Na het bezoek der Fransche ministers aan Londen x We luisteren naar FINANCIEN KATMOLICKCN VOLTOOIT UW CIGCN UNIVGRSITGIT PUROLjl NEDERLANDSCHE GRONDDRIEFBANK i.v. De atmosfeer plotseling gezuiverd JAPANS EISCHEN NOG NIET INGEWILLIGD 99 pCt. Dagfilm s Restaurant DORRIUS Onzuivere huid ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 De geheimzinnigheid, puaarmee de reis van Lord Halifax om geven werd, verdwenen Een heksenketel van geruchten Starhemberg's eerste huwelijk De Oostzee-staten gaan confereeren Minister Najman door beroerte getroffen Verliezen der Britsche Visscherij Invoerverbod voor vee in Zuid-Afrika Roosevelt's kiespijn en de vischsport Korte berichten Chineezen ontruimen de forten van Kiangjin Met een gasmasker op naar bed HULP AAN DEN MIDDEN STAND Gunstige resultaten van het Rijn- landsch Borgstellingsfonds ZIJDETEELT IN ONS LAND De tijdsomstandigheden doen zich gelden GOUDREINETTEN VOOR DEN PRINS Cursus Italiaansch Zondag 5 December Maandag 6 December 4 pCt. GRONDBRIEVEN Hockey-programma voor Zondag (Van onzen Londenschen correspondent)' Welke politieke wijsheid er ook gescholen moge hebben achter de weergalooze geheim zinnigheid, die in acht genomen werd met betrekking tot het bezoek van Lord Halifax aan Berlijn, de pers had, van haar stand punt bezien, zeker zeer .ernstige redenen tot ontevredenheid. Niet alleen werd haar de gebruikelijke officieuze voorlichting na genoeg geheel onthouden, maar het werd haar bovendien hoogst kwalijk genomen, wanneer zij zich verstoutte d,e resultaten Van eigen onderzoek te publiceeren. Nu blijkt het dat vele der voornaamste bla den, ondanks de volmaakte ongenaakbaarheid der „officieele bronnen" met betrekking tot al wat verband hield met de missie van Lord Halifax, reeds zeer spoedig er in geslaagd zijn de waarheid althans in hoofdlijnen op het spoor te komen. Aan den anderen kant had het gebrek aan voorlichting ten gevolge dat vele organen de gereserveerdheid, die zij anders als tegenprestatie voor de officieele en offi cieuze inlichtingen min of meer is acht nemen, geheel lieten vallen, en dat de Engelsche pers dagen lang een heksenketel geweest is van op zien- en onrustbarende geruchten. De noodlottige gevolgen van hun houding hebben de ministers blijkbaar ingezien, want de voorlichting betreffende den gang der be sprekingen met hun Fransche collega's ïs bijna overvloedig geweest. Opmerkelijk is het hoe, in nog geen twee dagen tijds, de atmosfeer opgeklaard is. De algemeene tevredenheid, welke vooral tot uiting komt in de liberale en labourbladen, die aanvankelijk zooveel blijken van wantrouwen gegeven hadden, is voor een groot deel onge twijfeld hieraan te danken, dat alle noodelooze geheimzinnigheid even naarstig vermeden is, als zij in verband met Lord Halifax' Duitsche reis gezocht schijnt te zijn. Een zeer groote fout werd dus begaan toen men, met betrekking tot de reis van Lord Ha lifax, deed alsof ook het Engelsche volk zijn lot onvoorwaardelijk in handen gesteld heeft van een groep kwasi-onfeilbare mannen. Toen Zondagavond de Fransche ministers hier aankwamen, was Londens mistige atmos feer vol crisisgeruchten. Beweerd werd dat groote verdeeldheid heerschte in het kabinet. Eden zou tot tweemaal toe met aftreden gfv- dreigd hebben omdat tegen zijn zin en buiten hem om (terwijl hij zich te Brussel bevond) besloten zou zijn tot Lord Halifax' reis naar Berlijn. Een socialistisch Zondagsblad baarde