WEK DE GAL IN UW LEVER OP We luisteren naar Hoofdstad bij het blijde gebeuren Da-t is nog eens attent FINANCIEN MIVA krachtig MISSIE machtig De panfjavm" De Jeugdher bergen Dagfilm MAANDAG 13 DECEMBER 1937 Herauten zullen op de pleinen der stad de geboorte bekend maken Groote demonstratie op den Dam ACTIE TOT BEHOUD VAN HET ZEEUWSCHE COSTUUM Commissaris der Koningin in die provincie beschermheer Ned. federatie van harmonie- en fanfare gezelschappen De positie van de wijkverpleegster Jaar vergadering Zuid-Holl. Bond van het Wit-Gele Kruis P. M. GEUBBELS Het schrijven van Mevrouw A. KellenaersDamereau MONUMENTENZORG De inschakeling van het Werkfonds Noodtoestand in de schoenindustrie PENSIOENFONDS VOOR DE SPOORWEGAMBTENAREN Ongedekt saldo vastgesteld op 309.136.726 Militaire plechtigheid Academische examens Vijf landgoederen opengesteld Dinsdag 14 December 12iM Spertijd en vaststelling van vestigingseischen gevraagd De Tjerimai Het gerommel neemt in hevigheid toe VOOR HET BEHOUD VAN DEN IMBOSCH Nog f 15.000.noodig vóór 31 December HANDEL MET JAPAN Overeenstemming tusschen de betrokkenen Tewaterlating KINDERTOESLAGFONDS VOOR 'T BLOEMBOLLEN- BEDRIJF De a.s. uitkeeringen STATENKIESKRING GOUDA RECTIFICATIE Amsterdam heeft vanouds zeer bijzondere relaties met het Vorstenhuis en het is dan ook begrijpelijk, dat de hoofdstad op bij zondere wijze feestelijke voorbereidingen maakt om de blijde gebeurtenis op waardige wijze te vieren. Het ligt in de bedoeling, dat de geboorte van het Prinsenkind door carillonspel op het Paleis wordt aangekon digd. Als H. M. de Koningin hiervoor Haar toestemming wil geven, zal de heer J. Vin cent hetzelfde stuk uitvoeren, dat hij ver vaardigd heeft bij de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. Ook is men in onderhan deling met het departement van Defensie, om toestemming te verkrijgen, dat man schappen van de militaire politie, ver kleed als herauten, de geboorte bekend zul len gaan maken op de verschillende pleinen van de stad. Het Centraal Comité van Oranje- en na tionale organisaties, dat de leiding van de feestelijkheden op zich genomen heeft, is daarnaast reeds maanden bezig met een plan voor een massa-demonstratie op den Dam. Een groote feestverlichting, 's avonds gedu rende 'n geheele week verlicht met 2000 lamp jes, zal daar worden opgericht. Het symbolisch karakter wenscht het comité echter vooralsnog niet te vermelden, opdat het des te meer een verrassing voor geheel Amsterdam zal worden, wanneer het heuglijke moment daar is. En dat het een verrassing zal zijn, blijkt reeds uit het feit, dat de versiering, ontworpen door ar chitect P. Kramer, dusdanige afmetingen zal hebben, dat het een bijzonderheid in de ge schiedenis van de hoofdstad zal worden. De versiering zal worden opgesteld voor de schut ting en steiger van het Koninklijk Paleis. Zij ligt nu reeds kant en klaar in de werk plaatsen en op het eerste sein van de organi satoren kan zij in zes uur op den Dam worden opgesteld. Voorts ligt het in de bedoeling op een avond vrijwel onmiddellijk na de geboorte een massa demonstratie te houden, waarbij de versiering onthuld zal worden. Hiervoor is een bijzonder mobilisatie-systeem van alle leden en hun in- troducées der aangesloten vereenigingen van t Centraal Comité in het leven geroepen. Reeds nu liggen op acht plaatsen in de stad ver zegelde pakketten met 4C.OOO toegangsbewijzen tot den Dam gereed, om op het eerste teeken te worden gedistribueerd. Bovendien worden een aantal uitnoodigingen, dank zij de medewer king van den Directeur van het Postkantoor, onmiddellijk na het bekend worden per post over de stad verspreid. Wanneer de demonstra tie precies zal worden gehouden, zal van ver schillende omstandigheden afhangen. Van vijf punten zullen de veertig aangesloten