Incident ernstiger dan men meende Wij zullen Japan uitputten, zegt Tsjang Kai Sjek vo QSDS I J De benoeming van Kardinalen De „Garoet" lek geslagen Het nieuws van heden FRANKRIJKE FINANCIËN ZIJN GEZOND OOU^D DE BAROMETER DE STAD KANTON HONAN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Advertentieprijzen: Per lossen regei 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. Vast is komen te staan, dat ook Japansche schepen op de ,JPanay" gevuurd hebben Verklaring van Huil V erontschuld igingen Japansche tegenspraak Öaumann president van Zwitserland Met groote meerderheid voor 1938 gekozen Het Engelsche Lagerhuislid George ,Lansbury heeft een kort bezoek aan Polen gebracht, waar hij hartelijk werd ontvangen Toespraak van Z. H. den Paus over de houding van Joego-Slavië De H. Vader onvermoeid Toewijzing der H.H. Congregaties Hoe Sovjet-Rusland de „democratie" opvat Knoeierij met candidatenlijsten Een manifest aan het Chineesche volk De verliezen van het Chineesche leger zijn gestegen tot boven 300.000 man Capituleeren zou een rampspoed zijn Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiy= Bonnet verdedigt zijn beleid in de Kamer Sterfte aan mond- en klauwzeer 7056 dieren sinds 19 September KWAUGTO.ENG ANTON Het schijnt, dat de Japanners thans de stad Kanton zullen aanvallen. Deze be langrijke invoerhaven en internationale stad wil men hetzelfde lot als Sjanghai doen ondergaan. Eerst zal men trachten Kanton te isoleeren, door zijn spoorweg stations te vernielen. Reeds werden verscheidende bommen geworpen op het Wongsha- en Oost-Kantonstation (zie op de kaart) en de voornaamste gebouwen. Ook het stadsgedeelte van het eiland Honan werd zwaar getroffen, doch het eiland Sjamien, internationaal bezit, bleef ongedeerd. Zooals het nevenkaartje weergeeft, is de monding van de Parelrivier gelegen tusschen Portugeesch en Engelsch bezit; Japan bezette eenige eilanden in de nabijheid hiervan om dezen stroom te kunnen controleeren. Den smokkelhandel van wapens van buiten af wil Japan door blok keering beletten Japansche aanval op de Chineesche stellingen rondom Hanking Tijdens stormweer op 125 mijl ten zuidwesten van Ouessant Heden te Brest verwacht Volksstemming noodig bij oorlogsverklaring? Wetsontwerp door Ludlow inge diend bij het Amerikaansche Huis der Afgevaardigden Italiaansche verliezen in Spanje Elfde lijst vermeldt 76 dooden Wr Stilte ,Met fluisteren der ziel" heeft Ra- bindranath Tagore een boekje ge noemd, waarin deze stichtelijke den ker veel over tijd en eeuwigheid opge- teekend heeft. Kunnen wij in dezen daverenden tijd van bommengeweld en charlatan-geschreeuw, van sensa tie-nieuws en beursschokkingen nog wel het fluisteren der ziel verstaan? We moesten ons meer gewennen aan de stilte. Niet de stilte van de we reld, maar de stilte van het innerlijk wezen. We moesten meer stilte in en om ons bewerken ten einde aan de stem der ziel recht te doen. We kun nen anders niet meer hooren wat het geweten ons te zeggen heeft. We let ten niet meer op het fluisteren der ziel, die de diepste dingen ons heeft mede te deelen. „Wie niet de stilte hebben leeren kennen, hébben nooit geknield" schreef een onzer dichters. Leeren we in stilte luisteren naar de inwendige stem. Italië verlaat het Int. Arbeidsbureau BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20924 WASHINGTON, 16 Dec. (Reuter) De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft bekend gemaakt, dat of- ficieele rapporten bevestigd hebben, dat Japansche vaartuigen de „Panay" onder machinegeweervuur hebben genomen, nadat het schip door de Japansche vliegtuigen gebombar deerd was. Deze berichten zijn gezonden aan den Ame- 'ikaanschen ambassadeur te Tokio, die ze ter kennis zal brengen aan het Japansche depar tement van Buitenlandsche Zaken in den vorm van protesten, ter aanvulling van het vertoog °ver de reeds bekende feiten, dat in een for- kieele protestnota over het bombardement was kigediend. Ambtenaren van het Amerikaansche staats- Öepartement verklaren, dat bevestigd wordt, dat, terwijl de overlevenden van de „Panay" in