VROEGERE MATCHES OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP een ^.EEDOÖGENLOOS VIJAND DONDERDAG 9 DECEMBER 1937 »Het Werkende Land" Nieuwe philips-fabriek Niet toegelaten phohi- Bestelling weekbladen In- en uitvoer over November Nassaufilm 1938 Eerste officieele strijd in 1894 Aljechin's prestaties Brand in drukkerij te Amersfoort Macht over het stuur verloren Aan bevoegdheid der Staten-Gene- raal niet ten volle recht gedaan IN ENGELAND Met den bouw begonnen UITZENDING Vragen aan de Regeering Vóór Kerstmis en Nieuwjaar alléén mogelijk indien Donderdags gepost NIEUW DEPARTEMENT VAN ALGEMEENE ZAKEN Instemming in de Eerste Kamer. Scheepsbouw Geluidssmalfilm ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubi- leum van de Koningin DELFTSCHE STUDENTEN NAAR BRUSSEL DOOVE EN BIJZIENDE MAN VERONGELUKT Het lijk van een verdwenen Rotterdammer gevonden MINISTER VAN BOEYEN NAAR NOORD-BRABANT Lijk opgehaald SCHAKEN Voor den eersten keer heeft een onttroonde schaakkoning zyn titel teruggewonnen Vreeselijk eenvoudig: Groote voorraden papier en carton vernietigd EEN ACHTJARIGE JONGEN GEDOOD TE APELDOORN Auto geslipt en tegen drie boomen gebotst FELLE ROERDERIJBRAND TE SCHINVELD Het vee kon nog juist bijtijds worden gered ZIJN ZUSTER BEDREIGD De drank was in den man Vrachtauto na aanrijding in een sloot terechtgekomen Biggenmerken UIT DE STAATSCOURANT Generale staf Roode Kruis Onderscheiding Burgemeester Crisis-tuchtrechtspraak Landbouwhoogeschool Hoofd ingenieur Posterijen A A R HET E N C E LS C H „Phil," zei het kind nog eens. En het noemen Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer ^Ver eenige suppletoire begrootingen van het J^e hoofdstuk (onvoorziene uitgaven) der rijks- Brooting 1936 en 1937 is het volgende ont kend: Hij de overweging van deze wetsontwerpen in e afdeelingen maakten verscheidene leden, in insluiting aan de critiek, in de Tweede Kamer ioefend, bezwaar ertegen, dat de gelden, aan gevraagd voor de samenstelling van het boek- *erk „Het werkende land" en voor de vervaar diging van de film „Nederland aan den arbeid", eeds waren besteed, alvorens de Staten-Gene ral daaraan htm sanctie hadden gegeven. Vooreerst mocht niet worden verwacht, dat ailerwege groote sympathie zou blijken te be gaan voor de wijze, waarop de regeering in 0reeden kring uiting dacht te geven aan hare avertuiging omtrent de doeltreffendheid van de, j? de laatste jaren gevolgde, politiek op het uk van de zorg voor de werkloozen. *n de tweede plaats pleegt, zoo spraken deze 'eden wijders, de regeering, inzonderheid in den its ten tyd, streng onderscheid te maken tus- ®ehen de bevoegdheden, haar zelve toekomende, ea die, welke de Staten-Generaal hebben. Hier aan kan, dus werd verklaard, moeilijk bezwaar *orden geopperd, doch de inneming van dat findpunt brengt mede, dat aan de bevoegd- •eden van de Staten-Generaal ten volle recht 0rdt gedaan, hetgeen in casu niet is geschied. Andere leden verklaarden, met de inge dachte bezwaren in te stemmen. Ook hadden i afgekeurd, dat de bedoelde propaganda ®.°or boek en film was gevoerd in het zit- .•bgsjaar, binnen hetwelk de verkiezing van de ®den der Tweede Kamer is gehouden, zoodat °®öimigen in den lande aan die propaganda politieke strekking toekenden en onwille- Utig verband tusschen beide feiten werd ge- leSd. Vele leden konden zich met deze critiek, voor ^°ver zij betrof de uitgave van het boekwerk j-h de vervaardiging van de film, niet veree- *%en. Zij verklaarden, volkomen te kunnen •afstaan, dat de regeering, gelet op de veel vuldige en niet zelden uiterst onbillijke aanval- j V» op haar beleid ten aanzien van de werk ten gericht, zich geroepen heeft geacht op wijze, voor een ieder begrijpelijk en aan- /^helijk, zij het vóórdien niet toegepast, reken- ^hap van dat beleid te geven. Bij de verleden week gehouden inschrijving b de aanbesteding van een complex fabrieks- °ebouwen voor de op te richten Philips-fa- riek te Blackburn (Engeland) is dit werk ge- iUtld aan de Building and