organisaties op dien avond naar den Dam trek ken. Ook dit is thans reeds met de politie in extenso geregeld. Over de volle medewerking van de zijde der politie-autoriteiten is de com missie dan ook vol lof. Zeer korte redevoeringen en samenzang zul len de bijeenkomst opluisteren. De eerste ma gistraat van de hoofdstad, onze burgemeester, zal o. m. het woord voeren. Tijdens deze betooging zaj de feestverlichting, welke het Centraal Comité de stad aanbiedt, met eenige plechtigheid worden ontstoken, en waarschijnlijk zullen sterke zoeklichten tot ver in den omtrek de vreugde, welke in de hoofd stad heerscht, verkonden. De commissie bestaat uit de heeren: dr. J. Gajentaan, H. Brouwer H.Mzn., M. Golden- berg, H. Eysten, N. J. Kolleman, F. Ploeger, V. E. J. Pouw, Rector G. F. Schneiders en C. Schuiveling. Te Middeldburg heeft 't voorloopig comité tot behoud van de Zeeuwsche kleederdrachten ver gaderd. De voorzitter, de heer B. /on Brucken Fock, maakte in zijn openingswoord melding van het feit, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland en mevrouw Quarles van Ufford, geb. baronesse Mulert tot de Leemoule, bescherm heer en beschermvrouwe van het comité hebben willen worden. Na bespreking van verschillende propaganda middelen kwam aan de orde de uiteindelijke or ganisatievorm, waarin het werk van het comité zal worden voortgezet. Besloten is tot de oprichting van een vereeni- ging, die zal Ijveren voor het behoud van de Zeeuwsche kleederdrachten. Tot voorzitter daarvan werd gekozen de heer B. von Brucken Fock te Zoutelande, ondervoor zitter is de heer C. Zandee Azn., burgemeester van Kloetinge, secretaris mr. W. K. H. Diele- man, tweede secretaris dr. S. S. Smeding, pen ningmeester jonkheer mr. T. A. J. W. Schoren allen te Tilburg. Zaterdagmiddag kwam de Nederlandsche federatie van harmonie- en fanfaregezelschap pen in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch. Het jaarverslag werd goedge keurd. De heeren J. G. H. Tuyten, eerste onder voorzitter, en J. P. Harmsen. algemeen secreta ris, werden herkozen ais lid van het hoofdbe stuur. In de vacature F. Bicknese werd tot jurylid gekozen de heer Hermans, terwijl de aftredende juryleden, de heeren Ed. Flipse uit Rotterdam en S. P. van Leeuwen uit Assen, werden herko zen en tot lid der muziekcommissie in de plaats van den heer Ed. Flipse werd gekozen de heer Louis de Moree. De vergadering werd verdaagd tot Zondag ochtend tien uur. Des avonds woonden de congressisten een feestavond van de Utrechtsche politiemuziek- vereeniging bij. Zondag is de vergadering voortgezet. De geheele dag werd besteed aan de behandeling der verschillende voorstellen, resp. van het hoofdbestuur en de provincies Drente, Gelder land en Noord-Holland. Goedgekeurd werd o.a. de oprichting van de vaandelafdeeling. Artikel 11 van het wedstrijdreglement werd gewijzigd in dien zin, dat een concoursgevende vereeniging inplaats van 100.50.moet storten in de kas der federatie. In afwijking van het prae-advies van het hoofdbestuur werd het voorstel van de afdeeling Noord-Holland aangenomen, waarbij het wed strijdreglement zoodanig werd gewijzigd, dat voor de afdeelingen, waarvoor twee verplichte stukken worden voorgeschreven, hiervoor één verplicht stuk wordt gekozen en voor het tweede stuk de keuze aan de deelnemende ver eenigingen wordt overgelaten uit door de muziekcommissie op te geven stukken. De Zuid-Hollandsche Bond van het Wit-Gele Kruis heeft Zaterdag een algemeene vergade ring gehouden in café-restaurant „Boschlust" te Den Haag. De voorzitter, dr. W. C. M. Klasens, deelde o.m. mede, dat de R. K. E.H.B.O. thans is aan gesloten bij het Wit-Gele Kruis. De bond stelt gratis sprekers beschikbaar aan de afdeelingen voor propaganda-bijeenkomsten. De voorzitter raadde den afdeelingen, die