Bezorgdheid in de V.S. over het conflict in China tl 1 Cacophonie van 't Europeesch concert MOSKOU EN HET I.V.V. Het prijsverloop van de boter SOLI VAN ITALIË Oorlogsverklaring zou gevaren meebrengen en Griep „MIJNHARDTJES DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 In overeenstemming met Rome zou Duitschland zijn bemid deling aan China aan bieden Honderden dooden te Sjausjan Geen Japansch dreigement" Ontzettend relaas Von Ribben trop bij Eden Aanvullende mededeelingen over de Fransch-Britsche bespre kingen verstrekt Overstroomingen op Jamaica S3 personen werden er het slachtoffer van GESTRANDE LOGGER VLOT GEKOMEN TWEE TON VOOR HET MISDEELDE KIND DE MIN VAN DE KONINGIN 85 JAAR Gelukwenschen van heinde en ver GOUDEN JUBILEUM VAN DE HEIDE-MAATSCHAPPIJ MR. J. VAN ROOSMALEN OVERLEDEN ONTVANGSTEN BIJ DE SPOORWEGEN Ir. Brandt verlaat den spoorweg dienst BLJ1TENLANDSCH OVERZICHT Schrille dissonant van de Popoio d'Italia DE DIEFSTALLEN TE ZUTFEN Ook de concierge gearresteerd Eén Londensche firma heeft door speculatie de laatste schom melingen veroorzaakt AANVARING NABIJ HOEDE- KENSKERKE WASHINGTON, 2 Dec. (Havas) De toe stand in het Verre Oosten baart ernstige be zorgdheid in de Vereenigde Staten. In di plomatieke kringen is men ongerust over de berichten uit Tokio, waarin wordt aange kondigd, dat binnenkort een oorlogsverkla ring van Japan te verwachten is. Een der gelijke stap zou een nieuwen toestand scheppen in verband met de neutraliteits- wet. Naar in welingelichte kringen verluidt, zou president Roosevelt besloten hebben deze wet niet toe te passen, teneinde China in staat te stellen in de Vereenigde Staten wapens en mu nitie te koopen. Volgens de te Washington ontvangen in lichtingen zouden de Japansche militairen voornemens zijn onmiddellijk na het ver klaren van den oorlog een blokkade af te kondigen. Hierdoor zou de mogelijkheid van incidenten met de Vereenigde Staten grooter worden, want de V. S. willen niet toestaan, dat hun schepen worden doorzocht. De minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, heeft medegedeeld, dat voor het geval Japan China formeel den oorlog zou verklaren, men in Washington een wijziging der neutraliteits- wet zou overwegen tot het afschaffen van de bepaling, welke een gelijke behandeling voor schrijft van den aanvallenden en den aange vallen staat. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt ver nomen, dat de Duitsche ambassadeur in China, dr. Oscar Trautmann, een audiëntie zou hebben aangevraagd bij Tsjang Kai Sjek, en Hankau reeds zou hebben verlaten op weg naar Nanking, teneinde aldaar den generalissimus te ontmoe ten. In Chineesche welingelichte kringen ge looft men, dat hij belast is de Chineesche regeering Duitschlands bemiddeling aan te bieden, en misschien wel pressie uit te oefe nen, opdat men een spoedig einde make aan het conflict. Men gelooft verder, dat Berlijn in volledige overeenstemming met Rome handelt. In het artikel in de „Popoio d'Italia", dat al gemeen wordt toegeschreven aan Mussolini, ziet men een aanwijzing, die zou bewijzen, dat de Duitsche stap in overeenstemming met de ziens wijze der Italiaansche regeering zou zijn. De Japansche consul te Hongkong ontkent met klem op een of andere wijze 'n dreigement tegen over het bestuur van Hongkong te hebben ge uit. Hij verklaart, dat zijn woorden op volkomen onjuiste wijze zijn weergegeven. De „Asahi Sjimboen" is van oordeel, dat het vraagstuk van het overnemen van de douane te Sjanghai door Japan moet worden opgelost door rechtstreeksche onderhandelingen tusschen China en Japan, aangezien de japansche regee ring in beginsel het ingrijpen van een derde mogendheid verwerpt. Naar de Chineesche pers bericht, hebben Japansche vliegtuigen tot twee keer toe Sjausjan bjj Hankau gebombardeerd. Hier door zijn verscheidene branden uitgebroken en een duizendtal woningen is vernield. Vijf honderd dooden zijn inmiddels herkend; het totaal aantal slachtoffers is nog niet be kend. r De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat de forten van Kiangsin nog voor een deel door de Chineesche verdedi gers zijn bezet. 