Fraaie overwinning van Euwe in de laatste partij New-Yorksche Beurs ALJECHIN CAPITULEERT NA 40 ZETTEN wm m Delbos' bezoek aan Praag VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 MATCH EU WEALJECHIN TEN EINDE Onze landgenoot, die met zwart speelde, is dezen keer uit- stekend op dreef Waardig slot van het schaakevenement ¥M 'Wm mm Ie» GYMNASTIEK Zwitsersche turners te Amsterdam Uitstekende demonstraties in het C oncertgebouw AT H LET I EK NIEUW WERELDRECORD 120 YARDS HORDEN? A.A.A.U. erkent prestatie van Osgood Prijshoudende stemming. LEVER BROTHERS EN UNILEVER N.V. VOETBAL Bekerwedstrijden in Engeland De verwisseling in cumulatief preferente aandeelen Examens Hoogduitsch M.O.B. Mgr. Kerkhofs aan een groot gevaar ontsnapt De Bisschop van Luik heeft een auto-ongeluk De vrijwilligerskwestie Vergadering der onder commissie te Londen Otto von Habsburg in Liechtenstein Hij zou met monarchistische leiders een bespreking gehad hebben Toespraken bij de herdenking van het 20-jarig bestaan van het Tsjechische leger Kruiden tegen mond- en klauwzeer? Een vondst van een Belgischen veehandelaar Aflossing van leening van België De Man dient wetsontwerp in lVs lVs WISSELKOERSEN AMERIK GOEDERENMARKT - AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 16 December STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Taxegedeelte consumptiemelk N De wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken is geëindigd met een fraai succes van Euwe in de laatste partij, welke Don derdagavond te Rotterdam werd gespeeld. Onn; landgenoot, die met zwart speelde, was dezen keer uitstekend op dreef met het ge volg, dat Aljechin, nadat er veertig zetten waren gedaan, na eenig beraad den strijd opgaf. Dr. Euwe heeft dus deze voor hem zoo onfortuinlijk verloopen match met twee overwinningen besloten. De match is geëindigd in den volgenden stand: Dr. A. Aljechin: 1714 punt, met 11 ge wonnen partijen. Dr. M. Euwe: 1214 punt, met 6 gewon nen partijen. Dertien partijen zijn in remise geëindigd. De partij had het volgende verloop: Wit: Dr. A. Aljechin Zwart: Dr. M. Euwe Tarrasch-verdediging 1. Pgl—f3 d7d5 2. c2c4 e7e6 3. d2d4 Pg8—f6 4. Pblc3 c7c5 5. c4xd5 Pf6xd5 6. g2g3 Tot zoover de 24ste partij, waarin, zooals men weet, dr. Euwe het zich door een te vroege af wikkeling (6cd4:) niet gemakkelijk maakte. De verbetering van het toen gekozen systeem ligt voor de hand. 6. 7. 8. 9. Pb 8c6 Pc6xd4 Pd5 x c3 c5xd4 Dd8xd4 Lf8d6! Lflg2 Pf3xd4 b2xc3 10. Ddl x d4 11. c3xd4 Nóg een zeer belangrijke verbetering, waar mede zwart een tweede collectie problemen uit schakelt, met het gevolg, dat hü er ditmaal volkomen in slaagt, ieder openingsnadeel te vermijden. Het groote verschil met 11 Lb4+, 12. Ld2, Ld2t:, 13. Kd2:, Tb8, 14. Thcl bestaat in de contröle van veld c7, die na den tekstzet van zwart blijft gereserveerd. 12. a2a4 Ta8b8 13. Lel—a3 Ke8e7 14. La3xd6t Ke7xd6 15. Kei—d2 Lc8d7 16. Thl—cl Th8—c8! Het wordt nu duidelijk, dat de taak van den armen gezant op a4 werkelijk bovenmenschelijk is. Met felle zoeklichten uit d7 wordt hij op pijnlijke wijze aan zijn weinig benijdenswaardige positie herinnerd en aan het probleem, hoe dat bestaan voort te sleepen. Ten behoeve van hem doen zijn kameraden reeds afstand van den belangrijksten toegangsweg tot het vijandelijke kamp, de c-lijn. 17. Tel x c8 In aanmerking kwam ook 17. a5. 