Minister Slotemaker de Bruine over zijn plannen Strijd wordt kalm voortgezet ONDERWIJZERSOPLEI DING New-Yorksche Bears DE 26e PARTIJ NA 30 ZETTEN REMISE m iwm Kerkelijk leven DONDERDAG 9 DECEMBER 1937 Wettelijke regeling van het mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs staat op het programma De leerlingenschaal Nijverheidsonderwijs W ieringermeerschool Kunsten en Wetenschappen Clearingkoersen VOETBAL Groote overwinning der Schotten Tsjecho-Slowakije in Glasgow met S0 geklopt RECTOR H. M. VAN SPANJE Koperen priesterfeest gevierd Herstel handhaaft zich SCHAKEN Nu de beslissing is gevallen, toont het publiek vrijwel geen belangstelling meer Slavische verdediging weer toegepast d émê wm wm. m et #ii i (Éllf WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENT Efl MARKTNIEUWS In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1938 wordt medegedeeld, dat een ontwerp van wet inzake de onderwij zersopleiding bereids in handen van den Raad van State is. Het is gebouwd op een systeem, waardoor, zonder dat de kosten noemenswaard worden verzwaard, de op leidingskansen der aanstaande onderwijzers intellectueel, paedagogisch en practisch be langrijk beter zullen worden. Het brengt tevens de financieele gelijkstelling- tusschen de rijkskweekscholen en de gesubsidieerde bijzondere kweekscholen. Met betrekking tot het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs leven een aantal wenschen, wier vervulling geen verzwaring van kosten behoeft mede te brengen, naast zoo danige, waarvan het tegendeel geldt. De mi nister hoopt in elk geval te bereiken, dat de eerstbedoelde onderwerpen wettelijk geregeld zullen worden. Hoewel de minister niet vergeet, dat de poging om tot een wet te komen, regelende het mid delbaar en het voorbereidend hooger onderwijs, reeds in 1921 is begonnen en tengevolge van een aantal wederwaardigheden tot heden nim mer is geslaagd, zal hij zijn krachten inspan nen om ditmaal positief resultaat te bereiken. De minister acht het onder de huidige finan cieele omstandigheden plicht om de uitgaven, waar dit maar eenigszins kan, te verminderen. De onderhavige begrooting geeft, naar zijn meening, van dit streven voldoende blijk. Wat de lichamelijke opvoeding betreft, geeft de minister de voorkeur aan ontwikkeling van de lichamelijke oefening door eigen initiatief van het volk. Het overleg, dat de minister het vorige jaar met zijn ambtgenoot van Landbouw en Vissche- rij heeft aangevangen over den inhoud van een ontwerp-natuurbeschermingswet heeft geleid tot een gezamenlijk nader onderzoek van dat ontwerp door twee daarvoor aangewezen func tionarissen. Dat onderzoek heeft het samenstel len van een gewijzigd ontwerp van wet tot re sultaat gehad. Het overleg tusschen den mi nister van Economische Zaken en den minis ter over dit ontwerp heeft nog geen overeen stemming gebracht. Opheffing van het directoraat-generaal zou niet tot verlaging der uitgaven leiden, omdat aan den directeur-generaal tot aan zijn pen sioengerechtigden leeftijd wachtgeld zou moe ten worden uitgekeerd. Niet uit het oog mag hierbij worden verloren, dat de tegenwoordige functionaris ook belast is met de waamemng van het secretariaat-generaal. De minister heeft in voorbereiding doen nemen een aanvulling van de hooger-onder- wijswet met bepalingen omtrent het tand heelkundig onderwijs, een ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, regelen de de tandheelkundige examens en wat hier mede samenhangt, en een nieuw reglement op het beheer van het tandheelkundig in stituut. In den Algemeenen Maatregel van Bestuur tot vaststelling van het reglement en het Pro gramma voor de eindexamens der hoogere bur gerscholen A, die eerlang kan worden verwacht, zullen bepalingen worden opgenomen, waar door het mogelijk zal zijn bij die examens de medewerking van daartoe geschikte personen uit de kringen van handel en nijverheid te ver krijgen. Het