kleine booten vluchtten, de Japansche vlieg tuigen hen van geringe hoogte onder machine- Seweervuur namen en twee hunner verwondden. Zij voegden hieraan toe, dat de officieele be tichten van het staatsdepartement tevens be vestigen, dat, vóór de „Panay" zonk, twee Ja- Pmtsche motorbooten het schip naderden en het onder machinegeweervuur namen. Eenige Spanners, zoo wordt voorts gezegd, kwamen aan boord van de „Panay" en bleven daar on geveer vijf minuten, ofschoon de Amerikaan- sche vlag in top woei en gemakkelijk gezien kon worden. Staatssecretaris Huil gaf te kennen, dat deze berichten het incident met de „Panay" ernstiger maakten dan eerst leek. Hij wacht hog op het antwoord van de Japansche re geering op het Dinsdag verzonden formeels Protest. f pe secretaris der Japansche ambassade te Sjanghai Okamoera, is op 14 December naar loehoe gevlogen, waar hij een bezoek gebracht heeft aan de Amerikaansche kanonneerboot "Oahu", ten einde verontschuldigingen aan te hieden aan den bevelvoerenden officier voor het incident met de „Panay" zulks namens am bassadeur Kawagoe. Hjj gaf de verzekering, dat de Japansche re- peering al het mogelijke in het werk zal stel ten om medische hulp sn verlichting te geven aan de slachtoffers van het incident. Vervolgens bracht Okamoera een bezoek aan he Britsche kanonneerboot „Bee" waar hjj den a°mmandant verontschuldigingen aanbood voor het incident met de „Lady Kxrd". De woordvoerder van het Japansche depar tement van Marine heeft verklaard, dat de ad miraliteit besloten heeft een afdeeling marine- midaten naar de teraardebestellingsplechtigheid 6 zenden van de slachtoffers van 't bombarde ment op de Amerikaansche kanonneerboot „Pa- hay", teneinde militaire eerbewijzen te brengen, Minister Hirota heeft aan de Italiaansche mubassade een nota gezonden, waarin hij zijn 'eedwezen uitspreekt over den dood van den rteliaanschen journalist Sandri, die bij het °*nbardement van de Amerikaansche kanon- heerboot „Panay" om het leven gekomen ls, jürota heeft tevens schadevergoeding toege- De Japansche militaire autoriteiten ontken den met nadruk, dat twee Japansche motor- hooten machinegeweervuur op de „Panay" heb ben gelost en zjjn weggegaan vóór de kanon neerboot zonk. Zij verklaren, dat geen Japan- ^he legerafdeelingen of vlooteenheden in de nabijheid waren, toen de boot werd gebombar deerd. De diplomatieke redacteur van Reuter meldt, dat de terugroeping van Mitsoenami en de temi-officieele aankondiging, dat hij van zijn Post ontheven is, te Londen worden beschouwd als een hoopvol teeken en een stap in de goede richting. Het is echter niet te zeggen, in hoe- Verre men aan de Britsche eischen tegemoet 2al komen. Bern, 16 Dec. (A.N.P.)De Bondsverga dering heeft heden met 513 van de 181 gel dige stemmen den tegenwoordigen vice- President van den bondsraad, dr. Johannes ®aumann, tot bondspresident voor 1938 ge kozen. Bondsraad Philipp Etter werd met 148 van de 168 geldige stemmen tot vice-president gekozen. Bondspresident Baumann, die tot de vrijzin- "'S-democratische partij behoort, is op hét ®°genblik hoofd van het. departement van Jus titie en p0iitie. Hij werd den 27en November 1874 ,e Herisau geboren en heeft sedert 1911 het *tenton AppenzellAusser Rhoden in den sten- ehraad vertegenwoordigd. In het leger be steedt Baumann den rang van kolonel der in- anterie. In 1934 koos de bondsvergadering hem tot opvolger van Haeberlin als lid van den k°hdsraad. yice-president Etter, die eveneens in 1934 tot van den bondsraad werd gekozen, behoort J11- de katholiek-conservatieve partij. Hij is thans ,°°fd van het departement van Binnenlandsche ^akea Onze Romeinsche correspondent seiiit ons d.d. 16 December: Gisteravond heeft Z. H. de Paus den nieuwen Kardinalen den kardinaalsbaret opgezet. Na afloop van de plechtigheid heeft Kardinaal Piazza namens de nieuwe Kardinalen den H. Vader eerbiedig dank gezegd. In zijn antwoord- rede sprak de H. Vader ieder der Kardinalen afzonderlijk toe en roemde hierbij hunne ver diensten. Tot Kardinaal Pellegrinetti zeide de H. Vader, dat Hü het hem zoo