opzien door onthullingen, volgens welke de reis wekenlang voorbereid zou zijn door een „pro- Duitsche" camarilla. Deze „camarilla" zou in het kabinet den steun gehad 'hebben van mannen als Sir John Simon, kanselier der schatkist, en Sir Samuel Hoare, minister van Binnenlandsche Zaken en beiden vroegere Foreign secretaries. Zij zouden tenslotte mr. Chamberlain, die tot nu toe zijn kaarten gezet had niet op Duitschland, maar op Italië, voor zich gewonnen hebben, en tegen over hen zouden staan mr. Eden en Sir Robert Vansittart, de Permanente Ondersecretaris (directeur-generaal) aan het Foreign Office, van wien steeds, evenals trouwens van de meeste hooge ambtenaren van het departement, be weerd is geworden dat hjj zeer sterk bevoor oordeeld is ten gunste van Frankrijk. Bij de beoordeeling van al dergelijke geruch ten moet men steeds in aanmerking nemen dat deze mannen, hoe overigens hun sympathieën of antipathieën ook zijn mogen, allen zeer sterk bevooroordeeld zijn ten gunste van.... Enge land. De liberale en socialistische bladen sloegen intusschen dag aan dag alarm, omdat zij meenden, dat de Britsche regeering op het punt stond Frankrijk in den steek te laten. De 'Fransche ministers aldus kon men in of tusschen de regels door lezen waren naar Londen genoodigd om te kiezen tus schen de resultaten van Lord Halifax' Ber- lijnsche reis, en het opgeven van verdere samenwerking met Engeland. Zoo kreeg men den indruk, ondanks alle officieele eerbetoon, alsof de heer Chautemps en Delbos naar Londen genoodigd waren om hen in de gelegen beid te stellen hun onder werping aan te bieden. De atmosfeer, waarin zij Zondagavond arriveerden, was allerminst een behaaglijke. Thans, eenige dagen later, is men van weers zijden „enchanté". In die korte spanne tijds zijn alle problemen besproken: vanaf het Spaansche en het Tsjechische tot aan de crisis in het Verre Oosten toe, welke op het oogenblik meer dan eenig ander vraagstuk de aandacht der Britsche regeering in beslag neemt. Bespro ken is ook, in het licht van Lord Halifax' rap port, de reis die Monsieur Delbos ondernemen zal naar zekere Middel-Europeesche hoofdsteden een reis, die wellicht een der oorzaken ge weest is van het bezoek aan Londen. Niet alleen zijn alle problemen besproken, maar de spanning is plotseling verdwenen. Op één ding willen wij nog de aandacht ves tigen: dat Duitschlanös koloniale eischen in beginsel erkend worden, zal iedereen ongetwij feld gemerkt hebben, maar wat wellicht de aan dacht is ontgaan, is het feit, dat in het offi cieele communiqué, waarin toch zooveel staat, de Volkenbond evenmin een plaats gekre gen heeft als de vorige maand in de Troonrede. Het vonnis van de kerkelijke rechtbank in Oostenrijk, waarbij het huwelijk van prins Star- hemberg ongeldig verklaard werd, heeft, zooals te verwachten was, veel opzien gebaard. Natuur lijk is dit koren op den molen van de vijanden van de Katholieke Kerk, die plegen te zeggen: „Als ge maar geld hebt, krijgt ge ook in Rome alles gedaan." Deze bewering wordt voor de zooveelste maal weerlegd door het pas verschenen verslag over het jaar 1936 van het Hooge Kerkelijke Ge rechtshof voor huwelijkszaken. „St. Bavo" ont leent de volgende belangwekkende cijfers aan dit verslag. In 1936 zijn 85 vonnissen gewezen, waar van er 75 betrekking hadden op vorderin gen tot nietigverklaring van huwelijken. In 31 van deze gevallen is de nietigheid uitgesproken; in de 