STAD Rook TRIUMPH de 1 cent sigaret die blijft triomfeeren Haarlem, 4 Dec. MIVA krachtig MISSIE machtig BIBLIOTHEKEN Kort en volledig fff!RADIO MOORS s. v. •s ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 GALA- EN LEDENCONCERT H.O.V. Gastdirigent: prof. Heinrich Laber Soliste: Ans Stroïnk, zang Grand Hotel Funckler - le kl. Restaurant GELOOF EN WETENSCHAP ALS DE ORANJETELG GEBOREN IS.... Interessante mededeelingen van het Comité Oranje-Volksvreugde COMITÉ WINTERHULP Maandag 6 December Vijftien kinderen naar „Bio Vacantie-oor d" Voor de Stille Armen BEVERWIJK HEEMSTEDE Programma Radio-centrale Zondag S December UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HALFWEG HILLEGOM VELSEN ZAANDAM AGENDA Bioscopen 5 December Bioscopen 6 December Bioscopen Apotheekdiensten INSTELLINGEN VRIJE TIJD WORDT ONTSPANNING MET EEN BOEK UIT DE IJMUIDEN ZANDVOORT ST. VINCENTIUS- VEREENIGING Toegankelijk voor een ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week De bibliotheken zijn geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagmiddags 34 uur (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur. HAGESTRAAT 49, Woensdagmiddags 23.30 u. (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavond v. 1/28'/2 u. KLARLNBEEKSTRAAT 60, Woensdagmiddags 1.302.30 (voor kinderen), Dinsdagsavonds 89 uur, Vrijdagsavonds 7.30—8.„0 u. GEN. DE LA REYSTR. 17, Woensdagmiddags 3.305 U. (voor kinderen). Woensdags- en Vrijdagsavonds v. 8'/29/2 u. R RAATWEG 304, Woensdagmiddags 2.303.30 (voor kinderen), Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur. Het eerste der vier gala-concerten onzer Haarlemsche Orkestvereeniging, tevens leden concert vond gisterenavond plaats in den Stadsschouwburg. Men kon zien dat het werk van het actie-comité vrucht had gedragen, want de Schouwburg was uitstekend bezet. Een gevarieerd programma was voor deze ge legenheid samengesteld, dat zou worden ten gehoore gebracht door den Duitschen gastdiri gent, Prof. Heinrich Laber. Wanneer men de zen leider aanvankelijk aan het werk ziet, zou men, te oordeelen naar zijn weinig soepele manier van dirigeeren, niet zeggen dat men een dirigent van formaat voor zich heeft. Maar weldra blijkt dat het uiterlijke ook hier weinig belang heeft tegen het innerlijke, en dat hier een ras-echte muzikant voor den lessenaar staat, die werkelijk leiding geeft, en zijn inten ties weet te doen verwezenlijken. Hij kent zijn partituren en vormt de verschillende orkest- groepen om tot een eenheid, en tot een be - heerscht spelend ensemble. Hier vooral, in deze eigenlijk acoustisch minder geschikte ruimte al was de keuze der composities er door be paald moest worden gewoekerd met de klankmogelijkheden. En Prof. Heinrich Laber heeft dit gedaan, den geheelen avond door, en met de fraaiste resultaten. De Suite van Drie Oud-Nederlandsche dan sen, door Ccrnelis Dopper samengesteld uit een aantal Paduanen en Gaillarden van Mel- chior Borchgrevinck, Nicolaus- Gistow en Bene- dictus Grep, alle uit de zeventiende eeuw, hoorden wij onder leiding van Frits Schuur man in Februari van het vorig jaar voor het eerst. Statig, deftige en afgemeten muziek, met een eenigszins pikantere afsluiting in de Gaillarde Van Grep. waarvan het karakter door den di rigent van dezen avond goed werd aangevoeld er door het orkest met veel toewijding weerge geven. Een werk van een jeugdigen landgenoot van den gastdirigent, Hans Sachsse uit München, een muziek voor strijkorkest, prijkte als tweede nummer op het programma. Mogelijk iets min der gelukkig van keuze in dit programma, waar het eerste nummer ook al hoofdzakelijk voor strijkers geschreven werd. Natuurlijk is het werk van Hans Sachsse van moderner inslag en klinkt het op zichzelf vol strekt nog niet zoo slecht: alleen is de uitwer king mogelijk hier en daar wat langdradig, en keeren in de variaties en rhythmische behan deling ,wat te dikwijls dezelfde manieren en oplossingen