De filmcultuur aan banden? Men ócfoijft om: GELD Vrijheid, blijheid STAD Dat gaat niet samen KATHOLIEKEN M0SC0V1SCH F. R1KKERS ■S| Vervoert met Rossenaar DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 Papierfabriek bestolen Complot dieven en helers voor Haarlemsche rechtbank PROVINCIALE STATEN De gebrandschilderde glazen te Bloemendaal De fruittentoonstelling te Amsterdam Raadhuis van Noord-Schermer Inbraak in station te Zaandam De beide daders voor de Haarlem sche rechtbank BURGERLIJKE STAND Geen duurtetoeslag op de steunbedragen De motie-Kupers door de Tweede Kamer verworpen VRAGENBUS RIJKSVISCHAFSLAG hypotheek-gelden HARTEN HAMMEN ZALMSTAARTEN TAAI en SPECULAAS POPPEN ST NICOLAASTAFELS Een perfect passend Percal of doorgewe ven Heerenoverhemd m. 1 of 2 boorden en extra manch. 4.95 - 5.95 2.50 150 2. Een Zelfbinder - van prima zijde - breed model - voor ieder costuum, in bijpassen de kleur. 5.75-2.50-1.95 1.25 - 95 79 Wat u SCH84KÉH zurW* GEEFT DAN 3. Een paar Heerenhand schoenen, in pebble Amer grain In prima bruin of grijs nappa 4. wollen of Zijden Hee rensokken in bijpassen de tinten 1.55 - 1.10 95 - 75 - 50 Vanaf a.s. MAANDAG is ons magazijn GR. HOUTSTRAAT geopend tot 6.30 uur n.m. KORTE VEERSTRAAT tot 8.uur n.m. s ZATERDAGS zijn beide magazijnen tot 10 uur n.m. GEOPEND. N.V. NATIONALE VOLKSBANK Men schrijft ons: Onlangs zijn in dit blad in verband met het bioscoopconflict te Tegelen enkele bezwa ren geuit aan het adres van hen. die den Ned. Bioscoopbond zooveel mogelijk naar hun hand zetten en practisch alle zeggenschap hebben over het vertoonen van films, voor zoo ver die in handen van de bondsleden zijn. Dit laatste komt hierop neer, dat iedere filmhande laar van beteekenis een hoogst enkele uit gezonderd onderworpen is aan de regelingen van den bioscoopbond en zonder dezen bond geen meter celluloid kan koopen, verkoopen of vertoonen. Door velen wordt deze monopolie- Positie van den bond als onduldbaar beschouwd, doch hij, die deze zienswijze kenbaar maakt, wordt onmiddellijk gestempeld tot een vijand van het filmbedrijf, ja zelfs van de film in het algemeen. Natuurlijk is dit slechts de meening van enkele lieden, die toevallig een groote macht in den bond bezitten en uitoefenen en die meer belangstelling gevoelen voor den film- handel dan voor de filmcultuur, welke in het algemeen gesproken Latijn en Grieksch voor hen is. Het is met de film een eigenaardig geval. Veel meer dan welke kunstvorm ook, is de film gebonden aan handel, geld, winsten. Er gaan kapitalen om in het filmbedrijf en het is dus goed, dat men dezen handel drijft op een wijze, die geknoei en duistere practijken uitsluit of althans tot een minimum beperkt. Dit doet de bioscoopbond tot op zekere hoogte en hij heeft er den schrik in bij de leden, die niet tot de machtigen in de filmwereld behooren. Maar aan de film zitten nog andere kanten, zooals reeds zoo vaak werd betoogd. De film is een factor van kunst en cultuur en als zoodanig heeft zij dan ook de groote belangstelling van de overheid, de publieke meening, de pers. Nu kan men moeilijk aannemen, dat iedereen, die in het filmvak den kost tracht te verdienen, ook tegelijkertijd deskundig zou zijn op het terrein van de filmkunst en de filmcultuur. Handel garandeert nog steeds geen kunstzinnig heid, noch cultuurliefde. Kunst en cultuur zijn tot dusver vrije gebieden geweest en ze zijn het nog, behalve in de dictatuurlanden, waar men te denken en te doen heeft wat de macht hebbers voorschrijven. Welnu, zoo ongeveer is de situatie in den bioscoopbond, welks leiders niet allen overigens decreteeren, wat hun leden te doen hebben en, zoo zij de macht be zaten, zouden voorschrijven, wat de pers over de films te beweren heeft. Door hun monopolie positie hebben zij het in hun macht een film kunstenaar te boycotten en hem allen grond onder de voeten weg te nemen, door hun leden eenvoudig te verbieden een film, hoe groot een meesterwerk ook, af te nemen