0.a. zijn de Chineezen nog in het bezit van de batterijen luchtdoelartillerie aan de oevers van den jangtse. Hij voegde hieraan toe, dat de strijd ten Westen en Zuidwesten van het Tai-meer zich langzaam ontwikkelt. Het verloop van den strijd is bevredigend. Dit schijnt er op te wijzen, dat de opmarsch naar Nanking in langzamer tempo geschiedt. Tengevolge van de geruchten, dat de Japan sche legerleiding overweegt te Tsingtau troepen aan land te zetten, heeft een panische angst zich meester gemaakt van de Chineesche autori teiten. Alle schepen in de haven hebben op dracht gekregen onder stoom te blijven, gereed om binnen een half uur uit te varen. Alle Chi neesche banken worden gesloten, en de plaatse lijke autoriteiten ontruimen de stad. De geruchten, dat vijftig duizend man Ja pansche troepen bij Sjikkai aan land zouden zijn gezet, worden te Hongkong overdreven ge noemd. Het is niet mogelijk het juiste aantal te weten te komen, doch van Chineesche zijde wordt dit aantal geschat op driehonderd man. Gido Kobayashi, een zeer bekend boeddhis tisch priester, heeft medegedeeld bericht ont vangen te hebben uit Calcutta, waarin gemeld wordt, dat een vergadering, welke 250.000 Hin does vertegenwoordigde, een resolutie heeft aan genomen, waarbij de politiek van Japan in China wordt gesteund. Twee missionarissen, een Franschman en een Italiaan, zijn na een moeizamen voet tocht van Kasjing in Sjanghai aangekomen, en hebben verhaald, hoe het Katholieke weeshuis aldaar op 15 November jJ. door Japansche bombardementsvliegtuigen is vernield. De missionarissen erkennen, dat op het wees huis geen vlag was geheschen, en dat het vlak bij het huis gelegen was van generaal Tsjang Fa Kwei, den commandant der Chineesche troe pen in den Zuidelijken sector, De beide missionarissen deelden mede, dat 86 Chineesche weeskinderen den dood heb ben gevonden. Vier Fransche en vijf Chinee sche zusters, alsmede 150 uitgewekenen, zijn gevlucht en worden nog steeds vermist. De overste der Lazaristen heeft de zaak meï den Franschen ambassadeur opgenomen, ten einde het lot der vermisten te achterhalen. Toen de bommenwerpers verschenen, brachten de zusters de kinderen over naar uitgegraven schuilplaatsen. Een bom kwam echter midden in zulk een schuilplaats te recht en doodde 26 meisjes tusschen 9 en 15 jaar. Een tweede bom trof de inrichting voor zuigelingen. Zestig babies kwamen om het leven en twee Chineesche zusters wer den gekwetst. Toen gingen de overige zusters met 150 wee zen en volwassen uitgewekenen, waaronder vele gewonden, aan boord van een jonk en vluchtten het binnenland in. Tot dusver heeft men niets meer van hen vernomen. LONDEN, 2 Dec. (Havas). Eden heeft Woens dag Von Ribbentrop ontvangen. Men meent te weten, dat hij den Duitschen ambassadeur aan vullende mededeelingen heeft verstrekt over het na de BritschFransche besprekingen gepubli ceerde communiqué, en de voornemens der beide regeeringen ten aanzien van een „algemeene regeling" heeft uiteengezet. Eden zal heden Grandi ontvangen. LONDEN, 2 Dec. (Havas). Volgens een door het Britsche ministerie van Koloniën ontvangen telegram zijn 53 personen gedood of verdwenen tijdens overstroomingen, die het grootste ge deelte van het eiland Jamaica hebben verwoest. Er is meer dan vijftigduizend pond sterling schade aangericht. Meer dan driehonderd per sonen zouden op het oogenblik dakloos zijn. De ten Zuiden van Egmond aan Zee gestran de logger K.W. 57 is vannacht te omstreeks half drie met sleepboothulp vlot gekomen. De logger heeft geen schade opgeloopen. Dit bedrag hoopt men door den pas begonnen verkoop van postzegels en briefkaarten VOOR HET KIND bijeen te brengen. Dat kan wanneer ieder die een dubbeltje missen kan dit besteedt voor dit grootsche nationale werk van weldadig heid. De