terug. Overigens leek ons het werk gunstig voor de strijkerngroepen geschreven en te duiden op een componist die zijn vak kent, en melodieus en inventierijk weet te schrijven We gelooven dat een te kort volgen op het eer ste werk. dat ook reeds hoofdzakelijk strijk- muziek bevatte, de oorzaak was, dat het audi torium deze compositie wat koeler ontving, dar anders het geval zou zijn geweest. Nochtans behaalde Prof. Heinrich Laber er succes mede. waarin hij het met toewijding spelend strijkersensemble liet deelen. Onze stadgenoote Ans Stroink trad daarna voor het voetlicht om met veel intelligentie, en de uitmuntende voordracht welke wij van haar gewoon zijn, een drietal liederen van Mous se rgski voor- te dragen, uit diens oorspronke lijk voor piano en zang geschreven cyclus „Kin- derstube", in een zeer verdienstelijke bewerking van Marinus Adam. 3ij wist het schalksche en het au fond diep-ernstige dezer liederen prachtig te doen uitkomen, en met het fraai begeleidend orkest tot één schoon geheel te maken, waarin vooral haar imponeerende voor dracht in het laatste ..Der Feldherr" opviel, welke compositie overigens, voor wat de be werking betreft, prachtig geslaagd mag heeten. Voor haar en den leider met de H.O.V. musici eer. mooi succes Na de pauze dirigeerde Prof. Laber geheel „ex corde" de heerlijke Zevende Symphonie van Beethoven. We zullen hier niet detailleeren. Genoeg zij te vermelden dat de gastdirigent hienn wel het toppunt van zijn kunnen en de volkomen beheersching van het orkestapparaai demonstreerde. Een zeer fraai gekleurde en le vendige interpretatie gaf hij met het vooral dj. namisch uitstekend reageerende ensemble. De aanwezigen waren opgetogen en brachten den gastdirigent en zijn musici een langdurige hulde. De lauwerkrans, Prof. Heinrich Laber aangeboden, was volkomen verdiend Moge deze uitnemend geslaagde eerste Gala- uitvoering velen het besluit doen nemen ook de nog te wachten andere concerten in den Stadsschouwburg bij te wonen. J. S. ZALEN en SALONS voor VERGADERINGEN, DINERS en SOUPERS „Wij hebben in onze vereeniging zeer vele en mooie lezingen in den loop der jaren gehad, maar geen enkele, mag ik zeggen, was zoo ont roerend en bewonderenswaardig als deze," al dus de heer Mr. F. Vorstman in zijn dankwóord tot den Zeereerwaarden Heer Père Hénusse S.J. uit Arlon, die gisteravond in de tuinzaal van de Gem. Concertzaal voor een bescheiden aan tal leden van Geloof en Wetenschap een uiterst belangwekkende causerie hield over het boek van den Amerikaanschen chirurg en Nobel prijswinner, Dr. Alexis Carrel, getiteld: „I Homme, eet inconnu", De onbekende mensch. De lezing leent zich slecht voor een kort resumé, maar ook een uitvoerig verslag ge steld dat het onderwerp en de beschikbare plaatsruimte er zich voor leenden zou slechts een zwakke weergave zijn van den diepen in druk, welken zij op de toehoorders maakte. Het boek van Dr. Carrel heeft in de wereld der philosofen en mannen der wetenschap een groote sensatie gebracht, alhoewel Carrel geen philosoof was, maar „een man van de weten schap". Het boek bevat een scherp requisitoir tegen de wetenschap, waarin de dwaling der intellectueele wereld verantwoordelijk wordt gesteld voor alle wanorden waarin wij leven, een requisitoir tegen de wetenschap, opgesteld door een harer trouwste beoefenaars. Op onnavolgbaar onderhoudende wijze hield de geleerde Jezuïet een populair gestelde en toch hoog wijsgeerige beschouwing over den mensch, de ideeën vertolkend, die Carrel in zijn boek had naar voren gebracht. Te allen tijde hebben de vraagstukken: van- w-aar komt de mensch, waarheen gaat de mensch en wat beteekent het leven, geleerden en denkers beroerd. Op de laatste vraag tracht Dr. Carrel in zijn boek een antwoord te geven en met een waar lijk verbazingwekkende scherpzinnigheid stelt hij een synthetisch overzicht samen van het geheel der lichamelijke en geestelijke verschijn selen bij den