Conversatie tusschen Delbos en von Neurath wmMma VALDA PASTILLES DAMPO *7 Nieuwe Symphonische Serie Euwe's spel niet meer te herkennen K, DUITSCHE BEMIDDELING IN CHINA? Uw kindje verkouden? li ALGEMEEN VERZOEK ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT De nieuwste rol van Mickey Mouse Dan bij hetnaarbed gaan goed rug en borstje inwrijven met Wonderlijk zoo als dat helpt! De doodelijke stroom Drie circus-paarden om het leven gekomen OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 NED. GENOOTSCHAP VOOR LANDBOUWWETENSCHAP - FL. 345.. Is de nederlaag van den wereld kampioen in de 21e partij beslissend geweest? Aljechin weer op zijn best Beneden zijn kracht jT Logger gestrand Eigen personeel tracht het schip weer vlot te krijgen R. K. MIDDENSTANDSBOND Vergadering van het centraal bestuur ROND EEN BURGEMEESTERS BENOEMING Geen „samenstel van maat regelen" rGEVAAR von KOUVATTEN"' ECHTE VALDA Uit de Pers HET KWARTJE VAN ROMME Nationaal Jongeren Verbond Ongewenschtheidsverklaring blijft gehandhaafd MAN DOOR AUTO GEGREPEN Kort daarop aan verwondingen bezweken Academische examens De Pransche minister van Buitenland- sche Zaken, monsieur Delbos, is zijn rondreis door Oost-Europa begonnen en heeft zijn eerste étape Warschau bereikt. Hij tooest op deze reis Berlijn passeeren. Het is mo gelijk, zoo werd, vóór de Pransche bewindsman te herlijn arriveerde, gemeld, dat een van de heeren Van het protocol hem op het station zal be groeten, maar er zal officieel van deze door reis geen bijzondere notitie worden genomen, omdat Delbos niet den wensch te kennen heeft Begeven om, nog voor hij Warschau bereikt, •het de officieele Duitsche instanties in aan raking te komen. Het had te Berlijn de aandacht getrokken, dat Delbos voor zijn vertrek uit Parijs een aan tal diplomatieke vertegenwoordigers, gelijk die van Rusland, van de Vereenigde Staten en van België, heeft ontvangen naar men aanneemt °m hun gedetailleerde mededeelingen te doen °ver het resultaat van de besprekingen te Lon den en over het schema van de besprekingen k'elke hij tijdens zijn rondreis wil houden daarentegen zich hierover jegens de diploma tieke vertegenwoordigers van Italië en Duitsch land niet heeft uitgelaten. Daarom meende men, dat Delbos te Berlijn hiet officieel zou worden ontvangen. Het is an ders uitgekomen. Heel anders. De Duitsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, ^"as persoonlijk aan het station aanwezig ter Verwelkoming van zijn Pranschen collega, wat hiet gebeurde, toen wijlen Barthou dezelfde reis •naakte en Laval via Berlijn naar Moskou ging. Vooruitgang dus. Havas wil in de begroeting •heer zien dan een gebaar van hoffelijkheid, n.l. een teeken van de ontspanning, welke in de be trekking tusschen beide regeeringen is ingetreden Overigens hebben beide heeren natuurlijk in de tien minuten, dat von Neurath in den wagon Van den Pranschen minister heeft verbleven, Seen gelegenheid gehad om eenig vraagstuk van internationale politiek diepgaand aan te roeren. Gedurende het korte onderhoud moeten, volgens Havas, beiden hun voldoening uitgesproken heb ben over deze verbetering der betrekkingen, Welke ook was bevorderd door het contact tus schen de oud-strijders en de jeugd uit beide landen. Ook de perspolemieken hadden een •hinder verbitterd karakter aangenomen. De ministers koesterden beiden de hoop, dat een zoodanig contact in de toekomst steeds me- higvuldiger zou worden. Daarna zouden, nog steeds volgens Havas, Delbos en zijn Duitsche ambtgenoot nog zeer terloops de gelegenheid bebben gehad een vluchtige toespeling te maken °P eenige algemeene problemen. Maar zoowel van Pransche als van Duitsche zijde wordt ge waarschuwd voor alle interpretaties van de ont moeting, die de beteekenis daarvan zouden Overdrijven en er meer in zouden zien dan een Gebaar van courtoisie. Deze waarschuwing is wel te begrijpen, maar be hoofdzaak is, dat er weer persoonlijk con tact heeft plaats gehad tusschen Duitsche en Hransche ministers. Dampo dringt geneeskrachtig verwarmend door de huid naar binnen en doet zoo de verkoudheid snel loskomen. Vlekt niet. Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Bemiddelt Duitschland werkelijk in China? In Italiaansche en Duitsche ambassade kringen te Sjanghai wordt bevestigd, bat de Duitsche ambassadeur Trautmann met Nanking onderhandelt en wel, naar men gelooft, °r initiatief van Japan. Als motief voor de Duitsche bemiddeling wordt algemeen aange- homen, dat Berlijn bang is, dat Japan door een hitputtingsoorlog van Chineesche zijde te vee! san materiaal zou verliezen, dat voor een even- tueelen strijd met de Sovjets zou moeten wor- ben bewaard en dat Japan als militair bond genoot daardoor voor Berlijn van geringer Waarde zou worden. Men houde in het oog, dat beze geruchten en veronderstellingen uit het 2oo nerveuze Sjanghai komen. Maar er schijnt toch veel waars in de zaak te steken. Reuter meldde gisteren uit Hankau, dat men Belooft, dat de Duitsche voorstellen op het vol gende neerkomen. L Japan geeft een definitieve verzekering, dat het geen territoriale oogmerken in China nastreeft, doch uitsluitend wenscht oeconomi- sche samenwerking met China te verkrijgen. 2. China moet toetreden tot het anti-Ko- minternpact. 3. De Japansche troepen worden uit Chi- neesch gebied teruggetrokken. De Chineesche leiders te Hankau verzekeren, dat, ofschoon China bereid is over vrede te pra ten, dit volstrekt niet beteekent, dat China het huidige verzet van zijn leger zal staken. Ver scheidene lieden te Hankau betwijfelen, dat de voorstellen oprecht gemeend zijn. In officieele Chineesche kringen te Londen verklaart men in het geheel geen inlichtingen te hebben over een Duitsche bemiddeling in het Japansch- Chineesche conflict. Men is van meening, dat een dergelijke tusschenkomst voorbarig zou zijn, omdat de militaire hulpbronnen van China nog zeer aanzienlijk zijn. Ook in Japansche kringen hoort men niet spreken over een Duitschen stap. Zonder deze berichten tegen te spreken is men toch geneigd te vermoeden, dat zij óf voor barig óf sterk overdreven zijn. Verder verklaart men met nadruk, dat de groote mogendheden aanzienlijke belangen in China hebben en be grijpelijkerwijs wenschen te zien, dat er een einde aan de vijandelijkheden komt. In die omstandigheden acht men het geen verrassing, dat op gezette tijden een bericht over bemid deling in de pers verschijnt. In dezen zoo somberen tijd, nu in verschil lende landen allerlei personen tot verraders en staatsgevaarlijke wezens worden ver klaard, omdat zij werkelijk of vermeend niet ac- coord gaan met het heerschende régime, is bij uitzondering iets vroolijks te noteeren: de censuur in Joego-Slavië heeft Mickey Mouse, de bekende schepping van Walt Disney, den held van tallooze geïllustreerde kindervertellin- gen, thans plaatsvervangend Koning van het sprookjesland Marsepeinië, als staatsgevaarlijk verklaard door het verschijnen van zijn helden daden in illustratie- en tekstvorm op de kinder pagina van het blad „Politika" te verbieden. De censuur beschouwde Mickey blijkbaar als revo- lutionnair, nu hij als Koning opkomt tegen de corruptie van hooge ambtenaren, de te hooge belastingen halveert enzoovoorts. Men kan har telijk lachen om de uitwassen der zenuwach tige autoritaire censuur! Deze censuur had er echter beter aan gedaan, een recent uitgekomen boek van den