van iemand, die geen lid van den bond is. Een van hun voor schriften luidt immers, dat het den leden ver boden is handel te drijven met niet-leden. Hier op zijn uitzonderingen, natuurlijk, doch deze uitzonderingen worden bepaald door een wille keurig besluit in een willekeurig geval. Zeker is, dat geen kunstenaar in de film vrij uit kan werken, zonder de ernstige kans te loopen, dat zijn werk vergeefsch is geweest, omdat het niet in den handel wordt opgenomen en hem dus geen nieuwe werkmogelijkheden bieden kan. Dit is een even merkwaardig als uniek ver schijnsel. Verplaatst men het naar een andet terrein, de schilderkunst b.v., dan komt mei» tot de zonderlinge figuur, dat over de reputatie en de levensmogelijkheden van een schilder kan beslist worden door lieden, die van schil derkunst geen besef hebben, doch die den han del in schilderijen in handen hebben en op een kwaden dag zouden kunnen besluiten, dat de heer X, bekwaam en talentvol schilder, voortaan zal weggewischt worden uit de publieke belang stelling, zoodat geen tentoonstellingszaak nog één schilderstuk van hem zou mogen koopen noch etaleeren. Dat is het zeer ernstige bezwaar tegen een monopoliepositie als die van den bioscoopbond, die zijn macht nog verder kan uitstrekken en b.v. allerlei filmvoorstellingen buiten de zalen van zijn leden kan beletten. Het verschil met de schilderkunst is bovendien nog dit, dat een film zooveel geld kost, dat één mislukte poging van een zelfstandig filmer zijn ondergang kan zyn, terwijl de aanmaak van een schilderij be trekkelijk weinig geld kost. Zou echter een dus danige dwang in de schilderswereld bestaan, men zou de situatie te vuur en te zwaard willen Wijzigen. Nu het echter over de film gaat, ac cepteert men de machtspositie van den bios coopbond als iets natuurlijks, waartegen men bij voorkeur niet protesteert. Wij herhalen, dat wij een ordening als die van den bioscoopbond toejuichen, voor zoover zij evenwicht brengt in de commercieele aangele genheden en voorkomt, dat er dingen gebeuren, die niet door den beugel kunnen. Doch zoodra diezelfde bond het vrije verkeer in de film cultuur gaat dwarsboomen hetzij uit machtswellust, hetzij uit gebrek aan begrip of cultureel besef of uit loutere argeloosheid dan moet men onoverkomelijke bezwaren op- Werpen tegen een beknotting van den geest, die vrij wil zijn en niet aan commercieele banden mag worden gelegd. Overigens kan zoowel dé filmhandel als het publiek en zeker de ontwik keling der filmkunst daar slechts wel bij varen. Om nu terug te komen op de Tegelensche ge schiedenis: na de uiteenzettingen vanwege den bioscoopbond, ook in dit blad besproken, heeft de Arbeidersraadsfractie van Tegelen niet stil gezeten en een protest doen hooren, dat een eigenaardig licht werpt op de beweringen van den schrijver in het orgaan van den Ned. bios coopbond. De schrijver van het protest, de heer Hub. Hovens, voorzitter der fractie, houdt zijn beschuldiging van machtsmisbruik vol. Hij be toogt, dat de bioscoopbond door het misbruil: maken van zijn macht het werk van een hygië nische philantropische vereeniging, ten zeerste door het Nederlandsche publiek met sympathie begroet, onmogelijk maakt. Hij beschuldigt bo vendien den schrijver in het bondsorgaan van ergerlijke aantijgingen aan het adres van raads leden, die fatsoenlijke menschen zijn, doch verdacht worden gemaakt als lieden, die slechts commercieele belangen nastreven. Indien het immers waar is en het is inderdaad waar dat de vereeniging Herwonnen Levenskracht jaarlijks duizenden aan liefdadige doeleinden uitgeeft, dan komt het er niet op aan, of haar gebouw, het Volkshuis te Tegelen, als bioscoop rendeeren kan of niet. Zou men dezelfde rede neering toepassen op de heeren van den bios coopbond, dan zou men tot de conclusie moeten komen, dat zij hun stichting Bio-vacantie-oord slechts gebruiken als een middel om zaken te doen. Tot dusver is niemand zoo grof geweest zulk een beschuldiging te