Rijksmiddelen in November We luisteren naar Drama te Utrecht Prins Bemhard gaat vooruit Voorkott^^ FINANCIEN VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 Het roode achterlicht TA 55 WK De brochure van Pastoor Leonards Stamkaarten voor de werkloozen Bijzonder gunstige maand Zaterdag 18 December Dagfilm De dader ter beschikking van de justitie gesteld Men is verplicht een goedgekeurd lampje te koopen BLOEDVERGIFTIGING Meisje overleden TEXTIEL-CONVENT1E Bezwaren van den handel Instituut van O. L. Vr. v. Lourdes te Voorschoten M.O. Geschiedenis TELE FUN KEN Ook Mgr. Huibers waarschuwt LUCHTBESCHERMING Ministerieele belangstelling voor de oefening te Heerenveen Prinses Juliana vertoeft langer aan het ziekbed Examens Fransch M.O. b Invoering uitgesteld tot 1 Maart LEENING ZANDVOORT Tot aflossing van onderhandsche leeningen Motorrijder verongelukt Technische hoogeschool JARENLANG AAN INDIGESTIE GELEDEN Voelt zich weer uitstekend M.O. Aardrijkskunde Examen apothekers-assistente Stuurlieden-examen Staathuishoudkunde M.O. Staatsinrichting M.O. Academische examens Donderdagmiddag is den dader van den moord in de E domstraat te Utrecht door de politie een laatste verhoor afgenomen, waar bij gebleken is, dat de man al dikwijls met plannen zou hebben rondgeloopen, om on verantwoordelijke daden te stellen. Het schijnt, dat deze onevenwichtige per soon, die in zijn gewonen werkkring meermalen een vreemden indruk maakte op zijn omge ving, reeds eerder een ander meisje zoodanig heeft lastig gevallen, dat inmenging van de politie gewenscht werd geacht. Heden zou de man, die geen motief voor zijn wandaad kan opgeven, ter beschikking van de justitie worden gesteld. Met ingang van 1 Januari 1938 is ingevolge artikel 59 van het Motor- en Rijwielreglement iedere wielrijder verplicht, zijn fiets te tooien met een achterlichtje, dat een helder rood licht uitstraalt. Daar er nogal eenige misverstanden heerschen over den aard van dat helderstralen- de lampje, vermelden wij hier, dat alleen lamp jes, die van een rijksmerk voorzien zijn, het achterspatbord zullen mogen sieren. Degenen, die momenteel in het bezit zijn van een aan alle eischen voldoende roode lichtbron, zullen dus verplicht zijn, toch nog een nieuw, door den minister goedgekeurd lampje te koo pen. Het moet bevestigd zijn op het witte gedeelte van het achterspatbord, niet meer dan 60 C.M. van den grond verwijderd. Dit witte gedeelte dient over de geheele breedte van het spatbord een lengte van 30 c.M. te beslaan. Buiten het roode lampje is ook een reflector noodzakelijk. De meeste fabrieken echter, die goedgekeurde lampjes produceeren, hebben én reflector én helder rood uitstralend lampje in één vereenigd. Men vrage hiernaar bij aankoop. Het rijksmerk bestaat uit een rechthoek of een cirkel waarin het woord rijkskeur en een serie- letter gegrift zijn. Zij, die na 1 Januari met achterlichtjes rijden zonder dit stempel, bevinden zich buiten de wet en kunnen gestraft worden. Hoeveel de boete precies zal bedragen kunnen wij nog niet mededeelen. Het zal uit den aard der zaak geen abnormaal hooge boete zijn, doch naar de mee ning der „verdachten" altijd nog te hoog na tuurlijk.. »-jarige dochter van den heer W. Ot- tema te Almelo had dezer dagen het ongeluk in een roestigen spyker te trappen. Het gevolg daarvan was bloedvergiftiging, welke waar schijnlijk echter te laat is ontdekt, hetwelk bleek toen dr. de Gruyter gewaarschuwd werd. Deze liet de ongelukkige direct naar het Alge meen Ziekenhuis overbrengen, waar zy Woens dagmorgen overleden is. De Nederlandsehe "Bond van detailhandela ren in textiel- en mode-artikelen heeft zich de zer dagen met een adres tot den Minister van Economische Zaken gewend, in verband met de bereidverklaring van den Minister om tot alge meen verbindend verklaring van de N.T.C. over te gaan. Aan dit adres ontleenen wy het