Aljechin herovert zijn titel Aljechin's schaakloopbaan Journalist in gijzeling New-Yorksche Beurs DE STRIJD IS THANS BESLIST! REEDS OP JEUGDIGEN LEEFTIJD SUCCESSEN Stoyadinowitsj bij den H. Vader WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 WERELDKAMPIOENSCHAP Ook in Je 25e partij heeft Euwe voor zijn tegenstander de vlag moeten strijken Fraaie prestatie van den uitdager Huldiging van den overwinnaar Buitenlandsche bladen in beslag genomen Zij publiceerden het herderlijk schrijven der Duitse he bisschoppen Hij weigert de bron te noemen van zijn berichten over een geheime raad svergad ering Het standpunt van den Journalistenkring TOONEEL VOOR VOL WASSENEN Tooneelfonds „Ons Leekenspel" Stemming lusteloos, het slot bracht eenig herstel Al in 1912 zorgde hij voor een verrassing, door het tournooi te Stockholm te winnen Zijn partij met Trotzki Si non e vero, bene irovatol j WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - Hierbij zou het Concordaat met Joego-Slavië ter sprake zijn gekomen Binnenkort naar Berlijtt- AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 7 December VERKORTE BALANS Van De Nederlandsche Bank N.V' Na 43 zetten heeft Dr. Euwe de vijf en twintigste partij van de match om het wereldkampioenschap scha- - ken, welke Dinsdagavond in de kleine zaal van den Dierentuin te Den Haag werd voortgezet, gewonnen gegeven, waarmede de uitdager, Dr. Aljechin, het vereischte aantal punten om het wereldkampioenschap te heroveren, n.l. 15K, heeft behaald. Dr. Euwe heeft dus den titel, welken hij in 1935 bemachtigde, weer moeten afstaan. In de afgebroken stelling Zwart: Aljechin Wit: Euwe had dr. Euwe afgegeven: 41. Kf3e4 Nog het eenige, want op 41. Ke2„ volgt Te8t, 42. Kdl, Dflt, 43. Kc2, Te2 en op 41. Kf4 een voudig Te8, waarna tegen g5 niets meer te verzinnen is. 41Tf8e8t 42. Ke4d5 Dh3—b3t 43. Kd5d4 Db3xa3 De historische zet, waarmede dr. Alje chin den titel herovert, want hier geeft dr. Euwe de partij °P- Slotstelling: Zwart: Aljechin abcdefgh Wit: Euwe Een merkwaardige feestelijkheid, deze hul- digings-ceremonie, ter eere van den overwin naar der groote match. Vriendelijke bloemen, statige palmen, hei-witte filmlampen en louter geamuseerde gezichten, op één enkele uitzon dering na: dr. Aljechin, die, evenals twee jaar geleden, in groot tenue, een gelaatskleur en -uitdrukking vertoonde, als had hij niet de heldhaftigste prestatie geleverd en het meest formidabele succes geboekt, welke ooit de car rière van een schaakmeester opluisterden. En dr. Euwe? Wij moeten bekennen, den Jongsten oud-wereldkampioen tijdens den ge- heelen wedstrijd niet zoo opgewekt te hebben gezien als thans. Het scheen of hij zich van een zwaren last bevrijd gevoelde en zijn pret om deze volstrekt overbodige zitting, welke uitsluitend ten behoeve van de radio- en film ondernemingen op touw was gezet, ternauwer nood kon bedwingen. Een kranige overwinnaar een sportieve verliezer! Nauwelijks was de party beëindigd en had dr. Euwe zijn tegenstander de hand geschud met de woorden: „Ik ben biy, de eerste te zyn, u te feliciteeren", of het geheele pro gramma, keurig voorbereid en misschien voor af wel aan een tydproef onderworpen, werd zonder verwyi afgewikkeld. Mr. Levenbach, voorzitter van het Euwe Aljechin-coraitó, wees erop, dtat zich later stellig een gelegenheid tot uitgebreider hul diging zou voordoen, doch wenschte Aljechin reeds nu geluk als eersten oud-wereldkampioen die ooit den titel heroverde. Spr. getuigde na mens de geheele schaakwereld van de groote bewondering voor het genie van den overwin naar en het diepste respect voor de onver- gelijkeiyke wilskracht door hem aan den dag gelegd. „Ik hoop," zoo besloot hij, terwyi hy dr. Aljechin een krans overhandigde, „dat gy bereid zult zyn uw titel tegen