Nachtelijke vuurzee te Winter s wij k Wrijving in internationale concessie te Sjanghai Prins heeft goed geslapen Het nieuws van heden BONTWEVERIJ DOOR BRAND VERWOEST Een Fransch-Japansch incident Negrin ontvangt Attlee DE BAROMETER „MIJNHARDTJES' ¥EREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20902 Ongeveer 350 arbeiders van „De Batavier" zijn werkloos geworden Een kwart millioen schade Ernstig gevaar voor omgeving LAWINE OVERVALT 16 PERSONEN Matsoei doet den Britschen politie commissaris van de intern, concessie een memorandum met de Japansche eischen overhandigen Steeds driester optreden van Japan De Britsche pers over de parade De „Piet Hein" in wintercostuum! In een groote hoes gehuld, ligt de „Piet Hein" in de Sixhaven te Amsterdam Italië en Japan Franco bombardeert dorpen ten Zuid-Oosten van Madrid Twee vliegtuigen neer gestort Bij de manoeuvres der Ameri kaansche luchtmacht Canada in den wereld oorlog Waarom verscheen er nog steeds geen „officieele geschiedenis" De hoofdpijn verschijnt met tusschenpoozen Gunstige ontvangst van Delbos Hij stelt Beek op de hoogte van de Londensche besprekingen Na negentien jaar achterhaald Groepscommandant staat voor diefstal terecht DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN KROON-BEHANGSELS Het Weeriiiiiiiii|iiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiihiiiih^ Een bril van KEIP houden Uw oogen op peiL Het treinincident aan de Poolsche grens Russische lezing volgens Polen onjuist Geen vrede in de vak organisaties De onderhandelingen tusschen Lewis en Green mislukt Tijgers op Tasmanië van allerlei aard NIEUWE HAARLEIHSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In de machinistenschool te Rotterdam is Vrijdag de tentoonstelling Ontdek uw stad" officieel geopend door den minister van Socialg Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme. De minister bezichtigt de maquette van het nieuwe gebouw voor de volksgezondheid. Rechts de heer H. van Dijk, leider der expositie In den afgeloopen nacht heeft te Win terswijk een groote fabrieksbrand gewoed. Hoewel het vuur de fabriek, waarin de brand is uitgebroken, totaal heeft ver woest, mag geconstateerd worden, dat de brandweer erin geslaagd is, een ramp, welke op zeker oogenblik dreigde, te voor komen. Zij is erin geslaagd den hevigen vuurgloed, die dreigde over te slaan naar een aantal aan. de overzijde van de straat gelegen gebouwen, waar eenige perceelen reeds vlam hadden gevat, tijdig te stuiten. Het was omstreeks half twee vannacht, toen eenige commiezen, die op nachtpatrouille wa ren, in het achtergebouw van de bontweverij „de Batavier" voorheen firma J- Willink en Paschen een hevigen vuurgloed ontdekten. Ook eenige bewoners uit de omgeving, die wat laat naar bed gingen, bemerkten ongeveer gelijktij dig, dat er brand in de fabriek was uitgebro ken. Onmiddellijk werden de brandweer en de plaatselijke autoriteiten gewaarschuwd, terwijl ook de in de nabijheid wonende machinist werd geroepen. Hij was een der eersten, die met eenige personen, die het vuur ontdekt hadden, ter plaatse kwamen. Deze laatsten gingen de fabriekspoort binnen en begaven zich naar de achter het voorgebouw gelegen binnenplaats. Hier sloegen de loeiende en brullende vlam men, die gretig voedsel vonden in het laag op getrokken oude deel van de fabriek, hun tege moet. Daar Winterswijk over slechts een motor- Bpuit naast de handspuiten, welke op de wa terleiding werken beschikt, achtte de bur gemeester, de heer J. A. R. Bosma, die spoedig na het ontdekken van den brand ter plaatse Verscheen, het wenschelijk de hulp in te roepen van de motorspuiten van Aalten, Groenlo en Lichtenvoorde. Van deze heeft echter alleen de motorspuit uit Aalten medewerking behoeven te verleenen, daar, toen de andere motorspui ten op de plaats van den brand kwamen, men het vuur zoover meester was, dat voor verdere Uitbreiding niet behoefde te worden gevreesd. De brand is ontstaan in de eigenlijke bontweverij. Door den feilen wind sloeg het vuur over naar de spoelerjj, de pretteerderjj en de ververij, welke