UIT DEN OMTREK Men tofaijft Kunst en humor uit het verleden BEZOEK VAN MOZART DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 BEVERWIJK Hl lam BENNEBROEK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE LISSE NOORD WIJK NOORDWIJKERHOUT Ijverig en spaarzaam VELSEN VOGELENZANG te »1 feu hoveniersche uit omstreeks 1895 Foto van een R. K. hoveniersche, dra gende de zoogenaamde stadsmuts. (Overgenomen uit Jaarboekje „Oud-Utrecht) De geschiedenis der Utrechtsche hoveniers Het archiefwerk van jhr. ir. G. G. Calkoen 'Vondel's relaties met Utrecht Een vergeten Utrechtsche schilder Een gewichtig jaar voor het Utrechtsch muziekleven Een vermakelijke geschiedenis De Hoveniers en hun kleeding VEILINGEN EN ARBEIDSWET Principieele rechtszaak MET DOODSLAG BEDREIGD Jaloersche Zeeuw voor de Haarlemsche rechtbank INBRAAK IN STATION TE ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Harddraverijweeniging „Prins Bernhard". Gisteravond hield de Beverwijksche Harddra- yerijvereeniging „Prins Bernhard" haar jaar- Vefgadering in het Kennemer Hotel. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, e heer A. Blom, hulde aan de nagedachtenis Van den overleden secretaris, den hoer D. Weijs. Met voldoening constateerde de voorzitter 'erna, dat het afgeloopen paar voor de ver- ®ehiging zeer gunstig is geweest. De jaarlijksche waverij is weer buitengewoon goed geslaagd. Gnder applaus der vergadering deelde de heer ®i°m mede, dat de kas der vereeniging de 3000 is te boven gegaan. De hoop, dat Z. K. H. Prins Bernhard dit I «ar de draverij zou bezoeken, is helaas niet in ^vulling gegaan. Het bestuur hoopt echter, Z. K. H. dit jaar zeker een bezoek aan Be- erwijk zal brengeen. Hierna bracht de voorzitter dank aan den "eer J, n. Tromp, die belangrijke journalistieke diensten aan de vereeniging heeft bewezen. Als van erkentelijkheid bood spr. hem een ge- ^henk aan. Medegedeeld werd hierna, dat aan Z. K. H. Bernhard een brief is gezonden, waarin aet bestuur de beste wenschen uit voor een P°edig en algeheel herstel van Z. K. H. Hierop was namens Prins Bernhard 'n schrif- tehjke dankbetuiging ontvangen. De 2e secretaris, de heer Meijer, las vervolgens groot aantal dankbetuigingen voor van lief dadige vereenigingen en instellingen, die een Did rage uit de kas van de vereeniging hebben Ditvangen. i Naar aanleiding van het feit, dat de gemeente a'et in staat is, aan meer dan 200 kinderen jchoolvoeding te verstrekken, terwijl het aan- kinderen, dat daaraan behoefte heeft, veel footer is, had het bestuur besprekingen ge- °erd met de gemeentelijke autoriteiten. Het ^stuur betreurde het n.l. ten zeerste, dat niet le kinderen van de schoolvoeding kunnen pro beren. Van den directeur van den dienst voor Sociale ^aken was een kostenopgaaf ontvangen. Op bnd daarvan stelde het bestuur voor om aan 3 schoolkinderen gedurende 7 weken, 3 dagen Per week, een warmen maaltijd te doen ver- tekken op kosten van de vereeniging. Hiermede een bedrag van ongeveer 270 gemoeid zijn. Met een daverend applaus betuigde de ver gadering haar instemming met dit voorstel. De voorzitter knoopte hier den hartgron den wensch aan vast, dat andere vereenigin- ,-eb, instellingen of personen dit voorbeeld zul te volgen en eenzelfde bedrag bijeen zullen rengen, zoodat aan die kinderen gedurende 14 ®ken een warme maaltijd kan worden verstrekt Eveneens op voorstel van het bestuur werd °8 besloten 25 beschikbaar te stellen voor Comité voor Huishoudelijke voorlichting. Hierna volgden de jaarverslagen. Hit het overzicht van den penningmeester -i^k o.m., dat de recette van de harddraverij jaar 2030 bedroeg. Gedurende de laatste l®8 jaar is aan liefdadige vereenigingen uitge- ®erd een bedrag van 7500. Aan prijzen is in 't tijdvak 10.500 uitbetaald, terwijl een be- bg van 4000 is besteed bij den plaatseltjken Middenstand voor den aankoop van prijzen. Deze cijfers demonstreeren welk een belang- 'Jke plaats de vereeniging in Beverwijk in stemt. Hü de hierna volgende bestuursverkiezing Md in de vacature van wijlen den heer Weijs ®kozen de heer J. N. Tromp. De aftredende be- j dürsleden, de heeren