1 PHILIPS VAN DOKTERSKAMER NAAR MODERN GEBOUW WAAR 'T IS 'T tvVARM Wees zuinig CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Haarlem, 6 Dec. DE WET VERPLICHT U vóór I JANUARI 1938 f I I Kort en volledig MAANDAG 6 DECEMBER 1937 EEN GOEDGEKEURD ELECTRISCH ROOD ACHTERLICHT OP UW RIJWIEL TE MONTEEREN. 6. ELECTRISCH ACHTERLICHT Belangrijke beslissing Houder van een woningbureau behoeft niet als makelaar beëedigd te zijn Hoe een werkgever aan goedkoop personeel kwam De Geneeskundige Dienst Dr. Smit zegt in zijn openingsrede dat hij de taak van zijn dienst steeds weer op sociaal geneeskundig ter rein ziet Geschenken aan geboden I Sociaal-geneeskundige taak I Geschenk van de doktoren Een gedenkraam I U SCHOUWTJESLAAN 23 TELEFOON 10070 HAARLEM op uw eenigst paar oogen Draagt 'n bril van WEBER GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. KENAUPARK 26a TELEFOON12644 R.K. VOLKSBOND Ledenvergadering WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort Koningstraat GEEN VOORRANG GEGEVEN Koperen priesterfeest Katholiek Overveen huldigt kapelaan Van Buur en Parochiegeschenk SINTERKLAAS-ASPIRATIES AGENDA Bioscopen 7 December Bioscopen BURGERLIJKE STAND Programma Radio-centrale Een pelmachine voor bolgewassen OVERVEEN Koopt daarom reeds heden bij den bonafiden rijwielhandel een goedgekeurd Philips' achterlicht, dat aan alle eischen voldoet en U reeds dadelijk tegen onge vallen in de komende donkere dagen behoedt. 0 '- Goedgekeurd onder RIJKS 27 KEUR D 2. 3. 7. 8. Sierlijk stroomlijnmodel en een sieraad voor Uw fiets. Het minste gevaar voor dief stal van het lampje en an dere onderdeelen. Veilig, betrouwbaar, sterk, roestvrij en drupwaterdicht. Op eenvoudige wijze op het spatbord te monteeren, zie montage voorschrift. Voorzien van een prima re flector, op grooten afstand zichtbaar. U kunt rijdend zelf constatee- ren, of het achterlicht brandt. Een Philips' product. Prijs, incl. lampje, excl. snoer, in zwarte uitvoering 63 cents, in verchroomde uitvoering 79 cents 1 vormt met Philips' Electrischen Rij wiellantaarn een goede combinatie. Vandaag heeft de Hooge Raad arrest gewe zen in een voor houders van woningbureaux belangrijke kwestie. De heer H. M. F., houder van een woning bureau te Haarlem, heeft terechtgestaan voor den kantonrechter te Haarlem ter zake, dat hij in die gemeente, niet als makelaar beëedigd zijnde door de rechtbank en dus niet toegelaten zijnde tot de uitoefening van het beroep van makelaar, dit beroep toch heeft uitgeoefend door tegen vergoeding een perceel te verhuren. De kantonrechter veroordeelde hem tot 5 boete, doch de rechtbank te Haarlem, waarbij de veroordeelde in hooger beroep ging, was van een ander oordeel. Zij overwoog in haar vonnis van 10 October 1935, dat geen wettelijke be paling toelating vordert tot de 'uitoefening van het beroep van makelaar en sprak verdachte vrij. Gezien 't belang dezer zaak voor de geheele makelaardij en het feit, dat hij zich met het oordeel der rechtbank niet kon vereenigen, teekende evenwel de procureur-generaal bij den Hoogen Raad in het belang der wet cassatie aan en concludeerde, dat het vonnis van de rechtbank te Haarlem zou worden vernietigd zonder verdere gevolgen voor den betrokkene. De Hooge Raad heeft heden het cassatie beroep van den procureur-generaal verworpen, op grond dat uit de geschiedenis van de tot stand koming der wijziging van 1922 van de desbetreffende afdeeling van het Wetboek van Koophandel geenszins blijkt van ,de bedoeling om, in afwijking van den bestaanSen toestand, voortaan te verbieden, dat personen, die niet als makelaar zijn beëedigd, hun beroep maken van handelingen als in het thans geldende art. 62 lid 1 van het Wetboek van Koophandel om schreven, hoedanig verbod dan ook in geen enkele wetsbepaling uitdrukking heeft gevon den, dat derhalve voor het als beroep verrich ten van handelingen, als hier bedoeld, een toe lating ingevolge art. 436 