uiten, maar dat de schrijver in het bondsorgaan voor zulk een aan tijging aan het adres van anderen niet terug schrikt, onderscheidt hem dan ook van anderen, die de vormen der naastenliefde betrachten. Men verbaast zich dan ook niet over de woor den van den heer Hovens, die zijn opponent verwijt: „leugens, gepaard gaande met ver dachtmaking en eerberooving". Toen destijds het was reeds in 1923 het jeugdverbod in den Tegelenschen raad behandeld werd, was de voor de hand liggende conclusie, dat het Volkshuis schade zou Hjden door een eventueel verbod. Niettemin heeft de fractie, hierboven genoemd, vóór het verbod gestemd en daarmede overduidelijk bewezen, dat zij op het stuk van commercieele voordeelen. een vrij wat sympathiekere opvatting heeft dan de man. die haar thans beschuldigt. Niet ten onrechte spreekt de fractievoorzitter dan ook van 'n ver doezeling bij sommige heeren van den bioscoop bond, die zich niet meer realiseeren kunnen, dat aan de film nog andere dan zakelijke kanten zitten, kanten, die niet het monopolie zijn van den bond, doch voor iedereen vrijelijk moeten openstaan. Het heele Tegelensche conflict schrijft de heer Hovens toe, niet aan den raad, noch aan B. en W. van Tegelen, maar uitsluitend 'aan den bioscoopbond. Ook aan de afspraken schijnt de bond zich niet gehouden te heb ben. Hij heeft immers na enkele jaren eenvou dig den eisch gesteld, dat het jeugdverbod zou worden opgeheven; zooniet, dan zou de bios coop gesloten worden. Geen machtsmisbruik natuurlijk! Maar de bioscoop ging dicht! Maar dan volgt een klacht. Men heeft Tegelen nooit geholpen. Men heeft Tegelen alleen laten vechten en het gevolg is, dat in Limburg, waar de antipathie tegen den bioscoopbond zoo groot mogelijk is, eveneens teleurstelling heerscht je gens allen, die Tegelen zijn eigen boontjes lieten doppen, zoolang zij zelf, zonder strijd en wrij vingen met den bond, filmavonden konden ge ven. Het is niet bemoedigend deze houding te moe ten signaleeren, doch ook in andere kringen is zij te ontdekken, met name in de kringen van den bioscoopbond zelf. Daar is n.l. de ontevre denheid zeer groot, maar toch durven de onte vredenen niet te spreken, omdat zij vreezen gebroodroofd te worden, wanneer zij zich al te heftig verzetten tegen de gewapende macht hebbers. Maar dit is een apart hoofdstuk Aan deze kwestie zit nog een en ander vast betreffende het jeugdverbod. Wanneer de bios coopbond meent, dat hij het probleem van he! jeugdverbod kan oplossen door dwangmaat regelen, dan vergist hij zich deerlijk. Dit blijkt nu reeds sinds vele jaren. Dat er geen oplos sing mogelijk zou zijn, moet ontkend worden, maar zij laat zich niet afdwingen. Men zal van beide zijden het noodige beleid moeten betrach ten en o.a. de keuring zoodanig regelen, dat een bezoek van de jeugd aan de' bioscooppro gramma's niet langer meer een gevaar inhoudt, dat het nu helaas overduidelijk vertoont. Met andere woorden: ons lijkt een uitgebreider taak van de Katholieke Filmcentrale voor de hand liggend. Ijzer, koper, loodWaar vroeger nauwe lijks naar om gekeken werd en als oude waar- delooze rommel betiteld, heeft thans hooge waarde gekregen en er wordt een jacht op ges maakt alsof het allemaal zuiver goud is. Het bekende langvingerige gilde doet er ijverig aan mee, waardoor op haar beurt de politie weer aan het jagen gaat op de jagers n.l.! Enpas- sant wordt wel eens ijzer, lood en koper tot „ouden' afval gerekend en als zoodanig mee genomen wat door den eigenaar nooit zoo werd bestempeld. Dit gebeurde ook te Wormer, waar de papierfabriek „De Eendracht" verbouwd werd. Er lagen looden pijpen, kogellagers, koperen platen, enz. op het terrein opge slagen en eenige mannen die er werkten, vonden het een welkomen buit. Samen smeedden ze een complot. De 23-jarige arbeider BI. zou het lood, het ijzer en het koper stelen en verbergen in een schuit met oud afval. De Wormerveersche koopman de G. zou wel zorgen dat het weer uit de schuit