mensch. Hij ordent een massa wetenschappelijke feiten met betrekking tot den mensch van heden, bespreekt talrijke bio logische en chemische verschijnselen in den mensch, betreedt het terrein der sociologie. Be wondering moet men hebben voor zijn talent van samenvatten en ordenen der overtalrijke stoffen, waardoor hij tracht eenig inzicht te geven in den mensch als totaliteit. De conclusie, waartoe dit eerlijke boek met eerbiedwaardlgen inhoud komt, is, dat de harmonie tusschen de lichamelijke en geestelijke verrichtingen van den mensch moet worden hersteld. Wat daar mede bedoeld wordt is duidelijk, als de schrij ver van het boek en spreker vaststellen, dat in Amerika achtmaal meer menschen in een ze nuw-inrichting vertoeven dan hier, achtmaal meer menschen aan T.B.C. sterven, enz., het resultaat van het koortsachtige tempo, waar in men daar leeft. Het boek van Dr. Carrel heeft sensatie verwekt in de wereld der ge leerden en wijsgeeren. Het was een aanklacht, een requisitoir tegen de wetenschap door een harer trouwste beoefenaars, waarin de dwalin gen van een eeuw wetenschap verantwoordelijk worden gesteld voor alle wanorde, waaronder wij gebukt gaan. Met Franschen zwier had de bereisde inlei der in het begin van zijn rede verteld, dat hij reeds in vele landen conferenties heeft gehou den en dat hij als gevolg daarvan het Deensche auditorium op den hoogsten prijs was gaan stellen, daarna het Zwitsersche en op de der de plaats het Hollandsche. Maar nu hij in Roer mond, Tilburg en Den Haag had gesproken, moest hij toegeven, dat het de Nederlanders waren, die om hun begrijpend luisteren en hun aandacht in zijn achting tot de eerste plaats waren gestegen. Ongetwijfeld zullen de leden van de Haarlemsche G. en W. die meening bij hem versterkt hebben. Een dankbaar applaus beloonde den spreker. Velen bleven achter om nog in intiemen kring met pater Hénusse te converseeren. In een onderhoud, dat wij hedenmorgen met het comité Oranje-Volksvreugde hadden, wer den ons nog verschillende interessante bijzon derheden medegedeeld. Het staat al vast dat ruim 100 luiermanden kun nen worden uitgedeeld. De binnengekomen gel den veroorloven het comité thans echter nog niet b.v. versterkende middelen voor de moe ders te geven. De uitzetjes moeten dan ook als een aanvullend cadeau beschouwd worden. In de Statenzaal heeft het comité steeds ver gaderd en te beginnen met Maandag zullen in een der kamers van het stadhuis de manden door de vaardige dameshanden gereedgemaakt worden. Het spreekt vanzelf dat daarbij een oranje-stemming zal heerschen. 15 Dec. zal het publiek de sierlijk uitgedoste manden kun nen bezichtigen. De uitdeeling begint echter niet voor de Oranje-telg geboren is; voor de uitdeeling zullen waarschijnlijk in aanmerking komen de kinderen, die tusschen 15 December 1937 en 15 Januari 1938 uit behoeftige ouders geboren zijn. De commissie van onderzoek heeft met mede werking van Maatschappelijk Hulpbetoon en den Armenraad een lijst samengesteld van de gezinnen, die voor het cadeau in aanmerking komen. Het zijn er heel wat. Er zullen er dus teleurgesteld moeten worden. Jammer is het, dat er nu al 9 aangiften afgevallen zijn, omdat de ooievaar te vroeg boven het huis vloog. Huishoudscholen, ziekenhuizen en particulie ren hebben verschillende luiermanden cadeau gedaan. De overige benoodigdheden worden bij Haarlemsche winkeliers, die daar het best voor in aanmerking komen, omdat hun verdiensten niet zoo groot zijn. aangekocht. Nazorg maak; de manden en wiegen. Indien eenigszins mogelijk zal aan de ouders van de kinderen, die geboren worden op den dag, dat ook de Oranje-telg het levenslicht aan schouwt, een wieg worden geschonken. Daar waar een levenloos kindje geboren wordt ont vangt de moeder een mand met levensmiddelen. De gegadigden zijn thans in het bezit van een Oranjekaart en moeten zich straks met het geboortebewijs van het uitverkoren kindje naar het stadhuis