afdeelingen in het drie verdiepingen hooge voorgebouw waren ge legen. Als een brandende fakkel, die tot ver in den mtrek zichtbaar was, stond de fa briek in den donkeren winternacht, de directe omgeving hel verlichtend. Op zeker oogenblik sloeg het vuur over naar de gebouwen w«lke aan de andere zijde van de Willinkstraat zijn gelegen en vat ten de gereformeerde kerk, de sociëteit »De Eendracht" en een zestal particuliere woningen vlam. Het was toen dat vaststond, dat er van de fabriek zelf niets meer te redden viel en dat de brandweer, werkende met zes tien stralen, zich er in hoofdzaak toe be perkte, de reeds aangetaste gebouwen te behouden en verdere uitbreiding te voor komen. Daarin is de brandweer zooals gezegd, ge slaagd. Wel hebben al deze gebouwen aan de buitenzijde brandschade gekregen en enkele particuliere huizen zooveel waterschade opge- loopen dat zij op het oogenblik onbewoonbaar zijn, doch het vuur is gestuit. Pel woedde het vuur den geheelen nacht in de fabriek. Nu en dan stortte een ge deelte van de gebouwen in of vielen machi nes van de hoogste verdieping door de ver nielde vloeren naar beneden daarbij steeds het vuur opnieuw doen oplaaiend. Met man en macht werd gewerkt om het vuur te stuiten aan den eenen kant, om te redden wat er te redden viel aan den anderen kant. Uit het directiekantoor dat door een brand muur van de eigenlijke fabriek is gescheiden, werden de boeken en belangrijke bescheiden gehaald en voorloopig ondergebracht in de in de nabijheid gelegen rijks hoogere burgerschool. Ook uit de gebouwen aan de overzijde van de straatj welke door de bewoners moesten worden ont ruimd werd zooveel mogelijk gered. Hedenmorgen tegen zes uur stond wel vast, dat verdere uitbreiding van den brand niet te vreezen is. Van toen af kon aan de nablussching, welke met acht stralen hedenmorgen om negen uur nog voortduurde, worden begonnen. Van de fabriek is niet veel meer over dan eenige stukken muur. Het gedeelte van cte Wilinkstraat nabij de fabriek toont een beeld, als na een bombardement. Het geheel is een groote ruïne en het verkeer door de straat is omnogelijk geworden. Dit moest worden om gelegd. Tengevolge van dezen brand kan ook de tweede fabriek „De Pol" van dezelfde on derneming niet werken, daar de transfor mator-inrichting in de afgebrande fabriek was gevestigd en de tweede fabriek derhalve nu zonder stroom zit. In totaal zijn daar door voorloopig ongeveer driehonderd vijftig arbeiders werkloos. Bovendien zullen de weverijen van Pop pers en de stoomweverij van Meyer ink van daag moeten stilstaan, daar het provinciaal electriciteitsbedrijf in verband met mogelijk groot gevaar ook den stroom naar deze fabrieken heeft afgesneden. Hoe groot de schade zal zijn, kon hedennacht nog niet worden vastgesteld. Deze zal zeker ongeveer een kwart millioen gulden bedragen. De oorzaak van den brand kon nog niet wor den vastgesteld. Er is Vrijdag op de gewone wijze in de fabriek gewerkt en toen 't personeel de fabriekslokalen verliet, was er niets bijzon ders aan de hand. Voor zoover bekend, zijn de gewone controlemaatregelen genomen. Behalve de burgemeester waren nog verschei dene andere plaatselijke autoriteiten op het terrein van den brand aanwezig. Ook de drie directeuren der onderneming, de heeren J. Wil link, A. J. Willink en J. G. Korteling, versche nen spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse. Gedurende den nacht was er niet veel publiek op de been, doch in den loop van den ochtend had de politie druk werk met het afzetten van de omgeving van de fabriek. ATHENE, 4 Dec. (Havas). In het dorp Ka- kotruha in Thessalië zijn zestien personen on der een lawine bedolven. Er is hulp onderweg. SJANGHAI, 4 Dec. (Havas.) Omstreeks tien uur in den ochtend kwamen vijf Ja pansche legerauto's aan de grens van de Pransche nederzetting te Sjanghai om door deze naar Nantau te gaan. Gedurende twee dagen staan de Pransche autoriteiten toe, dat de Japansche vrachtauto's door de nederzetting rijden om Nantau te voor zien van levensmiddelen e. d., doch dan -moet de bewapening