gehaald werd en verkocht, waarbij ook de 35-jarige arbeider K. als tusschenpersoon en nog een andere in woner van Wormer, O. hun bemiddeling ver leende. Zoo gezegd, zoo gedaan. Er werd lustig gestolen (koperen buizen van 80 K.G. b.v.!) maar de kruik ging ook hier zoo lang te water tot ze breekt. Donderdag stonden de heeren voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Tegen dengene, die het oude ijzer en koper had gestolen, den areider BI. werd 'zes maanden gevangenisstraf geëischt, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De koopman W., de grootste schuldige volgens den Officier van Justitie, hoorde eveneens zes maanden gevangenisstraf tegen zich eischen en tegen den arbeider K., die zijn bemiddeling bij den verkoop had verleend, eischte de Officier van Justitie 3 maanden gevangenisstraf. Mr. H. J. M. Tonino, de verdediger, deed een goed woord voor K. en pleitte clementie in den vorm van een gedeeltelijk voorwaardelijke ver oordeeling. Ook andere arbeiders hadden hun slag gesla gen bij „De Eendracht". Eendrachtig werd het bouwwerk „ontlast" van zijn koperen buizen, lood, enz. De president sprak van een diefstal bacil, waarmede de arbeiders te Wormer besmet waren. Na den bovengenoemden diefstaKde koop man O., die ook meegehandeld had, stond niet terecht, hij kreeg alleen maar een flinke schrob- beering) kwamen drie anderen in het verdach tenbankje. Twee hunner, de 37-jarige chauf feur V. en de 40-jarige arbeider KI., beiden uit Wormer, hadden de diefstallen gepleegd. De Officier vond V. den ergste van allen, maar oomdat het reclasseeringsrapport nog gunstig was, eischte spr. 6 maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De eisch tegen den andere was 3 maanden ge vangenisstraf. De verdediger van V,, mr. J. Nieuwen, pleitte clementie en verzocht een geheel voorwaarde lijke veroordeeling alsmede de in vrijheidstel ling van V., hetgeen de rechtbank echter af wees. De derde verdachte, de 27-jarige Zaandam- sche arbeider B. (een man met een zeer be roemden muzikalen naam!) had f 8 van de op brengst van het verkochte oud ijzer, lood, enz. als geschenk aangenomen, of eigenlijk als „honorarium" want hij had ook aan de dief stallen meegeholpen. Dit laatste ontkende hij. Volgens zjjn zeggen zou het geld gekregen hebben opdat hij „zwijgen" zou. De Officier van Justitie zeide, dat ook voor dezen verdachte het reclasseeringsrapport gun stig was en dat ook deze man door werkloos heid tot zijn daad gekomen is evenals de anderen. Spr. eischte een maand gevangenis straf. Verdachte verzocht een voorwaardelijke ver oordeeling. Uitspraak in alle zaken 16 December. Ged. Staten stellen voor aan de Stichting ,roor het Bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders, te Amsterdam, tot wederop- Binnen «eter voa straathoeken Is stil staan met auto's m andere voertuigen te genwoordig verboden! zegging een jaarlijksch subsidie van ƒ600 uit de provinciale kas te verleenen. Ten behoeve van den aankoop en de her plaatsing' van een viertal gebrandschilderde ra men, aan de Ned. Herv. Gemeente te Bloemen daal een subsidie te verleenen van 11 pet. der kosten tot een maximum van 700, onder voor waarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk en de gemeente Bloemendaal bijdragen, onder scheidenlijk van 18.75 pet. der kosten, met een maximum van 1200 en van 500 zullen worden toegekend en het overige van andere zijde zal woéden bijeengebracht. Te bepalen, dat van het, voorloopig op ƒ9000 geraamde, tekort der in October 1937 te Am sterdam gehouden Nationale Fruittentoonstel ling, door de provincie 10 pet., tot een maximum van 1000 voor hare rekening wordt genomen, onder voorwaarde, dat een exemplaar der reke ning van de tentoonstelling aan Gedeputeerde Staten zal worden ingezonden en dat genoemd College bevoegd zal zijn, de tot de tentoonstel- lings-administratie behoorende financieele be scheiden van zijnentwege te doen controleeren. Aan de gemeente Zuid- en