17Tb8xc8 Zwart daarentegen is het hoofdzakelijk om ruimte te doen. Anders zou hier ook 17 Lc8: (met de bedoeling te eeniger tijd de dame- vleugelmeerderheid tot gelding te brengen) over weging hebben verdiend. 18. Lg2xb7 Tc8c4 19. a4a5 Tc4xd4t 20. Kd2c3 Waarschijnlijk in de hoop, zwart met dezen zet in moeilijkheden te brengen, versmaadt wits koning de degelijke residentie e3, die in partij no. 24 zulke voortreffelijke diensten heeft be wezen. Doch de kuil is niet diep en in de uitgestrektheid van den damevleugel kan men licht zelf verdwalen.... 20Kd6—c5! Stelling na 20Kd6—c5 Zwart: Dr. Euwe abcdefgh Wit: Dr. Aljechin Voortgejaagd wordt de trouwe ridder op a5. waar zijn leven opnieuw, ditmaal door Td4a4, Ta4:, La4:, gevolgd door Kb5, a6, Kb6 en Lb5 in gevaar verkeert. Of: TaA, Tdl, Lb5, a6, Ta2, enz. Reeds moet hij tegen wil en dank het „voor waarts", hem door zijn superieuren als devies medegegeven, in acht nemen. 21. a5a6 Ld7—b5 22. Tal—a2 Td4—c4t Met 2-2Ta4 kon aan het lijden van den a-pion een einde worden gemaakt, doch wit verschaft zich dan tegenkansen, door 23. Td2. Ten einde zich deze ressource voor te behouden mag de witte koning thans niet naar d of b2 uitwijken. 28. Kc3b3 Tc4b4f 24. Kb3c3 Lb6a4! Veel sterker dan 24Lc4, 25. Td2, waar na zwart eigenlijk niets bereikt. Onnoodig te zeggen, dat thans Td2 faalt op Tb3t. Wit Kar. slechts afwachten. 25. e3e3 Tb4—b3f 26. Kc3d2 La4—b5 Het vooruitzicht, den held na Kb4, Ta3 (Tc2, Lc4) te zien vallen op het veld van eer, doet den wereldkampioen besluiten, tot wanhopige tegenmaatregelen zijn toevlucht te nemen. 27. Lb7e4 Ten einde nu althans (indien zwart zich om zijn h-pion mocht bekommeren) de booze plan nen van het kasteel door Lc2 eens en voorgoed te verijdelen. Doch dr. Euwe verliest geen tijd. 27Lb5c4! Nu volgt op 28. Lc2 eenvoudig 28Tb6, 29. Tal, h6! en het is met den pion der pion nen gedaan. Met verbluffende vastheid heeft dr. Euwe dus opnieuw alle practische problemen opgelost en een gewonnen stelling bereikt: de a-pion kan zijn taak niet volbrengen, de witte generale staf heeft dus zijn spel verloren. Volgt het laatste, wanhopige verzet. 28. Le4xh7 g7—g6 29. Kd2c2 Er is geen parade tegen Tb3b8h8. 29 30. Ta2—b2 31. Tb2b7 32. Tb7—c7 32. Ta7:, dan Kb6. 32 Kc2c3 Tc7 x f7 Tf7xa7 Ta7g7 Tg7xg6 Kc3d4 Kd4d3 g3—g4 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. Tb3—b8 Tb8h8 Th8xh7 Kc5b5 Th7xh2! Lc4d5 Th2xf2 Tf2—f3! Tf3xe3t Te3—e4+ Kb5xa6 Ka6b5 Hier werd de partij ha eenig beraad, door dr. Aljechin opgegeven. Eindstand Zwart: Dr. Euwe a D edel g h Wit: Dr. Aljechin Met kennelijk gemengde gevoelens bekeek ar. Euwe omstreeks den 25sten zet zijn prachtige stelling en t was, alsof hij wilde zeggen: „Hoe is 't mogelijk, de dertigste partij, de dertig ste!" En het werd steeds beter. Ten slotte kon het aan geen twijfel meer onderhevig zijn: dr. Euwe zou zün eerste overwinning met de zwar te stukken in de laatste partij behalen. Wei scheen het nog even, dat dr. Aljechin de partij zou laten afbreken, doch hijzelf zag daarvan spoedig het nuttelooze in en veront schuldigde zich later hiervoor op buitengewoon innemende wijze. Het moet voor onzen landgenoot een bijzon der groote voldoening zijn, dat deze laatste vijf partijen (waarvan Aljechin in zijn korte toe spraak, overigens geheel terecht, opmerkte, dat zij weinig doel hadden), zijn gespeeld. Zij zullen niet