Minister Steenberghe geeft inlichtingen DE OCEAAN POST We luisteren naar FINANCIEN HET ECONOMISCH HERSTEL Dat fia/iMc LANDBOUW-CRISISFONDS Dagfilm „RADIO-HOLLAND" WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 Veel krachtsinspanning wordt gevergd voor de bestrijding van de werkloosheid Wat op het oogenblik in voorbereiding is Bevordering economisch herstel Vaste lasten Handelspolitiek Industrialisatie Ordening Scheepvaart- en havenbelangen Middenstand Kamers van Koophandel Uitoefenen van beroepen door vreemdelingen EEN SCHEEPSKRANT! N.V. „ROTTERD. LLOYD" N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" 1 Instantine Accountantsberoep Natuurmonumentenwet Vreemdelingenstatistiek VIJFTIG MAN ONTSLAGEN LIJK HERKEND Invoerrecht op ruw spiegelglas Ned. Handelshoogeschool Memorie van Antwoord over de begrooting 1938 verschenen Nuttige regelingen' Donderdag 16 December Varkens en rundvee Melk en zuivel V isscherij Biggenmerken Examens Hoogduitsch M.O.B. Krankzinnigenverpleging Kath. Economische Hoogeschool Machinisten-examen Wiskunde L.O. Academische examens Staathuishoudkunde M.O. Aan de Memorie van Antwoord in zake de begrooting van Economische Zaken voor 1938 is het volgende ontleend. De minister is van meening, dat de zeer veel vuldige bemoeiingen van de overheid met het economisch leven, welke, naar het zich laat aanzien, door blijvende elementen gekenmerkt wordt, de noodzaak heeft aangetoond van één departement van Economische Zaken, omvat tende de belangen van handel, nijverheid, scheepvaart, landbouw en visscherij. Hij stelt zich voor, zijn beleid noch door een specifiek agrarische, noch door een specifiek industrieele oriënteering te doen kenmerken. De minister deelt het standpunt der leden, die ér op wijzen, dat de algemeene economische toestand hier te lande, vooral sinds September 1936, een belangrijke verbetering heeft onder gaan. Deze wending ten goede heeft echter nog geenszins geleid tot oplossing van alle bestaande moeilijkheden. De destijds genomen monetaire maatregelen hebben ongetwijfeld ten gevolge gehad, dat de kloof tusschen het kostenniveau in ons land en het internationale prijspeil voor een essentieel deel overbrugd is, doch men zal niet moeten vergeten, dat de toestanden in het buitenland nog allerminst als stabiel beschouwd moeten worden. Een terugslag kan thans zelfs duidelijk waargenomen worden. Heeft Nederland niet ten volle kunnen profiteeren van het voorafgaande herstel der wereldconjunctuur, anderzijds mag geconstateerd worden, dat hier te lande geen excessen zijn voorgekomen. Intusschen wordt van regeering en be drijfsleven veel krachtsinspanning gevergd, om het nog steeds hier te lande bestaande ernstige euvel der werkloosheid te bestrijden. Alle maatregelen van den minister zullen gericht zijn op vermindering van dit groote euveL De verlevendiging, die op de exportmarkt geconstateerd kan worden, is op menig ge bied op de binnenlandsche markt nog uit gebleven of heeft te snel weer voor een stagnatie plaats gemaakt. De hiermede ver band houdende vraagstukken zijn een voor werp van dagelijksche zorg voor den' mi- nister. ïn hét bijzonder blijft-hij nauwlet tend de ontwikkeling van de verhouding van het binnenlandsche prijspeil en de concur rentieverhoudingen met het buitenland volgen. Dit vraagstuk is van bijzonder gecompliceer- den aard. omdat men hier geen oplossing kan bevorderen door een kunstmatigen druk op de prijzen in het binnenland. De verhouding tus schen kostprijs en omzet is hier van beslissende beteekenis. In dit verband gezien kan men moei- ■lijk het standpunt innemen, dat prijsverhoo- gingen ongewenscht zijn. In vele gevallen zijn deze zelfs de onmisbare voorwaarde voor