Wetboek van Straf recht niet wordt gevorderd en het ontbreken der beëediging ook thans nog slechts beteekent, dat hij, die het beroep aldus uitoefent, niet is „makelaar", en dus niet valt onder de voor schriften. door de wet bepaaldelijk aan het be zit van die hoedanigheid verbonden. Voor den Haarlemschen politierechter heeft eeij veehouder uit Haarlem terechtgestaan, ver dacht van medeplichtigheid aan valschheid in geschrifte. De man wilde in Hillegom een „goed koop" huis bouwen, waarvoor hij oird materiaal gebruikte en een werkloozen metselaar aannam voor 35 cent per uur. Omdat de metselaar daar uiteraard niet van kon bestaan gaf de veehou der hem gelegenheid om als „werklooze" te gaan stempelen en bracht hem zelfs in zijn eigen auto in de nabijheid van het stempellokaal. De metselaar werd veroordeeld wegens het niet op geven van inkomsten bij het stempelen, tot 3 weken gevangenisstraf voorwaardelijk. Tegen den veehouder, die met klem beweerde niet ge weten te hebben, dat de metselaar zijn loon bij het stempelen niet opgaf, werd 2 maanden ge vangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. v. Lö- ben Seis pleitte op juridische gronden vrijspraak. De politierechter heeft hedenmorgen schriftelijk vonnis gewezen en den veehouder op juridische gronden vrijgesproken. STAD Het was vanmiddag tegen half drie een gaan en komen van auto's op het anders zoo stille gedeelte van de Nieuwe Gracht, dat vroeger Rolhui- zen heette. Met de stilte zal het daar intusschen voor goed gedaan zijn, want het nieuwe gebouw van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst is door den burgemeester officieel ge opend, zoodat de ongeveer 300 be zoekers per dag de oude villa in het Kenaupark niet meer zullen betreden. Talrijke autoriteiten beklommen de hooge trappen van het doelmatige dienstgebouw. Natuurlijk burgemeester en wethouders en vele raadsleden, hoofden van takken van dienst en directeuren van bedrijven, talrijke doktoren uit stad en omtrek, directeuren van de Haarlem- sche ziekenhuizen en andere autoriteiten uit de medische wereld. Verder o.a. dr. ir. A. H. W. Hakke, directeur-generaal van het Werkfonds, bestuursleden van het Wit-Gele Kruis, Witte Kruis, Rode Kruis en organisaties op gezond heidsgebied, de burgemeester van Bloemendaal, Jhr. mr. C. J. A. de Tex. In de benedenzaal, daar waar straks tien tallen kinderwagens een onderdak zullen vinden, waren stoelen geplaatst en om half drie mocht de directeur van den dienst, dr. W. B. Smit zijn gasten een welkom toeroepen. Het is bijna 20 jaar geleden, aldus dr. Smit, dat in de toen rond 80.000 zielen tellende ge meente de gemeentelijke geneeskundige dienst op zeer bescheiden voet werd ingesteld. Bescheiden in zijn bezetting, bescheiden voors hands ook in zijn taak en uiterst bescheiden in zijn huisvesting. Zijn taak is in die jaren regelmatig en sterk uitgegroeid en aan uitbreiding der bezetting kon daarom niet worden ontkomen, al ging dat niet altijd even vlot en gemakkelijk. In al die jaren heeft de dienst echter zijn sober karakter gehouden wat betreft zijn huisvesting. Het klinkt bijna ongeloofelijk, dat in bijna 20 jaar de geneeskundige dienst in een gemeente als Haarlem vijf maal een tehuis kreeg bij wijze van voorloopige voorziening. Van een gedeeltelijk particuliere woning naar een paar oude schoollokalen, vervol gens naar een schoolbewaarderswoning, dan naar een buiten gebruik gestelde houten barak en daarna naar het thans verlaten heerenhuis- in het Kenaupark. Niettemin heeft de geneeskundige dienst zijn taak verricht, heeft voldaan aan de eischen, die de plotselinge uitbreiding van de gemeente door de grenswijziging benevens de regelmatige bevolkingsaanwas en niet het minst de gemeen telijke bemoeiingen tengevolge van de tijds omstandigheden stelden. Hij heeft zich daarbij niet beperkt tot de uit voering van zijn formeel omschreven taak, de geneeskundige armenzorg en controle, maar