hebben nagelaten, zijn zelfbewustzijn te versterken en hem de toekomst met vertrouwen tegemoet te laten zien. Opnieuw brachten vele sprekers de bijzon dere eigenschappen der beide schakers naar voren en opnieuw werden aan beide tegenstan ders en hunne echtgenooten kransen en bloe men uitgereikt. De gastvrijheid van Rotterdam werd geroemd, ook door dr. Aljechin. Dr. Euwe wees tenslotte vooral op de propaganda voor het schaakspel door deze match en daarna behoorde ook deze plechtigheid weer tot het verleden. LOD. PRINS De Zwitsersche keurturners, die op het oogen- blik een toumée door ons land maken, zijn Woensdagavond in het Concertgebouw te Am sterdam voor een groote schare belangstellenden opgetreden. Zooals overal elders maakte deze Zwitsersche turnploeg, bestaande uit W. Bueckler, O. 'Hun- keler, W. Kappeler, A. Piantoni, A. Spoerri en J. Voigtmann onder leiding van den heer Troesch een schitterenden indruk. De Zwitsers begonnen met vrije oefeningen, daarna kwam het paardvoltigeeren aan de beurt, terwijl na de pauze aan de hooge brug en het rek werd gewerkt. Het turnen van deze Zwitsers stond op een zeer hoog peil en ondanks dat, waren er toch nog enkele uitblinkers. Zoo bewonderden wij de rekoefening van Bueckler, die met een con tra-salto afsprong, zoo wekte het krachtwerk van Piantoni aan de hooge brug groot enthou siasme, zoo was het paardvoltigeeren van Voigt mann een volmaakte beheersching van het lichaam, met een evenwichtsgevoel, waardoor de kracht en de soepelheid der oefeningen nog beter tot hun recht kwamen. Ook het programma, dat rond dit optreden der gasten was samengesteld, en door Amster- damsche vereenigingen werd uitgevoerd, oogstte zeer veel succes. De Amerikaansche Amateur Athletiek-Unie heeft den tijd van 14 seconden, welke op 22 Mei j.l. door Robert Osgood op de 120 yards horden werd gemaakt, als Amerikaansch re cord erkend. De bekende Amerikaansche hordenlooper Po- rest Towns had dezen afstand op 16 Mei 1936 te Birmingham in Alabama afgelegd in 14.1 sec., welke tijd evenwel nog niet als wereld record erkend is. Het officieel erkende wereldrecord staat nog op naam van de Amerikanen Cooke, Moreau en Moore met een tijd van 14.2 sec. Het is niet bekend, of de A. A. A. U. deze fraaie prestatie van Osgood naar de Interna tionale Athletiek Federatie (I. A. A. P.) zal zenden, ten einde homologatie als wereldrecord te verkrijgen. NEW YORK, 16 Dec. (Part.) Evenals gis teren had de effectenbeurs heden wederom een lusteloos voorkomen, doch de stemming bleef vast en de koersen stelden zich bij opening vrij wel zonder uitzondering opnieuw hooger. Vooral staalwaarden waren gevraagd. IJ. S. Steel en Bethlehem Steel openden ongeveer 1 dollar hoo ger, de laatste ex 2.50 dividend. Het aanbod werd echter goed opgenomen. De handel gaf echter geen uitbreiding te zien. In het eerste uur werden slechts 280.000 shares om gezet, met slechts onbeteekenende fluctuaties. Bij den aanvang van het tweede uur werd het aan bod iets ruimer als gevolg van winstnemingen, doch op de stemming had dit geen invloed en over het algemeen volgden slechts fractioneele reacties. Geleidelijk aan nam de vraag weer toe en kon de stijgende tendenz worden voortgezet, zoodat de winsten zich in het tweede uur tame lijk algemeen konden uitbreiden tot 1 a iy2 dollar. De grootste verbeteringen werden geboekt door aandeelen van