wiskundeprogramma der hoogere burger school A acht de minister, ook in vergelijking met het wiskundeprogramma voor de A-afdee- ling van het gymnasium, niet te moeilijk. Zoodra de omstandigheden dit toelaten, zal de uitzonderingsbepaling van de „Stopwet" wor den toegepast. Gaarne geeft de minister de verzekering, dat bij de eventueele vaststelling van een volgorde mede zal worden gelet op de belangen van het R.K. Gymnasium voor jon gens te Rotterdam, het Lorentz Lyceum te Eindhoven en de Christelijke Hoogere Burger school te Amsterdam-Oost. Het is niet juist, dat de minister bepaalde toezeggingen zou hebben gedaan inzake de be perking van de omzetting van drie-jarige am bachtsscholen in twee-jarige met betrekking tot bepaalde scholen en vakken en tot de tegen stelling stad-platteland. Naar de overtuiging van den minister mag men niet spreken van een onvoldoenden regee- ringssteun aan het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Thans genieten meer dan 200 groote en kleine scholen voor dit onderwijs ingevolge de niiverheidsonderwijswet subsidie. Het zal den minister verheugen, wanneer het mogelijk blijken zal, een wijziging in de thans geldende leerlingenschaal aan te Orengen. Echter moet hij er, evenals ver leden jaar, op wijzen, dat de groote arbeids reserve van onderwijzers en onderwijzeres sen maar voor een klein gedeelte het gevolg is van de jongste verscherping in 1936 van de leerlingenschaal. Naast de werking van de leerlingenschaal 1932 moet ter verklaring van de vergrooting der klassen bepaaldelijk gewezen worden op de omstandigheid, dat veel minder dan vroeger boventallige leerkrachten in de scholen werk zaam zijn. Ongetwijfeld kan men een leerlingenschaal ontwerpen, die eenigen duizenden werkloozer. onderwijzers 'n plaats in de school zou verze keren. Invoering daarvan is echter om finan cieele redenen op dit oogenblik niet mogëiyk. Uit een ingesteld onderzoek is den minister gebleken, dat door de ontworpen schalen het aantal leerkrachten zou toenemen met 3892 aan de scholen voor gewoon en met 154 aan die voor uitgebreid lager onderwijs. Daar als gemiddeld salaris gerekend moet worden op resp. 1899 en ƒ2886 en de pensioenlast 414 pCt. bedraagt, komen de kosten op den duur op 8,2 millioen gulden. Omtrent het TUCHTRECHT merkt de minis ter op, dat het woord thans allereerst is aan gemeentebesturen en schoolbesturen, die in de instructies der onderwijzers 5e reeds bestaande bevoegdheid nader kunnen regelen op het punt van schoolblijven, weg-sturen, strafwerk en der gelijke. Eerst wanneer langs dezen weg een be vredigende toestand niet kan verkregen worden kan er aanleiding zijn te onderzoeken, in hoe verre de wetgever de materie moet ter hand nemen. Van den minister is geen voorstel te wachten tot verlenging van den leerplicht. Het ligt in de bedoeling de wet van 31 Mei 1937, tot instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wieringermeer en nader aan te wijzen ingepolderde of in te polderen gedeelten van het IJselmeer, zoo mogelijk op 1 Januari 1938 in werking te doen treden. De voorziening in het openbaar onderwijs en de bemoeiingen met betrekking tot het bijzonder onderwijs komen dan te rusten in handen van het openbaar lichaam. De minister blijft alle aandacht geven aan de moeilijkheden, waarin onder de huidige om standigheden in het bijzonder onze kunstenaars zich bevinden. Tegen het denkbeeld van een wettelijke rege ling ter bescherming van den arcïiitectentitel heeft de minister, zooals hij vroeger al uitsprak, zekere bedenkingen. Hij bereidt voor het oogen blik evenwel voor de instelling van een kleine commissie, die tot taak zal krijgen hem om trent die bedenkingen nader in te lichten, waar na hij zijn houding zal bepalen. Ook de minister hoopt van harte, dat de her stelling van de Groote Kerk te Alkmaar weldra weer voortgang zal hebben. De algeheele restauratie van den Martini toren te