Construction °mpany Ltd. te Londen, bij welke onder- aihing de Hollandsche Betonmaatschappy is Seüiteresseerd. Be Building and Construction Company heeft fle staalconstructie van dezen bouw opgedra- b aan De Vries Robbé te Gorinchem. ütet den bouw der fabriek is inmiddels een abvang gemaakt. jHet Eerste Kamerlid Jhr. de Savomin Loh- ^b (c.H.) heeft de volgende vragen gesteld den minister van Binnenlandsche Zaken: l Beeft de minister kennis genomen van het ficht in de Avondpost van 28 November 1.1., „Afgenomen uit het Bataviaasch Nieuwsblad ab i7 November, dat de gepensionneerde jberaal De Bas kennelijk is bedoeld de ge- v bsionneerde majoor der artillerie W. G. de een in het programma van den Phohi ^bgekondigde rede over „Nederlands bevrij- ,bg" blijkbaar de bevrijding in de Novem- ^fdagen van 1813 niet heeft kunnen hou- omdat de Indië-progTamma-commissie ®en de uitzending bezwaar had gemaakt? de minister bereid, indien dit bericht op va&rheid berust, mede te deelen, welke motie- bedoelde commissie hebben bewogen een pending van historischen aard ter herden- S van de herwinning van ons onafhankelijk voor de Neder- j 'ksbestaan, die niet minder ^bcische en de inheemsche bevolking der over- v^he gewesten als voor de bevolking van hg. moederland van zoo bijzonder zegenrijke 'bekenis is geweest, te verhinderen? „teneinde de tijdige bestelling der op Vrijdag j-bschijnende weekbladen voor Kerstmis en vebwjaar (nu zoowel Eerste Kerstdag, als ^bwjaarsdag op een Zaterdag vallen) te ver eren, is het noodzakelijk deze bladen gedu rende deze twee weken één dag vroeger, dus des Donderdags ter post te bezorgen. Ook verdient het aanbeveling, om overlading van den postdienst op Vrijdag te voorkomen, de op Donderdag uitkomende weekbladen even eens één dag vroeger, dus des Woensdags, ter post te bezorgen. J Blijkens mededeeling van het Centraal bureau voor de statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer (zonder goud en zilver) over November 130 millioen (van. 149 mil- lioen) De waarde van den uitvoer beliep over No vember 98 millioen (v.m. ƒ106 millioen). Het percentage van den invoer gedekt door uitvoer, bedroeg over November 75.1 (evenals over October). Blijkens het verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wettelijke' voorziening naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van 3 Juli 1937 tot instelling van een departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dra gen van ministerie van Algemeene Zaken, werd nagenoeg algemeene instemming daarmede be tuigd. Enkele leden waren nochtans van meening, dat de taak van het hoofd van het departement van Algemeene Zaken niet duidelijk is om schreven. Een der leden keurde het opnieuw bezigen van den, door hem minder fraai geachten, term „zaken" af. Dit lid sprak de hoop uit, dat, zoo bij voorbeeld tot verandering van den naam van het departement van Koloniën mocht wor den overgegaan, in de nieuwe benaming het cliché „zaken" zou worden vermeden. Het ms. „Elja", gebouwd op de Scheepswerf „Volharding" van Gebr. Bodewes te Foxhol, voor J. Aamoudse te St. Philipsland, heeft een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip heeft een laadvermogen van 347 ton en is voor zien van een Deutsche Werke Dieselmotor, met een capaciteit van 120 PK. Naar wij vernemen, is jhr. mr. E. C. Tho massen a Thuessink van der Hoop van Sloch- teren, burgemeester van Slochteren (Gr.), die een groot kenner is van de geschiedenis van ons Koninklijk Huis, sedert eenigen tijd bezig met de samenstelling van een leidraad voor een Nassaufilm, welke ter gelegenheid van het ko mende regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin als geluidssmalfilm zal worden vervaar digd door de fabriek „Zuiderfilm" (W. Cox Jr.) te Venlo. Jhr. Thomassen, die voor historische studies herhaaldelijk de Nassaulanden bezocht en daar vele plaatselijke historieschrijvers onder zijn persoonlijke relaties telt, is bijna met zijn ar beid gereed. Zijn bedoeling is, een reisfilm te maken met een