begeven. De dames van het comité komen echter zelf, als de papieren in orde zijn, het geschenk aan de moeders brengen. Het comité verzocht ons nog te willen mel den, dat wiegelakentjes, sloopjes en eenvoudige dingen voor de luiermand gaarne ontvangen worden. Gebreide kleertjes zond men in over vloed. Het comité „Winterhulp" gaf in het gebouw St. Bavo aan haar comitéleden en medewerkers (sters) een eenvoudig en intiem avondje, als waardeering voor hun vele werkzaamheden, voor de loterij en bazar verricht. De voorzitter van den R.K. Volksbond, de heer J. Ph. H. Castri- cum, uitte zijn groote vreugde en dankbaarheid voor de verkregen gunstige financieele resul taten tijdens de dagen van den bazar. Niemand had dit durven te verwachten. Mogen de vele hulpbehoevende werkloozen er wel bij varen! De voorzitter van het comité, de heer J. B. Veltman, dankte den heer Castricum voor zijn woorden, onderstreepte die nog eens en vroeg de medewerking voor een volgenden bazar of voor andere acties welke „Winterhulp" orga niseert. Spr. verwelkomde kapelaan P. Poppen en wenschte allen een genoeglijken avond. Dan sprak de nieuwe penningmeester, de heer Jacobs, die door zijn sympathiek op treden en de wijze waarop hij zijn financieel verslag behandelde, heel spoedig het vertrou wen van allen genoot. Iedere standhouder van den bazar kwam te weten, waarvoor hij of zij gewerkt had en welk bedrag zijn stand had opgebracht, hetgeen vaak met een applaus ge paard ging. Geconstateerd mag worden dat de bazar een gunstig financieel saldo heeft op gebracht. Na deze nuttige mededeeling volgde het ge zellig samenzijn. Een kienspel bracht spanning en het optreden van de humoristen, de heeren Henk Smal en Leo van Norden, gaf tot veel vroolijkheid aanleiding. Het muzikale gedeelte verzorgde de heer G. Elzenerus. De actieve secretaris van „Winterhulp", de heer J. A. Meys, mag met voldoening op zijn werk terugzien! Programma 3: 8.30 Keulen; 9.50 Diversen; 10.50 Keulen; 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 7.20 Weenen; 9.30 Fr. Brus sel. Programma 4: 8.30 Ned. Brussel; 12.50 Droit- wich; 2.20 Diversen; 2.40 Droitwich; 4.20 Lon don Regional; 4.40 Droitwich; 5.20 London Re gional; 8.15 Droitwich; 9.05 Diversen; 9.25 Lon don Regional; 10.25 Boedapest; 11.25 Deutsch- landsender; 8.30 Diversen. Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.00 Keulen; 9.50 Parijs Radio; 11.05 Droitwich; 12.20 Parijs Radio; 1.20 Ned. Brussel; 1.30 Keulen; 4.20 London Regional; 5.20 Parijs Radio; 6.20 Keulen; 7.20 Ned. Brus sel; 7.50 Rome; 9.25 Danmark Radio. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diver sen; 10.35 London Regional; 12.50 Droitwich; 1.20 London Regional; 4.20 Droitwich; 8.05 London Regional; 8.50 Droitwich 10.20 Weenen; 10.50 Droitwich Programma 5 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert 1. Eenmaal dan moet je gaan varen; 2. Hojo hojo; 3. Een goeie zeeman; 4. Anne Marie; 5. Pipsy; 6. lm Tango- schritt; 7. Zwei Gitarren; 8. Un type en cas- quette; 9. J'aime tes grands yeux; 10. Le cha- land qui passe; 11. Je m'en fais pourvu que j'rigole; 12. Nicotina; 13. The tatooed Lady; 14. I send my love with these roses; 812 Di versen. De afd. Lisserdijk van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur heeft een motie van afkeuring aangenomen tegen het besluit van het hoofdbestuur om de groote tentoonstel ling, die in Januari in het Krelagehuis wordt gehouden, op Zondag geopend te houden. De Centrale Ned. Ambtenaarsbond heeft een vergadering gehouden ter bespreking van de loonen van het personeel der Provinciale Zie kenhuizen. In een motie werd vastgesteld dat nieuwe salarisverlaging zoowel de belangen van den Dienst als die van de ambtenaren schaadt. Speciaal ook wordt geageerd tegen den door de regeering gestelden eisch tot verlaging van het salaris der leerling-verplegenden. Voor het examen wiskunde L. O. is geslaagd de heer H. J. Laagland, Haarlem. Het gaat crescendo met de R. K. Bridge clubs i Woensdag 8 December wordt in het ge bouw St. Bavo wederom een nieuwe club op gericht. Na een serie van 50 opvoeringen te Amster dam zal het A.B.C.