dierbare Joego slavië een dienst had willen bewijzen, doch ondanks Zijn goeden wil en het heldhaftige werk van den Kardinaal-Staatssecretaris en Kardinaal Pacelli was Hij niet in Zijn voor nemen geslaagd. Er zal eens een dag komen, zoo zeide de H. Vader, dat velen in Joego-Slavië het zullen betreuren, ook met het oog op het politieke en sociale leven in Joego-Slavië, dat men deze weldaad niet gretig heeft aan vaard. De H. Vader sprak nog over de mogelijkheid, dat dit Consistorie het laatste zou zijn, dat Hü meemaakte. Ook het aantal Kardinalen schijnt daarop te wijzen, ofschoon nog een plaats ge opend is. Ten slotte spoorde de H. Vader de Kardinalen aan, om, „evenals de H. Petrus, den Goddelijken Meester te volgen, waar Hij ook mocht gaan." 4 Ofschoon de plechtigheid van het Open baar Consistorie van heden geruimen tijd duurde en van Z. H. den Paus veel inspan ning vergde, was van èenige vermoeidheid bij den H. Vader niets te bespeuren. Bij Zijn binnenkomst zat de H. Vader recht op Zijn draagstoel, Hij gaf herhaaldelijk den Zegen en nam met een minzamen glimlach de toe juichingen in ontvangst. In het Geheime Consistorie heeft de H. Vader eenige benoemingen bekend gemaakt, welke voorzien in opengevallen plaatsen. O.a. is Mgr. Bornet, vicaris-generaal van Lyon, tot titulair- Bisschop van Tenedo benoemd en tot Wijbis schop naast Kardinaal Gerlier. Bij schrijven van den Kardinaal-Staatssecre taris heeft Z. H. de Paus aan de nieuwe Kar dinalen hun Congregaties toegewezen: aan Kar dinaal Piazza de H.H. Congregaties van Disci pline der Sacramenten, van de Religieuzen en van de Riten; aan Kardinaal Pellegrinetti de H.H. Congregaties voor de Oostersche Kerken, van Discipline dér Sacramenten en" der Buiten gewone Kerkelijke Aangelegenheden; aan Kar dinaal Hinsley de H.H. Congregaties voor de Oostersche Kerken, Propaganda Fide en het Kerkbestuur van den St. Pieter; aan Kardinaal Pizzardo de H.H. Congregaties van de Officies, van Consistories en Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden en aan Kardinaal Gerlier de H.H. Congregaties van de Consistories, Concilie en Propaganda Fide. MOSKOU, 16 Dec. (Havas) Een vergelij king tusschen de candidatenlijsten, zooals die opgesteld waren bij den aanvang der verkie zingscampagne, en de lijst van gekozen afge vaardigden voor den hoogsten Sovjet der U. S. S. R. doet blijken, dat vijftien candidaten ver vangen zijn door andere. Voorts zijn de namen van de mandaathouders voor den Sovjet der Staten in twintig gevallen veranderd, voordat de oorspronkelijk aangewe zenen hun zetel bezet hadden. HANKAU, 16 Dec. (Reuter). Tsjang Kai Sjek heeft per radio een manifest gericht tot het Chineesche volk, waarin hij zeide: „Onverschillig hoe de tegenwoordige toe stand moge veranderen, wij moeten ons niet overgeven, maar voorwaarts marcheeren." „Sedert den aanvang der vijandelijkheden zijn de verliezen van het Chineesche leger gestegen tot boven 300.000 man. Zoolang ik echter leef, wil ik tot het uiter ste mijn bekwaamheid in het werk stellen om weerstand te bieden tot het bittere ein de en de uiteindelijke overwinning voor de natie te verzekeren. Capituleeren zou een rampspoed beteekenen. Onverschillig hoe de tegenwoordige internatio nale toestand zich ontwikkelt, wij moeten ons uiterste best doen en niet te vlug teleurstelling gevoelen. Wij moeten geen enkele neiging toonen afhankelijk te zijn van anderen. Met het mandaat van de Kwo-Min-Tang en van de re geering heb ik mijzelf verbonden onwrikbaar dezen koers te volgen. Het verlies aan levens van burgers en aan eigendommen is niet te ramen. Een zoo geweldig offer bij den tegen stand tegen een buitenlandschen aanval kent zijn weerga niet in de geheele geschiedenis van China. Slechts door een uiteindelijke overwin ning zou ik de partij, de regeering en het volk een vergoeding kunnen geven." Sprekende over de mogelijke resultaten van de vijandelijkheden, verklaarde Tsjang Kai Sjek vervolgens: „Wij rijn er van overtuigd, dat de tegenwoordige situatie gunstig is voor China» Op den grondslag van China's toekom stige succes