eiken recht- matigen uitdager te verdedigen.' En gy, dr. Euwe," zoo vervolgde hy, „wij kunnen ons uw deceptie voorstellen, echter, het dient erkend, dat Aljechin heeft gevochten als gold het zyn leven, wy zyn ervan overtuigd, dat gy niet ontmoedigd zult blyven en als onversaagd Hollander uw nederlaag te boven zult komen. Wy allen hopen, dat gij nog tot groote ver richtingen in staat zult blijken te zyn. De sportiviteit waarmede gij uw nederlaag ge dragen hebt verdient den hoogsten lof. Stellig zult gy u ook in de vyf resteerende partyen met leeuwenmoed verdedigen." Nadat de heer van Harten namens den Kon. Ned. Schaakbond een krans had overhandigd en de heer sythoff Jr. den nieuwen wereld kampioen in het Russisch had toegesproken,' nam dr. Aljechin het woord. „Ik ben tezeer ontroerd, om veel te zeggen", aldus de overwinnaar, „doch gevoel mij ge drongen, hyjn groote voldoening en vreugde om de herovering van den titel tot uiting te brengen. Nooit zal ik vergeten, dat ik het tot standkomen van deze match aan dr. Euwe te danken heb gehad. Ik betuig hem hiervoor, uit den grond van mijn hart mijn erkentelijk heid. Onze vriendschappelijke verhouding is dezelfde gebleven en zal onveranderd blijven bestaan." Vervolgens stelde hy met voldoening vast, dat er geen enkele moeiiykheid tusschen hem en het EuweAljechin-comité was gerezen en dankte zoowel Wedstrijdleider Maroczy als de beide secondanten, Fine en Eliskases, voor hun werkzaamheden gedurende de match. Wat Eliskases betreft, zoo verklaarde hy in het Duitsch, ik zou geen betere keus hebben kunnen doen. Aljechin bood zyn secondant daarop een klein souvenir aan en eindigde zyn speech met de woorden: „Ik stel my tot taak, de resteerende partyen met onverzwakte concen tratie ten einde te spelen." „Waarde wereldkampioen", zoo ving hierop dr. Euwe zyn kleine speech aan. „Hartelyx dank voor uw vriendeiyke woorden. Ook ik ben verheugd, dat onze vriendschap onveran derd is gebleven. Ik wensch u geluk en hoop, dat u den nieuwen titel zeer vaak zult kun nen verdédigen." Zich tot schakend Nederland richtende, vervolgde hij: „De twee jaren van myn wereldkampioenschap hebben voor my een alierprettigsten tijd gevormd, dien ik dank aan uw belangstelling en medeleven, ook ge durende deze match. Het spyt my natuuriyk geweldig, den titel te hebben verloren, doch ik kan u verzekeren, mijn uiterste best te heb ben gedaan en tot aan de grenzen van myn kunnen te zyn gegaan. Maar wy zouden over de oorzaken van myn nederlaag boek- deelen kunnen schryven, wy kunnen de ver klaring ook in enkele woorden samenvatten: het ging op het laatst eenvoudig niet meer, ik had niet anders te doen dan my daar by neer te leggen. Toen ik in 1935 den titel had veroverd, ver klaarde ik, zooals u zich nog wel zult her inneren, dat ik wei niet lang wereldkampioen zou blyven. U zult nu misschien van my ver wachten, dat ik op 't oogenblik zeg: „Ik zal wel met lang ex-wereldkampioen blyven", doch dit zou niet alleen onbescheiden zyn in ver band met mijn bekwaamheden, doch niet min der in verband met mijn aanspraken. Ik zal afwachten, wat de andere pretendenten, zoo als Capablanca en de jongere meesters, zullen doen. Doch binnen vier a vyf jaar zult u mis schien wel meer van my hooren." Een speciaal woord van dank aan de orga- niseerende dagbladen, het comité en de secon danten wilde dr. Euwe bewaren tot een betere gelegenheid, aan het eind van de match. Hy eindigde met het uitspreken van zyn erken- telykheid voor dit grootsche schaakfestyn. Alle redevoeringen werden met luid applaus beantwoord. Een overgelukkige wereldkampioen luisterde daarop diep ontroerd naar de te zyner eere aangeheven „Marseillaise". Het „Wilhelmus" volgde, door ieder uit volle borst meegezon gen. Intusschen hadden de filmoperateurs