campinchi tem stelligste tegen. Duitschland zal geen nieuw initiatief nemen be treffende de koloniale kwestie. De regeeringsverklaring in België heeft op veel punten de katholieken voldaan; de socialisten steunen de regeering. Het antwoord der Spaansche regeering aan gaande de vrijwilligerskwestie te Londen ontvangen. Een Belgisch Katholiek senator oppert het denk beeld van een bondgenootschap met Nederland. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Sociale Zaken goedgekeurd. Vijf arrestaties in verband met metaaldiefstal te Rotterdam. Nederlander in Frankrijk wegens spionnage tot tien jaar opsluiting veroordeeld. Nabij Egmond-aan-Zee is de logger K. W. 57 Woensdag bij mistig weer gestrand. De 23e partij van de revanche-match Euwe Aljechin om het wereldkampioenschap schaken is in remise geëindigd. New-Yorksehe beurs: stemming lusteloos. O Er komt soms over alle werkers, vooral van de werkers naar den geest, een zekere moeheid, een mat heid die aa ninzinking grenst. Dan is ineens de spankracht weg, het uit houdingsvermogen verdwenen, de werklust kapot geslagen. Ze begin nen aan zich zelf te twijfelen. Over die periode moeten zij zich echter zoo spoedig mogelijk heen zet ten. Het is voor zulke personen iets heel aannemelijks dat er een tijdpeT,r. van vermoeidheid intreedt, doch nooit nooit, nooit moet men het geloof aan zichzelf verliezen. Worstel u er door. Trek den boog van uw wilskracht weer straffer aan. Concentreer uw geest op een noodzakelijk doel. Uit houden, doorzetten zii dan uw parool. Welke moeilijkheden er ook ko men, welke teleurstellingen ook uw deel zijn: nimmer, verstaat ge, nim mer u laten overheerschen door een gevoel van moedeloos bij de pakken neerzitten. Hoofd omhoog. Geloof in u zélf. De krijgsraad te Parijs heeft den Nederlan der G. van H. op grond van spionnage veroor deeld tot tien jaar opsluiting en twintig jaar ontzegging van verblijf, bericht de N. Rott. C. De veroordeelde, die de hem ten laste ge legde feiten niet kon ontkennen, gaf voor, een speelbal van anderen te zijn geweest en in de meening te hebben verkeerd dat hü slechts handelsinlichtingen verzamelde. WEENEN, 1 Dec. (Havas). Een misdaad, welke naar de omstandigheden te oordeelen een veemmoord moet zijn, is te Neustift in de provincie Burgenland ontdekt. Een jonge boer, Veischelberger, werd dood langs den weg gevonden: zijn lichaam was door vier kogels doorboord. Vijftien personen zijn gearresteerd, van wie vier rechtstreeks betrok ken zouden zijn bij den moord. Het slachtoffer, dat uit de nat.-soc. beweging was getreden, nadat hij er vroeger een actieve rol in had gespeeld, had er zich onlangs tegen over zijn vader over uitgelaten, te gelooven, dat hij op trqgische wijze zijn leven zou verhezen. l Ni 1 uumiiiiiiiiiiiliiuuu;jjj i#y Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 753 Vorige stand: 75L8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1