consultatiebureaux voor zuigelingen exploi- teeren. aan, zich strikt te houden aan de voorschriften van Ged. Staten daaromtrent, ten einde het provinciaal subsidie te kunnen bekomen. Er is thans een definitieve uitspraak van de bevoegde instanties, dat voor religieusen geen premies ingevolge de Ziektewet behoeven te worden betaald. Blijkens verdere mededeeling van den voor zitter zijn wederom twee nieuwe afdeelingen opgericht, nJ. Nieuwkoop en Noorden. De begrooting voor 1938 werd na eenige ge- dachtenwisseling goedgekeurd. Hierna hield mr. J. de Vreeze, secretaris generaal van het centraal bureau van het Wit-Gele Kruis, een inleiding over de regeling van de positie der wijkverpleegster. Spr. wees op het belang van de positie van de wijkverpleegster in de afdeelingen, wier ar beidsveld in de laatste jaren zeer is uitgebreid. De wijkverpleegster is de voorpost van heel het sociaal-medisch apparaat. In verband daarmee zijn de eischen, aan de wijksverpleegster ge steld, zeer zwaar. Om de verschillende diplo ma's te behalen heeft zij ongeveer 5 jaar noo- dig. Verder worden aan de wijkverpleegster nog verschillende sociale, godsdienstige en karak- tereischen gesteld. Tegenover deze eischen moet een behoorlijk geregelde positie staan. Daaraan ontbreekt hier en daar nog al het een en an der. Allereerst zijn noodig een behoorlijk ar beidscontract en instructie. Het salaris moet zóó zijn, dat de verpleegsters ervan kunnen le ven naar haar stand en dat het een behoor lijke belooning moet zijn voor het werk door haar verricht. Naast de salarisregeling staat de regeling van de verzekeringen, zooals de pensioenverze- kering, waarvan de premie gedeeltelijk door de verpleegster wordt betaald. Als pensioenleef tijd wordt aangenomen 55 jaar en ais mini mum-pensioen f 600. Voor de ouderdomsverzekering kan men on der bepaalde voorwaarden een jaarlijksche rijksbijdrage van f 20.krijgen. De leekenverpleegster valt ook onder de In validiteitswet, waardoor zij ook recht krijgt op de ouderdoms-uitkeering op 65-jarigen leef tijd. Dit kan een welkome aanvulling zijn op het pensioen. Ook ligt het op den weg van de Wit-Gele Kruisvereeniging om een ziekte-verzekering voor een religieuse te sluiten. Dan heeft men bij geval van ziekte ook aanspraak op een ge lijkwaardige vervangende kracht. De premie voor de ziekteverzekering kan voor de helft op de werkneemster worden ver haald. De invaliditeitsverzekering is voor de leeken ge regeld bij de Invaliditeitswet. Deze premie mag niet op de verzekerde verhaald worden. De uit- keering is echter zeer laag. Vandaar dat men de pensioenpolis combineert met een verzeke ring voor blijvende algeheele invaliditeit. Tij delijke of gedeeltelijke invaliditeit blijft dan geheel voor rekening van de wettelijke invalidi teitsverzekering. Een ongevallenverzekering voor een ver pleegster wordt over het algemeen niet noodig geacht, omdat dit risico door ziekteverzekering en invaliditeitsverzekering wordt opgevangen. In het model-contract zijn voorts bepalingen opgenomen omtrent den eisch van gezond heidsattesten, verlofsregeling, opzeggingster mijn, arbitrage bij willekeurig opgelegd ontslag en bij moeilijkheden over uitlegging van het contract. Voor de religieusen is een speciaal contract ontworpen tusschen het Wit-Gele Kruis en de Congregatie. Spr. beval den afdeelingen van het Wit-Gele Kruis ten zeerste aan om bij het sluiten van contracten de ontworpen modelcontracten tot richtsnoer te nemen. Intusschen komt het niet zoozeer op de letter als wel op den geest van het contract aan, omdat een goede ver houding tusschen de Wit-Gele Kruisvereeni ging en de verpleegster van primair belang is. Nadat mr. de Vreeze nog eenige uit de ver gadering gestelde vragen had beantwoord, sloot de voorzitter de bijeenkomst met- een woord van dank. Op 89-jarigen leeftijd is te Duiven overleden de heer P. M. Geubbels, oud-directeur van het instituut Geubbels. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en begiftigd met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice." Nog ben ik bij het bezoek aan mijn vriend niet over den drempel, of hij offreert mij, voordat ik een woord kan zeggen, een Panflavintje, want hij is zwaar verkouden. Ziet U, dèt is nog eens attent I ÜT PASTILLES vormen een afdoende bescherming tegen besmetting, keelontsteking, verkoudheid. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten» In ons ochtendblad van Zondag drukten wij het officieele schrijven af, waarmee Mevrouw A. KeilenaersDamereau haar ontslag aanbood als eenig katholiek bestuurslid van de Ned. Jeugdherberg-Centrale. De tekst van dit schrij ven, dat door een onzer redacteuren telefonisch naar ons bureau werd doorgegeven, kwam niet letterlijk juist in onze kolommen. Wij drukken het daarom in den nauwkeu- rigen tekst nogmaals af: „Aan het bestuur van de N. J. H. C. te Amsterdam. Mijne Heeren, Hiermede bericht ik U, dat ik voor het lidmaatschap van het Bestuur der N.J.H.C. moet bedanken. De dagelijksche leiding van de N.J.H.C. geeft herhaaldelijk blijk van gemis aan een juist begrip der beginselen die het den R.K. en Protestantsch-Christelijken groepen principieel en practisch mogelijk zouden kunnen maken federatief in N.J.H.C.-ver- band mede te werken. De geestelijke be langen van de R.K. bevolkingsgroep zijn onder de bestaande leiding naar mijn er varing niet veilig te achten. Hoogachtend, A. KELLENAERS—DAMEREAU Leiden, 23 Nov. 1937. Hoewel in dit schrijven de door ons meege deelde feiten niet worden genoemd, erkende mevr. KellenaersDamereau ten volle, dat zij, behoudens een kleine vergissing, volkomen op waarheid berustten. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal een adres gezonden, waarin het mededeelt met be langstelling te hebben kennis genomen van de mededeeling in de Memorie van Antwoord van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat voor en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van f 0.75. restauratie van onze kuituurmonumenten thans ook het Werkfonds zal worden ingeschakeld. Het hoofdbestuur vindt hierin aanleiding de aan dacht van de Kamer te vestigen op het groote belang, dat, niet slechts in ideëel, maar ook in economisch opzicht, gelegen is in een restaura tie op groote schaal en in dezen tijd van de groote en kleine monumenten, die ons volksbezit als getuigen van een voorbijgaan kuituurtijdperk en als bouwwerkken van historische waarde bezif Het belang dezer restauratie heeft ook een economische en een sociale zijde. Van het economisch belang, hiermede verbon den, is vooral het vreemdelingenverkeer een ele ment van beteekenis. Met een dergelijke restauratie op grooter schaal wordt in dezen tijd ook een sociaal belang gediendhet belang van werkverruiming. Het hoofdbestuur der maatschappij verzoekt de Kamer er bij de regeering op aan te dringen, dat het bedrag, uitgetrokken voor herstel van monumenten, eventueel voor subsidies om deze mogelijk te maken, verhoogd zal worden. Mocht onverhoopt een dergelijke verhooging niet mogelijk blijken te zijn, dan zal toch zeker, naar de meening van het hoofdbestuur, voor komen moeten worden, dat de inschakeling van het Werkfonds er toe leidt, dat in volgende ja ren èen deel van het op den gewonen dienst voor monumentenzorg uitgetrokken bedrag bestemd moet worden voor terugbetaling van door het Werkfonds voorgeschotep bedragen. Zooals bekend is, moet volgens art. 11 van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren om de vijf jaar een wetenschappelijke balans van het fonds worden opgemaakt. Dit werd het laatst gedaan in 1930 door Prof. Muller, die een