K, ANTHRACIET? DRUPSTEEN'S KOLENHANDEL UIT DE BOLLENSTREEK Kerst-geschenken R.K. RECLASSEERINGS VEREENIGING Dorpsverfraaiing en ruimtevrees Opleving in de visscheri j G0EDK00PE MARKEN ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 Dr. Tervooren als voorzitter afgetreden 20-Jarig bestaan Voorwaardelijke veroordeeling COMITÉ VAN KATH. ACTIE Telegrammen binnenland vroeger 50 cl. thans 25 cent Is de Beverwijksche jeugd slecht? TELEFOON 12157 28504 1 3% i v•- Omzet van den Rijksvischafslag met meer dan 1 millioen gestegen Groote haring- aanvoeren KOPEREN PRIESTERJUBILEA Op Seminarie Hageveld VRAGENBUS IN DEN VORM VAN kunt U tot een be drag van RM. 200.- p.p. zenden aan in Duitschland woon achtige personen CR. HOUTSTRAAT 1 verstrekt U gaarne alle inlichtingen STAD De afdeeling Haarlem van de R. K. Re classeeringsvereeniging bestaat 20 jaar, het- 8een in intiemen kring gevierd werd. Tevens Werd afscheid genomen van Dr. Tervooren, die wegens zijn drukke practijk is afgetre den als voorzitter. Set bestuur van de afdeeling schrijft ons over en ander het volgende: Het was-in December 1916 dat te Utrecht de K. Reclasseeringsvereeniging werd opgericht. Zy werd geboren uit een gebleken behoefte ph het Reclasseeringswerk, de R. K. betref- eftde, op Godsdienstigen grondslag te, doen. In de verschillende hoofdplaatsen der arron- 'ssementen werden pogingen aangewend om 'deelingen te stichten, en als gevolg daarvan erd ook te Haarlem een vergadering gehouden ®'ke door 13 dames en heeren bezocht was. deze vergadering werd besloten een afdee- ng Haarlem der R. K. Reclasseeringsvereeni- 81hg op te richten. De afdeeling begon haar werk op 27 Novem- °er 1917. Op dien datum was een bestuur ge- °2en met den heer C. A. Willemse als voor- 'tter, dr. P. K. J. Tervooren als secretaris en ft heer Honoré Metz als penningmeester. De heeren Willemse en dr. Tervooren verwis- 'den al spoedig hun functie, zoodat dr. Ter- J'ftren voorzitter werd en dit tot heden bleef. Het dat was dus 27 November j.l. 20 jaar geleden de afdeeling Haarlem werd opgericht. Alhoewel het geen gewoonte is het 20-jarig estaan van een vereeniging of afdeeling te ftfirdenken, vooral waar het een Reclasseerings- ftsteliing betreft die, omdat haar arbeid daar- ®Jede niet in overeenstemming is, niet aan den ?eS timmert, mag voor dit geval een uitzon- ering gemaakt worden. Het bijzondere is amelijk dat de voorzitter van genoemde afd. °le de nog eenigst overgebleven Oprichter is, genoodzaakt ziet de leiding der vergade ren in anaere handen te geven. De eminente wijze, waarop dr. Tervooren de 9 zich genomen taak vervulde, was voor de eden altijd een aansporing den hun toever- r°uwden arbeid naar beste weten en kunnen volbrengen. Hij was altijd de raadsman in 'ftoeilijke gevallen en wist die steeds tot een =°fid einde te brengen. De onderlinge verhou- „ngen waren altijd goed en prettig, dank zij ue welwillende wijze waarop de vergaderingen geleid werden. Hu heeft de drukke praktijk welke dr. Ter poren té vervullen heeft, hem doen besluiten ftans het voorzitterschap neer te leggen. De etIen moet geëerbiedigd worden, hoezeer ook öe medeleden het besluit betreuren. Omdat het bedanken van dr. Tervooren als °orzitter en het 20-jarig bestaan der afdeeling 2 ®arlem op denzelfden datum vielen, werd op December j.l. in intiemen kring afscheid Aftornen en tevens het 4e lustrum herdacht. .Hier mogen eenige mededeelingen volgen om doen zien welk een uitbreiding het werk der 'deeling Haarlem in den loop der jaren heeft eekregen. ■Het bezoeken der R. K. ingeslotenen in de trafgevangenis te Haarlem werd de eerste jaren o°r 2 heeren verricht, thans door 8 heeren. 