Volkenbond en collectieve veiligheid D Verkeersfonds en Zuider zeefonds aangenomen BROADWAY: Zoo blijven pen en vingers SCHOON! m De te wachten blijde gebeurtenis EEN ONVERDACHT GETUIGENIS TUNNELBOUW TE NATIONALE VIERING ONDERSTREEPT OP DE REIS VAN zoo Kerkelijk leven VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER Minister van Buur en heeft zijn eerste begrootings-vuurproef op vlotte wijze doorstaan Verzachting van visschersleed Landwegen Kosten van een verkeers tunnel te Velsen Zuider zeefonds In alle goede zaken verkrijgbaar. GELD TERUGGEVONDEN „PRO JUVENTUTE" „ELITE" FLACON Schóón in dubbelen zin: ontwerp Copier, Leerdam! NIEUW! Ml Voorschriften voor de weermacht en de departementen van Algemeen Bestuur De vlag uit! a. De Koninklijke Marine b. De Koninklijke Landmacht Militair lesvliegtuig over den kop De inzittenden ongedeerd uit het ernstig beschadigde toestel Tragisch gevolg van woede-uitbarsting HEILIGE WIJDINGEN Sociëteit der Afrikaansche Missiën van Cadier en Keer BUITENLANDSCH OVERZICHT Gevolg der politiek van Mussolini DEN HAAG, 16 December, 1937 Minister VAN BUUREN heeft zijn eerste begrootingsvuurproef doorstaan. Nu de be grootingen van het Verkeers- en van het Zuiderzee-fonds door de Kamer aangenomen zijn, is de nieuwe minister voorloopig van de Kamer-perikelen bevrijd. Het moet gezegd, dat deze ministerieele vreem deling in het parlementaire Jeruzalem zich in verbazend korten tijd ingewerkt heeft in het labyrinth van Waterstaatsaangelegenheden, zij bet dan ook, dat Z. Excellentie zich nog vaak 'het een beroep op zijn nog maar korten ambts- duur moest verontschuldigen, als een of andere sinds jaren ingeburgerde parlementariër al te zeer in finesses wenschte te treden. Vlot dient deze Minister den spr. van ant woord, alleen is het jammer, dat Z. Excel lentie op de perstribune zoo uiterst moeilijk Verstaanbaar is. De vergadering van hedennacht was blijven steken bij de afdeeling Scheepvaart, waarbij enkele afgevaardigden in den vroegen ochtend hog juist kans gezien hadden van hun wenschen te doen blijken, en de Min. kwam thans aan 't Woord om te verklaren, dat zij, die zoozeer ge- Kant zijn tegen de Scheepvaartrechten voor de binnenschipperij, uit een wetsontwerp betref fende de binnenvaart, dat waarschijnlijk nog Vóór 1 Juli verschijnen zal, zullen kunnen erva- ren, wat de Regeering ten gunste van de bin nenschippers beoogt. Méér kan de Minister nog niet verklappen, behalve dan, dat het beginsel ner beurtbevrachting in het komende wetsont werp behouden zal blijven en dat de belangen ner binnenschipperij niet alleen in de nieuwe Wetsvoorstellen betreffende de binnenvaart, •naar ook in het te verwachten ontwerp tot co ördinatie van het landverkeer behartiging zul- 'en vinden. Verschillende afgevaardigden brachten, veelal Particularistisch, wenschen naar voren betref fende wegenaanleg. Eenig vriendschappelijk ge kibbel tusschen de Kamer en den Minister was er het gevolg van. Van méér belang waren de besprekingen over den tunnelbouw bij Velsen. De heer VOS (S. D. A. P.) en de heer BAAS 'A. R.) pleitten ervoor, dat zoo mogelijk ?e tunnelbouw èn voor het (motor)-verkeer voor de spoorwegen gecombineerd zou wor den. Een dergelijke combinatie zal millioenen Goedkooper zijn dan tunnelbouw in twee deelen, Pd een en later een. Wanneer de voor 't scheep vaartverkeer hinderlijke Velserbrug spoedig kan Verdwijnen, zouden de Amsterdamsche havens er ten zeerste mee gebaat zijn. De MINISTER bleek op het standpunt van zijn ambtsvoorganger te zijn blijven staan, d.w.z., dat in ieder geval de bouw Van den verkeerstunnel voortgang moet heb ben. Of tegelijkertijd ook de bouw van een spoorwegtunnel ondernomen moest wor den, kon Z. Excellentie nog niet zeggen: hij had deze zaak in studie. ïh ieder geval is de medewerking van „Finan- 'dh" hierbij onmisbaar. V'at de kosten betreft, kon de bewindsman ïeeds