hun werk verricht, dr. Aljechin poseerde nogmaals voor de fotografen en toen was de feestelyke zitting ten einde. De volgende, de 26ste party van de match, wordt heden, Woensdagavond in de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage gespeeld. Zouden wy waardige zonen en doch ters zyn van de martelaren, de verdrukten, de lyders en stryders, als wy te kort schoten in het laatste en toch waariyk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? BERLIJN, 7 Dec. (Havas). De „Times" en de andere Engelsche bladen, welke Maan dag IJ. het herderlijk schrijven van de Duit- sche bisschoppen hebben gepubliceerd, zijn door de politie in beslag genomen. Ook is dit met eenige Fransche bladen gebeurd. Dinsdagochtend is de heer C. L. Hansen, verslaggever van „Het Vaderland", die door den rechter-commissaris te Den Haag als getuige werd gehoord in een strafzaak, iiï gijzeling gesteld omdat hy weigerde de bron van zyn berichten te noemen. Naar wij vernemen zou deze zaak zich als volgt hebben toegedragen: Op 26 September is er een geheime vergade ring van den Haagschen gemeenteraad'gehou den. Over de in deze geheime vergadering be handelde kwesties zou de heer Hansen inlich tingen hebben gekregen, welke hij in het blad, waaraan hij verbonden is, heeft gepubliceerd. Volgens deze publicatie zou in bedoelde geheime vergadering critiek zijn uitgeoefend od het be leid van den directeur van het gemeentelijk electrisch bedrijf en voorts ter sprake zijn ge komen de kwestie van het stroomleveringscon- tract met Rotterdam en het contract met de gemeente Rijswijk. De burgemeester wenschte te weten van wien deze inlichtingen uit de geheime vergadering afkomstig waren. De heer Hansen weigerde echter elke inlich ting daaromtrent te geven. De burgemeester heeft daarop in een volgende geheime raadsvergadering aan de leden, die aanwezig waren, de vraag gesteld of zij inlich tingen over het in de vorige vergadering be handelde hadden verstrekt. Allen gaven een ontkennend antwoord. Aan de niet-aanwezige leden van den raad heeft de burgemeester de zelfde vraag schriftelijk gesteld. Ook van dezen kwam een verklaring in, dat zy niet de bedoelde inlichtingen hadden verstrekt. De burgemeester heeft toen een aanklacht bij de justitie ingediend tegen het onbekende raadslid, dat zyn ambtsgeheim geschonden zou hebben, door mededeelingen uit de geheime vergadering te doen. Deze kwestie bevindt zich thans in het sta dium van gerechtelyk vooronderzoek. De heer Hansen is eenige malen als getuige door den rechter-commissaris gehoord, doch heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat hy zyn zegsman niet wenschte te noemen. Ook Dinsdagochtend werd hij door den rech ter-commissaris verhoord en na dit verhoor werd hem medegedeeld, dat hy, in verband met zijn weigering om als getuige in een strafzaak inlichtingen te verstrekken, in gyzeling werd gesteld. Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring heeft het volgende telegram aan de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage gezonden: De Nederlandsche Journalistenkring, met leedwezen kennis genomen hebbende van het feit, dat de journalist C. L. Hansen, wegens het zich verschoonen van getuigenis omtrent de bron van een mededeeling in zijn blad, door uw college in gyzeling is gesteld, brengt eer biedig onder de aandacht van uw college, dat naar de opvatting van den Nederlandschen Journalistenkring de journalist, die de eer van zyn beroep wil hoog houden, uit hoofde van dat beroep tot geheimhouding van den naam van zyn zegsman verplicht is. Derhalve verzoekt de Nederlandsche Jour nalistenkring u eerbiedig bij uwe verdere over wegingen een voor den betrokkene gunstige be schikking te willen nemen. In de bespreking van den laatst uitgekomen bundel van het