Aan den vooravond van den val van Nanking y I Kard. Verdier over geestelijke vrijheid Trein verbrijzelt vrachtauto ERNSTIGE TREINRAMP IN SCHOTLAND Vier-en-dertig dooden Madrid staat nog sterk" Het nieuws van heden DE KOFFIE CRISIS IN ONZE WEST DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Aanslag op Delbos voorbereid? Verdediging een symbool van China's wil - BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13*66 ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20914 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bii onze Agenten 27lA ct. per week, oer kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg nabij Akkrum Een doode, een ernstig gewonde Politie onderschept twee brieven aan een bekend terrorist De ontdekking Veerboot gestrand Tijdens een sneeuwstorm op een rots geloopen KONING LEOPOLD TERUG De Edinburgh-Glasgow-Express op stilstaanden trein ingereden Reddingswerk temidden van sneeuwjacht 99 Volgens Attlee is er nog geen einde in het zicht van den strijd in Spanje Franco verzamelt oud ijzer De vertegenwoordiging in Finland - Zoowel Chineezen als Japanners verklaren, dat de val van Nan king geen einde van den oorlog beteekent Een pro-Japansche regeering te Peiping? Mongolen achter de Centrale Regeering heeft De Duitsche bemiddeling De Kerk veroordeelt de leer, die Staat, klasse of ras boven het individu stelt Een doos lucifers redde zijn leven BENOEMINGEN IN O.-AFRIKA Klauteraars Ondernemers in Suriname achten toestand hopeloos Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiing da£- j§ Stormwaarschuwingsdienst NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Vrijdagavond is op den onbewaak ten overweg nabij Akkrum een groote ledige zeswielige vrachtauto, welke afkomstig was uit Dokkum, door den sneltrein van Zwolle naar Leeuwarden aangereden en vrijwel geheel vernield. In de cabine zaten twee mannen, die op het laatste mo ment uit den wagen sprongen. De auto kantelde en een van beiden kwam er onder terecht, met het ge volg, dat hij onmiddellijk werd ge dood. Zijn metgezel liep ernstige kneuzingen op en is in bewusteloozen toestand naar een in de nabijheid ge legen woning vervoerd. Indien mogelijk, zou de gewonde naar het Ziekenhuis te Leeuwarden worden overgebracht. De identiteit van de slachtoffers is nog niet hekend. De dokters Van Albada en Dijkstra verleen den de eerste hulp. De trein had een half uur vertraging. RIJSSEL, 10 Dec. (Havas) Ongeveer een maand geleden is te Valenciennes een Hon gaar gearresteerd, Budai Koleman, een be kend terrorist. Sinds zijn arrestatie was de politie er in ge slaagd twee brieven te onderscheppen, die in gewone taal gesteld aan zijn adres te Valen ciennes en te Saint Amand gezonden waren. Na ontcijfering bleken de brieven echter gegevens te behelzen omtrent twee aanslagen, die ont worpen waren en waarvan één in Praag zou hebben moeten worden uitgevoerd op Yvon Delbos tijdens zijn rondreis en één op den Al- gerijnschen gouverneur-generaal Le Beau. De onderteekenaar van de beide brieven, die Koleman geld vroeg voor de uitvoering van den aanslag, is te Praag gearresteerd. Gelijk bekend is, zijn in verband met deze ontdekking speciale maatregelen genomen, toen Delbos uit Polen Vertrok. Er zijn thans verschillende bevelen tot voor geleiding uitgevaardigd tegen de medeplichti gen van Koleman, die den uitvoerders van den aanslag naar het schijnt de noodige aanwijzin gen moest overbrengen. Koleman is met spoed Van Doornik naar Valenciennes overgebracht, Waar hij door 'den rechter van instructie ge hoord zal worden. Dank zij de ontdekking in de bagage van Budai Koleman van een identiteitskaart, uit gereikt door het postkantoor te Cannes, is men er in geslaagd een poste restante aan het kan toor te Valenciennes gezonden brief op te van