Groningen zal eerst aan de orde kun nen komen nadat de thans onder handen zijnde gedeeltelijke voorzieningen haar beslag zullen hebben gekregen en, na nauwgezet onderzoek, een behoorlijk overzicht zal zijn verkregen van hetgeen daarna nog noodig zal zijn. Het gebouw van het Kon. Conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage, eigendom van de gemeente, vertoont groote tekortkomingen van allerlei aard en de aandacht is al herhaal delijk gevestigd geweest op de groote wensche- lijkheid van een nieuw gebouw. Wanneer zich ook de mogelijkheid hiervan voordoet, zal de minister uiteraard gaarne zijn medewerking verleenen. Het vraagstuk van het voortbestaan der orkesten in Nederland is moeilijk en ver drietig. Degenen evenwel, die de remedie eenvoudig meenen te mogen zoeken in ver hooging van den rijkssteun, vinden den minister niet aan hun zijde. Wel wil hij erkennen, dat hij ten aarizien van de dringende verzoeken van het Rotter- damsche orkest om ook voor eenigen rijkssteun in aanmerking te mogen komen lang geaarzeld heeft. Tenslotte heeft hij evenwel de eischen van het huidige financieele beleid der regee ring moeten laten overwegen. Koersen voor stortingen op 9 December 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72.49, lires 9.50 en peseta's 11.60. S3— Veertigduizend toeschouwers waren Woens dag te Glasgow getuige van den wedstrijd tus schen het Schotsche elftal en de Tsjechische ploeg, welke Woensdag j.l. van Engeland met 45 had verloren. Binnen de minuut had Schotland de leiding genomen met 'n doelpunt van Black, den links binnen van Hearts. Niet ontmoedigd vielen de Tsjechen geruimen tijd met veel geestdrift aan, waarbij echter bleek, dat de Schotsche achter hoede buitengewoon op dreef was. De veld- meerderheid van de Tsjechen verdween na eenigen tijd. Schotlandondernam daarna ver scheidene gevaarlijke aanvallen, waaruit eerst de midvoor Mc. Culloch van Brentford en later Buchanan, de rechtsbuiten, 'n doelpunt wisten te maken. In de tweede helft waren de Schotten vrij wel voortdurend in de meerderheid en zoo viel het niet te verwonderen, dat eerst Mc. Culloch en later Kinnear (Rangers) den stand op 50 brachten. Een tegenpunt hadden de Tsjechen zeker wel verdiend. Ter viering van zijn 1214-jarig priesterfeest werd Woensdagmorgen door Rector H. M. van Spanje, dioe. voorzitter van het mannelijk jeugdwerk in het Bisdom Haarlem, in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Haviklaan te 's Gravenhage een H. Mis van dankbaarheid op gedragen, in tegenwoordigheid van familieleden en vrienden uit de kringen van het jeugdwerk. Vervolgens werd een eenvoudige koffiemaal tijd gehouden, waaraan mede aanzaten Pastoor J. F. Duymel, Pastoor J. H. Ruhe, Rector J. J. Mol en Rector Th. van der Lugt, alsmede ver schillende leden van de jeugd-organisaties in het Bisdom Haarlem. Een groot aantal telegrammen en brieven mét gelukwenschen was door den jubilaris ont vangen, terwijl hem tevens door het bestuur van de K.J.C. een geschenk werd aangeboden. Des middags vond een drukbezochte receptie plaats, tijdens welke o.a. ook Mgr. J. M. van der Tuyn, Deken van 's Gravenhage, zijn gelukwen schen aan Rector van Spanje kwam overbren gen. De officieele viering van dit jubileum door de „Kruisvaart" zal plaats hebben op 23 Januari a.s. te 's Gravenhage, wanneer tevens het eerste lustrum van deze jeugdbeweging zal worden ge vierd. NEW YORK, 8 Dec. (particulier). Het krachtige herstel, dat gisteren in -het laatste beursuur heeft plaats gehad, heeft een goeden indruk gemaakt en was ook oorzaak, dat de stemming heden bij opening opnieuw vast was, al moest de koersontwikkeling eenigszins on regelmatig worden genoemd, hetgeen uiteraard verband hield met het feit, dat hier en daar in wat sterker mate winstnemingen plaats von den. De staalwaarden bleven aanvankelijk ten achter als gevolg van de verder verminderde bedrijvigheid bij de