een bloeiend bedrijfsleven en behoeven deze de kost prijzen, die beslissend zijn voor het concurrentie vermogen, niet zonder meer ongunstig te be ïnvloeden. Het spreekt daarbij echter vanzelf, dat het vraagstuk van de kosten van levens onderhoud van essentieele beteekenis is. Er moge in dit verband dan ook op gewezen wor den, dat, voorzoover mogelijk, overgegaan wordt tot verlaging van heffingen op de door de landbouwcrisismaatregelen gesteunde landbouw producten. Sinds zijn optreden heeft de minister op dit gebied reeds verscheidene maatregelen geno men. Te allen overvloede moge hieraan worden toegevoegd, dat de minister van meening is. dat zulks niet ten koste van den landbouw mag gaan. Uit het voorgaande moge ook blijken, dat het niet in de bedoeling ligt. maatregelen te nemen om prijzen van levensmiddelen laag te houden door toeslagen uit de algemeene middelen. Wat de prijspolitiek betreft, ligt het ook in de be doeling, nauwlettend te blijven toezien op de prijzen dier artikelen, die steun in den vorm van contingenteering, invoerrechten of anderszins genieten. De vraag van vele leden of maatregelen te verwachten zijn om de nog steeds te hooge wo- ninghuur van arbeiderswoningen te verlagen en om de rente en aflossing van hypothecaire lee ningen, voor zoover die nog te hoog zijn, om laag te brengen, beantwoordt de minister in ontkennenden zin. De minister staat afwijzend tegenover denk beelden van landorganisatie. Ook het denkbeeld eener staatshypotheek- bank meent de minister te moeten afwijzen. Nu het momenteel niet mogelijk is over te gaan tot belastingverlaging, meent de minister, dat hij thans in hoofdzaak tot taak zal heb ben, overleg te plegen met zijn ambtgenoot van Financiën, opdat eventueele nieuwe of te wij zigen belastingen in bepaalde gevallen er niet toe leiden, dat onnoodige druk op het bedrijfs leven wordt uitgeoefend. De njinister is bereid, in voorkomende ge vallen, waarin het bedrijfsleven het initiatief zou nemen tot uitzending naar het buitenland van een representatieve missie, die voor den handel een weg zou moeten banen, daaraan zijn medewerking te verleenen. Het standpunt van de regeering ten aanzien van het vraagstuk van de erkenning van Sovjet- Rusland heeft geen wijziging ondergaan. De minister deelt niet de teleurstelling van die leden, wier verwachtingen ten aanzien van de resultaten, welke met industrialisatie op korten termijn te bereiken zouden zijn, hoog gespannen waren. De tot nu toe bereikte resultaten, die intus schen moeilijk in concrete cijfers kunnen wor den uitgedrukt, vormen voor den minister ech ter geen reden om het standpunt in te nemen, dat de Overheid beter zou doen haar activiteit op dit terrein prijs te geven. De verdere ontwikkeling zal in belang rijke mate gezocht moeten worden daar, waar nog een vrije evolutie mogelijk is, dus in het bijzonder in de vervaardiging van nieuwe, nog in opkomst zijnde producten, de toepassing van nieuwe werkwijzen, de vervaardiging van kwaliteitsproducten en voorts in het tot stand brengen van in ons land ontbrekende basisindustrieën, die een belangrijk uitgangspunt kunnen vormen voor verder verwerkende industrieën. Een andere voorwaarde voor het welslagen van de industrialisatie-politiek acht de minis ter gelegen in de inschakeling van de bestaan de industrie Op dit oogenblik is het departementale bu reau betrokken bjj het onderzoek naar een 50-tal projecten. Tot de stichting van walswerken heeft eeni- gen tijd geleden een tweetal ondernemingen besloten. Een dezer walswerken zal in de nabijheid van de Hoogovens worden gevestigd. De oprichting van een staalbedrijf mag in verband met deze walswerkplannen eveneens binnen niet al te langen tijd