NAVersckHJIiS 'T ROOKT t IS T WARM Laatste Nieuws FIRMA VAN BASTEN jifi v.Empelen De rede van Mussolini CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK HEERENKLEEDING STOOMEN ZONDAG 12 DECEMBER 1937 WONINGINRICHTING Car. Iloutstr. 155 - Haarlem - Telel. 11159 Tramhalte Proveniershuis Wij etaleeren heden een BIJZONDER MOOIE COLLECTIE KERST-GESCHEBfKEM Twee blijde menschen Gij, die geven zult, en de stille arme «et a°hten. „DIE JAHRESZEITEN" VAN DE R.K.O.V. Heden her-uitzending op gramofoon-platen GRAALNIEUWS AANRIJDING BURGERLIJKE STAND T. m. Dinsdag 14 DEC. JJtf °fo Korting BLOEMENDAAL Bloemen voor KERSTMIS? VELSEN ZAANDAM SCHOUWTJESLAAN 23 TELEFOON 10070 HAARLEM Telegram aan den Volkenbond BILJARTEN Vijfkamp SweeringTiedtke 4—6 Jhr. Mr. L. H. VAN LENNEP OVERLEDEN Vooraanstaande figuur TREKJES De twee dochters Gouvernementaal grapje KENAUPARK 26a TELEFOON 12644 STAD UWS Ï5r kwam een bedelaar aan de deur, die geld vroeg, om te kunnen overnachten. Set was op dien sneeuwavond, die voor de ar®en zoo verontrustend vroeg kwam en "oor de jeugd zoo kort duurde. De bedelaar "ertelde, dat hij nergens meer terecht kon eh er niets voor voelde om op een bank in het Bolwerk te slapen. Oc zei den man, dat hij toch naar het Leger des Heils kon gaan, of zich desnoods hij de politie kon aanmelden. Hy vloekte en ahtwoordde, dat men overal wat tegen hem had en hem tot zelfmoord dwong. Toen ik een nadere verklaring wenschte, trad hij met gebalde vuisten naar me toe en ^hreeuwde: Je geeft me dus niets? Dan Sal jij vannacht uit je warme bed gesleept; ^brden en ik zal er in kruipen! man kreeg nu inderdaad/niets en ik dacht meer aan zijn dreigement totdat ik in bed Warm onder de dekens zag ik het eigen- rdige wezen weer voor me staan en ik hoorde ■h weer zeggen: Dan zal jij vannacht uit je «hhe bed gesleept worden en ik zal er in ^ipen! t ®tel u eens voor, dat dit paardenmiddel werd t'sPhüof Art ollö TJrt AvlrtlrtWrtttrt °Ö1 held gepast op alle Haarlemmers, die weigeren een deel van hun bezit naar evenredig- (j,aan de armen te geven? Denkt U eens hat er in het holst van den nacht een man slaapkamer binnenkomt, u in nachtgewaad buiten sleept en u aan uw lot over laat, k?°hat ge blauwe handen en voeten van de hhe krijgt, armoe lijdt in den ergsten zin van woord, omdat ge daar staat zonder kleedfhg Zonder dekking. En dan daarbij te zien, dat hp^ene' hie u dit aandoet, in uw heerlijke bed ^schutting vindt tegen de December-tempera- ge zoudt het een ongehoorde schurken- eh, een schreeuwend onrecht vinden, ge 2°Udt de naastenliefde vertrapt en vernietigd Wchals ge alleen aan u zelf denkt Se ri.et goed hebt in uw staat en stand, doet hit den armen aan. ïnd»4 woord "arm" m°et ge goed begrijpen, schaad, er komen in ons land, God zij dank, Sew Bevallen voor van menschen, die den hon- goefl000 moeten sterven. Er wordt hier zeer «eer eezorgd voor de werkloozen, er wordt hier fVee* Sehaan door charitatieve vereenigingen het er is c®11 categorie van armen, die Ie „i?vaar' heel zwaar heeft te verantwoorden: stille armen. komen niet aan uw deuren met eischen en ^S'gementen, zü vechten tot het bittere einde een gang naar Maatschappelijk Hulpbe- zij willen niet weten, dat ze arm zijn, v«n r 26 hebben geen cent om te eten> de zolen W hun schoenen zijn gemillimeterd en de de- bestaan uit katoenen draden, zoodat ze Soed als geen warmte meer geven, ukje voor stukje hebben ze gebracht naar van Leening, waardevolle familie vet! Cn' die eens groote waarde hadden, wor- °Bci noohgedwongen in enkele guldens omgezet, ijj er tenminste weer een paar dagen brood buis zou