sterken historischeh inslag, zoodat zij tevens kan dienen als gids voor Ne derlanders, die ter plaatse de stamlanden van ons Vorstenhuis willen leeren kennen en ver der als historische en geografische voorlichting voor het Nederlandsche Volk, dat van de Schoolbanken af betrekkelijk schaarsch over de afstamming der Nassaus en hun stamlanden is ingelicht. Voor de samenstelling van het draaiboek on derneemt genoemde filmonderneming binnen kort een oriënteeringsreis naar de stamlanden. Van de zijde der Duitsche spoorwegen en plaat selijke autoriteiten is alle medewerking toege zegd, om de opnemingen op vlotte wijze te kunnen doen geschieden. De exploitatie en distributie van de Nassau film is zoodanig opgezet, dat het Nederland sche volk in ai zijn lagen ook in de Over- zeesche Gewesten in de gelegenheid gesteld wordt, een mooi brok historie van onS Vor stenhuis verfilmd te zien. Het ligt daarbij in de bedoeling, dat de filili door Oranje- en natio nale vereenigingen zal worden vertoond. Indien de Nassaufilm aan de verwachtingen voldoet, zal op dezelfde wijze een Oranjefilm worden vervaardigd, welke hoofdzakelijk in Frankrijk zal worden opgenomen. Maandag zal een aantal hoogleeraren en stu denten van de technische hoogeschool te Delft naar Brussel komen, om de werken in verband met de spoorwegverbinding Noord-Zuid te be zichtigen. Dinsdag zal een bezoek gebracht worden aan het museum voor natuurlijke his torie, aldaar. Het bezoek der studenten sluit aan op eenige lezingen, die de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van vervoer, de heer Cas- tiau, de architect Vertel, en de hoogleeraar van de Perre onlangs in de Delftsche hoogeschool hebben gehouden. Eenige weken geleden is uit zijn woning aan de Tweede Wandeloordstraat te Rotterdam ver dwenen de 53-jarige J. H., die op een middag zijn woning onder normale omstandigheden had verlaten, maar die daarin niet meer is terug gekeerd. Men vermoedde, dat den man, die vrij doof is en die ook niet al te best kon zien, een ongeluk was overkomen, welk vermoeden juist is gebleken. Men heeft zijn stoffelijk overschot gevonden in een vaart in een polder onder Hoofddorp in de Haarlemmermeer. Nadat men het lichaam als dat van den verdwenen Rotter dammer had geïdentificeerd, is dit naar Rot terdam overgebracht, waar het ter aarde is be steld. Wat den man precies is overkomen, heeft men niet kunnen vaststellen. Toen hij zijn woning verliet, had hij vijf gulden op zak, waar van nog slechts 26 cent in zijn bezit werd ge vonden. Men vermoedt dat H., die uit die buurt afkomstig is hij is te Uithoorn geboren door de duisternis misleid, te water is geraakt. Volgens dokters verklaring moet het lichaam van H. ongeveer drie weken in de vaart hebben gelegen. Donderdag heeft de Minister van Binnen landsche Zaken ter plaatse een onderzoek inge steld in verband met de plannen tot wijziging van de gemeentelijke indeeling in het gebied van de gemeente Grave, Velp, Reek en Schayk. De Minister werd bij dit onderzoek voorgelicht door den Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Brabant en het lid van het college van Gedeputeerde Staten dier provincie, den heer Kipp. De Minister heeft te vens een bezoek gebracht aan het Rijkskrank zinnigengesticht te Grave. Uit de Maas te Cuyk is het lijk opgehaald van een naar schatting 60-jarige vrouw. De identiteit is nog niet vastgesteld. Met klinkende cijfers heeft Aljechin den titel van wereldkampioen, welken hij in 1935 tegen Euwe verloor, heroverd, een feit dat op zich zelf reeds belangrijk is, omdat het in de schaakgeschiedenis nog nimmer is voorgekomen, dat een onttroonde koning opnieuw de hoogste waardigheid deelachtig werd. De matches om het wereldkampioenschap zijn al oud. In 1894 werd de eerste officieele match om den titel tusschen Steinitz, die algemeen als wereldkampioen werd beschouwd, en den pre tendent Lasker, gehouden. Vóór deze periode vonden wel ontmoetingen om den titel plaats, doch deze hadden niet dat karakter der latere kampen. Met