worden verwacht. De stichting van een aardappelvlokken- fabriek moet worden ontraden De industrievestiging ten plattelande maakt reeds geruimen tijd een voorwerp van' studie uit. Het ligt niet in de bedoeling de regelmatige fabricage van artikelen te gaan financieren, wèl om proefnemingen op industrieel gebied op zeer bescheiden schaal en in bijzondere ge vallen te bevorderen door het verleenen van bijdragen. De regeering streeft er met ijver naar de door haar noodzakelijk geachte samenwerking van ondernemers zich zooveel mogelijk te doen ontplooien. De vraag, of er wel voldoende aanleiding was om de in de laatste jaren aan de reederijen verstrekte bedragen kwijt te schelden, beant woordt de minister bevestigend. Het betreft hier het niet meer terugvorderen van het in 1935 en in 1936 verstrekte rente- looze voorschot van die reederijen, welke in be doelde jaren winst maakten, alsmede het annu- leeren in 1937 van het nog niet gerestitueerde gage- en oplegcrediet van 1933 en 1934 ad 2.7 millioen. Het totale verlies in de crisisjaren, tot uiting eekomen in kapitaalreductie en uitputting van reserves, is te ramen op meer dan 150 mil lioen. De moeilijkheden met betrekking tot de be voordeeling van de Belgische scheepvaart bij export van graan van Rotterdam naar België, hebben de aandacht van de regeering. Ook de minister hoopt, dat een oplossing van deze aan gelegenheid op den duur niet zal uitblijven. Naar 'sministers meening zal een verminde ring van de vaste lasten voor den middenstand door persoonlijk initiatief der betrokkenen die nen te worden bereikt. Direct overheidsingrij pen is hier niet te wachten. Ten aanzien van zijn verdere plannen be treffende het slagersbedrjjf kan de minister verklaren, dat nu het advies betreffende de vestigingseischen ontvangen is, spoedige afkon diging daarvan te wachten is. Her vraagstuk van het cadeaustelsel heeft de belangstelling van den minister. Op dit oogen blik laat hij nagaan in hoeverre andere, waar onder industrieele belangen door een regeling geschaad zouden kunnen worden. Een wetsontwerp voor den markt- en straat handel is in voorbereiding. Ten aanzien van de regeling van den ver koop door middel van automaten deelt de mi nister mede, dat de opmerkingen van de com missie van rapporteurs nopens het aanhangige ontwerp, zoomede de intusschen gewijzigde omstandigheden en de adviezen van belang hebbende en deskundige instanties een nieuwe overweging van het vraagstuk noodig maken. De minister gevoelt in beginsel voor de ge dachte van verscheidene leden inzake een meer organische samenstelling der Kamers van Koophandel en Fabrieken en een beter kies stelsel, doch volgens zijn meening kan een der gelijke wijziging niet incidenteel plaats hebben; zji vereischt een degelijke en omvangrijke voor bereiding. De minister verklaart echter gaarne, dat hij bereid is een begin te maken met een onder zoek Tot toepassing der wet zal eerst dan mogen worden overgegaan, indien op grond van ern I WAARIN HET DAGELIJKSCHB NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 562 Amsterdam-C. Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had wèg was de pijn! Onthoudt daarom 1 BA$ER i E v VR/ stilt en voorkomt pijnen! stige klachten na een nauwgezet onderzoek is komen vast te staan, dat de werkzaamheid van buitenlanasche zelfstandigen in een bepaald beroep of bedrijf de bestaansmogelijkheid van de Nederlandsche bedrijfsgenooten bedreigt Ten aanzien van een enkelen bedrijfstak is een onderzoek geëindigd en zal binnenkort tot het nemen van maatregelen worden overgegaan, terwijl voor eenige andere bedrijfstakken een onderzoek gaande is, dan wel de instelling daar van wordt overwogen. Een ontwerp van