zijn. beeft een huis! zeggen de menschen. Maat niet beeft Seen waarde, brengt de hypotheek VSfkn llet is cen ho°ge gunst, dat het nog niet is en de familie op straat staat, hieer beeft.... hij heeft.... hij heeft niets de eenige troost is het gezin, waarvan de vrouw wegkwijnt van zorgen en verdriet en waarvan de oudere kinderen nog niet eens ten- volle beseffen, hoe vader en moeder lijden on der de armoede, die zij niet willen bekennen, maar die verschrikkelijk en bijna ondraaglijk is. De stille arme komt niet met dreigementen, vraagt niet, vertrouwt op God, die hulp en uit komst zal brengen. Wij allen, die daartoe maar even in staat zijn, zullen met Kerstmis uitkomst bij de vele stille armen brengen. Begaat geen grof ver zuim tegenover de naastenliefde, doe geen on recht aan de armen, die recht hebben op een gedeelte van uw goed bestaan. Als gij ze zonder dekking en kleedfng in de koude laat staan, hebt ge er niet aan gedacht, hoe verschrikkelijk gij het zelf zoudt vinden, wanneer ge bij armoede door iedereen verlaten zou zijn. Naastenliefde in den Kersttijd! De Kerstdagen tot een feest maken voor twee menschen, hij die van u ontvangt en gij die hem spontaan gegeven hebt. Blijheid en nieuw vertrouwen voor de stille armen in den stillen heiligen nacht.... Giften voor de Stille Armen kunnen worden gestort op de Girorekening van de Nieuwe Haarlemsche Courant 5970 en op de girorekening van de Twentsche Bank 4000 met vermelding „Voor de Stille Armen". Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd by de Twentsche Bank gestort In opdracht van K. B. f 5.Z. P. f 5.A. E. T. K. f5.—, mr. W. G. D. B. f 10.—A. M. B. f 2.—, mevr. G. M. f 10—, J. F. B. f 2.50, M. A. D. f2.50. By ons Bureau N. M. B. S. f2.50. Het bestuur dezer vereeniging deelt ons me de, dat de K. R. O. eenige opnamen op gra- mofoonplaten heeft gemaakt van de uitvoering van „Die Jahreszeiten" op 26 November. De K.R.O. zal deze muziek uitzenden heden, Zon dagmorgen, te half twaalf. Tevens verzoekt men ons bekend te maken, dat Donderdag 30 December in Café-Restau rant Brinkmann, gelegenheid bestaat, zich als werkend lid der R.K. Oratorium-Vereeniging op te geven. Op 13 Dec. wordt Z. H. Exc. Mgr. Pizzardo tot Kardinaal benoemd en op 16 Dec. ontvangt Hij het Kardinaalspurper. Wij zullen op een van deze dagen van 1316 Dec. de H. M'is en H. Communie voor Z. H. Exc. opdragen. Is dit geen mooie intentie voor de Gulden Mis op 15 December, waarin wij tegelijk vragen om ze gen voor het grootsche werk van den Kardinaal: de Katholieke Actie? Agenda: Zondag 12 Dec. Spaarne: Gewone byeenkomst voor de jongere leidsters. Om 12 uur komen de .leden van de eeregarde in uni form op het Spaame. Om 8.15 „Om de Storm- lamp". Vrydagavond om 8.15 uur worden de leden van het ex-Graalhuis Emmastraat „hartelyk welkom" geheeten op de Leeghwaterstraat no. 4. Denken alle leden aan de charitatieve actie en aan den Kersttafelwedstrijd? Let goed op. Zaterdagmiddag voor 5 uur kun nen de kleedingstukken enz. in één of twee pakken met den cirkelnaam er op op het Spaar ne gebracht worden. Er hangt een lijst in de gang waar je moet zijn. Ook de benoodigdheden voor den Kersttafel wedstrijd mogen gebracht worden met den cir kelnaam er op. Zondag 19 Dec. van 35 bezichtiging van de Kersttafels. Een speciale jury zal de eereprijzen toekennen. Deze week is de opstelling van den kleinen Kerststal te zien (op de groene Suite). Omstreeks zeven uur is Zaterdagavond op de Leidsche Vaart naby de Emmabrug een aan- ry'ding gebeurd tusschen een luxe auto, komend van de Schouwtjesbrug en een melkwagen, komende van de Emmabrug naar