Philidor ook als componist be roemd begint men gewoonlijk de reeks der wereldkampioenen. Dat was omstreeks 1700. Op hem voigde een tweede Franschman, Labour- donnais. De Engelschman Staunton, de ont werper van het bekende model schaakstukken, kwam als derde in de rij. Op hem volgde Mor- phy, de Amerkaan, die zich een onsterfelijken naam in de geschiedenis van het schaken 'ver worven heeft en nog door velen beschouwd wordt als de geniaalste speler van alle tijden. Morphy is jong gestorven en na hem mocht de Duitscher Anderson den hoogsten titel dra gen. Met den Oostenrijker Steinitz kwam het schaakspel op een geheel ander plan te staan. Hy is de grondlegger geweest van de algemeene theoretische beginselen van het schaakspel, wel ke heden ten dage voor een groot deel nog van waarde zijn. Steinitz heeft verscheidene mat ches om het wereldkampioenschap gespeeld en was bijna onoverwinnelijk. Pas in 1894 echter verloor hij van den 21-jarigen Lasker, die in tornooien reeds groote successen had behaald. Lasker won van zijn 46-jarigen tegenstander met 10 overwinningen, 5 verloren partijen en 4 remises. In 1896 vond nog een revanchematch te Moskou plaats, welke Lasker met hoogere cijfers wón, nl. plus 10, min 2 en 5 remises. Niet minder dan 27 jaren achtereen bleef Lasker, ondanks verscheidene pogingen om hem zijn titel te ontnemen wereldkampioen. Janows- ky (Polen), dr. Tarrasch (Duitschland)Mar shall (Amerika) verloren steeds tegen den on- verbiddelijken doctor in de philosophie, de prachtige schaakfiguur, die ook in ons land zoo talrijke bewonderaars heeft. Ondanks zijn leef tijd behoort de grijsaard Lasker op het oogen- blik nog tot de tien besten der wereld. Alleen de Oostenrijker Schlechter bereikte in 1910 een gelijk spel. Onderhandelingen tusschen Rubin stein en Lasker voor een officieele match faal den en daarna kwam de wereldoorlog. Het was wederom de jeugd, die tenslotte overwon. Want in 1921 speelde Lasker onder zeer ongunstige omstandigheden te Havanna tegen den ruim twintig jaar jongeren Cubaan Capablanca en deze match werd voor Lasker, toen hij verschei dene pnnten achterstand, opgeven. Wat daarna met den titel geschied is, mag volkomen bekend worden verondersteld. De eerste match, waarin Capablanca zijn titel te verdedigen had, werd in 1927, in Buenos Aires, gespeeld. Tegen de verwachting in verloor de Cubaan, met 6—3 gewonnen partijen ten gun ste van Aljechin en 25 remise. In 1928 kwam Aljechin in een tweekamp tegen Bogoljubow uit, welken hij met 115 en negen remises gemakkelijk won. In 1934 werd deze match in Duitschland herhaald en nu was het verschil nog grooter. Een jaar later reeds, in September 1935 trad Aljechin in Nederland tegen zijn negen jaar jongeren tegenstander, dr. M. Euwe aan. Nog versch ligt het verloop dezer ontmoeting in het geheugen, nog zien wij duidelijk voor ons de overvolle zalen van Bellevue, waar op 15 De cember Aljechin in de 30e party remise aan bood, hetgeen door Euwe aanvaard werd, of schoon de party voor hem gewonnen stond. Euwe was wereldkampioen geworden met 15 Yz14punt. Onmiddellijk werd de revanchematch ge arrangeerd, welke in de afgeloopen twee en een halve maand schakend Nederland en de ge- heele wereld weer heeft geboeid. Maar het re sultaat was, tegen aller verwachting in, een zware nederlaag van den wereldkampioen, een buitengewoon fraai succes van den uitdager. Dat Aljechin als tournooispeler, naast Lasker en Rubinstein met recht als een der meest succesvolle schakers moet worden beschouwd, moge uit het volgende staatje blijken: Als jonge meester: 1910 Hamburg 7e en 8e plaats; 1911 Karlsbad 8e en 9e; 1912 Stockholm le, 1912 Wilna 6e en 7e. Op weg naar het grootmeesterschap: 1913 St. Petersburg le en 2e; 1913 Scheveningen le; 1913 St. Petersburg le en 2e; 1914 St. Peters- burg 3e (achter Lasker en Capablanca); 1914 Mannheim le (tournooi onderbroken door den oorlog) Oorlogs- en revolutiejaren: 1918 Moskou le, 1920 Moskou le. Grootmeester: 1921 Triberg le; 1921 Boeda pest le; 