wet, houdende regelen be treffende het accountantsberoep, is in voor bereiding. De minister vertrouwt, dat het ont werp in den loop van dit zittingsjaar bij de Staten-Generaal zal kunnen worden ingediend De minister kan thans niet toezeggen, dat de indiening van een ontwerp-natuurmonu- mentenwet binnenkort mag worden verwacht. Wel kan hij onderschrijven, dat er behoefte aan een dergelijke wet bestaat. Hij heeft de directie van den landbouw opdracht gegeven hem een ontwerp voor te.leggen. Hij ontveinst, zich echter niet, dat er eenigen tijd zal moe ten heengaan alvorens aan zijn opdracht zal kunnen worden voldaan. Bij dato van wijzigingen wordt o.a. een post uitgetrokken voor een vreemdelingen-statistiek De toelichting vermeldt o.m.: Voor het voeren van een doelmatige toeristi sche propaganda is een statistiek van het vreemdelingenverkeer onontbeerlijk. Ook zou met een zoodanige statistiek het inzicht in de betalingsbalans tusschen Nederland en het bui tenland zeer zijn gediend. Naar wij vernemen, heeft de directie van de tricotagefabriek der N.V. Litrofa te Aarle-Rix- tel aan ongeveer vijftig leden van het perso neel ontslag aangezegd wegens het gebrek aan directe orders als gevolg van den terugslag in den handel van de laatste maanden. Het te Egmond aan Zee aangespoelde lijk is door de familie herkend. Het blijkt, gelijk werd vermoed, van den opvarende P. Pronk van den motorlogger Geertruida Jacoba Sch. 37 te zijn. Heden zal het stoffelijk overschot in een loo- den kist naar Katwijk aan Zee worden ver voerd, waar het ter aarde zal worden besteld. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het Kon. Besluit van 30 September 1937 tot het tijdelijk buiten werking stellen van het invoerrecht op ruw spiegelglas. ROTTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de handelswetenschappen (staat kundig-economische richting) de heeren Y. Wierda en H. Nathans. Candidaatsexamen economische wetenschap pen de heeren G. J. Wirtjes en I..E. Batenburg. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de begrooting 1938 van het Landbouwcrisisfonds. Het volgende is er aan ontleend: De minister is voornemens aan het grond beginsel der tot heden gevoerde politiek vast te houden. Of het huidige samenstel van economische maatregelen daartoe gehandhaafd moet worden, hangt af van het verloop van het prijspeil van ieder product afzonderlijk. Daar de directe financieele steunmaatre gelen wellicht meer en meer door prijsrege lingen zullen kunnen worden vervangen de minister heeft met de gewijzigde regeling voor de boter den eersten stap in deze rich ting gedaan zullen indirect prijsregelen- de maatregelen voorloopig zeker nog niet kunnen worden gemist. yoor de bepaling der richtprijzen van de op brengst der landbouwproducten wordt de hui dige kostprijs in acht genomen. Met stijging van bedrijfskosten is dan ook reeds meermalen re kening gehouden. Dat de landbouw van de opleving nog gee nerlei profijt zou hebben getrokken, kan de minister niet erkennen. Aangezien de beteekenis, welke de huidige landbouw-crisismaatregelen voor de kosten van levensonderhoud hebben, nog wel eens wordt overschat, heeft de minister gemeend goed te doen een nauwkeurig onderzoek hieromtrent te doen instellen. Dit onderzoek heeft zich uit gestrekt tot den invloed van de directe land- bouw-crisislasten op het budget van een aantal arbeidersgezinnen te Amsterdam. Als resultaat van het onderzoek ten aanzien van Je directe belastingen is verkregen, dat deze crisislasten van het totale budget in September j.l. 3.1 pet. en in October j.l. 2.9 pet. uitmaakten Het door enkele leden tot de regeering ge richte verwijt, als zou de verlaging van de uit gaven van het