Japansche eigendommen in brand gestoken Verrassende aanval op Tem el Generaal Matsoei kondigt een pauze aan Ludendorff overleden SMIT'S Het nieuws van heden Doodvonnissen te Moskou VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS Ernstige toestand te Tsingtau en Kiautsjau De verdediging van Hankau voorbereid Ambassadeur Bingham overleden Herovering van 500 vierkante k.m. Kellogg ernstig ziek Jongen door wolven verscheurd Tokio verwacht, dat de Kwo Min Tang toegeeft Tsjang Kai Sjek denkt niet aan capitulatie Politieke crisis in Egypte Wederom overvallen in Palestina 'Weet wat U eet! De opperste sovjet bijeengeroepen BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 MAANDAG 20 DECEMBER 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20929 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM In Italië worden proeven genomen met een weg van beton, die in het midden een geleidebaan heeft. Het ligt in de bedoeling bij het welslagen der proeven deze we gen in de Italiaansche koloniën aan te le ggen. Voldoen de proeven, dan zullen meerdere aanhangwagens achter vra chtauto's kunnen worden gekoppeld Antwoord der Chineezen op een blokkade, waarmee de Japanners een overeen-' komst schonden Aanval op Zaid-China Na kort herstel aan plotselinge hartzwakte bezweken MUENCHEN, 20 Dec. (D. N. B.) Amerika's vertegenwoordiger te Londen HANDELSVERDRAGEN Na een snellen opmarsch kwamen de republikeinen voor de poorten der stad Methodische voorbereiding T erug geslagen Zware longontsteking maakt zijn toestand critiek Het ernstige auto-ongeluk onder Baexem, waarbij de naast den chauffeur zittende heer Janssen uit Roggel om het leven kwam. Inzet: de portretten van het slachtoffer en pastoor Tummers, die, in den nacht geroepen om assistentie te verleenen, onderweg plotseling dood bleef Indien de centrale regeering volhardt in haar houding, zal Japan zijn actie voortzetten Hankau overlegt Begin dezer week reeds ontslag van de regeering-Nahas Pasja? Agent van politie neergeschoten WE1HNACHTS- STOLLEN KERSTKRANSEN UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID Luxe Bakkerijen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Acht hooge Sovjet-autoriteiten zijn wegens hoogverraad terechtgesteld Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii^ COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TIENTSIN, 20 Dec. (Havas). Uit betrouw bare bron wordt gemeld, dat de Japansche vloot Tsingtau heeft geblokkeerd. De toe stand in deze stad is hoogst ernstig, ver scheidene Japansche fabrieken in deze ha venstad zijn in brand gestoken. Te Tsingtau zijn groote Japansche kapitalen belegd, o.a. in talrijke spinnerijen. Het schijnt dat tot dusver tusschen de Japanners en de autoriteiten der provincie Sjantoeng een af spraak heeft bestaan, volgens welke de Japan- tiers op zich genomen zouden hebben, niet het gedeelte der provincie aan te vallen, dat door den gouverneur, generaal Foetsjoe wordt ver dedigd, en de Chineezen de Japansche eigen dommen te Tsingtau onaangetast zouden laten. Hierdoor was tot nu toe Tsingtau de eenige Chineesche haven, waarvoor de Japansche blok kade niet gold. Men vraagt zich af, of de jongste gebeur tenissen een antwoord zijn op de Japansche schending van de afspraak, of wel dat de Chineesche leger- en vlootleiders besloten hebben, den loop der gebeurtenissen te for- ceeren, teneinde generaal Foetsjoe voor een voldongen feit te stellen. De houding van generaal Foetsjoe immers is tot dusver nog niet volkomen duidelijk. Tot de Japansche eigendommen, die te Tsingtau zijn verwoest, behooren acht textiel fabrieken met in het geheel 416.000 getouwen. In deze fabrieken zijn in het geheel 24.000 ar beiders te werk gesteld. Men vreest, dat de Japanners een aanval op deze stad zullen ondernemen, om het incident te