1921 'sGravenhage le; 1922 Pistyan 2e en 3e (achter Bogoljubow)1922 Londen 2e (achter Capablanca); 1922 Hastings le. Teruggang door vermoeidheid: 1923 Weenen 4e, 5e en 6e; 1923 Margate 2e, 3e en 4e; 1923 Karlsbad le, 2e en 3e; 1924 New York 3e (ach ter Lasker en Capablanca). Extra-klasse: 1925 Parys le; 1925 Bern le; 1925 Baden-Baden le zonder een verliespunt (voor Nimzowitsch, Rubinstein, Saemisch, Réti, Tartakower); 1926 Hastings le/2e (met Vid- mar)1926 Semmering 2e (achter Spielmann) 1926 Dresden 2e (achter Nimzowitsch)1926 Scarbourough le; 1926 Birmingham le; 1926 Buenos Aires le; 1927 New York 2e (achter Capablanca)1927 Kecskemet le. Wereldkampioen: 1929 Bradleybeach le; 1930 San Remo le met 14 uit 15 partyen (voor Nim zowitsch, Rubinstein, Bogoljubow, Spielmann, Vidmar, Maroczy, Tartakower, enz.); 1931 Nice le; 1931 Bied le; 1932 Bern le; 1935 Zf'irich le (voor Euwe, Flohr, Nimzowitsch, Lasker, Bo goljubow). Als ex-wereldkampioen: 1936 Dresden le en 2e (met Keres); 1936 Bad Nauheim le; 1936 Podjebrad 2e (achter Flohr); 1936 Amsterdam achtkamp 3e (achter Euwe en Fine)1936 Has tings le (voor Fine); 1937 Margate 3e en 4e (achter Keres en Fine); 1937 Kemeri 4e en 5ê met Keres (achter Reshevsky, Flohr en Pe- trov)1937 vierkamp Duitschland 2e (achter Euwe voor Bogoljubow en Saemisch). Behalve de verschillende matches om het wereldkampioenschap speelde Aljechin nog 14 tweekampen, waarin in 1927 tegen Euwe (Am sterdam), waarvan het resultaat was drie ge wonnen party'en, twee verloren partijen en vyf remises. Als blindspeler wordt Aljechin als de beste der wereld beschouwd. In 1924 heeft hij b.v. te Parijs 28 partijen blind gespeeld, waarvan hy er 24 won en de overige remise werden. 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat u 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van finks of van rechts komt. Let op de V-borden: *t is voor uw eigen veiligheid! Woensdagmiddag omstreeks half vier brak brand uit in 't fabrieksperceel in de Ansfridus- straat 7 te Amersfoort. In dit perceel is geves tigd een drukkerij en cartonfabriek van den heer Salomons. Deze was met het personeel in de benedenverdieping werkzaam toen een jon gen brand ontdekte op de bovenverdieping. Spoedig sloegen de vlammen aan alle kanten uit. De politie rukte onmiddeliyk uit en was reeds aan het blusschen, toen de brandweer met alle materiaal verscheen en met vijf stralen het blusschingswerk overnam. Na anderhalf uur werd het vuur bedwongen. De geheele bovenverdieping, waar groote voorraden papier en carton waren opgeslagen, brandde uit. Het geheele perceel heeft voorts veel waterschade bekomen. Het blusschingswerk stond onder leiding van den adjunct brandmeester W. Droog. Op het terrein van den brand waren aanwezig de hoofdinspecteur van politie de heer Van Rooy- en, de directeur van de gasfabriek en waterlei ding de heer Van Rhyn, terwyi de burgemees ter, die de vergadering van B. en W. leidde, later by den brand kwam. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Woensdagmiddag te ongeveer kwart over 2 is op de Jachtlaan, ter hoogte van den Zandery- weg te Apeldoorn, een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een vier-persoons gesloten auto is op dit punt, vermoedelyk door de gladheid van den weg, geslipt en vervolgens tegen drie boomen gebotst. De auto werd bestuurd door den heer S. uit Utrecht, die met zyn vrouw en vier kin deren op weg was naar het seminarie aan den Arnhemscheweg, waar hij voornemens was een bezoek te brengen aan zyn zoon, die zyn ver jaardag vierde. Bij de hevige botsing tegen den derden boom werd de acht-jarige L. S. uit den wagen geslingerd. De jongen bleef zwaar ge wond op den weg liggen. Nadat hij by omwo nenden was binnengedragen, is het jeugdige slachtoffer kort daarop overleden. De overige inzittenden werden door glasscher ven gewond. De wagen werd totaal vernield. Door onbekende oorzaak is Woensdagmiddag omstreeks vier uur brand uitgebroken in de schuur en stallen van de boerderij van den land