U.S. Steel Corp., hetgeen teleurstelling heeft gewekt. Hierdoor werden ook de andere staalwaarden gedrukt. Bethle hem Steels openden zelfs iets lager. De handel bleef over het algemeen van kalmen aard, doch de meeste fondsen stelden zich bij opening op nieuw wat hooger. De winstnemingen werden dan ook meerendeels vlot opgenomen. Toch bleef vrij groote terughouding bestaan, nu nog altijd van de zijde der regeering geen construc tieve maatregelen ter stimuleering van het be drijfsleven zijn aangekondigd. Wel hebben vele regeeringspersonen hun meeningen verkondigd, doch tot concrete mededeelingen is het tot nu toe niet gekomen. Daarnaast oefent de onze kerheid omtrent de toekomstige zilverpolitiek een remmenden invloed op den ondernemings lust uit, vooral omdat men, blijkens de laatste mededeelingen, tot het eind van het jaar, wan neer Roosevelt zijn besluit in deze zal nemen hieromtrent in het onzekere zal blijven. In het eerste uur werden als givolg van een en ander slechts 280.000 shares afgedaan, doch de onder toon van de markt bleef niettemin opgewekt en het sentiment gunstig. Na de eerste transacties liepen de koersen als gevolg van den geringen omvang hier en daar iets terug, doch in het tweede uur werd de markt veel levendiger en openbaarde zich een grootere vraag, in het bij zonder voor sporen en staalwaarden, die krach tige koersverbeteringen konden boeken. De an dere afdeelingen bleven echter kalm en volgden op een enkele uitzondering na de koersstijging van sporen en staalwaarden, die winsten van ongeveer 1 dollar boekten, niet, zoodat de markt een onregelmatig voorkomen kreeg. Bij het einde van het tweede uur kwamen weer winstnemingen af. Nadat het koerspeil door winstnemingen een kleinen teruggang te zien had gegeven, volgde hierop weer een herstel, waardoor meerdere fondsen 1 punt en meer konden oploopen. In het laatste uur, meer in het bijzonder kort voor het slot, verkreeg het aanbod weer de over hand, zoodat het einde van den beurshandel voor de meeste fondsen slechts kleine voordee- lige verschillen te zien gaf. Het weekblad Iron Age komt met een taxatie van de bedrijvigheid in de staalindustrie van 27 (4 pCt., hetgeen ten opzichte van de vorige week een vermindering is van 21/, pCt. Het maakt echter tevens mei ding van het feit, dat de toekomst wat hoop voller wordt ingezien, mede in verband met de vastere stemming op de schrootmarkt, terwijl er meer belangstelling wordt getoond voor staalproducten. Zoo hebben meerdere spoorweg maatschappijen orders geplaatst tot een hoe veelheid van 100.000 ton. Een ongunstige factor was voorts de kans op vertraging van de be handeling van de belastingwet. Ook de ver- koopen in den kleinhandel loopen achteruit, hetgeen tot uitdrukking komt in de verkoopen van Montgomery Ward over de maand Novem ber. Deze- bedroegen n.l. 39.550.000.tegen 48.380.000.in October 1937, doch vergeleken met November 1936 zijn deze toegenomen met 25.700.000.Van de staalwaarden konden U. S. Steels zich op het hooge niveau van boven 60 niet handhaven; laatbeurs volgde een in zinking van bijna 114 dolar. Bethlehem Steels echter boden beter weerstand en hoewel het slot niet op het hoogste punt van den dag te recht kwam, kon toch nog een winst van bijna V& punt worden opgeteekend. Automobielwaar- den verlieten de markt op iets hooger of iets lager niveau. Sporen waren verdeeld, doch mee rendeels hooger; Union Pacific haalden het gisteren geleden verlies geheel in. Ook van de De 26e partij van de match tusschen dr. M. Euwe en dr. A. Aljechin, welke Woensdagavond in den Dierentuin te Den Haag werd gespeeld, is na dertig zetten in remise geëindigd. Nu de beslissing van den strijd om het we reldkampioenschap is gevallen, begint de pu blieke belangstelling voor deze match, welke de laatste weken toch reeds zichtbaar was ver minderd, overigens bedenkelijk dicht het nul punt te naderen. De groote zaal van den Dieren tuin, waar Woensdagavond werd gespeeld, was tenminste met slechts luttele tientallen toe schouwers bezet. De partij had het volgende verloop; Wit: dr. A. Aljechin Zwart; dr. M. Euwe Slavische verdediging (met verwisseling van zetten) 1. Pgl—f3 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. d2d4 Pg8—f6 4. Pblc3 döxc4 5. a2a4 Lc8—f5 6. e2e3 e7e6 7. Lflxc4 Lf8b4 8. 