volgende: Een lid der organisatie had zich tot zijn le verancier gewend, met het verzoek enkele hem geleverde stukken te rullen. By den betrokken leverancier bestond in principe hoegenaamd geen bezwaar daartegen, mits ook de N.T.C. haar bewilliging wilde verleenen. De N.T.C. bleef evenwel, ook na herhaald verzoek, weigerachtig haar toestemming te ver leenen. Het feit doet zich in dit geval dus voor, dat de leverancier tegen deze transactie geenerlel bezwaar heeft, de N.T.C. op formeele gronden echter wel. Het hoofdbestuur van „Demotex" is van mee ning, dat een dergelyke,van weinig soepelheid blyk gevende houding nimmer in het belang van een goede verhouding tuschen leverancier en afnemer kan zyn. De moeilyke tyden, waarmede ongetwyfeld 't Nederlandsche bedryfsleven te kampen heeft, maken regelingen op somige punten zeker nood- zakelyk, maar naar het oordeel van adressant mag een dergelyke regeling niet leiden tot dis harmonie tusschen industrie en handel. Indien de Minister het daarheen zou willen leiden, dat gevallen als het onderhavige prac- tisch niet meer zullen kunnen voorkomen, dan is het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van detailhandelaren in textiel- en mode artikelen ervan overtuigd, dat de te treffen maatregelen werkelyk in het belang van het Nederlandsche bedryfsleven zullen werken. Sinds September is het pensionaat der Zus ters Dominicanessen te Voorschoten geheel ge reorganiseerd. Het Instituut wordt omgevormd in een Mid delbare Meisjesschool, waarvan de eerste klas in September jJ. is geopend. Het groot aantal leerlingen maakte reeds aanstonds een splitsing In twee parallelklassen noodzakelyk. Aan het eind van den vijfjarigen cursus zullen de leer lingen van deze klas het door den Staat er kende diploma der Middelbare Meisjesschool kunnen behalen. Naast dit onderwys is ook een tweejarig huishoudonderwys ingericht. Het Instituut is toegankeiyk voor internen en externen. De reorganisatie van het instituut bracht aanstonds een zeer groote toeneming van leer lingen, en in verband daarmede een belangrijke uitbreiding der gebouwen. Allereerst ls opgericht een nieuw pensionaat, dat reeds gedeelteiyk in gebruik is. Na de Kerstvacantie zal het geheel in dienst worden gesteld. De daardoor vrijgekomen ruimten ln het oude gebouw worden benut tot uitbreiding der schoollokalen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd W„ G. Versluis, Dongen TELEFUMKEM MUZIEKAPPARATEN voor RADIO 'EDERLANDSCHf SIEMENS MIJ. N V DEN HAAG Nu het ons blijkt dat ook ln ons Bisdom de brochure wordt verspreid, getiteld: „Pastoor Leonards en de Nederlandsche R.K. Pers", ach ten Wy ons verplicht mede te deelen dat Wij de uitgave van deze N.S.B. propaganda-brochure van de hand van een R.K. Priester diep betreu ren vanwege de verwarrende inzichten en on juiste voorstellingen, welke daarin verkondigd worden. Dit verderfelyke geschrift blyve dus uit hui zen en handen onzer Katholieke bevolking, t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem, Haarlem, 13 December 1937. (St. Bavo). De byzondere luchtbeschermingsoefening in den omtrek van Heerenveen werd Donderdag avond bygewoond door den minister van Bin- nenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen. Deze bracht om. een bezoek aan Oudeschoot, waar hij de concentratie van de eerste hulp groepen uit de omliggende dorpen gadesloeg, en aan het hoofdbureau van den luchtbescher mingsdienst te Heerenveen, waar het hoofd van dien dienst, de heer J. Busquet, een uiteenzet ting gaf van de organisatie. Vervolgens bezocht de minister een der hulp posten en den gas- en scherfvrijen kelder onder het nieuwe gedeelte van het ziekenhuis te Heerenveen, waar dr. Revers een verklaring gaf van de zuurstofbehandeling van met phosgeen besmette patiënten. Na de bezoeken verklaarde de minister met waardeering te hebben kennis genomen van hetgeen