Landbouw-Crisisfonds van 177 millioen tot 132 millioen ben koste van de boe ren gegaan zijn, moet de minister met nadruk van de hand wijzen. De minister meent, ook al kunnen tegen het huidige systeem bezwaren worden aan gevoerd, met kracht aan de financiering der Landbouwcrisismaatregelen door middel van een apart fonds te moeten vasthouden, daar een betere regeling tot dekking van de uit gaven ten behoeve van den landbouw niet kan worden aangewezen. Een systeem van hooge invoerrechten aan de grens op landbouwproducten kan de in stemming van den minister niet hebben. Naast de maatregelen van zuiver economi- schen aard, zullen andere maatregelen genomen dienen te worden, welke de agrarische positie van ons land kunnen versterken. De minister denkt hierbij In het bijzonder aan de maat regelen tot verbetering van de qualiteit der pro ducten. Al deze maatregelen ziet de minister als „nuttige regelingen", als waarvan in de Troonrede sprake is. De minister wenscht te bevorderen, dat, waar mogelijk, de nog voor den economischen toe- HILVERSUM I, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV.) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramoloonmuziek.. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Solistenconcert en Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Be- richten. 8.15 Gevarieerd programma m. m. v. spre kers, solisten, Mannenkoor en het NCRV-orkest, (Om 10.00 Berichten ANP.) 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-Uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest en solist. In de pauze: Declamatie. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.30 Orgelspel. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht, 3.00 Knlples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-Dansorkest.. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest en solisten. In de pauze: Reportage. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Populair concert. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.35 Trocadero-Cinema-Orkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 2.05 BBC-Variété-orkest en solist. 3.10 „Cape Town Miracles", causerie. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.35 Stedelijk Orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Joe Loss en zUn Band. 6.20 Berichten. 6.40 „It occurs to me", causerie. 7.00 BBC-Schotsch Orkest. 7.50 Reportage. 8.10 Gevarieerd programma. 9.00 Actueele causerie. 9.20 Berichten. 9.40 Lichte muziek. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Cembalovoordracht. 11.00 Causerie over Dante. 11.20 Maurice Winninck en zijn Band 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. 9.10 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 Catrelle-Orkest en zangvoordracht. 3.05 Zang. 3.20 Vicla-voordracht. 4.20 Zang. 4.35 en 5.20 Radiotooneel. 8.35 Planovoordracht. 8.50 Nationaal Orkest en solisten. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Zang en piano. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 NSDAP-Orkest. 1.35 Omroeporkest. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 5.20 Collegium Musicum van de Univer siteit. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest, -koor, volkskoor, kin derkoor en solisten. 10.1011.20 Balalaika-Orkest en Stuttgar- ter Volksmusik. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Zang. 1.00 Omroepklelnorkest. 1.50 Zang. 2.00—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepklelnorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepdansorkest en Omroepsalon- orkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Cellovoordracht. 5.40, 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en soliste. 10.3011.20 Ebbecke-Trio en soliste. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest. 8.20 Berichten. 8.35 Vervolg concert. 9.20 Berichten. 9.50 Altviool en piano. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Barnabas von Geczy's orkest. stand van den landbouw noodige maatregelen door de betrokken bedrijfsgenooten zelf wordén overgenomen en voortgezet, terwijl andere nut tige maatregelen door dezen zelf kunnen worden opgebouwd. Voorloopig zal zulks nog als over gangsmaatregel kunnen geschieden op grond van de Landbouw-Crisiswet 1933. Ten aanzien van de melkregeling deelt de minister mede, dat inderdaad thans in eenige plaatsen en streken organisaties van produ centen en distribuanten of wel van distribuan- ten alleen tot stand zijn gekomen. Het voor nemen bestaat, om, indien deze organisaties voldoen aan de door den minister te stellen eischen, vruchtbare werkzaamheid daarvan mogelijk te maken door op door haar uit te vaardigen regelingen, welke zich voorshands in het bijzonder met de distributie van en mini mum verkoopprijzen voor melk zullen bezig houden, een sanctie, gebaseerd op de landbouw- crisiswet 1933 te verleenen. Het kleine-tuindersvraagstuk heeft zijn bij zondere zijden, waardoor het treffen van een regeling zeer moeilijk is. De minister hoopt er in te kunnen slagen, om reeds spoedig nadere mededeelingen te doen, omtrent bijzondere maatregelen voor deze categorie. Met zijn ambtgenoot van het departement van Sociale Zaken zal de minister overleggen, in hoe ver de kleine grondgebruikers meer nog dan door deze regeling geschiedt, uit de werk verschaffing gebracht zouden kunnen worden. De minister zal gaarne gevolg geven aan het door vele leden tot hem gerichte verzoek mede zijn aandacht te schenken aan de behartiging van de belangen der landarbeiders. Ook de minister is van oordeel, dat de be perking van de varkensteelt in stand gehou den moet worden, doch hij deelt niet de mee ning, dat de biggenteeltregeling zou kunnen worden vervangen door een regeling betreffen de het houden van varkens. Bij het door vele leden uitgesproken oordeel, dat er aanleiding bestaat de kalverbeperking te doen vervallen, kan de minister zich niet aan sluiten. Tot het nemen van bijzondere maatregelen ten opzichte van de margarine kan de mi nister zijn medewerking niet verleenen. Hij is van meening, dat de thans getroffen maatre gelen, ter bescherming van de boter voldoende zijn, daar de beoogde prijs- en consumptie verhoudingen van boter, margarine en andere spijswetten door middel van de heffingen en de productiebeperking van de margarine op ge noegzame wijze worden bereikt. Uit het vorenstaande blijkt, dat het niet de bedoeling van den minister is, belang rijke wijzigingen aan te brengen en dat hij geen behoefte gevoelt om maatregelen te treffen, die, vergeleken met nu, de positie van de margarine ernstig zouden verzwak ken. De vraag van een mengverbod van boter en margarine is in onderzoek. Zoolang de export van boter nog in voor onze verhoudingen onbeperkte hoeveelheden mogelijk is, al mogé de te bedingen prijs dan nog geen reden tot tevredenheid geven is er voor den minister geen aanleiding om in deze exportpolitiek wijziging te brengen. Zijn streven is er op gericht, om ook voor de zoetwatervisscherij die maatregelen te tref fen, welke tot herstel van het door de crisis verstoorde economische evenwicht kunnen lei den, De heffing op bakolife is ëën belemmerende factor voor het gebruik Van visch. Deze hef fing kan echter niet afzonderlijk beschouwd worden, doch moet gezien worden in het sa menstel der heffingen op margarine, vetten en oliën. Eerst wanneer een verdere verlaging van deze heffingen in het algemeen mogelijk is, zal ook tot een