0—0 0—0 9. Ddl—e2 Pf6e4 dr. Euwe, die zelf met wit spelend variant meermalen heeft weerlegd, zou men dit experiment niet hebben verwacht. Begrij pelijk is het, dat Aljechin niet wil riskeeren in een thuis voorbereide val te loopen en dat hij liever eigen wegen bewandelt, ook al moest het daarmede gepaard gaande risico grooter zijn dan ooit. 10. g2g4 Inderdaad is deze zet niet bijster geschikt om vertrouwen in te boezemen. Wel faalt 10. Pc3:, 11. bc3:, Lc3: op 12. Ta3, enz., maar na het vanzelfsprekende 10. Lf5g6 blijft wit met een vrijwillig en dus onnoodig verzwakten koningsvleugel over. 11. Pf3e5 Het met den tekstzet ingeleide pionoffer is de consequentie van wit's zoojuist gekozen op zet, daar de f-pion zoo spoedig mogelijk naar voren moet en 11. Pe4:, zwart de verdediging zou vergemakkelijken. 11. Pe4xc3 11Lc3:, 12. bc3:, Pc3:, dan 13. Db2. 12. b2xc3 Lb4xc3 13. Pe5xg6! h7xg6 Niet 13Lal:, 14. Pf8:, Lc3 (anders vangst van den looper door Dc2 en Ld2), 15. La3, enz. 14. Tal—bl Dd8e7 15. f2—f4' c6—c5 Stelling na 15:06—c5 Zwart: dr. Euwe ab cdef g h Wit: dr. Aljechin Wit kan zich nu door alle mogelijke pion offers goede kansen verschaffen (vergelijk vo rige matchpartijen met deze opening). Zwarts laatste zet, welke den veroverden buit feitelijk teruggeeft (dc5:, Dc5:, Tb7), komt n.l. voort uit de noodzakelijkheid, den zwarten dame vleugel te ontwikkelen, hetgeen noch door Pa6 (La6:), noch door Pd7 (Tb7:) goed mogelijk was. Stond zwarts dame thans op c7, dan was 15Pd7 wèl mogelijk geweest, doch men geve zich er rekenschap van, dat wit in dat geval eerst door La3 den toren op f8 zou heb ben verjaagd, om daarna met des te meer ef fect f2f4f5 te dreigen. Door- dergelijke mogelijkheden uit te schake len heeft zwart zich het recht voorbehouden, te eeniger tijd de voorbarigheid der opstelling f4g4 te demonstreeren. 16. d4xc5 Pb8c6 17. Lel—a3 Dreigt 18. Dc2, La5, Tfldld6 en Tbdl. 17a7—a5 18. Tblcli Aljechin treft op een geschikt moment vei ligheidsmaatregelen ten behoeve van den voor post op c5. 18Lc3b4 19. La3xb4 a5Xb4 Zwart mag met den gang van zaken tevreden zijn. De witte stelling vertoont meer dan één lacune en directe dreigingen zijn er niet aan de orde (of het moest wezen Ta8xa4). 20. Lc4b5 Tf8d8 Dreigt Td5, eventueel gevolgd door Tad8. 21. Tfl—dl Td8xdlt 22. De2xdl e6e5 Ben zet, welke ruimschoots van de beloofde concentratie getuigenis aflegt. Immers, het is zwart's taak, de stelling te openen en op het „schablonenhafte" Td8 zou 23. Del! nog heel wat hoofdbrekens kosten. 23. Ddld6! De7h4! niet 23Td8, 24. De7:, Pe7:, 25. Tbl, enz. 24. Lb5xc6 b7xc6 Dg4:?, dan Lg2. 25. Dd6xc6 Ta8—d8 Er is niets aan te doen: de stellingen zijn te zeer vereenvoudigd en remise zou ook na 25 Dg4:t, 26. Dg2, Dg2:t, 27. Kg2:, ef4:, 28. ef4:, Ta4:, 29. c6 niet te vermijden zijn. Feitelijk is de tekstzet dus nog een laatste poging, want er dreigt Td2. 26. Dc6g2 e5xf4 27. e3xf4 Dh4—e7 Dreigt De3t en eventueel ook b4b3—»b2. 28. Dg2—f3! De7a71 Alles uitmuntend berekend. De a-pion is verloren, want op 29. Db3 volgt Td2, 30. Db4, Dd7 in het voordeel van zwart. 