De oude vijfkleur wappert boven Peiping Londen blijft in contact met Washington De opvoeding van Dr. Goebbels De waarheid werd verzwegen Het nieuws van heden De „nieuwe regeering geïnstalleerd Doodvonnis tegen twee Arabieren Geen gezamenlijke vlootdemonstratie I HEERKENS THIJSSEN G>. Kerstconcert van Radio Vaticana DE BAROMETER VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27 Yz ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD.- HAARLEM WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 20920 Zij hoopt op erkenning door het buitenland en belooft een open deur"-politiek Chineesche troepen omsingeld? Verklaring van Konoye Serum tegen mond- en klauwzeer ^dededeeling van den minister van Landbouw van Ecuador Nachtelijke overval gepleegd op een Arabier te Haifa Granaten vallen in Madrid Sluiting van de grens bij La Linea voorbode van naderend offensief? 's Pausen woorden over Duitsch- land niet vermeld in enkele Italiaansche bladen Ironische opmerking van de „Osservatore" De „verkiezingen" in Sovjet-Rusland Roode machthebbers hebben zich weer van hun plaats verzekerd Flandin bij Goering Er moet een einde komen aan den „travesti-wereldvrede"zeggen Amerikaansche kringen Overlevenden van de „Panay" nog in gevaar Ook een Duitsch protest Het I Verzekering van geldtransporten De ministers vcm Buitenlandsche Zaken der Baltische Staten hebben dezer dagen te Reval besprekingen gevoerd, Het begin van een reeks muzikale uitzendingen van het Vaticaan Gaat Frankrijk pasvisa verlangen? Minister Dormoy zou in den ministerraad een dergelijk voorstel doen H. Mis voor Frankrijk Opgedragen in den St. Jan van Lateranen Ongeschreven brieven Het incident op het Blauwe Zand Mussert moet 13 Januari terecht staan Koning George 42 jaar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor da kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 14 Dec. (D. N.B.) Te Peiping is, Booals aangekondigd, hedenmorgen de „voor- loopige regeering der Republiek China" ge vormd. De installatie der nieuwe regeering ge schiedde op plechtige wijze in de Tsjoe Jen Tang-hal, in de „verboden stad", waarboven de vijf-kleurige oorspronkelijke vlag der Chineesche Republiek woei, die door de Nanking-regeering vervangen was door de Kwo Min Tang-vlag. Na de plechtigheden vingen de wetgevende, Uitvoerende en rechterlijke commissies direct haar werkzaamheden aan. De voorzitter van de wetgevende commissie, Tang Er Ho, ver klaarde tegenover journalisten, dat de voorloo- Mge regeering voorloopig voor rust en orde in het land zal zorgen, en daarna uitgebreide maatregelen zal nemen voor het tot stand bren gen van volkomen eensgezindheid tusschen het Chineesche en het Japansche volk. De woordvoerder van het Japansche hoofd kwartier te Tientsin wenschte de voorloopige ïegeering geluk, en sprak de hoop uit, dat het nieuwe bewind, dat de tradities van China overneemt, een gezonde ontwikkeling zal toonen. Slechts Chineesche en Japansche vertegen woordigers waren aanwezig bij de plechtigheid der installatie. Tang Er Ho sprak nog de hoop uit, dat de buitenlandsche regeeringen de „nieuwe regeering" zouden erkennen, aangezien de bijstand van de geheele wereld noodig zal zijn voor den wederopbouw des lands. De zoo juist gedane stap beteekent niet, dat het Verre Oosten gesloten zal worden voor de andere mogendheden, integendeel, de nieuwe regeering is verlangend samen te werken met ieder, behalve met de commu nisten. De autonome regeering van Oost-Hopei zal zich aansluiten bij de regeering te Peking: ver moedelijk zullen ook Sjansi, Honan en Noord- Sjantoeng zich hierbij aansluiten. Vermoedelijk zal het machtsgebied van deze „regeering" zich uitstrekken over geheel China en de Jangtse- vallei. De Japansche minister-president, Konoje, heeft in de pers een verklaring gepubliceerd, waarin hij het land geluk wenscht met de ver overing van Nanking. Japan zal gaarne