Mr. J. B. A. Sanders en N. Timmer werden herkozen. Tot slot werden de films vertoond van de arddraverijen in 1936 en 1937, welke aan Prins Mnhard ten geschenke zijn aangeboden. De Kerstcollecte voor de R. K. armen. Het esultaat van de Zondag j.l. gehouden collecte °°r de R. K. arme gezinnen van Beverwijk, dat Gevankelijk 1276 bedroeg, is naderhand door agekomen giften, waaronder een zeer belang- ljke, gestegen tot 1555. Voorzeker een prachtig resultaat. Underwijsregeling. B. en W. stellen den aj"1 voor met de gemeente Uitgeest een ge "lei de de enschappelijke regeling aan te gaan omtrent toelating van leerlingen uit die gemeente op openbare U.L.O.-school alhier. j Hapitulantenverordening. Overeenkomstig Letl wensch van het Centraal Capitulanten- jdreau stellen B. en W. voor de verordening aanwijzing van de ambten en betrekkingen v dienst der gemeente, welke met uitsluiting 311 andere gegadigden slechts kunnen wor- ,ed vervuld door militairen of gewezen mili- ateen, die volgens een wettelijke regeling aan braak hebben op benoeming, aan te vullen met e functies van: klerk bij de arbeidsbeurs, gas- 3 electriciteitsbedrijf en openbare werken •"prnonteur, hulpstraatmaker, concierge idolen en slachthuisknecht. der Vereeniging Koninginnedag. Van meening 3dde, dat bij de a.s. heuglijke gebeurtenis de ®®volking van Beverwijk uiting zal willen geven ad hare vreugde, heeft het bestuur van Ko- dginnedag de besturen der verschillende plaat- '-'ke vereenigingen uitgenoodigd tot een ver kering, welke Vrijdag a.s. in het Witte Kruis- =ebouw zal worden gehouden, teneinde over de Ventueel te organiseeren feestelijkheden van dachten te wisselen. Dyzonder onderwijs. Bij den raad zijn aan- 3agen binnengekomen van de betrokken school- ®sturen, om beschikbaarstelling van de benoo- •8de gelden voor de aanschaffing van 30 school- adken ten behoeve van de R. K. U.L.O.-school .°°r jongens aan den Keesdelfsweg, voor de ahschaffing van schoolbanken ten behoeve van 6 R. K. Meisjesschool aan de Peperstraat en 1®.-' W voor het aanschaffen van leermiddelen ten be hoeve van de R.K. U.L.O.-school voor meisjes aan den Arendsweg, alle in verband met de toeneming van het aantal leerlingen. Voor laatstgenoemde school zijn tevens gelden aangevraagd voor de betegeling der speel plaats. Daar de aanvragen aan de wet voldoen, stel len B. en W. den raad voor, de gevraagde mede werking te verleenen. Reorganisatie van Bloembollencultuur In de gisteravond gehouden vergadering van de af- deeling Beverwijk van .Bloembollencultuur" is langdurig gediscussieerd over het bekende voor stel van de afdeeling Bennebroek-Vogelenzang inzake reorganisatie der vereeniging door afzon derlijke groepeering der verschillende cultures. Het resultaat was, dat het voorstel met 24 tegen 25 stemmen werd verworpen. De voorzit ter, de heer P. Koster, die het voorstel verdedigd had, verklaarde daarop zijn functie neer te leg gen en te zullen bedanken als lid van deze af deeling. Ook de vice-voorzitter de heer C. Blom en de penningmeester de heer F. Seignette legden hun functies neer, terwijl verwacht wordt, dat nog andere voorstanders der reorga nisatie de afdeeling Beverwijk zullen verlaten. De a.s. blijde gebeurtenis. Dinsdagavond hield de Oranjevereeniging in café Oud Berg en Dal een vergadering ter bespreking van de te organiseeren feestelijkheden bij de blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin. Op deze vergadering waren uitgenoodigd vertegenwoordigers van alle plaatselijke ver eenigingen. Niet minder dan twintig organisa ties waren op deze vergadering vertegenwoor digd. Op voorstel van den heer Vis werd be sloten geen stemming te houden, maar onmid dellijk de besprekingen aan te vangen met de vertegenwoordigers der vereenigingen, die aan wezig waren. Unaniem werd accoord gegaan met het voor stel om in de allereerste plaats een aangena- men dag te organiseeren voor de schooijeugs. Voorts werd besloten een fakkeloptocht te hou den in den avond op den dag der gebeurtenis zelf, waartoe alle ingezetenen werden verzocht zooveel mogelijk deel te nemen. Een tweede fakkeloptocht zal worden gehouden