Amerikaanschen journalist Walter Giinther „Zoo zie ik Europa" te verbieden, want, wanneer men de Balkanhoofdstukken in dat boek leest, dan bemerkt men direct, dat Walt Disney zich door dit boek heeft laten in- spireeren bij zijn kenschetsing van Mickey als Koning. Het valt niet te ontkennen, dat Disney, bewust of onbewust, een bittere satyre aan het teekenen en schrijven is tegen dictators, auto ritair bewind, corruptie en wat dies meer zij. Het is derhalve nog zoo gek niet, dat de auto ritaire censor van Belgrado deze satyre voor de jeugd op de jeugd steunt toch de toekomst! niet langer geschikt achtte, al zijn wij van meening, dat de satyre meer op Boekarest dan op Belgrado is gemunt. Maar hoe dan ook, de arme muis moet het gelag betalen! In een der stallen van het circus Van Bever, dat aan den Slingerweg te Breda zijn winter kwartier heeft opgeslagen, is Vrijdagavond een ernstig ongeluk gebeurd. Vermoedelijk is by het verrijden van een der circuswagens de rubberbekleeding van een der electrische voedingskabels ten deele afgescheurd, zoodat de ijzeren stangen, waaraan 32 paarden stonden vastgebonden met kettingen, onder stroom kwamen te staan. Drie paarden vielen dadelijk dood neer, ter wijl de andere ineenzakten of in doodsangst met het hoofd tegen den muur vlogen, waarbij zjj verschillende verwondingen aan hoofd en oogen opliepen. De dieren lagen als een verward kluwen dooreen. Terstond werd de electrische stroom uitgeschakeld en voorzichtig werden de paarden overeind geholpen. Het circus heeft door het gebeurde groote schade geleden, aangezien niet alles tegen brandschade verzekerd is. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erw ten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 29 November 1937 tot en met 4 December 1937 f0.95 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedena tureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.45 per 100 kg, voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in ge noemd tijdvak, zal f 2.50 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 3 December 1937. Het Nederlandsch Genootschap voor Land bouwwetenschap houdt zijn jaarlijksche alge meene vergadering op Dinsdag 14 December 1937, 's avonds half acht in de kleine zaal van het Hulpgebouw der Landbouwhoogeschool op Duivendaal te Wageningen. Te half negen wordt in de groote zaal van het Hulpgebouw een film vertoond betreffende de kenteekenen van kaligebrek bij onze cultuur planten, toegelicht door den heer H. Lindeman, III II iiIb?' |Tll ÜHjiiaiii FANTASIA Type 803 A PRIJS jif'! rajiiigj bkUsHh? In prijzen vanaf tt. 98.50 Hi'.'- HARMONIE VOOR OOG EN OOR De heer S. Landau schrijft ons: Thans, nu Euwe vijf volle punten achter staat, valt het niet moeilijk te voorspellen, dat Aljechin den wereldkampioenstitel zal terug winnen. Het spel van Euwe, die zich in het twee de gedeelte van de match na zijn inzinking zoo uitstekend weerde, is niet meer te herkennen. Uit de laatste vier partijen heeft hij, en dan nog met zeer groote moeite, een halve punt kunnen halen. Het is wel zeker, dat de nederlaag, welke Euwe in de 21ste partij leed, beslissend is geweest. Zijn wilskracht was hierna gebroken, want wat hij hierna presteerde was niet meer het spel van den intelligenten wereldkampioen. Daar staat tegenover, dat Aljechin nog beter is gaan spelen. Zijn verrichting in de 22ste partij was grootsch en deze partij is waarschijnlijk de beste van Aljechin uit de geheele match. Alle onderdeelen van deze partij behandelde hij met een virtuositeit, welke bewondering afdwong'. Vrijwel zonder fouten heeft zwart langzaam maar zeker de omsingelings-strategie moeten ondergaan, waarin Aljechin zoo