We luisteren naar FINANCIEN Dagfilm DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 De korting op de spoorwegpensioenen Van de directie der N.S. is geen enkel voorstel tot intrekking te wachten Het gebeurde te Vierhouten Poging tot moord voor f 300. HET AMBTSJUBILEUM VAN IR. DAMME Vele blijken van belangstelling ontvangen DRIE MAANDEN ACHTER SLOT Deurwaarder door koopman met doodslag bedreigd JUBILEUM A. PIJSELMAN Beheerder bijpostkantoor in het parlementsgebouw LOONSVERHOOGING IN DE TEXTIELINDUSTRIE De organisaties zijn tevreden, maar niet voldaan WOEKERAARSTER STAAT TERECHT Rente bedroeg vaak 25 pCt. per week K. L. M.-TENTOONSTELLING IN KLEYKAMP Affiches voor de verbinding W eenenLonden VERKOOP VAN VLEESCH DOOR LANDBOUWERS Zonder vergunning verboden VOOR MOEDER EN KIND POLITIEKE HARTSTOCHT Incident tijdens een rede van den burgemeester van Groningen HET BEGON MET EEN TANDEM En via motor en auto's kwam men achter slot en grendel KATHOLIEKE ILLUSTRATIE PLUIMVEETEELT JLodivo-loterij j Vrijdag 3 December VOETBAL Fraaie prestatie der Tsjechen Met 54 van Engeland verloren IJSHOCKEY OM DEN LIPPENSBEKER Den Haag verliest met 31 van Dortmund De Witte de With te Tandjong Priok De Van Galen te Soerabaja Opleiding tot architect Koninklijk conservatorium voor muziek Academische examens R. K. Leergangen Wiskunde L.O. Examen apothekersassistent De Dione wordt verkocht In de dienstorder, welke hedenavond of morgen ter kennis zal worden gebracht van het spoorwegpersoneel, deelt de directie van de Nederlandsche Spoorwegen over de even- tueele intrekking van de korting van 10 procent op de pensioenen mede, dat van haar ten aanzien van de pensioenen geen enkel voorstel verwacht moet worden. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen E. H., 70 jaar, land bouwer te Vierhouten, gemeente Ermelo. Deze verdachte was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis der Rechtbank te Zwolle, waarbij hij, wegens een poging iemand over te halen om tegen belooning een ander van het leven te berooven, was veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. De Rechtbank had als bewezen aangenomen dat verdachte aan S. een geldsbedrag van on geveer f 300.had beloofd, als hij M. zou dood schieten. De plaats, waar het misdrijf moest gebeuren, was tusschen verdachte en S. afge sproken en zü wisten dat M. daar op een be paalden tijd moest passeeren. Op dien tijd was S. daar inderdaad aanwezig en volgens af sprak zou verdachte hem toen een revolver brengen. Ook verscheen verdachte werkelijk ter plaatse en de politie, die was gewaar schuwd en zich verdekt had opgesteld, heeft hem daar toen aangehouden, terwijl een re volver op hem werd gevonden. De raadsman van verdachte heeft voor het Hof nog betoogd, dat het Openbaar Ministerie om meerdere redenen niet-ontvankelijk zou zijn in deze strafvervolging, doch dit verweer werd door het Hof verworpen. Ook het Hof was van oordeel dat bewezen ls dat verdachte zich inderdaad aan het hem ten laste gelegde misdrijf heeft schuldig ge maakt, vereenigde zich ook met de door de Rechtbank toegepaste strafmaat en bevestigde dus het vonnis, waarvan beroep. Zooals men weet was Woensdag ir. M. H. Damme 12% jaar directeur-generaal van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie. Overeenkomstig zijn wensch bleef een officieele huldiging achterwege, maar dat wil ■niet zeggen, dat deze dag onopgemerkt voor bijging. Integendeel: stapels schriftelijke ge- lukwenschen bereikten den heer Damme, zéér velen kwamen hem de hand drukken en zijn werkkamer was vol bloemen. Bij al deze feestelijkheid voor dit jubileum voegde zich nog het feit, dat de senaat der Technische Hoogeschool het besluit nam ir. Damme het doctoraat in de technische weten schappen honoris causa te verleenen. Zoo was het een dubbele feestdag voor 'r. Damme. Reeds vroeg in den ochtend kreeg hij bezoek van den minister-president dr. H. Co- lijn en van de ministers De Wilde en van Boeiien. Vele hoofdambtenaren