mededeelen, dat de kosten van den ver- heerstunnel zouden bedragen f 8 millioen,die Voor den gecombineerden tunnelbouw f 16 X> hhllioen, en die voor den spoorwegtunnel af- z°hderlijk f 10 millioen, zoodat door gecombi- Pöerden bouw f 2 millioen uitgespaard zou wor- (alles naar globale schatting natuurlijk). ®en onderzoek wordt thans ingesteld naar den ^Verlast, welken de Velserbrug het scheepvaart- erkeer veroorzaakt. Het rapport moet nog bin nenkomen. Maar na er zich rekenschap van ge- Geven te hebben, welke uitgaven met inacht neming van alle factoren verantwoord zijn, al de Minister zoo spoedig mogelijk zijn defi nitieve beslissing nemen. Over nog een derde oplossing had de Minister "ngedacht. Zou het scheepvaartverkeer niet voldoende ge baat zijn met een tweeden doorgang onder de Velserbrug door? Dit werk zou slechts f 500.000 behoeven te kosten. De route voor het snelverkeer Amster damRotterdam beoosten Leiden heeft bij een Minister de voorkeur boven die over Bode- Faven, al is deze laatste dan ook (slechts) 5 *G-M. korter. De route beoosten Leiden loopt door veel sterker bevolkte streek. De voltooiing naarvan is daarom het meest urgent. Dp aandrang van den heer BONGAERTS Jh K.), die geklaagd had over het lange uit- bjven van de medewerking der Regeering tot j totstandkoming van een (K. L. M.)-vliegveld 'P Zuid-Limburg, (Eindhoven is intusschen al oór geweest) zegde de Minister nog eenige na- ere bestudeering toe. De aanwezigheid van een aantal Volendam- Pfövs in vol, decoratief ornaat op de gereserveer- tribune was voor den insider het bewijs, dat hedenavond nog de belangen der Zuiderzee- ®'achtoffers in het debat zouden komen. Dank- aa,r gestemd zullen de tribune-bezoekers, ge- J°°ven wü, het Tweede Kamergebouw verlaten hebben. Zjj vonden beschermers in de heeren VAN ZAAL (R.K.); DROP (S.D.A.P.)STUM- JpfD (R.K.); KROL (C.-H.)DUYMAER VAN fwiST (A.-R.) en POSTHUMA (C.D.U.); men öbd het jammer, dat de drooglegging der Zui- erzee gepaard moest gaan met zooveel vis- bersleed. Hoofdzaak hiervan is wel de onbe- ePdheid met de nooden der bevolking, zoo meende men. De steunbedragen waren veel te schriel. De Regeering heeft zich, zoo luidde de klacht, op al te gemakkelijke wijze van deze menschen afgemaakt. Waarom wijst de Minis ter wijziging der Zuiderzeesteunwet af en wil hij geen ruimere toepassing der wet bevorderen? vroeg men. De heer EBELS (V. D.) vond, dat bij de uit gifte van gronden meer rekening moest worden gehouden met het feit, dat er op de droogge legde gebieden een zoo groot mogelijk aantal menschen een bestaan moeten kunnen vinden en dat niet het „economische" steeds voorop ge steld moest blijven. De heer VAN DEN HEUVEL (A.-R.) drong aan op spoedige instelling van een Raad voor de Wieringermeer en hoopte, dat men bij de ex ploitatie van het staatsbedrijf in de Wieringer meer zelfstandige boerderijen (speciaal niet voor tuinbouw) zal stichten en niet één groot bedrijf. In zijn antwoord beloofde de MINISTER o.a., dat hij de kwestie der uitgifte van gronden in de Wieringermeer naar aanleiding1 van de hier ge maakte opmerkingen nader in studie zal nemen Indien eenigszins mogelijk, wordt het Wierin- germeer-lichaam reeds per 1 Januari a.s. inge steld, en bij de samenstelling van dit lichaam is rekening gehouden met de verschillende staat kundige richtingen. Ook met de opmerking aangaande het kwee ken van tuinbouwproducten zal de Minister re kening houden. Wat betreft de uitvoering der Zuiderzeesteun wet meent de bewindsman, dat hij niet verder mag gaan dan de strikte toepassing der bestaan de wet, waarbij billijkheid betracht moet worden en de Minister is zich niet bewust, afgeweken te zijn van de politiek, welke zijn ambtsvoorgan ger voerde. Met de credietverleeningen wordt, volgens Z.Excellentie, naar de eischen van billijkheid gehandeld. De vraag, of het statuut, volgens hetwelk de