bouwer Arets, gelegen in de kom van Schin- veld. De brandweer van Schinveld bestreed het vuur, dat in de voorraden tarwe en haver gretig voedsel vond, onder leiding van burgemeester P. J. H. Adams, met drie stralen op de water leiding. Men slaagde er met groote moeite in het vee tijdig in veiligheid te brengen. In totaal zijn vier stallen, een schuur en de achterbouw van de boerdery in vlammen opgegaan. De brandweer moest zich er toe beperken de be lendende gebouwen en het voorste gedeelte van de boerdery nat te houden. De schade, welke vry groot is, wordt door verzekering gedekt. De politie te Boxtel is overgegaan tot de arrestatie van den 50-jarigen J. v. d. L. al daar, wegens poging tot doodslag. De verdachte was dezer dagen in staat van dronkenschap by zyn zuster gekomen en had haar met een mes bedreigd. De vrouw vluchtte de straat op en gilde luidkeels om hulp. V. d. L. bedreigde daarop een buurman, die ter hulp snelde, eveneens met het mes. De verdachte is ter beschikking van de Justitie te 's Hertogenbosch gesteld. Woensdagavond omstreeks zes uur reden op den ryksstraatweg te Nieuwerbrug een per sonenauto en een met kisten appels beladen vrachtauto achter elkaar in de richting Bode graven. By het passeeren van den vrachtauto, raakte het achterspatbord van den personenauto, door dat de bestuurder het stuur te vroegtijdig naar rechts draaide, het linkervoorwiel van den vrachtwagen. De bestuurder van laatstgenoemden auto, de heer A. Bakker uit Voorburg, verloor daardoor de macht over het stuur en reed een tweetal boompjes omver, waarna de auto over den kop .sloeg en in de langs den weg loopende sloot terecht kwam. De bestuurder en de mede-inzittende heer B. A. Simonis uit Voorburg klommen met snywonden aan gelaat en ledematen uit den deerlyk gehavenden auto en klauterden op den kant, waar de bestuurder van den personenauto, de heer H. Zwart uit Leiden, en enkele voorbijgangers, hulp verleenden en de beide gewonden by omwonenden bin nenbrachten. Nadat de wonden door doktoren waren ver bonden, zyn de slachtoffers naar hun woning vervoerd. Bij de manoeuvre van den vrachtauto zyn de kisten met appels van den wagen geworpen en o er het wegdek verspreid, hetgeen voor het ryverkeer eenig oponthoud deed ontstaan. Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 22 tot 27 November bedroeg 37.841 (V. j. 40.442). Van de toekenning 1937 zyn van 1 Januari tot 27 November in totaal aangebracht 1.674.221 (V. j. 1.957.526) merken. By K. B. van 4 December 1937 zyn in hun rang en ouderdom van rang overgeplaatst by den generalen staf: a. met ingang van den da tum van dit besluit de majoor D. A. van Hil- ten, van het Regiment Jagers; b. met ingang van 1 Januari 1938: de kapitein W. T. Carp, van het 5e Regiment Veldartillerie. Aan den heer dr. H. I. Douma, gepension- neerd reserve-dirigeerend officier van gezond heid der 2e klasse te Groningen, is op zyn ver zoek eervol ontslag verleend als militair com missaris van het Nederlandsche Roode Kruis, zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten; ingetrokken is het Kon. Besluit van 18 Oc tober 1937, voor zooveel betreft de benoeming van den heer dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk tot kringcommissaris van het Nederland sche Roode Kruis in den kring West-Overijsel i Aan den reserve-kapitein mr. L. H. J. J. Ma zel, van het 3e Regiment Veldartillerie, is ver gunning verleend tot het dragen op de uniform van de ordeteekenen van ridder der orde van het Legioen van Eer van Frankryk. Met ingang van 16 December 1937 is opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Sam- beek: P. L. Stevens. Benoemd zyn tot plaatsvervangende rechts geleerde leden van de Centrale Commissie voor de Crisis-tuchtrechtspraak te 'sGravenhage: mr. C. W. Schlingemann, oud-vice-president van het gerechtshof te 's Gravenhage, te 's Gra- venhage; mr. D. Lodder, vice-president van het gerechtshof te 'sGravenhage, te 'sGravenhage. Voor het tydvak van 22 November 1937 tot het einde van het