Heerenveen, met beperkte middelen, op organisatorisch en practisch gebied heeft weten te bereiken. De hoop, dat de regeering zal kunnen doen, wat men in dit opzicht in het buitenland aan steun voor de luchtbescherming geeft, zal echter, naar de minister reeds by voorbaat verklaarde, niet worden verwezenlykt. De minister besloot zijn woorden met de op merking, dat het nuttig zou zijn geweest, in dien uit ieder gewest een vertegenwoordiger naar Heerenveen zou zijn gekomen. Dan zou deze oefening voor het heele land van grooter beteekenis zyn geweest. De Commissarissen der Koningin in de pro vincies Friesland en Groningen voerden daarna nog het woord, waarby de eerste den minister dank zegde voor zyn komst. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons hedenmiddag te half twee het volgende com muniqué; Gedurende de afgeloopen week heeft de verbetering in den toestand van Prins Bernhard aangehouden. De bezoeiken, die Z. K. H. van Prin ses Juliana ontvangt, zijn van lan- geren duur dan tevoren. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren T. A. J. de Wit, Wyk-by-Duurstede en L. Geschiere, Delft, Naar wij vernemen is de invqering van de nieuwe, door den minister van Sociale Zaken overwogen stamkaarten voor de werkloozen, waartegen van verschillende zijden verzet was gerezen en waarover de wethouders van de ze ven groote gemeenten van ons land verleden week in Den Haag vergaderden, uitgesteld van 1 Januari tot 1 Maart a.s. By de Ned.-Ind. Escompto MaatschappU N.V., de Ned. Bank voor Zuid-Afrika N.V. en de Ned. Middenstandsbank N.V. zal op Woens dag 22 December de inschrijving zijn openge steld op de f 1.058.000 3% pet. Obligatiën, deel uitmakende van een leening groot f 1.558.000 (waarvan een bedrag van 500.000 op emissie- voorwaarden is geplaatst), leening 1938, in stukken van f 1000 nominaal ten laste der gemeente Zandvoort, tot den koers van 100% pet. De totale schuld van de gemeente bedraagt per 1 Januari 1938 f 2.507.000, met inbegrip van bovengenoemde leening. Hiervoor is ech ter voor rond f 641.000 aangegaan voor ren dabele gemeente-bedrijven en rond f 470.000 voor de verbetering, enz. van straten en wegen. De aflossing der geheele schuld geschiedt in gemiddeld 12 y2 jaar. Over de laatste drie jaren gaf de gemeente- rekening een nadeelig saldo te zien, echter ver wacht men over 1937 een klein batig saldo tengevolge van de doorgevoerde bezuinigingen, en het eenigszins ruimer vloeien van inkom sten. Op de begrooting voor het jaar 1938 kan worden volstaan met het ramen van een extra- bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds van f 50.085. In verband met de betere finan- cieele uitkomsten is het niet meer noodig een belastingbijdrage te ramen. De opbrengst van deze leening dient voor conversie van onderhandsche leeningen. Be houdens vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing der leening zal deze uiterlyk door middel van jaarlijksche aflossingen in 30 jaren zyn afgelost. PASmiES zijn een afdoende bescherming tegen besmetting met griep, keelontsteking en verkoudheid. Het verloop der ryksmiddelen over Novem ber toont weer eens te meer aan, dat de ontvangsten voor 's lands kas en de alge- meene conjunctuur tijdelijk wel eens kunnen divergeeren. Immers, terwyl algemeen erkend wordt, dat de economische situatie sinds den mid-zomer niet onbelangrijk is verslechterd, geeft de Novemberstaat een saldo te zien als in langen tijd niet ls voorgekomen. De maandopbrengst der „Overige middelen" bedroeg niet minder dan f 38.3 millioen, wat maar liefst f 7.2 millioen meer is dan 1/12 der jaarraming. Hoe verheugend dit op zich zelf is, mag toch hierbij niet vergeten worden, dat de raming is opgezet in het voi-gouden tijdperk, toen een betere conjunctuur nog slechts in het verre verschiet gloorde. Juister vergelykingsbasis zyn de ontvangsten in November van het