7® geestelijke belangen worden verzorgd door Jph Aalmoezenier, die, vanaf de oprichting der 'deeling, aan haar als geestelijk adviseur was erbonden. Het instituut der voorwaardelijke veroordee- 'ftg en der voorwaardelijke invrijheidstelling, aardoor aan de Reclasseeringsvereeniging het bdtronaat over voorwaardelijk veroordeelden en °°rwaardelijk in vrijheidgestelden werd opge- "pgen, bezorgde in stijgende lijn arbeid aan de ®'üeeling. Waren het de eerste jaren eenige ge ilen, dit aantal breidde zich uit tot 133 ge ilen op 1 Januari 1937. In verband met dit Patronaat-uitoefenen was weer de hulp van e'en buiten de afdeeling noodzakelijk. Ift de meeste plaatsen van het arrondisse- peht Haarlem zijn vertegenwoordigers en, of, pzichthouders werkzaam, welke, in naam der 'üeeling, daar het werk verrichten en patro naat uitoefenen. Zonder hun hulp zouden nooit zUlke gunstige resultaten bereikt zijn geworden. Dat dat werk niet tevergeefs wordt gedaan "tftge blijken uit de zeer gunstige cijfers, want Wanneer het aantal mislukkingen op 6 pet. ^°rdt gesteld, is de berekening niet te laag. Mede door dit patronaat uitoefenen, is het pntal gevraagde rapporten, vooral over per- "°hen die voor de eerste maal met den straf- ®chter kennis zullen maken, steeds grooter ge- 0rden en bedroeg het in 1936 niet minder dan 149. De afdeeling had in de laatste jaren zoo Gaarne nog wat meer willen doen, maar kon, °°r de schrale kas, zeer weinig financieel faunen. Bij gelegenheid van het 20-Jarig be gaan der afdeeling Haarlem wil het bestuur baar kas aanbevelen in de welwillendheid der bïWoners van het arrondissement Haarlem. Men kan zich als contribueerend lid opgeven de „Spaarnebank" te Haarlem, of bij den Penningmeester der afdeeling, den heer L. leeuwenberg, Lorentskade 144. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 5 Dec. 8.30: Algem. H. Comm. voor Öe leden van de K. J. M. V. St. Augustinus in be St. Josephkerk. Maandag, 6 Dec. 3.30 uur: Repetitie van de U.K. Gemengde Tooneelvereeniging „Ludamus" p het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem- Hoord. 8.45 uur: Cursus in Wijsbegeerte voor leden van G. en W., door den zeereerw. heer pater J. van de Vrande M.S.C., in het gebouw der ®t. Elisabeths-vereeniging, Jansstraat 49. Dinsdag, 7 Dec. 2.30 uur Bestuursvergade- Hhg van de St. Marthavereeniging in het l'ehuis Koninginneweg 8bis. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in gebouw „St. ®avo". 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat in het Ver enigingsgebouw Bagijnhof door de E. E. Paters Strijbosch en Van de Vrande. WOENSDAG, 8 Dec. 5 uur: Repetitie Gym nastiek Jongensafdeeling R.K. Sportvereeniging •■Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. %.30 uur: RepetitieJongensafdeeling Gym nastiek R.K. Sportvereen. „Hercules Winfried", in het Gymnastieklokaal, Eemstraat Haarlem- Noord. 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. 8.30 uur: Cursus Esperantistenvereeniging ,,Abbé Richardson" bij Brinkmann. DONDERDAG, 9 Dec. 4.30 uur: Repetitie Gymnastiek Meisjesafdeeling R.K. Sportvereeni ging „Hercules Winfried", in de school aan de Tempeliersstraat 1. 6.30 uur: Repetitie Gymnastiek Meisjesafd. R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad te Overveen. 8.15 uur: Repetitie R.K. Harmoirte „Utile Dulci" in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: Repetitie Gymnastiek R.K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de Doelen zaal. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis R.K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R.K. school aan de Nieuwe Gracht. 8.30 uur: Bureauvergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw, Groenmarkt. 8.30 uur: Repetitie R.K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het „Hof van Holland", Groote Markt. VRIJDAG, 10 Dec. 4.30 uur Gymnastiek-repe- titie van de Kleuterafdeeling R.K. Sportver eeniging „Hercules Winfried" in de R.K. school, Westergracht hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafri. R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaard straat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie Heerenafdee- ling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie afdeeling Tafeltennis van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R.K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG, 11 Dec. 5.30 uur: Gymnastiek- repetitie Kleuterafd. van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafdee ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. 