Tooneelfonds „Ons Leeken spel", hebben we reeds aangekondigd, dat wel dra zou verschijnen de eerste bundel tooneel voor volwassenen, waarin zeven spelen werden opgenomen voor onze dilettanten. Een aardig, geïllustreerd prospectus geeft er nadere by- zonderheden over. NEW-YORK, 7 Dec. (Part.) In de beurs- situatie was heden niet veel verandering geko men. De stemming was opnieuw zeer lusteloos en zoowel publiek als handelaren bepaalden zich ertoe een afwachtende houding aan te nemen in verband met de onzekerheid omtrent de verdere stappen van de regeering, die wor den tegemoet gezien, nu Roosevelt van zyn vacantie is teruggekeerd. Het heeft echter eenige teleurstelling gewekt, dat, ondanks de herhaalde verzekeringen van vele zyden, dat de teruggang in het bedrijfsleven het diepste punt reeds had bereikt, de staalbedrijvigheid toch nog verder blijkt te zijn verminderd. Desondanks blyft men over het algemeen hoopvol gestemd, al is men zich er van bewust, dat een herstel van eenige beteekenis dit jaar niet meer zal kunnen wor den verwacht. Dit optimisme blijkt uit het feit. dat het aanbod ondanks de daling der laatste dagen beperkt blijft. Waar echter de kooplust uiterst gering is, heeft dit kleine aanbod ook heden bij opening weer lagere koersen tengevolge gehad. Ook moet er rekening mee worden ge houden, dat zich thans de belastingverkoopen in verband met het naderende einde van het jaar, wat sterker beginnen voelbaar te maken. De handel had weer weinig te beteekenen. De koersontwikkeling was aanvankelijk eenigszins onregelmatig, doch het meerendeel der fondsen stelde zich op wat lager peil, waarby de ver liezen echter niet grooter waren dan 1 dollar. Na de eerste transacties trad weinig verande ring in en vielen slechts zeer geringe fluctua ties te registreeren. In het eerste uur verwis selden slechts 230.000 aandeelen van eigenaar. Tegen het einde van het eerste uur werd er wat meer steun geboden en begon zich hier en daar een herstel baan te breken, waarvan voor al de staalwaarden, de sporen, de koperfondsen en de automobielwaarden profiteerden, zoodat die de verliezen geheel of grootendeels weer inhaalden. In het tweede uur breidde de ver betering zich bij kalmen handel ook tot de meeste andere afdeelingen uit en werd de stem ming gped prijshoudend, zoodat bij het einde van dat uur de verschillen ten opzichte van gisteren over het algemeen onbeteekenend waren. Aanvankeiyk kwam er in het algemeen beurs- beeld in de tweede beursheift niet veel wyzi- ging. By zeer kalmen handel (in het derde uur werden slechts 90.000 en in het vierde uur 120.000 .shares verhandeld) fluctueerden de no teeringen binnen zeer nauwe grenzen. Dan weer waren de noteeringen iets hooger en dan weer een kleinigheid lager. In het laatste uur echter nam de vraag, mede in verband met diverse regelmatige en extra dividend- uitkeeringen, overwegend de overhand, het geen gepaard ging met een uitbreiding van de affaire tot 400.000 shares. In snel tempo hepen, onder leiding van de staalwaarden, de noteeringen van de meeste fondsen op. 'Enkele uitzonderingen waren aanwezig, nl. kunstzijde waarden, van welke afdeeling Amer. Celanese 2 punten moesten afstaan. Van de industrials zakten American Can 1% punt in, terwijl spoorwegwaarden, die verdeeld in de markt lagen, doch meerendeels winsten te zien gaven, voor Union Pacific een verlies van 3% punt te zien gaven. Oliewaarden, public-utilities en rub berwaarden waren verdeeld; hier bleven de voor-, en nadeelige verschillen beperkt. Voor staalwaarden was de verwachting, dat binnen kort een toeneming van de bedrijvigheid tege moet kan worden gezien, de voornaamste fac tor van het herstel. Terwijl U.S. Steels byna 2 dollar konden monteeren, waren Bethl. Steeis laatbeurs ln de gelegenheid een