kwamen hem hun op wachting maken en ook de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza ken en het bestuur van het postmuseum. Namens het Koninklijk Instituut van Inge nieurs wensch te de algemeene secretaris, ir. W. cool, den oud-president en thans vice-pre sident van het instituut geluk. Onder de bloemen was een zeer groote mand van de Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft en onder de talrijke telegrammen was er een van prof. mr. C. Romme, den minister van Sociale Zaken. Van het gebouw van het hoofdbestuur was de vlag.uitgestoken. De muziekvereeniging van post- en telegraaf ambtenaren „De Postfanfare" heeft Woensdag middag met een korte uitvoering voor het ge bouw van het hoofdbestuur haar hulde aan ir. M. H. Damme gebracht. Des middags kwamen velen den heer Damme gelukwenschen. De politiereohter te Zutfen heeft een 36- Jarigen koopman uit Gorssel tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens bedreiging met doodslag van een deurwaarder. Toen de deurwaarder verdachte's perceel ge rechtelijk moest ontruimen, had de koopman uitgeroepen: „De eerste de beste die met zijn vingers aan mijn meubels komt, sla ik de her senen in." Hij had met een ijzeren koevoet kracht bij gezet aan die woorden. Geassisteerd door twee veldwachters had de deurwaarder de gerechtelijke ontruiming ten slotte kunnen doen geschieden. Woensdag jubileerde de heer A. Pijselman, commies bil den P.T.T.-dienst te 's-Graven- hage en beheerder van het bijpost- en telegraaf kantoor „Binnenhof", het kantoor, dat speciaal voor de Tweede Kamerleden in het parle mentsgebouw is gevestigd. Namens de Tweede Kamerleden werd hem een schilderij (een Stilleven) aangeboden, welke aanbieding vergezeld ging van hartelijke woorden van gelukwensch. Verder ontving hij bloemstukken o.m. van den voorzitter der Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, van den grif fier, mr. Kesper en de commiezen-griffier mrs Schepel en Kremer, van den griffier der Eerste Kamer, mr. De Block en een hartelijk schrijven van den onlangs afgetreden voorzitter der Tweede Kamer, Staatsraad prof. Aalberse. moeten,- en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het werk voor regelmatige darmfunctie zorgen door HET'IDEALE LAXEERMIDDEL Verpakkingen 6 10 tabletten fl. -.55, buisjes a 30 tabletten fl. 1.20. Naar aanleiding van 'n conferentie van bestu ren der textielorganisaties „De Eendracht", „St. Lambertus" en „IJnitas" met de directie van de Stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo, heeft laatstgenoemde zich bereid verklaard aan 35 arbeiders een loonsverhooging toe te ken nen van 7 pet. In een gecombineerde vergadering van ge noemde besturen met de arbeiders heeft men, ofschoon zij door dit voorstel niet waren be vredigd, het toch aangenomen. Den hoofdbesturen is opgedragen aan de di rectie van „Twenthe" te verzoeken aan haar voorstel eenige uitbreiding te geven. De 78-jarige mej. A. S. van der K. moest voor den Haagschen politierechter, mr. Borger- hoff Mulder, terecht staan wegens overtreding van de Geldschieterswet. De bejaarde dame had aan tal van kennis sen, meest vrouwen, gelden geleend zonder daarvoor de vereischte toestemming te heb ben gekregen en voor de geleende bedragen vroeg ze dikwijls een ongehoord hooge rente. Uit hft getuigenverhoor vijf dames ver schenen voor het hekje bleek, dat voor een geleend bedrag van 15.vaak Iedere week 1,moest worden afbetaald plus een kwar tje rente. De vijf dames waren niet de eeniae klan ten van de woekeraarster. Als stille getuige stond op de groene tafel nog een heele doos met „debiteuren". „Ja maar daar waren een hoop werkloozen bij waarvan ik niets kreeg," verdedigde zij zich. De Officier van Justitie, mr. Hoekstra, zei- de hier met een ouderwetsche woekeraarster te doen te hebben, die tegen bloedrente geld leende. Spr. wilde met het oog op den leef tijd van verdachte geen gevangenisstraf vragen en vorderde een geldboete van 75.