van deze auto's tot het uiterste beperkt zijn en moeten zij vergezeld worden door de politie van de nederzetting. De vijf wa gens nu, welke vanochtend door de nederzetting wilden rijden, voldeden niet aan deze voor waarden en werden derhalve tegengehouden. Na een uiteenzetting van de Japansche con sulaire autoriteiten, welke naar de plaats van het incident waren geroepen, heeft de Japan sche officier, die het uit vijf vrachtauto's be staande convooi commandeerde, een toestem ming van h^t Pransche consulaat voorgelegd aan den commandant van de Pransche politie. Hierna namen Fransche politiemannen plaats op de auto's, waarna deze door de nederzetting mochten rijden. De vertegenwoordiger van den Japan- schen opperbevelhebber Matsoei heeft giste ren den Britschen commissaris van politie van de internationale nederzetting een me morandum overhandigd, waarin wordt ver langd 1. De Japansche troepen hebben het recht op ieder punt de internationale nederzetting te betreden. 2. De politie van de nederzetting zal maat regelen nemen om herhaling van dé incidenten van gisteren te voorkomen. 3. Indien deze stappen niet voldoende zijn, dan heeft het Japansche leger het recht alle noodzakelijke maatregelen te nemen tot het handhaven van de rust in de nederzetting. 4. Indien het Japansche leger van meening is, dat de politie van de nederzetting niet bij machte is dë anti-Japansche gevoelens vol doende te onderdrukken, dan behoudt het Ja pansche leger zich het recht voor alle nood zakelijke maatregelen te nemen met inbegrip van het verhooren van personen en het doen van huiszoekingen. Dit memorandum zal vanmiddag in den ge meenteraad worden behandeld. Hoewel het werpen .van een handgranaat naai de paradeerende Japansche troepen te Sjanghai in Japan opzien heeft gebaard, wordt in de bla den geen commentaar hierop geleverd. De pers beperkt zich tot het publiceeren van een com muniqué van het Japansche militaire hoofd kwartier te Sjanghai, waarin wordt medege deeld, dat het incident is geregeld, doordat de gemeentelijke autoriteiten van Sjanghai de Ja pansche eischen hebben aanvaard. Minister Huil heeft medegedeeld, dat de Aroe- rikaansche consulaire en diplomatieke vertegen woordigers te Sjanghai en Tokio getracht heb ben de Japansche regeering van een parade in de internationale nederzetting te doeh afzien. Met een merkbare opluchting maakt de Brit sche pers melding van de betrekkelijk weinig ernstige incidenten, welke zich gisteren voor deden bij de parade van het Japansche leger in Sjanghai. Alle bladen zijn van oordeel, dat deze parade zeer geschikt was om de spanning nog te vergrooten. De Times formuleert in een hoofdartikel de Japansche houding aldus: ,,Een ergerlijk besluit om de superioriteit van Japan te bevestigen." Het blad wijst er verder op, dat de openbare meening in Japan den Europeeschen grooten mogendheden niet gunstig gezind is, in het bij zonder Engeland niet. Het.is dus niet te ver wonderen, wanneer deze parade door de Japan sche openbare meening zou worden toegejuicht. De Daily Telegraph herinnert eraan, dat de b&rekkingen tusschen beschaafde staten zoo wel van hoffelijkheid als van de oprechtheid der bedoelingen afhangen. Zelfs de beste vrienden van Japan in het Verre Oosten zullen moeten erkennen, dat de parade van gisteren bewijst, dat Japan deze essentieele deugden niet bezit. Het geluk, alsmede de gereserveerde houding van de bewoners van de concessie hebben doen voorkomen, dat de incidenten uitliepen op een massaslachting. Het blad vraagt zich intusschen af, of het niet de bedoeling van de Japansche autoriteiten is geweest, incidenten uit te lokken, toen zij tegen alle protesten in toch hun wil doorzetten en de parade hielden, welke door niets werd gerechtvaardigd. De Daily Herald wijst op den ernstigen toe stand te Sjanghai en Hongkong en op het ge vaar, dat de Britsche belangen loopen. De vei ligheid en de handelsbelangen, zoowel als de vrede, hangen af van het handhaven van de internationale wetten en orde. De Daily Express vraagt zich af, in verband met het incident