fabrieken van landbouw werktuigen. Case Treshing stegen zelfs 4 dol lar. Daarnaast traden chemische waarden en staalfondsen op den voorgrond. Van laatstge noemde waren vooral Bethlehem Steel gevraagd, die hun winsten geleidelijk aan tot circa 2 dol lar konden vergrooten. Koperwaarden waren goed prijshoudend. Automobielwaarden, petroleumfondsen en wa- renhuisaandeelen waren eveneens gevraagd en gaven verbeteringen van 1 tot iy2 dollar te zien. Ook in de tweede beurshelft bleef de betere stemming aanvankelijk gehandhaafd, doch later in den middag brokkelden de noteeringen af, zoodat in de meeste gevallen een grooter of kleiner gedeelte van de winst verloren ging, het geen echter niet verhinderde, dat tal van fond sen winsten van 1 dollar en meer te zien gaven bij het slot. Het nieuws, dat heden bekend werd was verdeeld; voor de staalwaarden was de gunstige factor de opnieuw verhoogde noteering van staalschroot, die in Pittsburgh met 0.50 verhoogd werd. Daartegenover stond, dat de prijsverlaging van lood zoo goed als geen invloed had. De dreigende staking te New York van het personeel van Woolworth oefende echter een ongunstigen invloed op den koers van het be treffende fonds uit; na een prijshoudende ope ning zakte dit fonds ruim 1 y2 punt in. Bij de staalwaarden waren het U. S. Steels, Bethlehem Steels, en National Steels die bij het slot 1% a 13/4 punt hooger afkwamen (beide laatstge noemde fondsen noteerden heden ex-dividehd, welke uitkeering dus ruimschoots werd inge haald). Sporen waren verdeeld; de nadeelige verschillen, die hier en daar te reglstreeren wa ren, bleven echter beperkt, doch Atch. Topeka konden ruim 1 punt oploopen. Bij de chemische waarden hadden Allied Chemical de leiding, hoe- De resultaten van de Woensdag in Engeland gespeelde bekerwedstrijden zijn: Crewe Alexan dra—New Brighton 22; Mansfield Town Lincoln City 2—1; Brighton—South Liverpool 60; York CityClapton Orient 10; Bristol CityCardiff City 02. De wedstrijd Crewe AlexandraNew Brigh ton zal waarschijnlijk Maandag a.s. worden overgespeeld. De winnaar ontvangt Plymouth Argyle. De verdere wedstrijden zijn in verband met bovengenoemde uitslagen nu als volgt'. MansfieldLeicester City; Bury—Brighton; York CityCoventry City en Charlton Athletic Cardiff City. Naar wij vernemen, is van het aanbod tot verwisseling in 6 pet. cumulatief preferente aan deelen Lever Brothers en Unilever N. V„ het welk door deze aan de houders van het in to taal ten beloope van nominaal 91.600.000 uit staande preferente kapitaal der Anton Jurgens Vereenigde Fabrieken N. V. werd gedaan, door houders van in totaal ruim 87 millioen ge bruik gemaakt. Voorts is van het aanbod tot verwisseling in 6 pet. cumulatief preferente aandeelen Lever Brothers en Unilever N. V., hetwelk door deze aan de houders van het in totaal ten beloope van nominaal 12 millioen uitstaande 6 pet. preferent kapitaal der N. V. Hollandsche Ver- eeniging tot Exploitatie van Margarinefabrie- ken (Hovema) werd gedaan, door houders van in totaal ongeveer fll'A millioen gebruik ge maakt. AMSTERDAM. Geslaagd de heer J. M. Greep, Rotterdam. EUPEN, 16 Dec. (Belga) De auto, waarin zich de Bisschop van Luik,- Mgr. L. Kerkhofs. naar Montzen begaf, is op den besneeuwden weg geslipt en tegen een vrachtauto gereden. De Bisschop is licht aan het hoofd gewond. Na wat rust genomen te hebben kon hij de