kan een langdurige tegenstand niet geboden worden in Nanking of de groote steden, maar wel in de dorpen in geheel China en in de krachtige vastberadenheid des volks. De tijd moet komen, waarop de militaire kracht van Japan volkomen zal zijn uitgeput, zoodat wij daardoor de over winning behalen. Ofschoon internationale sancties niet volledig in werking treden, is de kwestie van recht en onrecht ten aanzien van de internationale ge rechtigheid ondubbelzinnig vastgelegd in de openbare meening ter wereld." zwaar bewolkt, mogelijk sneeuw of natte sneeuw, temperatuur om H het vriespunt. VERDERE VOORUITZICHTEN: Tijdelijk opklarend met vorst des nachts. ^llllllllllllllllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllliH Duizenden Japansche manschappen worden te Sjanghai aan boord van transportschepen gebracht. Het is niet bekend waarheen deze. troepen vervoerd zullen worden. Men gelooft echter, dat zij naar Nanking of naar Zuid-China getransporteerd zullen worden. De hoogste Japansche autoriteiten hebben na beraadslaging besloten, den keizer te polsen over de wenschelijkheid van het bijeenroepen eener conferentie der leden van het Groote Hoofdkwartier en het kabinet, teneinde te spre ken over de vaststelling van de politiek, die Ja pan na den val van Nanking in China denkt te voeren. Het kabinet zal morgen worden uitge- noodigd, dit besluit goed te keuren, waarna het Vrijdag aan den keizer zal worden voorgelegd. PARIJS, 16 Dec. (Havas) De Fransche Kamer heeft hedenochtend de algemeene be sprekingen van de begrooting 1938 voortgezet. De radicaal-socialist Potut was van meening, dat men het tekort van de begrooting alleen kan verminderen door de uitgaven m te krim pen. Verder constateerde hij, dat de belasting druk ongelijkmatig is verdeeld en te zwaar drukt op den middenstand. Paul Reynaud verklaarde, dat volgens zijn meening, de minister van Financiën onvoor zichtig is geweest met het vaststellen van het maximum van de uit te geven leeningen op 26 milliard. In 1937 heeft Frankrijk 42 milliard geleeend. Spr. herinnerde er aan, dat hij on langs in een artikel het tekort heeft geschat op acht milliard, en de in 1938 uit te schrijven leeningen op meer dan 40 milliard. Tenslotte wees hij er op, dat de groothandels- prijzen zijn gestegen met 60 pet. en de prijzen in den kleinhandel met 50 pet. Hij verwacht, dat hieruit een inflatie zal voortvloeien. Er moet een evenwicht gevonden worden tusschen de prijzen in Frankrijk en de prijzen in de wereld. In de middagzitting zeide minister Bonnet zich te willen beperken tot de nauwkeurige vragen, die naar aanleiding van de begrooting gesteld zijn. De ingediende begrooting is oprecht. Het evenwicht zal eerst volkomen zijn, wanneer op de begrooting weer gebracht zullen zijn zekere blijvende uitgaven, zooals pensioenen en zekere defensieuitgaven. De toestand van de schatkist is echter gezond; Frankrijk heeft aan alle vervaldata voldaan. De schatkist beschikt voor het eerste kwartaal over negen milliard; de toe komst kan gerust tegemoet worden gezien. Spr. zeide zijn cijfers streng te handhaven. De schatkist zal aan zijn verplichtingen kunnen voldoen, wanneer niet dagelijks de munt- en schatkistkwesties op straat gebracht worden; spr. vroeg dan ook vertrouwen. De financieele toe stand zal snel beter worden, wanneer men voortgaat ordelijk en gedisciplineerd te werken. Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond en klauwzeer heeft sedert 19 September jl. bedragen: 2317 runderen, 2470 kalveren, 2065 varkens en biggen, 162 schapen en 42 geiten. UAN6KWANot*4 JOEM exercitie VELD col. SAITSUN HANK. KAULOEN PONG K WA NTs N TC N STAT g^Farel riVl~ UWBU QNGSH& E2S EILAND SJAMÏËN S JEKWEITONG HAVEN TOKTSA1 HOSR VICTORIA HOTEL DOUANE GERECHTSHOF R.K. FRANSCHE KERK TELEGRAAF KWOMINGTANG MUNT. S.GODENTEMPEL CHIN.RIVIER POLITIE AULOEN ONGKONG- Naar wij vernemen, is het uitgaan de stoomvrachtschip „Garoet" van den Rotterdamschen Lloyd tijdens stormweer op 125 mijl ten Zuid- Westen van Ouessant lek geslagen. Het schip heeft den steven gewend en zet thans koers naar