wreken. De Amerikaansche oorlogsbodems „Pope" en •■Marblehead" zullen zich van Sjanghai zoo spoedig mogelijk naar Kiautsjau bij Tsingtau begeven, en zich daar bij den Britschen kruiser Suffolk" voegen. De toestand is ook te Kiautsjau, de ha ven van de provincie Sjantoeng, hoogst ern stig. Den geheelen nacht werden voortdu rend ontploffingen gehoord, welke zijn voor afgegaan aan de verwoesting der Japansche eigendommen in de stad. Japansche gebou wen zouden met behulp van petroleum in brand gestoken zijn. Naar uit buitenlandsche bron wordt vemo- hien, hebben de Chineezen de haven afgeslo ten, door in de monding der baai een schip tot ïinken te brengen. Vernomen wordt, dat de Japansche troe pen voornemens zijn heden of Dinsdag te probeeren aan de Bias-baai bij Hongkong een landing uit te voeren, als eersten stap om Zuid-China binnen te dringen. De Bias-baai, die vele jaren lang een roo- ^ersnest is geweest, wordt thans krachtig ver dedigd door het puik der Kanton-troepen. Men Eerwacht, dat de Japanners zich grootendeels Sullen verlaten op de bommenwerpers; die van Formosa uit opereeren. Naar uit Hankau wordt vernomen, zou de nieuwe verdedigingslinie der Chineezen, ten Zuiden van het Tai-meer, loopen van Hangtsjau naar Sihsien, in het Z. O. van Anwei. De Chineesche troepen aan dit front Zouden over uitstekend materiaal beschik ken, en zich stevig verschanst hebben. Gemeld wordt, dat de Japansche voorhoeden ®-an den weg Sjanghai-Hangtsjau te Tsjings- tehsi met zware verliezen zijn teruggeslagen, herder is men nog steeds bezig met Oehan in staat van verdediging te brengen Naar officieel wordt medegedeeld, is de Scheepvaart op den Jangtse thans gesloten be dden Kioekiang, waar de Chineezen een nieu we Versperring hebben aangelegd, Boven Kioekiang ligt als gevolg hiervan een aantal Britsche en Amerikaansche kanonneer- booten opgesloten. De Fransche consul te Hankau heeft zijn landslieden officieel den raad gegeven, de stad in verband met de mogelijkheid van militaire ope raties, zooals luchtbombardementen, te verla ten. Hij heeft erop gewezen, dat zij die blij ven, dit voor eigen risico zullen doen. De woordvoerder van het Japansche leger heeft aan de pers verklaard, dat de zuiverings operaties te Nanking worden voortgezet, doch dat de veiligheid nog lang niet is hersteld. Hij voegde hieraan toe, dat zich nog ongeveer 20.000 Chineesche soldaten in de stad bevin den, en dat de franc-tireurs zich duchtig roe ren. Uit Chineesche bron te Tsinan verluidt, dat de Japansche generaal Doihara, de „Lawrence van Mandsjoerije", in een gevecht aan den spoorweg PeipingHankau gesneuveld is. Het lichaam zou te Tientsin verbrand zijn, waarna de asch naar Japan zou zijn overgebracht. Hedenochtend is generaal Luden dorff, wiens gezondheidstoestand, zooals reeds gemeld, achteruit was gegaan, overleden in den leeftijd van 72 jaar. Nadat generaal Ludendorff in de afgeloopen weken reeds geruimen tijd het bed kon verla ten, is sedert gisteren geconstateerd, dat de krachten opnieuw afnamen. Vannacht is een plotselinge hartzwakte opgetreden, waaraan de generaal bezweken is. NEW YORK, 20 Dec. (Reuter) De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Ro bert Bingham, is Zaterdagnacht in het Hopkins-ziekenhuis te Baltimore overleden. Hjj was Dinsdag geopereerd aan een inge wandsziekte, doch sedert dien was zijn toe stand achteruit gegaan. Bingham was een persoonlijk vriend van Roo sevelt, die hem in 1933 tot ambassadeur te Lon den benoemde. Hij voerde als vertegenwoordiger van zijn land belangrijke besprekingen, onder meer die betreffende de stabilisatie der valuta's, de vlootkwestie en het conflict in Abessinië, Spanje en het Verre Oosten. ROME, 20 Dec. (D.N.B.) De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken en de Duit- sche ambassadeur te Rome, Von