gen. Uit dezen brief bleek het bestaan van een terroristisch complot tegen Delbos en Le Beau. In verband met de arrestatie van den Hon- gaarschen terrorist Budai Koleman, deelt men m gezaghebbende kringen hier mede, dat de Braagsche politie door de politie te Parijs op de hoogte gesteld is van de arrestatie en van het feit, dat tusschen de papieren van Budai Koleman uit Praag afkomstige brieven zijn gevonden. Weldra had de Praagsche politie den schrij Ver dezer brieven in hechtenis genomen. Deze verklaarde soldaat b|j het vreemdelingenlegi °en geweest te zijn: hij heeft slechts één been en is behept met het idee-fixe, dat hij rechten tegen de Fransche regeering geldend heeft te maken. Hij zeide, dat er geen sprake was van ten samenzwering en dat hij geen medeplich tigen had- Zijn arrestatie is gehandhaafd. SASSNITZ, 10 Dec. (D.N.B.). De veerboot Breussen, die de verbinding onderhoudt tusschen "Brelleborg en Sassnitz, is vannacht tijdens een sneeuwstorm bij Stubbenkammer op een rots geloopen. Kaar de spoorwegdirectie te Stettin mede deelt, bestaat voor het schip geen onmiddellijk gevaar, daar de storm geluwd is. Aan boord bevinden zich geen passagiers en de beman ning fs ongedeerd. Het midden- en achterschip Van de Preussen staan vol water. Zoodra de Weersomstandigheden het toelaten zal met de berging worden begonnen. Slechts een wacht, °nder leiding van den kapitein, bevindt zich nog aan boord. De rest der bemanning is aan *al gebracht. Het signaal-apparaat waarmede hij de Engelsche spoorwegen de voortdurend wordt gecontroleerd treinenloop LONDEN, 10 Dec. (Reuter). Te Castlecary, tusschen Edinburgh en Glasgow, zijn twee personen-treinen met elkander in botsing gekomen. Vier en dertig inzittenden werden hierbij gedood en meer dan veertig gewond. Men heeft tot nu toe 26 lijken kunnen bergen. De andere slachtoffers heeft men nog niet tusschen de brokstukken van daan kunnen halen. Dit is de grootste treinramp, die sinds 1915 in Groot Brittannië is voorgevallen. De ramp heeft zich als volgt toegedragen: De expresstrein DundeeGlasgow stond bij het station te Castlecary, toen de express EdinburghGlasgow hem achterop reed. De beide voorste wagens van den achtersten trein werden totaal versplinterd. De duisternis en de sneeuw maakten het aanvankelijk onmogelijk de gewonden te hulp te komen. De redders werkten eerst bij het schijnsel der brandende wagens en stookten later een vuur van het verspreid liggende houtwerk. De lijken zijn nog niet geïdentificeerd. Toen het ongeluk geschiedde, woedde er een sneeuw jacht. De dokters, het personeel der ambu lance en de vrijwillige redders moesten zich over de met veel sneeuw bedekte wegen naar de plaats van het ongeluk begeven. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. ■LOiNDEN, 10 Dec. (Reuter). De koning T01" Belgen-is van.-Londen naar Brussel ver" LONDEN, 10 Dec. (Reuter). In een ver klaring, die de Labour-leider Attlee van daag bij zijn terugkeer uit Spanje heeft afgelegd, noemde hij het denkbeeld, dat de Spaansche regeering verslagen is, volkomen verkeerd. Ik heb, aldus Attlee, sterk den indruk- ge kregen, dat het den nationalisten thans niet mogelijk is Madrid in te nemen, en ik heb geen mogelijkheid van overeenstemming tus schen de beide partijen gezien. Het is dan ook waarschijnlijk, dat de strijd zal voortduren, hetgeen voor het Spaansche volk tot de ernstigste ontberingen zal leiden. Op een vraag naar de troepensterkte der regeeringslegers verklaarde Attlee, dat hij deze raamt op 600 tot 700 duizend man. Wat de vrij willigers betreft, die voor Barcelona strijden, bepaalde Attlee zich er toe mede te deelen, dat men hem ter plaatse gezegd had, dat ze 10.000 man en meer omvatten. Volgens een bericht van Havas is de infant don José van Beieren, een neef van ex-koning