gene, die reeds anderhalf jaar van de Zuider zee vertrokken zijn (om te trachten elders een bestaan te vinden) niet meer voor steun in aan merking komen, gewijzigd moet worden, zal de Minister nog nader bestudeeren. Bij de replieken wees de heer BONGAERTS (R.K.) op een misverstand van den Minister, die blijkbaar meent, dat de „tegemoetkoming" wegens geleden schade nooit een volledige scha- deloossstelling zou mogen beteekenen. Dit laat ste kan herhaaldelijk voorkomen, als men de billijkheid wil betrachten, liefst na de betrokken organisaties gehoord te hebben, waarop de MINISTER antwoordde, dat de normen voor den steun niet precies in de wet zijn opgenomen. Te kwart voor drie werd de vergadering ver daagd. A MAT Of DISTINCTION Nadat was vastgesteld, dat in de in beslag genomen brandkast van „Vooruitgang", welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag der vorige week uit het kantoor te Rotterdam is gestolen, geen geld meer aanwezig was, heeft de politie eenige aanwijzingen nauwkeurig na gegaan. Zij is er in geslaagd een gedeelte van het geld terecht te brengen. Aangezien in ver band met het onderzoek elke nadere inlichting wordt geweigerd, kan ook over de grootte van het teruggevonden bedrag geen officieele mede- deeling worden gedaan. In de te Utrecht gehouden jaarvergadering van het Nederlandsch Verbond der Vereeni- gingen „Pro Juventute" zijn in plaats van den aftredenden voorzitter dr. S. van Mesdag te Groningen tot voorzitter benoemd jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein te Amsterdam en in plaats van de aftredende secretaresse mevr. mr. B. MullerCohen te Amsterdam tot secre taris jhr. mr. D. Bas Backer, aldaar. Voortaan geen vuile „inktvingers" meer bij het vullen! Want kijkt U eens naar nevenstaand schetsje. Daar ziet U het nieuwe, verbazend ver nuftige vulreservoirtje van den Talens .„Elite". flacon. De vulpen steunt hier op den glazen rand! Dus nooit meer inkt aan houder en vin gers 1 Een geweldige verbeteringBovendien is nu de pen heelemaal ondergedoopt, zonder stooten van de kostbare gouden punten op het glas. Een mooie flesch, een zindelijke flesch gevuld met den besten vulpeninkt, dien U koopen kunt: Talens! En toch slechts 60 cent. Alom in den boekhandel. zuigt Uw pen zich zindelijk vol: zon der Inkt aan den hals, zonder inkt aan Uw vingers. 'n Uitkomst I De Regeeringspersdienst maakt bekend: Met betrekking tot de viering van de te verwachten geboorte van een Prins of van een Prinses heeft de Regeering o.m. het volgende bepaald: 1. Hr. Ms. schepen zullen een saluut afgeven ten getale van 101 schoten voor een prins en 51 schoten voor een prinses. Dit saluut wordt zoo spoedig mogelijk na het bekend worden der geboorte afgevuurd, met dien verstande, dat, indien de geboorte na zonsondergang, gedurende den avond of den nacht geschiedt, het saluut direct na zonsop komst zal worden gegeven. 2. Terstond na het bekend worden van de ge boorte c.q. vanaf zonsopkomst wordt aan boord van de oorlogsschepen van top gevlagd tot het tijdstip van vlag neerhalen. 3. De dag, volgende op dien van de geboorte, wordt gevierd als een verjaardag van een der leden van het koninklijk huis, zonder dat daar bij opnieuw saluutschoten worden afgegeven. 1. Ter plaatse, waar de geboorte geschiedt, zoomede in de standplaatsen van de bevelheb bers in de militaire afdeelingen ('s-Gravenhage, Arnhem, Breda en Amersfoort) zoomede te Am sterdam, worden eereschoten afgegeven, ten ge tale van 101 voor een prins en 51 voor een prinses. Deze eereschoten worden zoo spoedig mogelijk na het bekend worden der geboorte afgevuurd. Indien de geboorte gedurende den nacht geschiedt waarvoor te stellen tusschen 22.00 en 7.00 uur te 7.00 uur. 2. De dag, volgende op dien van de geboorte, wordt gevierd als een verjaardag van een der leden van het Koninklijk Huis, d.w.z. dat na 13.00 uur dienst als op Zondag wordt verricht. 