AKKERTJES "4711 De avonturen van Prof je en Struis je 4 STAD|pkuWS GARAGERABO Gemeenteraad van Hillegom KOFFIE H/1G Maakt zelf uw hoestsiroop College en raad hand haafden hun meening EMSER PASTILLES Pensioenen spoorweg personeel iVa de tOveïeucfit TUv otga- niétne duCMe zotg.Dcuvicm: VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 Een nieuw recept! heer van Lierop brengt in een uitvoerig betoog zijn „ver licht ings"-grieven weer naar voren Hoe kom ik van die hoofdpijn af? VERKOUDHEID GRIEP Voorstel tot aankoop van de Pastorie Verbetering van de straat verlichting BENNEBROEK Motie-Van Houten door de Tweede Kamer verworpen BLOEMENDAAL HEEMSTEDE "4711 Matt-Creme geeft aan de huid de zoo gewensch te matte teint. Uit stekend als onder laag voor poeder %//-ereffle De klassieke Schoonheids -Crèm e OVERVEEN VELSEN VOGELENZANG Een nieuw Costuum of Winterjas n. maat Kleerm. E.E.K. - Gr. Houtstraat 88 Kerstexpositie bij het P.E.N. VERKOOPINGEN BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer fl WINTER TARIEF Onze wagens zijn AU Risk verze kerd en voorzien van triptiek. Het 3e tiental van D.C.IJ. behaalt het afdeelingskampioenschap BURGERLIJKE STAND RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN evertraan De beste voor Uw kind (Ingezonden Mededeeling) Geen enkel middel brengt spoediger verlich- llng in gevallen van catarrh, verkoudheid, hoest, dan dit eenvoudige recept, dat door de f^ogste medische autoriteiten werd goedge keurd. Koopt bij uw apotheker of drogist 30 êram Vervus (dubbel geconcentreerd). Ver lengt het thuis met een kwart liter heet ^ater en een eetlepel suiker, stroop of honing. öet resultaat is een groote flesch met de 'terkste en doelmatigste medicijn, zoo aange naam van smaak, dat zelfs de kinderen, die lastig innemen, het graag lusten. De eerste eetlepel van deze Vervus siroop doet onmiddel lijk verkoudheid ophouden. De verstopte neus *ordt gereinigd, de ademhaling vergemakke lijkt, het hoesten houdt op en de infectie wordt .ot staan gebracht. Deze Vervus siroop is ge makkelijk te maken en zoo'n groote flesch van aeze uitstekende medicijn kost haast niets. In- ®'en u geen tijd heeft om de siroop te maken, •eemt dan een halve theelepel zuivere Vervus een weinig water. Ieder, die gevoelig is 'oor verkoudheid en catarrh, neme er een proef toee. Knipt deze paragraaf uit om u eraan te her deren Vervus bij uw apotheker of drogist te k°open. Ge Raad hield Donderdagmiddag een open- are vergadering. Afwezig waren de heeren Mes- ers, Vermeer en van der Aar. jKjj het vaststellen der notulen komt de heer WNAKER terug op door hem gestelde vragen een zitting van 14 Mei; volgens hem moe- mi de notulen dier vergadering gewijzigd wor- Af en toe is het debat een tikje scherp. Na ^lig heen en weer praten worden de notulen Goedgekeurd. Ge ingekomen stukken worden voor kennis- ving aangenomen. °P voorstel van den heer LOERAKKER wor- eö de leden der vaste commissies met alg. temmen herbenoemd. Het kohier Straatbelas- 'n8 1937, begroot op 25.984.15, wordt met alg. vastgesteld. Met alg. stemmen wordt vervolgens tot onder- Gz-er aan de O.L.S. benoemd de heer H. J. Voo- eh te Hillegom. De begrooting voor den school- ftsendienst en de rekeningen van het B. A., de Gemeentebedrijven en de gemeente over 1936 °rden met alg. stemmen vastgesteld. °ver het voorstel tot aanvulling van de Alge mene Politieverordening werd nader gesproken, t verschil in meening van sommige