— subs. 25 dagen hechtenis. Conform dezen eisch werd uitspraak gedaan en de veroordeelde zag dadelijk van haar recht op hooger beroep af. De Weensche academie voor toegepaste kun sten heeft voor de leerlingen van de school voor schilderkunst en voor de boek- en steendruk kunst, onder leiding van de professoren dr. Kimig en dr. Herberth, een prijsvraag uitge schreven voor affiches, waarin de luchtverbin- ding der K.L.M. en C.L.S. van Weenen en Praag met Amsterdam en Londen in haar ideëele be- teekenfs tot uiting zou komen. Deze prijsvraag is een buitengewoon succes gebleken. Niet minder dan 100 inzendingen werden aan de jury overhandigd. Van dit aan tal heeft de K.L.M. een keuze van 50 gemaakt en deze kunstzinnige affiches stelt de lucht vaartmaatschappij tentoon bij de Koninklijke Kunstzalen Kleykamp te 's-Gravenhage. De tentoonstelling is geopend van Donderdagmid dag tot Zondagavond a.s. en voor een ieder toegankelijk. Behalve de officieele toekenning der prijzen door de jury heeft de K.L.M. ook voor het pu bliek de gelegenheid opengesteld om een oordeel te vormen en uit te spreken over het tentoon gestelde werk. Hiertoe zijn formulieren in de zaal verkrijgbaar. De affiches, welke langs dezen weg de meeste stemmen verkrijgen, worden volgens dit „plebisciet" bekroond en onder hen, die met dit inzicht gestemd hebben, enkele vluchten per K.L.M. verdeeld. In een circulaire aan de burgemeesters heeft de minister van Binnenlandsche Zaken in ver band met de beschikking van den minister van Economische Zaken inzake toepassing van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 ten aanzien van het slagersbedrijf medegedeeld, dat, naar ge bleken is, sommige burgemeesters van meening zijn,dat voor het z.gn. „uitponden" (verkoop van vleesch door landbouwers) geen vergun ning verei3cht is, zoodat huns inziens het uit ponden zonder meer veroorloofd is. Deze opvatting wordt door den minister van Economische Zaken geenszins gedeeld. Het uitponden d.l. het zonder van het sla gersbedrijf een beroep te maken van tijd tot tijd slachten van een enkel stuk vee en het verkoopen van het vleesch moet geacht wor den te vallen onder artikel 1 der vestigingswet kleinbedrijf 1937. Dit standpunt impliceert, dat opnieuw een vergunning moet worden aangevraagd, indien wederom tot uitponden derhalve tot het vestigen van een inrichting, waarin het sla gersbedrijf zal worden uitgeoefend wordt overgegaan. Ons wordt medegedeeld, dat de reeds aange kondigde moeder-, en kinddag, welke bij gele genheid van de verwachte blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin zal worden georganiseerd door de besturen van de A.N.V. Het Groene Kruis en de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis, zooveel mogelijk in iedere gemeente zal worden gehouden op den dag van de officieele feestviering In de gemeente. Het ligt in de bedoeling allerwegen de aan dacht te vestigen op de zorg voor moeder en kind, zooals die in haar geheelen omvang door de kruisvereenigingen wordt beoefend en daar bij de nationale vreugde gelegenheid te geven zich door het koopen van een speldje te uiten in een goed werk, dat nauw verband houdt met de oorzaak der vreugde. In het Concerthuis te Groningen is Woens dagavond op initiatief van „Prohavec" (Provin ciale Handelsvereeniging en Verkeerscommis- sie), met medewerking van de plaatselijke ver eniging voor veilig verkeer en enkele andere corporaties, een zeer druk bezochte propaganda- vergadering gehouden. Talrijke autoriteiten, onder wie de Commis saris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, de burgemeester der stad, mr. P. W- J. H. Cort van der Linden, ver scheidene burgemeesters uit de provincie en vele anderen gaven van hun belangstelling blijk. Vóór de pauze sprak de burgemeester van Groningen enkele woorden, naar aanleiding van de te Groningen gehouden collecte voor het „Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds", waarvoor hij tevens nog een bijdrage verzocht van de in de zaal