Tsjang Kai Sjek ternauwer nood ontsnapt .1 4 Plafond ingestort [„PROTECTOR" I Aljechin is weer wereldkampioen De blokkade van Spanje VEREENIGDE katholieke pers MAA TREGELEN BIJ DE SPOORWEGEN kardinalen komen naar Rome De kwestie der vrijwilligers ARABISCH TERRORIST DOODGESCHOTEN Eawe verliest ook de vijf-en-twintigste partij Het nieuws van heden DE BAROMETER I INBRAAK-VERZEKERING I BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20908 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie/de rubriek. Tijdens herstelwerkzaamheden in het Hollandia-theater te Heerlen Acht arbeiders gewond, van wie zes ernstig Een der gewonden overleden Er zal geen personeel worden ontslagen verband met de a.s. Consistories Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters 3n Kerkelijke Instellingen. Beide Spaansche partijen aanvaar den in principe het Londen- sche voorstel Een luchtrace op leven en dood De vluchtende Chineezen hebben Nanking op verschillende punten in brand gestoken Japan biedt veront schuldigingen aan Een nieuwe Hindenburg linie Wat Japan verwacht van Tsjang Kai Sjek België's Senaat en de regeeringsverklaring Bij een poging om aan de politie te ontvluchten Het Raeto-Romaansch wordt officieel Koning Zogoe 1 van Albanië, dat thans vijf en twintig jaren onafhankelijk is, in gezelschap van vier zijner zusters Generaal Franco zet in een nota aan de Britsche regeering zijn plannen uiteen Barcelona gebom bardeerd Koning Carol pan Roemenië heeft een gedenkteeken voor de infanterie onthuld. Achter, den vorst kroonprins Michael, Prins van Bourbon-Parma bij Franco Een aanval op het fascisme Door den Zuid-Afrikaanschen Onderwijzersbond Graziani wordt markies van Neghelli Distributie van levens middelen Contactcommissie ingesteld door den minister van Sociale Zaken De deken van Bergen ernstig gewond NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Door nog onbekende oorzaak is Dinsdag middag even over vieren een plafond van het Hollandiatheater in de Saroleastraat te Heerlen, dat op het oogenblik verbouwd Wordt, ingestort. Acht arbeiders werden ge wond, van wie zes ernstig. De laatste dagen zijn aan de bioscoop her telwerkzaamheden verricht, doch tot nu toe konden de voorstellingen normaal doorgang Wden. Dinsdag evenwel is het theater voor lopig tot eind December gesloten, teneinde tot ~e groote verbouwing over te gaan. Een groot antal arbeiders bevond zich in het gebouw, "°ch acht waren op de plek, waar het ongeluk geschiedde, aan het werk. Van een hoogte van ijna vijf meter stortten zij omlaag. Het instor- dat met een harden slag gepaard ging, werd in den omtrek duidelijk gehoord. De politie verscheen spoedig ter plaatse en egon onmiddellijk met het transporteeren van de gewonden naar het St. Josephziekenhuis te fieerlen. Zij werd hierbij geassisteerd door en- ele doktoren uit den omtrek. Vooral de arbeider M. Horsels uit Gutte coven (gem. I^nbricht) bleek er erg aan toe te zijn. Hij had zware verwondingen aan het hoofd opgeloopen en werd na aan komst in het ziekenhuis van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. De overige vijf ernstig gewonden, t.w. P. Hustings uit Guttecoven, J. Hustings uit Sittard, F. Sprado uit Brunssum en J. Ra makers uit Heerlerheide zijn eveneens ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is naar omstandigheden rede- Hik wel. De twee arbeiders, die licht gekwetst werden, Uu, nadat hun verwondingen door doktoren Waren behandeld, naar hun woning vervoerd. De hoofdinspecteur van de recherche, die met onderzoek belast is, heeft in overleg met ,Ru directeur van publieke werken het werk st°p doen zetten. Het parket uit Maastricht Zftl heden ter plaatse een onderzoek instellen. Volgens een later bericht is Dinsdagavond de arbeider M. Horsels uit Guttecoven in het St. "k>seph-ziekenhuis te Heerlen aan zijn verwon- ^ugen bezweken. Th verband met de nieuwe dienstmaatregelen, *e'ke met ingang van 15 Mei 1938 bij de Spoor- ^egen van kracht worden, hebben wij geïnfor meerd, wat de gevolgen van een en ander voor Personeel zullen zijn. Dat er personeel overcompleet zal geacht 0rden, staat wfel vast. Hitusschen kan met zekerheid worden ge- ZeSd, dat geen personeel zal worden ont jagen. Aangezien kan worden aangenomen dat ePy?rdere halteplaatsen geheel gesloten of op- 0 beven zullen worden, spreekt het vanzelf, dat P deze: plaatsen het kader een wijziging zal Udergaan. 