leden Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij het opstaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES". Geza nieuwe vinding van Apotheker Gumont wordt overal en door iederen Sebruiker geroemd om haar wonderlijke kfisultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. ^et is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel lot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert ze I Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. l^lgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS het afdoende middel tegen die een aanvulling niet noodig achtten maakte dat dit punt werd aangehouden. De desbetreffende toelichting was duidelijk. Wel werd door den heer PIJNAKER een andere oplossing aan de hand gedaan, maar de VOOR ZITTER lichtte de zaak zoo duidelijk toe, dat met alg. stemmen het voorstel tot aankoop werd aangenomen, mits de Rijkswaterstaat ƒ5000 bij draagt. De voorzitter is van gevoelen, dat dit bedrag vrij zeker zal worden verstrekt. De VOORZITTER leest het desbetreffende adres voor en deelt mede, dat V.V.V. er adhaesie aan heeft betuigd. De raad weet, dat spr. steeds de meening heeft geuit, dat hier alleen wat te bereiken is, indien de sfeer goed is en daarom verzocht spr. den raad en de pers er zoo weinig mogelijk over te spreken of te schrijven; die meening heeft hij nog. De heer VAN LIEROP zegt, dat als men da gelijks bij den weg is, men niet alleen de ellen de van deze lichtbezuiniging ondervindt, maar men heeft ook nog voortdurend de klachten te aanhooren betreffende deze onaangename ma terie. Ik wil u gaarne hartelijk dankzeggen voor wat door u in deze reeds is gedaan want In derdaad er Is eenige zichtbare verbetering sinds u hier 't hoofd der gemeente bent maar de be volking heeft het gevoelen te worden geplaagd, om niet te zeggen gesard.... door die instan ties, die tengevolge van onze noodlijdendheid zich de macht kunnen toeëigenen op een dus danige wijze over onze gemeente te regeeren. Noodlijdendheid, dat is het motief voor deze zeer onaangename materie. Moet dan onze be volking gestraft worden, omdat de gemeente noodlijdend is? Ik wil buiten beschouwing laten, of het droe vig ongeval, hetwelk op 19 Nov. heeft plaats gevonden in het onverlichte gedeelte der Haar lemmerstraat, al dan niet ten gevolge is van de slechte verlichting, doch bij een zoo zeer gecom pliceerd verkeer als wij dit hier kennen is een goede straatverlichting noodzakelijk. Spr. vertrouwt, dat de heusch niet overdreven wenschen van de bevolking zoo spoedig mogelijk worden ingewilligd, mede in het waarachtig be lang der openbare veiligheid. De heer LOERAKKER wil een andere lezing geven. Men late het doodelijk ongeval in het midden. In den raad is de verlichting herhaal delijk besproken, er is gedaan wat mogelijk is; dit adres had naar een ander college moeten worden gezonden. Dat een raadslid het adres onderteekent en een pleidooi houdt is vreemd. Dat raadslid had de menschen beter moeten in- en voorlichten. Als men iets wil bereiken, moet men niet spreken van geplaagd, gesard en ge straft. Met den heer van Lierop brengt spr. den voorzitter dank voor den tact, waarmede hij ge werkt heeft om reeds eenige verbetering aan te brengen. Wij hebben de verandering niet in onze macht; men had het verzoek tot Ged. Staten moeten richten; ik vind het een blameeren van ons college. De heer FIJMA hekelt de houding van den heer van Lierop. Zouden we de rondvraag maar niet afschaffen? Erger is, dat een raadslid op