Een scherp verweer van het Duitsche Episcopaat Tsjang Kai Sjek zou nieuwe eischen afgewezen hebben De Prins maakt het goed ZOO GAAT HET NIET LANGER De toestand op Haiti ernstig Vliegtuig in zee gestort Tegenvoorstellen aan Trautmann gedaan? Het nieuws van heden Attlee te Madrid DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 6 DECEMBER 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20905 Overeenkomstig den aard van het ongeval zal hij nog geruimen tijd rust moeten houden De Koningin naar Den Haag lÉIÉt Te Friedrichshafsn is een nieuwe Dornier -vliegboot, de „Do 24' Het vliegtuig kan een maximum-snelheid van 340 kilometer gereed gekomen, ver uur bereiken Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Anti-kerkelijke propaganda wordt thans door officieele per sonen gevoerd Minister Kerll krijgt antwoord Ministerieele onwaarheden Koning Leopold licht verkouden Bende Haitianen onderneemt een moordtocht in San Domingo Zestig communisten in Polen gearresteerd Twee dooden en elf gewonde passagiers van de Impe rial Airways" Treurig einde van een bruiloft Honderd personen door den vloer gezakt, waarop nog brand uitbrak Mijnstaking dreigt in Zuid-Wales Als protestuiting In de Schotsche en Engelsche geschie denis hebben de twisten tusschen de twee grafelijke families Douglas en Percy een groote rol gespeeld. Thans is, na een strijd van vele eeuwen, tusschen twee leden dier families een huwelijk gesloten. Graaf Douglas verlaat met zijn bruid, Lady Elisabeth Percy, de kathe draal van Edinburgh, waar het huwelijk is ingezegend Eerste eisch der Chineezen blijft terugtrekken van de Japansche troepenmacht Britsche schepen tot zinken gebracht Incidenten Nanking ingesloten Wrijving te Sjanghai Gener aal-majoor Viscount Gort nieuwe chef van den Engelschen Gene ralen Staf de Britsch journalist uitgewezen Binnen drie dagen moet hij Joego slavië verlaten Scheuring in de partij van Henlein? Verscheidene leden uitgetreden of geroyeerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Generaal Miaja biedt den Brit- schen gasten een lunch aan Uitwisseling van gevangenen De Fransche radicalen reorganiseeren NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bemhard, jhr. mr. C. Dedel, ver strekte ons Zondagmiddag te 12 uur het volgende communiqué: Prins Bernhard heeft in den pacht van Zaterdag op Zondag zeer goed geslapen. De hoofdpijn is gering en afwisselend. Overeenkomstig den aard van het onge val zal het volkomen rust houden gerui men tijd duren. De toestand van hofjager Spek was Zon dagmorgen goed. De operatie, die onder plaatselijke gevoelloosheid verricht is, heeft geen nadeeligen invloed op zijn gestel ge had. Het communiqué van nedenochtend 9.45 uur luidde als volgt: „De goede toestand, waarin Prins Bern- hard verkeert, houdt aan. Niettemin wordt bezoek vooralsnog niet toegestaan. In af- zienbaren tijd blijven alle bemoeienissen van den Prins buitengesloten." H.M. de Koningin is hedenochtend te elf Uur, vergezeld van een hofdame, per auto Van Amsterdam naar Den Haag vertrok ken. H.M. wordt tegen zes uur hedenavond in de hoofdstad terug verwacht. De toestand van hofjager Spek is gunstig. Hij heeft een rustigen nacht gehad en lijdt weinig pijn. I-, >v VERWACHTING: Matige tot zwakken wind uit Westelijke richtingen, zwaar be- wolkt tot betrokken, tijdelijk opklarend, enkclq regen- of sneeuwbuien, tempera- tuur om het vriespunt des nachts, over- dag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 766.8 te Abisko en Ingö Laagste barometerstand 740.3 te Groningen Zon op 7.53 - onder 15.49 - Licht op 16.19 Maan op 10.12 onder 19.10 11 December E. K. illllllllllllllliillllllIIIIIIIIIIIIMlllllllllllilillliiliw! t* In alle Katholieke «kerken van Duitsch- •and is Zondagochtend van den kansel een hieuw herderlijk schrijven van het Duit sche Episcopaat voorgelezen. Aangezien een scherpe controle door de in stanties van de geheime staatspolitie wordt uit geoefend, zijn de exemplaren van dezen herder lijken brief, aldus lezen wij in het N. v. d. Dag, te den nacht van Zaterdag op Zondag door ge heime koeriers rondgebracht. De herderlijke brief houdt zich in de eerste plaats bezig