vorig jaar, de tweede devaluatiemaand. Welnu, ook die wordt nu met f 3.9 millioen overtroffen. Zonder restrictie kan dus gesproken worden van een bijzonder gunstige maand, nog te meer, wijl 't accres ten opzichte der raming is verkregen door alle middelen. Beneden vorig jaar bleven slechts drie heffingen: Zoutaccijns (52 mille), Couponbelasting (75 mille) en Zegelrechten (7.7 ton). Zoo is nu na 11 maanden totaal ontvangen f 399.2 millioen tegen 11/12 der raming ad f 342.5 millioen (accrès f 56.700.000) en f 337.2 millioen vorig jaar (accrès by na 62 millioen). Voor de Dividend- en Tantièmebelasting is November gemeenlyk geen beste maand. De meeste groote Maatschappijen hebben dan haar dividend reeds gedeclareerd, en wat er zoo de laatste weken van het jaar nog binnendruppelt, is een meevaller. Dit jaar echter bracht deze heffing nog ruim f 1.8 millioen op, wat het totaal over 11 maanden brengt op 2iyz millioen, wat 8.3 millioen mèèr is dan vorig jaar. Uit deze cyfers blijkt wel, dat in vele be- dryven de winsten aanzienlyk gestegen zyn. Met een Novemberopbrengst ad f 8.1 millioen zijn de Invoerrechten reeds gekomen tot het enorme bedrag van f 89.4 millioen d.i. 11 mill, meer dan in hetzelfde tijdperk van vorig jaar. Het moge dan waar zyn, dat diverse verhoo gingen van dit middel niet allereerst om fiscale redenen zyn opgelegd, het feit biyft niettemin bestaan, dat deze heffing uitgegroeid is tot de voornaamste bron onzer staatsinkomsten. Rekent men de kohierbelastingen op rond 107 millioen en de overige middelen op 399 millioen, dan vormen de Invoerrechten van dat totaal niet minder dan 17 y2 pCt. Waarby misschien de vraag zou kunnen rijzen, of zoodoende de ver houding tusschen directe en indirecte belastin gen niet ietwat scheef is geworden. De verschillende Accynzen kunnen in één korte bespreking worden samengevat. Behalve die op zout, hierboven reeds genoemd, vertoo- nen zy alle een lichte styging. 't Is wel op merkelijk, dat juist in deze verbruiksbelastingen HILVERSUM I, 1875 M. (Tevens over den Jaarsveldzender op 415.5 M.). (KRO-Uitzending.) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 3.00 Kinderuur. 4.00 De KRO-Melodlsten, solist en gra mofoonplaten. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 8.35 Russisch Orkest „Slawa" en so listen. 9.00 Gevarieerd programma. 10.00 Russisch Orkest „Slawa" (vervolg.) 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Fllmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (VARA-Uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.201.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Viool en piano. 2.45 Amateurs-uitzending. 3.15 Sportuizending. 3.30 Residentie-Orkest en soliste. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Tooneelcauserie. 4.50 VARA-Orkest. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Westfrlesche uitzending. 7.00 „Filmland". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Voordracht. 8.20 Uit Leeuwarden: „Fantasia" en so- listéh. 8.50 Prijsvraag „Het mysterie der werk woorden 9.15 C. Steyn's Accordeonorkest en so listen. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Mededeelingen. 10.45 Gramofoonmuziek. 10.50 Radiotooneel 11.00 Uit Leeuwarden: De Ramblers en solist. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Northern Orkest. 12.50 Dansmuziek (gr. pj.) 3.20 Sport reportages. 4.20 BBC-Schotsch Orkest. 6.00 Declamatie. 5.20 Sidney Llpton's Band. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-Orkest en soliste. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 Stradivarius-Herdenking. 10.20 BBC-Theater-Orkest en solist. 11.20 Jack Harris's Band. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Vervolg dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M, 8.50 Gramofoonmuziek. 9.50 Orkest van de „Concerts du Con servatoire" en soliste. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Giardino-Orkest en Zangvoordracht 3.20 en 4.05 Zang. 6.05 Piano-voordracht. 8.35 Uitzending uit het Th atre Natio nal de l'Opéra. 12.051.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Cembalo voordracht. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Populair concert. 2.20 Fluit en piano. 3.00 Omroeporkest, Orkest van den Ryks- arbeidsdienst en solisten. 5.25 Radiotooneel met muziek. 6.30 Omroeporkest, -koor, militair or kest, Hermann Hagestedt's orkest en solisten. 11.2012.20 Adalbert Lutter en Herbert Eröhllch met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Reportage. 3.20 Operaconcert (gr. pl.) 4.20 Omroepdansorkest. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.31 Vocaal trio „Siapus". 7.35 Omroep-salonorkest. 8 20 Cabaret. 9.20 Omroepkleinorkest. Omroepkoor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.3512.20 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Ed. Loiseau's orkest en Accordeonsoli 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 en 3.40 Omroepsalonorkest. 3.50 Waalseh Cabaret. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 Gramofoonmuziek en Gitaarvoor- dracht. 6.35 Koorconcert. 6.50 Pianovoordracht. 7.05 Vervolg kooroonoert. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonle-orkest. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Bonte avond. 9.20 Berichten. 9.50 Cello en Piano. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Ad. Lutter's orkest en Herb. Fröhlich's Kapel. bij uitstek de verbeterde conjunctuur zich zoo langzaam demonstreert. Er is daarvoor maar één verklaring mogelyk: by de breede massa der bevolking is nog weinig nieuwe koopkracht ge schapen. Hoe zou het trouwens anders kunnen, nu nog zoovele honderd duizenden, moeten leven van een schamel steunbedrag. Een „feature" op deze lyst is wel de opbrengst der Omzetbelasting. Ruim 7.2 millioen bracht deze heffing in 't laatje, wat het 11 maanden bedrag brengt op 67 millioen. Er worden in deze maanden vele stemmen ge hoord, die aandringen op afschaffing, of mins tens verlaging van deze impopulaire heffing. Met deze cijfers voor oogen, gelooven wij niet, dat bedoelde pogingen veel succes zullen hebben. Welk beheerder der schatkist zou een dergelijk bedrag kunnen prysgeven? Iets anders is natuurlijk, of de wyze van heffing niet veranderd kan worden. Het systeem om iederen winkelier tot belasting ambtenaar t^1; maken, is verre van fraai en een heffing wat dichter by de bron zou heel wat klachten voorkomen. Het was te voorzien, dat de Zegelrechten na de schitterende maanden van den afgeloopen zomer, een teleurstelling zouden bereiden. Het is in deze weken op de beurs lang geen rozen geur en maneschyn geweest. De voortdurende depressie heeft de bedrijvigheid daar gevoelig geremd. Toch mag over de totaalopbrengst van dit middel niet geklaagd worden. In 11 maan- dern 30 y2 millioen naast een raming van 15.4 millioen is toch altyd nog een accrès van een kleine 100 pCt. „Still going strong" zou men van de Registra tierechten kunnen zeggen. Iedere maand heeft een behoorlijke, zy het geen overmatige, winst gebracht. Bijna 15 millioen werd op dit middel ontvan gen, wat 4.7 millioen meer is dan de raming en 0.1 millioen meer dan vorig jaar. Hierin weer spiegelen zich wel heel goed de verbeterde toe standen op de markt der vaste goederen. Voor het eerst sinds eenigen tijd kwamen de Successierechten weer eens flink omhoog. Met ruim 5.3 millioen staan ze genoteerd. Wy hebben reeds eerder op deze plaats geschreven, dat de vergrooting der vermogens welke zonder twijfel heeft plaats gehad vroeg of laat tot uit drukking zou moeten komen ln deze heffing. Een accrès van nog geen 3 millioen op de raming is wel is waar nog niet veel, maar een meerdere opbrengst van 6.3 millioen vergeleken met de periode JanuariNovember van vorig jaar, mag er toch