tweetal punten te verbeteren, zoodat per saldo de winst 3 dol- Twee jaren geleden moest Aljechin zijn titel van wereldkampioen na een spannende match afstaan aan onzen landgenoot dr. Max Euwe, die toen met 15%14% over den ti telhouder zegevierde. De kansen voor Alje chin om zijn titel terug te winnen in de revanchematch, waarop hy volgens contract recht had, achtte men toen heel gering. Al gemeen nam men aan, dat de geniale Franco-Rus over zyn hoogtepunt heen was. Dat dit niet het geval was, heeft Aljechin thans overtuigend bewezen door 'n grootsche come-back, waarmede hy vrywel de geheele schaakwereld heeft verrast. Van de vele grootmeesters, die van nabij den titanen- stryd van thans hebben gevolgd, achtte verre weg de grootste meerderheid het waarschijn- lyk, dat Euwe er in zou slagen zijn titel met succes te verdedigen. De praktyk heeft ech ter het tegendeel geleerd en Alexander Alje chin mag zich thans weer verheugen in het bezit van zijn titel, welken hy voorloopig wel niet gemakkelijk meer zal afstaan. Aljechin Is in 1892 in Moskou geboren en thans dus 47 jaar oud. Reeds vroeg openbaarde zich zyn bijzondere aanleg voor het schaakspel en nauwelijks twintig jaar oud kon hy zich meten met de sterkste Russische spelers. Aljechin, die officier in het Czaristische leger was, boekte toen spoedig vele successen. Zoo kwam hy in 1912 uit in een internationaal schaaktournooi, dat te Stockholm werd geü&udep.^ Hoewel hy de beroemdste meesters uit die jaren tegenover zich had, wist de jeugdige Al jechin de overwinning te behalen en werd hem de eerste prys toegekend. Deze overwinning was de eerste van een reeks fraaie prestaties, welke Aljechin in de daaropvolgende jaren kort na elkaar verrichtte. Een jaar na Stockholm nam hy deel aan het bekende tournooi van Sche- veningen, georganiseerd door den Nederland schen Schaakbond, en ook hier veroverde hij den eersten prijs. In hetzelfde jaar (1913) kwam hy ook uit op den grooten internationalen wed strijd te St. Petersburg, waar hy tezamen met Nimzowitsch zoowel den eersten als den tweeden prijs behaalde. Zyn naam als schaakmeester was nu voor goed gevestigd, te meer, daar hy in 't grootmeester-tournooi te St. Petersburg, het welk kort vóór het uitbreken van den oorlog werd gehouden, als derde uitkwam. Dr. Lasker was hierbij no. één, terwijl Capablanca, die vóór Aljechin wereldkampioen was, tweede werd. In het kort na St. Petersburg gehouden tournooi te Mannheim was Aljechin weer eerste. Het uitbre ken van den grooten wereldoorlog, waardoor groote internationale ontmoetingen werden ver hinderd, was oorzaak, dat Aljechin zyn talen ten niet verder kon ontplooien. Hy werd in Duitschland geïnterneerd, maar slaagde er toch in zijn vaderland te bereiken om zich daar by zijn regiment te voegen. Na den oorlog en de daarop volgende revolutie nam Aljechin, die al zyn bezittingen had verlo ren, de wyk naar Parijs, waar hy zich toen vestigde. Later liet hy zich als Franschman naturaliseeren, terwyi hy aan de Sorbonne tot doctor in de rechten promoveerde. Hoewel hy verschillende jaren niet aan pu blieke wedstrijden had deelgenomen, bleek de schaakwereld zyn naam toch nog niet vergeten te zijn. Met belangstelling zag men zyn ver- schynen op de wedstrijden en terecht vermoedde men in hem een niet ongevaariyk candidaat voor het wereldkampioenschap. In 1921 nam hy aan drie internationale wedstrijden deel, n.l. te Triberg, Budapest en Den Haag en in alle wed stryden behaalde hy den eersten prys. Ook te Pistyan (1922), Londen (1922) en te Karlsbad (1923) behaalde hy verschillende overwinningen. Tydens het grootmeester-tournooi te New-York 1924, waaraan ook dr. Lasker en Capablanca deelnamen, behaalde Aljechin hetzelfde resul taat als in St. Petersburg (1914), waar hy de derde plaats