mee werken aan de welvaart van het „onschuldige Chineesche volk" en de Japansche regeering zal met de nieuwe Chineesche regeering samen werken. Konoye bracht verder hulde aan de dappere Chineesche soldaten, die voor een „kwade zaak" strijden. Hij verklaarde verder te hopen, dat de buitenlandsche mogendheden de positie van Japan in het Verre Oosten zullen begrijpen- Japan is hier de stabiliseerende macht. Tenslotte zeide prins Konoye, dat de val van Nanking slechts een voorspel is en het begin van langdurige vijandelijkheden. Men vreest, dat een aanzienlijke Chinee sche troepenmacht bij Nanking door Japan sche troepen is omsingeld. Van Chineesche zijde wordt toegegeven, dat Poekau in Ja pansche handen is. De hoofdmacht van het terugtrekkende Chineesche leger is op het cogenblik geconcentreerd by Poetsjeng, ten Noorden van Poekau. Bevestigd wordt, dat de Chineesche ambassa deur te Rome is ontboden, voor het uitbrengen van verslag aan zijn regeering. Hierin zou geen politieke beteekenis liggen. Zaterdag 11 December jl. heeft de bij zondere rechtbank te Darmstadt den 25- jarigen Adolf Weizei, dominee van de be- lijdeniskerk tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij gezegd had, dat- minister Goebbels was opgevoed in een Je zuïetenklooster en dat zijn tienjarig doch tertje zich thans in een instituut van de Jezuïeten in Frankfort a. d. M. bevond. Dr. Goebbels achtte dit een zeer ernstige beschuldiging en nam dit voorval te baat om eens en voor goed een einde te maken aan deze •■lasterpraatjes, die van zekere zijde steeds weer °Pnieuw worden uitgestrooid". Bij zijn verhoor te Berlijn op 30 November 3-1. verklaarde de Rijksminister onder eede, dat hij zelfs nooit in een Jezuïetenschool of een Jezuïetenklooster is geweest, laat staan daar is °Pgevoed. Ook niet een van zijn kinderen is °f wordt in een instituut der Jezuïeten opge voed. Trouwens, aidus voegde de minister er &an toe, zijn oudste kind was pas vijf jaar en had dus de school nog niet kunnen bezoeken, h'ooit, aldus zeide Goebbels, zou hij zijn kin deren naar een katholieke school sturen; slechts de Duitsche gemeenschapsschool kwam hiervoor hi aanmerking. Zooals men weet, is Goebbels in het Rijn land uit katholieke ouders geboren en ofschoon Zij het niet breed hadden, genoot hun zoon een Soede opvoeding; tijdens het proces deelde de hiinister mede, dat hij de lagere school te Rheydt ®h gedurende negen jaar het gymnasium bezocht had. Daarna studeerde hij aan de universiteiten Van Bonn, Freiburg, Würzburg, Munster, Mün- chen, Heidelberg, Keulen en Berlijn. Tijdens dit proces noemde de rechtbank de beweringen van den dominee herhaaldelijk een ■■Sehwere Verleumdung'", een ernstig geval van 'aster. De beklaagde kon zijn beweringen niet bewijzen en zeide, dat hij vroeger wel eens had hooren vertellen, dat Goebbels op een Jezuïeten- School was geweest. Eén ding vinden we heel merkwaardig by bit proces. Is de katholieke Rijksminister van Tb-opaganda zoover van de Katholieke Kerk af gedwaald, dat men hem niet zwaarder kan be ledigen dan door te beweren, dat hy op een Jezuïetenschool is opgevoed? En als het eens werkelijk waar was, zou dat Jan zoo'n schande zijn, dr. Goebbells? QUITO, 14 Dec. CHavas). De minister van landbouw van Ecuador heeft officieel aan de Academies van Wetenschappen van Frankryk, puitschland, Engeland en de Vereenigde Sta- medegedeeld, dat een serum is uitgevonden, ^aardoor vee voor den tyd van een jaar on- Vatbaar wordt voor mond- en klauwzeer. De watervoorziening van het in China strijdende Japansche leger geschiedt door uitgeholde bamboe-stokken i JERUZALEM, 14 Dec. (Reuter). Twee Arabische dorpelingen zijn wegens moord op een Jood ter dood veroordeeld. In den afgeloopen nacht zyn te Haifa scho ten gelost op het huis van Tewfik Bey Khalil, den broeder van den onlangs vermoorden Ibra him Bey Khalil. De politie snelde toe en