6.50 uur: Bezoek aan het Zeiss-Planetarium van de Haagsche Courant voor de leden van de Ned. Reisver. voor Katholieken. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigingen bij het uitschrijven van vergaderingen verzocht, vooraf overleg te plegen met het Algemeen Se cretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Gevonden dieren en voorwerpen. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen Politiebureau Smedestraat; bril, Zwart, Soen- dastraat 68; bril in etui, De Jeu, Ravelingsteeg 14b.; colbert, Genevasen, Lindenstraat 1; etui, Lucas, Drossestraat 1; Hondje, Klaet, Plataan straat 56; hond, asyl, Ridderstraat 11; hond asyl, Ridderstraat 11; hond, asyl, Ridderstraat 11; hond, Van Heerden, Héussensstraat 2; Doo- ven-hoorn, Kooien, Spaarnwouderstraat 45; kist andijvie, Van Schaik, Dr. Leydsstraat 129; vier katten, asyl, Ridderstraat 11; horloge-ketting, Bergkamp, Maerten van Heemskerkstraat 81; muilkorf, Gelsing, Nic. v. d. Laanstraat 26; portemonnaie met inhoud, Koedijk, Nachte gaalstraat 66; portemonnaie met inhoud, De Bruin, Zijlstraat 75; portemonnaie met inhoud, Veenstra, Duinlustparkweg 54, Santpoort; pas ser, Peschar, Voorhelmstfaat 49, zwart; rijwiel plaatje, politiebureau Smedestraat; rijwiel plaatje, Van Es, Paul Krugerkade 15 rood; rij wielplaatje, Hors, Anslijnstraat 15; kinder schoentje, Kaat, Rijksstraatweg 114; tasch, in houdende verbandtrommel Roode Kruis enz., politiebureau Smedestraat; handwerktasch, v.d. Hoeden, Schotersingel 59. .atholleken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te bescher men en te verspreiden. Waakt en bidt In het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen overweldigen. De burgemeester van Beverwijk, de heer Mr. Scholtens, heeft een waarschuwing tot ouders en opvoeders in zijn gemeente gericht om hen ernstig in overweging te geven er meer op toe te zien, dat de jeugd zich niet blijft ophouden op de Breestraat, aangezien deze omgeving daarvoor niet geschikt is en aangezien de zorg, door hen aan de opvoeding besteed, aldaar groot gevaar loopt, te worden teniet gedaan. De pas toor van Beverwijk heeft den Zondag daarop die welgemeende waarschuwing van den burge meester zwaar beklemtoond en wellicht hebben de onderwijzers op school er nog een schepje boven op gedaan. Dat alles is met de beste bedoelingen gebeurd en wij gelooven niet, dat de burgemeester, de pastoor of de onderwijzers de Beverwijksche jeugd als de meest misdadige en gedegenereerde kinderen van heel de wereld of van heel Neder land beschouwen. Daarom zal vooral de burgemeester wel zeer verbaasd zijn geweest, dat rond zijn waarschu wend woord in een deel der pers zoo'n deining is ontstaan. In het Algemeen Handelsblad en in Het Volk verschijnen lange artikelen met zware koppen over twee kolommen als: „De Kennemer Jeugd dreigt te verruwen!" „De Wildernis van Bever wijk", „Toenemend verderf onder de kinderen", „Jonge kinderen beheerschen de Breestraat". Nog eens: dit zal de heer Mr. Scholtens zeker niet verwacht en, laat ons horjen, ook niet be doeld hebben. Eerlfjk gezegd begrijpen wij die buitengemeene belangstelling voor de waarschuwing van Bever - wijks burgemeester niet, want nog geen drie weken geleden heeft de vereeniging Pro Juven- tute te Haarlem zich ook tot ouders en opvoe ders gewend in een manifest, waarin zij wijst op de toeneming der misdadigheid onder de jeugd, vooral in de laatste twee jaren. „Wij ver zoeken er op te letten," schreef zij, „dat de jeugd het goed van anderen leert ontzien, het verschil weet tusschen het mijn en dijn en dat vooral ook aan de verhouding tusschen jongens en meisjes aandacht wordt geschonken, meer dan het geval is," zonder dat genoemde bladen spraken van „de wildernis van Haarlem" enz. En