reis ver volgen. LONDEN, 16 Dec. (Reuter) De ondercom missie voor de niet-inmenging is vandaag bijeen gekomen voor een verdere beschouwing der tech nische bijzonderheden van de door deskundigen uitgewerkte plannen voor de terugtrekking der vrijwilligers. Aan dezen arbeid zullen nog meer vergaderingen gewijd moeten worden; het is echter niet waarschijnlijk, dat de commissie nog voor Kerstmis bijeenkomt. INNSBRUCK, 15 Dec. Uit Vaduz in het vorstendom Liechtenstein melde „United Press" aan haar bladen, dat de Oostenrijksche troon pretendent, aartshertog Otto von Habsburg, al daar in de villa van den premier, dr. Hoop, in het geheim besprekingen gevoerd heeft met den gouverneur van Tirol, Schuhmacher, benevens met een aantal monarchistische leiders, wier namen niet bekend geworden zijn. Naar verluidt, liepen de besprekingen over het onlangs door de Oostenrijksche regeering genomen besluit, een deel der Habsburg-bezit- tingen weer aan de vroegere eigenaars af te staan en over het vraagstuk van het herstel der monarchie. PRAAG, 16 -Dec. (Ceteka). Hedenmorgen heeft de Fransche minister Delbos een be zoek gebracht aan zijn Tsjecho-Slowaak- schen collega. Krofta. Na een krans gelegd te hebben op het graf van den Onbeken den Soldaat, is de Fransche minister offi cieel op het stadhuis van Praag ontvangen Bij deze gelegenheid hielden de burgemeester van Praag en Delbos toespraken, waarin zij wezen op de vriendschapsbanden tusscheu Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Delbos is hedenmorgen verder aanwezig ge weest bij de plechtige viering van den twin tigsten verjaardag van de vorming van het Tsjecho-Slowaaksche leger. Bij deze gelegenheid bracht minister Mach- nik in een rede hulde aan de rol, die Frankrijk gespeeld heeft bij de vorming van het Tsjecho- Slowaaksche leger. Na Delbos, wiens rede langdurig werd toe gejuicht, werd ook het woord gevoerd door mi- nister-president Hodza, die er aan herinnerde, dat Tsjecho-Slowakije te Parijs de eerste schre de heeft gezet op den weg naar hernieuwing der onafhankelijkheid. Spr. onderstreepte het verlangen van zijn land, mede te werken aan het herstel van het internationale vertrouwen en van de saamhoo- righeid tusschen de volken. Nooit, zeide hij, zal Tsjecho-Slowakije zijn verlangen prijsgeven, een actief ele ment te zijn van de Europeesche democra tie. Wij weigeren op eenigerlei wijze deel te nemen aan ideologische twisten, die, in plaats van de conflicten tusschen de landen te verminderen, deze verscherpen. Delbos heeft hedenmiddag aangezeten aan een noenmaal, dat president Benesj te zijner eere heeft aangeboden. Tot de aanzittenden be hoorden verder de Fransche gezant, de leden der regeering en tal van politieke en militaire persoonlijkheden. BRUSSEL, 16 Dec. Een veehandelaar te Luik, die reeds meer dan 30 jaar bijzondere be langstelling heeft gehad voor mond- en klauw zeer, zou kort geleden een mengsel van kruiden hebben ontdekt, waardoor het door die ziekte aangetaste vee binnen acht dagen weder op de been zou worden gebracht. Eenige dagen geleden is hij er, volgens de „Vingtième Siècle" in geslaagd, een brouwsel samen te stellen, dat de zieke dieren binnen 24 uur zou genezen. Hij heeft het geneesmiddel op zijn eigen vee toegepast en zou goede resultaten hebben bereikt. Daar de uitvinder van het geneesmiddel geen veearts is, en in verband hiermede