zyn. Langzaam maar zeker komt de verbetering van de economische toestanden ook tot uit drukking in de directe- of kohierbelastingen. By na 99 y2 millioen is nu den belastingplichtigen reeds opgelegd te betalen, dat is 8.1 millioen meer dan op denzelfden datum van vorig jaar. Alle heffingen hebben daartoe bygedragen, maar het meest de Inkomstenbelasting met byna 4 millioen. Uit haar aard, immers de aanslagen zijn ge baseerd op het inkomen van vorig kalenderjaar, zal het eenigen tyd duren, voor hier meer vaart in komt. Men moet niet vergeten, dat ook by 't voortschryden der crisis het nog lang geduurd heeft, alvorens deze cyfers de groote daling te zien gaven. Ten slotte nog de opmerking, dat het Ver- keersfonds nog geen iyz millioen opbracht. Zou dit ook in December het geval zyn, dan wordt de raming van 30 millioen nog maar nauwelyks gehaald. De rywielbelasting, die nu al 214 ton boven de jaarraming is, heeft daaraan geen schuld; de motorrytuigen-belasting heeft ech ter niet geheel aan de verwachtingen voldaan. De 22-jarige verzekeringsagent O. Koole uit Berkel reed Donderdagmiddag met groote snelheid op den IJseldijk tusschen Gouderak en Gouda, toen hij in een scherpe bocht een van de richting Gouda komenden vrachtauto moest passeeren. Door zyn te groote snelheid kwam hij in de bocht op de verkeerde weghelft terecht, waar door hy met een vaart tegen den vrachtauto opbotste. De jongeman werd bij deze botsing zoo zwaar gewond, dat hij tydens zijn transport naar het ziekenhuis te Gouda bezweek. DELFT. Bevorderd tot doctor in de techni sche wetenschap na verdediging van een proef schrift, getiteld: „De berekening van getijden en stormvloeden op benedenrivieren" en van stellingen, de heer J. P. Mazure, civiel-ingenieur, geboren te Rotterdam. DELFT. De promotie tot doctor in de tech nische wetenschap van den heer ir. J. P. Ma- zure op 16 dezer geschiedde met lof. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie geleden Allerlei middeltjes bleven zonder resultaat. Toen begon ik met Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen. Ik ging er mee door en nu voel ik mij weer uitstekend. Ook heb ik geen last meer van opgeblazenheid wanneer ik iets gegeten heb." Mevr. E. C. D. Indigestie Wordt veroorzaakt wanneer Uw voedsel in Uw lichaam wordt opgehoopt, waar. door dit gaat gisten en allerlei schadeiyke stoffen ontstaan. De zes zouten in Kruschen Salts zetten Uw spysverteringsorganen aan tot regelmatig werken, waardoor er voorgoed een eir.de komt aan Uw indigestie. U krijgt weer een gezonden eetlust en kunt alles eten zonder de minste vrees voor pyn of opgeblazenheid. Kru schen Salts ls verkrijgbaar by apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My., A'dam, voorkomt. Bij de uitgifte van f 4.553.000 3 pCt. obli gatiën ten laste der Gemeente Groningen werd zoodanig ingeschreven, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reduc tie moet plaats vinden. Ir- In antwoord op een vraag in het Lager huis verklaarde minister Chamberlain, dat hij niet geloofde, dat de tijd is gekomen, om aan buitenlandsche regeeringen weer onbeperkte opname van leeningen te Lon den toe te staan. Alle leenings-aanvragen zullen aandachtig worden bestudeerd en de beslissing zal worden gegeven, al naar ge lang van de aanbevelingen van het Foreign Transactions Advisory Committee. Wat de toegestane leening van 5 mïlloen aan België betreft, verklaarde de kanselier van de schatkist, dat er geen eigen nationale belangen waren, om deze leening niet toe te staan. De commissie voor het bankwezen van het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft haar goedkeuring gehecht aan het voorstel, tot bevordering van den wo ningbouw. Verwacht wordt, dat het Huis het zal aannffmen, en dat het in behande ling zal komen, zoodra het Huis de wet over loonen en werktijden heeft behandeld. De staalschrootprijs