wis selde schoten met de aanvallers; een Britsch politieman kreeg een schot in den arm. GIBRALTAR, 14 Dec. (Havas). De rechtsche Spaansche autoriteiten hebben de grens by La Linea gesloten. Men heeft dezen maatregel in verband gebracht met het gerucht, dat de ronde doet over een komend offensief. De boot, die den dienst onderhoudt, is niet van Algeciras vertrokken. De rechtsche artillerie heeft vanmiddag de hoofdstad bestookt. Onmiddellijk lagen de straten verlaten; de granaten vielen in de binnenwijken. Er zün verscheidene doo den en gewonden gevallen. - De koning van Denemarken vertoeft met koningin Alexandrine, die nog kort van een zware ziekte is hersteld, te Londen Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 14 December: „De Osservatore Romano" van heden avond constateert, dat eenige Italiaansche bladen in hun verslag van het Geheim Con sistorie de woorden, welke Z.H. de Paus aan den zorgwekkenden toestand in Duitschland wijdde, hebben verzwegen. Het Vaticaansche blad kan zich voorstellen, waardoor deze gedragslün werd geïnspireerd, maar zelfs rekening houdend met de politieke vooroordeelen komt het de „Osservatore Romano" inopportuun voor het publiek te ver hinderen van de Pauselijke toespraak in haar geheel kennis te nemen. Dit te meer, omdat andere Italiaansche bladen wel de rede in haar geheel weergaven. MOSKOU, 14 Dec. (Tass). De telling van de bij de verkiezingen voor de Opperste Sovjet van Rusland uitgebrachte stemmen was te middernacht nog niet in alle kiesdistricten ge ëindigd. Tot dusver zijn 1.014 afgevaardigden gekozen, allen candidaten van het blok van „communisten en partijloozen." Te Moskou hebben ruim 99 procent der 2.715.985 kiezers gestemd, en in het district Moskou 98 procent van de 2.618.403 kiezers. Te Moskou zyn o.a. gekozen Stalin, Molotof en Boelganin. Te Leningrad stemden ruim 96 procent der 2.244.825 kiezers. Tot de gekozenen behooren Sjadnof, Kalinin en Litwinof, terwijl in het district Leningrad o.a. Alexej Tolstoi en Dy- benko werden gekozen. Te Minsk, waar ruim 99 procent der kiezers hun stem uitbrachten, werden Worosjilof en Wanejef gekozen. BERLIJN, 14 Dec. (D.N.B.) De Fransche ex-premier Flandin, die voor een particulier bezoek in Beriyn vertoeft, heeft vandaag een bezoek gebracht aan Goering. LONDEN, 14 Dec. (Reuter) Ten aan zien van de incidenten van jj. Zondag op den Jangtse blijven de Britsche en Ameri- kaansche regeering steeds in contact- In welingelichte kringen te Londen werd ech ter medegedeeld, dat de berichten over een gemeenschappelijke vlootdemonstratie, ge heel ongegrond zijn. De regeering van de Vereenigde Staten heeft besloten, dat President Roosevelt in een for- meele nota volledige genoegdoening van Japan zal eischen. ,In zekere regeeringskringen wordt ver klaard, dat Prisident Rooselvelt zich alleen bevredigd zal achten, wanneer de Keizer van Japan persoonlijk zijn verontschuldigingen aanbiedt voor het tot zinken brengen van de „Panay", en verzekert, dat maatregelen zyn genomen om een herhaling te voorkomen. Men acht dezen eisch den meest krachtigen van den modernen tyd, en is verder van mee ning, dat hiermede een einde moet worden gemaakt aan den „travesti-wereldvrede". De ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio heeft de Japansche regeering een formeele nota overhandigd, waarin krachtig geprotes teerd wordt tegen het tot zinken brengen van de „Panay" en drie Amerikaansche koopvaardy- schepen. De Amerikaansche regeering verwacht van de Japansche regeering een formeel tos uitdruk king gebrachte betuiging van leedwezen, aan vaarding van de verplichting tot het geven van een volledige en uitgebreide schadeloosstelling, en de verzekering, dat welomschreven stappen zijn genomen om te verzekeren, dat de belan gen en eigendommen van het Amerikaansche volk in China niet het voorwerp zullen worden van een aanval door de Japansche