aanwezigen. Plotseling verhief zich iemand van zijn zit plaats en riep: „Ik protesteer". Rumoer ont stond in de zaal en verschillende personen lie pen op den opposant toe, die onmiddellijk uit de zaal werd verwijderd. Hierna vervolgde de burgemeester zijn aanbeveling voor deze collecte. De vergadering had verder een rustig verloop. Na maandenlange achtervolging in verschil lende deelen van ons land heeft de Rotterdam- sche politie aangehouden den 27-jarigen W. W., uit Rotterdam, die omstreeks half Augustus uit Veenhuizen werd ontslagen. Van zijn uitgangs- kas huurde hij in Rotterdam een tandem, waar mede hD, vergezeld van de 23-jarige dienst bode A. P., naar Alphen aan den Rijn trok. Hier deed W. de tandem van de hand en huurde een zwaren motor, waarmede het tweetal naar Gouda trok. In Gouda werd de zware motor omgeruild tegen een lichteren, waarbij W. nog geld toekreeg. Naar Rotterdam teruggekeerd, maakte men daar het geld op, om vervolgens naar Amsterdam te gaan, waar een kennis van W., zekere C. P. H., van meening was, dat de zaken grooter moesten worden opgezet. Het drietal huurde een vier-persoons auto en deed dezen op weg naar Rotterdam van de hand, om een anderen auto te huren bij den auto handelaar D. te Rotterdam. Deze autohandelaar had zijn legitimatiebewijs in den auto laten liggen, hetgeen voor W. aanleiding werd voortaan op te treden als de autohandelaar D. Het drietal huurde en verkocht achtereen volgens nog auto's in Utrecht, Groningen, Arnhem, Maassluis, Schiedam en Vlaardingen. In totaal hebben zij zich schuldig gemaakt aan het huren en verkoopen van tien auto's, twee motoren en een tandem. W. W„ de dienstbode A. P. en de koopman C. P. H. zijn in bewaring gesteld. 72e jaargang No. 9 Van een familieblad als de K. I. mag men verwachten, dat het hartelijk meewerkt aan de voorbereiding van het Sint Nicolaasfeest. En dat doet dit nummer dan ook terdege. Een oolijke jongenstoet óp de voorpagina spreekt al van verwachtingen; een mooie prent in kleu ren geeft den heiligen bisschop van Myra bij het afroepen van zijn beroemde wonder weer; een prettige foto-serie illustreert het feèst der verrassingen in de huiskamer, en dan zijn er drie origineele Sinterklaasvertellingen, die er eerst recht de stemming in zullen brengen: „Van twee, die in een echten Sint Nicolaas geloofden", door Carla Friso, „Het huis vol Sinterklazen" door Gruut van Ooijen, en „Jet wint het", door Ch. van Brussel. Een zeer interessant artikel is dat over de vernielende tonen; de weerkundige schrijft over het St. Elmusvuur en de bondige predikant over het spel der tegenwichten; de twee kleine foto-series: De illusie van den baard, en De tempel der vijfhonderd-en-een goden brengen een mooie afwisseling; de heilige van de week is St. Ambrosius; de Parijsche verkeersagent wordt in verschillende markante typen ten too-1 neele gevoerd; Reinaert schrijft over vier film- juweelen; een der overlevenden van de vergane „Hindenburg" geeft een boeiend verhaal van den tocht en de ramp; het vijf-en-zeventig jarig be staan der Missie-congregatie van Scheut wordt herdacht; onder de actualiteiten neemt het zorgverwekkende ongeval van Prins Bernhard gen plaats in; de sport van de week wordt ""ge memoreerd en in de vrouwenrubrieken treffen we menig goed artikel aan, zooals bijvoorbeeld de nieuwe serie: „Wij en onze kinderen". De kostbare Sint Nicolaas-verrassing, in dit nummer gepubliceerd, zal voor de betrokkenen een buitengewoon verblijdend nieuws zijn, maar meerderen zullen zich verheugen over de mooie bouwplaat voor een erststal; echt iets voor het katholieke gezin. Met zijn twee vervolgverhalen, met zijn mooie platen, met zijn geestige, ook al op Sinterklaas ingestelde Narrenkap en zijn gezellige kinder- bijiage ls deze aflevering weer een K. I. op haar best. Dezer dagen heeft, de Algemeene Nederland sche Pluimveeteeltvereeniging (A. N. P. V.), te Utrecht, een algemeene ledenvergadering ge houden waarin de heer ir. J. G. Tukker, direc