Mm Generaal Matsoei stelt ultimatum een In den greep van Koning Winter De Aldabi op een rots geloopen Italië ontrouw aan Genève Het nieuws van heden STREMMING VAN HET VERKEER De blijde gebeurtenis Vrijdag moet Nanking zich overgeven f De besprekingen te Londen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, oer kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAAIJCANC No. 20912 Advertentieprijzen: Per tossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Op sommige plekken in Oost- Twente ligt de sneeuw ander- halven meter hoog Slachtoffers van de gladheid Hevige sneeuwjacht Zes auto's in midden-Drente in de sloot Auto geslipt Auto's gleden tegen elkaar op Oude vrouw onder een auto Joego-Slavisch blad in beslag genomen Eisch tot proces aan Degrelle ontzegd Blijft Prinses Juliana in het Burgerziekenhuis In het Burg er ziekenhuis te Am sterdam wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de a.s. blijde gebeurtenis, die in het prinse lijk gezin verwacht wordt, aldaar zal plaats vinden. H.K.H. Prinses Juliana heeft als Haar uitdrukkelijken wensch te ken nen gegeven in het Burgerziekenhuis te willen blijven, zoolang Z.K.H. Prins Bernhard daar verpleegd wordt. De toestand van Prins Bernhard staat echter nog niet toe, te bepalen wanneer hij het ziekenhuis zal mogen verlaten om naar. Soestdijk te wor den overgebracht. Een beslissing inzake het blijven der Prinses in het Burgerziekenhuis totdat de blijde gebeurtenis zal heb ben plaats gehad is echter nog niet genomen, merkt de Standaard, waar aan we dit bericht ontleenen, op, daar nog moet afgewacht, of het mogelijk zal zijn, dat Prinses en Prins voordien naar het paleis Soestdijk terugkeeren. HET WINTERT! Tokio verwerpt iedere bemiddeling van derde mogendheden en zal ook na den val van Nanking den oorlog voortzetten Japanners bij den Jangtse teruggedreven Een aannal der JmanscM troepen pp de Chineesche. verdedigingslinies Britsch protest te Tokio Strijd in Nankings voorsteden Voor de opvarenden bestaat geen gevaar PRINS KAREL HUISWAARTS BRUSSEL, 9 Dec. (feelga). Prins Karei is om 15.10 uur te Oostende aangekomen en per trein doorgereisd naar Brussel, Het Weeriiiii!iiii!iii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| 1 Stormwaarschuwingsdienst Practisch was Rome's handelwijze reeds in rechtstreekschen strijd met de beslissingen van den Volkenbond Zaterdag publicatie verwacht Weer een volkscommis saris in ongenade? Studentenrelletjes te Leuven Koude Koude heerscht in het land. Er is gesmaald pp de plannen van Romme. Maar de barre wintertijd, dien we nu voelen, herinnert ons aan onzen plicht om liefdadigheid te beoefenen, om ruim te geven voor onzen be- hoeftigen medemensch. Geen brand, geen eten, geen dekens, geen klee ding te hebben voor het gezin, is vreesélijk. Nooit dringt dit zoo direct en zoo scherp tot ons besef door als in deze bitter-koude dagen. Laten die dan ergens goed voor zijn: om ons hart open te stellen voor het goed doen; om onzen wil en onze daad bereid te maken voor het lenigen van nood. Helpt, helpt, helpt! Het wintert. Voor de 74ste maal beraadslaagt de subcommissie over de niet-inmenging NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De groote hoeveelheid sneeuw die Donderdagmiddag bij stormwind in Oostelijk Twente is neergekomen, heeft het verkeer tusschen de diverse plaatsen van dat deel van het land grootendeels gestremd. Vooral het autoverkeer ondervindt van de witte substantie, die op som mige plekken tot anderhalven meter hoogte is opgewaaid, zeer veel hinder. De straatwegen door de hooge eschgron- den zijn onder een dikke sneeuwlaag be dolven. De sterke wind zwiept ook hier de sneeuw tot hooge hoopen op. Het autobusverkecr wordt met veel moeite onderhouden. Dikwijls blijven de bussen steken en het kost heel wat moeite de baan Weer vrij te maken. Als de sneeuwjacht blijft aanhouden, ont staat eenzelfde toestand als in Januari van verleden