het Emma- plein. De bestuurder van den auto zag den melk wagen niet, door het verschil in straatverlich ting ter plaatse. Het paard werd aan de knieën gewond en moest naar den stal worden ge bracht. De auto werd aan de voorzyde ernstig beschadigd. Van den melkwagen brak een der boomen. Geboren 8 December: M. W. v. Kesselv.d. Goes, dochter: lo December: M. BosMars, dochter; J. T. TroostPhilippo, zoon. Overleden 9 December: C. J. Mol, 76 jaar, Tulpenstraat; L. HogendoornHooghuijs, 86 jaar, Diederikstraat; 10 December; J. A. v.d. Aar, 81 jaar, Barendsestraat. Tijdelijk TARIEF A Qfï Volledig chem. reinigen iw» HEERENCOSTUUM netto Witte Kruis. De afdeeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" hield Vrydagavond een buitengewone ledenvergadering. De Voorzitter, dr. J. Th. Bornwater, sprak eenige waardeerende woorden over den overle den penningmeester, den heer S. P. Rynierse. Twintig jaar was hy lid geweest van de afdee ling, zei de voorzitter, en 20 jaar lang heeft hy op de meest correcte wyze de financiën van de afdeeling beheerd. Mede door zijn toewijding en zyn werken is de afdeeling gestadig gegroeid. En met recht mocht hy genoemd worden een steunpilaar van het Witte Kruis en van de wykverpleging. Niet licht zal hy door zyn mede bestuursleden vergeten worden en steeds zullen dezen met dankbaarheid aan zyn werk terug denken. Vervolgens werd voorgesteld de beide advi- seerendei bestuursleden, dr. H. D. G. A. Immink en L. van Essen te benoemen tot leden van het bestuur. De gewijzigde statuten openden daar toe thans de gelegenheid. Met algemeene stem men werd dit voorstel aangenomen. Eveneens werd met algemeene stemmen de heer F. J. A. Koelen gekozen tot lid van het bestuur (vacature S. P. Rijnierse). Na de ge- bruikeiyke rondvraag volgde sluiting. Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond vergadert „Tuinbouw en Plantkunde" in café Rusthoek. Aan de orde komen: Vaststelling begrooting 1938; benoeming kascommissie; idem 2 bestuurs leden (aftr. de heer P. W. Waller, die niet en de heer P. L. van Bueren, die wel herkiesbaar is); idem lid keuringscommissie; prysuitreiking voor prysvraag kleinbloemige chrysanten, enz. Maakt aan CARL v. EMPELEN „de bloemenspecialist", Uw wen- schen kenbaar; hij zorgt voor iets aparts enniet duur! Bloemenmagazijn BINNENWEG 18, Heemstede - Telef. 28080. Belangrijke grondruiling. De N.V. Bouw en Exploitatie Maatschappij „Bon Courage", gevestigd in deze gemeente, heeft zich ten be hoeve van de doortrekking van de Velserbroek- straat bereid verklaard: 1. aan de gemeente af te staan: a. om niet, eenige perceelen ter grootte van respectievelijk 3, 630 en 145 M2., benevens ge deelten, ter grootte van respectievelijk ongeveer 12 en ongeveer 102 M2.; b. tegen den prys van f 7.per M2., een ge deelte, ter grootte van ongeveer 96 M2., een en ander liggende aan en nabij de Hoofdstraat te Santpoort; 2. aan de gemeente te betalen, een bedrag van f 2000. 3. de verplichting op zich te nemen om den op een der perceelen staanden opstal te amoveeren, mits zij daartegenover van de gemeente ont vangt een gedeelte, ter grootte van ongeveer 1305 M2„ van het perceel, liggende aan de Vel- serbroekstraat, en de gemeente zich verbindt om enkele voorwaarden te voldoen. Wordt deze ruiling aangegaan, dan zal de gemeente hebben te zorgen voor rioleering en beharding van den voor straataanleg bestem den grond, alsmede voor aansluiting hiervan aan de bestaande rioleering en beharding. De kosten hiervan worden geraamd op f 2325. welke ten laste van het Grondbedrijf zullen ko men. Met het oog op de mogelijkheid van