Alfopso, te San Sebastian aangekomen. Tot het publiek in het geheele door Franco bezette gebied is een oproep gericht, om al het beschikbare oud-ijzer te verzamelen en ter beschikking van de regeering te stellen. Het ijzer is bestemd voor het herstel der spoor wegen en andere werken, die tijdens den bur geroorlog vernield zijn. In iedere provincie is in verband hiermede een speciale oud-ijzercommissie ingesteld. Voortaan moet iedere handelaar in oud-ijzer een vergunning van den staat hebben, om zaken te kunnen doen. Hij, die zonder ver gunning in oud-ijzer handelt, zal als een srpok- kelaar worden beschouwd. Verder moeten alle fabrieken en spoorweg maatschappijen opgave doen van de voorraden oud-ijzer, die zij in haar bezit hebben. Zij mo gen deze niet van de hand doen zonder ver gunning van den staat. De diplomatieke vertegenwoordigster van de regeering te Barcelona, mevr. Palencia, die in Stockholm domicilie heeft, is gisteravond on verwacht in Helsinki aangekomen, teneinde den Finschen minister van Buitenlandsche Zaken, Holsti. haar geloofsbrieven te oyeihancügen. Te Lissabon is de gedenkdag van de on afhankelijkheidsverklaring van Portugal met optochten gevierd TOKIO, 10 Dec. (Domei). Aan den voor avond van den val van Nanking, heeft het Japansche Departement van Buitenlandsche Zaken een waarschuwing gericht tot alle divisies en militaire instellingen om zich niet te laten bedwelmen door de komende overwinning. Toegegeven wordt, dat de val van Nanking van strategisch standpunt uiterst belangrijk is. Hij beteekent echter niet een beëindiging van het Chineesche incident. Voorts wordt erop gewezen, dat het doel van Japans kruistocht in China is: samenwer king tusschen de Chineesche en Japansche naties, welke slechts kan worden bereikt door verdere krachtige inspanningen van den kant der Japanners. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat zich binnen de muren van Nanking mfnstens twintigduizend sol daten bevinden. De Japansche militaire autoriteiten ver wachten den val van de hoofdstad binnen twee of drie dagen. Het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat luitenant-generaal prins Yasoehiko Asaka. eer. schoonzoon van keizer Meiji, belast is met het bevel over de Japansche troepen aan het front van Nanking. De Japanners beweren thans zes van de acht tien poorten van Nanking te hebben ingenomen. Uit Sjanghai wordt g.emeld, dat Chineesche kringen aldaar toegeven, dat een verdere ver dediging van Nanking geen militaire waarde heeft. Wel verklaren zij dat verdere verdedi ging belangrijk is als symbool van China's wil tot het bieden van tegenstand. Tenslotte zeggen zij, dat het verlies van Nanking, evenals dat van Sjanghai slechts een phase in den oorlog zal beteekenen. SJANGHAI, 10 Dec. (Havas). De woordvoer der van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japansche troepen de belangrijke aan den Jangtse gelegen strategische stelling Tsjin- kiang hebben ingenomen. Van bevoegde zijde te Tokio wordt be vestigd, dat in de kabinetszitting van heden besloten is maarschalk Tsjang Kai Sjek niet meer te erkennen. In overeenstemming hiermede zal de Japan sche regeering weigeren met hem onderhande lingen te voeren. De in Noord- en Midden-China ontstane bewegingen echter zullen bij de vor ming van een nieuwe Chineesche regeering door Japan ondersteund worden. In politieke kringen te Peiping verwacht men, volgens het D.N.B., dat ondanks de voortzetting van den oorlog in de eerstvolgende dagen etn nieuwe Chineesche anti-communistische re geering gevormd zal worden, die niets meer zal hebben uit te staan met de Kwomintang. De zetel dezer nieuwe regeering en hoofdstad van China zal waarschijnlijk Peiping worden. Om deze reden zouden alle militaire Japan sche acties aan de fronten in