wetenschappelijk tekort vaststelde van f 275.649.183. Over 1935 moest dus een nieuw onderzoek worden ingesteld, waarvan de uitslag thans bekend is. Het onderzoek is gevoerd door Prof. Dr. A. O. Holwerda te Rotterdam, die in een balans het ongedekte saldo (wetenschappe lijk tekort) op 31 December 1935 vaststelt op f 309.136.726. De vergrooting van het „tekort" is voor een groot deel te wijten aan het achterwege blijven van de annuïteiten, ad rond 9 millioen gulden per jaar, die de Regeering had toegezegd, als mede aan de gevolgde afvloeiingspolitiek, ge paard gaande met vervroegde pensionneering. Aangezien art. 11 van de Pensioenwet even eens vermeldt, dat „bij de wet de noodige voor zieningen worden getroffen, waartoe deze vijf jarige balansen aanleiding geven", kan men dus verwachten, dat de Regeering het noodige zal doen. MALANG, 13 Dec. (Aneta). Hedenmorgen is voor het front der troepen aan den Mena- doneeschen sergeant Kaligis, den laatsten actief- dienenden ridder der Militaire Willemsorde be neden den rang van officier, die heden den militairen dienst verlaat, de gouden medaille voor langdurigen dienst uitgereikt. De plechtigheid werd besloten met een défi lé van het geheele garnizoen. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten, de heer J. de Graaf te Zeist. De volgende in de gemeente Winterswijk gelegen landgoederen zijn onder de Natuur schoon wet 1928 gerangschikt: „Hilbelink", groot ongeveer 53 h.a., ten noord oosten van den rijksweg WinterswijkDuit- sche grens. „De Horst", groot ongeveer 12 h.a., dat aan het „Hilbelink" grenst. „Het Broeke", groot ongeveer 30 h.a., ten noordwesten van den verharden weg van Win terswijk naar Vreden in de buurtschap Huppel. „De Smalbraak", groot ongeveer 65 h:a., dat aan het evengenoemde landgoed „Het Broeke" grenst. „Leeferdink", groot ongeveer 45 h.a., in de buurtschap Ratum, ten Zuiden van den ver harden weg, die van Winterswijk naar Ratum voert. Bedoelde landgoederen zijn voor het publiek opengesteld. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending 8.00, 9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.05 Modecursus. 4.05 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-Melodisten en solist. (Om 5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Middenstandscauserie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Interview. 9.50 KRO-orkest en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Juan Marcu's Roemeensch orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. A VRO-Uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewiide muziek (Gr.pl.) 10.30 Viool en piano. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble Otto Hendriks. '12.15 Gramofoonmuziek. l.OO Ensemble Otto Hendriks. 1.45 Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Omroeporkest (Opn.) 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. 8.15 Esperanto-ultzending. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Bridge-cursus. 11.Op Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Veres Lajos' Zigeunerorkest. 11.20 11.50 12.35 1.30 2.20 3.20 3.50 4.20 DROITWICH, 1500 M. Gramofoonmuziek. MacGibbon-strijkkwaret. Radiotooneel met muziek. Gramofoonmuziek. Reportage. Gramofoonmuziek BBC-Schotsch orkest en soliste. Orgelspel. Gramofoonmuziek Actueele causerieën. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Arthur Dulay's kwintet en solisten. 5.20 Uit Kopenhagen: L. Preil's Ensemble. 5.50 Het Walker-Octet. 6.20 Berichten. 6.45 Cembalovoordracht. 7.05 Joe Loss en zijn Band. 7.50 Causerie „Clear thinking". 8.20 BBC-orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie „The Latin Quarter of Paris". 10.00 Cabaretprogramma. 10.40 BBC-Theatsr-orkest. 11.20 Grosvenor House Dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. 