-cabaret onder leiding van Louis Grimberg Maandag 6 December in den Stadsschouwburg een voorstelling geven van ,,Dr. A.B.C.", een vroolijke gezondheidskuur naar ideeën van den auteur Kan, den medicus auteur A. Colaco Belmonte en den K. L. M.- vlieger A. Viruly. De heer J. C. van Loenen, Ostadestraat, is 25 jaar collectant van de H. Hartparochie, Kle verpark.' Zondag wordt de Hoogmis ter zijner intentie opgedragen, waarna de jubilaris in de pastorie gecomplimenteerd kan worden. De Biljartclub „Royal", aangesloten bij den Ned. Biljartbond, houdt Maandagavond 6 Dec. om 8 u. haar jaarvergadering in hotel „Royal". Woensdag 15 December zal Jan Strijbos voor de Buurtvereeniging „Ramplaankwartier", een lezing houden over „Met tent en camera op de Shetlands", in hotel ,Van ouds het Raadhuis" te Overveen. De burgemeester. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, heeft het beschermheerschap van het corps van leerlingen der M. T. S. aanvaard. N. H. hed en Hedenmdrgen vertrokken weer 15 Haarlem sche bleekneusjes naar het Bio vacantie-oord te Bergen aan Zee, waar zij 5 weken zullen vertoeven om dan met bolle, roode wangen huiswaarts te keeren. Het roerende afscheid tusschen kinderen en ouders werd door Polygoon gefilmd. De Directie van het Rembrandt Theater zorg de voor een aardige surprise voor „de groote reis" der kleine kleuters. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van F. H. S. f 10.— G. W. Hz. f 10.— Mej. E. M. W f 5.— J- V f 25.— Mej. H. L. T. f 2.50 Onder motto Hans' f 100.— Verder bij ons blad: N. N. f 10.— ker; pastoor L. Wolf; dr. A. J. de Blinde, ge neesheer-directeur van de stichting „Vogelen zang"; dr. van Aalst en dr. Manschot. Ongetwij feld zal dit comité op aller medewerking mogen rekenen om den zeer gezienen jubilaris naar verdiensten te huldigen. Comité Oranjevreugd Ook in deze gemeente heeft zich een comité voor baby-uitzetjes ge vormd. Het is als volgt samengesteld: Jonkvrouwe Willink van Bennebroek, eere-voorzitster; baronesse van Hardenbroek-Dedel, voorzitster; mevr. van Lierop-Nelis; mevr. Smit-Poort; mevf. Bregman-Verbeek; mevr. Lekkerkerker-Schen- keveld. Vergadering Oranjevereeniging Dinsdag 14 December a.s. zal in café Oud Berg en Dal een vergadering worden gehouden van de Oranje vereeniging, waartoe alle plaatselijke vereeni- gingen worden uitgenoodigd om een afgevaar digde te zenden, teneinde besprekingen te hou den over te organiseeren feestelijkheden bij de gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Voetbal Zondag 5 Dec. speelt B. S. M. 1 thuis om twee uur tegen Vogelenzang 1. R.K- Kappersbedienden De afdeeling Be verwijk e.o. van den Ned. R.K. Kappersbond St. Cosmas houdt Dinsdag 7 December a.s., des avonds 8.45, in het K.S.A.'-gebouw, een be langrijke vergadering. Door een lid van het hoofdbestuur zal het program van actie worden ontvouwd en tevens de actie worden ingeleid, welke de organisatie zal gaan voeren voor een middagsluiting. De tentoonstelling van „De Eendracht" ge opend Onder groote belangstelling werd Vrijdagavond de 31e Nationale Tentoonstelling, die vandaag en Zondag gehouden wordt in het R.K. Vereenigingsgebouw en welke georgani seerd is door de Pluimvee- en Konjjnenvereeni- ging „De Eendracht", geopend. In zijn openingsrede schetste de voorzitter, de heer W. Koch, na dank gebracht te hebben aan den beschermheer, den heer Beels van Heemstede en de verschillende vertegenwoordi gers van diverse vereenigingen voor hun aan wezigheid, het vele werk dat weer aan deze tentoonstelling is voorafgegaan en waaraan alle leden zoo spontaan hebben meegeholpen. Spr. dankte de schenkers der vele eereprij- zen, waardoor zulk een voordeelig vraagprogram samengesteld kon worden en hier weer zulk een keur van