het adres teekent; de schijn wordt gewekt, alsof alleen de heer Van Lierop voor een goede ver lichting is. Zijn pleidooi hoort niet hier. De VOORZITTER antwoordt; Men maakt mij mijn taak niet gemakkelijk; dank breng ik aan de meerderheid van den raad, die zich aan mijn advies hield; feitelijk torpedeeren de strijders de zaak. B. en W. zullen aan de verbetering blijven werken. Na nog eenig heen en weer gepraat wordt het voorstel van B. en W. om het adres voor kennis geving aan te nemen, aangenomen met alleen de stem van den heer Van Lierop tegen. Hierna een korte rondvraag en sluiting. De heer C. Vis gehuldigd. Donderdag her dacht de heer C. Vis den dag, waarop hij ge durende 25 jaar op het postkantoor alhier als kantoorhouder werkzaam was. Des morgens had in het kantoor, dat met palmen en bloemen versierd was, een huldiging plaats door het personeel en oud-personeel. Namens het personeel werd de jubilaris toe gesproken door den oudsten besteller, den heer N. van Kampen, die den jubilaris een leeslamp en een zilveren aschbak overhandigde. Namens het oud-personeel sprak mej. de Graaf. Des morgens te elf uur werd de heer Vis ge huldigd in zijn woning. Wegens afwezigheid van den burgemeester sprak de gemeente-se cretaris, de heer Bregman, namens het comi té den jubilaris toe. Na deze huldiging arriveerde de heer Phaff, directeur van het postkantoor te Haarlem, in gezelschap van den onder-directeur den heer Mandema, aan de woning van den jubilaris. De directeur sprak den jubilaris toe en ge waagde met groote waardeering over de cor recte verhouding, welke er steeds bestaan heeft tusschen het kantoor te Bennebroek en het kantoor te Haarlem. Gedurende den dag kwamen zeer velen van den technischen dienst der P.T.T. en ook vele Bennebroekers den jubilaris gelukwenschen en werden hem vele cadeaux aangeboden. Deze voor den jubilaris onvergetelijke dag werd besloten met een serenade, welke hem des De Tweede Kamer heeft hedenmiddag ge stemd over de motie-Van Houten om de korting op de pensioenen van het spoorwegpersoneel te doen vervallen. Na eenige korte verklaringen, waarbij de hee ren Hermans (R. K.), Oud (V. D.) en Biere- ma (Lib.) hun stemmen tegen de motie moti veerden, terwijl de eerste aan de regeering ver zocht, niettemin aandacht aan de spoorpensioe- nen te besteden, is de motie verworpen met 58 tegen 25 stemmen (vóór de soc.-dem., commu nisten, N. S. B. en chr.-dem.). avonds gebracht werd door de muziekvereeni- ging „Kunst na Arbeid." GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 23 OF TELEFOON 11018 Politie De agent van politie O. de Vries is met ingang van 16 December bevorderd tot hoofdagent (brigadier). De rechercheur H. Smit zal vanaf 1 Maart hoofdagent-rechercheur zijn. Deze bevordering staat mede in verband met 't prachtige opsporingswerk van den heer Smit, waarover de laatste week zooveel geschreven is. De hoofdagent J. Pauwen zal den 27sten De cember den dienst met pensioen verlaten. Jubileum Harmonie „Eensgezindheid." Op 25 Maart a.s. is het 35 jaar geleden dat hier de Harmonie „Eensgezindheid" werd opge richt. Het bestuur meende dit feit niet onopge merkt voorbij te mogen laten gaan en heeft 'n grootsch feest in voorbereiding en wel op He melvaartsdag. Op 24 Mei zal de jubileerende vereeniging een concert geven op het Raadhuisplein. Dan zal er op 25 Mei een kermesse d'été geopend worden op het autoparkeerterrein van 't sport park, terwijl op 26 Mei (Hemelvaartsdag) een festival wordt georganiseerd. Een feestcomité is samengesteld om een en ander voor te bereiden. 