Japansche aanval op oorlogsbodems Bloedige gevechten om bezit van Nanking het Amerikaansche kanonneerboot bij Nanking gebombardeerd en tot zinken gebracht Britsche schepen viermaal beschoten Delbos enthousiast ontvangen Madrid onder vuur Het nieuws van heden Toestand van den Prins „EEN TE BETREUREN INCIDENT" EEN STRIJD ZONDER WEERGA" DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13R66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Ajenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM MAANDAG 13 DECEMBER 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20917 Vice-admiraal Hasegawa biedt den Amerikaanschen bevel hebber zijn verontschul digingen aan Verontwaardiging in de Britsche pers Een vergissing! Negentien dooden op de Panay De Japansche lezing Reactie te Londen Op wanhopige wijze probeeren de Japanners den Purperen Berg te veroveren Intusschen viert Tokio Nankings val Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| 1 Stormwaarschuwingsdienst - - De veerboot „Preussen", die de verbinding DuitschlandZweden onderhoudt, is tijdens een sneeuwstorm op Rügen aan den grond géloopen. De machinekamer maakte water. De. redding van het Personeel. Peiping de nieuwe hoofdstad? Het huwelijk van den Griekschen kroonprins Op 9 Januari zal het met groote plechtigheid te Athene worden gesloten De verdwijning der Robinsons Cor dell Hull eischt van de Sovjets zoo spoedig mogelijk vol ledige gegevens Iersch schip vergaan Minstens 60.000 menschen bejube len te Belgrado de democratie en Frankrijk Betoogingen leiden tot incidenten Regeering van Uruguay opent handelsbetrekkingen met generaal Franco Een Arabier vermoord De terreur in Palestina herleeft weer China roept gezant te Rome terug 23 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Rust blijft nog geboden DE LONQUEVILLE OVERLEDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 13 December (Reu ter). Naar verluidt hebben Japan sche vliegtuigen de Amerikaansche kanonneerboot Panay tusschen Nan- king en Woehoe tot zinken gebracht. Het schip lag voor anker op onge veer 28 myl boven Nanking. De Panay was opgestoomd teneinde even tueel vallende granaten te kunnen ontwijken. Hoeveel personen daarbij zijn omgekomen is nog niet bekend. Een tweede kanonneerboot der Vereenigde Staten spoedt zich naar de plaats van het ongeluk. Naar vernomen wordt, zijn 55 overlevenden Van de Panay er in geslaagd de kust te be reiken. Eenigen van hen zijn zwaar gewond. Volgens de tot nog toe ingekomen berichten bevonden zich aan boord van het schip o.m. twee secretarissen van de Amerikaansche am bassade te Nanking. Tot de overlevenden behoort ook de bevel hebber van de Panay, Hughes, die evenwel een der beenen heeft gebroken. Vroeg in den ochtend was de Panay reeds door een vuurlijn van Japansche schepen ge- Varen, terwijl het schip vluchtelingen uit Nan king opnam. Het Britsche oorlogsschip Bee en twee Ame rikaansche schepen spoedden zich naar de plaats van het ongeluk. De regeering der Vereenigde Staten zal on middellijk een nauwkeurig onderzoek doen in stellen. Een tankboot van de Standard Oil Company is volgens te Washington ontvangen berichten eveneens tot zinken gebracht. President Roosevelt heeft aan de Departe menten van Marine en van Binnenlandsche Za ken verzocht hem op de hoogte te houden van alle gebeurtenissen met betrekking tot het doen zinken van de Panay. Bovendien hebben de Japanners Zondag tot vier malen toe in de Chineesche wate ren Britsche schepen aangevallen. De eerste aanval geschiedde 's morgens bij