op een eventueel in te stellen nationalen feestdag. Vervolgens werd de mogelijkheid besproken om aan de schoolkinderen bij deze gelegenheid een blijvend aandenken aan te bieden. Een zeer gewichtig punt was hierna aan de orde: de financiën. De oranjevereeniging heeft voor deze ge legenheid f 50 uitgetrokken en verzoekt den plaatselijken vereenigingen ook iets te willen bij dragen. Vervolgens zal aan het gemeentebe stuur om een bijdrage worden verzocht en ten slotte zal op de ingezetenen van Bennebroek zelf een beroep gedaan worden. Binnen enkele dagen zal een circulaire worden toegezonden, waarna in den loop der volgende week met lijsten zal worden rondgegaan. Om het programma volledig op te stellen zal thans eerst moeten blijken in hoeverre voor dit doel gelden beschikbaar worden gesteld. Een volgende bespreking vindt plaats op Dins dag 28 Dec. in café De Geleerde Man. Comité Oranjevreugd. Naar thans bekend is, heeft de collecte, welke de dames langs de huizen hebben gehouden ten bate van Oranje vreugd, opgebracht f 140. De voorzitster van het comité baronesse van Hardenbroek-Dedel, was ten hoogste tevreden over het resultaat van deze collecte en in het bijzonder over het feit, dat huis aan huis voor dit doel iets is gegeven, zelfs door den armste. „Oranjevreugd". Het Comité heeft beslo ten eenige luiermanden tentoon te stellen om de velen die hierbij behulpzaam zijn geweest in de gelegenheid te stellen het werk te bezichti gen. Maandag 20 December bij mevrouw Immink van der Schalk, Bloemendaalscheweg 126, Bloemendaal. Dinsdag 21 December bij mevrouw Roëll Steenberghe, Clematislaan 7, Aerdenhout. Woensdag 22 December: Hotel van Ouds het Raadhuis, Overveen. Op al deze plaatsen is de tentoonstelling opengesteld van: 11 uur v.m.12.30 uur v.m., van 2 uur n.m.5 uur n.m. en van 714 uur n.m. —9 uur n.m. Wethouder H. Hogenbirk ter verpleging op genomen. De heer H. Hogenbirk, wethouder van Onderwijs in de gemeente Bloemendaal, is, naar we vernemen, dezer dagen ter verpleging opgenomen in het Diaconessenhuis te Haarlem. Vergadering „Bloembollencultuur". Woens dagavond hield de afd. Heemstede van de Al- gemeene Vereeniging van Bloembollencultuur een ledenvergadering in café-restaurant „Hof van Heemstede.'" Na opening door den voorzitter, den heer Jos. M. J. Braam en voorlezing der notulen, werden enkele ingezonden stukken behandeld, o.a, een verzoek der afdeeling Haarlem om een bijdrage voor den cursus over Bloembol lencultuur, waarop afwijzend werd beschikt. Vervolgens kwam in behandeling de beschrij vingsbrief der op a.s. Maandag te houden al- gemeene vergadering. Zeer uitvoerige besprekingen volgden over de reorganisatieplannen. Tevens kan de vergadering zich vereenigen met de wijziging van art. 45 der statuten, om daardoor de bemoeiingen van het scheidsge recht aanzienlijk uit te breiden. Omtrent punt 8 der agenda, den wensch der afd. Heemstede zoo spoedig mogelijk de beurs- belasting op te heffen, deelde de voorzitter me de, dat aan de afdeelingen een verzoek om adhaesiebetuiging was verzonden. Bij de besprekingen over de wijzigingen van art. 16 huishoudelijk reglement, bleek, dat ook dit punt n.l. „een grootere afdracht aan de kleinere afdeelingen van de contributie" de goedkeuring der afdeeling Heemstede zal krij gen. Zelfs werd de opmerking gemaakt, dat als de algemeene vereeniging eens wat beter bij kas was, de afdracht ook aan grootere veree nigingen wel wat ruimer mag worden. Post voor post werd ook de begrooting van de Algemeene Vereeniging behandeld. Voor wat betreft de pensioenen, werd door het bestuur medegedeeld, dat in den loop van het volgend jaar een regeling zal getroffen worden om het personeel voor pensioenfonds te verzekeren. Als afgevaardigde werden gekozen de heeren Jos. M. J. Braam en C. Preijde en als plaats vervanger de heer Nic. Roozen Mzn. B. V. L. De uitslag van den schietwedstrijd van den B. V. L. (afd. Lisserbroek) is als volgt. Scherpschutters: 1. J. A. v. Leeuwen Cz. met 188 punten: 2. J. v. d. Pol met 186 p.; 3. J. v. Leeuwen Cz. met 186 p.; 4. A. Wijnhout Wz. met 186 p.; 5. M. Mesman met 185 p. Schutters