Hassell, heb ben verscheidene economische overeenkomsten onderteekend. BARCELONA, 20 Dec. (Havas). Het Spaansch-republikeinsche ministerie van Defensie deelt mede, dat de regecringstroe- pen Zaterdag Muelda de Teruel, een zeer belangrijke stelling ter verdediging van Teruel, hebben genomen, waardoor het rechtsche front bij de stad moet ineenstor ten. In den loop van den avond heeft de comman dant der regeeringstroepen den inwoners der stad Teruel doen weten, dat hij opdracht had gekregen, de ontruiming van Teruel te verge makkelijken. Die ontruiming zou Zondagmor gen tusschen zeven en negen uur moeten ge schieden. De bewoners zouden de stad moeten verlaten in groepen van 25, met de witte vlag. Leven en vrijheid van degenen, die vóór negen uur vertrokken zouden zijn, langs den weg naar Sagunto, zouden gewaarborgd worden, zonder onderscheid van leeftijd of geslacht. Hetzelfde zou gelden voor de verdedigers, die voor dien tijd de wapenen zouden hebben neergelegd. Zij, die voor negen uur niet vertrokken zijn, zou den als combattanten worden beschouwd. De vertegenwoordiger van Havas te Madrid meldt, dat het republikeinsche offensief aan het front van Teruel het eerste is, waarin een me thodische voorbereiding door den generalen staf te zien is. De troepen rukten op van een punt op 15 kilometer van de stad, namen in vier dagen een tiental dorpen en talrijke strategische stellingen, maakten meer dan 400 gevange nen en sluiten de stad thans geheel in. Alle verbindingswegen met Saragossa zijn afgesloten. Een gebied van meer dan 500 vierkante kilometers is heroverd. De troepen van Franco, die verrast waren door de snelheid van het offensief, trachtten zich te herstellen, doch hun felle tegenaanval len konden niet verhinderen, dat de regeerings troepen Zaterdag voor de poorten der stad ver schenen. In een communiqué van het ministerie van Landsverdediging wordt nader medegedeeld, dat de resultaten van de regeeringstroepen aan het front van Teruel zeer bevredigend zijn. Reeds vroeg in den ochtend hebben Zondag de regeeringstroepen alle stellingen van de recht- schen, die Puente de Escandon verdedigden, bezet, evenals de verdedigingswerken van de kluis van Castralvo en de hoogten van Castel lan. De aanvallende troepen, die van het Wes ten kwamen, hebben de eerste huizen van de stad bedreigd, terwijl de aanvallers in het Oosten het vuur heb'ben geopend op ver scheidene huizengroepen in de buitenwijken. De stad is geheel omsingeld en het aantal gevangenen stijgt steeds. Het communiqué van het rechtsche hoofd kwartier meldt o.m.: „Zondag zijn de aanval len in de buurt van Teruel op bijzonder hard nekkige wijze voortgezet, met name ten Zuiden van de stad, waar de linkschen met zware ver liezen werden teruggeslagen. In den sector van Campillo worden hevige gevechten geleverd. Onze troepen zetten hun opmarsch voort." De „Diarrio de Lisboa" meldt, dat de Spaansch-Portugeesche grens heropend is. Het geschut van Franco heeft Zaterdag Madrid eenige malen onder vuur genomen. In een straat in het centrum ontplofte een granaat, waardoor veertien kinderen en drie volwassenen gedood, en 32 menschen ge wond werden. ST. PAUL (Minnesota), 20 Dec. (Reuter). Frank Kellogg, de geestelijke vader van het Kellogg-pact, die staatssecretaris is geweest onder den Amerikaanschen president Coo- lidge, en die vroeger ambassadeur der Ver- eenigde Staten te Londen was, is lijdende aan een hevige longontsteking. Zijn toe stand is critiek. Zes weken geleden heeft Kellogg een be roerte gehad, waarvan hij ternauwernood hersteld was. WARSCHAU, 20 Dec. (D.N.B.) In de nabij heid van het dorp Kiwance in het gebied van Wilna is een tienjarige jongeij door een bende wolven aangevallen en verscheurd. Het kind had dien dag school moeten blijven om strafwerk te maken, zoodat het tot zeven