aan de grens van de Pransche nederzetting hedenochtend, met welk recht Ja pan zich veroorlooft, bevelen te geven aan de vreemdelingen in China. De Italiaansche ambassadeur te Tokio, Auriti, heeft vanochtend een onderhoud gehad met den Japanschen vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Horinoetsji. Omtrent het onderhoud is verder niets medegedeeld. Vele Australiërs, Duitschers en Amerikanen strijden voor China, aldus heeft een zakenman te Sjanghai verklaard in een onderhoud met een journalist, toen hij te Sydney arriveerde. Een enkele Amerikaansche vlieger heeft de Ja pansche troepen bij Sjanghai nacht aan nacht bestookt gedurende vele weken, voordat de Chi- neezen terugtrokken. Hij ontkwam na den Ja panschen linies aanzienlijke schade te hebben toegebracht. BARCELONA, 4 Dec. (Havas) Attlee is Vrijdagmiddag in gezelschap van mrs. Wil kinson en Philip Noel Baker te Barcelona aangekomen. Gedurende hun verblijf in Spanje zullen zij eeregasten van Negrin zijn. Attlee heeft reeds een bezoek gebracht aan Negrin. Generaal Miaja heeft medegedeeld, dat vlieg tuigen van Franco de dorpen Tarancon, aan den weg naar Valencia, en Fuentiduena de Tajo, ten Zuid-Oosten van de hoofdstad gebombardeerd hebben. Het aantal slachtoffers was nog niet bekend. MIAMI (Florida), 4 Dec. (D. N. B.) Bij het begin van de manoeuvres van de Amerikaan sche luchtmacht op het vliegveld van Miami, waaraan meer dan vijfhonderd toestellen deel nemen, zijn gisteren twee toestellen orhlaag gestort. De beide piloten zijn om het leven ge komen. Aan den ingang tot de parlementsgebouwen in het Senaatsgebouw te Ottawa is een bord gehangen met de volgende mededeeling: „Een belooning van honderd roebel in tsaris tisch bankpapier zal direct worden uitbetaald aan diegenen, die een redelijken uitleg zal kun nen geven van wat gebeurd is met de „officieele geschiedenis van Canada in den wereldoorlog". Tevens wordt er op het bord de aandacht op gevestigd, dat negentien jaar na het beëindigen der vijandelijkheden en zestien jaar nadat het plan was opgeva,t om deze geschiedenis op te stellen en uit te geven, geen enkel geschrift te dien aanzien is verschenen. Vermoedelijk zullen bij de opening van de zitting in Januari e.k. leden van het Parlement, die in den wereldoorlog hebben meegevochten, scherpe critiek oefenen op alle regeeringen vanaf 1921 in verbind met het niet-verschijnen van het geschiedschrift. Tusschen de jaren 1918 en 1921 is een groot aantal verslagen van ba taljons en legercorpsen opgezameld en in 1921 werd een commissie ingesteld om het verza melen van geschriften te voltooien en de uit gifte van „De officieele geschiedenis van Cana da in den wereldoorlog" in acht boekdeelen voor te bereiden. Men wijst er op, dat het elfde boekdeel van de officieele oorlogsgeschiedens van Australië negen jaar geleden verscheen en dat de ge schiedenis van Engeland en van de Vereenigde Staten reeds jaren uit is. De Duitsche Staatssecretaris dr. Meiszner is tot minister van Staat benoemd De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons hedenochtend te 10.15 uur het volgende com muniqué: De algemeene toestand blijft goed. Prins Bernhard heeft in den afge- loop^i nacht goed geslapen. De hoofdpijn verschijnt met tusschen poozen. WARSCHAU, 4 Dec. (Pat.) De Pransche minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, heeft een bezoek gebracht aan zijn Poolschen collega, Beek, en anderhalf uur met hem gesproken. Het eerste onderhoud tusschen Beck en Del* bos heeft den gunstigen indruk bevestigd, die door de hartelijke ontvangst te Warschau ge wekt was. Dit eerste onderhoud was gewijd aan een algemeene gedachtenwisseling. Morgenmid dag zal met de eigenlijke politieke besprekingen een begin gemaakt worden. Delbos heeft Beek in kennis gesteld van de resultaten der bespre kingen te Londen. WEENEN, 4 Dec. (A.N.P.). Kort geleden heeft voor het gerecht te Weenen een man te recht gestaan voor een diefstal ten nadeele van het rijk, dien hij19 jaar geleden gepleegd heeft. Toen in November 1918 de strijd aan het front van Tyrol