3. Terstond na het bekend worden van de geboorte wordt van de kazernegebouwen de na tionale vlag uitgehangen. Deze vlag blijft han gen gedurende den daarop volgenden dag. Wat hierboven is bepaald met betrekking tot de viering van den dag volgende op dien van de geboorte, voor de weermacht, geldt mede voor de departementen van Algemeen Bestuur en de daaronder ressor- teerende diensten en instellingen. Wat gezegd werd omtrent het uitsteken van de nationale vlag van de kazernes geldt voor alle openbare gebouwen. Indien de dag, volgende op dien, waarop de geboorte is geschied, een Zondag mocht zijn, wordt de feestviering verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Dit laatste geldt zoowel voor de weer macht als voor de departementen van Alge meen Bestuur. X I Vanmorgen te ongeveer half twaalf geraakte een militair lesvliegtuig van Soesterberg, be mand met de heeren H. Plesman Jr., en De Laet, bij het landen in een sloot ten westen van het vliegveld Eelde. Het vliegtuig sloeg daarbij over den kop en werd ernstig beschadigd. De inzittenden kwamen er goed af. Zij liepen geen letsel op. De oorzaak van het in de sloot raken is onbekend. Een tragisch ongeval heeft zich vannacht omstreeks half één te Boskoop afgespeeld. De 27-jarige chauffeur P. B. is op den 60-jarigen rijwielhandelaar P. H. dusdanig in woede ontstoken, dat hij hem een hand klap gaf, met het ongelukkige gevolg, dat H. op den grond viel en eenige oogenblik- ken daarna overleed. B., die met eenige andere personen een cafe had bezocht, was met enkelen van hen na af loop in de Bootstraat blijven napraten. Eén van hen vertelde *B., dat H. praatjes van hem ver telde. H., die hetzelfde café had bezocht en zich even daarna bij het groepje personen voegde, ontving van B., die toen hij hem zag in woede ontstak, een handklap in het gezicht, met het gevolg, dat H. tegen den grond viel en een ijlings ontboden dokter slechts den dood kon constateeren. Het lijk is in beslag genomen en de sectie zal moeten uitwijzen, wat de juiste oorzaak van den dood is. De chauffeur is in hechtenis genomen. Z. H. Exc. Mgr. Amigo, bisschop van South - wark, zal Zaterdag 18 December in de kapel van het groot-seminarie der Afrikaansche Mis siën te Hastings, Engeland, toedienen: de Tonsuur aan de Eerw. Heeren: J. Engelen, Echt; J. de Jong, Den Haag; J. Harings, Eckel- rade; A. Hakens, Spekholzerheide; J. Koenders, Utrecht; C. Lichtvoet, Oosterhout;. J. Locht- man, Kerkrade; J. van Oudheusden, Den Haag; H. Portier, St. Michiels-Gestel; W. Ruikes. 's Heerenberg; Th. van Velzen, Rijpwetering; P. de Vries, Woudsend. het Ostiariaat en Lectoraat aan de Eerw. Heeren: H. van Baarsen, Maasland; J. Des- mond, Bantry; C. Evers, Gouda; D. Florak, Wolder; H. Lemmerling, Cadier en Keer; C. Scheltinga, Limmen; H. Soutberg, Utrecht. het Exorcistaat en Acolythaat aan den Eerw. Heer G. van Dijk, Ommel. het H. Priesterschap aan de Eerw. Heeren: J. Coolen, Mierlo-Hout; P. Cruts, Rothem-Meers- sen; G. Eibers, Nijmegen; J. Giesen, Schaes- berg; de Gebrs. A. en W. van Hout, St. Mich. Gestel; A. Juyn, Rotterdam; C. Hulsen, Nijme gen; M. Keinhorst, Den Haag; A. Suykerbuyk, Utrecht; Th. Venhovens, Swalmen; Jac. Visser, Den Haag. elbos, de Fransche minister van Buiten- landsche Zaken, vertoeft thans te Praag, in het land, dat van alle landen der Kleine Entente ontegenzeglijk de grootste sym pathie voor Frankrijk en de deomcratische in richtingen bezit. Het eerst heeft Delbos War schau bezocht. Polen behoort wel niet tot de Kleine Entente, maar het ligt politiek en geo grafisch in de buurt en is met vele historische banden van vriendschap met Frankrijk verbon den. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken maakt een echte zakenreis. Ten voor- óeele van zijn land en der democratie. Hij be vestigt verder vriendschappen en werkt voor haar bestendiging. De ontvangst van Warschau was allerhartelijkst, te Boekarest warm, te Bel grado politiek-demonstratief geestdriftig, te Praag pathetisch met het vuur der Marseillaise. Praag is nu eenmaal de boezemvriend. Précair bij al die bezoeken wias dat te Belgrado alleen De Joego-Slavische regeering schommelt nu eenmaal tusschen het autoritaire Italië en de in wezen democratische Kleine Entente. Stojadino- witsj, de Joego-Slavisehe premier, was demon stratief vóór de aankomst van Delbos naar Rome gereisd. Het Joe go- Slavische volk, dat in zijn meerderheid de dictatuur verafschuw, heeft openlijk blijk gegeven, geen vertrouwen te hebben in de regeering, welke met Mussolini „liebaugelt", door in enorme massa's te betoo- gen voor Frankrijk en de democratie, wat voor Delbos ietwat pijnlijk moet zijn geweest. Maar alles liep ten slotte goed af. Alleen moest hij op den dag van zijn vertrek uit Belgrado reeds om 'n uur of vijf op. De politieke demonstraties mochten zich niet herhalen. Het vertrek uit Belgrado had plaats onder „ontstellende politie maatregelen". De politieke oogst was echter niet gering. Er zijn verschillende handelsverdragen gesloten. Het grootste succes was, dat Delbos Stojadinowitsj er toe gebracht heeft in het communiqué melding te maken van den Volken bond: „Het is noodig en nuttig, dat de staten, die leden van den Volkenbond zijn, de interna tionale samenwerking op dezelfde wijze voort zetten." Met andere woorden: Ook Joego-Sla- vië blijft vóór collectieve veiligheid. En dat, na' dat Mussolini juist uit den Volkenbond was ge treden. Zooals men Wet, reisde Delbos ook daarom naar de Oost-Europeesche staten, om de regee ringen op de hoogte te stellen van de bespre kingen tusschen Hitler en Lord Halifax. Over den inhoud dier besprekingen is zoo goed als niets bekend geworden. Maar ondertusschen is oud-premier Flandin in Duitschland geweest en deze heeft eerlijk, open en bloot, de verzekering medegekregen, dat Duitschland niet naar den Volkenbond terugkeert, dat het zijn vroegere koloniën in Afrika opeischt en dat zijn houding tegenover Oostenrijk en de Duitsche minder- heaen niet veranderd is. Als Delbos niets an ders dan Flandin weet mede te deelen, dan be- teekent dit, dat er feitelijk in den Europeeschen toestand niets is veranderd. In Praag, dat zooveel moeite en last heeft met zijn Sudeten-Duitschers, is het bran dende vraagstuk der minderheden natuurlijk ook ter sprake gekomen. Havas geeft daarover de volgende korte, maar besliste mededeeling: „De regeering van Praag merkt op, dat de be langrijke fractie der Sudeten-Duitschers volle dig in den Tsjecho-Slowaakschen staat is op genomen en in de regeering door drie ministers is vertegenwoordigd. De agitatie van Henlein en diens partijgenooten is ongegrond en komt voort uit een tegen de eenheid van Tsjecho- Slowakije gerichte propaganda. De regeering van Praag is vastbesloten deze eenheid niet in het geding te laten brengen." Duidelijker is niet mogelijk. Wat den Volkenbond betreft, is Praag een der bolwerken van het Geneefsche instituut ge bleven. Dit bljjkt duidelijk uit de gehouden toasten bij het officieele diner. De minister van Buitenlandsche Zaken Krofta begroette zijn Franschen collega uiterst hartelijk als persoon lijk vriend en als vertegenwoordiger van Frank rijk. Niet alleen door beider^ sympathie en de dankbaarheid van Tsjecho-Slowakije voor wat Frankrijk deed, maar vooral door de diepe over tuiging dat beider belangen parallel loopen. houden wij aan onze wederzij dsche vriendschap vast, aldus Krofta. We zullen, in overeenstem ming met Frankrijk, ook nu nog trouw blijven aan de principes van het Volkenbondspact en van de collectieve veiligheid. Wij meenen dat onze intieme samenwerking, die op deze prin cipes berust, waarlijk een waarborg voor de veiligheid van onze landen is. Een karakteristiek kenmerk van onze politiek blijft, dat Wij oprecht wenschen en al