60en 90 cf g» ti« Struisje, die heel voorzichtig van aard was en erg bang, dat als Profje schrok, hij wel eens naar beneden kon tuimelen, liep op zijn teenen naar het venster, boog zich er ook uit en greep Profje, voor er iets kon gebeuren, stevig in den kraag en trok hem naar binnen. Profje gaf een gil van schrik, maar daar stoorde Struisje zich niet aan. Daarna zette hij alles wat zijn meester bij het toilet maken noodig kon hebben, klaar en verdween uit de kamer. Natuurlijk ging hij direct naar de paarden kijken. Nu, dat beestje stond Struisje wel aan. Het was voor hem heel wat gemakkelijker om er naast te loopen, dan om af en toe Profje heele einden te moeten dragen. Hij stelde zich aan het ros voor en vertelde, dat hij ook in dienst was van diens nieuwen meester en hem tot nu toe als trekdier had gediend. Profje is nogal zwaar, deelde Struisje mee, bedenkelijk naar den rug van het paard ziende, maar het paard maakte zich niet ongerust. Als de meester niet meer is dar.' wat daar zoo even uit het raam hing, dan zal het wel gaan hoor, zei hij. Ik heb wel zwaardere vrachtjes gehad. Jij kunt er gerust bij. Struisje was vol bewondering voor den nieuwen vriend en ook erg in zijn schik met de kennismaking. Hij nam zich voor om dikwijls een praatje te maken en wilde ook wel graag iets vertellen van zijn Jong, waar hij natuurlijk telkens aar.' denken moest. Maar juist toen hij erover wilde beginnen, verscheen Profje, gewasschen en gekleed, aan het raam en moest hij naar boven om den boel op te ruimen en in te pakken. En toen ze nog een stevig ontbijt hadden genuttigd, werd aanstalten gemaakt om te vertrekker.. R.K. Volksbond. De Ned. R.K. Volksbond, afd. Overveen, hield dezer dagen een ledenver gadering. De begrooting voor 1938 werd onver anderd goedgekeurd. In de vacature Chr. Eich- horn werd bij enkele candidaatstelling als be stuurslid gekozen de heer A. v. Kessel. De voor zitter wenschte het nieuwe bestuurslid geluk en zeide dat de naam vaji Kessel een goeden klank in de afdeeling heeft. Na eenige discussie werd het bestuurvoorstel aanvaard, om in 1941 een Romereis te verloten onder degenen, die in de drie voorafgaande ja ren trouw de vergaderingen bezocht hebben. De verschillende bepalingen zullen soepel wor den toegepast. Vervolgens wees de voorzitter op het aan de leden beschikbaar gestelde folder betreffende de sociale verzekeringswetten, dat hij zeer drin gend in de aandacht van de leden aanbeval. Ook voor de circulaires van het Instituut voor Volksvoorlichting vroeg hij aandacht. Nadat be langstelling gevraagd was voor den op 4 Jan. a.s. te houden ontspanningsavond ten bate van de werkloozen en eenige zaken van huishoude- lijken aard waren besproken, volgde de rond vraag. Velerlei zaken kwamen hierbij ter sprake; de voorzitter van de ontwikkelingsclub vroeg be langstelling voor een binnenkort door haar te organiseeren propaganda-avond, er werd geïn formeerd naar de stand van de kernvorming en een beroep werd gedaan op de solidariteit van de leden om bij aanschaffing van levensbehoef ten die leveranciers te passeeren, die hun per soneel onder slechte voorwaarden laten arbei den en aldus anderen een deloyale concurrentie aandoen. Na het uitspreken van zijn waardeering voor den zeer prettigen geest ter vergadering sloot de voorzitter met een woord van opwekking in ver band met het naderende Kerstfeest, waarbij