omstreeks dienzelfden tijd begon ook een actie van de Haagsche afdeeling van Pro Ju- ventute, waarbij alle organisaties der jongeren in het geweer werden geroepen om in de resi dentie de jeugd voor te houden, dat baldadig heid een ongewenschte en schadelijke vorm van uiting van vitaliteit en levensdrang is. Ook over den Haag heeft, voor zoover ons be kend, de Pers geen bijzonder alarm geblazen. Het misbaar, dat in het Handelsblad en Het Volk over de Beverwijksche jongens en meisjes wordt gemaakt, is echter van dien aard, dat zelfs de Voogdijraad van Haarlem en de Offi cier van Justitie er door opgeschrikt zijn en mogen wij de genoemde bladen gelooven maatregelen overwegen om die zwarte vlek uit Kennemerland te doen verdwijnen. Om legendevorming tegen te gaan en zonder aan de reputatie der Beverwijkers, dat zij „niet voor de poes zijn" tekort te doen, wagen wij het de stelling te poneeren, dat de Beverwijk sche jeugd over het algemeen genomen niet veel slechter is dan die van de meeste andere plaat sen in ons land. Er zullen in Beverwijk, zooals overal elders, brave, minder brave en slechte elementen zijn en zooals overal maken de slechtste ook hier het meeste kabaal, maar het aantal kinderen en ouders, waar redelijkerwijs niets op aan te merken valt, is ook hier verre in de meerderheid. Men denke vooral niet, dat wie uit Beverwijk komt, uit een soort wildernis komt.; Het gevaar bestaat dat men in dit opzicht gaat generaliseeren. Dat er slechte jbngens en meisjes in Bever wijk zijn en ouders, die zich van de opvoeding hunner kinderen en van waarschuwingen der politie niets aantrekken, gelooven wij graag. Maar waar vindt men die niet? Tot welk slag behooren de opgeschoten slungels, die bijna avond aan avond de Groote Houtstraat in Haarlem onveilig maken en geen alleenloopende dame en meisje met rust kunnen laten? En ge looft men, dat de doorsnee Beverwijker jongen en meisje slechter is dan de gemiddelde jeugd uit de Jordaan te Amsterdam of het Rotter- damsche Katendrecht? Als de politie in Bever wijk bijzondere moeilijkheden zou hebben, dan ligt dat aan haar zelf, maar dat de Beverwijk sche politie minder bekwaam zou zijn dan haar collega's elders, ook dat wil er bij ons niet in. Laat zij eens informeeren hoe de politie in Amsterdam, Rotterdam en Haarlem optreedt tegen de lastige jeugd. Wanneer zij eens gedu rende eenige weken met de karwats zou zwaaien, zou er allicht spoedig verbetering te merken zijn. Als een zwaaien met de karwats, zóó heeft de burgemeester zijn waarschuwing ook bedoeld. De kranten dienen daaraan dezelfde waarde te hechten als aan de waarschuwingen van Pro Juventute in Haarlem en den Haag. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22 Zoo zag een schilder in 1833 vanaf de Veenenburgerlaan den toren van de Hillegomsche kerk Men schrijft ons: Fraai is een goed woord en verfraaien een nuttige bezigheid. Soms is verfraaien een plei- zierige klus, dikwijls echter een ondankbaar werk en steeds een moeilijk karwei. Er moet met velerlei omstandigheden rekening worden gehouden en wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen. Maar wat nu het zwaarst is, valt dikwijls moeilijk uit te maken. Verfraaien behoort uiteraard goede gevolgen te hebben en het aanzien van straat of plein, dorp of stad te verbeteren. Jammer echter, dat zoo menigmaal geconstateerd moet worden, dat lang niet elke verfraaiing een verbetering is. Eigenaardig, dat steeds weer de term ver fraaien gebruikt wordt, wanneer het er om gaat een leelijke plek hier of daar wat op te knappen. Fraai heet blijkbaar alles wat niet bepaald leelijk en ook niet bijzonder mooi is. Het doet denken aan de oude platenboeken met de fraaiste gezichten van hier en van daar, waarbij er zijn uit den ja-, nee- en amenknik- kenden pruikentijd, om te geeuwen, zoo saai en zoo stijf! „De dorpen in onze bollenstreek, die vooral na den oorlog zoo angstwekkend vlug hun zie lental zagen stijgen, hebben alle moeite gedaan om zoo