44 overige gevallen is de geldigheid van het huwelijk erkend. Van deze 75 genoemde zaken waren er 37 kosteloos, waarvan er 18 werden toegewezen; van de 38, welke niet kosteloos waren, werd slechts in 13 gevallen beslist in den zin der eischers. Hieruit blijkt duidelijk, dat bij processen voor de kerkelijke rechtbank geld geen rol speelt. Een ding wordt vaak vergeten: wanneer het huwe lijksprocessen van arme lieden betreft, dan ver neemt het publiek over het algemeen van den uitslag niets. Bij rijke lieden, en.vooral vorste lijke personen, vormen deze aangelegenheden daarentegen steeds een groote sensatie. De cijfers toonen aan, dat een door een ker kelijke rechtbank uitgesproken vonnis in een huwelijksproces op een allerzorgvuldigst onder zoek berust en naar beste weten en geweten uitgesproken wordt. TALLINN 'Reval) 4 Dec. (DNB) Van 9—12 December zal te Tallinn de zesde conlerentie worden gehouden van de ministers van Buiten- landsche Zaken der Oostzee-staten. N. Z. Voorburgwal b. b. Spui, Amsterdam. PLATS OU JOUR EN i LA CARTI PRAAG, 3 Dec. C.T.K.) De Tsjecho-Slowaak- ^che minister van Handel en Nijverheid, Naj man, is vanmorgen .door een beroerte getrof fen, toen hij het departement van den minister president, door wien hij zou worden ontvangen, wilde binnengaan De minister verloor het be wustzijn, en moest naar zijn woning vervoerd worden. Zijn toestand is ernstig LONDEN. 4 Dec. (Reuter.) Tengevolge van de zware verliezen, die zij hebben geleden, heb ben de eigenaars van treilers te Grimsby en te Huil besloten met ingang van 1 Januari a.s. twintig procent van de vloot voor den tijd van een jaar op te leggen. Door dit besluit worden 420 visschers getroffen, terwijl ongeveer dertig schepen zullen worden opgelegd. KAAPSTAD, 4 Dec. (Reuter) In verband met het heerschen van mond- en klauwzeer in Europa is de invoer van koeien, schapen, gei ten en varkens uit Europa verboden. De zendin gen, welke onder weg zijn, zullen nog ingevoerd mogen worden, behoudens de beperkingen, waar toe besloten zou kunnen worden. MIAMI, 4 Dec. (Reuter.) President Roose velt, die in Miami de vischsport beoefent, zal zijn verblijf verkorten en op 6 December naar Washington terugkeeren om zich weer onder behandeling van een tandarts te stellen, daar zijn tandvleesch niet snel genoeg geneest. De Fransche Staatscourant publiceert 4 De cember een decreet, waarbij de werktijd in den kleinhandel, voor zoover geen handel in levens middelen, in steden met minder dan tienduizend inwoners wordt geregeld Voor de periode eindigende op 31 Mei 1938 zal in deze winkels de werktijd 46 uur per week mo gen bedragen. Minister Goering heeft gelast, dat de loonen van werklieden en bedienden gedurende de wet telijke feestdagen moeten worden doorbetaald, opdat „de medewerkers aan het groote werk van den Fuehrer hun feestdagen in vreugde kunnen doorbrengen". Dertigduizend wevers in verschillende streken van Mexico hebben besloten 24 uur in staking te gaan. Zij eischen een loonsverhooging van vijftig procent. De nieuwe onderkoning van Abessinië, de hertog van Aosta. die dezer dagen naar Addis Abeba zal vertrekken, is tot eskader-generaal bij de Italiaansche luchtmacht benoemd. SJANGHAI, 4 Dec. (Reuter). Ambtenaren van den gemeenteraad van de internationale nederzetting hebben krachtig ontkend, dat de Japansche eischen, vervat in het me morandum, zouden zijn ingewilligd. De Britsche commissaris van politie