innam. Hierna bleef Aljechin eeni- gen tyd in Amerika, waarby hy talrijke wed strijden speelde. Een verrassing voor de schaakwereld was het, toen Aljechin in 1927 in zijn tweekamp om het wereldkampioenschap tegen Capablanca de overwinning behaalde. Reeds eenige malen was er tusschen de beide rivalen een wedstryd ge speeld en niemand had kunnen vermoeden, dat Aljechin, dien men toen algemeen den zwakker achtte, het van den Cubaan zou winnen. Het was een match van 34 partijen, waarvan Aljechin er zes en Capablanca drie won, terwyl 25 partijen in remise eindigden. Sindsdien wist Aljechin tweemaal met succes zyn titel te verdedigen tegen Boguljubov, n.l. in 1929, toen hy met 15%9% won en in 1934, toen hij met 15%10 y2 zegevierde. Hierna volgde de groote strijd in 1935, waarby Euwe Aljechin den titel ontnam, welken laatst genoemde nu weer heeft heroverd. By dit nieuwe succes van Aljechin is het ongetwijfeld interessant nog eens de aandacht te vestigen op een gebeurtenis, welke in het leven van den Franco-Rus van groote beteeke nis was, hoewel wij dit verhaal voor rekening laten van Carl Otto Hamann, die het indertyd in de Duitsche pers publiceerde. Volgens dit verhaal heeft Aljechin, toen hij na den wereldoorlog in zijn vaderland door de bolsjewisten gevangen was genomen, eens een party om zyn leven gespeeld met niemand min der dan Trotzki. Hier volgt het verhaal: „Het leven van den Tsaristischen officier liep ten einde. Twee dagen geleden had men hem zyn doodvonnis voorgelezen, door Trotzki zélf onderteekend. Ieder uur, dat nu voorby kroop, kon het laatste zyn. Kapitein Aljechin hurkt in een hoek van zyn cel in de militaire gevangenis van Odessa. Als het een misdaad is, de zoon te zyn van den Gouverneur van het district Wornisch, laten zy mij dan maar neerschieten, gaat het door zijn hoofd; liever vandaag dan morgen. Daar komen zij al! Hy hoort het ge dempte dreunen van zware stappen in de gang. De sleutel draait knarsend in het slot' en pie pend springt de ijzeren deur open. Vier G. P. U.-mannen komen in de cel en met henTrotzki zélf Kapitein Aljechin, zegt de bevelhebber, de leider van de Roode Garde, kameraad Trotzki, wil een partij schaak met u spelen. Hy legt een schaakbord op de kleine tafel van de cel, zet de stukken op en schuift een tweeden stoel aan voor den Volkscommissaris. Stilzwygend kykt Trotzki naar de voorberei dingen. Met een vage handbeweging noodigt hy den gevangene uit, den eersten zet te doen. En nu begint de merkwaardigste schaakparty, die ooit gespeeld is. Twee, drie, vier uur duurt de stryd, dan komt het einde, de kapitein heeft gewonnen. Het spel van zyn leven. Den volgen den dag kwam de gratie, Trotzki zelf had on derteekend. Eenige uren later was kapitein Al jechin vry." lar bedroeg. Evenals gisteren, bleef de winst voor Chryslers beperkt, doch General Motors avanceerden VA punt. By de mynen traden Amer. Smelting op den voorgrond, terwijl bij de koperwaarden Anaconda's en Kennecott Copper resp. 1% en 2 dollar opliepen. Zeer vast waren luchtvaartfondsen. Gestadig konden de noteeringen op deze afdeeling verbeteren in verband met de gunstige vooruitzichten voor deze maatschappijen en Douglas Aircraft ver lieten de markt 3 punten hooger. Ook aandee len in fabrieken van landbouwwerktuigen wa ren zeer vast en tot 3 punten beter. Chemische iondsen, rubbers, en Montgomery Ward kwamen tot 1% punt hooger af, terwyl van de aandee len in fabrieken van electrische apparaten Wes- tinghouse opvielen door een winst van 4% punt. De omzetten bedroegen in totaal 970.000 shares. Slotkoersen Dec. 7 6 4 Allied Chemical 163 161% 160% American Can Co. 81 821/2 83% \m. Car. F.dry 27% 24% 251/4 Am. Smelt. Ref. 497/8 47% 49% Am. Tel. TeL 150 149% 150 Am. Tobacco B. 68 V4 681/4 69 Am. Waterworks 137/s 