teur der Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee een uitvoerig exposé gaf over de be palingen voor 1938 betreffende de teeltrege- iing. Ten eerste zullen de broedvergunningen in vergelijking met 1937 met 10 pCt. verhoogd worden. Over het geheele land beteekent dit een belangrijke verruiming van de kuikenbroe- derij. De regeering behoudt zich het recht voor bij een aantal der grootste broederijen een aanta] van de kuikens, die dit jaar meer uit gebroed mogen worden, voor zich beschikbaar te houden, teneinde nieuwe ontginningsbedrij- ven en andere, waar pluimvee gehouden behoort te worden, van kuikens te voorzien. De tweede voorname bepaling is, dat de broedvergunningen onder bepaalde voorwaarden uitgereikt worden, waaraan voldaan moet wor den, anders worden ze ingetrokken en onder andere kuikenbroeders verdeeld. Deze voor waarden hebben betrekking op het leveren van kuikens aan vroegere afnemers, voordat aan nieuwe afnemers verkocht mag worden. Hier mede wordt beoogd de opkooperspraktijken van kuikens door bepaalde personen, zooals voeder fabrikanten, die dan de kuikens verkoopen onder de verplichting hun voeder tevens te gebruiken, te beperken. Als derde nieuwe bepaling noemde spr. het voor de fokkers verplicht gestelde pullorum- onderzoek bij al hun dieren door een dieren arts. Van het percentage besmetting bij' de fok kers zal het afhangen, of aan hun afnemers, de vermeerderingsbedrijven ook dit pullorum- onderzoek opgelegd zal worden, of dat ze onge moeid blijven. Over de kuikenprijzen, noch over een even- tueele toeslagregeling' op broedeieren en kuikens, kon ir. Tukker mededeelingen doen. Onder de huishoudelijke zaken der agenda vormde de bespreking over een reisvergoeding aan de ver van Utrecht wonende leden, met het doel het bezoek ter algemeene vergadering te bevorderen, het belangrijkste punt. De vergadering besloot met groote meerder heid van stemmen, hiermede gedurende één jaar voorloopig een proef te nemen. De vertooning van de door de A. N. P. V. vervaardigde pluimveefilm, welke reeds te Utrecht gedurende de laatste agrarische jaar beurs vertoond werd, doch niet voor de leden zelf, besloot de geanimeerde algemeene ver gadering. De R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem heeft, zooals reeds eerder gemeld, een groote loterij op touw gezet. Deze draagt den naam „Lodivo-Loterij" (Lo terij Diocesaan Voorschotinstituut) en be schikt over 1000 prijzen, .waaronder 185 hoofd prijzen, als: twee luxe-auto's of bestelauto's naar keuze van de winnaars, motorfietsen, bak fietsen, naaimachines, haarden, slaapkamer ameublement, rijwielen, tafelbiljarts, gouden en zilveren horloges, enz. enz. Deze loten zijn verkrijgbaar bij de plaatse lijke R.K. Middenstandsvereenigingen, bij de kantoren der N.V. Ned. Middenstandsbank en bij het Centraal Hanze-Bureau, Mauritskade 23, Den Haag. De trekking zal vrij spoedig geschieden, n.l. op Donderdag 30 December. HILVERSUM I, 1875 M. (Algemeen programma, verzorgd door de NCRV) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramoloonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en plano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble van der Horst en gramo foonmuziek. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Christelijke lectuur. 3.00/Trioconcert. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Orgelspel. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Hobo en plano. 6.30 Voor tulnllefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 Geschiedkundige causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.04)12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.00 Causerie „Boeken over de schoonheid van ons land". 2.30 Zang en piano. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Optreden van amateurs. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten'ANP. 7.30 Berichten. 8.00 Trioconcert. 8.30 Literaire causerie. 9.00 VARA-Orkest, gemengd koor en sol. 10.00 „Fantasia" m. m. v. solisten. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Harp en hobo. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITW1CH, 1500 M. 11.40—11.50 Planosoli. 12.10 Viool en orgel. 12.50 Henry Hall en zijn dansorkest. 1.35—2.20 Trioconcert. 4.20 Causerie over neger-jazz (m. gr.pl.). 4.50 Reportage. 5.20 Frank Walker's Octet. 6.00 Zang. 6.20 Berichten. 6.45 Literaire causerie. 7.05 Orgel en zang. 7.30 „Remark and repartee in music' /•p t icprip 7.50 Pianovoordracht. 8.20 BBC-Revuekoor en -orkest en solis ten. 9.20 Berichten. 9.40 „CoalThe Present: 19141937', causerie. 10.10 BBC-Zangers. 10.20 BBC-Orkest en solist.* 11.35 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.20 Blareau-orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Planovoordracht. 4.35 Zang. 5.20 Hamelinkkwartet en solisten. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.201.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Omroepsextet. 3.35 Kamermuziek. 4.35 Omroeporkest. 6.30 Omroepkleinorkest. 7.20 Reportage. 8.30 Bonnse Madrigaalvereeniging. 9.5011.20 Egon Kaiser's orkest en accor deonduo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.23 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 6.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.23 Omroepkleinorkest. 10.30—11.20 Gramofoonplaten. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Zang. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.002.20 Gramofoonplaten. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.00 Pianovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 8.20 Belgisch Nationaal Orkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroepkleinorkest. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.50—11.20 E. Kaiser's orkest en accor deonduo. Om 10.05 Weerber. Ruim 45.000 toeschouwers woonden op het terrein van Tottenham Hotspur den landen- wedstrijd tusschen Engeland en Tsjecho- Slowakije bij, welke ontmoeting na een spannenden kamp met 5—4 door de gast- heeren werd gewonnen. De overwinning is op het nippertje behaald, immers tot enkele minuten voor het einde was de stand nog gelijk, 44. En het winnende doelpunt van Matthews kwam niet zonder geluk tot stand. Engeland heeft revanche genomen voor de nederlaag, in 1934 te Praag geleden. Maar de 'revanche is niet met klinkende cijfers behaald, hetgeen toch algemeen, ook op het vasteland van Europa, verwacht werd. De weersomstandigheden waren verre van fraai, toen onder leiding van den bekenden Belgischen scheidsechter Langenus aan gevangen werd. In de eerste helft ging het spel vrijwel steeds gelijk op. De Tsjechen waren minstens zoo snel als de gastheeren en ondanks het feit, dat de glibberige bal en het vrij zware veld een voor deel voor de Engelsche spelers beteekenden, waren de Tsjechen geenszins minderen van hun tegenstanders. Engeland nam in de eerste helft de leiding door Crayston, doch Puc maakte op magnifieke wijze gelijk. Het was Morton, die Engeland op nieuw de leiding gaf, terwijl rechtsbuiten Matthews van Stoke City, de beste speler in de Engelsche voorhoede, er voor de rust 31 van maakte. Doch de Tsjechen gaven den moed niet op en rechtsbinnen Kloz slaagde er in den achterstand te verkleinen, 3—2. In de tweede helft was het opnieuw Matthews, die op fraaie wijze een doelpunt scoorde. In het algemeen heerschte de meening, dat Tsjecho- Slowakije met dezen 24 achterstand een ge slagen ploeg was. Doch de gasten wisten door schitterend samenspel telkenmale verwarring in de Engelsche verdediging te scheppen. Mid- voor Zeman van Sparta Praag wist keeper Woodley te passeeren en Nejedly schoot den gelijkmaker in het net 44. Maar in de laatste minuut kwam het winnen de doelpunt der Engelschen, toen Matthews een hard schot loste, dat via een der Tsjechische beenen langs Planicka ging. Op vrü gelukkige wjjze had Engeland de overwinning uit het vuur gesleept. De Engelsche zege is overigens ir. de eerste plaats te danken aan het prachtige spel