uitblinkt. Zijn fraai positiespel leverde hem in de eerste zit ting een pion op, maar zooals de analyses aan toonden, bleek Euwe niet zonder tegenkansen te zijn. Na de hervatting wist Aljechin zijn ge ring voordeel in winst om te zetten. Hij profi teerde daarbij niet van zijn materieel overwicht, maar zocht in een tot in de puntjes geanaly- seerden mataanval de beslissing. Dr. Lasker, die het schaakspel als een strijd ziet, waarin elk individu zich naar zijn aard en overeenkomstig zijn individueele begaafdheden en karaktereigenschappen kan uiten, is altijd vol bewondering geweest voor de vechterskwa liteiten van Aljechin. De laatste heeft immers als devies het martiale gekozen: liever aanval lend sneven, dan door de verdediging zich red den. Deze partij ontnam dr. Euwe den vechtlust, hij zag het hopelooze van den strijd in. Dat verklaart tevens het feit, dat Euwe in de 23ste partij met wit slechts met groote inspan ning remise kon maken. De partij droeg aanvan kelijk een levendig karakter, doch van een voor deel van Euwe's kant was niets te bespeuren. Door de winst te willen forceeren geraakte hij in een minder goede stelling en wederom moest hij met een pion minder in een toreneindspel remise trachten te behouden. Dank zij den ana lyses in de huiskamer gelukte hem dit ook. In de 24ste partij behandelde Euwe de ope ning iets gekunsteld, hetgeen weldra nadee- lige gevolgen had. In een moeilijke stelling deed hij enkele zwakke zetten en wederom viel Alje chin een pion ten prooi. In het toreneindspei had Aljechin niet veel moeite zijn voordeel in winst om te zetten. Door deze overwinning kwam Aljechin op 14% punt te staan. Nog slechts één punt heeft de ex-wereldkampioen noodig, en dan is hij weer in het bezit van zijn titel. In elke volgende party kan de beslissing vallen. ïllll nii'i 't Zal heusch wel eens meer gebeuren Dat men een surprise krijgt, s Waardoor men tot geen bijzonder Groote blijdschap is geneigd. Dat men soms van 't onverwachte Heusch niet veel plezier beleeft, Is iets, wat dien Maandagmorgen Neerland ondervonden heeft. Dat de Prins verongelukte Op den weg naar Amsterdam, Was iets, dat in Sinterklaastijd Doch niet als surprise kwam. Menschen zagen angstig, vragend En vol schrik elkander aan, En thans zijn we allen dankbaar Dat de Prins vooruit blijft gaan. Maar nu toch in deze dagen Zooveel, zooveel wordt gevraagd, Lijkt me een verzoek van allen .4cm Sint Niklaas niet gewaagd: Geef den Prins der Nederlanden Spoedig de gezondheid weer, Dat Hij, gansch hersteld en monter, Naar zijn Gade wederkeer' Sinterklaas, geef dat aan Neerland, Want dat vragen groot en klein: Dat de Prins vóór de geboorte Van zijn kind weer thuis mag zijn! 1 HERMAN KRAMER illllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Vastgesteld kan worden, dat Euwe in de laat ste partijen ver beneden zijn kracht heeft ge speeld. Wedstrijdleider Maroczy, de vroegere leermeester van Euwe, is van meening, dat slechts de eerste zes partijen der match van hoog gehalte waren, terwijl ook daarna in enkele door Aljechin gewonnen partijen er goeci gespeeld is. Volgens Maroczy zou Euwe, in goe den vorm, de beste kansen hebben gehad. Fine, Euwe's secondant, zegt, dat Euwe de match weggegooid heeft, toen hy in het begin aan Aljechin enkele punten cadeau heeft gegeven. Kmoch behoorde tot de weinigen, die de kansen op 50 procent taxeerde. Flohr, die altijd een groot respect voor Aljechin heeft gehad, meent, dat deze nog steeds de meest gevreesde tegen stander is. Hij had Euwe een goede kans ge geven, voorop gezet, dat de laatste in de beste conditie verkeerde. Tenslotte heb ik kunnen concludeeren, dat Aljechin het beste schaak van de laatste jaren