strijdkrach ten. Het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft by de Japansche ambassade ge protesteerd tegen het feit, dat Japansche ar tillerie Zaterdag JJ. aanhoudend het Britsche s.s. „Wangpoe" heeft beschoten, dat het bureau der Duitsche ambassade in China aan boord had. Naar aanleiding van een vraag van Attlee heeft Eden in het Britsche Lagerhuis medege deeld, dat de Britsche regeering dringend den toestand bestudeert, die door den aanval op Verwachting: Meest matige Zuidooste- lijke tot Zuidwestelyken wind, zwaar be- s| wolkt met tijdelijke opklaringen, kans op regen of natte sneeuwbuien, weinig ver- andering in temperatuur. H Verdere vooruitzichten: Onzeker. S Storm waarschuwingsdienst. S Geseind Dinsdagavond te kwart voor acht aan alle posten: „Attentiesein neer". illlllllllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllli 1111II1111111111111111111II11111111111111111111M111111111111II1111111HII11111111111 ASSURANTIEBEZORGERS TEGEN ELK DENKBAAR RISICO I DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Britsche schepen op den Jangtse door de Ja pansche strijdkrachten is geschapen. Eden zeide het te betreuren, dat hy van daag geen nadere verklaring kan afleggen, doch hy verwachtte Attlee morgen volle dig te kunnen antwoorden. Met betrekking tot den Japanschen eisch, dat de Amerikaansche oorlogsschepen van den Jangtse zouden worden teruggetrokken, heeft de Amerikaansche admiraal Yarnell tegenge sproken, dat een dergelijk verzoek ontvangen zou zyn, of ingewilligd zou worden, wanneer het mocht worden ontvangen. Volgens te New York ontvangen berich ten zyn van de 76 personen, die zich aan boord van de kanonneerboot „Panay" be vonden, 61 gered. Men heeft het lijk van een nog niet ge- identificeerden vreemdeling teruggevonden, zoo dat het bekende aantal dooden van de „Panay" en de tankschepen thans gestegen is tot vier. De overlevenden van de „Panay" kun nen voor het oogenblik niet in veiligheid gebracht worden. Zij verkeeren, evenals de reddingsploeg, in gevaar, doordat felle ge vechten ontstaan zijn tusschen Japansche en Chineesche troepen nabij Hansjan, waar de meerderheid der overlevenden byeenge- bracht is. Naar thans wordt vernomen, hebben de Ja pansche vliegtuigen vyf aanvallen gedaan op öe „Panay". Het duurde negentig minuten eer het schip gezonken was. De leider van het Amerikaansche vakverbond, Green, heeft nogmaals aangedrongen op een krachtige boycot van Japansche waren. VATICAANSTAD, 14 Dec. Op den avond voor Kerstmis zal om zes uur des middags een concert worden uitgezonden door het radiostation van het Vaticaan, welk concert door verscheidene Europee - sche en Amerikaansche radiostations gere- layeerd zal worden. Dit zal het eerste con cert zyn, dat ooit door den Vaticaanschen zender is uitgezonden. Op zyn eigen radiotoestel zal Z. H. de Paus Benjamino Gigli, den beroemden tenor, die zyn medewerking zal verleenen aan een programma van geestelijke muziek, samengesteld door Maes tro Lorenzo Perosi, dirigent van bet koor der Sixtynsche Kapel, kunnen beluisteren. Men hoopt, dat met dit concert de nieuwe radiozender van het Vaticaan, die sterker zal zyn dan de huidige, zal worden ingewijd. Daar aan den tegenwoordigen zender te hooge eischen moesten worden gesteld, was men genoodzaakt een hulpzender te bouwen. Het is echter niet zeker, of de nieuwe zen der op tyd gereed zal zijn. In ieder geval geeft het uit te zenden pro gramma blijk van een nieuwe politiek van het Vaticaan op omroepgebied. Tot dusverre heeft de zender enkel mededeelingen aan kardinalen in het buitenland, zoo nu en dan lezingen, rede voeringen van Z. H. den Paus en uitzendingen van kerkelijke plechtigheden in den St. Pieter uitgezonden, terwijl het tevens dienst deed voor het overseinen van draadlooze telegrammen. Nu zullen echter van tijd tot tyd concer ten en andere programma's van muzikale waarde worden