8.5o en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 Glardino-orkest en zangvoordracht. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 4.20 Zangvoordracht. 5.20 Locatelli-orkest. 8.35 Radiotooneel. 10.3511.50 Parijs' blaaskwintet en solisten. KEULEN, 456 M. 7.50 Hermann Hagestedt's orkest. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroepkleinorkest. 3.20 B. von Geczy's orkest. 5.20 Planovoordracht. 6.30 Omroeporkest. 7.20 Saarbrücker Omroeporkest en Ste delijk orkest m. m. v. soliste. 8.35 Concert. 9.55ll.2o Omroepkleinorkest en Omroep- dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek, 6.50 Omroepsalonorkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaret. 9.50 Omroepsymphonieorkest. 9.35 Operetteconcert. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Orgelconcert. 6.35 Reportage. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepkleinorkest. 8.50 Reportage. 9.20 Vervolg concert. 9.40 Radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Radiotooneel. 7.50 Berliinsch Philharmonisch orkest en solist. 8.35 Berichten. Dagbladoverzicht. 8.50 Itallaansche muziek. 9.20 Berichten. 9.50 Friedemann-kwartet. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 B. von Geczy's orkest. De Kamers van Koophandel voor de Lang straat te Waalwijk en van Tilburg e.o. hebben zich met een adres gewend tot de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken om hun aandacht te vragen voor den uitermate slechten toestand, waarin de Nederlandsche schoenindustrie is komen te verkeeren, een toe stand, welke sedert het begin der economische depressie constant slechter is geworden, doch welke in den loop van 1937 in een nog versneld tempo is teruggeloopen, zoodat op dit oogenblik zonder eenige overdrijving van een waren nood toestand gesproken kan worden. Deze ontwikkeling van zaken heeft èn tus schen producenten èn tusschen distribuanten een concurrentie teweeg gebracht van ongeken de hevigheid, een concurrentie, waarvan behalve de producenten en distribuanten ook de arbei ders en leveranciers de dupe werden. In dezen concurrentiestrijd moesten reeds verschillende fabrieken ten onder gaan en betreurd moet wor den, dat dit lot niet alleen trof fabrieken, welker prijzenpolitiek noodwendig dit gevolg mede brengen, doch ook fabrieken, welker eenige fout hierin bestond, dat haar te klein reservekapi taal haar niet veroorloofde beneden kostprijs te verkoopen en dat haar (alleen uit economisch standpunt bekeken) ongunstige samenstelling van personeel haar verhinderde aan de marktte komen met prijzen concurreerend met die, welke door anderen konden worden althans werden genoteerd. De Kamers meenen, dat naast de door de Fe deratie van Nederlandsche Schoenfabrieken ge vraagde maatregelen een beperking van de mo gelijkheid van uitbreiding van het productie zoowel als van het distributieapparaat niet zal kunnen worden gemist en dat ten aanzien van beide de nieu-vestiging aan banden moet wor den gelegd. Voorkomen moet worden, dat nog langer fa brieken en distributiezaken, welke het onderspit moesten delven, na voor betrekkelijk weinig geld te zijn overgenomen onder, ten koste van arbeiders en leveranciers, voor haar gunstiger geworden voorwaarden, opnieuw aan den con currentiestrijd kunnen gaan deelnemen. De Kamers zien daarom met groote be langstelling de verdere behandeling van het ontwerp-bedrijfsvergunningenwet tegemoet, en verzoeken den minister van Economische Zaken deze verdere behandeling, voor zoover in zijn vermogen ligt, zooveel mogelijk te willen bespoedigen. De toepassing dezer wet op de schoenindustrie dient, naar het oordeel der Kamers, terstond na haar tot stand komen in ernstige overweging geno men te worden. Een onverwijlde afkondiging van een sper tijd voor vestiging van nieuwe schoenwinkels