heeft al leen de ontvangst van het memorandum beves tigd en heeft mededeeling gedaan, dat hij het heeft voorgelegd aan den gemeenteraad. De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat het onderzoek heeft uit gewezen, dat de handgranaat gisteren is gewor pen door een Chinees en niet door een Koreaan. Het Chineesche blad Takoengpau bericht, dat de Chineesche troepen, die gedurende honderd uur tegenstand hebben geboden aan de ge meenschappelijke aanvallen van de Japansche land-, zee- en luchtmacht, de forten van Kiang jin hebben ontruimd. Zij zijn naar het Westen getrokken en hebben zich genesteld in een nieuwe verdedigingslinie tusschen Tsjingkiang en Koejoeng. Deze laatste stad is 45- kilometer van Nanking verwijderd. Bij het Taimeer hebben de Japansche troepen Li-jang bezet. Zij rukken thans verder in wes telijke richting naar Litsjoe, zestig kilometer ten Zuid-westen van Nanking. Vetwormpjes, pukkels en uit slag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht door zuivert verzacht - geneejt In dooien 30-60 ct. Bij Apoth. «n Drog. MIJNHARDT Een Praagsche vrouw wenscht echtscheiding omdat haar man haar de laatste zes maanden gedwongen heeft in bed een gasmasker te dragen. De echtgenoot is in den wereldoorlog twee maal gegast en zijn vrouw beweert, dat hij voortdurend vreest tijdens een luchtraid weer ge gast te worden. Hij acht het dragen van een gasmasker nog niet safe genoeg en daarom laat hü ook nog een gasvrijen kelder onder zijn huis bouwen, of schoon hij eigenlijk geen geld genoeg heeft om dit te betalen. Naar aanleiding van het verzoek van de vrouw om echtscheiding verklaarde de man, dat 't dui zendmaal beter is twee of drie maal per week met een gasmasker naar bed te gaan, daar men er dan san gewent, dan bij een aanval door gif gas gedood te worden. In de onder leiding van den heer D. ten Cate Brouwer gehouden najaarsvergadering van het bestuur van het Rijnlandsch Borgstellings fonds ten bate van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, waarbij 21 gemeen ten in het district Rijnland van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zijn aangesloten, heeft de districts-commissaris, de heer P. A van Aggelen, verslag uitgebracht van de werkzaamheden van het fonds. Geconstateerd werd, dat uit alle aangesloten gemeenten aanvragen van middenstanders wa ren ingediend. Een groot aantal van hen kon op een of andere wijze hulp worden verleend. De resultaten zijn -zeer gunstig. Over het al gemeen worden de aangegane verplichtingen behoorlijk nagekomen. De verliezen op borg stellingen zijn zeer gering. Deze bedroegen voor 1936 nog geen vijf procent. Zooals bekend, is* bet Rijnlandsche Borgstellingsfonds niet bij cie rijksregeling aangesloten. Het fonds, dat hulp verleent aan credietwaar- dige middenstanders, heeft velen van hen van verval tot armoede kunnen bewaren. De Nederlandsche Zijdeteelt-vereeniging hield heden te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzittef wees er in zijn openingswoord op, dat ook de zijdeteelt-vereeniging, evenals zoo vele andere organisaties, de nadeelen onder vindt. van de moeilijke tijden, waarin zich onze samenleving bevindt. Het ledental is vermin derd. Het bestuur blijft steeds zijn aandacht er op gevestigd houden, dat bij een ongunstige con junctuur aan het invoeren en tot ontwikkeling- brengen van een nieuw bedrijf eigenaardige moeilijkheden zijn verbonden, vooral bij een be drijf