in België met het preparaat niet mag werken, heeft hij zien naar Frankrijk begeven, waar hij, te oordeelen naar de verklaringen van veeartsen, burgemees ters en veehandelaren aldaar, eveneens uitste kende resultaten heeft behaald. Hij heeft thans het Belgische ministerie van Landbouw in ken nis gesteld van zijn uitvinding, die door bevoegde beambten zal worden onderzocht. BRUSSEL, 16 Dec. (Belga.) De Belgische minister van Financiën, Hendrik de Man, heeft hedenmiddag bij de Kamer een wets ontwerp ingediend, waarin de regeering machtiging verleend wordt om voortijds over te gaan tot aflossing van een gedeelte der leening, die tot een bedrag van 800 mil lioen Fransche francs in 1932 in Frankrijk was uitgegeven. Thans zal voor een bedrag van 353 millioen Fransche francs 1928 of 99.482.460 belga's 1926 worden afgelost, hetzij door aankoopen* op de beurs, hetzij door aflossing a pari. Minister De Man heeft dringende behande ling van het ontwerp gevraagd, zoodat dit ter stond naar de commissie voor Financiën is ge zonden. wel hier evenmin het slot op het hoogste punt van den dag terecht kwam. Een winst van 4% dollar kon voor dit fonds worden geboekt. Ta bakken sloten zich bij de algemeene tendenz aan en Amer. Tobacco verbeterden 2 dollar. Bij de warenhuisfondsen waren Montgomery Ward goed gevraagd, terwijl Sears Roebuck iy2 punt opliepen. Koper-, en mijnwaarden, w.o. vooral Anaconda, waren vast, evenals van de automo bielwaarden Chrysler. Hoewel van de petroleum- waarden Midcontinental Oil gedrukt in de markt lagen, waren de overige fondsen op deze afdee ling hooger, met Continental Oil en Texas Corp. pl.m. 1 punt beter. Luchtvaartfondsen, public- utitilies, rubbers, equipmentshares, kunstzijde- aandeelen, canningshares en aandeelen in tele- graafmaatschappijen waren prijshoudend. De Slotkoersen Dec. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steei Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Crysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 514 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. Genera] Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra) Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building Gedaan en li ex. dividend. in totaal 1.030.000 shares. 16 15 14 162% 158§ 159 74 731/s 75% 27 26% 25 49% 48% 47% 146 145% 145 3/4 64% 62% 63% 13% 13% 13 3 31% 30% 40% 3 39% 11% 12 12 56 571/g 56 8% 8 8% -4 91 91 40 39% 39% 38 377/e 38 1% 56V4 55% 54% 2 2 2 24% 24 24% 31V4 30% 29'/2 30 30% 247/8 243/4 24% 16% 16% 163/4 371/4 363/4 36% 116 114% 112 159% 159% 159 103/4 10% 103/g 43% 43 42% 33% 33% 33 20Vs 20 19% 63/4 6% 67/8 11 Vb 11 11 67% 65% 64 45% 44% 43% 8 7% 7% 377/8 37% 363% 13/4 1% 13/4 27/8 27/8 3 34% 337/8 33 26% 253/4 25% 14 14% 14% 19% 19% 18% 22 21% 21 187 184 185 21% 21% 21% 401/a 39% 38% 44% 44% 441/s 33% 6% 33 33 6% 6% 59% 58 581/8 17% 17% 16% 15 143/4 147/g 221/s 21% 217/8 136/s 133/s 13% 8Vs 8 8% 45 44% 433/4 15% 15% 15 84 83% 84% 23% 23% 227/8 3% 3% 3% 6% 6% 6% 27% 263/4 6% 58% 57% 56% 23% 24% 233/4 106% 104% 104V4 357/g 37% 38% en. t bieden. ex coupon. NEW YORK, 16 Dec. Slotkoersen Dec. 16 15 14 Brussel 16 99% 16.99% 17 00% Rome 5 26% 5.26% 5.26% Madrid 6 25 6.25 6.25 Bern 23.13% 23 13% 23.133/g Weenen 1890 18.92 18.92 Oslo 25.10 25.10 25.12% A'dam 55.63 55.64 55.63 Londen 4.993/4 4.99% 4.S 9Ü Parijs 3.39tit 3 39% 3.393/g Berlijn 40.33% 40.3. 