Woehoe, toen Japansche batterijen en mitrail leurs vuur gaven op de Britsche kanonneer boot Lady Bird. Eén schepeling werd gedood en een officier, Zoomede een marinier gewond. Aan boord van de Lady Bird bevonden zich een Britsche con sul en dé Britsche militaire attaché. Japansche batterijen hebben eveneens vuur ■Begeven op de Britsche kanonneerboot Bee, Welke bodem evenwel niet getroffen werd. Voorts werd de Britsche sleepboot „Tsingtah" beschoten. Des namiddags hebben de Japanners drie luchtaanvallen ondernomen op een groep Brit sche schepen, die zich benedenstrooms van Nanking bevonden. Tot deze schepen behoorden de kanonneer- booten Scarm en Cricket, die het vuur uit machinegeweren en luchtweergeschut beant woordden. Aan Britsche zijde was daarbij geen enkel slachtoffer te betreuren. De admiraliteit, het ministerie van Buiten- landsche Zaken en de Britsche admiraliteit Little zijn in kennis gesteld van deze aanval len. Admiraal Little is thans van Nanking op Weg naar Hongkong. Hij maakt de reis aan boord van de Falmouth. Bij de Japansche militaire autoriteiten zijn stappen gedaan. Een Japansch hoofdofficier te Woehoe heeft de Britsche autoriteiten ervan in kennis ge steld, dat hij order had ontvangen op alle zich op de Jangtse bevindende schepen te vuren, boewei hij moest toegeven, dat het vuren op de Britsche kanonneerbooten een „vergissing" was. Deze beschieting van Britsche oorlogsschepen heeft in diplomatieke kringen te Londen een zeer pijnlijken indruk gemaakt. De regeering heeft slechts een kort verslag ontvangen van de Britsche plaatselijke autori teiten, dat de telegrammen der persagent schappen bevestigt. Officieele kringen zijn in afwachting van vollediger inlichtingen. Zij willen zich vóór de ontvangst dezer berichten niet uitlaten over de gevolgen, welke aan deze incidenten moe ten worden gegeven. Het is evenwel niet buitengesloten, dat de Britsche regeering te Tokio tegen een herha ling van dergelijke incidenten zal protesteeren. Nader wordt gemeld, dat niet één petroleum- tankschip op de Jangtse tot zinken is gebracht, doch drie, ni. de Meiping, de Meihsia en de Meian. Aan boord van de Amerikaansche torpedo- doboot Panay bevonden zich twee en zeventig personen. Naar verluidt zijn hiervan negen tien om het leven gekomen. Dit aantal wordt evenwel niet officieel bevestigd. In een communiqué van de Japansche marine leiding wordt gemeld, dat maatregelen worden genomen vice-admiraal Hasagawa de volledige verantwoordelijkheid voor het incident van de Panay op zich te doen nemen. Het incident wordt „buitengewoon ongelukkig en ten zeerste te betreuren" genoemd. Verder wordt in het communiqué verklaard, dat de Japansche legerleiding berichten had ontvangen over het vluchten van de Chineesche troepen uit Nanking per stoomschip. De marine-luchtmacht kreeg toen opdracht deze schepen te achtervolgen en te bombardee ren. De drie tankschepen van de Standard Oil werden bij vergissing voor Chineesche schepen aangezien en gebombardeerd. Tijdens deze ope ratie is ook de Panay, die naast deze schepen lag, getroffen, zoodat het schip is gezonken. De bevelhebber van de Japansche marine in China, vice-admiraal Hasegawa, is in een pinas van het vlaggeschip Izoemo naar het ongeveer een halve mijl verder liggende Amerikaansche vlaggeschip Augusta gekomen om den Ameri kaanschen bevelhebber, Yarnell, zijn veront schuldigingen aan te bieden inzake het incident met de Panay. De Japansche ambassadeur te Sjanghai, Kawagoe, heeft den Amerikaanschen ambas sadeur te