met het betreurenswaar dig verschijnsel, dat in den laatsten tijd hoe langer hoe meer de anti-kerkelijke en anti christelijke propaganda van officieele zijde Wordt getolereerd en zelfs gesteund. Aan deze actie, waaraan ook ministers van den staat meedoen, „is ieder Katholiek geloo- ^ige, zoowel in zijn beroep als in het dagelijkse!) loven, blootgesteld, zonder dat hij in staat is, öch tegen deze aanvallen te verdedigen." Er wordt verder in het schrijven op gewezen, dat ook een verdediging of een tegenaanval door de bevoegde vertegenwoordigers der Kerk, Zoodra daartoe een poging wordt ondernomen, onmiddellijk verhinderd wordt door overheids maatregelen. De kerkelijke organen en informatiebladen van de geestelijkheid, ook al wordt in hun ko lommen met geen enkel woord van de politiek Serept, worden eenvoudig in beslag genomen. Verplichtingen en beloften, waaraan de over heid volgens het nog altijd bestaande en gel dende concordaat gebonden is, worden gene geerd. Op het gebied der scholen en der jeugd- opvoeding volgt de eene verdragsschending na de andere. Erger dan dit alles is evenwel, dat men er te den laatsten tijd toe overgegaan is, systema- BRUSSEL, 6 Dec. (Belga) De secretaris Van Koning Leopold deelt mede, dat onjuiste berichten in omloop zijn over de gezondheid van den Koning tijdens zijn bezoek aan Enge land. De Koning is zeer licht verkouden, waar- Voor hij zelfs niet.eens zijn kamer behoeft te bladen; de verkoudheid is bijna over. Koningin Elizabeth is in het geheel niet verkouden. In het communiqué van den secretaris van Zoning Leopold wordt nog gezegd: Ook is niet waar, dat prins Karei op Welbeck Abbey is aangekomen. De prins wordt hier niet Verwacht, en men weet op het oogenblik zelfs teet, waar hij zich ophoudt. tisch in Katholieke streken in redevoeringen met argumenten te schermen, die klaarblijkelijk niet in overeenstemming met de waarheid zijn. Verschillende rijksministers en leidende per soonlijkheden maken zich aan dit euvel schul dig. Zoo heeft de rijksminister van Kerkelijke Aangelegenheden, Hans Kerrl, te Fulda be weerd, dat de Katholieke kerken, ondanks alles wat is voorgevallen, nog altijd aanzienlijke subsidies van den staat ontvangen. Zulks is in strijd met de feiten, want sedert drie jaar heeft de Kerk geen penning meer gekregen dan in het concordaat was overeengekomen. Evenzoo zijn de uitlatingen van minister Kerrl te Hagen in Westfalen, waarin hjj een overzicht gaf over den tegenwoordigen stand der zedenprocessen, onjuist, aange zien velen der zoogenaamde beschuldigden, die de minister bij zijn opsomming meetelde, vrijgesproken zijn en weer anderen uitslui tend het slachtoffer zijn geworden van ha telijke aantijgingen. „Zoo gaat het niet langer aldus be sluit de herderlijke brief; in het belang der Kerk en der gerechtigheid zullen wij spre ken, hoe en wanneer wij het noodig achten. Niets zal ons daarvan kunnen terughouden, geen dwang en geen dreigement. En daarom smeeken wij den geloovigen, niet traag te worden en de Kerk verder trouw te blijven. Ook wij, Katholieken, zijn goede Duit- schers,wij hebben ons vaderland lief en laten ons bij niemand ten achter stellen." NEW YORK, 6 Dec. (Havas). Uit Ciudad Trujillo wordt gemeld, dat de regeering van San Domingo bekend maakt, dat een bende Haïtiaansche boeren, een dertigtal, gewapend met bijlen, het Dominicaansche dorp Carpillo in de nabijheid van de grens tusschen Haïti en San Domingo, heeft over vallen. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Haitianen een groot aantal Dominicanen hebben gedood en gewond. De „New York Times" wijdt een beschouwing aan den toestand op Haïti en verklaart, dat het Haïtiaansche volk zich vijandig zou toonen aan de houding, die president Vincent aan neemt in het geschil tusschen beide staten. Het verwijt den president zijn lijdelijkheid, ter wijl sommigen hem er van beschuldigen het eens te zijn met den Dominicaanschen presi dent. Trujillo. Talrijke betoogingen zouden in verscheidene Haïtiaansche provincies zijn ge houden, stakingen zouden zijn uitgebroken. Het Haïtiaansche Congres is permanent bijeen ter regeling van den toestand. WARSCHAU, 6 December (Havas) In de laatste dagen is te Krakau, Tarnow en Lwow en in andere steden een zestigtal communisten gearresteerd. Zij zijn naar het concentratie kamp yan Bereza overgebracht. LONDEN, 6 Dec. (Havas.) Het vier motorige vliegtuig van de „Imperial Air ways" „Cygnus" dat uit Britsch-Indië kwam, is Zondagmorgen, na het vertrek van Brin- disi, in zee gestort. Het toestel, een water vliegtuig zonk. Van de dertien personen, die zich aan boord bevonden, zijn er twee om het leven gekomen. Alle anderen, onder wie de luchtmaarschalk Sir John Salmond, die van een inspectiereis naar Indïë terug keerde, zijn gewond. De elf passagiers zijn overgebracht naar het hospitaal der militaire luchtvaart te Rome, waar zij door den prefect en andere autoriteiten wer den bezocht. WARSCHAU, 6 Dec. (D. N. B.) In het dorp Jezof bij Lodz is tijdens een bruiloft de vloer van de feestzaal, waarin zich ongeveer hon derd menschen bevonden, ingestort. De gasten kwamen in den kelder terecht. Tot overmaat van ramp brak nog brand uit, hetgeen de redding bemoeilijkte. Vrijwel alle bezoekers werden door den val gewond, terwijl een veertigtal bo vendien brandwonden opliep. LONDEN, 6 Dec. (Havas). Ongeveer 45.000 arbeiders van de Powell Duffryn-mijnen in Zuid-Wales hebben zich uitgesproken voor een staking van twee weken als protest tegen het aan drie mijnwerkers aangezegde ontslag. SJANGHAI, 6 Dec. (Havas) Volgens uit Hankau ontvangen berichten schijnt het bijna zeker, dat de Duitsche ambassa- deur Trautmann, die van zijn reis naar Nanking te Hankau is teruggekeerd, druk heeft uitgeoefend op Tsang Kai Sjek om vrede te sluiten en dat hy dezen de mini mum-voorwaarden heeft overhandigd waar op naar hü meende de Japanners bereid zouden zijrï onderhandelingen aan te knoo- pen> Deze voorwaarden zouden de volgende zijn: 1. Toetreding van China tot het anti-commu nistische verdrag. 2. Erkenning van Mapdsjoekwo en aanvaar ding van de autonomie van Noord-China. 3. Instelling van een Japansche concessie te Sjanghai. 4. Herziening der Chineesche douane-tarieven. 5. Hervorming van de Kwo Min Tang. Men meent te weten, dat de generalissi mus deze voorwaarden niet aanvaard heeft, doch de onderhandelingen niet heeft afge broken en den Duitschen ambassadeur te genvoorstellen heeft overhandigd. In politieke kringen te Hankau, die in nauw contact staan met de Chineesche regeering, verklaart men, dat de Duitsche pogingen, spoe dig een einde te maken aan het conflict in het Verre Oosten, er wel in zijn geslaagd den vorm te verzachten der Japansche eischen, doch nies den grondslag. Het vredesaanbod van Tokio maakt geen melding van het terugtrekken der. Japansche troepen van het Chineesche grond gebied, hetgeen de regeering te Nanking als voorafgaande voorwaarde had gesteld voor iede re onderhandeling. Het Japansche aanbod wet tigt daarentegen, zoo verklaart men verder, de schending van de territoriale onschendbaarheid van China. Tenslotte eischen de Japansche voorstellen van Nanking een politieke verbin tenis, waarvan de grenzen onbepaald blijven. De Japansche dagbladen schrijven, dat de regeering belangrijke besluiten overweegt in verband met den aanstaanden val van Nanking. Deze besluiten zouden betrekking hebben óp de mogelijke opzegging van de erkenning der Nanking-regeering door Ja pan.- Een dergelijke opzegging, zoo wordt verklaard, zou als inleiding dienen voor operaties van werkelijken ernst onder de nieuwe leiding van het keizerlijke hoofdkwartier. Tevens verwacht men daarvan belangrijke consequenties-voor de geboorte van een nieuw regime in Noord-China. Tijdens het bombardement van Woehoe Zondagochtend door Japansche vliegtuigen zijn twee Britsche stoomschepen, de „Toe Kwo" en de „Ta Toeng", getroffen, die op duidelijke wijze de nationale kleuren op dekken en langszij geschilderd voerden. De „Toe Kwo" vloog in brand, terwijl ook de „Ta Toeng" ernstig beschadigd werd. Men heeft laatstgenoemd schip aan den grond gezet. Onder de bemanning van elk der beide schepen bevinden zich drie of vier Brit sche officieren. Tijdens hetzelfde bombardement is een bom door het dak van een Engelsch pak huis gegaan, waarop de Britsche vlag ge schilderd was. De rivierboot „Ping Wo", die toebehoort aan een Britsche onderneming en met ver scheidene honderden Chineezen op weg was van Hankau naar Nanking, is door japan sche vliegtuigbommen tot zinken gebracht. De Japansche militaire autoriteiten melden aangaande het laatste incident, dat een stoom boot, die de vlag van zekere mogendheid voerde en dicht bij de jonken, die Chineesche troepen vervoerden, bleef, door een bom is getroffen en gezonken schijnt te zijn, toen de jonken door Japansche vliegtuigen gebombardeerd werden." Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de bemanning van den Japanschen torpedojager zich meester gemaakt van den Chineeschen kruiser „Ning Hai", nadat zij te voet onder een hevig vuur de versperring over den Jangtse was overgetrokken. De Japansche troepen hebben Zondag bij het aanbreken van den dag Koejoeng, op 40 KM. ten Zuidwesten van Nanking bezet, en daarmede de omsingeling der stad voltooid. Naar het schijnt hebben zekere Chineesche elementen, die optreden in het gebied van Kwangte aldus meldt men van andere zijde niet hun aanvalsvermogen verloren. Sommige berichten melden zelfs, dat zij voortdurend plaatselijke successen zouden behalen en dat de Japansche opmarsch naar Nanking niet zoo onweerstaanbaar zou zijn als men eerst had kunnen meenen. De Chineesche pers meldt, dat Chineesche colonnes een belangrijken op marsch naar het Noordoosten, in de richting van Woehing, ten Zuiden van het Tai-meer, heb ben uitgevoerd. Het Chineesche bericht, dat de herovering van KWangte door de Chineezen meldde, is niet duidelijk tegengesproken door de Japansche autoriteiten. Negen Japansche vliegtuigen hebben het vliegveld van het Ming-paleis, dat binnen de stad Nanking is gelegen, gebombardeerd en vernield. Een benzine-opslagplaats vloog in de lucht, terwijl zes huizen, die in de na bijheid stonden, werden vernield. Er vielen geen slachtoffers. De Chineesche troepen, die Nanking verdedi gen, hebben het zwaar te verantwoorden. Het is zeer koud en zij hebben geen warme kleeding en weinig levensmiddelen. Soldaten patrouil leeren door de straten van Nanking, waar de krijgswet is afgekondigd. Plunderaars in de havenwijken vormen een gevaar te meer. Men vreest, dat de ongedisciplineerde soldaten zullen trachten de stad te plunderen, indien de al- gemeene terugtocht wordt bevolen. De gemeenteraad van de internationale ne derzetting van Sjanghai heeft verklaard, dat de commissaris van politie niet bevoegd is een overeenkomst betreffende de regeling van het geschil over het incident tijdens de Japan sche parade te onderteekenen. De Japansche militaire autoriteiten daarentegen blijven aan het standpunt vasthouden, dat aangezien een memorandum is uitgewisseld tusschen den vertegenwoordiger van den Japanschen be velhebber en den commissaris van politie, het incident geregeld is volgens de bewoordingen van het memorandum. Zij wachten de toe komstige ontwikkeling af. Op de in verband met het vlag-incident van Vrijdag gehouden massa-bijeenkomst van Ja panners is een motie aangenomen, waarin de Japansche regeering wordt uitgenoodigd een vastbesloten houding aan te nemen en alle noodzakelijke maatregelen te treffen, die noo dig zijn om te bereiken, dat het incident door de Britsche regeering wordt onderzocht en haar goed den beleedigenden aard van de zaak, die, zooals het in de motie wordt uitgedrukt, on vergeeflijk is, te doen begrijpen. Afschriften van de motie zijn aan Matsoei en Kawagoe gezonden. Soe Si Wen, die afkomstig is uit de pro vincie Foe Kien, heeft een manifest uitgegeven, waarin hy zichzelf uitroept tot burgemeester der „autonome gemeente groot-Sjanghai". In het manifest brengt hij dank aan het Japan sche leger, dat het Sjanghai heeft gered en belooft hij algeheele medewerking aan de Ja panners. Soe Si Wen is in Japan opgevoed. BELGRADO, 6 Dec. (Havas) De cor respondent van Reuter en van de „New York Times" te Belgrado, Hubert Harrison, heeft Zondag van de prefectuur te Belgra do het verzoek ontvangen zijn verblijfsver gunning in te leveren en Joego-Slavië bin nen drie dagen te verlaten. Harrisson, die reeds dertien jaar te Belgrado gevestigd