min van H. M. de Koningin, de weduwe E. van de ZandeSchouten, te Apeldoorn, heeft Woensdag onder veel belangstelling haar 85sten verjaardag gevierd. Van heinde en ver bereikten haar gelukwenschen. Veel bloemstukken sierden haar woning. Mejuffrouw A. L. Schoch, de di rectrice van de particuliere zaken van H. M. de Koningin, kwam haar namens de Koningin ge lukwenschen. Ook vervoegde zich Jhr. A. J. B. van Suchtelen van de Haare, intendant en op perhoutvester van de Koningin, bij haar. Woensdag 5 Januari 1938 zal de Ned. Heide maatschappij te Arnhem 50 jaar bestaan. Dit feit zal op dien dag eenigszins feestelijk in Musis Sacrum worden herdacht met een buiten gewone algemeene vergadering, een receptie en een feestmaaltijd. Op bijna 56-jarigen leeftijd is te 's-Hertogen- bosch, na een zeer langdurige ziekte, overleden mr. J. H. M. van Roosmalen, uitgever van de Provinciale Noordbrabantsche en 's-Hertogen- bossche Courant. De definitieve ontvangsten der Nederland- sche Spoorwegen over de maand Augustus '37 bedroegen totaal f 9.890.268 tegen f 9.042.016 over 1936. De totale ontvangsten van 1 Januari af waren f 68.028.847 tegen f 63.984.559 in het zelfde tijdvak over 1936. Naar wij vernemen, is aan ir. F. A. Brandt, afdeelingschef le kl. te Utrecht hgb., met ingang van 1 Januari 1938 eervol ontslag verleend on der toekenning van wachtgeld. „Voor het kind". Aan alle postkantoren in ons land worden thans weer de weldadigheidspostzegels en prentbriefkaarten ten bate van het misdeelde kind verkocht Sedert langen tijd is het vóór 1914 zoo befaamde Europeesche orkest absoluut van de Wijs en finaal den slag kwijt. Het produceert alleen nog maar cacophonieën. Tel kens wordt een der spelers rabiaat en strijkt of blaast tegen de anderen in. In den laatsten tijd is het niet pluis in den Italiaanschen hoek. Er is veel Zuidelijk temperament daar, en, als het losbreekt, dan wordt het wild a-tonaal. Zonder beeldspraak: de Italiaansche perscampagnes bederven in de laatste weken voortdurend de toch al niet frissche atmosfeer in Europa. Wij hebben eerst het incident met de Tribuna ge had, wier correspondent te Parijs had durven pleiten voor Italiaansch-Fransche toenadering, welke momenteel te Rome niet wordt ge- wenscht. Het artikel werd in beslag genomen en de ongelukkige correspondent aan den dijk gezet. Dan kwam de geschiedenis met den Fran schen minister van Marine, monsieur Cam- pinchi, die door de Giornale d'Italia en de La- voro fascista in staat van beschuldiging werd gesteld, wijl hij „angeblich" aan boord van de „Général Bonaparte" een rede tegen Italië zou hebben gehouden, waarin hij de bemanning van het schip zou bezworen hebben, Corsica tegen een mogelijken Italiaanschen aanval te verde digen. Minister Campinchi is zelf Corsicaan en het is best mogelijk, dat hij het bekende Cor- sicaansche temperament wat heeft laten schie ten. Frankrijk heeft meer van die Corsicanen met onstuimig bloed, die hun woorden niet op een Weegschaaltje plegen te leggen, zooals daar bijvoorbeeld zijn de oud-politieprefect Chiappe minister Piétri, maitre de Morogiafferi en Pozzo di Borgo, die nog een soort bloedveete met de Bonapartes heeft en daarom Bourbonsche par tijganger is. Maar hoe dan ook, Campinchi heeft ten stelligste ontkend, deze redevoering te heb ben gehouden. Prompt wees toen het Italiaan sche bureau Stefani tijd en plaats aan: Tou lon, aan boord der „Général Bonaparte", 11 uur 's morgens 23 October 1937. De Fransche minis ter bleef ontkennen en thans komt ook de be manning van het schip met den wereldberoem- den naam verklaren: „Tegenover alle insinua ties van de Italiaansche pers jegens minister Campinchi stellen wij, zeelieden van de „Géné ral Bonaparte," het meest formeele démenti." Het klinkt als een touche. De Italiaansche pers zal nu wel weer met een fanfare antwoorden. En het Europeesch concert is weer eens niet om aan te hooren. De wanklanken gaan verder. Zondag U. is de Italiaansche pers een campagne teger. het Fransche leger begonnen. Zij tracht de zedelijke zwakheid en de desorganisatie van dat leger in den wereldoorlog bloot te leggen Zy stelt het voor, alsof de Italiaansche solda ten de Fransche gered hebben, dit in antwoord op het ongunstige oordeel, dat zekere Fransche couranten kort geleden over de waarde van de Italiaansche krygsmacht hebben uitgesproken. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Parijs meldt, heeft deze nieuwe campagne in de Fransche hoofdstad weinig indruk gemaakt: „Het moeten een of meer bladen geweest zyn die zich door hun anti-fascistische gezindheid lieten verblinden en waarvan de zienswy ze daarmee de beteekenis verliest. In geen geval werden zij van overheidswege geïnspireerd. Nu nog neemt de pers hier tegenover dit stelsel matige kwetsen van de Fransche gevoeligheid een waardig voorbehoud in acht, ofschoon de Piccolo 'n reeks artikelen aankondigt over mui- teryen en fusillades in het Fransche leger." Deze geheele campagne viel samen met het bezoek van Chautemps en Delbos aan Londen. Het is moeilük geen verband tusschen campagne en bezoek te leggen. Maar hoe dan ook, de Fransche regeering zag in, dat zulk een cam pagne in ieder geval schadeiyk was en zy liet den secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Alexis Leger, protestee ren by den Italiaanschen zaakgelastigde Prunas. Leger wees er op, hoe het mogelijk was, dat een aan het toezicht der Italiaansche regeering on derworpen pers toestemming kan krijgen, zóó fel te polemiseeren en stelde in het licht, hoe zeer een dergelijk optreden schade kon toebren gen aan de goede betrekkingen tusschen beide landen. Hij vroeg daarom, een einde te doen maken aan de perscampagne. Primas antwoord de geen instructies te hebben en de zaak aar. zijn regeering te zullen voorleggen. Dit onder houd tusschen Leger en Prunas had Zaterdag middag plaats. Of er een antwoord van de Italiaansche regeering is afgekomen, is niet be kend geworden. Maar twee dagen later publi ceerde de Popoio d'Italia weer een artikel, dat wel niet tegen Frankrijk was gericht, maar waarin met alle mogendheden tegelijk een loopje wordt genomen en waarin de draak wordt ge stoken met den arbeid van de Brusselsche Pa- cific-conferentie, de overwinning van Japan in China wordt voorspeld en China de raad wordt gegeven Tokio om vredesvoorwaarden te vragen. Het artikel wordt in de heele internationale pers aan Mussolini zelf toegeschreven. Het bevat een verdienden hoon op de gebleken volslagen mach teloosheid der conferentie, al is het zéér jam mer, dat het zoo onomwonden party trekt voor het aanvallende Japan. Indien China werkelijk meent, zoo schryft de Popola d'Italia, dat collectieve bystand te wachten is, dan beteekent dit, dat het land voor bestemd is zelfmoord te plegen. Het is duideiyk geworden, dat Japan alle veldslagen zal win nen en China zal dwingen zich over te geven. Daar een collectieve actie opnieuw mislukt is, biyft China niets anders over dan de vredes voorwaarden van Japan te vragen. Misschien zijn die voorwaarden wel minder strak dan men aanneemt. Een ding is zeker: Japan is bezig de landkaart van 't Verre Oosten te wijzigen, en zy die anders dachten, hebben op het verkeer de paard gewed. Na te hebben opgemerkt, dat de uitgebreide collectie van mislukkingen, waarover Genève beschikt, met het fiasco van Brussel is verrykt, verklaart de Popoio d'Italia, dat het ydele hoop is te trachten den natuuriijken loop van de onweerstaanbare levensimpulsen der volken te gen te houden. Het hoofdartikel besluit met de opmerking, dat dit minder aangenaam moge klinken in de ooren van „humanitaire" oude vrouwen, maar het is thans een publiek geheim, dat het kanon zich steeds beter verstaanbaar zal maken dan alle moties van Genève en an dere plaatsen, zoowel in verleden, heden als toekomst. Zooals gezegd, het artikel is verdiend. De conferentie van Brussel was een blamage als nooit te voren. Het