heeft gespeeld. Zijn vooruitgang is aan Euwe te danken. Immers, Euwe dwong hem zün tegen standers met meer respect tegemoet te treden, en tevens gaf onze landgenoot Aljechin het ge schokte vertrouwen terug. Aljechin blijft, even als dr. Lasker, een zeer groote figuur in de inter nationale schaakwereld. katholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrou wen op Christus' woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen over weldigen. Omstreeks half vier hedennacht is in de buurt van Monster de motorlogger GDY 51, schipper W. den Heyer, welke eigendom is van de visscherijmaatschappij Mewa, op het strand vastgeloopen. Een motorredcingboot uit Hoek van Holland is bij het schip geweest, doch heeft de bemanning niet overgenomen. Dit bleek geenszins noodig te zijn, aangezien het schip geen avery scheen te hebben bekomen. Door eigen personeel worden toebereidselen gemaakt, het schip weer vlot te krijgen. Te Utrecht is een bijeenkomst gehouden van het centraal bestuur van den Ned. R.K. Midden standsbond, bestaande uit de vertegenwoordigers der vijf diocesane standsorganisaties en der 28 aangesloten landelijke vakbonden. De vergadering stond onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer J. A. Koops te Venlo. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld op f 36.820.—. Ten aanzien van de beoordeeling of een be paalde onderneming tot den middenstand of tot het grootbedrijf moet worden gerekend wor den ten behoeve van de plaatselijke midden- standsvereenigingen een aantal richtlijnen vast gesteld. Met voldoening stelde de vergadering vast, dat het richtinggevende werk op het gebied der handelsopleiding tot verheugende resultaten heeft geleid, doordat men onder stimuleerende werking der onderwijs-centrale van den N. R. K. M. alom in den lande tot oprichting van katholieke middenstandshandelsavondscholen is overgegaan. Op de vragen van den heer Wendelaar be treffende de benoeming tot burgemeester van een ambtenaar, die kort te voren wegens ver andering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam was, eervol werd ontsla gen, heeft de minister van Binnenlandsche Za ken' geantwoord, dat inderdaad aan den nieuw benoemden burgemeester boven zijn wedde van burgemeester een aanvulling tot het bedrag van het wachtgeld, dat hem is toegekend, zal worden uitbetaald. Op de vraag of de minister een dergelijk sa menstel van maatregelen niet in het algemeen onnoodig en ongewenscht acht, antwoordt mi nister Van Boeijen, dat van een „samenstel van maatregelen" in het onderhavige geval geen sprake is. De verandering van de departemen tale inrichting toch stond als wenscheiykheid reeds lang vast, doch was niet urgent. De gele genheid tot deze burgemeestersbenoeming heeft slechts de uitvoering van de voorgenomen re organisatie vervroegd. Wopen U tegen het Bescherm Uw keel, luchtpijpen en longen met antiseptische tegen koude vochtigheid en infectie. Maar vroag naar de in Hollandsche doozen a 50 cent. Wij lezen in „De Opmarsch", het propagan dablad der R. K. Staatsparty: „Er wordt nog al gespektakeld tegen mr. Romme. En zonder nu te verhelen, dat het woord „sparen" ons minder gelukkig leek, wil len wij toch nog wel eens zeggen, dat minister Romme de groote gezinnen van werkloozen in beteren toestand bracht. Hij doorbrak het in dividualistisch beginsel en stelde het gezin op den voorgrond door ook steun mogelijk te ma ken voor in het gezin aanwezige, oudere werk- looze kinderen. Nu in verband met het loon peil in het vrije bedrijf algemeene steunverhoo- ging voor de werkloozen onmogelijk geacht werd en deze de groote gezinnen ook weinig of niets zou hebben gebracht, zoolang geen kindertoe