die taak stap voor stap uitgebreid en zich gevormd tot een instelling, die in sociaal opzicht in het algemeen en voor Haarlem in het bijzonder van groote beteekenis is geworden. Nu ik, na eenige jaren belast te zijn geweest met de leiding, de mogelijkheden maar ook de moeilijkheden heb leeren kennen, kan ik niet nalaten bij deze gelegenheid te wijzen op de groote verdiensten van mijn voorganger Van Konijnenburg, die, zonder te kort te doen aan de groote medewerking van de gemeentelijke bestuursinstanties, voor deze ontwikkeling on danks de moeilijke omstandigheden waaronder hij moest werken, de groote stuwkracht is ge weest. ik voel voor zijn werk de grootste be wondering. Deze ontwikkeling zou echter niet mogelijk zijn geweest zonder de medewerking van en de goede verstandhouding met andere personen en instellingen, waarmede de geneeskundige dienst in nauw en veelvuldig contact komt. Spr. wees o. a. op de prettige samenwerking met de Haarlemsche medici, met de sjieken- fondsen, met de ziekenhuizen. Hij wees op de groote sociale beteekenis van de verzekering te gen de kosten van bijdragen bij eventueele op neming in ziekenhuizen, waarbij thans ongeveer 55.000 betalenden, vertegenwoordigende rond 85.000 zielen zijn aangesloten. En binnenkort zullen met de fondsen de besprekingen beginnen over het inschakelen van het werk der wijk verpleging in de verzekering. Er ligt voor den geneeskundigen dienst in de toekomst nog een ruim terrein om te be werken open. Nevens de directe geneeskun dige hulp. die door den dienst moet worden verleend en den controleerenden arbeid, zie ik die taak steeds meer op sociaal-genees kundig terrein. De gemeentelijke gezond heidsdienst moet in de toekomst het mid delpunt vormen van alles wat in de gemeen te op het gebied van de volksgezondheid moet geschieden. Daar moet zoo noodig het initiatief genomen worden voor nieuwe voorzieningen, moet samen werking tot stand gebracht worden tusschen particuliere instellingen en de gemeente en tus schen particuliere instellingen onderling. Als wij zien de opsomming, die dr. Brenkman giseft in een der laatste nummers van het Tijd schrift voor Sociale Geneeskunde van eenige takken van gezondheidszorg, waar hij noemt het geneeskundig schooltoezicht, zuigelingen- en kleuterzorg, praenatale zorg, zorg voor debielen en gebrekkigen, hulpverleening aan het zwakke kind door de uitzending naar buiten, naar va- cantie-kolonies, naar openluchtscholen, de ver zorging van het lichaam en de versterking daar van, de immunisatie tegen sommige besmette lijke ziekten, het verstrekken van extra voeding, waaraan ik nog zou willen toevoegen de pro paganda voor vrijwillige* vaccinatie tegen de pokken en het zich meer en meer toeleggen op de geestelijke volksgezondheid, zal het U dui delijk zijn, dat de geneeskundige dienst aan de uitbreiding en de vervolmaking voor zoover deze takken hier reeds worden verzorgd en de voor bereiding en zoo mogelijk de uitvoering van andere takken, een dankbare ongetwijfeld, maar ook omvangrijke taak zal hebben. In zijn dankwoord mede namens zijn medewerkers betrok dr. Smit B. en W., den raad en speciaal ook oud-burgemeester Maar schalk. Tenslotte besloot spreker; De wijze, waarop het gemeentebestuur heeft Èetoond de eischen, welke aan een gezondheids dienst in een gemeente als Haarlem mogen worden gesleld, ten volle te erkennen en de welwillendheid, waarmede aan verlangens mij nerzijds is tegemoet gekomen, stemt mij tot er kentelijkheid en gaarne en in alle oprechtheid geef ik uit naam van het geheele personeel de verzekering, dat dit ons mede zal aansporen in de toekomst in het algemeen belang onzen ar beid zoo goed mogelijk en met opgewektheid te vervullen. t De geneeskundige en gezondheidsdienst komt met zoovelen in aanraking en daarom en ook door den aard van zijn werk zal kritiek, ook in de toekomst, niet uitblijven. Wij van onzen kant zullen doen, wat wij als