le klas: 1. P. Baartman met 189 punten; 2. J. Blitterswijk met 185 p.; 3. J. A. v. Leeuwen Azn. met 182 p.; 4. A. Wijnhout Azn. met 178 p.; 5. P. C. Clemen.? met 177 p. Schutters 2e klasse: 1. L. Clemens met 186 punten; 2. G. v. Diemen met 186 p.; 3. J. C. Duivenvoorden met 18Q p.; 4. W. v. Graas met 178 p.; 5. J. de Kooker met 175 p. Theorie en practijk. In verband met het feit, dat na de Kerstdagen weer vele menschen uit het bloembollenvak op reis naar het bui tenland gaan, werd in „De Nachtegaal" te Lisse de laatste vergadering in deze campagne gehouden door „Theorie en practijk", vereeni ging der oud-leerlingen der Rijkstuinbouw school voor de Bloembollenstreek. De heer J. W. Fransen uit Noordwijkerhout sprak over het onderwerp: „De zoo noodzake lijke verbetering in schuurbehandeling, be reikt door Rotor-atmosfeer-klimatiseering." Deze zeer interessante uiteenzetting werd met groote belangstelling gevolgd. Mond- en klauwzeer geheel geweken. Thans zijn de laatste gevallen van mond- en klauw zeer in deze gemeente door den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst hersteld ver klaard en zijn de laatste maatregelen te dien aanzien opgeheven. In totaal zijn alhier 58 ge vallen aangegeven, een ongekend record voor Noordwijk. Dat dit ziekteverschijnsel onder het vee niet van geheel onschuldigen aard is ge weest moge blijken uit het feit, dat in totaal 5 koeien, 1 kalf en 12 varkens zijn bezweken. Bouwen. B. en W. hebben aan den heer G. H. Krau, aannemer alhier, vergunning ver leend voor het bouwen van vier woningen aan de Quarles van Uffordstraat te Noordwijk aan Zee; aan de N.V. Hotelmaatschappij „Rem- brandthotel" voor den verbouw van dat hotel aan den Beethovenweg te Noordwijk aan Zee; aan den heer J. H. van der Werf, alhier, voor den verbouw van het woonhuis Voorstraat 66 te Noordwijk-Binnen tot winkelhuis. K. J. M. V. Naar wij vernemen organiseert de K.J.M.V. alhier een kerstactie voor de armen. Op haar cultureelen avond „Kerstviering", welke op 20 Dec. plaats heeft, wordt de entrée tegen betaling opengesteld voor een ieder. De op brengst van dezen avond zal geheel ten goede komen aan de kerstgave aan de armen van de beide parochies. Waar in onze gemeente nog in zoovele gezinnen bittere nood heerscht, hoopt de K.J.M.V. door de spontane medewerking van alle parochianen daartoe in staat gesteld den ergsten nood althans eenigszins te verlichten. V/ij kunnen nog mededeelen, dat de K.J.M.V. zich bereids verzekerd heeft van de hulp der beide St. Elisabethvereenigingen om te bereiken dat deze kerstgave komt, waar deze het meest noodig is. Wie weet hoe groot de nood nog is welke in Vele huisgezinnen van ons dorp heerscht zal spontaan antwoorden op den oproep van de K.J.M.V. Pater Borromaeus de Gi*eve voor den R.K. Volksbond In de groote zaal van café „de Zwaan" hield de R.K. volksbond, afd. Noord wijkerhout een groote propaganda-vergadering. De voorzitter hield een korte inleiding, waar na de spreker, pater Borromaeus de Greeve het woord voerde over het onderwerp „Het gods dienstig element in het vereenigingsleven". We moeten toegeven, aldus de eerw. spreker, dat het vereenigingsleven den laatsten tijd een teringachtig bestaan lijdt. De internationale en nationale toestand is niet bevorderlijk voor den bloei van het organisatie-leven. Z. Eerw. zette dit vervolgens uitvoerig en duidelijk uiteen. Wij katholieken, aldus Z. Eerw., moeten be houden wat we hebben en redden wat noodig is om stand te houden en mochten wij ooit moe ten wijken voor overmacht, dan moeten wij de overtuiging hebben, dat we hebben gedaan wat Het verschijnen van het Jaarboekje van „Oud-Utrecht" wordt elk jaar opnieuw door ieder rechtgeaard Utrechtenaar met vreugde begroet. Hij voelt de liefde tot de stad, waar hij is geboren, toenemen en bij het lezen over oude gebruiken, die hy misschien in zijn jeugd zelf nog heeft gekend of het zien van verdwe nen stadsbeelden, waarvan hij ineens ontdekt, dat ze er niet meer zijn, herinnert hij zich wel licht ook bijzonderheden uit een periode van zijn eigen leven. De uitgave 1937 zal in dit opzicht weer velen