spoedig mogelijk het dorpsche aanzien te verwisselen met het voorname uiterlijk van een klein stadje. Veel zwier is er echter niet in gekomen, wel menige verfraaiing. Nog onlangs is met veel nadruk in deze ko lommen door den Hillegomschen briefschrijver een hartig pleidooi gehouden voor de ver fraaiing van het aan natuurschoon en gebou- wensier zoo arme Hillegom. Hij trooste zich: Hillegom is geenszins de minste onder de dorpen in de buurt! Maar dat het mooier worden kan, zij hem toegegeven; hij zoeke het dan echter niet in die alledaagsche verfraaiingen. Zooals elke rechtgeaarde nederzetting hadden de dorpen in de bollenstreek eertijds een open ruimte, een echt plein in 't midden der plaats. Lisse had wel een heel mooi plein; het Vier kant met de kerk en later het logement-recht huis, de Witte Zwaan, aan den Z. W.-kant Mooi was ook het plein te Hillegom met de kerk op dezelfde plaats als te Lisse, juist daar, waar de zijweg op den hoofdweg uitkomt. Sassenheim was wel minder bedeeld, maar ook daar was toch een flink plein voor de kerk. Of de dorpsgenooten van de vorige eeuw aan ruimtevrees leden, wij weten het niet, maar in Sassenheim werd een lange lage school op het plein gezet en in Hillegom werd vlak voor de kerk 'n alleralledaagschst raadhuis opgetrokken. Volgens den Hillegomschen briefschrijver ech ter „getuigt het van den goeden smaak der ontwerpers en is het van buiten aantrekkelijk". Het had inderdaad leelijker gekund, maar mooi is toch anders. In Lisse stond de kerk te dicht aan den weg, zoodat zij niet weggemoffeld kon worden. Nog altijd staat er fier de zware middeleeuwsche tufsteenen toren. Jammer echter, dat hij het nog altijd moet doen met zijn armoedige platte houten muts en zijn pittige spits sinds de troe bele tijden der 16e eeuw moet missen. De kerk zelf is een leelijk gebouw en de kruisarm, dien men er eenige jaren geleden heeft aangeplakt, heeft het aanzien van het geheel meer schade dan voordeel gebracht. Hillegom echter heeft een allermooist kerkje aan zijn dorpsplein staan. De herbouw ^an eenige jaren geleden is zoo goed geslaagd, dat dit kerkje voor langen tijd de trots van Hillegom zal zijn. Over dit juweel van een kerkje rept echter de briefschrijver met geen enkel woord. Het is ons dikwijls opgevallen, dat trampassa giers elkander wezen op het leuke geveltje van de slagerij aan het Hillegomsche plein, maar het kerkje merkte men doorgaans niet op, weg gestopt als het lag achter het oude raadhuis en de boomen. Een verfraaiing, welke tevens een verbetering zal zijn, zal hierin bestaan, dat men het ge zicht op de kerk vrijmaakt, en dus het fraaie politie-bureau ten slotte eens doet verdwijnen. Jammer, dat het nog niet bouwvallig is! Een zeker soort angst voor open pleinen schijnt de gemoederen in de bollenstreek ech ter wel te beheerschen. Toen men te Sassenheim gelegenheid kreeg om bij den ingang van het park een verruiming te maken in de nauwe dorpsstraat, is dit niet gebeurd. Toen men te Lisse de wenkbrauwen ging fronsen over de kuilen tusschen de boomen op het Vierkant, werd tot een verfraaiing besloten, die de zwie rige ruimte.van een open plein, dat men toen had kunnen verkrijgen, begroef in een plant soentje. Er stonden misschien een paar boomen te veel, maar boomen sieren een plein! De ouderwetsche boomen werden gerooid, een mo dern tuintje aangelegd en een keurig hofje was er! Er wordt wel gejammerd over parkeerruimte maar op het Lissesche plein mogen slechts bloemen staan! Het hoogtepunt der verfraaiing is wel het tramhuisje, dat midden tusschen de beide hal ten staat, veel te klein is en van binnen veelal zoo tergend vies en barbaarsch afgrijselijk, dat men zich met verbazing afvraagt, waarom voor deze verfraaiing nog steeds geen verbete ring in de plaats is gekomen. Van buiten ziet het er zoo slecht wel hiet uit, en ook het dorpstuintje is wel aardig om te zien. Maar een plein is toch geen plant soentje! In Hillegom heeft men ook de ruimte onder de groene graszoden