verloren was, ontbond een ka pitein te Innichen, aan de tegenwoordige grens van Italië, zijn troepen en stond den man schappen toe wat zij ook wilden uit het leger- depot en het kleedingmagazijn mede te nemen, „Jullie kunnen het nog beter mee nemen, dan het in handen te laten vallen van de Italia nen", voegde hij er aan toe. De soldaten voldeden gaarne aan dit bevel, en zoo zond o.a. een groepscommandant een kist naar zijn vrouw. De overheid kwam deze overtreding op het spoor en wenschte iemand voor deze onregelmatigheid, die door het ge rechtshof als diefstal beschouwd werd, aan sprakelijk te stellen. Op goed geluk werd de naam van den groepscommandant uit een lijst gekozen en een bevel tot aanhouding van den beklaagde uitgevaardigd. Na den oorlog was hij naar Weenen terugge keerd, waar hij echter niet te vinden was, zoo dat het bevel tot inhechtenisneming doorge geven werd naar alle politieposten in Tyrol. In den afgeloopen zojner ging de „schuldige", eens groepscommandant, nu een eerzaam winkelier, met vacantie naar Tyrol, vergezeld van zijn ge zin. Een dag nadat hij zijn naam had inge schreven in het gastenboek van het hotel, ver scheen een inspecteur van politie en arresteerde hem. De wetgevende macht, die zoo een goed ge heugen bleek te hebben, heeft intusschen be sloten ditmaal lankmoedig te zijn en heeft den man vrijgesproken. Delbos stolt minister Beck 09 de hoogte van d* te Londen gevoerde besprekingen. Wrijving tusschen buitenlanders en Japanners in de internationale nederzetting te Sjanghai De leider van de Labourfractie in het Lagerhuis, Attlee, op bezoek bij Negrin. De algemeene toestand van Prins Bernhard blijft goed. Groote fabrieksbrand te Winterswijk. MODERNE DESSINS? GROOTE HOUTSTRAAT 179 b/d Houtbrug. Hoogste barometerstand: 768.9 te Abisko. Laagste barometerstand: 744.8 te Reykjavik en Vestmanoer. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen E Noord-Oostelijken tot Noord-Westelijken Ei of Westelijken wind. aanvankelijk tijde- lijk opklarend, later weer toenemende be- wolking met kans op regen, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter. Él Stormwaarschuwingsdienst: Geseind 4 December te 9.05 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Attentie- EI sein neer." Ei Zon op van. 7.50 onder n.m. 3.50. Licht EE op n.m. 4.20. Maan op v.m. 9.onder 5.09. Eerste kwartier 11 December. Gi. HoulsHaal naast Luxot WARSCHAU, 4 Dec. (A.N.P.). Het Pool sche Telegraafagentschap deelt mede, dat de Russische berichten over een incident met een Russischen trein aan de grens onjuist zijn. Volgens de Poolsche lezing is in een personen wagen van dezen trein brand uitgebroken. Manschappen van de Poolsche grenswacht en wegwerkers snelden toe om het vuur te blus- schen. Volgens ooggetuigen zou de brand het gevolg geweest zijn van de gebrekkige verwar ming in den wagen. WASHINGTON, 4 Dec. (Reuter) De vredes onderhandelingen tusschen den leider van de 'Commissie voor industrieele organisatie", John Lewis, en den leider van het Amerikaansch Vak verbond, Green, zijn gisteravond geëindigd. Er is geen overeenstemming bereikt en er werd geen aanbeveling tot het vormen van een gemeen schappelijk arbeidsfront gedaan. In het met oerwoud begroeide, onbewoonbare gebied aan de Westkust van Tasmanië heeft men sporen ontdekt van Tasmaansche tijgers, die men, daar zij sinds jaren niet meer gezien waren, als uitgestorven beschouwde. Na de ontdekking van deze sporen van elf tijgers, zijn onmiddellijk maatregelen getroffen om te voorkomen, dat de weinige nog levende dieren uitgeroeid zullen worden. De Tasmaansche tijger is ongeveer van ge-, lijke afmetingen als een wolf, heeft een gladde •huid, terwijl breede zwarte strepen over zijn rug loopen. In vröeger dagen, in den tijd van de kolonisatie van Tasmonië, doodden deze tijgers veel vee en maakte men veel jacht op hen. MU.JrlA.TD verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 5 Oct. Proef doosje 2 stuks 10ct. Stand op Zaterdag 1 uur nan.: 753.6 Vorige stand: 753.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1