Hankau, Johnson, telegrafisch ver ontschuldigingen van de Japansche regeering inzake het tot zinken brengen van de Panay en drie taknschepen aangeboden. De Britsche pers is zeer verontwaardigd over de incidenten. De Daily Telegraph kan niet ge- looven, dat hier opzet van de Japansche regee ring in het spel is, temeer aangezien op het oogenblik baron Isjii te Londen is om Engeland te overtuigen van de goede zaak van Japan. Het blad uit de voor de Japansche legerleiding weinig vleiende veronderstelling dat de plaat selijke commandanten door een paniek zijn ge grepen, zooals de Russische Oostzeevloot in 1904. De News Chronicle verzet zich tegen de ge duldige houding van Engeland. Het blad ver langt, dat schadeloosstelling van Tokio zal worden geëischt, terwijl de Daily Express ver langt, dat Engeland, dat aan de zeerooverjj in het Westen een eind heeft gemaakt, ook in het Oosten hieraan een einde zal maken. Stoyadinowitsjde eerste minister van Joego-Slavië, is te Belgrado teruggekeerd. Voor zijn vertrek uit Rome bracht de premier een bezoek aan de Academie voor lichamelijke opvoedingVergezeld van Mussolini inspecteert hij de eerewacht TOKIO, 13 Dec. Reuter meldt uit Tokio, dat bloedige gevechten om het bezit van Nanking voortduren. De Japansche corres pondenten noemden den strijd zonder weer ga in de geschiedenis. De Japansche troepen hebben op wanhopige wijze geprobeerd hun positie te verbeteren en de sterke stellin gen der Chineezen bij het mausoleum van Soen Yat Sen op den Purperen Berg te veroveren. De Japansche luchtmacht zet het bombardement voort. De Japanners zouden de Jangtse zijn overgestoken en zich op weg naar Poekau bevinden. Zondagmiddag hebben de Japanners, den hevigen tegenaanvallen der Chineezen ten spijt, gedeelten van den Zuidelijken stadsmuur van Nanking in bezit genomen. In het stadsdeel bij de Zuidelijke Poort is het tot bloedige straatgevechten gekomen. De Japansche troepen, die gistermiddag poog den de Zuiderpoort van Nanking te veroveren, zijn er tegen den avond in geslaagd het ge- heele Zuidelijk deel van de vestingwerken in hun macht te krijgen. Hoogste barometerstand 766.8 Vardö. =j Laagste barometerstand 736.0 Holyhead. 1 VERWACHTING: Stormachtige tot 1 krachtige zuidelijke tot westelijken wind, p H betrokken tot zwaar bewolkt met regen- 2 S buien, aanvankelijk zachter. Zon op v.m. 8.01 onder n.m. 3.47 uur. S p Licht op n.m. 4,17. Maan op n.m. 13.48 onder v.m. 3.18. Volle Maan 17 Dec. p j§ Geseind van De Bilt vanochtend 8.35 p p uur aan alle posten: „Wordt verwacht p storm uit het Zuidwesten." j=j De Japansche luchtmacht heeft de sterren wacht op den Purperen Berg vernield. Verder wordt gemeld, dat een flotille Japan sche riviervaartuigen de versperringen, welke de Chineezen in de rivier hadden gelegd, heeft doorbroken en de Chineesche batterijen, welke de stad aan de rivierzijde verdedigen, onder vuur heeft genomen. De Japansche voorhoede, welke naar den Noordelijken oever van de Jangtse-is overgesto ken, is in den avond te Poekau, aan de overzijde van Nanking aangekomen. Deze troepen willen den Chineezen den terugtocht afsnijden. Terwijl om Nanking nog verwoed gestre den wordt, is te Tokio Zondagmiddag een reusachtige optocht, voorafgegaan door duizend muzikanten, door de stad getrok ken ter viering van de overwinning te Nan king. Hoewel de autoriteiten tot matiging aanmanen, worden de feesten voortgezet. De officieele feestelijkheden zijn echter uit gesteld. Uit half-officieele Japansche bron te Peiping wordt verklaard, dat zoodra de val van Nan king