begraven; hier staat de oude dorpspomp in de bloemetjes, een steenen bank is er al, nu moet er nog een wachthuisje bij komen en de idylle is er!! Wij hopen, dat de Hillegomsche briefschrij ver nog eens een verslag kan schrijven van de ingebruikneming van een degelijk ruim wacht huis voor trampassagiers maar dan niet op het plein! en tevens dat hij zich nooit zal hoeven te ergeren aan een hok, als te Lisse het plantsoentje verfraait. Hillegom waardeere zijn schitterend mooi kerkje het zij trotsch op dezen uitstekend geslaagden herbouw in gotischen stijl. Nu heeft het een schoon geheel, waar het eertijds een tweedeelig en leelijk kerklichaam had staan. Het weze er tevens trotsch op, dat het dien pittigen toren met zijn peer in de spits als dorpstoren bezit, denzelfden toren, dien Rembrandt kraste op zijn ets: „Het brug getje van Six." In de vischhallen van IJmuiden heerscht de laatste weken groote bedrijvigheid. Er was reeds in het kort melding gemaakt van de zeer groote haringaanvoeren, welke den laatsten tijd in IJmuiden plaats vinden, maar nu wij de officieele cijfers van het Staatsvisschershaven- bedrijf voor ons hebben liggen, blijkt eerst recht duidelijk, welk een vooruitgang althans wat den omzet betreft er ten opzichte van het vorige jaar kan worden geboekt. Nemen we eerst de totaal-cijfers, dan ver toont de omzet over de 11 maanden van 1937 ten opzichte van' de overeenkomstige periode van 1936, een vooruitgang van niet minder dan ruim f 1.200.0000 (1937: f 6.793.791.95; 1936: f 5.587.694.69). Alleen over November is voor meer dan 1 millioen gulden omgezet, een cijfer, dat sinds lang niet meer bereikt kon worden. Dit cijfer overtrof dat van 1936 dan ook met een bedrag van bijna 3 ton. Hiertoe hebben allereerst bijgedragen de trawlers, die in grooter getale -dan het vorig jaar aan den afslag verschenen. In November waren het er 218 (186) en over de afgeloopen 11 maanden van 1937 waren het er 1840 (1563). Tusschen haakjes plaatsen wij de cijfers van de overeenkomstige periode in 1936. De trawlers besomden totaal over November 511.176.31 (f 450.799.61) en óver de afgeloopen 11 maanden f 4.348.963.58 (f 3.391.560.47). Het gemiddelde van elke boot steeg daardoor van f 2170. tot f 2363.—. De andere categorie, die een stoot in de goe de richting heeft gegeven, wordt gevormd door de loggers, die de drijfnetvisscherij hebben uit geoefend, d.w.z. de haringvangst. Frappant zijn vooral de cijfers over November, de maand, waarin een ongeloofelijke hoeveelheid van het z.g. zeebanket is aangevoerd, verkocht en geëxporteerd. Alleen in November kwamen 391 (151) loggers aan den afslag met een besomming, in totaal van f 383.141.91 (f 139.625), of ongeveer 2% ton meer dan het vorige jaar. Bovendien waren dit alle Nederlandsche schepen, zoodat de op brengst uitsluitend aan onze vaderlandsche be- bedrijven is ten goede gekomen. Andere jaren kon men, tijdens het haring seizoen, een groot aantal van die kleine, snelle Engelsche driftertjes te IJmuiden zien binnen vallen, om er hun haringvangst te verkoopen. Zij zijn dit jaar weggebleven, op één enkele uit zondering na. Het vorig jaar zijn er totaal nog 56 Engelsche driftertjes hier aan de markt ge weest, die ongeveer f 54.500.besomden. De omzetcijfers van de overige categorieën schepen liepen, in vergelijking met het vorig jaar, niet zooveel uiteen. Over de eerste 11 maanden van 1937 besomden de motorloggers. die de treilvisscherij uitoefenden, f 10.000 meer; van de kustvisschers steeg het omzetcijfer met f 40.000, terwijl de Deensche kotters, die in deze periode in grooter aantal verschenen, f 26.000 meer besomden. In hoeverre hier van een opleving van betee- kenis gesproken kan worden, valt moeilijk te zeggen. Het hangt vooral van de exportmoge lijkheden af. Over het IJmuidensche visscherjjbedrijf, dat hoofdzakelijk de trawlers omvat (de loggerreede- rijen zijn voor een groot deel te Katwijk en Scheveningen gevestigd), is onlangs in den Velsenschen gemeenteraad