0J^rmoedeüjk zal uit de nieuwe maatregelen voortvloeien, dat op elk der stations, welke de lijst staan", een of meer leden van het 5f-°neel zullen verdwijnen. Ca °s groot dit getal zal zijn, kan eerst be lief110 Worden, als men de ontwikkeling van j^e Soederenvervoer heeft kunnen vaststellen. s.aar het reizigersvervoer geheel zal worden °Pgezet, zal vermoedelijk wel een gedeelte van Personeel moeten verdwijnen. v u,at er een vrij groot aantal verplaatsingen s A Personeel verwacht kan worden, is intus- Pa Zo° S°ed als zeker. Immers zal op be- Soit* Plaatsen voor een gedeelte van het per- leel in de toekomst geen werkgelegenheid öip°r zÜn- Daar het personeel toch niet buiten ha*1S'' gesteld kan worden, ligt het voor de tto f' zo° vernamen wij, dat dit personeel zal een6 ondergebracht worden op andere plaat- °f stations. (j P onze vraag of er op ,,die andere" stations fcmomenteel een tekort aan personeel zou g staan, kon men ons geen afdoend antwoord ar^,eo, daar deze kwestie ook verband houdt met jj/Uere toestanden, die uit de voorgenomen «atregeien zullen kunnen voortvloeien. 7 Dec. (D. N. B.) In Verband met de hsistories, die de volgende week zullen wor- Pri1 gehouden, is reeds een aantal kardinalen b)6tl benoemen kardinalen te Rome aangeko- va^°° vertoeven te Rome reeds de aartsbisschop Par ^esteiinster, Mgr. Hinsley, kardinaal Kas- ber> Van H^ag en kardinaal Innitzer uit Wee- bettn<5aas zal de nieuwe kardinaal Pellegri- ftw1' cle pauselijke nuntius te Belgrado aanko- Hiaz&ö morgen de patriarch van Venetië, Mgr bien2^' die de Jongste van de vul te heuoe- kardinalen zal zijn Verwachting: Zwakke tot matigen, j= Zuid-Oostelijke tot Oostelijken wind, ne- j= velig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige sneeuw of regen, temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst met kans op sneeuw. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllil MIIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIillJllllllllinlllilllllllllHIIIIIIMIIIIIilllllllllllllllHII ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN 1 TillllllllllllllllllllllllllllllIlllllirllHIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIlllHIIIIIIIIHII LONDEN, 7 Dec. (Havas). Hedenoch tend kwart voor*elf is de subcommissie van de niet-inmengingsconferentie op het Fo reign Office bijeen gekomen. De vergadering was het er over eens, dat de antwoorden, die van de beide partijen in Span je zijn ontvangen, neerkwamen op principieele aanvaarding van het voorstel tot terugtrekking der vrijwilligers. Thans zullen punt voor punt de verschillende plannen worden behandeld, die door de des kundige subcommissies zijn opgesteld. De on dercommissie heeft de bijeenkomst om één uur geschorst tot vanmiddag half vijf. NANKING, 7 Dec. (Reuter) Japansche vliegtuigen hebben het driemotorige snelle verkeerstoestel achtervolgd, waarmede Tsjang Kai Sjek, zijn vrouw, eenige gene raals en de Australische adviseur van den generalissimus uit Nanking vertrokken. Zoowel het achtervolgde toestel als de jacht- makende vliegtuigen haalden het uiterste uit hun machines, maar geleidelijk wist het ver keerstoestel, dat op een gegeven oogenblik bijna achterhaald was, den afstand tusschen zichzelt en de achtervolgers grooter te maken, tot de jacht eindelijk boven Anking, de hoofdstad van Anwei, opgegeven werd. Voor het eerst in zijn lange geschiedenis staat Nanking op het punt in vreemde handen te vallen. Voordat zij zich