bevredigen door den rijkdom aan gegevens over Utrechts historie, die erin verwerkt zijn. Vergeten figuren, eertijds een voorname plaats in het openbare leven innemend, wor den opnieuw te voorschijn geroepen; vol kleur en schuimend van opgewektheid is de episode, die wordt opgehaald uit het Utrechtsche kunst leven; vele aanrakingspunten met een bepaald onderdeel van het huidige maatschappelijke le ven vertoont de geschiedenis der Utrechtsche hoveniers en in de Kroniek, steeds zoo minu tieus verzorgd door den heer G. van Klaveren Pz. passeeren de bekende feiten in 1936 de revue. Th. Haakma Wagenaar belicht de verdiensten van het archiefwerk van Jhr. Ir. G. G. Cal koen van de kennis van de geschiedenis der Utrechtsche kapittèlkerken. Hij werd 13 De cember 1857 te Alphen geboren en overleed 12 October 1935 te Utrecht. We veroorloven ons uit dit artikel de volgen de passage over te nemen: „Een ingenieur is een anonymus. Zijn werk voltrekt zich veelal als dat van menig ambte naar achter een korenblauwe hor of in de schaduw van een lancaster.rolgordijn. Het zou stijlloos zijn in die gewijde ruimten door te dringen en alsnog het werkzaam aandeel te bezichtigen* hetwelk Calkoen als tijdelijk tech nisch ambtenaar bij de gemeentewerken te Utrecht (1892—1893) heeft gehad. Toch kan juist dit Utrechtsche traject uit Calkoen's ambtelijke loopbaan worden gelicht als een helaas weemoedig getint geheel. Zijn aan stelling bij „Gemeentewerken" hield verband met den bouw van de vroegere Korenbeurs en Fruithal op het Vreeburg. „Oud Utrecht", het klinkt paradoxaal, behoort evenals „de goeie oudq tijd" tot de begrippen, welke door een eeuwige jeugd worden gekenmerkt. De eenige gebouwen in zijn geliefde stad Utrecht, waar aan hij een werkzaam aandeel heeft gehad, de Korenbeurs en de Fruithal, zijn nog tijdens zijn leven „Oud Utrecht" geworden, want zij zijn afgebroken. Niet met een pen, maar met een houweel, gelijk eertijds het kasteel Vreden- burg onder aanvuring van Katrijn van de Leemput. Ditmaal niet uit haat of symbolische daad van bevrijding, doch om plaats te maken voor een grooter gebouwencomplex, de Jaar beurs. Dat soort van morphine, dat historie heet, heeft niet alleen zijn werklust en voorliefde voor zich opgeëischt maar ook zijn stoffelijke schep pingen. Uitvoerig beschrijft Mr. J. W. C. van Campen Vondel's relaties met Utrechtsche kunstenaars. „Zijn de Keyser, Bloemaert en Saftleven in persoonlijk contact geweest met Vondel, het zelfde kan niet gezegd worden van een Utrechtsch kunstenaar, tot wiens lof de dich ter, jaren na zijn dood, tweemaal, om zijn eigen uitdrukking te bezigen: de snaren spande." Bedoeld is de zilversmid Paulus van Vianen, geboren te Utrecht omstreeks het midden der 16e eeuw, broer van Adam van Vianen, van wien ons Museum een fraaie met de hand gedreven coupe bezit, een geschenk van dr. F. A. Fente- ner an Vli/isingen, dat gelijk met eenig ander antiek zilverwerk daar in Maart van dit jaar is tentoongesteld. Het werk van Paulus van Via nen zal Vondel hebben leeren kennen bij zijn vrienden Lutma. Bij het artikel zijn eenige gedichten van Vondel op Utrechtsche kunstenaars afgedrukt, die deze beschouwing te waardevoller maken. Een ander artikel, passend in dit Vondeljaar is van de hand van Dr. C. Catharina van de Graft en handelt over het spel van David en Goliath, dat Vondel voor het Utrechtsche stad huis zag opvoeren, een gebeuren, door vele her- denkingsredenaars gereleveerd, o.m. door Prof. dr. Molkenboer O .P., toen hy onlangs voor de Katholieke Club een voordracht hield over de relaties van Vondel met Utrecht. G. Brinkhuis deelt ons interessante bijzon derheden mee over Johannes Baptista Walvis, een Utrechtsch kunstschilder uit de 17e eeuw, van wien in het Capucynenklooster te Velp bij (Overgenomen uit Jaarboekje „Oud-Utrecht) Ravenstein en in de oud-Katholieke Kerk te Utrecht een schilderij hangt, die ten onrechte werd toegeschreven aan Ignatius Walvis, pastoor te Gouda, die een zoon van Johannes Baptista.bleek te zijn. „Reeds aanstonds na zyn huwelijk vestigde Walvis zich te Utrecht in een huis aan de Oost zijde van de