dieren werd ingezonden; en de jury die een heel moeilijke taak gehad heeft. Namens den N. Holl. Bond van Pluimvee houders en Konijnenliefhebbers sprak de heer H. ten Kulve, die het bestuur en het groote le ger van „supporters" prees en constateerde dat hier ook de jeugd medeleeft. De heer C. F. Stemler, sprekende namens de Vereeniging „Nut en Sport" uit Haarlem, waar deerde in deze vereeniging vooral den prettigen geest. Zoo eendrachtig samenwerkend, zal „De Eendracht" tot nog grooteren bloei komen. Nadat eenige ververschingen waren aange boden, verklaarde de beschermheer, de heer Beels van' Heemstede, met eenige waardee rende woorden tot het bestuur, de tentoonstel ling voor geopend. Hierna werden de gasten in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling te bezichtigen. Dat er veel moois te zien is, blijkt wel uit de talrijke prijzen, die de jury had toegekend. De jury bestond uit de heeren H. ten Kul ve, Haarlem, voor kippen, L. H. Hamakers Haarlem, voor konijnen, Philippo, Haarlem voor sierduiven en Le Comte uit Rotterdam voor postduiven. De hoofdprijzen werden als volgt toegekend: Zilveren beker voor hoogste aantal punten kippen een kleur, een ras: H. Groen te IJmui den; Zilveren wisselbeker voor hoogste aantal punten een kleur, een ras: Willemsen, Heem stede, die dezen nu voor de 3e maal won en daardoor definitief eigenaar werd. Zilv. wisselbeker voor hoogste aantal punten sierduiven: W. Koch, Haarlem. Zilveren wisselbeker Voor hoogste aantal pun ten postduiven: v. d. Broeke, Haarlem. Kanarie met kooi voor het hoogste aantal punten der geheele tentoonstelling: C. J. de Bruin te Gouda. Zilveren horloge voor het hoogste aantal punten op één na: v. Rooyen te Voorschoten. Groote zilv. medaille voor de mooiste leg horn: R. Donkelaar te Aerdenhout. Algemeen was men van oordeel dat deze tentoonstelling de jubileumstentoonstelling van het vorige jaar overtreft. Pragramma 1Hilversum L Programma II. Hilversum II. Burgerlijke Stand Geboren: zoon van P. A. Lohman-Schröer. Overleden: D. Hagemans, 63 jaar. H. C. Kröon, 54 jaar. Bezoek. Commissaris der Koningin In den loop van deze week heeft de Commissaris der Koningin zijn 4-jaarlijksch bezoek aan de ge meente gebracht. Om 12 uur arriveerde de Com missaris, vergezeld van zijn referendaris, mr. Backer, aan het raadhuis, waar het gezelschap werd verwelkomd door den burgemeester, mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek en de beide wethouders. Na de audiëntie verd per auto een rondgang gemaakt door de gemeente. Jubileum C. Vis Op 16 December a.s. hoopt de heer C. Vis den dag te herdenken, waarop hij gedurende 25 jaar direc:eur van het 'post kantoor alhier zal zijn. Tereinde den jubilaris te huldigen heeft zich een eere-comité gevormd, bestaande uit den burgemeester, mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek; mej. A. L. Willink van Bennebroek, ambachtsvrouve; ds. J. Lekkerker- Burgerlijke Stand Geboren: zoon van C. Z, de RooijSchepers. Getrouwd: Klaas de Boer, 21 jaar en Elisabeth Bakker 19 jaar; Johannes de Fouw 32 jaar en Adriana van der Weele, 23 jaar. Gem. Arbeidsbeurs. In den loop van deze week is het aantal werkloozen in deze gemeente sterk toegenomen, o.m. als gevolg van het einde der campagne aan de Suikerfabriek „Holland' Momenteel bedraagt het aantal werkloozen 70 tegen 46 in de voorafgaande week, zoodat een toename plaats had van 24 of ruim 50 pet. Toch blijft het aantal werkloozen alhier be duidend lager dan verleden jaar, want in dezelf de week van het vorige jaar bedroeg dit aantal 90, dus 20 meer dan thans, tegen 60 in de vooraf gaande week, zoodat ook toen een toename met 50 pet. viel te constateeren. Campagne aan de suikerfabriek geëindigd. Na bijna 8 weken te hebben gedraaid is de cam pagne aan de Suikerfabriek „Holland" alhier thans weer geëindigd en zal het nu niet zoo lang meer duren, of dit groote bedrijf zal weer stil liggen in afwachting van het