Noord-Schermer, ten behoeve van de restauratie van haar raad huis en van het daarmede samen te voegen oude rechthuisje van Noord-Schermer, een bij drage uit de provinciale kas te verleenen ten bedrage van 15 pet, der geraamde kosten, tot een maximum van 1125, onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk een bijdrage van 40 pet. dier kosten, tot een maximum van 3000, zal worden verleend. In den nacht van Zaterdag 16 op Zondag 17 October j.l. is ingebroken in de stations restauratie te Zaandam. Een raampje werd verbroken en de ontstane opening was groot genoeg om er door te klimmen. De geheele restauratie werd overhoop gehaald en ciga- retten, papier, pepermunt, chocolade en derg. gestolen. Verdacht van deze inbraak stonden de Zaan dammer D. en de Amsterdammer T. voor de Haarlemsche ,rechtbank terecht. Den Amsterdammer was bovendien ten laste gelegd, dat hij op 10 October „mét geweld" een raam van het bureau voor de stëunverlèening te Zaandam had opengeschoven en uit het bu reau had gestolen boeken, cacao, thee, sleutels, zeep, actetasch enz. Ook dit bureau was geheel overhoop gehaald. De verdachten bekenden volledig. De Officier van Justitie merkte op dat de Zaandammer D. in zijn jonge leven blijkens het reclasseeringsrapport heel wat heeft meege maakt en niet gemakkelijk te leiden is. Hij heelt zich door den Amsterdammer laten overhalen om de inbraak te plegen. Spr. eischte 3 maanden gevangenisstraf. De Amsterdammer is al zes maal veroordeeld en het zou den officier niets verwonderen als er nog zes veroordeelingen bijkwamen. Nauwelijks uit de gevangenis, gaat hij alweer inbreken. Spr. eischte daarom 2 jaar gevangenisstraf. De v erdediger van D., mr. J. G. Bettink, pleitte voor een voorwaardelijke straf. De verde diger van den anderen verdachte mr. J. O. Baron, wees erop dat de Amsterdammer in een vicieuzen cirkel leeft. Hij gaat de gevangenis in omdat hij kwaad doet en komt hij uit de ge vangenis dan moet hij wel kwaad doen om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Spr. verzoekt een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Merkwaardigerwijze had de Amsterdammer heelemaal geen „voorkeur" voor een voorwaar delijke veroordeeling omdat hij dan onder toe zicht zou komen te staan en daar houdt hij niet van! Uitspraak 16 December a.s. Ondertrouwd: 1 Dec. 1937: H. van der Wes ten en J. A. Taling; 2 Dec. 1937: F. W. Bis- meijer en H. M. C. Milatz, Geboren: S. C. van EverdingenSteenkist, d.; M. F. v. dT KaadenWesterhof, d.; M. M. Kolde Baene, z.; B. J. van der HeijdeWil- lemsen, z.; T. M. OtteBols, d.; A. M. Tomé Wijkhuijzen, z.; J. EggelteDraijer, z.; S. H. CornelisseZijtsel, z.; W. J. H. Overgaauw—v. Binsbergen, z.; M. A. Pijnakervan Roode, z.; W. R. KostermansBuining, d.; M. M. Keijer— Frenaij, z. Overleden: H. Schopmann—Lunda, 68 j., Veenbergplein; M. DekkerGroen, 79 j., van Nesstraat; A. P. TeuwisseVisbeen, 53 Jaar, Bilderdijkstraat; B. J. Oudewortel—van Beije- ren, 71 j., Janssen van Raaijstraat; P. Dies- feldJonker, 75 j., Zijl weg; H. Bakker 67 j., Gen. Bothastraat; J. M. A. Dirken, 75 jaar, Parklaan; J. F. v. d. Laar, 67 jaar, Jan Steen straat; N. Sweers, 89 jaar, Hagestraat. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is gestemd over de motie- Kupers tot het verstrekken van een duurtetoe slag óp de steunbedragen voor werklooze arbei ders. Ze werd verworpen met 54 tegen 29 stemmen (Soc. Dem., N.S.B., Chr. Dem. en Communis ten), nadat de heer KERSTEN (St. Ger.) had verklaard, wegens den toestand van 's Lands financiën tegen te zullen stemmen. Vraag: Is lot no. 655 van de verloting voor de stichting „Redt Volendam" een niet of een prijs gewojrden? Antw.: Wij ontvingen van deze loterij geen trekkingslijst en kunnen uw vraag dus niet be antwoorden. Vraag: Is lot no. 046, serie 988, van den Rot- terdamschen Schouwburg uitgeloot? Zoo ja, is er een prijs op gevallen? Trekt deze verloting elk jaar? Antw.: Neen. De uitlotingen hebben regel matig