officieel zal worden medegedeeld, te Peiping een regionale regeering zal worden in gesteld. Uit welke personen deze regeering zal zijn samengesteld, wordt nog geheim gehouden. Intusschen heeft de commissie voor de hand having van den vrede de straten versierd met het oog op den a„s. val van Nanking. Schoolkinderen hebben de aanzegging gekre gen, dat, indien zy de officieele feesten niet zullen bijwonen, daaruit zal worden opgemaakt, dat hun ouders communisten zyn. ATHENE, 13 Dec. (Havas). De Grieksche bladen melden, dat het huweiyk tusschen kroonprins Paul en prinses Frederika van Hannover op 9 Januari met groote plechtig heid in de Grieksch-orthodoxe kathedraal van Athene zal worden gesloten. Alle leden der Koninklijke familie, familie leden van de prinses en talrijke buitenlandsche vorsteiyke personen zullen daarbij aanwezig zijn. Kroonprins Paul zal 20 December vertrekken om op 6 Januari met zün bruid te Athene te rug te zijn. Getuigen zullen zijn prins Georges van Griekenland, prins Michael van Roemenië en prins Philips zoon van Prins Andreas van Griekenland. In het koninklijk paleis zal het huwelijk volgens protestantsche zede voltrokken worden. WASHINGTON, 13 Dec. (A.NJ?.) De Ameri kaansche regeering is er, ondanks alle pogingen, welke door de ambassade te Moskou in het werk zijn gesteld, niet in geslaagd, officieele inlich tingen te verkrijgen omtrent de verdwöning van den Amerikaanschen schrijver Donald Robin son en diens echtgenoote. Daar te Moskou op alle verzoeken om inlich tingen ontwijkend werd geantwoord, heeft mi nister Cordell Huil Zaterdagavond den Sovjet- Russischen ambassadeur op het Staatsdeparte- ment ontboden, en geëischt, dat zoo spoedig mo gelijk alles wordt gedaan om volledige gegevens te verkrygen omtrent de verblyfplaats der Ro binsons. LONDEN, 12 Dec. (Havas). Gisteravond is ter hoogte van Baly Copeland het te Belfast thuis behoorende ss. Annagher vergaan. Van de uit elf personen bestaande beman ning zou er slechts één gered zyn. Vijf lijken zyn aangespoeld. BELGRADO, 12 December (Havas) De Fransche Minister van Buitenlandsche Za ken Delbos is hedenmorgen te Belgrado aangekomen. By aankomst van den trein werd hij o.a. verwelkomd door den Joego- Slavischen premier Stoyadinowitsj, met wien hy daarop de eere-compagnie inspecteerde. Na een korte receptie in de salons van het station begaf Delbos zich naar de Fransche le gatie. Toen hij het station verliet werd hy toe gejuicht door een menigte van minstens 60.000 menschen, die zich voor het station en langs den weg, dien de auto van den Minister moest volgen, had opgesteld. Velen riepen „Leve Frankrijk", terwü'l ook tal van doeken werden gezien met de woor den: „Leve het democratische Frankryk", „Leve de democratie," en „Leve het bond genootschap met het democratische Frank rijk". De betooging ten gunste van Frankryk nam weldra een politiek karakter aan. Een groep studenten en meisjes, die op de eerste ry stonden, liet in het Fransch de Mar seillaise hooren. De afzetting werd verbroken en de menigte trachtte een optocht te formee- ren. Politie drong de betoogers naar het trottoir terug, doch eenige duizenden studenten wisten niettemin de omgeving van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te bereiken, waar zy door bereden politie met de blanke sabel werden uit eengedreven. Den geheelen morgen heerschte in de stad een opgewonden stemming. Herhaaldelijk kwam 't, voornamelijk van de zyde van studen ten, onder den kreet „Leve Frankryk" tot be toogingen, waarop de politie ingreep en