volgende seizoen. Jammer, dat dit alles niet alleen hier, maar in vele plaatsen in ons land gepaard moet gaan met het begin van een lange periode van werk loosheid voor vele gezinnen! Massakamp schaken. De schaakclub „Kijk Uit" alhier speelde in haar clublokaal in Café Cornelissen een vriendschappelijken massakamp tegen de bekende eerste klassevereeniging „Tar- rasch" uit Amsterdam, welke wedstrijd door de Amsterdammers werd gewonnen met 16%— 8i/2. Huldiging van Henk Ooms. De Halfwegsche Sportclub „De Bataaf" organiseert hedenavond te half negen in de groote zaal van café Corne lissen alhier een feestavond, waarbij het lid dier vereeniging, Henk Ooms, zal worden gehuldigd als sprintkampioen van Nederland 1937. St. Nicolaasavond R.K. Dansclub. Het St. Nicolaas-bal van de R.K. Dansclub alhier zal worden gehouden op Maandag 6 December a.s., des avonds te 8 uur, in de groote zaal van cafe Cornelissen. De blijde gebeurtenis. Het in het vorig jaar alhier opgerichte Comité voor het organiseeren van feesten ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard is thans weer bij elkaar gekomen ter bespreking van de vraag, wat gedaan moet worden bij de binnen kort te verwachten blijde gebeurtenis in het Huis van Oranje. Besloten werd een kinderfeest te organiseeren, waaraan alle schoolkinderen uit Zwanenburg en Haarlemmerliede c.a. kunnen deelnemen. Hoe en in welken vorm dit feest zal worden gehouden, zal nader worden beslist. Etalagewedstrijd. Ter gelegenheid van St. Nicolaas is door de Winkeliersvereeniging „Een dracht geeft voorspoed" te Halfweg en Zwanen burg een groote etalagewedstrijd georganiseerd. Aan een en ander is een foutenwedstrijd ver bonden, waarvoor tal van fraaie prijzen beschik baar zijn gesteld. Aanrijding. Op den hoek van de Haarlem mermeerstraat en het Plein had een botsing plaats tusschen een met een paard bespannen wagen en een vrachtauto. Eerstgenoemde kwam de Haarlemmermeerstraat uitrijden, terwijl de vrachtauto in de richting Amsterdam op den Rijksweg reed. Hoewel de bestuurder van den vrachtauto nog trachtte een aanrijding te voor komen, kwamen beide voertuigen met elkaar in botsing, waarbij zich echter geen persoonlijke ongelukken voordeden en dit ongeluk met ma- terieele schade nog goed afliep. R. K. Sportbeweging Zondag a.s. speelt Concordia den achtsten competitiewedstrijd en wel tegen KRV (Katwijk). Gezien den stand van de arnglijst der beide elftallen, zullen beide wel hun best doen de vereischte puntjes binnen te krijgen. Wij hopen, dat de katholieke sup porters onze jongens zullen aanmoedigen door hun tegenwoordigheid en daardoor tevens willen toonen het katholieke voetbal te waardeeren. Voor kleeding en dekking Op Maandag 13 December a.s„ des avonds 8 uur, wordt in het gebouw „Concordia", te Velsen Noord, een lief dadigheidsavond gehouden ten bate voor de verstrekking van kleeding en dekking aan hulp behoevende ingezetenen. De avond staat onder leiding van Mevr. Ram- bonnet, met medewerking van een dames- en meisjeskoor. Er is een gevarieerd programma samenge steld voor volwassenen en kinderen. Het ver meldt o.a. declamatie, Beiersche volksdansen, liedjes en zangspelletjes. In de pauze wachten den bezoekers verschil lende attracties. R.K. Voetbal. Voor de V. V. Z.-elftaïlei: geldt voor Zondag a.s. het volgende programma. Volendam 1V. V. Z. 1, 2 uur, vertrek 12.15 uur auto kerk; V. V. Z. 2—Oranje Wit 2, 2 uur V. V. A. 3V. V. Z. 3, 12 uur, vertrek 11 uur auto kerk; P. S. C. K. 1V. V. Z. 4, 2 uur, ver trek 1.15 uur fiets kerk; V. V. Z. 6H. S. V. 3, 12 uur, het 6e speelt in wit shirt; V. V. Z. a- U. S.V. a, 1.15 uur, sch. J. v. Breukelen; V. V. Z. bD. E. M. b, 2.30 uur, sch. A. Overmeer; S. D. E. aV. V. Z. c, 12.30 uur, vertrek 11.30 uur fiets kerk; V.V. Z. f—V.V.Z. e, 12 uur, De f speelt in wit shirt. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6 uur, Gew. zit tingen 5 en 7 uur. Stadsschouwburg: DroiSte's Tooneelver. „Ex- Koning Peter", 8 uur. Rembrandt-theater: „Model-echtgenoot", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur, „Lu napark", 7.00 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Massa-justitie", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Uit de wereld van het onbewuste", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Cineone Theater: „De zee roept", 1.305.30, 711 uur. Waaggebouw: Expositie 105 uur. Rembrandt-theater: „Model-echtgenoot", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Lunapark," 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Massa-justitie", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Uit de wereld van het onbewuste", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; „Menschen, dieren en natuurschoon in Zuid-Afrika", 11.30. Cineone-theater: „De zee roept", 1.305.30, 711 uur. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 11609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot; be sturen slagers; comm. geestel. belangen; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. StadsschouwburgAbonnementsvoorstelling, A. B. C.-cabaret, kwart over 8. Rembrandt-theater: „Model-echtgenoot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 11—5 uur, „Lunapark", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Massa-justitie", 2.30, 7 en. 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Uit de wereld van het onbewuste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „De zee roept", 1 305.30, 7—11 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 4 tot en met 10 December waarge nomen door Florijn-apotheek, Groote Houtstr. 78, fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstr. 11, Parkapotheek, Kleverparkweg 13, Teyler-apo- theek, Teylerplein. R. K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 11—12 uur. f 250 gestolen Een bewoner van het Ste- phensonplein kwam Donderdag tot de minder aangename ontdekking, dat een bedrag van ruim f 250 uit zijn woning was ontvreemd Door de politie wordt'een onderzoek ingesteld. R. K. Volksbond Vrijdagavond hield de af deeling Zandvoort van den R. K. Volksbond in het Patronaatsgebouw een ontwikkelingsavond, welke zeer goed bezocht was. Ook verschillende Hanzeleden, daartoe uitgenoodigd, toonden, mede gezien het onderwerp van den avond, hun belangstelling'. De heer A. Vulink uit Amsterdam sprak over: Het verbindend en onverbindend verkla ren van collectieve arbeidsovereenkomsten. Het instituut van de C.A.O., zij het in eenigs zins anderen vorm, bestond reeds in de middel eeuwen en den gildentijd. Reeds in het gilde- wezen ziet men de kenmerken van de C.A.O. Hét gildewezen ontaardde en vond zijn dood, zoodat na de Fransche revolutie van 1789 een coalitieverbod werd uitgevaardigd. Daardoor ontstond het liberalisme in dien zin, dat ieder op zichzelf was aangewezen. In 1872 werd het verbod pas opgeheven, doch reeds eerder was er een soort standvereenigingen opgericht, die niet te vergelijken waren met de tegenwoordige. Na de oprichting van de verschillende bonden ontstond de klassenstrijd en nu bleek weer eens de goede doelstelling van de Katholieke Kerk, die leerde, dat de natuurwet wel voorschreef, dat de arbeiders zich vereenigden, doch de klassen strijd als onnatuurlijk brandmerkte. De gulden middenweg vindt men voor een groot deel in de C.A.O. Hij kwam tot de slotsom, dat de C A.O .zegenrijk heeft gewerkt, al kleven er nog fouten aan, o.a. het gemis van publiekrechte lijke macht van de bedrijfsraaen. Van katholieke zijde zal steeds verder worden aangestuurd op de doorvoering van de ideeën in de pauselijke encyclieken. Vervolgens werden nog eenige vragen beantwoord en was het ver dere deel van den avond gewijd aan de vroo lijkheid. der Een lekere Juffrouw Van Dale Is verzot op het écht.-muzikale; Mozart, Schubert, ook wel Debussy en Kavel, Maar danvia de Radio-Centrale.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2