de ware vrede allen leden ten deel moge vallen. Comité voor kleeding en dekking. Het Co mité voor de verstrekking van kleeding en dek king aan behoeftige ingezetenen houdt met goedkeuring van Burgemeester en Wethouders van Velsen een collecte op morgen, Zaterdag 18 December. Er zijn in deze gemeente nog een vrij groot aantal gezinnen, waarin dringend behoefte be staat aan kleeding en dekking. Wij rekenen er op, dat ieder naar vermogen zal geven, opdat mede daardoor nog in een aantal gezinnen hulp kan worden geboden. Bedenkt wat het beteekent om in deze gure en koude wintermaanden onvoldoende gekleed te zijn, geen voldoende dekking te hebben. Met zekerheid weten wij, dat velen hunkerend uit zien naar den datum waarop de verstrekking van goederen zal plaats hebben. Indien even mogelijk, zal dit nog vóór Kerst mis geschieden. Zorgt, dat wij niemand moeten teleurstellen. Geeft wat gij kunt, om de ellende te verzachten. Giften kunnen ook worden gestort of over geschreven op gironummer 18905 van den Direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon. De collectanten worden er aan herinnerd, om zich morgenochtend te 8 uur te melden. Bij het vertrek naar de Missie Voor dat Pater v. d. Raadt naar zijn Missie terugkeert, houdt hij a.s. Zondag onder beiae H.H. Mis sen een predicatie, waarna hij zelf zal collec teeren. Des middags om vijf uur geeft Pater v. d. Raadt een lezing met lichtbeelden in het Vereenigingsgebouw, welke gratis toegankelijk is. VOOR KERSTMIS EN NIEUWJAAR Het Provinciaal Electrisch Bedrijf van Noord- Holand heeft in zijn leskeuken een kerstten toonstelling ingericht, welke gratis toeganke lijk is. Reeds de beide groote kerstboomen bij den ingang geven een echt stemmige entrée. In de leskeuken vindt men een uitgebreide ex positie van Kerst- en Oudejaarsgerechten, na tuurlijk alle electrisch bereid. De weg naar het hart gaat door de maag, zegt een spreuk, aan elke huisvrouw welbekend. Welnu, de Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaar plegen gelegenheden te zijn om die spreuk met verdubbelde energie in practijk te brengen. De huisvrouw kan dan haar culinaire talenten in grootschen vorm ten toon spreiden. En wat zij allemaal voor lekkernijen, eenvoudige zoowel als meer samengestelde, tot Kersttaarten van drie verdiepingen toe! kan bereiden, toont haar de expositie door prachtige volle dige Kerst- en Oudejaarstafels en de velerlei lekkernijen, welke bij de gasten en huisgenoo- ten ongetwijfeld welkom zullen zijn. Is nu nog een woord van aanbeveling voor en bezoek noo dig? Uitslagen van de verkoopingen, gisteren avond in het Notarishuis te Haarlem gehouden; Het winkel- en woonhuis met bovenwoning aan het Santpoorterplein 2 zw. en rd. f 9000. P. Duys, q.q. Het woonhuis met bovenwoning, werkplaats en erf aan de Bakenessergracht 79 f 3970. J. G. Hoffmann, q.q. Het woonhuis met erf aan de Drosse- straat 8, f 2300.en het waonhuis met boven woning aan de Westergracht 55 zw. en rd f 3400beide aan B. P. Sleper, q.q. Het woonhuis met erf en tuin aan de Ripper- dastraat 11, f 4475.