van Matthews, die de hattrick verrichtte. In een spannenden wedstrijd heeft de Haag- sche ploeg Woensdagavond op de kunstijsbaan in de residentie met 3—1 de meerderheid van Dortmund moeten erkennen. BATAVIA, 1 December (Aneta). De torpedo jager „Witte de With" is hedenochtend te Tandjong Priok binnengeloopen. Het schip zal in den middag naar den Riouw-archipel door- stoomen voor het uitoefenen van maritiem toe zicht aldaar. SOERABAJA, 1 Dec. (Aneta). Hedenochtend te acht uur is de „Van Galen" de marine-haven te Soerabaja binnengekomen. Aan den cursus voor het diploma architect, welke gegeven wordt aan de academie der R.K. Leergangen te Tilburg, begint heden een serie van lessen over Algemeene Beschaving Geschiedenis, welke wordt gegeven door p. Drs. Gerlachus O.M.C. Op 6 December begint een serie over gewel ven-constructie door ir. P. Peutz. Er bestaat gelegenheid voor toehoorders om voor deze lessen te worden ingeschreven. In lichtingen daaromtrent verstrekt de rector der R.K. Leergangen te Tilburg. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor het diploma onderwijskunst voor piano, de heeren J. G. 't Hoff, G. J. de Vries en P. H. van Roon en mej. M. Seynder. Voor onderwijskunst violoncel: mej. A. Door man en L. Dee (laatstgenoemde mét onder scheiding voor muzikaliteit en toonvorming) AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: Recherches sur le metabolisme d'acides amines par des moississures" de zeereerw. heer H. P. J. M. van Waesberghe S.J. geb. te Hulst. Geslaagd voor het candidaats-examen in de wis- en natuurkunde (1) mej. A. M. van Hulst en voor het doctoraal examen in de scheikunde de heer W. J. Nijveld. Voor het examen Godsdienstleer der R. K. Leergangen slaagde Br. Alexius Jozef te Baarle- Nassau. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren L. J. Brons te Middelburg en F. van Holst te 's Gra- venhage. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren P. J. Geelkerken, Utrecht; J. A. Huisman, Gennep en N. Jongschaap, Appelscha. AMSTERDAM. Geslaagd de dames A. Ris- seeuw, Amsterdam en N. M. Fekkes, Haarlem. UTRECHT Geslaagd Mej. E. E. M. Mekel, Utrecht en mej. M. J. P. Vrins, Tilburg. UTRECHT. Geslaagd de dames V. G. de Bruyn, Gouderak; W. A. Beauveser, De Bilt en de heerep H. Wijker, Apeldoorn; P. A. J. M. Sleddeus, Utrecht. De invoer van de Ned. Indische Buiten gewesten (exclusief Sumatra's Oostkust) bedroeg in October ,f 11.400.000, tegen f 11.900.000 in September en f 5.500.000 in October 1936. In de eerste tien maanden f 102.100.000 tegen f 54.300.000 in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De uitvoer beliep in October f 36.800.000 te gen f 38.300.000 in September en f23.200.000 in October 1936 en in de eerste tien maan den f 385.700.000 tegen f 174.200.000 in het zelfde tijdvak van het vorig jnar. Op de buitengewone vergadering van aandeelhouders der Ned. Ind. Spoorweg Mij. 20 December' a.s. komt het voorstel aan de orde, nu de kaspositie dit toelaat, het on verdeelde dividend met f50.— per aandeel betaalbaar te stellen. Het onverdeelde di vidend bedraagt f 1.240.208. De laatste uit- keering was over 1930 met 9 pet. x De Thee Cultuur Mij. is voornemens een interim-dividend van 3 pet. uit te keeren. Het totaal dividend over 1936 bedroeg 7 pet. Bij de inschrijving op f 2000.000 3 pet. obligaties ten laste der Mij. voor Gemeente Crediet, werd van het voorkeursrecht zoo danig gebruik gemaakt, dat op de preferen te inschrijvingen een belangrijke reductie moet plaats vinden. Op de vrije inschrij vingen kan derhalve niets worden toe gewezen. Volgens Symington en Wilson zijn be langrijke hoeveelheden rubber voor spoe dige levering uit de markt gehouden, in afwachting van de beslissing van t Intern., Rubber Restrictie Comité. Door geleidelijke liquidatie dezer partijen zal waarschijnlijk een te sterke stijging der prijzen worden tegengegaan. De zichtbare wereld-tinvoorraden zijn in November ten opzichte van October j.l. met 1499 ton tot 