5 BOTERLETTERS w Groen en geel WIM WORM Wit-Gele Kruis in Noord-Holland Voor Betere Sigaren Jan van der Pigge Haarlem, 2 Dec. DE BEROEMDE FPANKENTr^ÊH Kort en volledig Voor Uw oogen DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 P YAM A'S AGENDA Nog altijd geen nieuwe Brockway-bussen VAN ONZE RECHTBANK Konijnen gestolen AL TE GOEDKOOPE CADEAUTJES VIER VERKEERSONGELUK. KEN BERECHT Een dievegge en een oplichtster BRANDSTOFFENTOESLAG Haarlem is paraat Verkeerslichten zijn niet bedoeld om er doorheen te rijden „Interessante" paal naar den dokter Voor uw bril naar WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. GALA-SCHOUWBURG- CONCERT VAN H.O.V. Gastdirigent: Heinrich Laber; Soliste: Ans Stroink, alt ANECANG 27 - HAARLEM ZEEK APA11TE DESSINS EN MODELLEN COMITÉ ORANJEVREUGDE. VOLKSVREUGDE Tempo, tempo...! Boek over sport en techniek voor jong en oud De katholieken zijn verplicht te zorgen voor een eigen gezondheidszorg Groote loterij-actie L. v. d. ZWEEP Benoemd tot schoolopziener te Den Haag Bioscopen 3 December Bioscopen INSTELLINGEN ontgaat om mcnstHonleyons? MELKVERSTREKKING AAN SCHOOLKINDEREN Programma Radio-centrale STAD In de raadsvergadering van 6 Januari j.l. heeft de Haarlemsche Gemeenteraad, na een langdurige discussie B. en W. van Haarlem ge machtigd om de concessie aan de N.V. Haar lemsche Brockway Mij., welke 1 Juli 1938 zou afloopen, te verlengen tot 1 Juli 1945 „mits voor 1 December 1937 nog 11 nieuwe autobussen in bedrijf zouden zijn genomen. In den Raad werd o.m. door den heer Mr. Dr. Bijvoet aangedrongen, dat deze laatste voor- Waarde met nadruk aan de directie der Brock way Mij. ter kennis zou worden gebracht, om dat de ervaringen, welke in dit opzicht met de Brockway in den loop der jaren zijn opgedaan, hiet aangenaam zijn geweest. De heer van En gelen had er tijdens de discussie terecht aan herinnerd, dat indertijd aan de Brockway was opgelegd vóór 1 Juli 1934 achttien nieuwe bus sen in bedrijf te stellen. Dat is nooit gebeurd. Br zijn er maar vier gekomen. Ook thans heeft de Brockway zich niet aan de door den Raad gestelde bepaling gehouden. By informatie werd ons medegedeeld, dat men hog niet verder is dan dat twee chassis binnen kort gereed zullen zijn en vanuit Duitschland haar Holland zullen worden gezonden, waar zij dan nog moeten worden voorzien van een car rosserie, waarvoor, als wij het goed begrepen hebben, de teekeningen zelfs nog niet gereed zijn. Het kan dus nog lang duren voordat het Wrakke materiaal door nieuw vervangen is. Wij meenen te mogen vaststellen, dat het raadsbesluit van 6 Januari tot verlenging der Concessie hiermede vervallen is, omdat de Brockway de voorwaarde niet nagekomen is en dat de gemeente Haarlem geheel vrijstraat tegenover de Brockway. Ook meenen wij, dat hiermede het vervoervraagstuk in Haarlem op hieuw onder de oogen kan worden gezien. Van het grootste belang is het, dat wij nu eens eindelijk uit de misère raken. De huidige toestand in Haarlem is onhoudbaar. De klach ten zijn zoo talrjjk, dat de burgerij er maar van af ziet nog te klagen. De bussen deugen hiet, de trajecten deugen niet en de dienstrege lingen deugen niet. De bewoners in Haarlem- Boord weten daarover mee te praten. Men kan daar kwartieren tevergeefs wachten, omdat de bussen zoo onregelmatig rijden. De eenige goede oplossing is, zooals wij reeds vroeger herhaaldelijk hebben uiteengezet, dat het vervoer in één hand komt en naar onze ineening is dat de N.Z.H.T.M Intusschen is er sinds 6 Januari iets ver anderd. De Raad heeft, nu dezen zomer het R. A. P. (Reglement Auto Passagiersvervoer) in werking is getreden, niets meer over deze Soort concessies te zeggen. Krachtens art. 13 Van dit Reglement hebben daarover alleen B. an W. te beslissen. Het is zelfs de vraag of de Raad aan B. en W. in dit opzicht nog wel eenige opdracht kunnen geven, daar het hier een uitvoering van Rijksmaatregelen