Lynmarkt alwaar in 1679 „de Wal vis uythangt", thans nr. 32, en waar hij gedu rende zijn geheele Utrechtsche periode ts blij ven wonen." „Een gedrukte beschrijving van de processie, die op 22 Mei 1673 tydens de bezetting door Utrechts hoofdstraten trok, leert ons vervol gens, dat de familie Walvis een yverig aan hangster van de Katholieke leer was. Ter ge legenheid van deze processie toch was het huis van Walvis in de Lynmarkt „seer kosteiyck verciert". Recht boven de deur had men een Christus hangende aan het kruis aangebracht. Boven dit kruis prykte het wapen van Frank rijk en alles was omgeven door tal van toepas- seiyke opschriften." Dr. W. A. F. Bannier vertelt van een curio sum uit de oude Munterswereld, dat hu vorig jaar aantrof in een kast van het medaille-ka binet van 'sRyks munt. P. T. A. Swillens geeft een levensschets van Johan Philip Albrecht Fischer, een musicus te Utrecht in de 18e euw, aan wien het ontstaan is te danken van de „Intrata", welke composi tie voor het eerst werd uitgevoerd bij het hon derdjarig bestaan der Utrechtsche Universiteit en dank zü een reconstructie, die Bertus van Lier van dit werk maakte, Vrydag 26 Juni 1936 bij het derde eeuwfeest der Universiteit op nieuw verklankt werd. Een andere compositie, die helaas verloren is gegaan, maakte de toen buna 70-jarige kun stenaar in 1766 by gelegenheid van de inwy- ding der nieuwe zaal van het Muziekcollege, te weten het koor van de (voormalige) St. Mariakerk op de Mariaplaats. „Het jaar 1766" zoo deelt de schrijver mee we konden, wy moeten het godsdienstig ele ment in het vereenigingsleven versterken en gaan begrijpen, dat dit element het voornaam ste is. Spreker vergeleek hierna den ouden met den nieuwen tijd en liet uitkomen hoe de we reld technisch en practisch enorm is vooruit gegaan. Wat zijn we met al de moderne uitvin dingen toch gelukkig. En toch eigenlijk on gelukkig, want de ongerustheid is er mee in de wereld gekomen. Wij moeten er van overtuigd zijn, aldus Z. Eerw., dat het ware geluk bestaat in tijds- en eeuwigheidsbelang. Het groote maatschappelijke vraagstuk is het godsdienstige vraagstuk. We moeten onze ziel laten werken in onze particu liere persoon, doch ook als lid van de maat schappij. Wat zou het een ramp worden als we het godsdienstig element uit ons verenigings leven zouden bannen. De hartstocht zou dan vrij spel krijgen, zonder het godsdienstige ele ment zit het kwaad in den mensch. Z. Eerw. haalde nog het veel voorkomende ge zegde aan: „van de kerk kunnen we toch niet leven", doch voegde eraan toe: zonder de kerk kunnen wij niet leven in eeuwigheid. Men kan misschien wel leven zonder godsdienst, doch het is o zoo moeilijk zonder godsdienst te sterven. Spr. wees op de noodzakelijkheid ge organiseerd te zijn. Wij moeten trouw biyven aan onze organi satie. Aan het eind van zijn rede toonde spreker aan hoe men het godsdienstige element moet betrachten. Na een dankwoord van den voorzitter, volgde sluiting. „Voor het Kind" Het comité voor den verkoop van weldadigheidspostzegels en prent briefkaarten „Voor het Kind", is als volgt sa mengesteld: Presidente: mevr. H. A. KwintWiersum, Huize „Stormveld", IJmuiden O.; Secretaresse: mej. E. Vijlbrief, Roggeveenstraat 27, IJmui den; Penningmeester: den heer W. Chr.- Su- werink, Trompstraat 72, IJmuiden O.; mevr. M. C. BakkerWiepkes, Wennemerlaan 66, IJmuiden; mevr. C. Heijkoop, Kennemerlaan 83, IJmuiden; mevr. H. C. MooijAvontuur. Prins Hendrikstraat 103, IJmuiden; mevr. A. de JongNicolai, Dirkstraat 4, IJmuiden; mevr. H. A. A. v. d. Does—Fikke, Kompasstraat 2, IJmuiden; mej. M. C. van Hooff, Pres. Kruger- straat 106, IJmuiden; mevr. C. A. JurgGer ritsen, Stationsweg 213, IJmuiden O.; mevr. E. Krijgerv. d. Broek, Kanaalkade 58, Velsen N.; mevr. A. FierstraHundt, Wykerstraatweg 60, Velsen N.; mevr. B. Schoenmakerv. d. Sluis, J. Kostelijklaan 9, Velsen; mevr. M. H. Steger- hoekRosenland, P. C. Hooftlaan 25, Driehuis; mevr. M. C. Mooyen—Beekman, Ryksweg 321, Santpoort; mevr. H. M. Prins, Duinlustparkweg 60, Santpoort. Verzoek om betere verlichting. Naar wy vernemen is by den raad van de gemeente