—, F. Radsma, q.q. Een huis met tuin en bovenwoning aan de Westergracht 35 zw. enrd., f 5335.D. J. van Riin, q.q. De villa „Willemshoeve" met garage, tuin en grond te Bentveld aan den Zandvoorterweg 15 en 15a, f 9950—, E. E. Stoel, q.q. Het heerenhuis met erf aan de Emmastraat 10, f 5900.J. Heuperman, q.q. Het heerenhuis met erf en tuin aan de Wil- helminastraat 66, hoek Wilsonsplein, f 8350. J. Yfs, q.q. De halve villa met garage, erf en tuin, Duln- rustparkweg 31, Bloemendaal, f 6650.J. Hek- ket. De boerderij met veestal voor 16 koeien, wa- geschuur en hooiburg aan den Kerkweg 16, te Spaamwoude, f 3400K. Jongert, q.q. Een perceel weiland, genaamd „Boogaarts", achter dit perceel, groot 2 H.A., 11 A, 90 C.A., op gehouden voor f 7400. (Ongecorrigeerd.) GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Na het groote succes, dat het eerste tiental deze week behaalde, n.l. het kampioenschap van Noord-Holland, is het voor D. C. IJ. een buiten gewoon gelukkige week. Ook het 3de tiental van D. C. IJ. heeft Dinsdagavond in hotel Ken- nemerhof beslag gelegd op het kampioenschap van zijn afdeeling door een overwinning op D. K. Z., dat het met 137 wist te verslaan. D. C. IJ. III zal door deze overwinning in het volgende seizoen prcmoveeren. Van de onderlinge Competitie voor de hoofd klasse, welke deze week gespeeld is, luidt de uit slag als volgt: J. H. H. Mertens—T. Basstra 20; P. LeyteG. Postma 02; T. Postma H. Laros 11; C. Suyk—H. de Boer 1—1; J. H. H. MertensG. Postma, afgebr. Geboren: A. H. M. HissinkPlagmann, z.; E. van Elteren —van Mechelen, d.; H. Mostert v. d. Woude, d.; W. C. Dingenoutsv. Waard, d.; A. A. E. DenijsKlipp, z.; J. Beende Graaf, z. Overleden: H. A. van Borkvan Westering, 80 jaar, Wilhelminapark. IJMUIDEN, 17 December Rijksvischafslag. Tarbot per kg. 1.32 tot 1.26, griet per 50 kg. 35.tot 29.tong per kg. 1.40 tot 1.24, groote schol per 50 kg. 20.middel schol per 50 kg. 20.zetschol per 50 kg. 36.tot 30.kleine schol per 50 kg. 25.tot 11.bot per 50 kg. 23.schar per 50 kg. 15.tot 4.10, groote schelvisch per 50 kg. 33.middel schelvisch per 50 kg. 31kleine middel schelvisch per 50 kg. 30.tot 26.kleine schelvisch per 50 kg. 18.tot 11.kabeljauw per 125 kg. 42. tot 26.gullen per 50 kg. 10.tot 6.leng per stuk 2.50 tot 2.wijting per 50 kg. 10. tot 3.50. van de Vrijdag 17 December aan den Rijks vischafslag aangekomen stoomtrawlers: Alma 220 manden 1870.Emma 100 manden 2320. Schoorl 65 manden 660. Loggers met versche haring: KW 14 710. Sch. 95 140.—, Sch. 103 43.—. Wetenschappelijk geijkt per Kilo op: 1.200.000 Internationale eenheden vitamine A, de aroeibevorderende en ziektewerende vitamine. 100.000 Intern, eenh. vitamine D, voor de vorming van krachtige beenderen en tegen Engelsche ziekte. Groote Flesch 60 ct. Dubbele Flesch 90 ct. DOOR LO WILSDORF 24 „Fotografeert u zelf niet, mevrouw?" infor meerde hij zoo rechtstreeks, dat zij er niet buiten kon, antwoord te geven. „Neen ik houd niet van dat geknoei," zei Ze met afkeurende handbeweging. „Dat soms toch heel nuttig kan zijn, zooals lu blijkt," merkte Bella snedig op. Pretorius zweeg en nam een slokje thee, alsof "em de heele geschiedenis niets meer aanging. „Ik heb nooit voor dit portret geposeerd," "ield Oliva koppig vol. „Dat is ook in 't geheel niet noodig!" Weder om was het Ellegarde die sprak. „Men kan zijn slachtoffer onopgemerkt nemen, als men een oeetje handig is." „Zoo is het," verwaardigde Pretorius zich een Verklaring te geven en vervolgde dan, zonder antwoord af te wachten: „Als je morgen met Sella naar de bank wilt gaan, om je handtee- kening te laten verifieeren, dan staat niets Je meer in den weg. Er is reeds voor gezorgd, dat je de volgende som in buitenlandsch geld ont vangt." Dan wendde hij zich tot Bella: „Je laat mij gewoonweg verhongeren, meisje, en ik had al zoo gehoopt, dat Je mijn lievelingskoekjes had laten