jaar, toen verschillende plaatsen in Oost Twente door sneeuwbarricades ge heel geïsoleerd waren. Een hevige sneeuwjacht heeft Donderdag middag en -avond in Twente gewoed. Overal ligt de sneeuw zoo dik, dat het verkeer er ern stig hinder door ondervindt. Daar de laatste jaren verschillende lokaalspoorwegen zijn op geheven, zijn tal van plaatsen, o.m. in het grootste deel van den Gelderschen Achterhoek, geheel op autobusverkeer aangewezen. De be trokken ondernemingen doen alle mogelijke hloeite om het verkeer gaande te houden, het geen tot nu toe is gelukt, hoewel de bussen Seer onregelmatig rijden en groote vertraging hebben. De dienst van de Geldersche Tram van En schede op Winterswijk en Doetinchem kon tot kat in den middag intact worden gehouden, oordat de maatschappij het heeie traject met «out en zand had bestrooid. Na vjjf uur was de sneeuwval zoo groot geworden, dat de omtrekken van den weg op sommige plaatsen moeilijk te onder scheiden waren. Desondanks is het verkeer gehandhaafd. Op verschillende plaatsen zijn auto's van den weg gegleden, maar ernstige ongelukken zijn tot dusver uitgebleven. Tengevolge van de sterke ijsvorming en felle Sneeuwjachten zijn de wegen in midden-Drente °P het oogenblik onberijdbaar. In een bocht Van den verkeersweg BeilenAssen zaten Don derdagmiddag omstreeks vier uur twee per sonenauto's en een vrachtwagen in een sloot. Terwijl men bezig was de voertuigen weer op den weg te sleepen, strandden op hetzelfde Punt nog een personenauto en een vrachtauto. Kort daarop reed een zware truck met trailer Van den vrachtdienst GroningenMaastricht °P een kraanwagen, waarmede men bezig was de auto's op den weg te brengen, in. De monteurs van den kraanwagen konden kich slechts met moeite redden. Ook de truck met trailer reed, na dwars over den weg te zijn Segleden, aan de andere zijde in de sloot. In Wee uur tijds waren dat zes slachtoffers van de gladheid. Het verkeer over den weg is door de veron gelukte wagens nog niet gestremd: rijks- en gemeentepolitie regelen het verkeer tusschen de auto's door. Ernstige persoonlijke ongelukken zijn niet Voorgevallen. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is een Personenauto, bestuurd door een inwoner van Ktrecht, die op weg was naar Nijmegen, op den Rijksweg VenloNijmegen geslipt en in de gracht van het „Kasteel Arcen" gereden. De bestuurder wist zich zwemmende te redden en Warn er zonder eenig letsel af. Na van droge kleeren te zijn voorzien, heeft bij per taxi zijn reis vervolgd. De auto is later boor een kraanwagen uit Venlo gelicht. Donderdagmorgen is te Apeldoorn op den betonweg door de Soenensche bosschen de op legger van een trailer bestuurd door L. v. W., bit Apeldoorn, door de gladheid van den weg aun het slingeren geraakt en tegen een aan ben overkant van den weg staanden trailer, bestuurd door A. v. d. B., uit Enschede, gebotst. bestuurder van den stilstaanden trailer, die aan een onderneming uit Goor toebehoorde en 9°00 K.G. garen vervoerde, was met zijn met gezel J. C. v. O., uit Goor, bezig de sneeuw Voor hun auto weg te vegen. Bij het naderen Van den slingerenden oplegger konden zij zich b°g net bijtijds in veiligheid brengen. De trailer uit Goor werd zwaar beschadigd, de andere minder. De inzittenden van den trailer uit Apel doorn kregen lichte verwondingen. EINDHOVEN, 9 Dec. Donderdagavond is de 70-jarige mej. Pelt, die voorover tegen de sneeuwjacht in op den Boschdijk te Eindhoven liep, komen te vallen en onder een passeeren- den personenauto geraakt. De wagen werd be stuurd door mevr. V. uit Eindhoven. Zij remde uit alle macht, doch de auto gleed over de oude vrouw heen. Voorbijgangers haalden haar onder den auto vandaan. Met een schedelfractuur en eenige verwondingen aan armen en beenen werd zij naar het Binnengasthuis overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. LONDEN, 9 Dec. CA.N.P.) De cam pagne, die de Joego-Slavische regeering