het mogelijke doen om geen van ons de hulp van de andere partij noodig te doen hebben ten einde aan iedere bedreiging van bui tenaf weerstand te bieden. Wij hebben geen expansieverlangens en wenschen slechts den vrede. Van den aanvang af heeft men gecon stateerd dat ons verbond voor niemand een be dreiging vormde. Ik geloof dat het vreedzame karakter van ons verbond in den loop van deze vijftien jaren van samenwerking wel is bewe zen, besloot Krofta zijn toegejuichte rede. Delbos wees in zijn antwoord op de idealen der Internationale samenwerking. En hij vervolgde: „In ons land keuren alle groote partijen una niem onze buitenlandsche politiek goed en be houden hun koelbloedigheid in de moeilijkste omstandigheden. Hun leiders zijn, wat het bin nenland betreft, voor een rechtvaardige poli tiek ten aanzien van de minderheden en ten opzichte van het buitenland voor vriendschap pelijke betrekkingen met alle nabuurstaten zon der uitzondering." In dit verband, in het ver band namelijk met de onderstreping van den Volkenbond in de tafelredevoeringen, valt te zeggen, dat het plan, waarover men nog in Boe karest (naar verluidt) heeft gesproken, namelijk de vorming van een nieuwen tienledigen sta tenbond, met uitschakeling van Rusland, geheel van het tapijt is verdwenen, en wel wegens de verbetering der betrekkingen tusschen En geland en Amerika eenerzijds en Rusland an derzijds. De besprekingen over het minderhe denvraagstuk zijn geheel op den achtergrond gedrongen, tengevolge van de wijze Waarop de Duitsche regeering gereageerd heeft op het uit treden van Italië uit den Volkenbond. De toestand blijft dus geheel zooals hij was. Dei bos heeft zijn taak volbracht. Evenals te Berlijn heeft hij ook te Boedapest een korte wijle op het station vertoefd. Wellicht doet hij op dezelfde korte wijze nog Weenen aan. De beteekenis van de reis van Delbos moet niet worden overschat. Men zal goed doen zich aan te sluiten bij de meening van den woordvoer der van het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Praag, die verklaarde: „Laten wij de reis van minister Delbos politiek niet overdrij ven. Men vergete niet, dat alle ministers der betrokken landen reeds ten minste eenmaal te Parijs waren, minister Beek ze'fs tweemaal. Men jcan eerder dan van een staatsbezoek, van een beleefdheidsbezoek spreken." E enigen tijd geleden hebben we een artikel gewijd aan de hoogst be denkelijke verbroedering tusschen de Sovjet-Russische vakbonden en het Internationaal Vakverbond, welke in een vèr gaanden staat van voorbereiding verkeert. Wij hebben toen er op gewezen, dat het I.V.V., dat te wapen zegt te loo pen tegen alle fascisme en dictatuur, door deze verbroedering een allerbarme- lijkste inconsequentie begaat, waarvan de noodlottige gevolgen voor het I.V.V. zelf moeilijk te overzien zullen zijn. De industrieele Sovjet-slaven behooren even min in een Verbond van vrije vakver- eenigingen thuis als de knechten van niet-Russische autoritaire régimes. Het heet wel, dat het I.V.V. den eisch heeft gesteld, dat de vrijheid van vakvereeni- ging door Moskou diende te worden aan vaard, maar de leugenachtigheid van de Sovjet-Unie weet te goed, hoe groot ver schil er kan zijn tusschen de verkondig de theorie en de toegepaste practijk, om daarvan niet ook politiek te profiteeren. Wij noemden het Stalin-paard van Mos kou, dat het I.V.V. thans binnen zijn muren wil sleepen ter versterking en verdediging van de democratie tegen het fascisme en ter bevordering van een zoo groot mogelijke eenheid op vakvereeni- gingsgebied, gevaarlijker en verraderlij ker dan het houten paard van Troje, waaraan Priamus' stad ten onder is ge gaan. De „Sociaal-Democraat" schrijft naar aanleiding van het voorloopig, voorbe reidend accoord tusschen het I.V.V. en Moskou het volgende: „Enkele dagen nadat de S.FJ.O. (de Fransche socialistische partij) in Frank rijk had