verlaging van de heffing op bak olie kunnen worden overgegaan. Hoewel de verschillende maatregelen onge twijfeld voor het zeevisscherijbedrijf te IJmui- den van groote beteekenis zijn geweest, betee- kenen zij noch ieder op zich zelf noch alle te zamen de oplossing van het probleem-IJmuiden. Dit moet in breeder verband worden bezien. Het materiaal daarvoor is aanwezig o.a. door de rapporten in zake de rentabiliteit en geschikt heid van visschersvaartuigen en in zake de distributie van zeevisch, welke de Ned. Vis- scherijcentrale in samenwerking met den Eco- nomisch-Technologischen Dienst voor Noord- Holland heeft opgesteld en welke in den loop van de maand November aan den minister zijn uitgebracht. De minister heeft deze rapporten thans in studie en moet zich daarom zijn meening in zake de saneering van het zeevisscherijbedrijf vooralsnog voorbehouden, hetgeen te meer noodzakelijk is, daar de bedoelde rapporten nog niet met de bedrijfsgenooten zijn besproken. De_ minister vertrouwt echter spoedig zijn stand punt ten aanzien van het onderhavige vraag stuk te kunnen bepalen. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 29 November tot 4 December 1937 bedroeg: 37623, tegenover 37021 in de overeenkomstige week van het 'vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 4 December in totaal aangebracht 1.711.844 merken, tegenover 1.994.547 merken in de over eenkomstige periode van 1936. AMSTERDAM. Geëxamineerd en toegelaten twee vrouwelijke candiaaten: mej. M. M. Beu gelink (Den Haag) en mej. Cli. van Praag (Den Haag). Aan het afgenomen Staatsexamen (diploma B.) voor krankzinnigenverpleging in de St. Bavostichting te Noordwijkerhout, namen deel zeven candidaten. Allen zijn geslaagd: t.w. J. Appelman, J. Bierhof, Br. Animatus v. d. Bruggen, J. Bruines, J. Hillenaar, G. Schel- tinga en J. de Vries. TILBURG. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heeren A. W. Luyckx, Den Helder en H. M. C. van der Waerden, Tilburg. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A. de heeren: J. P. Goudriaan, Utrecht; P. C. Otte, Middelburg; E. J. Post, Utrecht; H. A. Hulstman, Vlissingen; J. Beijer, Leiden; F. Schrander, Den Heider; J. Piket, Leiden. Volgens het jaarverslag van de Nederl. Mij. voor Havenwerken heeft de ontwikke ling in Svanje en China een zeer ongun- stigen invloed op de bedrijfsresultaten ge had. 310.000 is op de afschrijvingsrekening overgebracht en met eventueele verdere be langrijke afschrijvingen zal moeten worden rekening gehouden. Hiervan zou een voor stel tot reductie van het kapitaal het gevolg kunnen zijn. De Java-suiker heeft tot nu toe geen na- deeligen invloed van het Japansch—Chi- neesch conflict ondervondenalthans niet in die matedat 'ernstige moeilijkheden moeten worden verwacht. De vrees hierom trent in het buitenland moet als overdreven worden geacht. De stad Kopenhagen heeft een aanbod aanvaard van een Nederlandsche bank- groep tot de uitgifte van een 4 pCt. leening van f 4.553.000, 25 jaar loopende waarvan de opbrengst zal dienen ter converteering van de 5 pCt. auldensleening Kopenhagen van 1926. waarvan nog 5 millioen uit staat. De prefect van politie te Parijs heeft in opdracht van den minister van financiën verordend, dat de effectenbeurs in 1938 op alle Zaterdagen zal gesloten zijn, voorts op 15 April, welke dag voorafgaat aan Pa- schen, op Maandag 31 October en op Maan dag 25 December. Ook blijft de beurs te Parijs op 2 Januari 1939 gesloten. Het theeverbruik in Engeland bedroeg in November 36.7 mill. lb. tegen 35.90 mill lb. in October. De voorraden bedroegen ein de November 196.88 mill. lb. tegen 170.13 mill. lb. einde October en 236.03 mill. lb. einde November 1936. De