onzen plicht zien en ons laten leiden door de oude spreuk op het raadhuis van voormalig Spaarndam; „d'Een eert 't, d'ander weert 't, wat deert 't?" Vervolgens sprak jhr. C. G. J. von Winning, die namens de Haarlemsche doktoren en als voorzitter van den medischen kring een ge schenk aanbood. Dit geschenk is een in steen gegrifte figuur van de godin Hygiae; de Haarlemsche beeld houwer Mari Andriessen ontwierp ze en grifte de godin der gezondheid in den bijna drie meter hoogen granieten muur aan de rechter-buiten- zijde van den officieelen ingang. Hygiae draagt den giftbeker in de rechterhand en de slang is om haar arm gekronkeld. Aan haar voeten ziet men de Amsterdamsche Poort en de Groote Kerk aangegeven, het Spaarne is gesymboli seerd inenkele breed-golvende lijnen, terwijl het stedelijk wapen in den linkerbovenhoek het geheel completeert. De figuur treedt als het ware naar voren door de iets donkerder kleur van het bewerkte graniet. De doktoren en het personeel van den Dienst wenschten ook hun vreugde over de nieuwe be huizing te uiten. Bij monde van dr. J. H. W. Maschhaupt, adj.'directeur, werd een gedenk raam aangeboden, dat geplaatst zal worden in net glas- en loodraam aan de achterzijde van het gebouw en dat men zal kunnen zien, wan neer men het gebouw door den hoofdingang binnenkomt. In het raam zijn de volgende woorden ge brand De grondslagen van dezen Dienst zijn gelegd door; J. van Konijnenburg, arts, van 1 Aug. 1918—15 September 1934; L. W. Havelaar, van 1 Jan. 1901 tot 1 Jan. 1921 (laboratoriumé en 1 Jan. 1901 tot 1 Jan. 1921 (laboratorium) en 1914 tot 14 Sept. 1932. (Schoolartsendienst). Ook de burgemeester heeft bij deze i gelegen heid een toespraak gehouden. Nadat dr. Smit een korte uiteenzetting had gegeven van de indeeling van het gebouw, ver spreidden de aanwezigen zich in verschillende groepen, om na de bezichtiging een kopje thee te gebruiken in de zaal der administratie. Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 Donderdag 9 December houdt de R. K. Volks bond een algemeene ledenvergadering, 's avonds 8 uur, in het gebouw St. Bavo, waar behandeld zal worden de begrooting van den R.K. Volks bond en het gebouw St. Bavo. Zie ook de adver tentie in dit blad. Aan de deur wordt niet g/geven! Juist maar er is bitter leed. Steun als 't even kan ons streven, En Uw geld wordt goed besteed. Postgiro 212793, Telefoon 11855. Op het kruispunt vën de Nachtegaal- en V'.n- kestraat reden gistermiddag om 1 uur twee auto's tegen elkaar op. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van den wagen, die in de richting van den Vergierdeweg reed, geen voorrang verleende aan een voor hem van rechts komenden auto, bestuurd door een costuum- naaister. Haar wagen viel op zijn zij op het trottoir en werd zoo ernstig beschadigd, dat hij weggesleept moest worden. Van den anderen auto werd het portier ingedeukt en 2 ruiten gebroken, terwijl de bestuurder, tegen wien ook nog proces-verbaal werd opgemaakt, een bult boven het linkeroog bekwam. Op grootsche wijze is gisteren het 12 j/j-jarig- priesterjubileum gevierd van den weleerwaarden heer F. F. van Buuren, kapelaan in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen. Allen, die dezen bescheiden priester leerden kennen en hoogachten, namen gaarne de gelegenheid te baat van die hoogachting en van hun dank voor het vele, dat de kapelaan in het afgesloten tijdperk tot stand bracht, blijk te geven. Voor een geheel gevulde parochiekerk, droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door kap. Th. Lampe als sub-diaken, terwijl een neef van den jubilaris, de weleerw. heer P. Schoonebeek, diaken was. Deze laatste hield ook de feestpredikatie, waarbij hij de verhevenheid van het priesterschap uiteenzette. Het parochieele zangkoor bracht o.m. de aan kapelaan Van Buuren opgedragen Missa Quarta van J. Mul ten gehoore. In de smaakvol met palmen en bloemen ver sierde zaal van „Domi", werd des middags om 1 uur de feestviering voortgezet, nu op meer stoffelijke wijze. Daar hadden zich verzameld leden van het Kerk- en Armbestuur, van het comité „Katho liek Overveen", van het collectantencollege, en van het Regentencollege, het parochieele zang koor, de dames van de Mariacongregatie en de misdienaars. En ailen hieven bij het binnentre den van den jubilaris en zijn familieleden, luide een speciaal voor deze gebeurtenis geschreven welkomstlied aan. Als eerste sprak de voorzitter van het comité „Katholiek Overveen", de heer J. M. B. van Vlijmen, die den feesteling namens alle paro chianen van harte gelukwenschte en den dank van allen voor den zwaren en verantwoordelijken priesterarbeid overbracht, Spr. dankte tevens voor alles wat de jubilaris voor het zangkoor deed en welk werk hij blijkbaar als een onder deel van zijn priesterlijke taak opvatte. Noode missen wij bij deze viering onzen pastoor, voor wien het wel een dubbel offer moet zijn, we gens ziekte hier niet tegenwoordig te kunnen wezen, zeide spr. Als stoffelijk huldeblijk, bood spr. den jubi laris ten slotte een uitgebreide collectie tafel zilver aan, waaraan alle parochianen spontaan het hunne hadden bijgedragen. Vele hartelijke woorden werden nog gespro ken, namens de Mariacongregatie, door mej. L. Schmeink, en namens het zangkoor door den heer E. Overbeek en ook door hem werd tafelzilver aangeboden, namens de leden van de Graal, door mej. M. Eldering, die een zelf vervaardigde minutieus-afgewerkte albe overhan digde en door de jongens van het zangkoor, die hun directeur een fruitmand ten geschenke gaven. De misdienaars huldigden hun directeur op origineele wijze met een geestig gedicht, dat ze gezamenlijk opzegden en drie kleine bruidjes feliciteerden hem als afgevaardigden van ae Mariaschool. Al de kostbare cadeaux waren op een tafel uitgestald. Daar waren ook nog een couvert van de zieke parochianen en veel kristal van de familieleden. Bloemstukken waren ingeko men o. a. van het comité „Katholiek Over veen", de collectanten en de Mariacongre gatie. Kapelaan Van Buuren bracht in zijn dank woord alle hem gebrachte hulde terug tot God, zonder wiens genade hij niets zou hebben be reikt. Hij dankte voor de geschenken, voor het werk der organisatoren en vooral voor de ge beden. De jubilaris hoopte nog veel te kunnen doen voor de zielen van anderen en ook voor zijn eigen ziel. De toestand van den pastoor is gelukkig gunstig. Laten wij veel voor zijn spoedige beterschap bidden. Op de hierna zeer druk bezochte receptie, kwamen vele parochianen, doch ook velen van ver buiten de parochiegrenzen, hun gelukwenschen aanbieden, wij zagen o. a. pastoor W. Bos. van Aerdenhout, prof. Vollaerts en prof. Ver heem, van seminarie Hageveld, pater Distel van het R.K. Triniteitslyceum, kapelaan Camp- fers, en de heeren A. J. Prinsenberg, wethouder van Bloemendaal, die de felicitaties van het gemeentebestuur overbracht, dr. P. H. Born- water en dr. C. G. J. Bos. Om drie uur droeg de jubilaris een plechtig danklof op, met dezelfde assistentie als des morgens. In zijn predikatie dankte hij op de eerste plaats God, die hem zoovele gelukkige jaren had geschonken en vervolgens de parochianen voor hun grootsche huldiging. Noch de jubilaris, noch de katholieken van Overveen en allen, die het feest geheel of ge deeltelijk bijwoonden, zullen dezen dag spoe dig vergeten. Het comité „Katholiek Overveen", dat de zoo zeer geslaagde feestviering organi seerde, verdient zeker een woord van hulde voor zijn veelomvattenden arbeid, Maandag 13 December, om kwart over acht, zal dr. Ciro Poggioli uit Milaan voor de socië teit „Dante Alighieri" een lezing houden in de „Kerkuil". Dinsdag 7 December wordt op den cursus avond voor beginners, georganiseerd door de Haarlemsche Amateursfotografenver., het ver sterken en verzwakken van negatief-materiaal behandeld. De kleinbeeld-sectie houdt een ex cursie naar