artikel is echter zóó ver ver wijderd van den weg, dien de mogendheden zou den willen gaan, dat het land, waarin het ar tikel werd geboren, Italië, geheel los komt te staan in het 'Europeesch concert, dat op die manier heelemaal niet meer by elkaar is te houden. De hoon van het artikel is goed, de geest die er uit spreekt, is verderfeiyk. In verband met de diefstallen in de vak school voor meisjes te Zutfen is thans ook de concierge Van der M. gearresteerd. Het echt paar Van der M. is ter beschikking van de justitie gesteld. Tegen de schoonzuster van het echtpaar, by wie een koffer vol goederen, welke in de vak school gestolen waren, in beslag werd genomen, heeft de politie wegens heling proces-verbaal opgemaakt, Onze eenmaal goede, oude wereld is leelijk gebarsten zoodat het gevaar steeds dreigender wordt, dat zy eens op een kwaden dag in twee stukken uiteen zal vallen. Hoe dichter de dictatuurlanden bijeenkruipen onder de zwarte parapluie van het anti-bolsjewisme een prachtig middel om ook andere, minder eerzame be doelingen te verbergen hoe sterker de anti-dictatoriale landen zich aaneensluiten onder de leuze van verdediging der democra tie een leuze, waarin veel communistische hartstocht meeschreeuwt. Het schrikbeeld van twee tegengestelde politieke kampen, die elkaar op leven an dood zullen gaan bestreden en alles zullen vernietigen, wat tusschen hen ligt, wordt steeds minder hersenschimmig. Was het christendom met zyn beginselen van naas tenliefde en rechtvaardigheid, van vrede en verzoening, er niet, dan zouden wij wezeu- ïyk aan het alternatief: fascisme of bolsje wisme als aan iets onvermijdelijks kunnen gaan gelooven. Tegenover den driebond DuitschlandItaliëJapan met zijn machts- en geweldpolitiek, die de wereld brutaliseert met geforceerde „faits accomplis", staat een machteloos voor vrede en recht pleitende Volkenbond, waarin ook de Sovjet-Unie met veel vertoon van internationale schijnheilig heid aan de raadstafel heeft plaats geno men, staan de groote en kleine democratieën, ten deele min of meer geïnfecteerd met den door professor Dimitrof van de Komintern verspreiden Volksfrontbacil, en alle alleen maar geleid door het meest directe eigenbe lang. Deze toestand biedt een buitengewoo.i vruchtbaren bodem zoowel voor nieuwe ge welddaden van de zijde der expansie-zoe kende autoritairen als voor het succes der door Moskou gepropageerde democratiscne verbroedering met bolsjewistische by- of hoofdbedoelingen. Hoezeer de nieuwe Komintern-tactiek om in plaats van met scherpen com- munistischen azijn met zoete demo cratische stroop vliegen te vangen succes heeft, biykt weer uit 't voorbereidend accoord dat na vyf dagen onderhandelen te Moskou is tot stand gekomen en waarin de voorwaar den geregeld worden voor de vorming van een eenheid in de vakbeweging tusschen de Rus sische bonden en het Internationale Vak verbond. Ofschoon het accoord nog aan de goedkeuring van de centrale instanties der betrokken partyen moet worden onderwor pen, beschouwt men de in Moskou bereikte overeenstemming toch als een beslissenden stap, waardoor het I. V. V. twintig milliom nieuwe leden zal winnen. De voorwaarde i van het accoord moeten streng geheim ge houden worden om een herhaling te voorko men van het incident van 1925, toen de En- gelsche arbeidersleider Citrine met het doel tot een aansluiting van. de Russische vak- üwi verdrijft Usnel en zeker met Kokend 2 st u ks.50 ct^JZaaef doosje.2 stuks J Oct bonden te komen naar Moskou reisde en de voorbarige publicatie van t tot stand ge komen accoord zulk een campagne in de Engeische pers ontketende, dat het geheele plan in duigen viel door oneenigheid in den boezem der Engeische vakvereenigingen zelf. Wat in 1925 mislukte, staat thans op het punt te slagen, tenzij er we derom een algemeene storm van verontwaardiging zou opsteken by de wezen- ïyk democratische arbeiders, die noch van de dictatuur van rechtsch noch van die van linksch iets