13% 13% Anaconda Copper 323/g 30% 3: Atchison Topeka 41% 403/8 41% Baltimore Ohio 12% 11% 1 Bethlehem SteeJ 56V4 531/4 54 Canadian Pacific 8</4 83/8 8% Case Treshing 97 .4 95 Chase National B. 40 40 40% Ches. Ohio 38%§ 39% 393/4 Chicago Rock Isl. 1% 1V4 174 Chrysler 58% 581/4 58% Cities Service 2 2 2 Consol Gas N.Y. 25% 263/s 26% Continental Oil 31 30% 303/4 7 Dawesl. .9% 29% 5% Young 24 23% 23% Deleware Huds. 17% 171/4 18 Douglas Aircraft 38 35 3474 Dupont de Nem. 118 1161/4 1181/4 Eastman Kodak 160 159 158 E1. Bond Sh. 11% IDA 11% General Electric 44 42% 44 General Motors 36% 347/s 36 Good Year 22% 211/4 22 Hudson Motor 7% 71/4 7% Illinois Central 11% 111/4 11% Intern. Harvester 70% 67% 67% Intern. Nickel 43% 43 44 Intern. Tel. Tel. 71/4 7% 7% Kennecott Copper 37% 35'% 37 Missouri Pacific 1% 17/g 17/s Idem pref. 3% 33/g 31/4 Montgomery Ward 36% 35% 3672 Nat. City Bank 2/1/4 271/4 27% Nat. Dairy Prod. 14% 14% 14% New York Central 19% 19 20 North. Amer. Co. 23Vs 23 23% Norfolk Western 185% 185 187 Pennsylvania 23 2-3/8 23 Phillips Oil 403/4 40% 41% Proctor Gamble 451/2 451/2 45% Publ. Serv. N. J. 35% 357/8 36 Radio Corporation 7% 7% 7 Sears Roebuck 573/8 56% 573/4 Shell Union Oil 171/4 163/4 17% Soeony Vacuum 15% 151/4 15% Southern Pacific 221//, 211/4 24-3/8 Southern Railway 13% 13% 141/4 Standard Brands 83/4 8% 83/4 Stand. Oil of N.-J. 447/8 441/4 45% Tidewater Ass. Oi 15% l53/8§ 161/4 Union Pacific 851/4 88% 88 United Aircraft 231/4 21% 203/4 United Corp A. 37/8 4 37/8 U. Leather 5% 5% 5% U. Rubber -81/4 27 28% V.< Steel 58% 56y4 58% Western Union 26% 26 27 Westingh. Electr. 1111/4 106 10.74 Wool worth Building 38% 387/8 38% Gedaan en laten. T bieden. ex. dividend. ex coupon. NEW YORK, 7 Dec. Slotkoersen Dec. 7 6 4 Brussel 17 00 17.01 16.99% 5.2674 5.2674 5.261/4 6.25 6 25 6.25 23.141/2 23.12% 23 11% 18.91 18.91 18.91 25.12% 25.15 25.10 55.65 55.73 55.58 4.994# 5 00% 4.991/4 3.3941 3.40% 3 39% 40.31 40.32 40.28% NEW YORK, 7 Dec. 7 Dec. 4 Dec. 7 Dec. 4 Dec. Rubber Standaard Sept 15 2115.50Mel 15 65-f 16.00 Dec. 15.3015 59Sept 15.75 16.10 Jan. 15.4515 74-— Oct. 15 80 16 15 Mrt. 15 5815.88 7 Dec. 6 Dec. 7 Dec. 6 Dec. Suiker Nov. Mei 2.34-35 2.36-38 Dec. 2 34 2.37Juli 235-36 2.37-39 Jan. 2 34-35 2.36-38 Sept 2 35-36 2.38-40 Mrt 2.33-34 2.35-37 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 4.75— 4.70Dec. 6 35— 6 35 Mrt. 4 10 4 06-— Mrt. 5 90 5.79 Mel 4 06 3 99Mel 5.93 5.81 Juli 4.05- 3 96Juli 5 93 582 Sept 4.05-- 3,96Sept 5 93 5,84 Dec. 4 08 4.01- Katoen Oct. 7.82 7 87Mrt. 7 93 7,96-98 Dec. 7.82 7 86Mel 7.97 8 01 Jan. 7.87-— 7.93Juli 8,04-05 8 07 Tin Loco 44.00 44.87% Termijn 44 00 44 87% 7 Dec. 6 Dec. 7 Dec. 6 Dec. Tarwe Haver Dec 957/8 - Mei 9374-% Juh 86%- 96% - 94 -% 87%-% Dec. Mei Juli 31%-- 30% '-9% 31% 30%-- 29% Mais Rogge Nleuw contract Dec. 5474 Mei. 57%-- Juli 58% 54% 577/8 58% Dec. Mei. Juli 68% 70% 6574 68% 70 647/8 Reuzel Oct. Dec. 8.55 8,57% Jan. Mel Juli 8 67% 8 97% 9.021/2 8.75 9.02% 9.10 WINNIPEG, 7 Dec. 7 Dec. 6 Dec. 7 Dec. 6 Dec. Tarwe Gerst Dec 1181/4-- Mei 114%-- Juli 110%- - Rogge Dec. 75 Mei 76 Juli 75% - Hr.ver Dec 46% Mei 45%-- gedaan en 3 nominaal 119% 116V8 112 767/8._ 78% 77% 46% 46 »/4 laten Jt Dec. 581/4- - Mei 581/8- - Juli 56%-- Lynzaad Oct. Dec 171 -- Mei 1731/4 58%-- 581/2 56% 172 173 V'i - Juli 43 437/g- - bieden Onze Romeinsche d.d. 7 December: correspondent seint 0°* De Joego-Slavische premier Stoyadino witsj is, in gezelschap van den Joego-Slavi- schen gezant by den H. Stoel, hedenmiddag door Z. H. den Paus ontvangen. Hij werd aan de eeretrap opgewacht door (1;' kamerheeren met kap en degen en door he" naar de Sala Clementina begeleid. Hier vergezelden andere kamerheeren roei kap en degen hem naar de pauselyke bibli°" theek, waar hy door den H. Vader ontvangt