als de zijdeteelt, waar de planten, die als voedsel moeten dienen voor de rupsen, eerst be hoorlijk meoten doorgegroeid zijn voor met de eigenlijke teelt kan worden begonnen. Het bestuur is echter van meening, dat deze omstandigheid geen aanleiding mag zijn om de activiteit te verminderen. Spr. blijft van meening, dat enkele grootere zijdeteelt-inrich tingen, die dadelijk kunnen bijdragen tot ont wikkeling van het bedrijf, noodig zijn. Spr. wijst er verder op, dat in alle landen, waar zijdeteelt wordt uitgeoefend, deze wordt beschouwd als een nationaal bedrijf en moreelen en financieelen steun van de regeering geniet. Hoewel de financieele opbrengst, althans in den beginne, nog geen groote resultaten zal kunnen opleveren, is het de bedoeling meer be langstelling te blijven opwekken bij "de directies van stichtingen, die daarvoor in aanmerking komen: de rijksinrichtingen, instellingen voor zwakzinnigen, weesinrichtingen, lagere scholen, school- en kindertuinen en andere instituten. De zijdeteelt in ons land moet tot ontwikke ling worden gebracht, opdat de cocon-opbrengst zal kunnen dienen voor de vervaardiging van zijdegarens uit eigen land. Zoolang de teelt nog geen gunstige financieele uitkomsten kan opleveren, dient het kleinbedrijl te worden aangemoedigd, zoodat men ervaring op kan doen en men gereed is als de tijden gunstiger worden. De regeering, die in het afgeloopen jaar het voornemen had een groote proefteelt te onder nemen, heeft gemeend, als gevolg van bijzon dere omstandigheden, deze uit te moeten stellen. Ten slotte wijst spr. er op, dat de ondernemers, vooral van kleine teelt, zich niet moeten laten ontmoedigen. Het bestuur van de Vruchtenveiling „Tiel en Omstreken" heeft een kist goudreinetten gezon den aan Z. K. H. Prins Bernard in het Burger- zièkenhuls te Amsterdam. Deze kist werd gekozen uit de mooiste inzen ding goudreinetten, die op .de Vrijdag gehouden fruitverkoopstentoonstelling werd aangevoerd. Aan de R. K. Leergangen is voor eerstbegin- nenden verleden Woensdag een cursus Ita liaansch aangevangen. Verdere inlichtingen ver strekt de Rector der R. K. Leergangen te Til burg. HILVERSUM I. 1873 M. (8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.16 KRO. 5.00 NCRV. 7.4511.00 KRO) 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewilde muziek (gr.pl.). 9.50 Nederdultsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 Feest der Joegoelaven in de Lim- burgsche Mijnstreek. 2.00 Godsdienstonderrichting voor oude ren. 2.30 KRO-Orkest. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.15 De KRO-Melodlsten. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Parkkerkkoor en orgelspel. 6.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna Orgelconcert. 7.45 Sportnieuws. 7.60 Gramofoonmuziek. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 De KRO-orkesten. Radiotooneel en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. HILVERSUM II. 301 M. (8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.30 VARA. 8.00 AVRO) 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tulnbouwpraatje. '9.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Fllmpraatje. 12.35 Omroeporkest en solist, 1.10 Causerie over het Sint Nieolaasfeest. 1.30 Vervolg concert. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Gramoloonmuziek. 3.00 AVRO's Bonte Kindertreln. 4.30 AVRO-Dansorkest. 5.00 „Een gesprek op Sint Nicolaas pn caimprtb 6.00 Het Noviteiten-Orkest. 