40.33 NEW YORK, 16 Dec. 16 Dec. 15 Dec. 16L«c. 15 Dec. Rubber Standaard Sept. 15 14 14.95 Mei 15.53-f 15.39- f Dec. 15.14 15 00 Sept 15.64-- 15.47-f Jan. 15 33- 15 15-f Oct. 15.69 1552 Mrt. 15 43- f 15.29 Suiker Dec. 2 35 2.35 Mei 2.35-37 2.35-36 Jan. 2 34-35 2.34-35 Juli 2 37-38 2.36-37 Mrt. 2.34-36 2,34.35 Sept 2 37-33 2.36-38 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 4 95 5.10 Dec. 6 96 6 96— Mrt. 4 23 4 33 Mrt. 616-18 621 Mei 4 15 4 25 Mei 6.11 616 Juli 4.11 4 22 Juli 611 6 16 Dec. 4.11 4,22 Sept 6 11 6 16 Sept 4 11 4. 3 Dec. 6 11 6.16 Katoen Oct. 8 19 8 10 Mei 8.36-37 8 26 Jan. 8 27- 819-20 Juli 8.42-43 8 31 Mrt. 8 31 8.23 Dec. Tin Loco 43 50 43.77% Termijn 43 50 43 37% CHICAGO, 16 Dec. 16 Dec. 15 Dec. 16Dee. 15 Dec. Tarwe Haver Dec. 943/g- 96-957/g Dec. 31% 31% Mei 91%-91 92%-% Mei 30% •- 30% -- Juli 8 5 - Vb 87 •- Juli 87/g 287/g Mals Rogge Nieuw contract Dec. 577/g 583/g Dec. 68 68% Juli 59%- 59 3A - Mei 69% •- 70% -- Mei 59 60 Juli 66 667/g Reuzel Oct. Jan. 8 40 8.50 Dec. 8.20 8,35 Mei 8 75 8 85 Juli 880 8.92 WINNIPEG, 16 Dec. 16 Dec. 15 Dec. 16Dec. 15 Dec. Tarwe Gerst Dec. 126% 128 -- Dec. 59 5?% Mei 117% 118 -- Mei 58%— 58 - Juli 112 - - 1127/g-- Juli 55 56 -- Rogge Lijnzaad Dec. 75% 76%-- Oct. Mei 77 - 78 Dec. 170%- - 171% Juli 76 - - 77%-- Mei. 171%- 172 -- Haver Dec. 46%- Mei 45%- 467/8Juli 43 46 -- 43 gedaan en laten t bieden i nominaal (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Shell Union 362%—363J4 143% 46%47 23%—24 43% 42 3/8—43% 141/8—143/8 209 13 Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Ver. Cultuur Mij. Philips 364 47—46 7/8 24—24 3/16 43%—44 43 1/8—43% 14%—14 3/8 13—13 1/16 76 285 RINNENLANDSCHE havens IJMUIDEN, aangekomen 15 Dec., Lampas, s» Ertvelde, nu, Danzig. 16 Dec., Gateshead, s., Newcastle; Helmsdale» s., Lowestoft; Botyhwick, s.. Leith. Vertrokken 15 Dec., Agility, ms., Hull. 16 Deo., Alchtba, s., W.-Afrika; Viborg, Huelva: Elise, s., Rotterdam': Eemland, s., B-- Vertrokken 16 Dec., Moena, s„ Londen Aangekomen 16 Dec., Hontestroom, s., Ion- den. Vertrokken 16 Dec., Taurus, s., Hamburg; &a- turnus s„ Napels via Rotterdam; Hercules, 8.» Algiers via Rotterdam; Ousel, s., Liverpool. AMSTERDAM, aangekomen 15 Dec., Lampa®» Ertvelde, repareeren, Ned. Dok, Van Es en VaO Ommeren; Eems, Danzig, hout, Houthaven, Wa genborg. 16 Dec., Gateshead, Newcastle, stukgoed en steenkolen. Rietlanden, Verg. Cargadorskan- toor; Helmsdale, Lowestoft, ledig, FosfaatfabrieK, d'Arnaud Co.; Bortwick, Leith, stukgoed eh steenkolen, Rietlanden, Verg. Cargadoorskantoor. Aangekomen 16 Dec., Hontestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. FAUNA. 16 Deo. van Venetia te Triëst. ULYSSES, 15 Dec., van Rodosto naar Limni. MEROPE, 15 Dec. van Palermo naar Lissa bon. SIMON BOLIVAR. 16 Dee., v.m. 1 uur van Madeira nar Barbados. TITUS, Susa naar Granton, was 16 Dec. 12 uur des middags 110 mijlen Z.W. van Opessnt VULCANUS, Middl. Zee naar Amsterdam, wa» 16 Dec. 12 uur des middags 10 mijlen Z.W. van Ouessant. TRAJANUS, 16 Dec. van Malta naar Algiers. TIBERIUS, Middl. Zee naar Amsterdam', was 16 Deo. 12 uur des middags 165 mijlen Z.W. van Ouessant. JUNO 16 Dee. van Constantza te Istanboul. SATURNUS, 16 Dec. van Amsterdam via Rot terdam naar Napels. HERCULES, 16 Dec. van Amsterdam via Rot terdam naar Algiers. BARNEVELD. 