willen weten, omdat zy beide even gevaarlijk achten voor hun rechten en vrijheden. Léon Jouhaux, de vice-voorzitter van het I. V. V., die door middel van de Confédération du Travail in Frankrijk een den communisten zeer gelegen komenden druk op de Volksfrontregeeringen uitoefent en een werkzaam aandeel heeft gehad in de tot standkoming van het onderhavige ac coord met Moskou, heeft op een vraag aan gaande een eenheid op politiek terrein ge antwoord, dat het hem niet aanging, aan gezien hij zich uitsluitend tot het gebied der vakorganisatie beperkte. Tydens de be sprekingen echter hebben de gedelegeerden van gedachten gewisseld over den algemee- nen toestand, de oorlogsgevaren en 't fas cisme, en kwamen zij overeen de actie te gen deze gevaren voort te zetten en in kracht te doen toenemen. De politiek en met name de Moskousche volksfrontpolitiek speelt hier dus wel degeiyk een heel groote rol, zooals men trouwens van het Spaan- sche-peperroode I. V. V. niet anders kon eerwachten. v De gedelegeerden van het I. V. V., waar van het initiatief van dit accoord uitging, zyn dus bereid uit louter anti-fascisme en pure „democratie" twintig millioen Sovjet knechten en arbeidsslaven van den bolsje- wistischen Tsaar Stalin in hun organisatie binnen te halen, zooals de groote democra tieën uit louter anti-fascisme de Sovjet-Unie in den Volkenbond hebben binnengehaald. Elke zelfbewuste, door de leugens vqn Mos kou nog niet ingesponnen arbeider, die het ernstig met zijn strijd tegen onverschillig welke dictatuur en terreur meent, zal zich dienen te verzetten tegen den intocht van t stalen paard van Moskou binnen het I. V. V., want dit paard is verraderlyker en ge- vaariyker dan het houten beest, waaraan Troje zijn ondergang heeft te wyten ge had. Het bekend worden van de voorwaar den van het getroffen accoord behoeft daar voor niet te worden afgewacht, want de dui vel pleegt zich noch aan accoorden noch aan voorwaarden te houden. De geschiede nis van zooveel geschonden accoorden en niet nagekomen voorwaarden, vooral in de laatste jaren, bewijst dit maar al te over tuigend. Met Beëlzebub Beëlzebub uitdry- ven is een onderneming die door Chris tus zelf gebrandmerkt is als een tot mislukking gedoemde. De Beëlzebub van Moskou die met het tyrannieke Stachanow- systeem de arbeiders erger exploiteert dan het meest meedoogenlooze Taylor-systeem, zal zelfs de West-Europeesche communis tische arbeiders niet meer verkiesiyk ïykeu boven de hun vrijheid en recht beperkende dictaturen van welken aard ook, indien sy zijn „weldaden" maar eens aan den lijve konden ondervinden. In het officieel orgaan van den Alg. Ned. Zuïvelbond troffen wij een ingezonden stuk aan van J. N. W., een insider der Engeische boter markt, die een verklaring geeft van de gewel dige schommelingen van den boterprys gedu rende de afgeloopen maanden. Het stuk lijkt ons belangrijk genoeg om het nagenoeg ge heel over te nemen: Sedert drie jaren bezoek ik elke week Engeland als exportmanager der door mij vertegenwoor digde exportorganisatie. Naast den verkoop, heb ik een verklaarbare interesse voor het wel en wee der wereldmarkt van onzen handel. In samenwerking met eenige zeer beduidende En geische importeurs bestudeeren wij regelmatig de statistieken en uit het verloop van deze ob serveeringen is wel gebleken, hoe weinig waarde deze statistieken hebben voor een werkelijk juist overzicht. De hoofdschakel aan den ketting ontbreekt n.m.l. steeds en wel het juiste kwan tum boter dat door de consumptie is opge nomen en verbruikt. De wekelijksche berichten omtrent den „voor raad" boter in het Britsche Ryk zijn voor den werkeiyken kenner van de markt'van nul en geener waarde. Deze berichten zijn gebaseerd op de voorraden welke in de openbare koelhuizen zijn opgeslagen. Doch men kan onmogelijk tot eene benadering der geheime voorraden over gaan. Er zijn steeds geheime voorraden boter in Engeland aanwezig. Alleen in Londen zijn zeker een