doortrek king van de Vèlserbroekstraat tot aan de Hoofdstraat achten B. en W. deze grondruiling van belang en de daarvoor gestelde condities aannemeiyk. zy stellen derhalve voor, daartoe te besluiten. Propaganda-avond Bijz. Vryw. Landstorm. Te Zaandam heeft Vrijdagavond in het gebouw voor Christelijke Belangen een zeer druk be zochte propaganda-feestvergadering plaats ge had van de aldaar gevestigde afdeeling van den B. V. L. De vergadering, die geleid werd door notaris G. van Holk, werd o.m. bijgewoond door over ste P. L. R. van der Drift, commandant van de stelling Amsterdam van den B. V. L., Dr. H. Vos, voorzitter van het Gewest, kapitein H. G. Smit en kapitein J. A. Nuyen Jr., propa gandist in de stelling van Amsterdam. Na een openingswoord van den voorzitter der plaatselijke commissie, den heer G. van Holk, heeft de heer Nuyen een korte propa- ganda-rede gehouden. Hoewel de tijden sedert 1918 Zich belangrijk gunstig hebben gewyzigd spr. wees daarbij met ingenomenheid op de veranderde houding der sociaal-democraten ten opzichte van de Defensiebegrooting kan toch nog steeds de landstormer niet gemist worden. Hij bracht hulde aan de Zaanstreek, waar de B. V. L. steeds paraat is geweest. Hierna had het afscheid plaats van den heer H. Russelman, die van de oprichting af als plaatselijk leider zijn r beste krachten aan de Zaansche afdeeling heeft gegeven, waardoor deze dérmate totbloei was gekomen, dat zy tot een der beste van het gewest behoort. Overste van der Drift, zoowel als de voorzit ter der afdeeling, en de heer Gerbr. Kruyver namens alle landstormers, uitte woorden van groote erkentelijkheid. Als waardeering voor de bewezen diensten werd hem een stoel aangebo den, benevens een afbeelding van het vaandel. Aan alle landstormers werd een reproductie aangeboden van het schildery van Willy Slui ter: „Alle Landstormers present." ft (Gedeeltelijk gecorrigeerd) In zyn rede tot het Romeinsche volk zeide Mussolini o.m. nog het volgende: „Het historische besluit, dat de Groote Raad by acclamatie heeft aangenomen en dat gij met uw geestdriftige kreten hebt ontvangen, kon niet langer worden uitgesteld. Wy hebben ge durende lange jaren de wereld een toonbeeld willen bieden van ongehoord geduld. Wij hadden niet de schandelijke poging tot economische wurging van het Italiaansche volk vergeten en zullen die niet vergeten. Maar som migen dachten, dat de Volkenbond op een ge geven oogenblik het gebaar van herstel, dat gemaakt moest worden, maken zou. De Volken bond heeft dit niet gedaan en heeft het niet willen doen. De goede voorriemens van sommige regeeringen vergaan, zoodra hun gedelegeerden in contact komen met het noodlottig milieu van het Geneefsche Sanhedrin, dat bestuurd wordt door verborgen krachten, die vijandig zijn aan ons Italië, aan onze revolutie. Kon onder deze omstandigheden onze aan wezigheid op den drempel van Genève nog ge duld worden? Het uur naderde, waarop een keuze gemaakt moest worden in het dilemma: er in of er uit. Er in? (De menigte schreeuwt: „Neen")Er uit? (De menigte roept: „Ja"). Vervolgens bestreed Mussolini, dat bui- tenlandsche invloeden pressie hadden uit geoefend op Italië's houding. Mussolini vervolgde Er is geen pressie geweest. Er kon geen pres sie zyn. Onze kameraden van de spil met Ber- ïyn en te Tokio hebben dat is de waarheid een volstrekte discretie in acht genomen. De uittreding van Italië uit den Volkenbond is een gebeurtenis van groote historische strekking, die de aandacht der wereld zal trekken en wel ker consequenties nog niet voorzien kunnen worden. Daarom zullen wy onze fundamenteele poli