ie Pittsburg is met 0.50 per ton verhoogd n.l. van 13.50 tot 14.00. De American Smelting and RefeninQ heeft den loodvrijs met 5 per ton ver laagd. Deze bedraagt, thans 4% dollarcent per lb. De positie van dit metaal is vrijwel aan die van koper gelijk. De American Smelting and RefininO heeft den binnenlandschen koperprijs met 1% dollarcent tot loya dollarcent verlaagd- De koperverkoopen in Amerika bedroe gen Woensdag 1.31 mill. lb. tegen 1.86 mill- lb. Dinsdag j.l. Wallstreet verwacht een verdere daling van de koperproductie wanneer niet spoedig het verbruik toe neemt. De commissie voor de Amerikaansche Zeevaart heeft plannen voor den onmiddel- lijken bouw van 12 groote vrachtschepen' waarvan de kosten ongeveer 20 millioen zullen bedragen. Men acht dezen aanboUif> het begin van het herstel van de Ameri kaansche handelsvloot. De New Yorksche makelaarsvoorschotten zijn in de afgeloopen week met 45 mm- tot 732 mill, gedaald. Een jaar geleden bedroegen deze voorschotten 1056 mill. Wallstreet verneemt, dat de handel in gebruikte auto's uiterst ongunstig is en> zoolang dit voortduurt, niet op een verbe tering in de verkooven van nieuwe autos kan worden gerekend. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.98%8.98/s (v. slot 8.98%), de Dollar op 1.79%—1-797» (1.79 13/16), de Frank op 6.09—6.11 (6.10ViL de Belga op 30.55—30.57y2 (30.56VA) en de Zwitsersche Fr. op 41.57l/241.60 (41.59 h'' De cultuur Mij. „Goalpara" keert een in' terim-dividend uit van 10 pCt. tegen 6 pC het vorig jaar. Het totaal dividend ovSr 1936 bedroeg 15 pCt. De Nivas verkocht 858 ton superieure suiker en 253 ton bruine suiker voor con sumptie. De invoer van Java en Madoera bedroeS in November f 25.400.000 tegen f 17.600.00v in November 1936. In de eerste elf maan den 291.000.000 tegen f 158.600.000 in d* overeenkomstige periode van het voru jaar. 's GRAVENHAGE. Geslaagd C. C. Verscl»' ren, Waalwyk. AMSTERDAM. Geslaagd de dames V. vag Mechelen te Wageningen; W. Middelbeek Arnhem; L. A. M. Tripels te Maastricht en heer M. F. Buijs te Amsterdam. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor dertig stuurman groote handelsvaart de heeren G. v& Waart en J. de Zwart. 's GRAVENHAGE. Geslaagd M. J. KocKel1' Utrecht, en J. H. Lichtenveld, Haarlem. 's GRAVENHAGE. Geslaagd A. Onders' Wageningen. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in d« r-nef" economische wetenschappen met lof op schrift getiteld: „Publieke werken als v°„ van conjunctuurpolitiek" de heer J. J. Po1 geb. te Rotterdam. e Geslaagd voor het doctoraal examen W theologie mej. A. E. H. Rogaar, voor het ca j didaatsexamen in de geschiedenis de heeren Th. Stavenuiter en M. Bonting en voor n doctoraal examen in de geschiedenis de ne A. J. de Mooy. -e AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in u. ietteren en wysbegeerte op proefschrift, Se teld „La reveil litteraire Hollande et le n» .fl talisme fransais (1880/1900)" de heer J- Graaf, geboren te Nes (Westdongeradeel)- Doctoraal examen in de klassieke lette mej. A. van Oldenborghe; doctoraal examen^ de economische weienschappen de heer Schatz. gji UTRECHT. Geslaagd voor het cand. exa» Indisch recht: K. H. O. van der Laan. j, Candidaats-examen rechten: E. P. Gerstel, mej. A. Knappert. LEIDEN.' Bevorderd tot doctor in de wis", natuurkunde op proefschrift getiteld: „D®1' ten van n.n.-diphenyl-trinethyleen dia»»" de heer W. L. C. Veer geboren te Bandoen»'^ Geslaagd candidaats-examen rechten j, C. Slors, Wassenaar en de heeren: J. L. dring, Amsterdam; A. D. Peiffer, Den Haag' g. Stelnmetz, AmsterdamL. Schnepper, Den Ha C. H. Strumphler, Hengelo. Doctoraal examen rechten: Mevr. R. C. Br0L,ii huysen, Den Haag en de heer dr. J. A- Staay, Den Haag. ,et- Candidaatsexamen wis- en natuurkunde ter L. de dames: C. S. Borggreve, Haarle»' Hartelust, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6