betreft. Ais echter door de invoering van het R. A. P. Gedeputeerde Staten gemakkelijker zouden kunnen ingrijpen, zijn wij er in Haarlem beter °P geworden, want als wij ons niet vergissen, hebben ook Gedeputeerde Staten van Noord- Rolland reeds den wensch te kennen gegeven, hat het vervoer van passagiers in Haarlem in bén hand komt. Wij meenen de gedachten te Vertolken van het overgroote deel der Haarlem sche Bevolking als wij den wensch uitspreken, hat Ged. Staten niet lang talmen met hun ge- 2ag te doen gelden om aan den wantoestand hi Haarlem op verkeersgebied een einde te hiaken. Het feit, dat het raadsbesluit van 6 Januari door het niet-nakomen der voorwaar den door de Brockway vervallen is, maakt hun hit mogelijk. Wjj ontveinzen ons echter niet, dat de oplos sing van de moeilijkheden niet gemakkelijk is. Re N.Z.T.H.M. is in Haarlem nu eenmaal geen Persona grata. Het is jammer, dat de My het er wel eens naar gemaakt heeft. De zaak zou heel wat gemakkelijker zijn als de directie wat Heer soepelheid bij deonderhandelingen toon- he en enkele van haar stokpaardjes op stal zctte. Zoo b.v. haar verlangen om bij elke rege- Üng de tram, die van Zuid naar Noord loopt in te schakelen en de autobuslijnen in hoofdzaak te beschouwen als aanvoerkanalen voor de tram. ^ij begrijpen wel, dat de N.Z.H.T.M. als parti culiere Maatschappij niet zoo royaal met het inleggen van nieuwe lijnen en >s invoeren van nieuwe dienstregelingen kan zyn als een ge meentelijk bedrijf, maar de directie vergete tech niet, dat allereerst het algemeen belang gediend moet worden „Noblesse oblige." Haar lem heeft geen overheidsbedryf in tegenstelling Het de meeste steden van Nederland, maar dat legt haar de verplichting op de grootst mogeiyke tegemoetkoming te betrachten. Niemand mag Van haar eischen, dat zy aan alle wenschen Voldoet en dat ieder burger een bushalte voor zijn deur krijgt, maar dat neemt niet weg, dat Zij niet by voorbaat afwijzend moet staan tegenover verlangens van het gemeentebestuur als deze niet direct tastbare financieele voor- heelen brengt. Wij hopeh, dat er eindelijk door medewerking Van alle partijen een oplossing zal worden ge- Vonden, die niet langer den lachlust opwekt van alle binnen- en buitenlandsche toeristen, die Raarlem bezoeken. van het rijbewijs. De verdediger Mr. J. v. d. Hoeven pleitte clementie. Het vonnis was ƒ25 boete en drie weken intrekking van het rijbewijs. Het tweede ongeval was op Schiphol gebeurd. Een 27-jarige stratenmaker was bezig een gat in den straatweg tusschen twee loodsen te re- pareeren. Plotseling werd hij aangereden door een vrachtauto, welke al eenige malen goede ren van de eene loods naar de andere had ver voerd. De bestuurder, een 21 jarige chauffeur uit de Haarlemmermeer, hoorde drie maanden hechtenis tegen zich eischen. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma, pleitte clementie. De jongeman werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorw. met 2 jaar proeftijd en ƒ20 boete. Tijdens een uitstapje in Augustus werd een 42-jarige motorhersteller uit Delft, toen hij op zijn motor met achterop zyn verloofde op den rijksweg Velsen-Haarlem reed en rechtsaf naar Santpoort wilde afslaan, aangereden door een anderen motorrijder, tegen wien deswege 30 boete werd geëischt met toekenning van de ci viele vordering van het slachtoffer ten bedrage van ƒ147. De motorrijder kreeg een boete van ƒ30. Een andere motorrijder, een 24 jarige motor hersteller uit Lisse, werd op 21 Mei op den Rijksweg Den HaagHaarlem onder Bennebroek nabij de Sparrenlaan aangereden door een auto. die den weg overstak en den motorrijder daar bij als van-rechts komend geen voorrang ver leende. Tegen den autobestuurder, een Amster- damschen jongeman, was de eisch 20 boete en een jaar lang intrekking van het rijbewijs. De rechtbank gelastte een nader onderzoek door deskundigen. Twee Beverwijksche fabrieksarbeiders deden op 