tieke richtlynen, die uitgaan naar samenwer king en vrede, niet opgeven. Wy hebben daar voor dezer dagen een schitterend bewijs ge geven door den vrede in de wateren van de Adriatische Zee vast te leggen. De dreigende stemmen, die zich van tijd tot tijd verheffen en die waarschynlyk nog meer naar voren zullen komen van den kant der kudden der groote democratieën, laten ons vol komen onverschillig. Na de zitting van den Grooten Fascistischen Raad heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, den secretaris-generaal van den Volkenbond ëen tèlegram gezonden, lui dende: „In vérband met de besluiten van den Grooten Raad van het fascisme, deel ik aan het secretariaat mede, dat op den datum van 11 December 1937 Italië uit den Volkenbond treedt." Onder groote belangstelling organiseerde de nog jonge biljartvereeniging „Royal" te Haar lem Zaterdagavond een vijfkamp tusschen den wereldkampioen vyfkamp 1936, Jan Sweering, en den wereldkampioen 1937, A. Tiedtke. De vijfkamp bestond uit 150 punten cadre 71/2, 50 punten over band, 20 punten drieban den en 200 punten libre. Tiedtke won drie onderdeelen, Sweering twee, zoodat Tiedtke den vijf kamp met 64 won. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Op 51-jarigen leeftyd is Zaterdagnacht te Amsterdam overleden jhr. mr. L. H. van Lennep, kamerheer i.b.d. van H. M. de j Is ongeveer 'n kwartier na middernacht. V|a, ®en der kleine winkelstraten loopt 'n heer, 0 gs he huizen.... zyn gang is onzeker °I a,01 de twee of hrie stappen moet zijn hand 111 hem aan 'n kozijn of gevel weer zoowat ehwicht brengen. (ticl?.0 sukkelt hij naar een nette woning, in 't q n van de straat. he muur, tusschen de twee ramen, zit tats keurige marmeren plaat met vergulde let- jj'.--- „Gezusters Welners. Modes". Srabbelt stuntelig naar 'n bos sleutels.... lij;, 'he't iets onverstaanbaarsvindt einde- j het sleutelgat en struikelt naar binnen he vestibule tast hij naar de licht-scha- r. wil 'n vloek uitstooten, omdat zijn tot drie maal misgrijpt in de gang is zachtjes 'n deur ge- er knipt 'n lichtje aan. Sta],ar staat 'n kleine, ineengedrongen ge- 0f ofrf'Is ze twintig, of jonger? Is ze dertig, f' Dat is moeilijk te schatten bij zoo'n geSroeid kind met 'n hooge rug en 'n jj been. gezichtje is gelig, wat ouwelijkmaar °§en zijn die van 'n kind. ttiltg trekt de vestibule-deur open.... er is 'n lift i er buigt v/at beschaamd het hoofd J'Jkt ie het meisje aan met 'n poging naar ^"ontschuldigend glimlachje aher...." trilt 'n dun stemmetje „Ga gauw mee naar boven.... Mia is naar 'n uitvoering en kan óók elk oogenblik thuis komenen als ze u weer ziet zoo.... u weet 't van de vorige keeren wat hebben we aan ongenoegen in huis Er prikt 'n drift-herinnering door de bene velde hersens van de dronken vaderEven- rukt het slappe lijf zich rechter vlamt iets in de suffe oogen. Dan zegt ie byna schreeu wend: „Ze moet 't hart niet hebben, dat ze...." „Stil, vaderstilde buren angstigt het stemmetje weeren de mis maakte dochter pakt hem zacht by 'n arm.... tracht hem mee te krijgen naar binnen Koppig trekt hij de arm wegde gedachte aan de andere heeft hem opstandig gemaakt „En nou.... nou wacht ik expres, tot dat trotsche mirakel thuisthuis komt, zie je en als ze wéér begint te schelden.... net als toen „Niet doen, vaderer is al zoo dikwels kwestieen heeft Mia wel heelemaal onge lijk? O, jaik weet 't welze zegt 't leelijker dan ze 't hóórt te zeggenWaarooh kan 't niet anders worden, vadertje Hy wil weer driftig antwoordenmaar kijkt nu pal in die zachte oogen En wordt nu sentimenteelslaat zyn arm om haar heen en zeurt huilerig: „Jy bent 'n goed kind, Anniejij bent altijd goed voor je vaderjij zal je ouwe vader niet afsnau wen.... ik heb altyd 'n'n zwak voor jou gehad, omdat jeomdat je Hier stokt zyn stemschichtig kykt ie naar 't stakkerige figuurtjelaat zich zon der protest naar de kamer brengen.... Annie helpt hem z'n jas uittrekkenstrikt zijn das lostrekt zijn schoenen uit en zal hem naar zyn kamer helpen Dan tikt er 'n sleutel in de voordeurin de gang haastige stappen.... en Mia staat in de deur-opening van de huiskamer.... Ze let niet op de smeekende oogen van haar zuster.. ziet alleen de vader, die overeind wankelt en haar lodderig aankijkt. De kleur trekt weg uit haar gelaat.... haar mond trilt'n paar lange secondenDan bestryken haar fonkelende oogen de beschon ken vader, van boven naar benedenen ze zegt maar één woordbah!" 'n Schok bij de twee anderen.. De man knijpt z'n vuisten, doet dreigend één stap. Nu komt Mia héél dicht bij hem en schreeuwt nog eens vlak in z'n gezicht: „Bah! Bah!" Dan draait ze zich om en kwakt de deur achter zich dicht. De twee staan eenige oogenblikken als ver suft. Dan wil de man in woede-uitbarsting zyn dochter achternamaar weer kykt ie in de twee oogenen ziet er iets in, dat hem to taal ontwapent. Annie brengt hem naar zijn slaapkamer.... komt terugblyft luisteren tot ze hem in bed hoort vallenen gaat naar haar eigen kamertje. 'n Tien minuten later komt ze op haar kou sen terugopent heel stil zijn deurlegt voorzichtig de dekens goed en gaat éven stil weer weg.... Mia stond veel vroeger op dan gewoonlyk.... ontbeet alleen en ging toen naar 't atelier. Toen vader beneden kwam, witjes en huive rig, was Annie opgewekt en hartelyk als al tyd Hy zag haar bezig bij dé theetafel en het dressoiren trachtte iets weg te slikken durfde niet vragen waar Mia bleef.... begon traag z'n broodje te kauwen. Na 'n paar hapjes schoof ie z'n bord weg.... zat te staren.... Annie zette het bordje op de goede plaats terug en zei lachend: „Kom, kom.... geen kunstjes, vadertje.... u mag wel opschieten, 't is half negen." Ze schonk hem nog 'n kop thee inbegon zacht te zingen Met 'n ruk stond ie op.... schudde „nee" toen ze naar z'n bordje keekschurkte zich in z'n jas.... wou heengaan met 'n „dag kind"maar ze kwam vlug naar hem toe en gaf hem de zoen van iedere ochtend Hy nam haar hoofd tusschen zijn handen wou iets zeggenmaar z'n mond scheen niet open te willen.... Even later sloeg de voordeur achter hem dichten hij ging naar z'n be trekking met 't gevoel 'n schoft te zijnJa, natuurlijk, daar had je 't- weer't ouwe liedje na zoo'n verknoeide avondHij lachte bleekjes om al de goede voornemens, die er al geweest warenhij was 'n lammeling, die zich nooit langer dan 'n paar weken goed kon houden.... bah! Met 'n schok stond ie stil.... zag weer de vernietigende blik van Miadie hem vannacht pal in z'n gezicht'n Drift- vlamming raasde in hem open hij wou terug gaan.voelde 'n ziedende drang, om 'n scène te maken en z'n dochter te vragen.... met de vuist op tafel, wie de baas wasMaar nu zag ie de blauwe oogen van Annie.... en kalmeerde.... liep door.... vond toen weer, dat ze geiyk had en hy niet beter verdiende.. Beroerd, dat ze 't toevallig weer had meege maaktdat gaf weer dagen van zwijgende maaltijden en elkaar ontwyken.... en die stumperd van 'n Annie moest dan weer van alles prakkizeeren om de verhouding wat dra- gelyker te maken.... Ja, jadragelijk.... want heelemaal in goeie harmonie was 't na moeder's dood nog nooit geweest.... Die slag had alles 'n knauw gegevenen van hem 'n slappeling gemaaktMoeder wist altijd al les weer zoo handig in orde