eenige malen per jaar plaats. Vraag: Hoeveel inkomstenbelasting moet ik betalen over een inkomen van 1524. Ik heb drie kinderen. Voor bondsgeld en begrafenis fonds betaal ik 85.24. Ik woon in Haarlem. Antw.: Aan Rijksinkomstenbelasting 7.33; aan gemeentefondsbelasting 16.20, in totaal 23.42. Vraag: Kan ik grijze glacé handschoenen zwart verven? Zoo ja, op welke manier en met wat voor verf? Antwoord: Wend U tot een drogist. Deze kan u helpen aan verf, waarbij gratis gebruiks aanwijzing. Vraag: In een artikel in Uw blad kwam on langs voor, dat sommige gemeenten zeer groote bedragen uitgeven aan de verpleging van krankzinnigen. Als maatstaf werd opgegeven 700.Ik ben verplicht door den wetgever jaarlijks een bedrag van 130 en het eerste jaar een bedrag van 170 te betalen, omdat een bloedverwant van mij in het Prov. Zieken huis te Bakkum wordt verpleegd. De verple ging is voor rekening van de gemeente Haar lem. Deze geeft voor 1050 te betalen per jaar. Is het door U genoemde bedrag van 700. juist? Is het bedrag van 1050.juist? Heeft de gem. Haarlem het zoo hoog opgeschroefd? Antwoord: De situatie is zóó, dat de gemeen te verantwoordelijk is voor den totalen ver- plegingsprijs. Die is van verschillende inrichtin gen anders. In dien te betalen verplegingsprijs krijgt de gemeente 'n tegemoetkoming van de provincie voor zoover deze prijs 'n zeker bedrag ('t door u genoemde bedrag van 700 ongeveer) te boven gaat. Verder kan de gemeente natuur lijk nog trachten van bloedverwanten iets of alles te krijgen. Vraag Ik ben in het bezit van twee gemerkte geiten en ben lid van een geitenfok-vereeni- ging. Nu wil ik als lid bedanken, maar de ver eeniging wil nu de papieren die bij de geiten hooren niet geven. De geiten zijn mijn eigen dom dus de papieren toch ook? Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Wij zouden, om u een antwoord te geven, de bepalingen moeten kennen. Wij weten niet om welke papieren het gaat. Als het certificaten van de vereeniging zijn, dan hebt u er waarschijnlijk geen recht op. Vraag: Mijn zuster is overleden en de inboe del werd verdeeld. Ik ben echter in de veron derstelling, dat er meer was. Ik schreef een brief om verklaring en kreeg 'n schrijven terug, dat ik een naaimachine van mijn overleden zuster in bruikleen heb en dat ik die maar moest verkoopen. Ik heb er echter nooit een van haar gehad en ik wist ook niet dat mijn zuster er een had. Hoe moet ik handelen'? Antwoord: Wendt u eens tot een Bureau voor Arbeidsrecht als u in minnelijk overleg niet tot overeenstemming komt. Vr.: Waar ligt De Kwakel? Ligt het bij de Wetering? In welke provincie? Antw.: De Kwakel ligt in de provincie Noord- Holland, ten westen van den Westeinderplas. Wetering ligt er een eind ten Zuid-westen van. Vr.Wat is het adres van de Union Rijwiel- fabriek? Antw.Handelsadressen worden in deze ru briek niet opgegeven. Vr.Is lot no. 960 van de Nederlandsche In ternationale Motorrennen al uitgeloot? Zoo ja, is er een prijs op gevallen? Antw.: Wij hebben van deze loterij geen trek kingslijst ontvangen, zoodat wij u tot onze spijt niet kunnen inlichten. Vr. Is lot no. 119582 van de 6de Nationale Zonnestraal-loterij al uitgeloot? Is er een prijs op gevallen? Antw.: Geen prijs. Vr.: Hoeveel inkomsten mag men hebben om vrij te zijn van inkomstenbelasting in de Ge meente Uithoorn? Is dat bedrag in elke gemeen te hetzelfde? 