13 October j.l. de onaangename ontdekking, dat resp. 14 en 5 konijnen uit de hokken in de tuinen waren gestolen. Drie Beverwijksche jon gemannen stonden ter zake van dezen diefstal terecht en hoorden naar gelang hun leeftijd en hun meer of mindere mate van strafbaarheid straffen tegen zich eischen resp. van zes maan den gevangenisstraf, twee maanden gevangenis straf en voor wat betreft den jongsten, minder jarigen verdachte, ter beschikking stelling van de regeering om een opvoeding te krijgen in een Rijksopvoedingsgesticht. De verdedigers, mr. J. Verlooy en mr. H. J. Pot pleitten clementie. De rechtbank legde resp. 4 maanden op, liet een voorlichtingsrapport inwinnen en stelde den jongiste ter beschikking van de regeering. Tegen een 42-jarigen slager en een 25-jarigen los-werkman uit Beverwijk, die de gestolen ko nijntjes hadden gekocht voor f 12.50 en natuur lijk beweerden, dat ze niet wisten, dat de konij nen van diefstal afkomstig waren, werden resp. vier en twee maanden gevangenisstraf geëischt. De verdedigers, mr. B. Vrijdag1 en mr. O. H. v Wijk, pleitten vrijspraak. De rechtbank veroor deelde tot resp. 2 maanden gevangenisstraf en één maand gevangenisstraf. De Haarlemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in vier rechtszaken over verkeersonge vallen. Op 22 September reed op den Heeren- Weg te Lisse een 41-jarige monteur uit' Noord- Wij kerhout op de fiets eenigszins midden op den Weg. Een vrachtauto, bestuurd door een 18-jari- 6en chauffeur uit Lisse, moest den wielrijder Passeeren maar reed hem, in plaats daarvan, °nderste boven. De fietser werd ernstig gewond, ïegen den autobestuurder werd twee weken i hechtenis geëischt en een jaar lang intrekking 1 Een meisje van ongeveer 17 jaar koopt by verschillende winkeliers goederen op zicht, die zij mee naar huis neemt. Of meneer dan iemand wil sturen om antwoord te komen halen. Het adres is Heemsteedsche Dreef no. zooveel. Doch op dat adres weet men van niets. Een winkelierster aan den Wagenweg werd door het meisje voor ƒ20 opgelicht zij nam daar twee vulpenhouders op zicht mee. En ook een tweetal winkeliers in de Groote Houtstraat werden de dupe van dit oplichtstertje. Van den een nam zij een brilmontuur van 15 mee en van den ander een fototoestel ter waarde van 37.50. Een rechercheur betrapte gisteren 'n 49-jari ge dame op heeterdaad bij het stelen van een portemonnaie uit een warenhuis in de Kruis straat. In haar woning werden verschillende andere goederen gevonden. De dame bekende een gedeelte hiervan op de Maandagmarkt te hebben ontvreemd. Ook uit een ander waren huis had zy nog een portemonnaie weggenomen. Tegen haar werd proces-verbaal opgemaakt. Het gemeentebestuur van Haarlem onder zoekt of het mogelijk is de nieuwe regeling voor de verstrekking van brandstoffentoeslag ook van toepassing te verklaren voor de ondersteunden van Maatschappelijk Hulpbetoon. Deze nieuwe regeling houdt in: verlenging van den termijn, waarin brandstoffen worden ver strekt van 31 October tot 16 April. Van 28 November tot en met 12 Maart mag bovendien in plaats van 1 (aan kostwinners) en 0.50 (aan kamerbewoners) worden gegeven resp. 1.30 en 0.65. 4 HAARLEM-HEEMITEDE - BLOEMENDAAL De „Erin" Dm. 12 zoekt haar vischgronden erg hoog in het Noorden tot zelfs op 100 mijl van Nova Zembla af. Maar zy zijn dan ook goed en in één week vischte de bemanning 2500 tot 3000 manden bij elkaar. Jammer, dat de prijzen niet zoo loonend waren. Maar de „Erin" is weer naar het Noorden vertrokken. De technische dienst van den Rijkswaterstaat is er toe overgegaan ook natriumverlichting op de middensluizen en zuidersluizen te IJmuiden aan te brengen. De goede resultaten, die met het licht zijn opgedaan op de noordersluizen, hebben tot deze beslissing geleid. De werknemersorganisaties in het visscherü- bedryf ijveren voor loonsverhooging. Worden deze eischen ingewilligd, dan zouden de loonen weer