werd, die zich gedurenden langen tyd met hei" onderhield. Uit kringen die geacht mogen worden go®» geïnformeerd te zijn vernemen wij, dat tij der de audiëntie, die ongeveer een half uur duur de, dr. Stoyadinowitsj een uiteenzetting hee» gegeven van de politieke situatie in Joego-Slf vië, welke hem weerhouden heeft het concof' daat, dat met den H. Stoel gesloten zou wof' den, aan den Senaat voor te leggen. Naar verluidt heeft dr. Stoyadinowitsj vo»' zyn standpunt veel begrip gevonden. De Stoel zal een afwachtende houding aanneme» hoe de politieke toestand zich in Joego-Slav» zal ontwikkelen. Na afloop van de audiënti' by den H. Vader heeft Stoyadinowitsj een t>e' zoek gebracht aan Z. Em. Kardinaal Pacelli- Op het Forum Mussolini is Stoyadinowit5; hedenmiddag gehuldigd door de lictorenjeug» Tienduizenden jongens en meisjes die alle ganisaties der lictorenjeugd vertegenwoordig' den en een groote menigte waren aanwezig. De Duce, Stayadlnowitsj en mevrouw Stoy»' dinowitsj werden geestdriftig toegejuicht. Hedenmiddag om zes uur heeft Stoyadinowité in tegenwoordigheid van Ciano wederom ee' onderhoud gehad met Mussolini. Vervolge»1 zat hy aan een diner aan, dat door Ciano W»-' aangeboden. J In Duitsche politieke krin^n verklaart me»' dat de Joego-Slavische minister-president zie» binnenkort naar Berlyn zal begeven, om h» bezoek te beantwoorden, dat Von Neuratf eenige maanden geleden aan Belgrado heef' gebracht. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Aku Anaconda H. V. A. U. S. Steel Rep. Steel Tidewater Shell Union Van 4.305 uur ,340—340% 281—282% 45 22%—22% 423424 419/16—41% 137/8-14 12 1/16 12%12% Kon. Olie Philips Anaconda U. S. Steel Tidewater Shell Union North Am. Ass. 340 282 227/a 41% 12% 12% 6 29 Nov. '3' Activa: Binnenlandsche Wis sels, Promessen 'enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal. Papier op 't buitenl. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors. In Reken.-Cour. op Onderpand) loofdbank Bybank Agentschappen Totaal... Op Effecten Op Goederen en Specie Totaal. Voorsch. a. h. Ryk (Art. 16 der Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt, Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilver, enz... Muntmat. Zilver Totaal. Belegging van Kap. Res. en Pensioenf Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932. Stbl. no. 221) Totaal. Passiva: Kapitaal Reservefonds Byzondere Reserves Pensioenfonds Bankbilj. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Ryk Van anderen Div. Rekeningen Totaal. W.v. a. Ned.-Indië t) W.v. i. h. buitenl. Besch. Metaalsaldo (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. no. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. 6 Dec. 1937 25.603.218 84.405 482.343 1.667.860.815 65.883.125 119.457.644 733.657.001 25.786.10» 103.54' 520.42' 26.169.967 5.118.000 26.413.081 5.118.00" 5.118.000 5.118.00" 161.250.994* 3.401.680 25.775.529 160.613.5l4' 3.492.86' 26.275.05», 190.428.204 188.346.574* 190.381.43" 188.578.37'' 2.081.630 1 803.06^, 190.428.204* 190.381.43"' 3.87732' 113.607.470 1.252.233.166 113.607.47' 1.268.050.51" 1.365.840.636 16.578.926 1.381.657.98" 17.224.384 1.382.419.5621 1.398.882.36»' 40.435393 40.640.384 4.600.000 8.495.772 4.600.00" 6.782.867 10.193.915 10.193.9ljj, 1.667.860.815 1.686.889.374 20.000.000 4.338.707 6.600.000 11.150.362 878.101.015 66.982 20.000.00' 4.338.707 6.600.00" 11.146.92» 886.981.35' 650.772 43.002.998 701.611.065 2.989.684 754.383.09j 2.788.51», 1.686.889.374 65.883.12' 119.457.644 742.426.66° RENTESTAND Wissel-disconto 2 pet. sedert 3 Dec. Promessen-disc. 2% pet. sedert 3 Dec. Beleen, van Eff. 2% pet. sedert 3 Dec. Beleen, van Goed. 2% pet. sedert 3 Dec. yoorsch. in Rek.-C, 3% pet. sedert 3 Dec. 193'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2