2. Als de man vaart en zijn 'gezin aan wal blijft, zoodat hij dus geheel gescheiden leeft van zijn gezin, komt men dan nog in aanmer king voor vermindering van inkomstenbelasting? Zoo ja, hoeveel wordt er dan in mindering ge bracht? Antw. 1: Voor een gehuwde bij f 450 inkomen; voor een ongehuwde f 350. Dit geldt alleen voor de Gemeentefondsbelasting; 2. Dat heeft in het algemeen geen invloed op de berekening van het belastbaar inkomen, tenzij er bijzondere onkos ten aan verbonden zijn, die gemaakt moeten worden om het inkomen te behouden. Vr.Wat moet ik betalen aan inkomstenbe lasting, bij een inkomen van f 1781 met aftrek van 5 kinderen? Ik woon in de gemeente Haar lem. Antw.: Als u geen andere onkosten kunt af trekken zooals levensverzekeringspremies of be grafenisfonds, dan moet u betalen aan Rijksin komstenbelasting f 7.22; aan gemeentefondsbe lasting f 16.20, totaal f 23.42. Vr. Wat is 't adres van dea Noordhollandsehe vereeniging het Witte Kruis? Is op lot serie 4457 no. 30 al uitgeloot? Antw.: Niet uitgeloot. Het administratie-adres is op de loten vermeld. Vr. 1: Ik ben aangeslagen in de inkomstenbe lasting voor een zuiver inkomen van f 1808 en heb 2 minderjarige kinderen. Ik moet nu be talen voor inkomstenbelasting f 23.94. Hoofd som f 30.00, opcenten voor werkloosheidssubsi die-fonds 'f 24.00, totaal f 77.94. Is dat juist? Vr. 2: Verleden jaar werd ik aangeslagen voor een zuiver inkomen van f 1836. Toen was het f 23.94, f 21 en f 16.50. Totaal f 61.74. Waarvoor moet ik nu meer betalen terwijl mijn zuiver in komen nu f 28 lager is? Antw.: Wij vermoeden, dat verleden jaar niet en thans wel verhooging van uw belastbaar in komen in rekening is gebracht wegens het sa menwonen met personen, die ook in de inkom stenbelasting zijn aangeslagen. VraagIk verdien f 24.per week, werk te Heemstede en woon bij mijn ouders, eveneens te Heemstede. Hoeveel inkomstenbelasting moet ik betalen? Antw.: Aan Rijksinkomstenbelasting f 11.78; aan gemeentefondsbelasting f 18. Vraag: Een rieten wieg is door het staan geel geworden. Hoe krijg ik haar weer wit? Het koperen blad van mijn rooktafel wordt dof. Hoe haal ik daar de kleur van op? Antw. Lauw water, waarin een weinig sal miak gedruppeld is en een hard borsteltje zijn uitstekend om het pitriet te reinigen. Dan wat zwavelpoeder er op strooien, laten drogen, daarna flink uitborstelen. Sterk pekelwater is ook een beproefd middel, zegt men. Vraag: Ik heb een zilveren Hollandsche munt. Aan de eene zijde staat het Hollandsche wapen met erom heen: MO ARG ORD FAED HOLL en naast het wapen I. G. De andere zijde vertoont een vrouwenfiguur met vrijheids- hoed en de letters HANC TUEMUR HAGNITI- MUR? en het jaartal 1721. Heeft deze munt waarde? Zoo ja, waar zou ik hem kunnen ver koopen? Antw.: Deze munt heeft slechts de waarde van het zilver. Maar misschien, dat een anti quair ze voor u van de hand weet te doen. Vraag: Is er een prijs gevallen op lot no. 18694 van „Brederodeduin"? Antw.: Geen prijs. Vraag: Hoe is het mogelijk dat er in Haarlem, dat zoo'n groot aantal Katholieke inwoners heeft, geen Katholiek als burgemeester is be noemd? Wie stellen de candidaten voor een no minatie en door wien wordt hij gekozen? Is U de politieke richting bekend van de personen, die deze benoeming hebben bewerkstelligd? Antw.: De burgemeester van Haarlem wordt benoemd door H.M. de Koningin op voordracht van den Ministerraad. Welke motieven de Mi nisterraad gehad heeft om in Haarlem geen Katholieken burgemeester te benoemen, zijn ons onbekend; Wijhebben een Ministerie op christelijken grondslag.*:: Vraag: Ik ben aangeslagen in de Inkomsten belasting als volgt: met aftrek voor vier min derjarige kinderen is mijn zuiver inkomen vastgesteld op f1300.—. Hoofdsom f8.—, op centen enz. f 8.—., inkomstenbelasting f 3.42, totaal f 19.42. Is deze aanslag juist? Ik woon te U. 2: Ik bezit een woning in een andere ge meente, waarbij een flinke tuin behoort. Deze woning nu is eenige maanden onverhuurd ge bleven. Daar het verlies op dit perceel door rente, aflossing, arbeidsloon enz., veel hooger is dan de winst vraag ik U, mag ik het verlies van mijn zuiver inkomen aftrekken? Antw.: 1. Ja; 2. Ja, indien het verhuren van die woning tot uw bedrijf behoort. Vraag: Ik was in 1929 als smidsknecht in dienst bij een patroon en verdiende daar f 8.