uitgezonden. Het omroep- station zal zenden op 19.84 en 50.26 meter golflengte. PARIJS, 14 Dec. (Havas). Naar de „Matin" verneemt, is minister Marx Dormoy voorne mens in de eerstvolgende vergadering van den ministerraad voor te stellen by de wet een pas poort met visum verplichtend te stellen voor vreemdelingen by het overschrijden van de grens. VATICAANSTAD, 13 Dec. (Havas). Heden morgen is in de Basiliek van St. Jan van La teranen een capitulaire H. Mis opgedragen voor Frankryk. Bij deze plechtigheid waren aanwe zig Charles Roux, de Fransche ambassadeur by den H. Stoel, Guerin, de vertegenwoordiger van den Franschen zaakgelastigde by het Qui rinaal, talrijke Fransche prelaten en een groot aantal pelgrims. De V.S. zonden een scherp protest naar Tokio: ook Berlijn protesteerde. Londen blijft in con tact met Washington: van een gezamenlijke vlootdemonstratie is echter geen sprake. De nieuwe regeering van China is geïnstal leerd. Bij Nanking zou een Chineesche troepen macht zijn omsingeld. Op den vooravond van Kerstmis zal Radio Va ticana een concert uitzenden, als eerste van een reeks muzikale uitvoeringen. In Ecuador is een serum gevonden tegen mond en klauwzeer. Delbos heeft, na het onderteekenen van een drietal overeenkomsten met Joego-Slavië, Bel grado verlaten om zich naar Praag te begeven. Madrid werd Dinsdag gebombardeerd; er zyD verscheidene dooden en gewonden gevallen. Tegen twee Arabische terroristen is het dood vonnis uitgesproken. Frankryk zon visa gaan verlangen op de pas poorten van buitenlandsche toeristen. De Tweede Kamer heeft o. m. aangenomen de wijziging van de Dienstplichtwet, de moties- Moller betreffende de speIling-1934 en het wets ontwerp tot verlenging van de opschorting van den vaccinatiedwang. De Eerste Kamer heeft Dinsdagavond een aan tal wetsontwerpen afgehandeld. Op den „Indië-dag" te 's Bosch heeft de ond- gouvemeur-generaal van Ned.-Indië, jhr. De Jonge, o.m. gesproken over Indië's verhouding tot Japan. Ongeval op onbewaakten overweg by Bad- Boekelo; één persoon licht gewond. Ir. Mussert moet 13 Januari voor de Amster- damsche rechtbank terecht staan in verband met het incident op het Blauwe Zand. Gijzeling van journalist met 12 dagen verlengd. New-Yorksche beurs: stemming verdeeld. De mooiste brieven zijn de epistels, die we nooit schrijven en nimmer ver zenden, doch alleen in onze verbeel ding worden bedacht. Immers de lief ste woorden spreken we nooit uit en schrijven we nimmer neer, bang als we zijn, dat het verklanken der gevoe lens dezen zal schaden. De brieven die ons nooit bereiken zijn de waarde volste brieven, want de brieven met de oprechtste gevoelens, de zuiverste intenties. De brieven die de post ons brengt staan vol gemeenplaatsen en alledaagschheden, die brieven die ons niet geschreven werden, werden be dacht in den hemel. Laten we ze in eere houden, die brieven, die ons nooit bereikten. Naar wy uit betrouwbare bron vernemen, zal ir. A. A. Mussert Donderdag 13 Januari as. voor de Amsterdamsche Rechtbank moe ten verschijnen, in verband met het inci dent op het Blauwe Zand. f Zooals men zich herinnert, heeft indertijd P Melchers tegen den leider der N. S. B. een aan klacht ingediend wegens mishandeling. 30 Sep tember moest ir. Mussert toen terechtstaan doch de zaak werd op dien datum uitgesteld omdat ir. Mussert een bezwaarschrift had in gediend. In hooger beroep werd dit bezwaarschrift ver worpen. Thans is ir. Mussert gedagvaard, om 13 Januari voor de Vijfde Kamer van de Recht bank te verschijnen. LONDEN, 14 Dec. Koning George van En geland vierde vandaag in Buckingham-Palace zijn 42en verjaardag. Te Windsor werd een 500 jaar oude gewoonte hersteld, door ter ge legenheid van 'skonings verjaardag 21 saluut schoten af te vuren. INi I 1 mmnuiiiiiiiiimijllil/'z; Stand op Woensdag 1 uur van.: 743.6 yorige stand: 739.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1