nieuwe vechtpartijen ontstonden, zoo o.a. voor het huis van afgevaardigden. Uit latere berichten biykt, dat de betoogingen iemand het leven hebben gekost, terwyi ver scheidene personen gewond zyn. Slechts twee arrestaties zyn gehandhaafd. MADRID, 13 December. (Havas). Om half acht Zondagavond heeft de rechtsche artil lerie het bombardement op de hoofdstad hervat. Een tiental projectielen is terecht gekomen in de binnenstad, voornamelijk op de Gran Via. De vertegenwoordigers van Havas werden te gen den grond geslagen toen op 20 meter af stand van de plaats, waar zy zich bevonden, een bom ontplofte. Volgens een officieel communiqué van het ministerie van Luchtvaart te Barcelona, hebben drie rechtsche vliegtuigen Zaterdag Barcelona gebombardeerd, waarby vier personen gewond werden. In een communiqué van de kanselarij van Uruguay wordt mededeeling gedaan van de in stelling van handelsbetrekkingen met de regee ring te Burgos en de regeling van den consu- lairen dienst in de door Franco bezette Spaan- sche gebieden. t HAIFA, 12 Dec. (Havas) Gisteren heb ben terroristen Sjeik Mohammed Halib ver moord en verscheidene personen gewond. Voorts hebben wederom overvallen op auto mobielen plaats gevonden. Een jonge jood, die op zyn fiets reed, werd vanavond in Jeruzalem uit een hinderlaag be schoten. De aanvallers hadden zich in een greppel verborgen. HANKAU, 12 Dec. De Centrale Chineesche regeering heeft haar ambassadeur te Rome te ruggeroepen. Men meent te weten, dat de Ita- liaansche regeering lang geleden om deze te rugroeping die geen verband zou houden met de tegenwoordige politiek van Italië ten aanzien van de problemen in het Verre Oos ten had gevraagd. Het zesde legioen der U.niversiteits-militie heeft te Rome nieuwe vaandels gekregen. De feestelijke uitreiking In het Geheim Consistorie van hedenmorgen werden door den H. Vader vüf kardinalen ge creëerd. Japanners brengen een Amerikaansche kanon neerboot tot zinken; vier Japansche aanval len op Britsche schepen. De regeering van Uruguay opent handelsbetrek kingen met de rechtsche Spaansche regeering te Burgos. Delbos enthousiast te Belgrado ontvangen; en kele incidenten deden zich voor. De toestand van Prins Bernhard blijft vooruit gaan. Hoofdwond is genezen. De werking van den Tjerimai neemt in hevig heid toe. De Pelikaan had motorstoring, Reiger brengt de passagiers verder. Het Haagsche gerechtsh^i heeft het verzoek om invrijhedstelling van den gegijzelden jour nalist afgewezen. Aljcchiu wint de 28e partij van de match om het wereldkampioenschap schaken. Oostelijk K. N. V. B.-elftal verliest te Nijmegen met 21 van Reading F. C. De Deensche zwemster Ragshild Hveger vestigt drie nieuwe wereldrecords. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekt ons hedenmiddag het volgende communiqué. Sinds het laatste communiqué is uit gegeven, is de verbetering van den toestand van Prins Bernhard geleide lijk voortgeschreden. Niettemin blijft rust nog geboden. De hoofdwond is genezen. De toestand van hofjager Spek biyft gunstig. De operatiewond is goed genezen en er is reeds een begin van bewegingsmogeiykheid in de knie. De gepensionneerde Belgische luitenant-ge neraal De Longueville is op den leeftyd van 70 jaar overleden. In 1914 was De Longueville chef van het kabinet van Minister De Brocqueville; in 1926 werd hij benoemd tot chef van den generalen staf van het Belgische leger. INi IV v m m 111111 11III 11 I Ji i/yl Stand op Maandag 1 uur n.m. 748.6 Vorige stand 747.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1