terugtrokken, hebben de Chineezen vandaag de stad op verscheidene punten in brand gestoken en het munitiedepot, de petroleumopslagplaatsen, het vliegveld, met de hangars en werkplaatsen, zijn vandaag stel selmatig verwoest. Van tijd tot tijd weerklonken schoten, het geen een teeken was, dat plunderaars door een kogel verhinderd werden, hun voornemens tot uitvoering te brengen. Bij het aanbreken van den dag hebben alle Chineesche vliegtuigen de hoofdstad verlaten op weg naar de nieuwe basis in het binnenland, terwijl de beschadigde machines, die niet op tijd gerepareerd konden worden, vernietigd wer den. Men vreest, dat de mooie regeeringsgebouwen, die het beste van de Oostersche en Westersche architectuur in zich vereenigen, eveneens door het vuur verwoest zullen worden, voordat de Chineesche strijdkrachten zich voorgoed terug trekken. De vooruitgeschoven Japansche troepen heb ben hun opmarsch aan den rand van Nanking eenigen tijd moeten staken, daar de Chineezen hier gisteren weerstand zijn gaan bieden. Intus- schen ziet men in het vertrek van Tsjang Kai Sjek een teeken, dat het niet in de bedoeling ligt langer weerstand te bieden dan noodig is om den terugtocht te dekken. De terugtocht zou hoofdzakelijk in Zuid-Wes telijke richting geschieden langs den rechter oever van den Jangtse, d.w.z. naar Oehoe, het geen den tegenaanval verklaart, dien de Chinee zen de laatste dagen hebben ondernomen in het gebied van Kwangte om den Japanschen op marsch naar het Westen te stuiten, welke dreig de den terugtocht uit Nanking naar Oehoe on mogelijk te maken. i Een Japansche militaire woordvoerder heeft toegegeven, dat de Chineezen druk bezig zijn met het aanleggen van een nieuwe „Hinden burglinie" langs den rechter oever van de Gele Rivier, vanaf Toengkwan aan de grens van Sjansi tot Kwansien op 60 mijl binnen de grens van Sjantoeng. De linie zal omstreeks 250 mijl lang zijn en bezet worden door 22 divisies. Te vens erkende de woordvoerder, dat de Chinee sche troepen, die in Sjansi opereeren, Pingjau heroverd hebben op 55 mijl Zuid-Westelijk van Taijoeanfoe. Twee Chineesche soldaten aan boord van een Sampan hebben getracht een Britsche sleepboot aan te houden; De sleepboot weigerde te stop pen, waarop de soldaten in het wilde weg een paar schoten losten. De Engelschen, die zich aan boord van de sleepboot bevonden, waaron der een ambtenaar van de ambassade, werden echter niet gedeerd. In verband met het bombardement van Woehoe zijn alle afvaarten van Britsche schepen naar de stroomopwaarts gelegen plaatsen afgelast totdat de toestand is op gehelderd. De Japansche consul-generaal te Sjanghai heeft den voorzitter van het bestuur der inter nationale nederzetting zijn verontschuldigingen aangeboden in verband met het incident van gisteren, toen de Japansche consulaire politie optrad op het gebied der nederzetting. De con sul-generaal verklaarde, dat dit optreden zonder zijn voorkennis is geschied, en dat stappen ge nomen waren om herhaling te voorkomen. De regeling van deze zaak beschouwt men als een aanwijzing voor een meer verzoeningsgezin de houding, van de zijde der Japansche auto riteiten. De correspondent van het Japansche blad de Yomioeri Sjimboen te Sjanghai schrijft, dat Tsjang Kai Sjek nooit tot overeenstemming zal komen met Japan, maar trachten zal voort te gaan met het rekken der vijandelijkheden tegen Japan door een basis te vestigen in Kwantoeng en Kwangsi, zelfs wanneer hij Nanking ver liest. De Japansche bezetting van Sjanghai, aldus deze correspondent, beteekent het einde van het eerste stadium in het Chineesch-Japansche con flict. De onderwerping van Nanking zal het tweede stadium besluiten en het begin vormen van het derde en laatste stadium der geheele vij andelijkheden. Japan moet geen einde maken aan de mili taire operaties, aldus deze journalist, zoolang het anti-Japansche orgaan, de Kwomintang, te Hankau of Tsjansja verblijft. Het