Noord-China tij delijk stopgezet worden, tot de politieke toe stand in Noord- en Midden-China opgehelderd zal zijn, waardoor de Japanners hopen ver der bloedvergieten te voorkomen. Naar uit Hankau van Chineesche zijde wordt Stoyadinowitsj, de minister van Buitenlandsche Zaken van Joegoslavië, Rom& WM Mussolini Mm.een.'atopte mtwwst Mmd&ê, verlaten gemeld, heeft de kort geleden aldaar aangeko men generaal Tsjoesjaliang verklaard, dat alle provincies in het Noord-Westen druk bezig zijn met de verdediging voor te bereiden. Hij deelde mede, dat sedert verscheidene dagen in Kokonor gemobiliseerd wordt en voegde hieraan toe, dat het meerendeel der „Mongoolsche banieren'' in Soei-joean zich plechtig verbonden heeft de Centrale Regeering te steunen. Generaal Ma- koengkwei, de gouverneur van Ningsjai, heeft verklaard, vastbesloten te zijn, de indringers te bestrijden. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek in een onderhoud met den Duitschen ambassadeur, Trautmann, die poogde bemiddelend op te treden, heeft verklaard, dat de chineesche vredesvoorwaarden waren: Ten eerste: onmiddellijk staken van de vijan delijkheden. Ten tweede: terugtrekken van de Japansche troepen uit China. Ten derde: China zal zich niet aansluiten bij het anti-kominternverdrag. Trautmann is in zijn poging niet geslaagd. PARIJS, 10 Dec. (Havas). Z. Em. Kar dinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, heeft heden in de „Salie des Ambassadeurs" te Parijs een voordracht gehouden over het onderwerp „De Kerk en de geestelijke vrij heid in den tegenwoordigen tijd." De Kardinaal begon met de leerstellingen, welke de wezenlijke persoonlijke rechten van den mensch ontkennen, te veroordeelen, en zet te uiteen, dat de Kerk in overeenstemming is met de vrije democratie. Zooals de H. Vader in zijn Encyclieken het communisme en de rassentheorie heeft veroor deeld, wil ook de Kardinaal op zuiver geeste lijk standpunt blijven staan, wanneer hij de hulp der groote, Katholieke Kerk aanbiedt aan de wereld, die in smarten een nieuwen toe stand gaat voortbrengen. Na de drie sociale perioden, welke de wereld heeft gekend, n.l. slavernij, dienstbaarheid en loondienst, moet de wereld de boeien verbreken, welke een deel der menschheid steeds het andere deel oplegt. Hiervan zijn de revoluties het gevolg. De Kerk heeft altijd de vervolging veroordeeld, van welke zijde deze ook kwam, en onder elk regiem heeft zij steeds het Evangelie onderwezen, waarin staat, dat alle menschen gelijk zijn, omdat zij kinderen van denzelfden Vader en erfgenamen van hetzelfde paradijs zijn. Sprekend over de betrekkingen tusschen individu en staat veroordeelde de Kardi naal de staatsverafgoding, die het individu vervolgt. In iedere politieke organisatie moet vóór alles de menschelijke waardig heid en de rechtmatige vrijheid van den mensch gewaarborgd zijn. De Kerk verzet zich tegen de leer, dat de mensch moet wor- den opgeslorpt in de collectiviteit, waarbij hij slechts een klein rad is in de groote staatsmachine. De rechten van den mensch en den burger mogen nooit vergeten worden; vergeten of min achten van deze rechten is de oorzaak van tegenspoed. Kardinaal Verdier besloot zijn toespraak met zijn hoorders te bezweren nooit het ideaal van de menschelijke persoonlijkheid op te offeren voor een nieuwe ideologie. Men mag niet ver geten, dat de staatsinstellingen steeds diena ren van de vrijheid moeten blijven. Frankrijk, de oudste dochter van de Kerk en door de eeuwen de bewaakster en de voorspreekster van de vrijheid der volkeren, moet zich zijn zen ding en geschiedenis herinneren. De Katholieke traditie is niet vereenig- baar met de leerstellingen, welke de rech ten van het individu vergeten en den staat, een klasse of het ras vergoddelijken. HELSINKI, 10 Dec. (A.N.P.). Nu