invoer van Engeland bedroeg in No vember 97.25 mill., tegen 96.08 mill, in October en 78.68 mill, in November 1936. De uitvoer 45.18 mill, tegen 47.21 mill, in October en 38.44 mill, in November 1936. In de eerste elf maanden beliep de in voer 935.19 mill., tegen 776.78 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar en de uitvoer 478.03 mill, tegen 400.22 mill. Het invoer-overschot bedroeg hierdoor 457.16 mill, tegen 366.56 mill. De invoer van Frankrijk bedroeg in de eerste elf maanden fr. 37.777 millioen, het geen fr. 15.400 mill, meer is dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De uitvoer was fr. 21.590 mill, of fr. 7.749 mill. meer. Het invoeroverschot bedroeg dus fr. 16.187 mill- tegen fr. 8.536 mill. De invoer in November bedroeg fr. 3.931 mill, tegen fr. 3.720 mill- in October en de uitvoer fr. 2.381 mill, tegen fr. 2.365 mill. De staalproductie in het Youngstown- district bedraagt thans 30 pCt. van de ca paciteit tegen 28 pCt. de vorige week; de productie in het Pittsburg-district 22 pCt. tegen 24 pCt. President Roosevelt zal de volgende week een conferentie houden met de leiders def openbaar-nutsbedrijven. Hij weigerde zijn meening uit te spreken over den huidigen bedrijf stoestand. Enkele kleine openbaar-nutsbdrijven in Anierika hebben in de periode van 1 No vember 1936 tot 31 October 1937 gunstiger resultaten bereikt. De Community Power and Light behaalde een winst van 426.907, of S 6.72 per pref. aandeel, tegen 254.899, of 8 3.70 per pref. aandeel het vorig jaar. De General Public Utilities behaalden een winst van 538.22, of 3.72 per aandeel, te gen 511.619 of 3.51 per aandeel en de National Gas and Electric 176.925, of 0.57 per aandeel, tegen 8 154.189 of 8 0.50 per aandeel het vorig jaar. Jfc De kop er schrootprijs in Amerika daalde met !4 dollarcent tot 8% d. c. per lb. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Maandag 8 2.4 mill, lb., tegen 3.84 mill- lb. Vrijdag en Zaterdag j.l. te zamen. De National Steel Corp keert behalve het gewone kwartaal-dividend van 8 0.62% een extra-dividend uit van 0.50 per aandeel- Het totaal$dividend over 1937 bedraagt 3.50 tegen 8 3.12% over 1936. De Western Electric keert 8 0.90 dividend uit op de gewone aandeelen. Het totaal-di vidend over 1937 bedraagt 8 3 tegen 8 2.73 het vorig -jaar. De fabrieken van Du Pont de Nemours nabij Richmond zullen voor de vervaardi- ging van kunstzijde-cellophane van 23 De cember tot 2 Januari a.s. gesloten worden- Hierdoor raken 2600 arbeiders tijdelijk werkloos. De benzine-voorraden in de Vereenigdc Staten bedroegen aan het einde der vorig0 week 39.89 mill, vaten en de voorraden benzine- en stookolie te zamen 120.15 mill- vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum-' productie in Amerika is in de afgeloop071 week met 27000 vaten tot 3.414.000 vaten gestegen ten opzichte van de voorafgaand0 week. Ten opzichte van de overeenkomstig0 week van het vorig jaar bedroeg de stijging 294.000 vaten. Het PondSterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.988.99 (v. slot 8.98%), de Dollar op 1.79 5/8—1.79 7/3 (1.79 13/16), de Frank op 6.09%6-11 (6.10%), de Belga op 30.55—30.60 (30.57) 071 de Zwitsersche Frank op 41.5841-31 (41.58). De Nivas verkocht 5335 ton superieur0 suiker en 970 ton bruine suiker voor con sumptie. M.O. Geschiedenos 's-GRAVENHAGE Gesl. mej. C. Lathou wers te Den Haag en P. A. van Meurs te Loeneh' 'S-GRAVENHAGE Gesl. de heeren J. A| Olde Loohuis te Oldenzaal en G. J. van de1 Werf te Groningen. UTRECHT Geslaagd voor het doet. exatn«A rechtswetenschap: H. R. Marcus, A. F. CalkoeU en F. G. de Steenwinkel. 's-GRAVENHAGE Geslaagd J. de Wit Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6