ongeveer op het peil staan van vóór de loonsverlagingen. Op een terrein aan de James Wattstraat, nabij de Burgemeester Rambonnetlaan te Vel- sen, zal een Gereformeerde kerk gebouwd wor den met 450 zitplaatsen. Is nu nog de gebruikelijke aanduiding voor een rasechten Haarlemmer het betrekkelijk wei nig zeggende woordje „mug" het is heel waarschijnlijk, dat deze bijnaam, althans wan neer we op denzelfden voet blijven doorgaan, veranderd zal worden in „Haarlemsche door- de-stoplichten-rijder". Want de prachtige palen met roode, groene, en gele lichten schijnen din gen te zijn, waaraan de Haarlemmer 'n bepaal den afkeer heeft. En hij wil daar blijk van geven door de lichten totaal te negeeren. Talloos zyn de verbalen, die bij den Ambtenaar van het Openb. Ministerie binnenstroomen, en, hoewel de boete al verhoogd is en het standaard-tarief van den kantonrechter tot f 5.is opgeklom men, is er van betere opvolging van de ver- keer'svoorschriften nog weinig te bemerken. Lijdelijk verzet noemt men zooiets. Of zouden wij, Haarlemmers, van die vreese- lijke droomers zijn, die juist by het Verwulft en op de Groote Markt en het Stationsplein aan de konijnen van onzen buurman, onzen lek- kenden vulpenhouder, of aan al het andere den ken, behalve aan het feit, dat we ons oog naar omhoog, naar de verkeerslichten moeten rich ten? Men zou het op de zitting van den kanton rechter haast gaan gelooven, ware het niet, dat de meeste „verdachten" toch ook nog hier en daar snuggere gelaatstrekken vertoonen. Want de „smoezen" zijn even talrijk als de overtredingen. „Het licht was groen." „Het licht was geel." „Ik keek naar mijn bagagedrager." (Wat heeft een mensch daaraan?) „Ik dacht juist aan mijn meisje!" (Mag je niet doen in de buurt van een stoplicht). „Ik had geen bril bij me." Enzoovoorts, een eindelooze reeks van meer en minder geslaagde uitvluchten, die als excuus worden gebruikt. Een merkwaardig geval kreeg de rechter ech ter gisteren te behandelen. Een 45-jarige meneer had een bonnetje ge kregen, omdat hy door het stoplicht op het Stationsplein was gereden, den zooveelsten van de zooveelste des morgens om tien minuten over acht. „Nietes" zei de man. „De lichten brandden nog niet. Het was nog voor achten." Én er waren tjvee getuigen a décharge, die dat bevestigden. Verdachte had hem om kwart voor acht afgehaald met zijn auto en ze woon den dicht bij 't station. Door deze zaak kwam zelfs aan het licht, dat er een juffrouw bestaat, die geen seconde op zich liet wachten, zelfs al aan de deur stond toen het voor haar bekende geronk van verdachte's wagen door de straat klonk. Het hoogst eigenaardige was echter wel, dat zij alle drie, bij het Stationsplein gekomen, naar het stoplicht tuurden. „Brandt het?" „Nee, rijden maar." De juffrouw verklaarde, dat ze die lichten altijd zoo interessant vond hè. Ze zat achterin en ze moet zich dus wel in een interessante bocht hebben gewrongen om dien interessanten paal te bekijken. Als het een dichte wagen was, tenminste. De ambtenaar vond dat ingespannen turen van de drie inzittenden nogal raar en hy verzocht aanhouding om den verbalisant nog maals te hooren. Misschien kan die wat licht werpen in deze interessante zaak. Het kan natuurlijk zyn, dat den man werke- lyk geen schuld treft. Zooiets kan altijd gebeu ren. Doch dan blijft het een losstaand ge valletje. Wel schuld hebben die honderden anderen, die klakkeloos door het roode licht rijden of, als het 100 meter van te voren nog geel is, hun oogen dicht doen en wat gang zetten. Zij bren gen het verkeer en ook hun eigen leven noode- loos in gevaar. „Het groene" verkeer houdt nu eenmaal geen rekening met menschen, die door het onveilig sein heenrijden. En buiten het heusch niet denkbeeldige ge vaar, dat eraan verbonden is, laten wij toch ook wat aan de standing van onze stad denken. Het staat zoo vreeselyk „durpsch" en achterlijk, dat onbenullige doorrijden. Wij