— per week plus kost en inwoning. Ik werd ziek, moest in het ziekenhuis worden opgenomen en geopereerd worden. Na twee weken kon ik het ziekenhuis verlaten. De kwitantie werd aan mijn ouders gezonden, doch die stuurden haar terug, van meening zijnde, dat de patroon er voor aansprakelijk was. Sindsdien hoorden wij er niet meer van, tot dezen zomer de behan delende geneesheer overleed. Opnieuw werd ons toen de kwitantie gestuurd. Wie moet haar nu betalen? Antw.: Naar onze meening de patroon, maar bovendien lijkt het ons toe, dat de schuld wel wat erg laat wordt opgevorderd! Over: HET* „STAATSBEDRIJF" AAN DE HEMBRLG. Inzender dezes zoekt reedsjaren in de ver slagen over de behandeling van" de rijksbegrooung naar een plaatsvervanger van wijlen Willem Passtoors. Vooral heb ik hierbij op het oog de oorlogsbegrooting met als onderdeel de A.I.-In richtingen aan de Hembrug. Het R..K. personeel van deze inrichting zag vóór 1913 altijd met belangstelling uit naar het verslag zijner betoogen in de kamer. Doch na dien tijd zoekt het personeel bijna tevergeefs naar een uiting van meevoelen en belangstelling voor dene inrichting. Het personeel heeft een rechts positie en récht op een menschwaardige behan deling. Maar waar is de instantie om den indi- vidueelen arbeider dat recht te verzekeren? De rechten worden bijna alle naar willekeur en als gunsten toegemeten. De feitelijke toestand is er een van bijna gereglementeerde rechteloosheid. Van regeeringswege verbood men het lidmaat schap van socialistische en communistische orga nisaties. doch men bleef in gebreke den feitelijken haard van revolutieverwekkende spanningen uit te roeien. Die haard is de leiding van het bedrijf zelf. Met den dag treedt zij driester op. En dat kan niet tot eer strekken van een zich noemend 20-jarig christelijk bewind. Hoe een dergelijke toestand kan bestaan is den R.K. arbeiders in dat bediijf een raadsel. Vóór 1913 was er één R.K. arbeider in de kamer en- gingen de arbeiders met goede verwachtingen de toekomst tere moet. Hulde aan de nagedachtenis van onzen Willem Passtoors. Een oudgediende van het .Staats bedrijf" aan de Hembrug. IJMUIDEN. 2 Dec. Rijksvischafslag. Tarbot 60 68 cent per kg. Griet 13.0025 per 50 kg. Tong 0.90—1.04 per kg. Groote Schol 17.50—20.50. mid del Schol 19—23.50, Zctschol 17 go34. kleine Schol 8.8024. Schar 8.809. Tongschar 16 50 37 per 50 ke- Rog 11.00—12 per 20 stuks. Vleet US1.60 per stuk. Pieterman en Poon 34.60. groote Schelvisch 13.00—35. middel Schelvisch lo.°° 32. kl. midd. Schelvisch IC CG—23. kleine Schelvisch 3.50—14.50 per 50 kg. Kabeljauw 20.00 —60 per 125 kg. Gullen 3.50—11.50 per 50 kg. 235 per stuk. Heilbot 60—78 cent per kg. Wijting 3.604.60 per 50 kp Koolvisch 8-55 cent per stuk. Makreel 9.00—13 per 50 kg. Versche Haring 1.402.90 per kist. Verzekeringsbank N.V. heeft beschikbaar tegen 4% rente, op alleen solide huizen en lan derijen. Br. onder No. 79239, bur. van dit blad. 4: ct> cfe ct> ch ct> ct> (ja cfc cta ct) ct> cfc cja cis (js Ja cjs cfe cb eb koopt niet in winkels waar onzedelijke of- N. Malthu- siaansche artikelen worden verkocht of voor handen zijn. Koopt aan Stationsboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT CJ3 Cp Cp C{0 CjD Cp Cp CjD CjO CjD Cp Cf) C$3 Cp CjD Cp C^3 Cj3 C$3 Cp C}3 Koopt U het beste en voordeeligste by v/h UYLENBURG in alle prijzen voorradig Gierstr.30 - Cronjéstr. 141 Ziet onze speciale etalages en bezoekt onze x,. f SOc f 500.— ter leen aangeboden 50.tot 1 500 t Ambtenaren en vast personeel particuliere grootbedrijven ook zonder borg. Rente (wettelijk tarief) voor 100.in 10 mnd. t 7.60. Andere bedragen en termijnen evenredig. Inl. mond. en schr_ postz. v. antw. SARPHATISTRAAT 36 - AMSTERDAM (C.) OPGERICHT 1911 EENIGSTE DAGEL. RECHTSTREEKSCHE DIENSTEN NAAR: HOORN en OMSTREKEN PURMEREND - AMSTERDAM (Noord) ZAANSTREEK - OOSTZAAN - LANDSMEER - KW AD IJK MIDDELIE - OOSTHUIZEN en vele tusschengelegen plaatsen. BILLIJKE TARIEVEN. Vlugge uitbetaling rembonrsementen. Bestelhuis: LET WEL! ALLEEN BEGIJNHOF 29 zwart, TeL 11570. Bestelhuis te Purmerend: alleen Ged. Singelgracht No. 17. Beleefd aanbevelend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 7