te maken en Mia's karakter zoo veel mogelijk in de goede richting te leidenDat gezinsleven kwam nooit meer terug.... Lusteloos stapte hy 't kantoor binnen. Annie had al 'n paar weken lang in de gaten, dat er met vader iets was, waarmee hij niet voor den dag durfde te komen. Op 'n avond, dat Mia naar haar vriendin was, haalde Annie het hooge woord er uit.... Hy had z'n ontslag gekregen.... Vertelde er niet by, dat de directie had gezinspeeld op z'n „minder correcte" levenswandel, die de belan gen van de firma zou kunnen schadenen die ook invloed kreeg op z'n werk Annie voelde dat zooiets er achter zat maar zei er geen woord van.... Sprak hem alleen moed in.... De mode-zaak ging geluk kig nog goeden mogelyk kon ie hier of daar wat boekhoudwerk zien te krygen van winkels.... „Maar.... Mia?" „O, die zal ik wel inlichten.... in 't begin zal ze wel mopperenmaar zich er tenslotte toch in moeten schikken.... Maar Mia nam dat zoo maar niet.... Ze ging op onderzoek uit en kwam aan de weet, wat vader had verzwegen.... Met opgestoken zeilen kwam ze thuis en zei rondweg dat ze er voor bedankte, te werken voor 'n vader, die door z'n eigen schuld z'n baan had verloren. Dan moest de boel maar uit elkaar.... 't hing 'r toch al lang de keel uit.... ze had de meisjes van 't atelier al tweemaal betrapt op 'n f luister-gesprek over „hem".... en daar moest ze dan kalm bij blijven, om geen nieuwe stof tot pratery te geven.... 'tWerd een scène, waarmee Annie zich nu ook dapper bemoeide en 't voor vader opnam. 'nPaar weken later had Mia haar aandeel in de zaak opgenomen.... en ging in betrek- Niemand zal durven beweren, dat het Haar lemsche provinciehuis ook maar één procent aan deftigheid tekort komt. Alles ademt er een passenden geest, die ongetwyfeld is biyven han gen na het vertrek van de koninklijke familie, die daar nog pas tientallen jaren geleden in ruischende zyde en met juweelen beladen ovei dezelfde vloeren schreed, waarop nu de Staten leden eenige dagen per jaar hun zekere voeten neerplanten. Deftig zijn de marmeren trappen met de cen timeters dikke loopers, deftig zijn de boden in hun zwarte pakken en onderscheidingsteekenen in een ovalen glazen kokertje, deftig zyn de op rijlanen en de auto's, die er voor parkeeren. In de uitgestrekte tuinen staan levensgroote beel den, met verfynde étalage-standen. Ze zyn niet op sneeuw en vorst berekend, maar men zegt, dat de boden hun een kleedje aantrekken, als de thermometer beneden de vijftig graden zakt. Deftig is de gekleede jas van den Commissaris der Koningin en van den griffier, als de Staten vergaderen. Deftig zijn de glaasjes en de kop pen, door het provincie-wapen, dat er in ge grift of gebakken is. Deftig zyn de nijdig-tikkende stoeltjesklok- ken in de wachtkamers; deftig is al het per soneel, ondanks nieuwe salariskortingen, die niet ongedaan werden gemaakt. In dit deftige milieu is een hopeloos com- promitteerende ongerechtigheid ontdekt. Zelfs een koninkiyk paleis, zelfs een gouver- nementale griffie heeft zekere kleine verbiyf- plaatsen, die gemeubileerd zyn met een wasch- bak, een glazen zeep-turbine, een kraakhelderen handdoek, een rol zacht papier eneen in genieus apparaat, dat men naar links en rechts kan draaien, waardoor de woorden „vry of „bezet" te lezen zijn. O, er is niets op deze kleine verblijfplaatsen in het zoo groote paleis aan te merken. De be tegelde wanden zijn vlekkeloos, de marmeren vloeren glimmen van genoegen. Maar toch, ook daar is decorum op te houden. En luistert nu toe, wat een of ander jong ambtenaartje zich veroorloofdeVerontreinigingen komen niet te pas, zeker