twintigtal flinke privé koelhuizen, welke zeer beduidende kwanturns op kunnen nemen; over de provincie wil ik nog niet eens uitweiden. In deze privé koelhuizen worden de groote speculatieve posten boter ondergebracht. Men begint gewoonlijk reeds in Februari met het verzamelen van groote partijen. Aanvankelijk met de koloniale soorten, welke elke 4 tot 6 weken ververscht worden, door de oudste par tyen in de consumptie te brengen en deze te verruilen met nieuwe „arrivals". Dan slaat men iets later in het jaar, gedurende de „continental milk flush" ook groote partijen Nederlandsche, Letlandsche, Estlandsche en andere soorten op. Zoodra de aanvoeren van koloniale soorten schaarscher beginnen te worden, gebruikt men deze partyen als „price slump arguments". De pryzen, welke door de afname der Europeesche productie dan natuurlijkerwijze beginnen te stijgen, tracht men met allerlei trucs op een zoo laag mogelijk peil te houden. Men koopt dan eenvoudig niet. D.w.z. officieel koopt „men" niet en bevordert daardoor dringende aanbie dingen, hiervan maakt men dan gebruik door „achterom" door middel van de Brokers deze partijen toch tegen gedrukte prijzen te koopen. Het is dan natuurlijk dat de Broker op zyn eigen naam koopt, alhoewel hij slechts als een makelaar te beschouwen is en slechts tegen een kleine commissie deze boter doorfactureert. Plotseling verandert men dan van taktiek. Wanneer men dan genoeg boter in voorraad heeft, heet het plotseling dat er weinig boter onderweg is. Allerlei onware geruchten wor den gelanceerd. „Amerika koopt", „Frankrijk heeft continetitale boter noodig" etc. etc. Eiken dag is er wat nieuws. En „men" begint plotse ling op eigen naam wild in te koopen, voorstel lende alsof men zich vergist heeft en zich nu moet indekken, vóór dat het „te laat" is. Men begint wild te" worden. Iedereen die eenigen voorraad heeft begint huiverig te worden om te verkoopen, men vraagt bü Jan en alleman om boter en de prijzen worden ongemotiveerd in de hoogte gejaagd. Wanneer men zoover is, is het doel bereikt. Door dezelfde Brokers, men vermijdt angst vallig onder eigen firmanaam te manïpuleeren, laat men thans de oude en goedkoöpe partijen met reuze winsten verkoopen, terwijl men zeif thans voor een „vliegende markt" zorgt, door steeds op eigen firmanaam kleine partijen uit de markt te nemen en vooral overal aan te vragen of er nog wat te koop is. Zoo „trekt" men de markt, totdat de groote voorraden van eigenaars verwisseld zijn. Wanneer zulks heeft plaats gevonden wordt het roer weer omge worpen. Dan heet het plotseling dat er veel onderweg is. Men koopt dan ook geen kistje of vaatje boter meer en laat de markt aan de „boterbezitters" over. De gevolgen zyn ons allen welbekend. De grootste beroerdigheid van alles is, dat men de huismoeders in massa naar de marga rine-consumptie jaagt en het is een bewezen feit dat de boterhandel veel veeren moet laten, alvorens men dit belangrijke gilde weer tot boter koopen terug brengt. Dat deze speculanten dan tenslotte met eenig verlies, natuurlijk in geen verhouding tot de gemaakte winst staande, blijden zitten, is hun totaal onverschillig. Den grooten buit hebben zij binnen. Wie de zware verliezen moet dragen is ons allen welbekend. De laatste „Hausse" is feitelijk slechls door één boterimporthuis te Londen opgebouwd. Men berekende, dat deze firma op een gegeven mo ment ongeveer 50 pCt. der koloniale boter- voorraden in handen had of controleerde en de markt dus kon dirigeeren hoe zy maar wilde. Woensdag had een aanvaring plaats tus schen een provinciale boot, die den dienst on derhoudt van Terneuzen naar Hoedekenskerke en een motorschip van den beurtvisscher A. Huizen, uit Ellewoutsdyk. De provinciale boot kreeg vrywel geen schade, maar het motorschip werd beschadigd boven de waterlyn. De beurtschipper kreeg hierby een snywond. Na verbonden te zyn, heeft hy de reis om twee uur voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9