29. Df3—e3 Da7xa4 30. c5c6 Da4a3 En niet: 30Tdlt, 31. Kg21, Da2t, 32. Kg3, Td2, 33. c7, Tg2t, 34. Kf3, waarna wit wint. Thans zou 31. Dc5 worden beantwoord met 31Df3! en daarom: remise, met het oog op de voortzetting 31. Da3:, ba3:, 32. c7, Tc8, gevolgd door a3—a2—al en Tc7:. Eindstand: Zwart: dr. Euwe abcdefgh Wit: dr. Aljechin LOD. PRINS. De volgende, de 27e partij wordt heden, Don derdag in Krasnapolsky te Amsterdam ge speeld. industrials konden American Can verbeteren en boekten een winst van 1% punt. Van de wa renhuisfondsen monteerden Sears Roebiick ruim 1% punt. Bij de petroleumwaarden waren het Continental Oil, die ruim 1 punt opliepen. Ko perwaarden waren goed prijshoudend. Allied Chemical waren het bij de chemische waarden, die op den voorgrond traden met een winst van 2 punten. Rubbers en amusementswaarden wa ren prijshoudend, terwijl public-utilities met kleine verschillen verdeeld in de markt lagen. Luchtvaartfondsen moesten een kleinigheid van de de laatste dagen behaalde winst afstaan, evenals equipmentshares. Tabakken waren aan den luien kant. Van meerder aanbod hadden General Electric te lijden, die ruim 1 punt in zakten. De omzetten bedroegen 1.520.000 sha res. Slotkoersen Dec. 8 7 6 Allied Chemical 165 163 161% American Can Co. 82% 81 82% Am. Car. 6? F.dry 267/8 27% 24% Am. Smelt. Ref. 51% 497/g 47% Am. Tel. Tel. 150% 150 149% Am. Tobacco B. 68 681/4 681/4 Am. Waterworks 14% 137/g 13% Anaconda Copper 33 Vi 32% 30% Atchison Topeka 417/8 41% 40% Baltimore Ohio 12% 12% 11% Bethlehem Steel 57% 8% 56i/4 531/4 Canadian Pacific 81/4 8% Case Treshing 96 97 S4 Chase National B. 40 40 40 Ches. Ohio 39% 38%§ 39% Chicago Rock Isl. 1V4 11/4 I1/4 Crysler Motor 59% 58% 581/4 Cities Service 2 2 2 Consol Gas N.Y. 26 25% 26% Continental Oil 3 31 30% 7 Dawesl. 29 y4 29% 29% 5y2 Young 241/4 24 23% Deleware Huds. 17% 17% 171/4 Douglas Aircraft 37% 38 35 Dupont de Nem. 1187/g 118 1161/4 Eastman Kodak 163 160 159 El. Bond Sh. 11% 11% 111/4 General Electric 42% 44 42% General Motors 36 36% 347/g Good Year 22% 22% 211/4 Hudson Motor 7% 7% 71/4 Illinois Central 11% 11% U1/4 Intern. Harvester 71 70% 67% Intern. Nickel 44% 43% 43 Intern. Tel. Tel. 8 71/4 7% Kennecott Copper 38% 373/4 353/4 Missouri Pacific 1% 1% 17/8 Idem pref. 3% 3% 39/8 Montgomery Ward 37% 36% 35% Nat. City Bank 271/4 271/4 271/4 Nat. Dairy Prod. IS 14% 14% New York Central 201/4 19% 19 North. Amer. Co. 23% 23% 23 Norfolk Western 185 185 Vs. 185 Pennsylvania 22% 23 2z% Phillips Oil 40% 40% 40% Proctor Gamble 46 45% 45% Publ. Serv. N. J. 36 35% 35% Radio Corporation 7% 7% 7% Sears Roebuck 59 57% 56% Shell Union Oil 17%§ 171/4 16% Socony Vacuum 15% 15% 15V4 Southern Pacific 23 221/4 2IV4 Southern Railway 14 133/4 13% Standard Brands 8% 83/4 8% Stand. Oil of N.-J. 45 447/g 441/4 Tidewater Ass. Oil 16 15% 15%§ Union Pacific 88% 851/4 881/2 United Aircraft 23% 23V4 21% United Corp A. 4 37/g 4 U. S. Leather 6V4 5% 5% U. S. Rubber 28% 81/4 27 U. S. Steel 587/g 58% 561/4 Western Union 26% 26% 26 Westingh. Electr. 111% III1/4 106 Wool worth Building 38% 38% 38% Gedaan en laten, t bieden. NEW YORK, 8 Dec. Slotkoersen Dec 8 7 6 Brussel 17.00 Vi 17 00 17.01 Rome 5.261/4 5.261/4 5261/4 Madrid 6.25 6.25 6 25 Bern 23.14 23.14% 23.12% Weenen 18.91 18.91 18.91 Oslo 25.12% 25.12% 25.15 A'dam 55.61 55.65 55.73 Londen 4.99% 4.991# 5.00% Parijs 3.3911 3.391-1- 3.40% Berlijn 40.31 40.31 40.32 8 Dec. Rubber Standaard Sept.lS.27 Dec. 15 36 Jan. 15 51-- Mrt. 15.63 Suiker Nov. Dec. 2.32- Jan. 2.34-35 Mrt. 2.33-34 Koffie (Rio Dec. Mrt. Mei Juli Dec. Sept - Nieuw 4.66-1— 4 01 3 96 3 95 3.95 3.97-- 7 Dec. 15 21- 15.30- 15.45- 15 58- 2 34 2 34-35 2.33-34 contract) NEW YORK, 8 Dec. 8 Dec. 7 Dec. Mei 15.7515 65-f Sept.15.8515.75- Oct. 15.9015 80 Mei 2.34-35 Juli 2-35-36 Sept. 2 35-37 2-34-35 2 35-36 2.35-36 (Santos) Katoen Oct. 7.89-- Dec. 7 S3- Jan. 7.98 Tin Loco 43.75 4.75-- Dec. 6 25-- 6 35 4 10 Mrt. 5 80 5 90 4 06 Mei 583 5.93 4,05 Juli 5 83- 5 93 4.05- - Pept 5 83 5 93 4 08 Dec. 5.87-- 7.82 Mrt. 8.02-03 7 93 7.82 Mei 8 04 7.97- 7.87 Juli 8 10 8.04-05 44.00 Termijn 43 75 44 00 CHICAGO, 8 Dec. 8 Dec. 7 Dec. 8 Dec. 7 Dec. Tarwe Haver Dec. 97%-% 95%-% Dec. 31%-- 31% Mei 941/2 - y4 931/4-Vs Mei 30%-- 30%-- JuU 88%-y4 86%- JuU 29%-- ,9% Mais Kogge Nieuw contract Dec. 541/4- 541/4 Dec. 68%- 68% Mei 57%»- 571/2 - Mei 70% 70%-- JuU 58% 58% JuU 66%-- 651/s Reuzel Oct. Jan. 8.75 8 67% Dec. 8,65 8.55 Mei 9.07% 8 97% Juli 9.10 9.02% 7 Dec. 8 Dec. Tarwe Dec. 119%-- Mei 116%-- JuU IU Rogge Dec. 75% Mei 77% - - Juli 76% Haver Dec. 46%-- Mei 45% gedaan en laten i nominaal 1181/4 114%-- 110 %- - 75 76%- 75%-- 46% 45'A WINNIPEG, 8 Dec. 8 Dec. 7 Dec. Gerst Dec. 583/4-- 58 y4- Mei 58%-- 58%- - JuU 563/4-— 56%-- Lijnzaad Oct. Dec, 1693/i- - 171 -- Mel. 172 - 173 Vi - - JuU 43%- - 43 bieden BINNENLAND SCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 7 Dec.: Chevychase, s.