moet in tegendeel de drijfjacht voortzetten niet alleen naar Kioekiang en Nantsjang, maar ook naar Hankau en Tsjansja, teneinde de anti-Japan sche agenten van de Kwomintang in het nauw te drijven in de drie buitenprovinciën Tsets- joean, Kweitsjau en Joennan. Door de overheersching van de zeven provin ciën Kiangsoe, Tsjekiang, Foekien, Kiangsi, An- hoei, Hopei en Hoenan is Japan in staat Cen traal- en Zuid-China te zuiveren. Het is zoo duidelijk als het maar kan, dat Tsjang Kai Sjek niet tot overeenstemming met Japan zal komen bij den val van Nanking en zal volharden in zijn anti-Japansche houding, hopende zonder reden en droomende van bij stand van derden De correspondent verwacht, dat Tsjang Kai Sjek na het verlies van Nan king zijn troepen zal verzamelen in de provincie Hoenan en vandaar de provinciën Kwangtoeng en Kwangsi zal binnentrekken, waar hij een basis voor operaties tegen Japan zal vestigen en afhankelijk zal zijn van Britsche wapen- en munitieleveringen via Hongkong en Franschen bijstand via Indo-China. Tenslotte merkt de correspondent op, dat er een wijziging intreedt in de Chineesche massa, die naar zijn meening doodelijk vermoeid raakt van de anti-Japansche leuze, die zoo ijverig door de Nanking-leiders wordt verspreid. BRUSSEL, 7 Dec. (Belga). De Senaat is begonnen met de behandeling van de regee ringsverklaring. De Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het van den Senaat terug ontvangen wetsontwerp inzake de ouderdoms pensioenen. HA'iFA, 7 Dec. (Reuter) Een Arabier, die er van verdacht werd 'n bom geworpen te hebben, is door de politie doodgeschoten, toen hij trachtte te ontvluchten tijdens een doorzoeking van zijn woning. Tevoren was een bom geworpen naar een joodschen autobus in het centrum der stad. De bom ontplofte echter niet. De man, die den bom had geworpen, werd door voorbijgangers gegrepen en aan de politie overhandigd. Hij wist echter toch te ontkomen. BERN, 7 Dec. (D.N.B.) De nationale raad heeft eenstemmig het wetsontwerp aangeno men, volgens hetwelk de Raeto-Romaansche taal als nationale taal naast de Duitsche en Fransche wordt erkend. De strijd om het wereldkampioen schap schaken is beslist! Zooals "t zich na de ongunstige resultaten van dr. Euwe in zijn laatste partijen liet aan zien, heeft onze landgenoot den titel, welken hij in 1935 veroverde, weer aan Aljechin moeten afstaan. Ook in de 25e partij, welke Dinsdag avond in Den Haag is voortgezet, heeft Euwe n.l. geen succes kunnen boeken. Na 43 zetten heeft onze landgenoot den strijd opgegeven en door zijn overwinning in deze partij maakte Aljechin zijn uiteindelijke zege tot een vaststaand feit. Een prachtige prestatie van den Franco- Rus, die thans zijn voorsprong tot zes punten vergrootte. LONDEN, 7 Dec. (Reuter). Van Franco is te Londen een schriftelijke nota ontvangen over de voorgenomen blokkade van de kust van het Spaansche regeeringsgebied en aan verwante kwesties. Den Britschen ambassadeur te Hendaye is instructie gezonden, hierop te antwoorden, dat de Britsche regeering Franco niet het recht tot het leggen van een blokkade kan toekennen, daar hij geen belligerentenrechten geniet, en naar men verklaart zullen de Britsche schepen buiten de territoriale wateren dezelfde be scherming genieten als tot dusver. Ten aanzien van de mogelijkheid, die geop perd wordt, de Spaansche havens met mijnen te blokkeeren, wordt in het Britsche antwoord ver wezen naar art. 8 van de Haagsche conventie, dat het leggen van mijnen voor een vijandelijke kust verbiedt, indien dit uitsluitend geschiedt met het doel, de koopvaardij te belemmeren. Ieder optreden, in strijd hiermede, zou be schouwd worden als een schending van het in ternationale recht, zelfs indien, hetgeen niet het geval is, aan Franco belligerentenrechten waren verleend. Rechtsche vliegtuigen hebben vanmiddag om drie uur Barcelona gebombardeerd. Volgens een mededeeling van de algemeene veiligheidsdirectie