Amsterdam. Met uitzondering van de „Unvollendete sym- phonie" van Schubert, is het geheele programma van het Dinsdagavond-concert van de H.O.V. gewijd aan den componist G. H. C. von Brucken Fock. Sophie West Brown draagt 5 stukjes voor piano-solo voor, waarop de beken de zangeres Ankie Wickevoort Crommelin vier liederen met orkest-begeleiding zingt en de H.O.V., wederom onder leiding van Frits Schuurman, het programma besluit met d# zesdeelige Bretonsche suite, die vroeger ook veel succes heeft geoogst. Zondagavond heerschte er groote vreugde on der de bewoners van St. Joannes de Deo; de goede Sint bracht hun een bezoek. Hij bleek goed ingelicht te zijn omtrent de lotgevallen van verschillende patiënten en zijn knecht Piet heeft langs al die bedden en kamers heel wat uit te deelen gehad, hetgeen wel zeer üankbaar werd aanvaard. Gelukkig was het thermometer uurtje voorbij, zoodat de opgewondenheid,' uit dankbaarheid ontstaan, niet viel te registree- ren. Een woord van dank aan den Eeerw. Broe der-Overste voor zijn uitnoodiging aan den Sint, aan den Eerw. Broeder Prudentius, die heele goede maatjes met den Bisschop schijnt te zijn en aan de Eerw. Broeders in het alge meen, die de drukte van het bezoek hadden te verwerken. Het zangkoor „De Nachtegalen", leidster mej. F. Kampmeijer, hebben Zaterdagmiddag een uitstekend geslaagd St. Nicolaasfeest gevierd. De kinderen hebben zich uitbundig vermaakt, dank zij eenigen betrekkenden kluchten en een aardige teekenfilm, terwijl ze natuurlijk ook allerlei lekkere versnaperingen kregen getrac- teerd. Het onttrekken aan het openbaa/ verkeer van een gedeelte van de Rolsteeg (ten behoeve van het gebouw van den Geneeskundigen Dienst) is thans door de Kroon bekrachtigd. Het telefoonversterkersstation te Haarlem wordt uitgebreid met een benzine-aggregaat met een motor van 60 P.K. Wie bezwaren heeft, kan ze ter gemeente-secretarie indienen of Woensdag 22 December om 11.15 uur ter Pro vinciale Griffie komen om ze in ie brengen voor een commissie uit Ged. Staten van Noord- Hclland. Tusschen half zeven en half acht, terwijl de bewoners niet thuis waren, heeft een onbekende een bezoek gebracht in een huis aan de Lange Hofstraat. Een raam, dat door een aftandsch pinnetje gesloten werd, is door hem met een beitel geopend. In de voorkamer heeft de inbre ker een kastje opengemaakt. Vermist wordt er echter niets. Een bekende figuur bij de Haarlemsche sportwereld, de heer A. Ruijgrok, ter reinbewaarder op het Noordersportpark, zal met 1 'Januari a.s. den dienst met pensioen verlaten na ruim 39 dienst jaren, waarvan 16 op het sportpark in Haarlem-Noord Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot; be sturen slagers; comm. geestel. belangen; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. StadsschouwburgAbonnementsvoorstelling, A. B. C.-cabaret, kwart over 8. Rembrandt-theater: „Model-echtgenoot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur, „Lunapark", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Massa-justitie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Uit de wereld van het onbewuste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „De zee roept", 1.305.30, 7—11 uur. Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur; Rechtsk. Bureau, 8 uur; Fabrieksarb., 8 uur; Best. Graf. Bond, 8 uur; Debatingclub, 8 uur; Best. „De Forel", 8 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-concert, kwart over 8. Gouvernementsgebouw Provinciale Staten van Noord-Holland, half 4. Rembrandt-theater: „Model-echtgenoot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 .uur; „Lunapark", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Massa-justitie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Uit de wereld van het onbewuste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone-theater: „De zee roept", 1.305.30; 711 uur. Geboren: J. A. BosJanssen, zoon; M. BronkhorstBongers, dochter; J. de