studiejaar 1937—1938, is be noemd tot tydelyk assistent aan de Landbouw hoogeschool te Wageningen, J. C. van der Waals, aldaar. Met ingang van 1 December 1937 is benoemd tot hoofdingenieur le klasse der telegrafie en telefonie ir. J. Winkel, thans hoofdingenieur der telegrafie en telefonie. Met ingang van 1 Februari 1938 wordt aan gewezen als directeur van het post- en tele graafkantoor te Heerlen de referendaris der Posteryen, Telegrafie en Telefonie A. Polman, thans directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Stadskanaal. met den wanhoopskreet van „Phil! V,,' Philly!" liet het kind zich op den vloer "en. <i^5rs- Stirling, de huishoudster, kwam nu na- tot ïjj' trok het kind op haar schoot en wist het bedaren te brengen. ®eh°etl c'e k^e'ne eindelijk het kopje op haar ^(.L°Uc'er had gevlijd, richtte de goede vrouw h. tot Mrs. Munro met de zeer verbaasde a*g: is dat kindje, mevrouw?" kan ik je zoowaar niet zeggen," ant- het *i5de Mrs- Munro. „Wy vonden haar hier op ^„haardkleedje hggen slapen. Ik kan my niet 5*"(ipen, wie het hier neergelegd heeft." ®t kind lichtte het hoofdje op en snikte: "illy heeft my hier gebracht. En hy heeft gezegd, dat hij mij ook weer halen zal. Ik ver lang zoo naar Phil!" „Oma," zei Claud, „een arme jongen is zeker hier binnen geweest, en heeft er haar neerge legd, om beschermd te zijn tegen den storm. Misschien is hij wel binnengekomen door een van de vensters van de hall." ,,'t Is mogelijk," zei Mrs. Munro. „Jones, ga eens kijken, of er ook een venster openstaat; het tochtte zoo in de hall. En, Mrs. Stirling, doet u het kind de vochtige kleertjes uit en geef haar wat te eten. Heb je honger, liefje?" „Ja, maar Philly nog veel meer, want hy heeft den heelen dag niets gehad." „Arme kinderen!" zei Mrs. Munro met tranen in de oogen. „Phil eerst thee!" dwong het kind. „Wacht maar, ik zal Phil wel halen," troostte Claud. Het kind ging nu gewillig met Mrs. Stirling mee. En op hetzelfde oogenblik kwam Jones te rug en keek zeer ernstig. „John is al heel weinig oplettend geweest, mevrouw," zei hij. „Het venster was niet geheel gesloten en iemand schijnt er dus binnengeko men te zijn; althans er was een spoor van sneeuw van deze deur naar de halldeur." „Oma," zei Claud, „ik ga waarlijk kyken naar Phil, want die arme jongen kan wel onder een van onze boomen liggen om te komen van den honger. Laat John en Georgy met my mee gaan kyken. Zoo ver af kan hy nog niet zyn!" ..Maar, Claud, het is met zulk een storm zoo gevaariyk onder de boomen!" „Ja. sir." ze iJones, „laat my en de anderen maar gaan; wij zullen den jongen nog wel op het spoor komen." „O, maar ik ga mee!" zei Claud vastbesloten. „Nu, ga dan maar, jongen! Het is voor een goede zaak en de Hemel zal je wel beschermen. Maar wees voorzichtig, vent, en ga niet onder de boomen." „Dat beloof ik u, Oma," zei hy en kuste haar de hand. In een ommezien was het groepje gereed en Mrs. Munro keek het na, door het hallvenster. Claud speurde naar de voetstappen in de sneeuw. Ineens uitte hij een kreet, die zelfs tot in den hall verneembaar was en wees in een bepaalde richting, waarna ze allen in een oogen blik uit het gezicht verdwenen waren. Met een zucht verliet Mrs. Munro het venster en ging naar de kamer van de huishoudster. Toen ze de deur opendeed, zag ze daar Mrs. Stirling bij het vuur zitten, met het kind in een deken gerold op haar schoot. Het at een boter ham met suiker, terwyl het kamermeisje de vochtige kleertjes bij het vuur te drógen hing. „Dus je bent er toch in geslaagd, onze kleine gast tot bedaren te brengen? Wat een aardig kind is het! Wat een mooie, fluweelig-zwarte oogen heeft het! Zou het een Zigeunerinnetje zyn?" „Neen, dat geloof ik niet, mevrouw. Ze heeft fyn linnen onderkleertjes aan. Dan zou ze door Zigeuners moeten gestolen zyn. Wie heeft je hier gebracht, liefje?" „Phil," luidde het antwoord. „Wie is Phil?' van dien naam scheen weer droeve herinnerin gen bij haar op te wekken. Hartstochtelijk be gon ze te snikken: „Nita