23.327 ton toegenomen. De afleveringen in Amerika verminderden met 3015 ton, terwijl de vermindering op 1700 ton was geraamd. Voor 16 December a.s. wordt de gelegen heid geboden tot omwisseling van de 6 pet. cum. pref. winstaandeelen in de Holl. Ver- eeniging tot Exploitatie van Margarine- fabrieken „Hovema" in 6 pet. cum. pref. aandeelen in de Lever Bros and Unilever. Voor deze omwisseling is ten hoogste f 12 mill. 6 pet. cum. pref. aandeelen in de Lever Bros and Unilever beschikbaar in siuicnen van f 1000.en gerechtigd tot het halve dividend over 1937. Voorts kunnen 3000 dezer 6 pet. cum. pref. aandeelen tot en met 30 Juni 1942 worden geconverteerd in f 2000 gewone aandeelen in de Lever Bros and Unilever, hetgeen zoowel voor Jurgens als voor Hovema geldt. Uit Parijs wordi gemeld, dat Frankrijk een nieuwe binnenlandsche leening zal uit geven van ten minste fr. 2 milliard. De leening zou bestaan uit 5 pet. schatkistbons met een looptijd van 3, 6 of 9 jaar tegen fr. 955 bij een nominale waarde van fr. 1000 per stuk. In verband met de afnemende in- dustrieele bedrijvigheid in de Vereen. Sta ten, is thans het verbruik van èlé'ctrischen stroom voor het eerst si?ids September '34 lager dan in de overeenkomstige week van het vorig jaar. i De staalproductie in Amerika wordt thans op 30 pet. der capaciteit geraamd, tegen 33 pet. de vorige week. De tegenwoor dige gang van zaken wekt het vermoeden, dat thans aan de vermindering der pro ductie een einde is gekomen. In Januari a.s. wordt een stijging verwacht, vooral in verband met de vraag van de zijde der automobiel-industrie. De productie van de U. S. Steel Corpora tion wordt thans op 31 pet. der capaciteit geraamd, tegen 35 pet. de vorige week. De onafhankelijke mijen werken waarschijn lijk met 32% pet. der capaciteit, tegen 35 pet. In dezelfde week van het vorig jaar vwrkte de U. S. Steel Corp. met 67 pet. en de onafhankelijke mijen met 81%. pet. der capaciteit. De American Smelting and Refining heeft den koperprijs van ÏOV* dollar cent tot 10% d. c. verlaagd, ondanks de ietwat ver beterde positie der kopermarkt. Andere producten handhaafden den prijs op 11 d. c. De koperverkoop en in Amerika bedroe gen Dinsdag 4.36 mill. lb. tegen 4.94 mill, lb. Maandag j.l. De verkoopen bedroegen in November 210.35 lb. en waren het laagste in dit jaar. De ruw-olieprijs in Ptntuylvnia werd met 0.15tot 2.20 per vat verlaagd, na dat op 30 October j.l. een verlaging heeft plaats gehad van 0.25. De staatssecretaris van de Amerikaan- sche schatkist Morgenthau deed een beroep op het particulier kapitaal om de conjunc tuurdaling tegen te gaan. Hij herinnerde aan de verklaring van de vertegenwoordi gers der openbare nutsbedrijven, dat een einde aan den strijd met de regeering er toe zou kunnen leiden, dat de openbaar- nutsbedrijven tot nu toe uitgestelde uitga ven van 1.5 a 3 milliard zouden ver richten. De Spoorwegen hebben verklaard, dat zij jaarlijks 900 mill, voor nieuw ma teriaal zouden uitgeven, wanneer de ver hooging der tarieven wordt toegestaan. De Standard Oilgroep zal in 1937 naar raming een bedrag van 273.73 mill, aan dividend uitkeeren, tegen 239 mill, in 1936. Dit bedrag is het grootste sedert 1930, toen 286.52 mill, werd uitgekeerd. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.988.99 (v. slot 8.98 5/8); de Dollar op 1.80—1.80 1/4 (180 1/8); de Frank op 6.10—6.12 (6.11 1/4); de Belga op 30.57%—30.62% (30.61) en de Zwitsersche Frank op 41.57%--41.62% (41.61). De Nivas verkocht 2463 tons superieure suiker en 101 tons bruine suiker voor consumptie. De Landbouw Mij. „Soekaboemi" een interim-dividend uit van 6 pet. keert Het s.s. „Dione" van de Kon. Paketvaart, is van de vloot afgevoerd en zal worden onttakeld, waarna de hulk voor sloop wordt verkocht. De „Dione", die indertijd dooi de Kon. Paket- vaart-Mij. van de Ned. Ind. Tankstoomboot Mij. is overgenomen, meet bruto 638 ton en is ge bouwd in 1920.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6