6.30 Sportultzending. 6.45 Sportnieuws ANP. Grnmofoonplaten. 7.00 Tusschen Zeven en Acht. In de pau ze: Causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 St. Nicolaas-Revue. 9.15 Causerie. 9.25 Glno Bord in's Hawaiian-ensemble, orgelspel en Gramofoonplaten. 10.15 Radiojournaal. 10.30 Revué-ultzending. 10.45 Gramofoonmuziek. (Om 11,00 Be richten ANP). 11.20—12.00 AVRO-Dansorkest. DKOITWICH. 1500 M. 12.50 Orkest van de Friary-Brouwerij en solist. 1.50 Falkman en zijn Apachen-Orkest. 2.20 Voor tuinliefhebbers. 2.40 BBC-Northern-Orkest. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 „Christianity and Painting", cause rie. 4.40 Het Willie Walker-Octet. 5.20 Boekbespreking. 5.40 Cello en piano. 6.20 Fllmpraatje. 6.35 Radiotooneel. 7.05—8.10 Het R. Crean-Orkest. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadlgheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Het Hart-House-Strijkkwartet. 10.25 Radiotooneel met muziek. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.4C Gramofoonmuziek. 12.50 Pascal-Orkest en zang 5.20 Pasdeleup-Orkest. 7.50 en 8.35 Zang. 8.50 Operette-uitzending. 12.051.2o J- Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.50 Sopraan en cello. 10.50 Bach-cantate. 11.20 Omroeporkest. 12.45 Vliegeniersorkest. 1.20 Omroepsextet. 1 3.35 Omroeporkest, koor van den Stads schouwburg en solisten. 6.50 Goebel-kwartet. 7.35 Omroeporkest en solisten. 9.5011.20 E. Steinbacher's orkest en so list. BRUSSEL. 322 M. en 484 M. i 322 M. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.35 Bioscooporgelconcert. 11.20 Omroepsalonorkest. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. 1.502.20 en 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 José Schnyders' orkest. 3.50 Harmonlcasoli. 4.05 Vervolg orkestconcert. 5.35 en 6.0o Gramofoonmuziek. 6.20 Omroepkleinorkest. 7.20 Zang. 8.20 Nationaal Orkest en solist. 10.30 Frank Temmerman's Dansorkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 9.22 Gramofoonmuziek. 10 20 Max Alexys' orkest. 11.05 Planovoordracht. 11.20 Vervolg orkestconcert. 11.35 Harmonica-concert. 11.50 Gramofoonmuziek. 11.55 Vervolg orkestconcert. 12.15. 1.30 en 2.202.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Symphonleconcert. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.20 L. Hlrsch en zijn Orkest. 5.55 Zang. 6.10 Vtoolvoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en -koren en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.5012.20 Omroepdansorkest en solisten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 „Klein-Dorrlt", operette. 9.20 Berichten. 9.5012.15 E. Steinbacher's Dansorkest en orgelspel (gr.pl.). Om 10.05 Weerber. HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-Uitzending) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 De Gooilanders. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Voor de kinderen. 5.45 Viool en piano. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8.15 Causerie over weldadigheidspostze- gels. 8.20 NCRV-Orkest en -Vrouwenkoor en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Dampraatje. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gvmnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (Algemeen programma, verzorgd door tie VARA) 8.00 10.20 10.40 11.10 11.30 12.00 12.30 1.30- 2.00 2.30 3.00 3.30 4.30 5.00 6.00 6.35 7.10 7.30 8.00 8.03 8.10 9.00 9.30 9.35 10.00 10.05 11.00 11.15- Gramofoonmuzlek. Declamatie. Gramofoonmuziek. Vervolg declamatie. Orgelspel. Gramofoonplaten. VARA-Orkest. —1.45 Gramofoonmuziek. Viool en piano. Declamatie. Zang en gramofoonplaten. Gramofoonmuziek. Voor de kinderen. VARA-Orkest. S Optreden van amateurs. Muzikale causerie. Joodsche uitzending (gramofoonmu ziek en causerie: „De strijd der Mac- cabeeën"). Pianovoordracht. Herhaling SOS-berlchten. Berichten ANP. „Kris-Kras door Nederland", amuse mentsreportage. Orgelspel. Causerie over weldadigheidspostze gels. Gramofoonmuziek. Berichten ANP. VARA-Orkest m. m. v. solisten. Declamatie. -12.00 „Fantasia". DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35_U.50 en 12.05 Gramofoonmuziek. 12.20 „The church and the Goths", cause rie. 12.45 BBC-Northern-orkest. 1.20 „An Englishwoman lil Central Euro pe" causerie. 1.352.20 Orgelconcert. 3.203.50 Geiger en zijn orkest. 4.20 Cabaretprogramma. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.40 Is. Schwiller's Strijksextet. 6.20 Berichten. 6.40 BBG-Schotsch orkest. 7.20 Revue-programma. 8.05 Vroolijke voordracht. 8.50 Amerikaansch variété-programma. 8.20 „Places of work", causerie. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie „World affairs". 9.55 BBC-Northern-orkest, koor van de Blackburn Muziekvereeniging en so listen. 10.20 Radiotooneel. 10.50 Het Serge Krish-Septet. 11.20 M. Winnick's Band. 11.5012.2o Dansmuziek gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Visciano-orkest én zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Zang. 5.20 Giardlno-orkest. 8.35 Zang. 8.50 „Madame Favart", operette. 10.5011.05 Gramofoonplaten. v KEULEN, 456 M. 9.20 Koorconcert. 11.20 Marine-orkest. 12.35 Nedersaksisch Symphonie-orkest en soliste. 1.35 Keulsch Pianoduo en het Omroep- schrammelensemble. 3.20 Em. Rambour's orkest. 5.35 Viool en piano. 6.30 Omroepkoor, -orkest en solisten. 7.20 Lutz-kwartet. 8.20 West-Duitsch weekoverzicht. 8.50 Pianovoordracht. 9.5011.20 Omroeporkest en accordeon kwartet. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest en solist. 1.502-20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest en solisten. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.23 Omroepkleinorkest en soliste. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kouznetzeoff's orkest. 1.30 Bioscooporgelconcert. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Trio „Pro Musica". 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Kinderkoorconcert. 9.10 Omroejjorkest en -koren m. m. v. so- f liste. 10.30 en 10.5011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1371 M. 7.20 Gevarieerd programma. 8.20 Berichten 8.35 Sollstenconcert. 8.20 Berichten. 9.5011.20 E. Kaiser's orkest en solist. In de pauze: Orgelspel (gr.pl.) en om 10.0-5 Weerbericht. HEERENGRACHT 495 - AMSTERDAM-C. Bij verwisseling van 5% en 4'/2 Grond brieven 9854 van aflosbaar gestelde 5% Grondbrieven tot 13 Dec. a.s. 98<4 De Kediri-Stoomtram Mi?. boekte in Octo ber een exploitatie-opbrengst van f 20.400 tegen 24.500 in September en 1 11.600 in October '36. De totale exploitatie-opbrengst in de eerste elf maanden was 1 223.141, plus f 53.384De totale exploitatiekosten in de eerste elf maanden waren 1 4548 lager dan in dezelfde periode van 1936. De Malang Stoomtram Mij. boektein No vember een exploitatie-opbrengst van f 19.000, tegen f 337.000 in September en f 19.720 in October 1936. In de eerste elf maanden f 320.922 plus f 33.708. De totale exploitatiekosten in de eerste elf maanden waren f 8430 hooger dan in het overeen komstig tijdvak van het vorig jaar. Bij de uitgifte van f 5.474.000 3 pet. obli gaties ten laste der gemeente Nijmegen werd van het voorkeursrecht sterk gebruik gemaakt. Op de vrije inschrijvingen werd zoodanig ingeschreven, dat op de grootere inschrijvingen bij de toewijzing eenige ver mindering moet plaats vinden. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 27 November ten opzichte van de voorafaaande week met 88.651 wa gons tot 558.600 wagons verminderd en ten opzichte van de overeenkomstige week in 1936 met 121.673 wagons. De New Yorksche makelaarsleeningen be droegen op 1 December 678 mill., tegen S 726 mill. 1 November j.l. De American Smelting heeft den koper- prijs weder van 0.10 op 0.10'A per lb. gebracht. Zijt heeft haar geheelen beschik baren voorraad tegen dezen prijs verkocht,. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Donderdag 1.66 millioen lb. tegen 1.48 mill, lb Woensdag j.l. De North. American keert op de gewone aandeelen een slotdividend uit van S 0.70, waardoor tot nu toe in dit jaar 0.90 werd uitgekeerd. In 1936 was het totaal dividend 1.25. De automobiélproductie in Amerika be droeg in deze week 86.173 wagens tegen 58.955 wagens in de voorafgaande week en 101.660 auto's in dezelfde week van het vorig jaar. In het' Pittsburg-district, vertoonen zich teekenen van eenige opleving der staalin dustrie, aangezien de productie een weinig is toegenomen. Er ontstaat meer en meer een stijgende behoefte tot het aanvullen der voorraden bij de bewerkers. De kleinhandelsomzetten in Amerika wa ren in de afgeloopen ir.eek 3 tot 12 pet., groo- ter dan in de 'overeenkomstige week van het vorig jaar. De arm van een fietser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij rich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I Westelijke afdeeling Eerste klasse A'damHHIJC HOCH'sum TOGO—HDM BMHC—GOOI Promotie-afdeeling A VictoriaLeiden HDM 2—D. Stud. Strawb.—Alkmaar Promotieklasse B LarenA'dam 2 BHVSCHC H'sum2Be Fair BMHC 2Gooi 2 Tweede klasse A HHIJC 3HCM D. Stud. HDM 4 HOC 2R'dam TOGO 2— Rijswijk Tweede klasse B Leiden 2Zandv. Kieviten—HBS BMHC 3Alliance HDM 3—BMHC 4 Tweede klasse C Gooi 3A'dam 3 FamosPinokkio SCHC 2—AMVJ Oh Kay A'dam 4 Tweede klasse D Kameleon Afnersfoort SCHC 3—BHV 2 Be Fair 2 H'sum 3 Pinokkio Schaerw. Oostelijke afdeeling Eerste klasse PWZutphen UpwardNt1m. ArnhemUnion Tweede klasse A HengeloPW 3 PW 2Zwolle DKSAlmelo Tweede klasse B Dev. 3Apeld. Upward 2 Union 2 Nijm. 2— Arnhem 2 Zuidelijke afdeeling Eerste klasse CadettenEMHC VenloTilb. HTCCZw.-Wit BredaConcordia Tweede klasse A TegelenONI Or.-Zwart HTCC 2 MOP—Venlo 2 EMHC 2— HTCC-veter. a Tweede klasse B PushBreda 2 Middelburg Forward 2 Tilburg 2Tempo Forward 1 Cadetten 2 Ned. Dameshockey- bond Westelijke afdeelinr Eerste klasse HDM—BDHC GooiHOC A'dam—R.-Wit H'sum—HHYC Overgangsklasse Gooi 2—TOGO Kiev.Leiden. A'dam 2 BDHC 2 Tweede klasse A Victoria Strawb. HCM—R.-Wit 2 HDM 2—BDHC 2 Tweede klasse B Oh Kay—Gooi 3 HurleyA'foort H'sum 2—SCHC Oostelijke afdeeling Eerste klasse Zutphen,Union Dev.Arnhem PW—Nijmegen Tweede klasse A Wagen.Upw. Oosterbeek Union 2 Arnhem 2 Nijmegen 3 Tweede klasse B AvantiApeld. 2 Dev. 3Zwolle PW 2—Apeld. 1 Tweede klasse O DKS 1—EHV 2 Almelo—DKS 2 EHV 1—PW 3 Hengelo—Bully

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6