Graaff v. d. Brink, dochter; M. E. Buijs—Van Zanten, zoon; T. C. KuijperNieste, dochter; J. C. Nelisv. d. Hoeven, zoon; J. J. M. Lasschuit Rotteveel, dochter; S. W. NietzmanHollink, zoon; G. de VriesDe Jonge, dochter; M. L. A. VlasKievit, dochter; M. T. SernëCrommelin, zoon; M. J. B, van DamBos, zoon. Ondertrouwd: 6 Dcc. 1937: M. Troostwijk en Th. Judels. Overleden: J. G. RoeskePieper, 72 jaar, Du- ven voordestraat; T. C. Tol—Van Rossum, 72 jaar, Westerhoutpark; C. Smit, 71 jaar, Duven- voordestraat; A. Schoorl, 86 jaar, Rijksstraat weg; P. A. Huijboom, 71 jaar, Teijlerstraat; E. G. M. Woolderink, 71 jaar, Nassaulaan; P. de Boer, 68 jaar, Gasthuisvest; A. J. de Boer Jonker, 81 jaar, De la Reijstraat. Dinsdag 7 December Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs Ra-"" dio, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs Radio, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Diversen, 3.05 Parijs Radio, 3.20 Keulen, 4.20 London Regional, 5.20 Ned. Brus sel, 7.00 Weenen, 8.00 Keulen, 8.20 München, 9.20 Droitwich, 9.35 Fr. Brussel, 11.20 Diversen. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver sen, 10.35 London Regional, 12.50 Droitwich, 2.25 London Regional, 4.20 Parijs Radio, 4.35 Droitwich, 6.45 London Regional, 7.20 Droit wich, 7.50 London Regional. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Balletmusikzu Ro- samunde, 2. Aïda, 3. Faust Selection, 4. Le Bar bier de Sevilla, 5. Hochzeitsmarsch, 6. Don Juan, 7. Kroningsmarsch, 8. Figaro's Hochzeit 8.0012.00 Diversen. Een eenvoudige landarbeider, de 33-jarig Jan de Jong te Halfweg, heeft een machine uitge vonden voor het pellen van bolgewasen, in het bijzonder van uien. Tot nu toe werden de uien met de hand ge peld. Zij werden daartoe in een bak gedaan en daarna zoo lang met de hand gewreven, dat het vel 'er af was. Dit was echter een slecht werk en doordat de Jong steeds in dit bedrijf werk zaam is, kwam hij op het idee voor dit .doel een machine te maken. Na' een avondarbeid van twee jaren was de machine bedrijfsklaar gekomen en werd deze bij wijze van proef gebruikt op de boerderij van den heer W. H. Lieftinck in den Grooten IJpolder te Halfweg. Het resultaat overtrof verre de verwachtin gen; met 8 arbeiders minder werd 100 meer arbeid geleverd. Voorheen waren 22 arbeiders noodig om per uur 30 a 35 zakken uien van 50 K.G. te pellen, terwijl thans met 14 arbeiders per uur gemakkelijk 75 zakken konden worden, gepeld. Dit resultaat overtuigde de Jong van de ver wachtingen, welke hij van zijn uitvinding koes terde en deed hem besluiten te trachten de machine op de handelsmarkt geplaatst te krijgen door het aanvragen van octrooi, enz. Zelf niet in staat de zaak te financieren werd de Handelsvereeniging Heijenbrock Co. bankiers te Amsterdam, bereid gevonden dit ter hand te nemen, welke inmiddels de octrooi aanvrage heeft ingediend en eventueel oo|» in het buitenland hiertoe de noodige stappen zal doen. Nog deelde de Jong ons mede, dat de machine van zeer eenvoudige constructie is en gelijktijdig met de sorteermachine kan werken, zoodat ver wacht kan worden, dat de handelsprijs in ver houding tot de practische waarde gering zal zijn. Bovendien heeft de Jong alle reden om aan te nemen, dat zijn machine ook geschikt zal blijken te zijn voor het pellen van bloem bollen en in het komende voorjaar in de bloem bollenstreek dan ook grooten aftrek zal vinden. Cursus E.H.B.O. Op de ledenvergadering van de Buurtvereeniging Ramplaan-kwartier gingen stemmen op om een cursus in E.H.B.O. te organiseeren. 't Bestuur heeft zich dienevol gens gewend tot dr. Heijmans te Overveen, die zich bereid heeft verklaard, als leider op te tre den. Als zich nu een voldoend aantal leden aan meldt en het bestuur er in slaagt een geschikte lokaliteit te vinden, dan hoopt men nog dezen winter met den cursus aan te vangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2