uur op school was geweest. Op den weg naar huis gebeurde toen het vreeselijke ongeluk. NANKING, 20 Dec. (Domei.) Generaal Matsoei heeft verklaard, dat de Japansche strijdkrachten, die Nanking ingenomen heb ben, zonder tijd te verliezen gereorganiseerd zullen worden, ten einde de operaties voort te zetten. Verscheidene afdeelingen hebben den op marsch reeds hervat in de richting van de provincies Tsje Kiang en An Hwei, alsmede Noord-Kiangsoe. De groote vermoeienissen, die het gevolg zijn van vier maanden onophoudelijken strijd, maak ten het echter noodig, dat sommige afdeelin gen eenige rust genieten en gereorganiseerd worden. Deze troepen verrichten daarom gami- ziensdiensten, doch bereiden daarnaast de toekomstige operaties voor, waarvan de om vang zal afhangen van de houding van Tsjang Kai Sjek en van de Nanking-regee- ring. Mijn meening is, aldus Matsoei, dat de jong ste gevechten een goede les geweest zijn voor de Chineesche troepen en de bevolking van Kiangsoe en ik verwacht, dat het voor de Nan- king-regeering aanleiding zal zijn, haar houding te herzien. Daar het eiken dag kouder wordt, en ook het jaar snel zijn einde nadert, ben ik ge neigd beiden partijen den tijd te laten, zoodat er bij dd» Chineesche troepen en het Chi neesche volk op kan worden aangedrongen, hun houding te herzien, terwijl de keizer lijke strijdkrachten gereorganiseerd en krach tiger gemaakt worden. De Japansche minister-president Konoje is door den Mikado in audiëntie ontvangen om verslag uit te brengen over de Japansche po litiek ten opzichte van China, zooals die door den kabinetsraad is goedgekeurd. De „Asahi Sjimboen" verneemt, dat de regeering besloten heeft tot een politiek van bestraffing der nationale Chineesche regee ring, door in den volsten zin des woords vol te houden, indien de Chineesche regeering haar houding niet herziet. Tokio is, aldus het blad, voornemens de mili taire resultaten nog te vergrooten zonder de militaire strafactie achterwege te laten. De Ja pansche regeering zal de regeering van Nanking negeeren, doch acht het niet noodig haast te maken met de officieele mededeeling daarvan. Zij hoopt, dat de voorloopige regeering in Noord- China geleidelijk in kracht zal groeien. De Japansche regeering overweegt alge- meene mobilisatie van de nationale finan- cieele hulpbronnen om op een lange actie voorbereid te zijn. De regeering zal boven dien een voorzichtige houding aannemen ten aanzien van de internationale betrek kingen, die delicaat zijn geworden door den val van Nanking. Zoo noodig zal aan het einde van het jaar een belangrijke kabinets zitting worden gehouden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft Zon dagmorgen de politieke en militaire leiders te Hankau bijeengeroepen. Ia Chineesche kringen hecht men aan deze bijeenkomst groote beteekenis. Volgens Domei zou deze bijeenkomst een •aantal vredesvoorstellen van den minister van Buitenlandsche Zaken, Wang Tsjang Wei, behandelen. Het Japansche persbureau meldt hieromtrent dat de voorstellen o. m. het volgende behelsden: Voortgezet verzet is onder de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk; China en de Kwo- min Tang kunnen slechts door onmiddellijke onderhandelingen gered worden. Tsjang Kai Sjek kon zich met deze ziens wijze niet vereenigen, omdat hij meent, dat capitulatie het land zal ruïneeren. Mochten weer vredesvoorstellen worden gedaan, dan zal Tsjang Kai Sjek, naar hij verklaarde, niet meer de hoogste verantwoordelijkheid kunnen dragen. Generaal Terautsji, opperbevelhebber van de Japansche troepen in Noord-China, heeft een proclamatie gericht tot het Chineesche volk, waarin hij zegt, dat de voorloopige regeering te Peiping kan rekenen op den steun van het Ja pansche leger, ter bevrijding van China van den invloed der Kwo Min Tang en van het