niet in een gouvernementaal ge bouw met historische waarde. Toch moeten ze zijn voorgekomen, want op de deuren van reeds eerder genoemde kleine verblijfplaatsen is een keurige kaart gehangen, waarop het volgende niet minder keurig getypt is: Gelet op terzake ingekomen klachten wordt aan de ambtenaren met aandrang verzocht deze plaats niet te verontreinigen. Het is keurige taal, ze is zelfs ambteiyk, ge let op den aanhef. Maar er wordt in he. gou- vemementale gebouw thans yverig gezocht naar den snoodaard, die op keurige kaarten de woor den „met aandrang" tusschen haakjes gezet heeft. Waar gaat de wereld toch naar toe? Zelfs de deftigste en keurigste statenleden, die het grapje hoorden, lachten hardop en wie er niet voor uit durfde te komen, kreeg plotseling aan drang om zyn neus te snuitenalleen de beelden buiten in de sneeuw verroerden geen spier, geen wonder als de boden vergeten een simpele bedekking te brengen. ACHILLES Koningin en firmant van de firma van Eeghen en Co. te Amsterdam. Louis Henry van Lennep werd op 22 Februari 1886 te Apeldoorn geboren. Hy bezocht de han delsschool te Amsterdam en studeerde te Leiden, waar hij in 1909 promoveerde. Behalve lid van de firma van Eeghen en Co. te Amsterdam was de overledene commissaris van tal van maatschappyen, o.a. van denNeder- landschen Lloyd, de Intern. Tobis My., het Tobis Tonbild Syndikat, de firma H. Oyens en Zn., enz. Hy was voorzitter van het bestuur van de Kweekschool voor de Zeevaart, voorzitter van het College van Commissarissen van het Vader- landsche Fonds ter aanmoediging van 's Lands Zeedienst, curator van het Nederlandsch Econo misch Instituut, lid van den Raad van Beheer van de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam en lid van de commissie van toezicljt van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. De overledene was verder bestuurslid van Artis en ouderling van de Ned. Hervormde Ge meente. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot is bepaald op Dinsdag 14 December des middags twaalf uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam. Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 king by 'n groot mode-magazyn.... woonde al bij haar vriendin Annie moest nu alleen de zaak drijven en 't huishouden doen.... maar sloeg zich er flink door.... De meisjes van 't atelier hielpen haar wat ze kondenhadden met haar te doen.. Dat ging 'n jaar goed. Toen werd vader erg ziekDat waren bange en moeiiyke dagen en nachten voor de dochter, die geen vreemde hulp by het ziekbed duldde. Welners kwam weer op de been.... maar als 'n vermagerd, gebogen ventje, waar alle fut uit was. De eerste de beste zonnige dag zag men va der en dochter gearmd naar buiten komen voor 'n wandeling. De menschen schrokken van bei den. en sommigen vroegen, wie er nou eigen lijk ziek was geweest. Welners leunde zwaar op Annie's armdreigde nu en dan te struike len.... Na 'n goed kwartier was *t meisje dood op.... en of 't zoo wezen moest.... zoo kwam Mia hen tegen.... Ze moest 'n schreeuw terug duwen.... dacht 'n oogenblik dat daar de schimmen hepen van haar vader en zuster.... van de ziekte had ze heel weinig notitie genomen.... Er kwam 'n brok in haar keelmaar ergens anders brak iets.... Ze nam de andere arm van vader.... kon geen woord zeggen.... de twee anderen evenmin. Toen ze by het huis waren, keek Mia naar 't marmeren bord: „Gezusters Welners Mo des." En zei: „Goed, dat je dat nog niet hebt laten veranderen En Annie zei: „Hoort u 't vaderheb ik niet altyd gezegd, dat 't zoo niet zou blyven?" G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3