voert tegen 't leidende dagblad van Joego slavië, „Politika", dreigt tot den onder gang van dit blad te leiden, aldus meldt de Daily Telegraph uit Belgrado. De geheele oplage van de „Politika" is Zon dag in beslag genomen, omdat het blad te weinig plaats had ingeruimd aan het bezoek, dat minister-president Stoyadinowitsj aan Rome heeft gebracht. Dit is de eerste maal dat een Joego-Slavisch blad gestraft is, omdat het voor een bericht te weinig ruimte beschikbaar heeft gesteld. De geheele oplage is intusschen gisteren weer in beslag genomen, omdat deze critiek inhield op de besprekingen, die Stoyadinowitsj met het Valticaan heeft gevoerd. Een derde inbe slagneming beteekent, dat het voorgoed wordt verboden. Het feit, dat de Reutercorrespondent, Harri son, melding heeft gemaakt van de schrapping door den censor van het „Mickey Mouse"-ver- haaltje in de „Politika" is de aanleiding tot zijn uitwijzing. Harrison, die Belgrado gisteren verlaten heeft, werd door tal van personen uitgeleide gedaan. BRUSSEL, 9 Dec. (Belga) Het hof van appèl heeft gisteren het proces behandeld, dat de lei der van de Rex-partij, Degrelle, aanhangig heeft gemaakt tegen de bladen „Le Soir", „La Flan- dre Liberale" en „Le Peuple". Deze bladen zijn in eerste instantie veroor deeld, doch de advocaat-generaal heeft thans geconcludeerd tot ontzegging van den door De grelle gestelden eisch. P« »W H tt TOKIO, 9 Dec. (Reuter). De Japansche opperbevelhebber, generaal Matsoei, heeft van den Chineeschen bevelhebber te Nan king geëischt, dat de stad niet later dan Vrijdagochtend zal worden overgegeven. Volgens de Asahi Sjimboen stelt de Japan sche regeering als conditio sine qua non voor het 'openen van onderhandelingen, dat Tsjang Kai Sjek aftreedt. Hieraan zal Japan zien, dat China werkelijk zijn houding wil wijzigen. De Japansche minister van oorlog heeft minister-president Konoje medegedeeld, dat de militaire autoriteiten van oordeel zijn, dat met den val van Nanking de oorlog nog niet ge ëindigd zal zijn. Zoolang China nog tegenstand biedt, zullen de troepen moeten strijden. De Japansche minis ter-president en de ministers van Buitenlandsche Zaken, Oorlog, Marine en Financiën, hebben besloten, vredes voorstellen, die China door bemiddeling van derde mogendheden doet, te verwerpen en na den val van Nanking den kruistocht „voor wijziging van de houding der Chineezen" voort te zetten. De ministers van Buitenlandsche Zaken en Financiën hebben hun collega's de verzekering gegeven, dat Japan alle financieele moeilijk heden en buitenlandsche verwikkelingen, voort vloeiende uit een verlenging der vijandelijk heden, te boven zal kunnen komen. Van militair standpunt mag de val van Nan king een belangrijk feit zijn, verklaarde de pre sident van de groote Kanegafoetsji-weverijen, doch van economisch standpunt bezien is het doel van Japan hiermede nog lang niet bereikt. Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche zaken lieden wenschen dat de militaire operaties zul len worden voortgezet tot alle kwaad te Hankau en Kanton is uitgeroeid. Hedenmiddag hebben Japansche vlieg tuigen een aanval gepleegd op Nantsjang, de hoofdstad van Kiangsi. Er werd een luchtgevecht geleverd met veertig toestellen der tegenpartij, aan welke zware schade werd toegebracht. Uit Hankau wordt van Chineesche zijde ge meld, dat twee Chineesche reserve-divisies ter hoogte van Longtan in Zuidelijke richting den Jangtse zijn overgestoken en de Japansche troepen, die de verbindingen tusschen Nanking en Tsjinkiang trachtten af te snijden, hebben teruggedreven. In officieele Britsche kringen te Londen wordt medegedeeld, dat de Britsche ambassa deur te Tokio bij de Japansche regeering heeft geprotesteerd tegen het feit, dat de Japanners in den loop der vorige week in het Britsche hotel in de internationale concessie te Sjanghai een aantal „verdachte" Chineezen hebben ge arresteerd. De politie en vrijwilligers der