gesproken, bij de algemeene beschouwingen over de begrooting. Er werd daar eveneens van opleving gespro ken, doch een der leden, de heer F. P. Vermeu len, die secretaris is van de Reedersvereeniging te IJmuiden, liet een ander geluid hooren. Hij wees er o.a. op, dat nog steeds een aantal traw lers stil ligt en dat de exploitatiekosten ge weldig gestegen zijn, als gevolg van de hooge prijzen der materialen, welke voor de visscherij noodig zijn. De heer Vermeulen zag dan ook nog geen op leving. De devaluatie heeft aan het visscherij - bedrijf geen voordeelen gebracht, integendeel. Het kan van de munt-depreciatie pas profitee- ren, wanneer de grenzen weer ruimer openge steld worden. Maandag a.s. vieren twee leeraren van het Klein Seminarie Hageveld te Heemstede hun 12jX-jarig priesterjubileum. De weleerw. heer A. C. D. Andreoli werd in 1898 te Haarlem geboren. In 1925 werd hij priester gewijd. Zijn eerste H. Mis droeg hij op in de St. Josephkerk aan de Jansstraat. Tot 1929 was hij achtereenvolgens kapelaan te Hoofddorp en te Voorburg. Nadien werd hij leeraar aan het Klein Seminarie in Grieksch en Latijn. De tweede jubilaris, de weleerw. heer J. H. A. Everts, werd in 1901 te Amsterdam geboren. Na zijn priesterwijding was hij een jaar ka pelaan te De Kwakel. In de Vondelkerk te Amsterdam celebreerde hij zijn eerste H. Mis. Te Aerdenhout is hij een goede bekende door dat hij, totdat in de kapelaansvacature voor zien werd, in de parochiekerk assistentie ver leende. De a.s. jubilaris geeft les in wis- en natuurkunde. Beiden zijn zeer gezien bij de studenten. De weleerw. heer Andreoli poudt Maandag middag van half twee tot driexuur receptie op Hageveld. Vr.: Ik heb een werkster 2 ij dag per week. Zij verdient 2.50. Nu is zij 2 weken niet ge weest wegens ziekte. Ik heb haar in dienst sedert April 1937. Wij zijn niets overeengeko men. Moet ik haar nu die 2 weken het volle loon uitbetalen? Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tijd door, b.v. acht of veertien da gen. Vr.: Ik verdien 25 per week en betaal 9 kostgeld en ƒ1 aan verzekering. Mijn aanslag bedraagt 43.00. Is dat juist? Ik woon in Haar lem. Antw.: Dat komt wel ongeveer uit, maar een juist antwoord kunnen wij u niet geven, omdat u ons niet mededeelt of u gehuwd bent, sa menwoont met personen, die in de gemeente fondsbelasting zijn aangeslagen enz. Vr.; Ik heb een testament gemaakt. Daarin is bepaald dat de langstlevende alles krijgt. Is dat geldig? Antw.: Ja, maar voor echtgenooten is dat tegenwoordig niet meer noodig, omdat de wet gewijzigd is en bij overlijden van een der echt- NV. genooten, zonder dat er kinderen zijn, de langstlevende eenige erfgenaam is, tenzij een testament anders bepaalt. Vr.: Hoeveel inkomstenbelasting moet ik be talen naar een inkomen van 1524.Ik heb 3 kinderen onder de 10 jaar. Bondsgeld, verze kering, begrafenisbus e.d. ƒ85.24. Ik woon in Haarlem. Antw. Aan Rijksinkomstenbelasting f 8.74; aan gemeentefondsbelasting f 21.60, totaal f 30.34 Vr. Ik ben aangeslagen in de inkomstenbelas ting voor een inkomen van f 1995.4 kinderen die in aanmerking komen voor aftrek. De aan slag bedraagt f47.18. Onderverdeeling: f17 48. f 16.50, f 13.20, totaal f 47.18. Is dat juist? Ik woon in Haarlem. Antw. De aanslag is juist, maar betaalt u geen premie voor levensverzekering, Begrafenis fonds of bondscontributie? Ook die mogen wor den afgetrokken. Vr. Hoe wordt'de naam Robinson Crusoe uit gesproken? Cruso of Crusoë? Ant. De Hollandsche uitspraak is Crusoë. Vr. Was Fred Fry van de A.V.R.O. een En- gelschman of een Nederlander? Antw. Ons niet bekend. Vr. van S. te 'E. Antw. Spreek er met den notaris over. Maar als er niets is, is het toch niet noodig? Vr. Waar is het hoofdkantoor van de loterij Freiburg Schweiz gevestigd? Antw. In Freiburg, Zwitserland. Vr. 1. Is de Nat. Ver. voor Stenografie een R.K. Vereeniging? Vr. 2. Wat is het adres van het secretariaat? Antw. 1. Neen. 2. Ons niet bekend. Vr. Zijn de volgende nummers van de stad Ant werpen al uitgeloot: L887: Serie 21372, no. 17; serie 36713, no. 01; serie 37670, no. 04. 