bakken." „Wat ook wel degelijk het geval is," haastte Bella hem te verzekeren, want zij begreep, dat hij liefst zoo min mogelijk het woord tot Oliva zou richten. Deze voelde zich door hem verwaarloosd en begreep heel goed, dat hij zich daarmede aan een woord van dank trachtte te onttrekken. „Dus morgen vertrek ik," zei ze overluid en met nadruk. „Morgen komen de costumes toch pas, mama." herinnerde Bella haar. „Nu, dan onherroepelijk overmorgen." Maar ook deze beslissing maakte geen indruk op Virgilius. Spoedig daarop was het tijd om te vertrekken. Oliva vroeg niets en Bella zei evenmin iets. Zij was opgestaan en naar haar kamer gegaan. Na eenige minuten kwam ze, gekleed om uit te gaan, weer binnen. Op dit teeken stonden beide heeren op. Heel officieel nam Ellegarde af scheid, dankte voor de genoten gastvrijheid en wenschte haar goede reis en veel genoegen. Pretorius, die reeds bij de deur stond, stelde zich tevreden met een buiging. Eer Oliva wist, wat er gebeurde, was hü Bella naar buiten ge volgd, terwijl Ellegarde den stoet met zijn bree- den rug sloot. Weer was Oliva alleen. Alweer alleen met haar eigen gedachtenen den pas. Op dezen pas was haar beeltenis geplakt volgens voor schrift. Maar die foto had Virgilius in 't geheim van haar genomen, zonder dat zij er eenig vermoe den van had. Bij deze overdenking kwam er een gevoel van heimwee over haar. Of was het iets anders? Hoe het ook zij, ze voelde een overmatigen drang om te schreien. Zij legde het bewuste pasformu lier op de tafel en een loupe er naast. Dan nam zij haar zakdoek, drukte hem tegen haar ge zicht, dat zij op haar arm liet steunen. Haar schouders schokten. Lang bleef zij in die houding zitten. Dan stond zij op, droogde haar roodgeschreide oogen en nam den pas mee naar haar kamer. Niettegenstaande het nog vroeg was, kleedde zij zich uit, ging naar bed en deed het licht uit. Den pas had zij echter onder haar hoofdkus sen geschoven. Eindelijk was het dan toch zoo ver. Mevrouw Oliva von Belamy was op reis gegaan. Er bestaat een soort kalmte, die de omstan ders meer opwindt dan gerechtvaardigde zenuw achtigheid. Reiskoorts zou men kunnen begrij pen. Maar niet, hoe iemand met volstrekte on verschilligheid kan spreken over het opnieuw inpakken van een grooten koffer, wanneer de auto reeds voor de deur staat, om de reizigster naar 't station te brengen. Het was, alsof zij ook nu wilde toonen, dat men haar niet ver mocht te imponeeren. Niemand en niets. Ook het reisplan niet. Alles ging bij haar dan ook van een leien dakje. Andere menschen moeten zich druk ma ken, voor allerlei dingen zorgen, in de rij staan tot het hun beurt is om geholpen te worden. Bij Oliva niets van dat alles, dank zij de goede zorgen van Pretorius. Maar zij vond het toch afschuwelijk, persoonlijk naar het bankgebouw te moeten gaan, om haar rekening te openen en de formaliteiten te vervullen, die daaraan verbonden waren. Bella had het niet gemakkelijk en beefde ln- plaats van haar moeder van reiskoorts. Oliva had haar vluchtig een kus op 't voorhoofd ge drukt, toen zij op 't punt stonden, het huis te verlaten om naar t station te gaan. Dat was hun afscheid, want Oliva hield niet van aan stellerij, zooals ze zei. Bella maakte zichzelf nog verwijten, dat ze maar geen afscheidsverdriet kon voelen. Zij kwamen rijkelijk laat aan 't station. Oliva bleef zich zelf tot het laatste moment gelijk. Eindeloos talmen; dit eerst nog nazien, dan weer een onnoodige boodschap aan iemand