kunnen van die aardige grootstad-allures hebben soms. Laten wij die nu niet belachelijk maken door dergelijke futiliteiten. Men betere zyn leven, ook al wegens de por temonnaie De serie der vier Gala-schouwburg- concerten wordt geopend a.s. Vrijdag door professor Heinrich Laber, orkestdirigent uit Gera, die aldaar aan het hoofd van het muziekleven staat en wiens orkest door de be kendste dirigenten werd geleid. Hij brengt eerst hulde aan ons nationaal gevoel door uit te voeren de Oud-Nederlandsche suite van Cor- nelis Dopper, en laat zijn hoorders kennis maken met een noviteit van Hans Sachsse, n.l. „Musik für Streichorchester", een vijfdeelige Suite, en besluit met de 7e Symphonie van Beethoven. Ans Stroink Ook de soliste van den avond, Ans Stroink, laat zich hooren in eenige eerste uitvoeringen, n.l. in drie liederen van Modest Moussorgsky die door onzen populairen tweeden dirigent Marinus Adam geïnstrumenteerd zijn uit den cyclus „Kinderstube", „Mit der Njanja", „lm winkel" en „Der Feldherr". Het laatste lied werd al eerder uitgevoerd. Het Comité Oranjevreugde-Volksvreugde heeft wegens de bezorgdheid over den gezondheids toestand van Prins Bernhard eenige dagen zijn werkzaamheden gestaakt. Daar de berichten thans gunstiger zyn, gaat men nu weer verder om het doel te bereiken. Dank zij de offervaar digheid van velen is men tot goede resultaten gekomen. Het is gebleken, dat er ruim honderd uitzetjes uitgedeeld kunnen worden, er zijn echter meer noodig. Wie helpt nog mee aan alle moeders, die zich aangemeld hebben, een vreug de te bereiden? Met nog ongeveer 200 gulden zouden allen geholpen kunnen worden. Het Comité O.-V. hoopt en vertrouwt dat de gelden nog binnen zullen komen en doet by dezen nog een beroep op allen, die willen medewerken. Het gironummer is 4000 Twentsche Bank, Zijl straat 76. Het is dankbaar voor alle sympathie die het van verschillende zijden ondervindt Het legt er den nadruk op, dat moeders van alle gezindten bedacht worden. Bovendien zou het Comité gaarne aan de be treffende gezinnen, zooals dit in Den Haag ge beurt, op den dag der blijde gebeurtenis be schuit met muisjes willen uitdeelen; daartoe heeft het Comité beschuit noodig, voor de muis jes zorgt het zelf. Wie wil helpen? Mevrouw Wesstra verzoekt vriendelijk toe zending van de zelfgebreide babykleertjes vóór 13 December aan haar adres, van Eedenstraat 1. „Tempo, tooverwoord van dezen tyd, dat het rhythme van het leven, óók, neen in de eerste plaats van de jeugd beheerscht", aldus lezen wij in het voorwoord van een boek, dat onder den titel „Tempo, tempo!" dezer dagen verscheen bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij te Leiden, een boek, dat den lezer vertelt van het tempo in de sport, het tempo in de techniek. Dit aantrekkelijk uitgegeven werk, dat werd samengesteld door J. H. Wijnand met medewer king van tal van deskundigen en vooraanstaan den op sportgebied, is een uitgave, welke zeker haar weg zal vinden. Niet alleen by de jongeren, maar ook by ouderen zal dit werk, op interes sante wijze geïllustreerd, ongetwyfeld een gun stig onthaal vinden. Als men maar even bladert in dit origineele boek, valt direct de groote verscheidenheid op in de verschillende behandelde onderwerpen, terwijl de wijze, waarop de stof door de ver schillende schrijvers wordt behandeld, onmid dellijk pakt. Op een vlotte en onderhoudende manier wordt den lezer een inzicht gegeven in de verschillende sporten, die hier te lande wor den beoefend of groote belangstelling trekken, om nog maar niet te gewagen van het belang wekkende gedeelte, dat over enkele der meest markante zyden van de hedendaagsche tech niek handelt. Deze uitgave bedoelt in zekeren zin ook een jaarboek te zyn, maar dan is het een jaarboek, dat zoowel wat den vorm als den inhoud betreft geweldig afsteekt bij de op dit gebied gebrui kelijke uitgaven, die ongetwyfeld hun nut heb ben, maar door