« Gdynia; Sigrid, s., Klngslynn. 8 Dec.: Justi, s., Yarmouth (voor Umulden); Trsat, s., Antwerpen (voor Veisen); Agamemnon, s., Londen. Vertrokken 7 Dec.: Maartje. ms„ Scheveningen; IJstroom, m.s., Leith; Merel, s„ Londen; Tubo, m.s., Stockton; Amstelstroom, m.s., Hull. 8 Dec.: Joma, m'.s., Plymouth: Sigrid. s., Bjorko; Miralda, tank, R'dam. Aangekomen 8 Dec.: Oise, mi, R'dam (voor Zaandam) Vertrokken 8 Dec.: Theona, s., Belfast via Rot terdam: Achilles, s., Homburg; Poseidon. s„ Id.; Theseus, s., Kopenhagen; Jeannette, s., Esbjerg. Aangekomen 8 Dec.: Merijl, s„ Oxelosund. AMSTERDAM. Aangekomen 8 Dec.: Chevy- chase, Gdynia; steenkolen, J. P. Coenhaven. Ned. Steenk. Handel Mij.; Sigrid, Klngslynn, bunkeren, J. P. Coenhaven, idem. AMSTERDAM. Aangekomen 8 Dec.: Avantl, Danzig, uitklaren, Steiger H.A.L., Kampman; Sten. Velsem, ledig, Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlanden; Meryl, Oxelosund, teer, Stelliger H.A.L., Ruys Co.; Geertruida, Grenaa, uitklaren, Steiger H.A.L., Kampman. KON. PAKETV. MIJ. HOUTMAN, 6 Dec. van Beira n. Zanzibar. BONTEKOE, 6 Dee. van Beira te Hongkong. KON. NED. STOOMB. MIJ. BOSKOOP, uitreis, 6 Dec. te Callao. BREDA, 5 Dec. van Talcahuano n. Corral. IRENE, 4 Dec. van Kingston (J) n. Trinidad. EUTERPE, 7 Dec. van Amst. te Bordeaux. AJAX, R'dam naar Oran, pass. 6 Dec. Ouessant. GANYMEDES, 8 Dec. van Beyrouth n. Jaffa» SATURNUS, 8 Dec. van Sunderland te Ant werpen. TIBERIUS, 7 Dec. van Izmir te Bona. ACHILLES, 8 Dec. van Amst. n. Hamburg. POSEIDON, 8 Dec. van Amst. n. Hamburg. THESEUS, 8 Dec. van Amst. n. Kopenhagen. JUNO, 8 Dec. van Izmir te Istanboul. ARIADNE, 8 Dec. Van Amst. te Kopenhagen. STELLA, Constanza naar Izmir, pass. 7 Dec. n.m. Istanboul. PLUTO, 8 Dec. van Odense naar Gdynia. ORPHEUS, 7 Dec. van Amst. te Gothenburg. CRYNSSEN, thuisreis, 8 Dec. van Havre; wordt 9 Dec. 12 uur 's middags te Amst. verwacht. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SIANTAR, 4 Dec. van Beaumont n. Calcutta» JAVA-NEW—YORK LIJN KOTA INTEN, 6 Dec. van Philadelphia te NeW Orleans. MAPIA, 6 Dec. van Boston te Hampton Roads. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 4 Dec. van Glasgow te Batavia» FOLYDORUS, 7 Dec. van Swansea te Liverpool. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, uitreis, 8 Dec. te Santos. SAT J .AND, 10, Dec. v.m. 4 uur van B.-Aires te IJmuiden Verw. MB. NEDERLAND SIMALOER, 8 Dec. van Hamburg n. Java. ROTT. LLOYD SOEKABOEMI, uitreis, pass. 8 Dec. n.m. 1 UUf Ouessant. KOTA BAROE, 13 Dec. van Java te R'dam verw'- MARKEN, 13 Dec. van Java te R'dam verwacht. HOLLAND-AMERIKA LIJN BEEMSTERDIJK. uitreis, 8 Dec. te Sluiskil. STATENDAM, R'dam naar New-York, 8 Dec- uit den N. Waterweg. BEEMSTERDIJK, R'dam naar Boston, 8 DeC- uit den N. Waterweg. HALCYON LIJN STAD ZAANDAM, R'dam naar Gothenburg, 8 Dec. uit dent N. Waterweg. STAD MAASSLUIS, 7 Dec. van Vlaardingen f Narvik. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND- O. AZIE LIJN MEERKERK, uitreis, pass. 7 Dec. Ouessant. SEROOSKERK, 7 Dec. van Hamburg n. R'dam- DIVERSE SCHEPEN BATAVIER V, 8 Dec. van R'dam te Gravesend. WESTPLEIN, 8 Dec. van Oxelosund n. R'dam- WILLEMSPLEIN, Melilia naar R'dam, pass. 8 Dec. Dungeness. ALDEMARIN, 6 Dec. van R'dam' te Kirkenaes- ALDEBARAN, Kirkenaes naar R'dam, pass. 8 Dec. v.m. 8 uur Udsire. ALIOTH, New Orleans naar R'dam, pass. 8 Dec- Lands End. KEILEHAVEN, 8 Dec. v La Pallice te Hamburg- AMSTERDAM, tank, 25 Dec. van R'dam te Baton Rouge verwacht. DEN HAAG, tank, 7 Dec. van Stettin te Go thenburg. LI' 1 KUURGKM 6 Dec. van Vlaardingen te Prpel- HAULERWIJK, Melilia naar R'dam, pass. 8 Dec- Ouessant. KATWIJK, Pomaron naar Antwerpen, pass. 8 Dec. Ouessant. PERNA, 6 Dec. van Harburg te Rouaan. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Inzake de surséance van betaling, verleend aan Franciscus Augustinus Theodorus van Ditshuizeh' zonder beroep, wonende te Zaandam, aan be» Damplein no. 14a, is op 30 Nov. 1937 ter griffie der arr. rechtbank te Haarlem een ontwerp-aC' coord neergelegd, naar aanleiding waarvan doof voormelde rechtbank is bepaald, dat schuldvor deringen1, ten aanzien waarvan de surséance werkt' bij den bewindvoerder, mr. M. van Toulon vaö der Koog te Haarlem, moeten worden ingediend vóór 18 Dec. 1937, terwijl over het aangeboden akkoord in raadkamer zal worden geraadpleegd en beslist op Zaterdag, 8 Jan. 1938, des v.m. te 9.45 uur. Namens Carolus Franciscus Vlek, wonende t® Amsterdam, Jacob van Lennepkade 279281, al daar handelende onder de firm'a Amsterdamsen0 Overhemden en Pyamafabriek „Veka", C. F. Vlet en- Zonen, is door den procureur mr. J. J. P. To» nino, kanto.orhoudende te Amsterdam, hij de arr- rechtbank te Amsterdam ingediend een verzoek schrift om surséance van betaling. De Rechtbank heeft bij haar beschikking van 6 Dec. 1937 d® surséance voorloopig verleend, ingaande 30 No1'' 1937 en benoemd tot bewindvoerder mr. F. P?' Küthe te Amsterdam' en het verhoor bepaald op Maandag 3 Jan. 1938, des middags te 12 uuh in haar raadkamer in het Paleis van Justitie aad de Prinsengracht te Amsterdam. Failliet verklaard: 6 Dec.: Ph. J. Heppe, winkelier, Poeldijk, Voor straat 43. M. Visser, koopman in vee, Zwammerda®< Buitendorpstraat 160. J. Wingen, Den Haag, Hugo de Grootstr. 25- 7 Dec.: N.V. Bouw- en Expl.Mïj. „Hofgeest"' statutair gevestigd te IJmuiden, geon. Velse® kantoorhoudende te Haarlem', Gr. Markt 25. .Willem Hansen, bloemist, Aalsmeer, Zwarte» weg 53. J. Spaargaren, bloemist, Aalsmeer, Zwarte weg 55. 8 Dec.: S. Vischjager, handelaar in textielgoe- deren, Amsterdam, Nieuwe Prinsengracht 85. Vernietigd door het Gerechtshof te Amsterdam! B. EBsink, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: Th. Stul» -tiens, gewond hebbende te Rotterdam', thaöf zonder bekende woon- of verblijfplaats; A. Roock, Rotterdam; A. R. Romijn, Den Haag; A Schoemaker, Wormerveer; C. Rijkera, Haarlem mermeer; C. Heemskerk, Haarlemmermeer; Nala tenschap van wijlen mevr. M. Houtkooper, ij* leven huiten gemeenschap van goederen gehuv?» met M. F. J. Scholten, Haarlem; H. de LeeUW' Beverwijk; N. van Ham, Assendelft. AMSTERDAM, 8 Dec. Vischbericht. KabeljoUJ^ st. 0.802.10. KI. Schelvisch per kist 2.803.0®' Leng per stuk 0.701.00. Schelvisch per 10 stok/ 1.302.60. Middel tongen per Kg. 0.851.00. Hm derbokking per. 100 stuks 0.600.70. Versche bok king per 100 stuks 0.600.70. Versche bokkW» per 100 stuks 0.701.25. Garnalen per kistje vau 15 Kg. 2.50-^2.30. AMSTERDAM. 8 Dec. Bloemenveiling: 7 Df, 1937. Rozen: Hadeley 510. Edith Helen 8-1*' Briarcliff 5—8. Roselandia 46. Butterfly 7 Golden Ophelia 34.5o per 100 stuks. Sering®? 713 per 10O stukö. Chrysanthen: Germen 7-J?' Kelly 913. Sax export 7—11 per 100 stuks. Ah? anjers 610 per 10o stuks. Plumoza 10 Sprengarla 1220. Fresia 1421. Troschrysanthe» 1028. Barberis 1019 per hos. Groenten: 8 Dec. 1937. Bloemkool le soort 6"J, 10. 2e soort 33.50. Sla 1.50—2.50. Knolselder» 23. Andyvle 1.503 per 100 stuks. Bospeen 3 Selderij 46. Peterselie 36 per 100 bos. Spinaz'. 12—16. Waschpeen 4—6. Prei 3_4.50. Roode kom 23. Groene kool 1.502.50. Gele kool 1.30~~;' Spruiten 714. Andijvie 59. Lof le soort 121 °fi' 2e soort 8—10 per 1ÖO Kg. Uien 1.502.20 peï 1 Kg. Rapen, 0.450.58 per 30 Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2