internationale concessie hebben hedenavond in verscheidene straten versperringen opgeworpen, ten einde het verkeer van en naar een uitgestrekt gebied in het centrum der concessie te verbieden. De politie heeft bovendien een aantal huis zoekingen verricht, aangezien in de wijk ver scheidene gewapende bandieten waren gezien. Voorts zou de Japansche politie in de inter nationale nederzetting een aantal Chineezen hebben gearresteerd. Volgens» een op de Chineesche ambassade te Londen ontvangen telegram wordt in de voor steden van Nanking zeer verbitterd gevochten. De Chineezen zijn vastbesloten rondom Nanking stand te houden: zij hebben voorzorgsmaatrege len getroffen voor mogelijke straatgevechten in de binnenstad. Ten Zuiden van Nanking, aan den spoorweg naar Kiangan, vallen de Japanners Hsoeantsjen aan, dat krachtig verdedigd wordt. Volgens Chi neesche berichten van het Noordelijke front hebben de Chineesche troepen een aantal ste den in Oost-Sjantoeng heroverd. De speciale adviseur van Tsjang Kai Sjek, Hoesjih, heeft verklaard, dat China den strijd zal voortzetten, wat er ook met Nanking zal gebeuren, en zelfs als er twee of drie jaar ge vochten moet worden. Het Nederlandsche stoomschip „Aldabi" van Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rot terdam is op weg van Buenos Aires naar Rotterdam nabij Kaap Santa Marta (Bra zilië) op een rots geloopen. Ruim 1 en 2 staan onder water. Voor de bemanning be staat geen gevaar. De „Aldabi" is een passagiers-vrachtschip van de Rotterdam- Zuid-Amerika-lijn. Het schip is in 1921 te Hamburg gebouwd en meet 4946 bruto reg. ton. Verwachting: Krachtige tot matigen, j= later afnemende Noord-Oostelijke tot Noordelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met buien van sneeuw of natte sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi, gladde wegen door sneeuw, uitgezonderd in het Westen. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- H dering. Geseind 9 December te 15.30 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Wordt verwacht storm uit het Noord- Oosten, en aan die van Hoek van Holland tot de Belgische grens: „Weest od uw hoede." fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii Onze Romeinsche d.d. 9 December: correspondent seint ons Het bericht aangaande Italië's uittreden uit den Volkenbond wordt in politieke kringen te Rome noch bevestigd, noch ont kend. In diplomatieke kringen is men er evenwel stellig van overtuigd en wordt aan het besluit niet meer getwijfeld. Men acht het voor zeker, dat na den grooten Fascistischen Raad van a.s. Zaterdagavond het besluit tot uit treden uit den Volkenbond en uit het interna tionaal arbeidsbureau gepubliceerd zal worden en de redenen zullen worden uiteengezet, die tot dit besluit hebben geleid. De Havas-correspondent te Genève verneemt, dat Italië zijn besluit uit den Volkenbond te treden, zal motiveeren met er op te wijzen, dat het twee jaren lang gepoogd heeft de leden van den Volkenbond, en in het bijzonder de groote mogendheden, die trouw aan Genève zijn ge bleven, te overtuigen van de juistheid zijner fascistische politiek, o.a. wat de verovering van Abessinië en de erkenning van het keizerrijk betreft. Eiij gelegenheid van de Volkenbondsvergade ring van September j.l. hoopte de Italiaan- sche regeering, dat de moeilijkheden met een weinig goeden wil hier en daar konden worden opgeheven. Deze poging is tegen den wil van Rome in mislukt. De Fascistische regeering heeft zich er toen aanstonds rekenschap van gegeven, dat haar pogingen nutteloos zouden zijn en dat van een volgende Assemblée geen resultaat zou kunnen worden verwacht. De ge beurtenissen hebben de Italiaansche regeering ten slotte genoopt, haar politiek jegens Genève in overeenstemming te brengen met die harer vrienden. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft het Britsche Departement van Buitenlandsche Zake^ nog steeds geen inlichtingen ontvangen over het voornemen dat Italië zou hebben om uit den Volkenbond te treden. Te Londen zou men het betreuren, dat Italië een dergelijken maatregel zou nemen, ofschoon de toestand er van practisch standpunt bezien niet door gewijzigd zou worden, aangezien geen enkel Italiaansch gedelegeerde sedert Juni 1936 heeft deelgenomen aan de Volkenbondsvergade ringen en aan den anderen kant de erkenning door Italië van Mandsjoekwo in rechtstreek schen strijd is met de beslissingen van den Vol kenbond. Ook in Italiaansche krmgen te Londen heeft men nog geen inlichtingen, ofschoon verklaard wordt, dat Grandi morgen uit Londen vertrekt om deel te nemen aan de bijeenkomst van den grooten Fascistischen Raad. MOSKOU, 9 Dec. (D.N.B.) De voorzitter van de staatsplannencommissie, Valerij Mesh- lauk, die tegelijkertijd vice-voorzitter van den raad van volkscommissarissen is, schijnt thans ook in ongenade te-zijn gevallen. Meshlauk was in het kiesdistrict Oefa can- didaat gesteld, doch uit de bladen bHikt, dat zijn candidatuur is ingetrokken. Overigens ziln de laatste dagen te Moskou geruchten in om loop, volgens welke Meshlauk gearresteerd zou zijn. Ook de verdwijning van den chef van de luchtstrijdkrachten, Alknis, schijnt bevestigd te worden. PiRUSSEL, 9 Dec. (Havas) Te Leuven hebben zich ernstige relletjes voorgedaan tusschen Vlaamsche en Waalsche studenten. Politie en gendarmerie moesten tusschenbeide komen om -de orde te herstellen, Generaal Matsoei stelt in een ultimatum den eisch, dat Nanking zich heden (Vrijdag) zal overgeven. Diplomatieke kringen beschouwen Italië's uit treden uit den Volkenbond als praktisch zeker; de publicatie Zaterdag verwacht. De subcommissie voor de niet-inmenging be raadslaagde te Londen. Een .hevig noodweer boven het gebied van Ceret in Frankrijk. H. M. de Koningin heeft het paleis Noordeinde te Den Haag weer betrokken. Wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van de jongste overeenkomst tusschen de Oslo-staten. De Tweede Kamer heeft o.m. goedgekeurd de bcgrootingen van Defensie en van Koloniën. Zware sneeuwval in Oost-Twente. Zes auto's tengevolge van de gladheid in midden- Drente in een sloot terecht gekomen. Het Nederlandsche passagiers-vrachtschip „Al dabi" is aan de kust van Brazilië op een rots geloopen. De Haagsche rechtbank heeft afgewezen het verzoek om invrijheidstelling van den Haagschen journalist, die in gijzeling .is gezet. Benoemingen in het bisdom Breda. Stand der clearing met Duitschland per 8 De cember. Ook de 27e partij van de match EuweAljechin eindigt in remise. Beurs van New York: Na lustelooze opening volgt lager slot. LONDEN, 9 Dec. (Havas). Voor den tweeden keer deze week is de niet-inmen- gings-subcommissie hedenochtend bijeen gekomen. In het communiqué van de 74ste bijeenkomst der subcommissie voor de niet-inmenging wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers de bestu deering hervat hebben van het rapport van den secretaris over de niet-formeele besprekingen, die hij gevoerd heeft met de vertegenwoordigers van de hoofdzakelijk belanghebbende regeerin gen ten aanzien van het mandaat, dat verstrekt zou moeten worden aan de twee commissies, die naar Spanje zullen gaan Mn het terugtrekken van de buitenlandsche vrijwilligers te organi- seeren. Zij werden het eens over alle nog open staande punten behalve één, waarover door de gedelegeerden nadere instructies aan hunne regeeringen gevraagd zullen wor den. De subcommissie bestudeerde eveneens het rapport van de technische consultatieve sub commissie betreffende de rechten van oorlog voerende en nam verscheidene artikelen aan in den vorm van een ontwerp, met uitzonde ring van een klein aantal punten, die later bestudeerd zullen worden. Overeengekomen werd, dat de subcommissie 14 December we derom bijeen zal komen. Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 753.1 Vorige stand 750.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1