opdragen, dan weer de koffers natellen, in een woord, het was meer dan doorzichtig, dat zij tijd wilde winnen. Aan het station gekomen was het een reppen van je welste, doch Oliva, die nu vrij vlug liep, vond toch nog tijd, nieuwsgierig rond te kijken naar deze, voor haar geheel nieuwe, omgeving. Zij was nauwelijks in den voor haar bestem den ccfupé gestapt, of de trein zette zich in be weging. Dank zij de zorg van Pretorius had zij een plaats in een directen wagen, zoodat zij nergens behoefde over te stappen. Dit stelde Bella eenigszins gerust, want men had evengoed een kind van drie jaar een zoo lange reis kun nen laten maken, als haar moeder, die sedert haar kinderjaren niet meer in den trein gezeten had. De tactiek om zich voor niets en om niets druk te maken is goed en prijzenswaardig voor geroutineerde reizigers, maar niet voor iemand die om zoo te zeggen, op twee en veertigjarigen leeftijd ter wereld komt. „Ik ben bang dat wij nog een telegram krij gen, dat zij gemolesteerd is," had Bella tegen Pretorius gezegd. Hij was toen plotseling bleek geworden en er was een eigenaardige uitdrukking op zijn gelaat gekomen, die Bella nooit had waargenomen. Hij moest wel zeer ontstemd zijn, dacht zij en haar vermoeden grondde zij op het feit, dat zij hem geen afscheidsgroet van haar moeder overbracht. Hij was niet naar 't station gekomen doch had zijn auto gezonden om de dames weg te bren gen. Voor de raampjes van de gangen stonden de reizigers en wuifden de achtergeblevenen toe, terwijl de trein langzaam onder de kap van het station wegreed. Oliva zocht nog steeds over de hoofden der menschen heen naar iemand, die er niet was. Zoo zag Bella haar moeder staan in het luxe-rijtuig, dat haar naar 't zonnige Zuiden zou voeren. Lachen en schreien streden bij Bella om den voorrang en na een laatste handgewuif verliet zij het perron. Plotseling werd er een arm door den haren gestoken. „Gelukkig!" riep Ellegarde, die zich verdekt had opgesteld, zoolang de baan niet vrij was. „Wees niet boos. schat, maar zoo'n mooie vrouw stelt je zenuwen op een zware proef!" „Over wie heb je het?" had zij graag ge vraagd, maar zij zweeg en snikte. Vertrouwelijk klemde zij zich aan den arm, die haar zoo veilig buiten het gedrang bracht. ,Ach Robby," fluisterde zij, diep ademhalend. „Kom, kom," troostte hij, „mama zit nu veilig en haar kan niets overkomen. Zij voelde zich nu plotseling vrij, want de afge- loopen weken hadden veel van haar zenuwen gevergd. Nu kon zij weer ruimer ademhalen. „Wat zullen we nu vandaag gaan doen, schat?" vroeg Ellegarde. „Willen wij ergens heen rijden, of zeg maar, waarmee ik je genoegen kan doen." Zij zaten reeds in den auto en reden in de richting van Bella's woning. „Ik zou vandaag liefst niets doen dan luieren," lachte zij. „Nu, dat kan, wij zijn den heelen dag vrij en vanavond ook," stemde hij toe. „Maar zeg lieveling, ik heb een verzoek van mijn mama, namelijk, of je haar het genoegen wilt doen, haar een bezoek te brengen. Wat moet ik haar antwoorden?" Een teedere trek verzachtte zijn ernstig gelaat, toen hij over zijn moeder sprak. Dit ontging Bella niet en zij lachte hem met van blijdschap stralende oogen toe. „Ik wil heel graag komen morgen misschien? Want daarna beginnen de repetities voor het nieuwe stuk weer en moet ik 's avonds ook spelen. Dus is het morgen de laatste dag." „Je voelt je toch niet overbelast, engel?" vroeg hij bezorgd. .(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11