hun dorre opsommingen van cijfers en feitelijke gegevens ten eenenmale niet onder de onderhoudende lectuur kunnen worden gerekend. En in de enkele gedeelten van „Tempo, tempo!", waarin men inderdaad genoodzaakt was, enkele cijfers ter verduidelijking op te ne men, zijn deze getallen zoo in den tekst ver werkt, dat zij de aandacht van de lezers nog meer trekken. In dit boek, waarmee zoowel den uitgevers als den samenstellers geluk wenschen, komt elke bladzijde opnieuw de frissche geest tgt uiting, waardoor de schrijvers zich hebben laten lei den. In een kort bestek is het niet mogelyk, een volledig overzicht te'geven van het vele wetens waardigs, dat „Tempo, tempo" geeft. Toch wil len wy nog wel op enkele hoofdstukken de aan dacht vestigen. Zoo vertelt Karei Lotsy over zijn werk voor de Nederlandsche elftalclub, deelt Dr. Max Euwe pakkende L'jzonderheden mede uit zijn schaakloopbaan, schrijft weth. Boekman over het schaken en de jeugd, spreekt ritmeester Pahud de Mortanges over de ruitersport. Cricket, wielrennen, athletiek, watersport enz. vinden verder hun plaats in dit boek, naast aardige bijdragen van schrijvers, die naast hun ervaring op sportgebied ook blijken te beschik ken over een juisten kijk op 't publiek, waarvan zij de mentaliteit heel goed aanvoelen. Wij noe men b.v. het artikel „De fluit en het legioen" van J. P. Smits of „Van Dalen's avontuurlijke .voetbalbelevenissen" van J. A. Wansink. Over de techniek, die W. Merkelbach voor zijn rekening heeft genomen, behoeven wij al heel weinig meer te zeggen. Titels als „op de brug van het Centraal Station", „Autobussen met vleugels" of „gillende compressors en gierende banden" spreken voor zich zelf. Wij twijfelen er niet aan, of „Tempo, tempo" zal zeer gunstig worden ontvangen. Er zijn nog te veel Katholieken, die niet door drongen zijn van het nut van 'n eigen gezond heidsdienst: van een eigen organisatie als het Wit-Gele Kruis. Voor een deel vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat wij te laat zijn begon nen met de organisatie, en dat tal van jaren Katholieken lid zijn geweest van een neutrale vereeniging. Er beginnen evenwel andere ge dachten doofste breken en om aan de argumen ten, die gelden kunnen voor een eigen organi satie, meer bekendheid te geven, heeft het Wit- Gele Kruis in Noord-Holland een en ander om trent zijn ontwikkeling megedeeld. De eigen Katholieke organisatie is niet noo dig om de zuiver materieele gezondheidszorg om de verbandmiddelen en om de medicijnen. Maar zij is wel noodig, omdat met de zorg voor de lichamelijke gezondheid die voor de geeste lijke gezondheid en voor het zedelijke peil dei bevolking sterk verband houdt. Voorts moet de gezondheidszorg altijd ondergeschikt zijn aan de godsdienstige belangen. Met de godsdienstige be langen van de patiënten kan een neutrale or ganisatie zich niet bezig houden. Zou zij dit weJ doen, zij zou haar neutraliteit prijsgeven en an dere leden zouden terecht over haar klagen. De zaak zou theoretisch ook kunnen worden opgelost door in een neutrale organisatie een of meer Katholieke verpleegsters aan te stellen en deze te bestemmen voor de Katholieke patiën ten. Hieraan zit echter de practische moeilijk heid vast, dat wij, Katholieken, onze wenschen niet vervuld krijgen, als wij geen eigen organi satie hebben. De ervaring is voor ons wel erg bitter geweest en onze overtuiging van de nood zaak eener eigen organisatie is historisch ge groeid. Ais algemeene regel kunnen we op stellen, dat wij van neutrale organisaties zeer weinig te wachten hebben. De ervaring heeft ons geleerd, dat wij dit risico niet mogen ne men en dat wij daarom zoo spoedig mogelijk moesten overgaan tot het stichten van een eigen vereeniging. Een katholieke verpleegster in een katholiek gezin is immers dringende noodzaak. Hoe vaak komt hel niet voor, dat de dokter of de ver pleegster het vertrouwen winnen van de zie ken, die