verlangt naar Philly! Het kostte eenige moeite, om haar nu weer tot bedaren te brengen. Toen ze eindelyk half in slaap gesust was, vroeg Mrs. Munro met zachte stem: „Je kunt toch zeker wel een bedje voor haar spreiden op je kamer?" „Zeker, mevrouw, op de sofa naast myn bed.'' „Dan ga ik weer eens kyken, of myn klein zoon ook soms terug is." Dit zeggende, trad Mrs. Munro weer aan het hallvenster. HOOFDSTUK II Geruimen tijd stond ze hier uit te kyken, tot ze eindelyk eenige zwarte stipjes gewaar werd, die steeds in omvang toenamen. Ze zag nu dui delijk, dat het personen waren, die een baar tus schen zich indroegen. Toen ze dicht genoeg by waren, deed ze zelf de deur open en zag, dat op 't stuk hek dat zoo lang als baar was gebruikt een jongen r, ongeveer van Claud's leeftyd, doodsbleek, met gesloten oogleden en overal met bloed be vlekt. „Goede Hemel! Is hy dood?" „Ik weet 't niet, mevrouw," antwoordde John, „maar hy heeft een schot gehad." .Breng hem dadelyk op de Roode Kamer en leg hem daar op bed. Claud, roep jy Mrs. Stir ling eens, vraag, of zij verband en cognac daar heen brengt en zend Jones dan naar den dok ter." „Ik geloof, dat de jachtopziener er al is heen gegaan en de veldwachter ook, Oma." „Waren die er ook, toen je den jongen vond? „Ja, op de plek des onheils ontmoetten we hen." Ze hadden het schot ook gehoord en kwa men op het geluid af." Intusschen was de gewonde naar de Roode Kamer gedragen, die al geheel als logeerkamer voor den neef van Mrs. Munro in orde was ge bracht, want deze had beloofd, zijn tante te komen opzoeken, doch moest dit bezoek onver wacht uitstellen. Mrs. Munro voelde, den gewonde den pols en besloot daaruit, dat hij nog leefde. Voorzichtig goot zy een paar droppels brande- wyn in zyn mond, met het gevolg, dat de arme jongen even de oogen opsloeg. Het volgend moment werd het geratel van wielen vernomen en dokter Selwyn trad het vertrek binnen. Hij had al gehoord, waarom zijn diensten verlangd werden en Mrs. Munro begaf zich nu naar de bibliotheek, terwijl Jones en Mrs. Stirling er bij bleven, toen de dokter den patiënt onderzocht. ,Oma," riep Claud, „de jongen heeft gespro ken. De dokter zegt, dat het gelukkig voor hem was, dat het vanavond zoo hard gevroren heeft: de koude heeft zyn bloed minder snel doen stroomen, anders zou hy dood gebloed zyn." .Vertel my nu eens," waar je hem gevonden hebt en hoe?" zei oma. „Nu dan: zoodra wy het huis uit waren, keek ik naar voetstappen in de sneeuw en vond een, spoor, dat naar het huis leidde, van 't kreupel hout aan den linkerkant van den weg en dan liep er weer een ander spoor van het huis naar de portierswoning. Wy volgden ze een heel eind naar de oprylaan; toen weken ze uiteen, het bosch in. Ik hield myn belofte jegens u en ging niet onder de boomen loopen. Mocht de jongen daar in het bosch geloopen zyn, dan zou hy er met zulk een sneeuwval toch niet kunnen biy- ven. Georgy zou alleen het bosch ingaan, maar by de portierswoning zouden wy weer bijeen komen. Een einde verder vonden wy dezelfde voetstappen terug, in de versch gevallen sneeuw afgedrukt. Nadat Georgy zich ook weer bij ons had gevoegd, gingen wij het hek van de por tierswoning door en liepen den weg op naar t dorp. Ineens hoorden wy twee pistoolschoten, snel op elkaar volgend. John riep zoo hard hy kon: „Hallo! Hallo!" We liepen dadelyk in de richting van het ge luid. Anderen hadden het ook gehoord en we ontmoetten den jachtopziener en den tuinman op de plaats, waar wy den jongen in de sneeuw zagen liggen. Ik veronderstel, dat Jones geschreeuw den moordenaar heeft verjaagd, wy vonden enkel den gewonde en ik vlyde zyn hoofd op mijn knie. Een minuut later kwam Clark, de veld wachter aan. Ik zond den jachtopziener onmid dellijk om dokter Selwyn en Georgy en den tuinman naar de portierswoning om een stuk hek, dat als baar zou kunnen dienst doen. John en ik knielden by den gewonde neer en we trachtten met onze zakdoeken het bloeden te stelpen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3