slag bij de loonsvorming geldt, is bedoelde ver betering van principieele beteekenis. De spaarregeling is bedoeld als een extra- steun naast den B-steun. De laatste kan slechts gegeven worden na persooniyk onderzoek; by den eersten is dit niet noodig en bovendien mo gen anderen, als de gesteunde zelf niet sparen kan, het kwartje verschaffen, dat de regeering verdubbelt. Zelfs by critiek op de „spaar regeling kan niet ontkend worden, dat de re geling een verbetering beteekent. Sommige cri tici vergeten, ten onrechte, ook dat. Maar de 22 maal 100.000 gulden die mr. Rom me voor de werkloozen los kreeg, beteekenen toch zóóveel, dat men ze niet als een bagatel beschouwen mag." Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft bij schrijven van 14 Sept. 1937 tot het Hoogwaardig Episcopaat het verzoek gericht, de destyds uitgevaardigde ongewenschtheidsver- klaring van het lidmaatschap van het Nationaal Jongeren Verbond voor Roomsch-Katholieke Jongeren te willen intrekken. De Hoogwaardige Bisschoppen hebben echter gemeend, aan dat verzoek niet te kunnen vol doen. Bovenbedoelde ongewenschtheidsverklaring blijft dus gehandhaafd. Het Hoogwaardig Epis copaat heeft deze ongewenschtheidsverklaring aan de Interdiocesane Jeugdcommissie kenbaar gemaakt in een schrijven van II Januari 1933, waarin wordt medegedeeld, dat aansluiting of lid maatschap van het Nationaal Jongeren Verbond voor Katholieke jongeren ongewenscht is om de volgende redenen: 1. Het Nationaal Jongeren Verbond is een neutrale organisatie, die als zoodanig zeker voor katholieke jongeren niet te aanvaarden is. 2. Het sluit iedere politieke en godsdienstige richting uit, een standpunt dat, om wille van de neutraliteit aangenomen, op jongeren zeker een ongunstigen invloed moet hebben. 3. Het geeft een orgaan uit en belegt vergade ringen waarin zij het indirect politieke en sociale kwesties worden besproken en voorlich ting op dat terrein aan jongeren wordt gegeven. 4. Het streeft krachtens zijn program naar doeleinden handhaving van het wettig gezag, bestrijding van communisme enz. die in onze katholieke organisaties afdoende worden behar tigd en voor onze katholieke jongeren geen af zonderlijke organisatie noodig maken. 5. Het lidmaatschap van dit Verbond kan ge- makkeiyk een aanleiding zijn voor onze jonge ren om het lidmaatschap van eigen organisaties te verwaarloozen. (.St. J. KI.) Op den Utrechtschestraatweg te Jutphaas heeft zich een aanryding met doodelijken af loop voorgedaan. Op het nauwe gedeelte van den weg ter hoogte van het Huis de Geer en in de bocht van bedoelden straatweg duwde J. S. uit Vrees wijk een handwagen, waaraan een lange boom bevestigd was, voort in de richting Vreeswyk. Eveneens kwam uit de richting Utrecht een luxe-wagen, die een snelheid had van circa 100 K.M. Daar de bestuurder bij de bocht niet aan vaart verminderen dacht, reed hij met dezelfde snel heid door de bocht en zag Zoodoende J. S. te laat, dien hij van achteren in den rug reed. Daar J. S. den boom voor zijn ïyf hield om op deze wijze meer kracht te zetten, werd hij zwaar gewond. Zijn handwagen kwam door den hevigen schok in den Vaartschenrijn terecht. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij eenige uren later is over leden. De politie heeft den luxe-wagen in beslag genomen. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen eerste deel de heeren C. W. Veen, Beetster- zwaag en L. Smid, Langweer. Bevorderd tot arts de heeren J. M. C. Emmen te Groningen geboren te Den Bommel; G. R. Hilbrandie, Annerveenschekanaal, geboren te Eexlerveen en A. Löwenberg, Groningen, ge boren te Sulingen (Duitschland).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9