bedroeg het aantal slacht offers aan het einde van den middag 50 dooden en 100 gewonden. Havas meldt uit Salamanca, dat prins Xavier van Bourbon-Parma gisteren Franco heeft be zocht. Het na afloop gepubliceerde communiqué verklaart dat de huidige en toekomstige toe stand van Spanje uitvoerig is besproken. Beiden waren doordrongen van de noodzakelijkheid alle Spanjaarden, die dezen naam waardig zijn, te groepeeren op de basis van een zuiver nationale actie en traditioneele beginselen. Behalve Barcelona hebben de rechtsche vlieg tuigen vandaag ook verscheidene dorpen in de omgeving der stad met bommen bestookt. Tegen drie uur verschenen 15 vliegtuigen uit Saragossa boven de omgeving van Barcelona, waar zij ver scheidene bommen lieten vallen op de wijken in het Zuiden der stad. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Talrijke slachtoffers behooren tot de burgerbevolking. De neergeworpen bom men waren niet talrijk. Enkele troffen echter huizen, waar zij doorheen sloegen, zoodat de bewoners onder de puinen bedolven werden. Een bom kwam neer op een drukbezochte bar, waar verscheidene personen gedood of gewond wer den. KAAPSTAD, 7 Dec. (ANP) In het laatste nummer van „The educational news of South Africa", het officieele orgaan van den Zuid- Afrikaanschen Onderwijzersbond, wordt een ver woede aanval gedaan op het fascisme, waarbij er bij onderwijzers op aangedrongen wordt, niet toe te staan, dat het fascisme onbelem merd het land binnendringt, en tegen iedere bureaucratische tusschenkomst van overheids wege op school op te komen. ROME, 7 Dec. (Stefani). De koning heeft aan Graziani, oud-onderkoning van Ethiopië, den erfelijken titel yan markies van Neghelli toegekend. In verband met de a-s. Consistories zijn reeds verschillende kardinalen te Rome aangekomen. Minister-president Stoyadinowitsj had een lang durig onderhoud met den H. Vader. De beide partijen in Spanje aanvaarden in prin cipe het Londensche voorstel betreffende de terugtrekking der vrijwilligers. Londen ontzegt aan Franco ieder recht tot het leggen van een blokkade aan de Spaansche kost. Tsjang Kai Sjek ternauwernood aan een achter volging door Japansche vliegers ontsnapt. Defensie-debat in de Tweede Kamer voortgezet Het incident tijdens den Jamboree-marsch; advocaat-fiscaal bij het H. M. Gerechtshof acht den luitenant wel strafbaar. Groote stagnatie in het luchtverkeer tengevolge van zwaren mist Ex-wethouder van Schagen in verband onregelmatigheden in hechtenis genomen. met Plafond van Hollandia-theater te Heerlen inge stort; acht arbeiders gewond, van wie zes ernstig. Een der gewonden is later overleden. Een Haagsche journalist in gijzeling gesteld. Dr. Aljechin heeft den titel van wereldkampioen schaken heroverd. Beurs van New Vork: Stemming lusteloos; het slot bracht eenig herstek De Rotterdamsche Kamer van Koophandel heeft in Juli namens drie en dertig andere Kamers van Koophandel tot den minister van Sociale Zaken een uitvoerig adres gericht in zake de distributie van levensmiddelen en ge bruiksartikelen aan werkloozen en behoeftigen. Daarbij werd om. aangedrongen op wijzigingen in het stelsel in het belang van grossiers en winkeliers. Van den minister van Sociale Zaken is, naar het Handelsblad meldt, bericht inge komen bij de Rotterdamsche Kamer van Koop handel, dat haar voorstellen een onderwerp van bespreking uitmaken in een door den ambts voorganger van den minister ingestelde contact commissie, waarin zoowel de Middenstandsraad als de Raad voor het Groot-Winkelbedrijf en de Coöperatieve Groothandelsvereeniging de Handelskamer zijn vertegenwoordigd. BERGEN, 7 Dec. (Belga). Z.D.H. Mgr. Prins Ferdinand de Croy, de 70-jarige pause lijke protonotarius en deken van Bergen in Bel gië, is door een auto aangereden en zwaar ge wond naar het ziekenhuis vervoerd. Stand op Woensdag 1 uur v.m. 75L9 Vorige stand 748

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1