1903: se rie 03829, no. 19; serie 01691, no. 11; serie 04213, no. 19. Waar kan ik trekkingslijsten bekomen? Antw. Niet uitgeloot. Wendt u om trekkings lijsten tot een effectenkantoor. Vr. Ik heb een kachel gekocht, waarvan de verkooper mij op verschillende vragen betreffen de brandstof enz. een afdoend antwoord had ge geven. Nu blijkt de kachel niet aan de gestelde eischen te voldoen, zij geeft kolendamp en een deskundige beweert telkens iets anders en geeft telkens weer een anderen raad. maar het geeft niets. Nu heb ik een andere kachel gekocht. De eerste was nog niet betaald. Kan ik deze nu weg laten halen? Zü is niet beschadigd. Hoe moet ik handelen om die kachel kwijt te raken? Antw. Indien er wanprestatie heeft plaats ge had, zouden wij in uw geval weigeren te betalen en rustig afwachten wat de leverancier durft te doen. Maar kunt u de wanprestatie bewijzen? Vr. 1. Tot wien moet ik mij wenden om als vrijwilliger in het leger (infanterie) aangenomen te worden? 2. Welke leeftijd is daarvoor vereischt? Antw. 1. Tot den garnizoenscommandant van uw woonplaats. 2. 2025 jaar. Vr. van C. B. te S. over belasting. Antw. Dien een bezwaarschrift in. Zie daar voor den achterkant van uw aanslagbiljet. Vr. Mijn schoonzuster heeft een inkomen van 1763.03, daarvan afgetrokken 26.—. Zij is ongehuwd en haar aanslagbiljet vermeld 111.06. Zij is samenwonend. Is deze aanslag juist? Antw. Die aanslag is juist. Vr. Is er op lot no. 126599 van de Zonnestraal een prijs gevallen? Antw. Geen prijs. Vr. 1. Bestaat in Nederland de adoptatiewet? 2. Zoo ja, wat zijn de kosten hieraan verbonden? 3. Waar moet men zich verbinden? 4 Wat zijn de kosten van een naamsverandering? Tot wien moet men zich wenden? Wat zijn de kosten van naturalisatie? Antw. Adoptatie kent de Nederlandsche wet niet. 2. 250.—. 3. Wendt u zich om inlich tingen tot het Bureau van den Burgerlijken Stand. Wie zijn voornaam veranderd wenscht te zien, doet daartoe een verzoekschrift tot de Arrondissements-Rechtbank en wie verande ring van zijn geslachtsnaam wenscht, moet dat aan de Koningin verzoeken. 4. Van 200.tot 1000.naar gelang van het inkomen, ƒ200. bij een inkomen van 3000.of minder; voor elke 2000.inkomen 100.meer. Voor wie het Nederlanderschap verloren heeft, bedragen de kosten 200. Vr. Ik heb een inkomen van 1714.95. Bonds contributie 1.33 per week. Levensverzekering per 3 maanden 8.25. Brandverzekering 4.70 per jaar. Ziekenverzekering 32 ct. per week, ziekenfonds 66 ct. per week. Begrafenisfonds 23 ct. per week. Perceel eigendom. Huurwaarde per jaar 325. Hypotheek 2300— tegen 4% pet. Onderhoud 25.— Gehuwd en geen kin deren. Hoeveel inkomstenbelasting moet ik be talen? Antw. In welke gemeente woont u? Vraag: Kunt U mij het adres opgeven van de redactie van een speciaal blad voor bioscoop eigenaars? Antw.: Nieuw Weekblad voor de Cinemato grafie, Voillantlaan 523, Den Haag. Vraag: 1. Kunt U mij ook zeggen wie de te genspeler van Betty Davis was in de film De Asfaltlelie? 2. Kunt U mij ook zeggen wie de Horrelpoot was? Antw.: 1. Frances Lee; 2. Leslie Howard. Vraag: Hoe maakt men een vet geworden kraag van een beige gabardine-regenjas schoon? Benzine is niet zoo goed voor de kleur. Antw.: Doe in een kom gelijke deelen ammo nia en lauw water en doop daarin een schoonen, stevigen borstel. Boen den kraag flink en laat buiten drogen. Vraag: Hoe verwijder ik haringvlekken uit een grijs wollen costuum? Antw.: Met alcohol, tenzij de kleur door de pekel of zuur uitgebeten is. In dat geval is er niets meer aan te doen. Vraag: Hoeveel maal per jaar maakt de Mar- nix van St. Aldegonde een reis naar Indië en welke zijn de vertrekdata? Antw.: 4 maal per jaar. De vertrekdata zijn ieder jaar verschillend, doch voor 1938 9 Maart, 1 Juni, 24 Augustus en 16 November. De eerst volgende afvaart is op 15 December 1937.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5