Brest. Inmiddels heeft de zeesleepboot „Zwarte Zee", welke te Douarnenez is gestationneerd, zich naar het schip begeven, om, zoodra assistentie wordt gevraagd, deze te kunnen verleenen. De „Garoet" is in 1917 gebouwd op de hel ling van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin- gen. Het vrachtschip meet 7133 bruto reg. ton en 4543 netto reg. ton. 6 December vertrok de „Garoet" uit Rotter dam, geladen met stukgoederen. Te Antwerpen werd verder vrachtgoed ingenomen, waarna het schip naar Soerabaja veSrok. Naar wij nader over de moeilijkheden van de „Garoet" vernemen, heeft het schip een lek in ruim 5. Heden wordt het schip te Brest ver wacht. WASHINGTON, 15 Dec. (Havas). Tezelf- der tijd, dat Roosevelt het initiatief nam, krachtig bij den keizer van Japan te protes teeren, heeft Ludlow bij het Huis van af gevaardigden een wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft de grondwet zoodanig te amendeeren, dat de Vereenigde Staten slechts een oorlog zullen kunnen verklaren na een voorafgaand nationaal referendum. Volgens het reglement van orde heeft Lud low voor de indiening van zijn voorstel 218 handteekeningen noodig gehad, di. de meerder heid der leden, om het ontwerp in bespreking te kunnen doen brengen. De regeering had gisteren nog gedacht, dat dit aantal niet zou kunnen worden bereikt, doch het incident met de Panay heeft een nieuwe gunstige reactie gehad ten behoeve van het wetsontwerp van Ludlow en den voorsteller spoedig het nog vereischte aantal handteeke ningen opgeleverd. Een beraadslaging over dit onderwerp is dus onvermijdelijk, doch aangezien het een wet is, welke de grondwet zal amendeeren, is een meerderheid van twee-derde in Kamer en Se naat noodig. Men verwacht, dat deze meerderheid niet voor de wet van Ludlow zal worden uitgebracht. De aanvaarding der resolutie van Ludlow is volgens Havas toch een nieuw symptoom van het conflict, dat de Amerikaansche open bare meening over de leiding der buitenlandsche politiek verdeelt. Staatssecretaris Huil heeft bekend gemaakt tegenstander te zijn van het voorstel van Ludlow ter zake van een amendement op de grondwet, waarbij een referendum noodig zou worden voor een oorlogsverklaring kon worden uitge geven. ROME, 16 Dec. (Stefani) In de Italiaan sche bladen wordt de elfde lijst gepubliceerd van in Spanje gesneuvelde Italiaansche legiona rissen, die in het leger van Franco streden. De lijst behelst de namen van 76 manschap pen, die aan verwondingen, opgeloopen aan het front, zijn overleden. Tijdens het Openbaar Consistorie sprak de H. Vader over de houding van Joego-Slavië. Het fieit, dat ook Japansche schepen op de „Panay" gevuurd hebben, maakt volgens een verklaring van Cordell Huil het incident ernsti ger dan men aanvankelijk meende. In een radio-manifest aan het Chineesche volk verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat hij Japan wil uitputten. In het Amerikaansche Congres is een wetsont werp ingediend, dat een eventueele oorlogs verklaring afhankelijk zou maken van een volksstemming. Dr. Johannes Baumann is benoemd tot Bonds president van Zwitserland. Minister Bonnet verklaarde in de Fransche Ka mer, dat de toestand van Frankrijks schatkist gezond is. Bij het bezoek van Delbos aan Praag zijn toe spraken uitgewisseld. De Tweede Kamer heeft Donderdag de bespre kingen over de onderwijsbegrooting voortgezet» De Rijksmiddelen hebben over de eerste 11 maanden 1937 ruim 56 millioen meer op gebracht dan de raming, vergeleken bjj het zelfde tijdvak 1936. De „Garoet", van den Rotterdamschen Lloyd, op 125 mijl ten zuidwesten van Ouessant lek geslagen. Euwe wint de dertigste en laatste partij van de match om het wereldkampioenschap scha ken. New-Yorksehe beurs: stemming prijshoudend. O GENÈVE, 16 Dec. (Havas) De Italiaansche regeering heeft het secretariaat van het Interna tionaal Arbeidsbureau ervan verwittigd, dat Italië deze organisatie met ingang van 15 De cember heeft verlaten. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 756 Vorige stand: 752.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1