dan ook voor hun geestelijke nooden van hen behandeling verwachten. Een niet- katholieke dokter of verpleegster zullen vreemd staan tegenover de vragen van de patiënten, terwijl het goede antwoord toch soms zal kun nen beslissen over de eeuwigheid. In veel geval len ook zal de verpleegster kunnen werken aan het zieleheil van de patiënten en der andere gezinsleden. Het is ook daarom, dat aan de ver pleegsters van het Wit-Gele Kruis de eisch ge steld is, dat zij een godsdienstdiploma moeten hebben. Het werk van het Wit-Gele Kruis krijgt met zijn ontwikkeling ook een beteren organisatori- schen vorm. Iedere plaatselijke organisatie moet aangesloten zijn bij den bond of bij de fede ratie. Ook in het bisdom Haarlem bestaat een federatie van vereenigingen van het Wit-Gele Kruis, welke federatie weer onderverdeeld is in drie bonden, die elk een provincie omvatten. De Noord-Hollandsche bond bevat thans ruim 25 afdeelingen met een ledental van bijna 23.000. Deze bond heeft verschillende commissies. Hij verlevendigt het contact met de afdeelingen houdt besprekingen en geeft voorlichting. Door verschillende commissies worden cursussen ge geven en het ligt in de bedoeling ook een aantal bureaux op te richten bijv. voor prenatale zorg voor zuigelingen en kleuters, en voor geestelijke hygiëne. Wil dit alles tot stand komen en wil datgene wat thans reeds bestaat, zich volledig kunnen ontplooien, dan is er geld noodig. Voor een deel kan dit afkomstig zijn van de leden, zoowel nieuwe als oude. Daarnaast echter is een groote actie opgezet, die door middel van een loterij het zoo hard noodige geld voor dit zeer goede doel bijeen moet brengen. Onder het parool „Met een lot van het Wit-Gele Kruis, helpen wij onze zieken thuis" hoopt men 25.000 loten te verkoopen, waarvoor als hoofdprijs zijn be schikbaar gesteld drie koeien. Een beroep op allen om een lot te koopen is zeker overbodig, want allen zullen het goede werk van het Wit- Gele Kruis willen steunen. In de Staatscourant wordt de benoeming aangekondigd van den heer L. v. d. Zweep, hoofd der Dr. A. Kuyperschool, alhier, tot schoolopziener te Den Haag. Aan de Oprechte Haarlemsche Courant ont leenen wij de volgende levensbijzonderheden: De heer van der Zweep, geboren 1 Aug. 1891 te Lioessens (Friesland), volgde de Bijzondere Normaallessen te Ooster-Nijkerk (Fr.) en slaag, de in Mei 1910 als onderwijzer. Achtereenvol gens was hij als onderwijzer bij het bijzonder onderwijs werkzaam te Ooster-Nijkerk en te Akkerwoude. Mei 1917 werd hij benoemd als hoofd van de school te Hooghalen, in Febr. 1923 te Hooge- veen-Alteveer, waar hij tot Sept. 1929 -bleef. Gedurende dit laatste tijdvak was hij leeraar aan den Onderwijzers- en Hoofdaktecursus, ver bonden aan de Chr. H.B.S. te Hoogeveen. Te> gelijktijdig volgde hij de colleges in Groningen bij prof. Heymans en prof. Brugmans. Hij haal de toentertijd de akte Paedagogiek M.O. A. 1 September 1929 werd hy benoemd als hoofd der Groen van Prinstererschool, aan de Jans straat te Haarlem, welke school, ondanks de ontvolking van de binnenstad, onder zijn be kwame leiding tot grooter bloei geraakte. Toen het bestuur der Ver. Groen van Prinsterer in 1936 besloot tot verplaatsing van de school naar het Westen der stad, werd de heer v. d. Zweep benoemd als hoofd de» Opleidingsschool „Dr. A. Kuyperschool", Rozenhagestraat 15. In Juli 1932 behaalde hij de akte Paedago giek M.O. B na gevolgde colleges aan 't Nuts- seminarium en de Vrije Universiteit te Am sterdam. In 1932 werd hij benoemd tot examinator voor t Diploma van den Schoolraad met den Bijbel en in 1933 tot examinator voor de hoofdacte. Sinds 1936 is hij Eindredacteur van „De School met den Bijbel". De volgende publicaties van zijn hand ver schenen: Paedagogiek op t Hoofdakte-examen (1933); Het Paedagogisch opstel (1934); De Pae dagogiek van Bavinck (1935). Gebouw St. Bavo: Fed. Gr. en