gevolgd door de vaststelling van vestigings- eischen moet verder zeer wenschelijk werden geacht en wordt dagelijks urgenter, waar in verband met de beperking der vestigings vrijheid in andere takken van het midden- standsbedrijf de drang naar vestiging in de reeds overbezette schoenbranche toe dreigt te nemen. BANDOENG, 13 Dec. (Aneta). De Tje rimai, de vulkaan nabij Cheribon, welke reeds eenigen tijd geleden werking vertoonde, deed Zaterdag tweemaal een gerommel hooren, n.l. te 15.33 uur en te 16.18 uur. Gisteren werd wederom gerommel waarge nomen en wel voortdurend van 15.29 tot 15.38 uur, van 15.39 tot 15.41 uur en 16.02 tot 16.15 uur. Daarna werd het geluid nog sterker. De vulkaan zelf is onzichtbaar en in mist en wolken gehuld. Maandagochtend was echter de top zichtbaar. Uit de bres aan de Noordzijde van den Ooste lijken hoofdkrater komen sterke, witgekleurde dampen. De hoofdmantri van den vulkanologischen dienst stelt thans een onderzoek in. Morgen zal een plaatselijk onderzoek op den top worden ingesteld. Nog dagelijks komen bij de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland berichten in, welke er blijk van geven hoeveien met het plSn tot aankoop van den Imbosch instemmen. Eenige duizenden personen zegden hun steun reeds toe, hetzij in giften, hetzij door deel te nemen in de 2J4 pct.-obligatieleening. Tot dusverre kwam een bedrag van 260.000 binnen. Vóór 31 December, tot welken datum de Imbosch in handen der vereeniging gegeven is, moet het ontbrekende bedrag van 15.000.— bijeengebracht worden. Mogen velen nog van hun belangstelling blijk geven, opdat aankoop en behoud van den Imbosch verzekerd kunnen worden. De vereeniging is gevestigd: Heerengracht 540 te Amsterdam, postgirorekening nr. 32391. BATAVIA, 13 Dec. (Aneta). Tusschen de Ne derlandsche exporteurs in Japan en de Japan- sche exoort-assiciatie is thans een regeling ge troffen, waarbij van beide zijden overeenstem ming is bereikt. Het bij Wilton-Feijenoord te Rotterdam voor de Ptroleum Mij. La Carona te 's Gravenhage in aanbouw zijnde tankrmotorschip „Ocana", groot 9000 ton d.tv., is met goed gevolg te water elaten. Het schip wordt voorzien van een motor, met een capaciteit van 2800 P.K. De bij Jan Smit Czn. te Alblasserdam voor Bureau Wijsmuller te IJmuiden in aanbouw zijnde zeesleepboot „Amsterdam" is met goed gevolg te water geladen. De afmetingen van het schip zijn lengte 44 M., breedte 8.35 M. en holte 5 M. De „Amsterdam"' wordt voorzien van een machine, met een capaciteit van 1400 P-K. Op 17 December wordt de inschrijving opengesteld op f 6.602.000 3 pet. obligaties tot den koers van 100 pet., ten laste van de provincie Noord-Holland. Houders van de 3\'i pet. obligaties 1935, pro resto groot f 8.010.000, hebben recht van voorkeur. De Nivas verkocht 2878 tons superieure suiker voor consumptie. De gemeente Apeldoorn is voornemens, verschillende leeningen te converteeren o.a. de 4 pet. leening 1937, nog groot f 1.130.449. De oorspronkelijke geldgevers zijn bereid, deze leeningen om te zetten in 3V2 pet. leeningen, tot den koers van 100 pet. onder voorwaarde, dat zij de bevoegdheid krijgen, na 15 jaar den rentevoet maximaal tot 4 pet. te verhoogen. De gemeente is be reid hierop in te gaan. De Modjokerto Stoomtram boekte in No vember aan bruto-ontvangsten f 6001, tegen f 7645 in October en 1 6381 in November 1936. In de eerste elf maanden f 116.536 te gen f 95.401 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Eric Raïlr. behaalde in October een netto-winst van 405.780 tegen 777.144 in October 1936. In de eerste tien maanden 1.52 mill, tegen 2.67 mill, in dezelfde periode van 1936. De American Tel. and Tel. boekte in Octo ber een netto-exploitatiewinst van 1.58 mill., tegen 2.61 mill, in October 1936. In de eerste tienmaanden 16.14 mill., tegen 18.60 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. 