Bloemendaal een verzoek ingediend, waarin verzocht wordt om betere verlichting aan te brengen in de kom van het dorp en om ver lichting aan te brengen in het zuidelijk ge deelte der gemeente. Dit verzoek is ondertee kend door enkele bewoners van Vogelenzang, maar het spreekt namens alle bewoners. Want aan hun oranje koppen kunt zien, dat op 'n voorrangsweg rijdt. En verder dient op vierkante oranje bordjes met witten rand te letten, dat tijn óók voorrangsweg-kenteekens. „was zeer gewichtig voor het Utrechtsche muziekleven. Even tevoren waren de jonge Amadeus Mozart en zyn zuster Marianne de gasten geweest van het Muziekcollege. 12 April 1766 concerteerden zy in de „Musieclcsaal op 't Vreeburg". Dit lokaal bevond zich in het per ceel eertijds „de Roode Poort" geheeten, waar in heden ten dage de „Vreeburg-bioscoop" is gevestigd. Het moet een klein vertrek zyn ge weest, voor ongeveer honderd bezoekers plaats biedend. Mozart en zün zuster zyn er wellicht de laatste concertgevers geweest. Reeds in het begin van 1766 had het collegium het vooruit zicht gekregen van een grooter lokaal." Een vermakeiyke geschiedenis mag ongetwy- feld heeten de episode uit het Utrechtsche kunstleven in het einde der 19e en het begin der 20e eeuw, waarvan J. D. C. van Dokkum een sappige beschrijving geeft. Het gaat over den Utrechtschen kunstkring, niet te verwarren met de tegenwoordige ver eeniging en over de Shelfishclub. We kunnen de verleiding nauwelyks weer staan de aardige puntdichten, toen gemaakt, over te nemen. Volstaan we met ter nadere aan duiding van het karakter van de Shelfishclub 't eerste artikel te citeeren van het berijmde re glement. De club der Shelfishen heeft ten doel Om te werken op 't gevoel Van 's Kunstkrings leden altegaêr, En dat minstens éénmaal per jaar. Al lachen de menschen zich dan ook ziek Vóór alles is het toch artistiek. Bekende persoonlijkheden aJs Richard Hol, Orelio en de schilder Wenckebach hebben in dezen kring een voorname rol gespeeld. Ver schillende illustraties, by den tekst geplaatst, doen eveneens zien, hoe de leden der Shelfish club den humor in eere hielden. Betrekkeiyk nog jong is de geschiedenis van de Utrechtsche hoveniers, die door mr. J. H. C. van den Berg uitstekend worden gekarakteri seerd en aan de hand van foto's wyst hy op 't typische in hun kleederdracht. Hy teekent hen als ijverig en spaarzaam. Verhaald wordt, hoe een bejaarde, voorname hovenier van heden den schryver met trots ver telde, dat de hoveniers van oudsher Roomsch- Katholiek zyn. In tegenstelling met „Abstede", waar deze bevolkingsgroep geheel Katholiek is, is een deel van de hoveniers in „Pijlsweert" oud-Katholiek. Uit dit overzicht zal voldoende gebleken zyn, welk een begeerd bezit voor den belangstellen de in Utrechts historie dit Jaarboekje weer is geworden. De directeur van de veiling te Beverwijk heeft terecht gestaan, omdat in het kantoor van de veiling geen arbeidsiyst aanwezig was. De kantonrechter sprak hem echter vrij, omdat de rechter aannam, dat ook het kantoor van de veiling een onderneming voor den tuinbouw is, welke als zoodanig dan niet onder de Arbeids wet valt. De ambtenaar van het O. M. ging in hooger beroep en de officier van Justitie vroeg vernietiging van het vonnis van den kanton rechter en veroordeeling tot ƒ2.boete. De verdediger, mr. J. H. Marinus uit Den Haag, pleitte vrijspraak. De Haarlemsche rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in deze zeer principieele kwestie, die voor alle veilingen in Nederland van groot be lang is en veroordeelde den directeur tot 1. boete. Hieruit biykt dus, dat de veilingkantoren on der de Arbeidswet vallen. Een los-werkman uit Zeeuwsch-Vlaanderen thans wonende te Amsterdam, beminde een Zaansche vrouw, die echter van hem niets wilde weten. De man pleegde daarom tweemaal een moordaanslag op haar. De eerste bezorgde hem twee jaar gevangenisstraf, de tweede werd veer tien dagen geleden door de Haarlemsche recht bank berecht. Hy had op 23 October j.l. de vrouw met een revolver achterna geloopen en geroepen, dat hy haar zou doodschieten. Ook een molenaar, die de vrouw