was en die vice-president was van de Engelsch-Amerikaansche-J oegoslavische club aldaar, heeft reeds in Juli j.l. de kans geloopen uit het land te worden gezet. Men had hem de verlenging van zijn verblijfsvergunning ge weigerd, doch kort daarna stemde Stoyadino- witsj er in toe dezen maatregel in te trekken. Het agentschap „Avala" deelt in verband met deze kwestie mee, dat de autoriteiten Harrison gastvrijheid hebben geweigerd wegens de ten dentieuze en onjuiste strekking van de berich ten, die hij aan de Britsche openbare meening voorlegde. PRAAG, 6 Dec. (Havas) In de Sudeten- Duitsche partij schijnt het eerstdaags tot een scheuring te zullen komen. De afgevaardigden Liebel en Wagner zijn uit de partij getreden, terwijl Henlein den secretaris-generaal Jonak en den vertegenwoordiger der vakvereenigingen in de partij, Kasper, wegens ongehoorzaamheid uit de partij heeft gestooten. De Duitsche Bisschoppen hebben in een ge zamenlijk schrijven een verweer opgesteld tegen de anti-kerkelijke propaganda, door officieele personen gevoerd. Een Britsch vliegtuig stortte bij Rome in zee. Twee personen kwamen om; elf anderen wer den gewond. Een bende Haitianen onderneemt een moord tocht in San Domingo. Trautmann zou Tsjang Kai Sjek gematigder Japansche eischen hebben voorgelegd, die deze door tegenvoorstellen liet volgen. De Japanners brachten bij Sjanghai een aantal Britsche schepen tot zinken. De Argentijnsche premier deed een bercep op de Angelsaksische landen om samenwerking tegen de dreigende gevaren. Het overleg tusschen de organisaties van Green en Lewis schijnt althans de mogelijkheid van een wapenstilstand bevorderd te hebben. Een Britsch journalist werd uit Joego-Slavië uitgewezen. Wegens verzet der jeugdafdeeling tegen het Volksfront moesten de Fransche radicalen hun partij reorganiseeren. De Joego-Slavische premier, Stoyadinowitsj, is te Rome aangekomen. Bij het bezoek van Delbos aan Polen betuigde Beek de onveranderlijke vriendschap van Polen voor Frankrijk. Bij Sabang in Ned.-Indië is een auto in een ravijn gestort. Een der inzittenden op slag ge dood. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Een aantal Spaansche vluchtelingen uit Zeist en Eindhoven verdwenen. De logger G.D.Y. 51, die bij Ter Heide was vast- geloopen, is hedenmorgen vlot gebracht. O MADRID, 6 Dec. (Havas) Majoor Attlee, de leider der Labour-fractie in het Britsche Lagerhuis, is met Helen Wilkinson en Noel Baker te Madrid aangekomen. De gasten wer den verwelkomd door burgerlijke en militaire autoriteiten qn door vertegenwoordigers der politieke partijen. Zondag heeft Attlee een bezoek aan de fronten bij de hoofdstad ge bracht. Generaal Miaja heeft ter eere van de Brit sche delegatie een lunch aangeboden. Hij richtte bij deze gelegenheid woorden van wel kom tot de vertegenwoordigers der Britsche arbeiders. In zijn antwoord bracht Attlee hulde aan den moed van het Spaansche volk. De vertegenwoordiger der repubiikeinsche regee ring, Hernandez, wees vervolgens op den eens- gezinden wensch tot overwinning van het Spaansche volk. De Baskische regeeringspresident, Aguirre, die kort geleden uit Parijs naar Barcelona is teruggekeerd, heeft een lang onderhoud met journalisten geljad met betrekking tot de uit wisseling van gevangenen, die door de Franco troepen aan het Noordelijk front zijn gemaakt, en die, welke zich in handen der regeerings- troepen bevinden, in het bijzonder de personen, die in de ambassades hun toevlucht gezocht hadden. Largo Caballero is Zondag te Parijs aan gekomen. PARIJS, 6 Dec. (Havas) De Fransche ra dicaal-socialistische party heeft besloten over te gaan tot reorganisatie van haar jeugdafdee ling. Dit besluit is een gevolg van het feit, dat by verschillende gelegenheden de leiders der jeugdafdeeling, die tegenstanders van het volks front zijn, tegenover de geheele partij kwamen te staan. Het conflict verscherpte zich nog, toen op het laatste congres de voorzitter der jeugdafdeeling, Sableau, een heftigen aanval deed op Pierre Cot. l Ni I V l H U I M I I 11 I 11 I I I 1t Stand op Maandag 1 uur nun.: 742.1 Vorige stand: 741.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1