141 van de voornaamste Amerikaansche Sporen boekten in October aan netto-exploi tatie-inkomsten 60.74 mill., tegen S 89.81 mill, in October 1936. In de eerste tien maanden 530.77 mill, tegen 524.29 mill- in dezelfde periode van het vorig jaar. De raad van beheer van de Belgische Ra- itonale Mij. van Spoorwegen overwoog, een bestelling van 120 stalen wagons uit te stel len in verband met den financieelen toe stand der maatschappij. De Nivas verkocht 8266 tons superieure suiker en 606 tons bruine suiker voor con sumptie. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.988.99 (vorig slot 8.98VsJj de Dollar op 1.79%—1.797/s (1.7913/16), de Frank op 6.106.IIV2 (6.IIV4), de Belga op 30.52'A30.57H (30.58) en de Zwitsersche Frank op 41.5541-60 (41.59). De Commissie van Beheer van het Toeslag fonds voor het Bloembollenbedrijf maakt be kend, dat de eerste uitkeeringen dezen win ter zullen plaatsvinden overeenkomstig onder- cfaonrip TPffPlinP! Uiterlijk 15 December a.s. moeten belangheb benden zich melden, die werken bij werkgevers te Bennebroek bij P. van Lierop, Schoollaan 22; Overveen bij G. v. d. Veldt, Rollandspad 15; Warmond bij H. J. Weijers, Dorpsstraat B 214; Wassenaar bij P. v. d. Meer, Oostdor- perweg 23; Breezand en Anna Paulowna bij L. Elfring, Molenvaart; Julianadorp en Koe gras bij W. Tamis, Kortevliet 30; 't Zand bij Jac. Bleiendaal, Boschweg. Voor de overige plaatsen: te melden op on derstaande plaats, datum en uur. Egmonden 16 Dec. 7.00—7.15 S. Bruinenberg. Zeeweg. Limmen 16 Dec. 8.008.15 Piuszaal. Hillegom 17 Dec. 5.00—7.00 R. K. Volksbond L'isse 17 Dec. 5.00—7.00 R. K. Volksbond. Sassenheim 17 Dec. 5.00—6.00 geb. K.S.A. Oegstgeest 17 Dec. 6.15—6.45 St. Willibrordus- geb. Noordwijkerhout 17 Dec. te 7.45 u. gebouw voor werkloozen aan de Schoolstraat. Noordwijk 17 Dec. 8.158.45 Juvenaat. Voorhout 17 Dec. te 8.30 u. Boekhorstlaan 14- Heemstede 17 Dec. 5.306.00 R. K. Volksbond. N.B. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat men voorzien moet zijn van familie- register, verklaring (en) van de(n) werkgever(s) en zich persoonlijk op het aangegeven tijdsti' moet melden. Onder voorzitterschap van den' heer J. P- van Breukelen hield de R.K. Staten kieskring „Gouda" in Concordia een ledenvergadering» welke slechts matig bezocht was. Wegens omstandigheden was het bestuur niet vertegenwoordigd geweest op het 50-jarig bestaans-feest van de afdeeling Alphen aan den Rijn. De voorzitter wenschte daarom nog deze afdeeling, die zeer actief is, geluk met het gouden jubileum. Voortaan zal het bestuur bi) dergelijke plechtigheden niet afwezig zijn- Het financieel jaarverslag van den secreta ris-penningmeester, den heer W. G. de Vroom» vermeldde een batig saldo van f 407,94. De ve rificatie-commissie had de boeken en beschei den in orde bevonden. In de nieuwe commissie voor het komende jaar hebben zitting afgevaar digden van de afdeelingen Bergschenhoek, Ber- kel en Rodenrijs en Bleiswijk. Na een pleidooi van den heer Deerenberg uit Schoonhoven ontving de Bond voor de R.^ Gemeenteraadsleden een subsidie van f 25.--- Het bedrag, dat door elk der aangesloten af deelingen per lid als contributie over 1937 zal betaald worden, werd vastgesteld op 2 cent. Naar aanleiding van de gemaakte opmerkin gen zal het bestuur overwegen de mogelijkheid van de oprichting van een politieke school in den kring „Gouda", terwijl uitwisseling van sprekers voor de afdeelingen zooveel mogelijK bevorderd zal worden. In onze lijst van minder courante en incouran te fondsen, voorkomende in ons blad Van Zon dag j.l. stonden de gewone aandeelen drukkerij De Spaarnestad genoteerd voor 130 pCt. Dit moe1 zijn 170 pCt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6