Fruithandel; R. K. Bevolkingsbureau; Krantenbezorgers; Comm. Winterhulp, 8 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Hanna Fieke, 105 uur. Waaggebouw: Expositie 105 uur. Rembrandttheater: „Model-echtgenoot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 11—5 uur. „Raskolnikóv", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: Paniek op Broadway", .Meis je over boord", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Souls at sea", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „Gravin Maritza", 1.30— 5.30, 7—11 uur. Gebouw St. Bavo: RK. Bevolkingsbureau. Haarl. Gem. Koor, Onbekende arbeiders, 8 uur. Stadsschouwburg: H. O. V., 8 uur. G'em. Concertgebouw: Pers. in dienst der Prov. Noordholland 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Luchtvaartavond, 8.15 uur. Frans HalsmuseumTentoonstelling Hanna Fieke, 105 uur. Rembrandt-theater: „Medel-echtgenoot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: .Lunapark", 7 en 9.15 uur, Palace Filmac 115 uur. Luxortheater: „Massa-justitie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Uit de wereld van hei onbewuste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone: „De zee roept", 1.305.30, 711 uur. R. K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur; 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 1112 uur. Wit-Gele Kruis: Parklaan 75 (Telef. 16391). Spreekuren voor R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijving lidmaatschap en'inlichtingen alle werkdagen van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Bureau voor uitzending van zieken-, zenuw- en kraamverpleegsters, kraam verzorgsters en bakers. Dag en nacht te be reiken. at beteekent het lijden in den tijd, vergeleken bij een eeuwigheid van gelukzaligheid? .„Spelend ióod»^ uw a»*°- t te 9ro<* die verraderlijk* neemt - din redde» jtromm' 9^e men***0" goede ^"^-t'torndo» Men schryft ons: Half November j.l. heeft het Schoolmelk- comité alhier een onderzoek ingesteld in hoe verre het mogelyk zal zijn met een eventueeie melkverstrekking op scholen te Haarlem een aanvang te doen nemen. Uit de ontvangen op gaven van de ouders blijkt, dat het onderzoek zich heeft uitgestrekt over plm. 15800 kinderen. Het aantal kinderen, wier ouders wenschen dat zij deelnemen, bedraagt plm. 10.300. Het Haarlemsche Comité heeft het resultaat van het onderzoek aan het Centraal School- melkcomité te 's Gravenhage medegedeeld. Laatstgenoemd Comité moet nu een regeling treffen over den prijs van de mélk; eerst daar na kan het Comité alhier beslissen of het al of niet tot de verstrekking zal overgaan. Aangezien de algemeene melkverstrekking op scholen, alsmede de eventueeie toekomstige re geling daarvan, de belangstelling van Regee- ringszyde heeft, is door het Centraal School- melkcomité te 's Gravenhage aan het Comité ^lhier verzocht met het nemen van verdere stappen nog even te wachten. Het Haarlemsche Comité hoopt binnenkort over een en ander nadere mededeelingen te kun nen doen. Vrijdag 3 December Progr. 1. Hilversum I. Progr. 2. Hilversum II. Progs. 3. 8.00 Keulen. 9.20 Parys Radio. 950 Keulen; 10.05 Diversen; 10.35 Parijs Radio. 11.20 Keulen; 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Diversen; 3.05 Parijs Radio; 5.20 Ned. Brussel; 7.50 Diversen; 8.15 London Regional; 10.20 Fr. Brussel; 11.20 Parijs Radio. 8.00 Ned. Brussel. Progr. 4. 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 155 London Regional; 5.20 Droitwich; 9.40 Diversen; 10.45 Londen Regional; 11.35 Droit.wich. Progr. 5. 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: 1. Unsere Marine, 2. Heil Europa, 3. Through southern climes, 4. Dixon Hits No. 3, 5. Piano medly No. 11, 6. Soldaten- blut, 7. Preusengloria, 8. Dixon Hits, 9. Slow foxtrot medley, 10. Tango medley, 11. Invisible, 12. The high school Cadets, 13. Piano Medley No. 15, 8.00—12.00 Diversen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5