besloten de fusiebesprekingen met de communisten af te breken, be haalde Moskou toch een succes door het tot stand komen van „eenheid" in de vakbeweging tussen de Russische bonden en het I.V.V. De bijzonderheden van deze „eenheid" zijn nog niet bekend, doch doen er ook weinig toe, omdat de hoofdzaak blijkbaar vaststaat. Oppervlakkig bezien, heeft deze „een heid" alleen betekenis voor de interna tionale vakbeweging doch dan ook alleen oppervlakkig bezien. Want haar gevolgen zullen zich zowel doen gevoelen in de vakbeweging van de overige bij het I.V.V. aangesloten landen, als in de Socialistische Arbeiders Internationale en in de socialistische partijen behoren de tot haar. Dus juist wat Moskou wenst. Tot nu toe heeft de S.A.I. geweigerd met de communistische Internationale een soort verbond te sluiten. Thans ech ter heeft deze, door de samenwerking tussen S.A.I. en I.V.V., indirect toch in vloed op haar gekregen. De samenwer king tussen de beide internationale or ganisaties moet daardoor een verzwak-' king ondergaan. Ia Doch er rijzen ook vragen. Is het N.V.V. nu ook verplicht de com munistische cellenbouwers die haar en de sociaal-democratie naar het leven staan, niet alleen tot haar organisaties toe te laten, maar ook toestaan dezelfde manoeuvres uit te voeren die hun soort genoten in Frankrijk, vaak met succes ondernamen? Officieel gaat on§ dit alles niets aan. omdat het een zaak van de vakbeweging is. Doch een sociaal-democratische par tij, welke met de vakbeweging samen werkt, kan dit alles niet onverschillig laten. De omsingelingspolitiek van de beide Moskousche Internationalen doet haar immers door die samenwerking toch ook min of meer belanghebbende worden bij hetgeen door het I.V.V. wordt ondernomen met de communisten. Voorlopig heeft het geval voor Neder land nog geen betekenis. Want men mag niet aannemen, dat er in het N.V.V. een stroming van enige betekenis zou zijn, die zich zou willen overgeven aan de communisten, hetzij door fusie, hetzij door samenwerking. Door het besluit van het I.V.V. is er in elk geval voor de S.D.A.P. geen reden ontstaan haar tot nu toe gevolgde poli tiek te wijzigen. Zij is en blijft demo cratisch socialistisch. Samenwerking met communisten is voor haar uitgeslo ten. Met organisaties die zich op politiek en economisch gebied bewegen, kan zij slechts samenwerken, indien ook deze de democratie verdedigen en niet de caricatuur van de democratie, waar mede onze communisten thans reclame maken. Het besluit van het I.V.V. is een fout, waarvan de nadelige gevolgen zo be perkt mogelijk blijven, indien in de lan den waar moderne vakbeweging en so ciaal-democratische partij samenwer king met de communisten tot nu toe afwezen, dit standpunt gehandhaafd blijft." Wij helpen het den schrijver van dit onverdachte sociaal-democratische ge tuigenis hopen, dat het N.V.V. weerstand zal blijven bieden tegen den Moskouschen indringer, die nu al binnen de muren van het I.V.V. staat, maar gerust zijn wij daar allerminst op. Trouwens het N.V.V. en óók de S.D.A.P. zelf juichen nog te hartelijk, wanneer er buiten de grenzen een met sikkel en hamer ge merkt Volksfrontballonnetje de lucht in gaat, dan dat wij onvoorwaardelijk ver trouwen zouden kunnen stellen in hun standvastigheid ten aanzien van de af wijzing van Moskou en diens trawanten. De S.D.AP. beweegt zich uit meer op portunistische, dan principieele motie ven in een gematigd, nationale „burger lijke" richting, maar juist dat zij tot. zulk een frontverandering in staat bleek, bewijst, dat zij onder andere omstan digheden ook anders zal kunnen han delen. En hoe snel omstandigheden zich kunnen wijzigen, leert de geschiedenis der laatste jaren maar al te overtui gend. Audiëntie Aartsbisschop Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week aleen Woensdag er. Donderdag audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5