de win ter weer is ingetreden en de hevige sneeuwval begonnen is, komen tallooze hongerige wolven uit Rusland naar de even over de grens gele gen Finsche dorpen toe. Zoo heeft een Finsche boer, die tijdens een sledetocht door het bosch door een troep wol ven werd aangevallen, zijn leven te danken aan een doos lucifers. Toen hij de wolven op zich toe zag komen, had de boer geen enkel ver dedigingsmiddel te zijner beschikking, totdat het hem te binnen schoot, dat hij een doos lucifers in zijn zak had. Eén voor één stak hij de lucifers aan en slaagde er zoodoende in de hongerige dieren op een afstand te houden, tot hij het naburige dorp bereikt had. De secretarissen-generaal der Italiaansche regeering Enrico Cerulli, Francesco Saverio Caroselli en Giuseppe Deodiace zijn onderschrt- denlijk benoemd tot plaatsvervangend gouver neur-generaal van Italiaansch Oost-Afrika, gou verneur van Somaliland en gouverneur van Erythrea. Bij Castlecary in Schotland is de Edinburgh Glasgow-Express op een stilstaanden trein in gereden. Kard. Verdier spreekt te Parijs over geestelijke vrijheid. De val van Nanking wordt binnen enkele dagen verwacht; volgens berichten uit Duitsche bron zou te Peiping een pro-Japansche regeering ge vormd worden. In het communiqué over de besprekingen tus schen Delbos en Antonescoe wordt er op gewe zen, dat Frankrijk en Roemenië trouw blijven aan de beginselen van den Volkenbond. De Fransche politie onderschept twee brieven waaruit zou blijken, dat een aanslag op Delbos werd voorbereid. Attlee verklaarde, dat, volgens hem, er nog geen einde te zien is aan de vijandelijkheden in Spanje. De Palestijnsche terroristen maken in de steden gebruik van bommen. Vrachtauto op onbewaakten overweg bij Akkrum door sneltrein gegrepen; een doode en een ern stig gewonde. De Tweede Kamer is begonnen met de bespre king van de Onderwijsbegrooting. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende verbetering der tertiaire wegen. Beurs van New York: Stemming verdeeld. Let eens op hoe handig sommigen langs andermans schouders naar bo ven klauteren! Ze kunnen het soms zoo vernuftig en zoo snel, juist om dat ze geen ballast hebben. Ze heb ben geen verleden, geen heden, geen hoofd met gedachten en wetenschap: ze hebben o zoo weinig dat hen tot bezinning noopt. Ze klauteren zoo maar en anderen moeten hen helpen om er boven op te komen. Ze komen er. Of ze zich handhaven? Och, voor een poosje weten ze zelfs op het hoogste punt het evenwicht behendig te bewaren. Zulke klauteraars zijn ook koorddansers, equilibristen. Maar handhaven kunnen zij zich niet. Slechts de wüszekeren die de kunde hebben om door eigen vermogen vor der te komen behoeven niet terug. Zij slechts handhaven zich. Laten we ons niet bedriegen en zulken niet verwarren met de klauteraars. PARAMARIBO, 10 Dee ember (Aneta). De koffie-crisis, welke het gevolg is van de recente groote prijsdalingen, heeft voor Suriname ern stige gevolgen. Verscheidene ondernemingen zijn reeds stilgelegd en alle endernemingen van de West-Indische cultuurbank zullen na den oogst gesloten worden. In kringen van belanghebbenden Is men van oordeel, dat de houding van het gouvernement teleurstellend moet warden genoemd en dat geen voldoende hulp wordt verschaft. Verwachting: Matige, tijdelijk toene- H mende wind uit Zuidelijke richtingen, toe- SE nemende bewolking, tijdelijk regen of sneeuw, des ochtends lichte vorst tot tem- peratuur om het vriespunt, zachter over- Verdere vooruitzichten: Wind ruimend tot West of Noord-West, regen- en sneeuwbuien, met bij de opklaringen tem- peratuur om het vriespunt. Geseind Vrijdag te 19.45 uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiH Stand op Zaterdag I uur vj Vorige stand 754 755.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1