toevallig begeleidde, werd door den Zeeuw met den dood bedreigd. De officier van Justitie eischte acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank verwees de zaak terug naar den rechter-commissaris om een nader onderzoek in te stellen. De restauratie van het Zaandamsche station had in den nacht van 16 op 17 October bezoek gehad van een Zaandammer en een Amster dammer, die van den aanwezigen voorraad na men wat van hun gading was en niet, zooals alle andere klanten, netjes betaalden. Ze waren bovendien op inbrekersmanier binnengekomen. Een en ander bracht hen voor de Haarlemsche rechtbank. Tegen den Amsterdammer, die al herhaalde malen veroordeeld is, werd niet min der dan twee jaar gevangenisstraf geëischt, te gen den Zaandammer slechts zes maanden, zy werden resp. veroordeeld tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf. De Buschauffeur Mynheer de Redacteur, Met groote ergernis heb ik het stuk gelezen van onzen dapperen onbekenden Haarlem- Noord-bewoner, die schynbaar een groote antipathie tegen de Brockwaybussen heeft en in niet mindere mate ook tegen de bestuurders. Met den financieelen toestand van de N.V. Haarlemsche Brockway Bus My. ben ik niet goed op de hoogte, ook niet met de dienstrege ling, doch wel weet ik met zekerheid te zeg gen, doordat ik toevallig in een straat woon waar een Brockwaybus doorheen rijdt, dat men zyn klok op dezen dienst gelijk kan zetten. Zou het nu toevallig met de andere ïynen zoo on geregeld gaan? De meneer uit Haarlem-Noord noemt de chauffeurs onhoffeiyk. Ik zou hem wel eens willen vragen of hy op de hoogte is met het leven van een chauffeur en ook of hij bekend is met de hoffeiykheid van het meerijdend pu bliek, de z.gm. cliënten. Ik veronderstel van niet. Als chauffeur van een der grootste Maat- schappüen van Nederland te Haarlem weet ik, dat het met de hoffelijkheid van het publiek miserabel gesteld is en uit het schryven van den waarden onbekende biykt, dat hy met de chauffeurs in het algemeen niet kan opschie ten. Als hy eens wist welk een zenuwsloopend werk een chauffeur heeft te verrichten, dan zou de onbekende Haarlem-Noord-bewoner ex cuus vragen en zeker in den vervolge niet meer zoo voorbarig spreken. Wat het slot- van zyn verhaaltje betreft, nJ. waarin hij over die haringen in een ton spreekt en over defecten aan den wagen, kan ik hem mededeelen, dat dat overal gebeurt. Zelfs in zeer groote steden zyn er wel eens overbevolkte bussen. F. J. LUBBERS. Oranjeboomstraat 27, Haarlem IJMUIDEN, 16 December Rijksvischafslag. Tarbot per kg. 1.26 tot 1.20, tong per kg. 1.55 tot 1.16, groote schol per 50 kg. 24.tot 23. middel schol per 50 kg. 24.— tot 23.zetschol per 50 kg. 40.tot 33.kleine schol per 50 kg. 31.tot 15.bot per 50 kg. 24.tot 13. schar per 50 kg. 15.tot 5.60, tongschar per 50 kg. 20.tot 5.50, rog per 20 stuks 28.50 tot 21.50, vleet per stuk 3.25 tot 1.45, pieterman en poon per 50 kg. 6.30 tot 1.90, groote schelvisch per 50 kg.. 29.tot 24.middel schelvisch per 50 kg. 24.tot 21.kleine middel schelvisch per 50 kg. 24.tot 16.kleine schelvisch per 50 kg. 18.tot 6.kabeljauw per 125 kg. 66. tot 27.gullen per 50 kg. 12.50 tot 5.50, leng per stuk 3.33 tot 0.75, heilbot per kg. 1.08 tot 0.70, wyting per 50 kg. 5.20 tot 4.koolvisch per stuk 0.88 tot 0.60, makreel per 50 kg. 14. tot 12.50, versche haring per kist 3.65 tot 0.75. De „Julie Stryff" bracht een steur aan van 34 kg., welke 0.94 per kg. besomde. van de op 16 December aan den Ryksvischaf- slag aangekomen stoomtrawlers: Petten 75 manden 1120.J, IJm. 8 En Avant 395 manden 3080.—, R.O. 46 Claesje 140 man den 1270.I. S. Groen 320 manden 2260.—, Amsterdam 415 manden 3170.Carolina 400 manden 2500.Raaf 70 manden 1900.Julie Stryff 75 manden 2100. Logger: KW 159 2480.—. Loggers met versche haring: Sch. 133 800. Sch. 6 460.—, Sch. 73 430.—, Sch. 210 170.—, Sch. 81 120.—, Sch. 158 600.—, Sch. 84 130.—, Sch. 39 460.—, Sch. 25 310.—, Sch. 66 100.—. Sch. 65 550.—, Sch. 144 110.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, 17 December 's Morgens 2.13, 's namiddags 2.35.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11