15 Dec., n.m. 2 uur van Cristooai naar Curacao. FAUNA, 15 Dec. van Venetië naar Triëst. GANYMEDES, 15 Dec. vas Malta naar Rotter dam. MARS, 15 Dec. van Malta te Piraeus. JUNO. 15 Dec. van Constanza naar Istanboui- ORION, 15 Dec. van Lissabon naar Amst. POSEIDON, 16 Dec. v.m. 5 uur 30 van Ham burg naar Amsterdam. TIBERIUS, Middl. Zee naar Amsterdam, wa» 15 Dec. 12 uur des middags 25 mijlen ten N- van Vilano. J MIJ. NEDERLAND MOENA 16 Dec. van Amst. naar Londen. SINGtKEP, uitreis, 16 Dcc. te Tjilatjap. MOENA. 16 Dec., van Amst. naar Java. CHR. HUYGENS, thuisreis, 16 Dec. van Algiers. r MARNTX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 1° Deo. te Southampton. SIMALOER, uitreis, pass. 15 Dec. Gibraltar. HALCYON LIJN STAD MAASSLUIS, Vlaardingeni naar Narvik. 16 Dec. uit den N. Waterweg. - ROZENBURG, Viaardlngen naar Lissabon, lD Dec. uit den N. Waterweg. VREDENBURG, 16 Dee. van Narvik te Vlaai dingen. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—AFRIKA LTJN JAGERSFONTEIN, thuisreis, 16 Dec. te Ant werpen. RANDFONTEIN, 14 Dec. van Beira naar Lorenzo Marques. JAGERSFONTEIN, thuisreis, 16 Dec. te A»1 werpen; vertrekt 18 Dec. 12 uur des middags vl Vlissingen naar Rotterdam. t. NIJKERK, uitreis, 15 Deo. n.m. 9 uur w Antwerpen. JAGERSFONTEIN,15 Dec. n.m. 8 uur V»" Duinkerken naar Hamburg. HOLLANDO.-AZHE LIJN GROOTEKERK, thuisreis, 14 Dec. van Manill®' GiAASTERKERKuitreis, 15 Dec. te Hongkong' HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ALMKERK, uitreis, 16 Deo. van Karachi. HOLLAND—AMERIKA LIJN DRECHTDIJK, Rotterdam' naar Pacific Kust» 15 Dec. van Gravesend. BEEMSTERDIJK, Rotterdam naar Boston, 15 Dec. 8 uur 35 v.m. 310 mijlen W. va" Valentia. t„ LEERDAM, thuisreis, was 15 Dec., des nachw 12 uur 950 mijlen Z. W. van Bishop Rocks. DAMSTERDIJK, Pacific Kust naar Rotterdam» 14 Dec. te Cristobal. EDAM, 15 Dec. van Rotterdam te Philadelphia* KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, thuisreis, 14 Dec. te Santos. JAVA—CHINAJAPAN LIJN TJIMANOEK, 15 Dec. van Aden te Calcutta. ROTT. LLOYD BLITAR, thuisreis, 15 Dee. te Belawan. KOTA AGOENG, 16 Dec. van Rotterdam te Batavia. - BUITENZORG, 16 Dec. van Batavia naa> Rotterdam. B'RASTAGI, thuisreis, 16 Dec., van Port Sal11' GAROET, uitreis, pass. 15 Dec. Ouessant. BRASTAGX, thuisreis, 15 Dec. n.m. 8 uur Suez. te KOTA NOPAN, uitreis, 15 Dec. n.m. 8 uur Sabang. a SITOEBONDO, uitreis, pas. 16 Dec. v.m- uur Sagres. r KOTA BAROE, 15 Dec. van Rotterdam na»1 Hamburg. KON. PAKETVAART MIJ. OMBILIN, 15 Dec. van Durban te Port Louis' HOUTMAN, 15 Dec. van Mahe naar Sabang. BONTEKOE, 14 Dec. van Hongkong te Mann19' Opgegeven door v. d. Gtraaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties. Uitgesproken: 15 Dec.: Adrianus Btesems, kruidenier, Eincim' ven, Marconilaan 22. R.C. mr. W. Th. de KX°ov' Eindhoven. J. v. d. Leensel, slijterij H. v. d. Velden» Geldrop, Nieuwendijk 13. R.-C. mr. W. H. Arieh curator mr. W. Overmars, Valkenswaard. N.V. Textielfabrieken Smits Nieuwenhuizhji' Zeelst, Veldhoven, Binnenweg 3. R.-C. mr. W. Ariëns, curator mr. L. Nijst, Eindhoven. Nederlandsche Zuivel Centrale. 19 t/rri December, consumptiemelk regeeringscontracC' taxegedeelte 7.25 cent, eventueel verhoogd h1® premie of verminderd met kwaliteitsafdrach Overmelk regeerings-minimumprijs 6.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk ƒ2.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2