communisme. „Het Chineesche volk moet het Japan sche leger helpen, aldus de proclamatie, in het bouwen van een sterken muur tegen den grooten vijand in het Verre Oosten: het communisme. Het moet de vorming steu nen van een blok tusschen Japan, Mandsjoe rije en China, en leeren niet meer van het Westen afhankelijk te zijn." CaïRO, 20 Dec. (Reuter). Uit betrouw bare bron verluidt, dat de politieke crisis in Egypte aan het begin dezer week vermoe delijk haar hoogtepunt zal bereiken, en zal leiden tot het ontslag der regeering van Nahas Pasja. Koning Faroek heeft Ahmed Maher, den president der Kamer, nog niet gevraagd of hij een nieuwe regeering zou willen vormen. Het is evenwel bekend, dat Ahmed Maher een derge lijke uitnoodiging zou aannemen, indien zij hem zou worden gedaan. JERUZALEM, 19 Dec. (Havas) Een gewa pende bende van dertig man is binnengedron gen in een politiepost in het dorp Tayaba in Palestina. Zij eischten, dat hun een agent van politie, een Arabische Christen, die lid was van de plaatselijke strafdelegatie, uitgeleverd zou wor den. De man moest worden uitgeleverd en de Ara bieren schoten hem terstond neer. Zij ontwa penden de andere politiemannen en dreigden hen hetzelfde lot te doen ondergaan, warneer zij zich niet bij de terroristische beweging aan sloten. Drie jachtgeweren en een hoeveelheid muni tie zijn door een gewapende bende, die een barak bij Haifa heeft aangevallen, gestolen. De in de barak aanwezige personen werden onder bedreiging met den dood op de vlucht gejaagd. Een jood werd licht gewond, toen een auTobus, waarin hij zich bevond, bij Nazareth were be schoten. Men is bezorgd over het lot van een jood, die Zondagochtend per paard in de buurt van Tiberias een patrouilletocht maakte; zjjn paard is zonder ruiter teruggekeerd. Tel. 10876 13714 11643 12193 De Spaansche republikeinen zijn na een uiterst snellen opmarsch voor Teruel aangekomen. In de Japansche actie in China schijnt een pauze te zullen intreden; Tokio verwacht een capitulatie van de centrale regeering, waarvan Tsjang Kai Sjek echter niet wil hooren. Te Tsingtau en Kiautsjau hebben de Chineezen talrijke Japansche eigendommen in brand ge stoken, als antwoord op de Japansche blokkade. In Palestina werden wederom tal van overval len gepleegd. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden aanvaardde Roosevelts bouw-ontwerp. De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Bingham, is te Baltimore overleden. Frank Kellogg, de geestelijke vader van het Kellogg-pact, is ernstig ziek. Generaal Ludendorff is, na een kort herstel, aan een plotselinge hartzwakte overleden. Nog aan het begin dezer week zou de regee- ring-Nahas Pasja in Egypte ontslagen worden. Delbos is van zijn reis door Midden-Europa te ruggekeerd. Met spanning wacht men op den Britschen ka binetsraad van Woensdag, waarvan belangrijke besluiten ten aanzien van het Verre Oosten verwacht worden. Op den Jangtse heeft zich een nieuw incident voorgedaan. Ernstig auto-ongeluk bij Baexem. Eén doode. Pastoor A. Tummers te Baexem plotseling overleden. Drie gewonden bij een auto-ongeval te Oude water. Begin van brand in een feestgebouw te Gro ningen door de brandweer tijdig bedwongen. Mr. G. Vissering te Bloemendaal overleden. Vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. In verband met de toeneming van het aantal 6 roodvonk-gevallen zijn thans alle scholen te Monster gesloten. MOSKOU, 20 Dec. (Reuter) Zondag avond werd medegedeeld, dat acht hooge Sovjet-autoriteiten, o.m. Xenoekidze, de vroegere secretaris van het centrale uitvoe- rend-comité, en Zukermann, de vroegere chef van de afdeeling West van het departement van Buitenlandsche Zaken, ter dood zijn veroordeeld. Allen werden schuldig bevonden aan hoog verraad, terrorisme en spionnage; de von nissen zijn reeds voltrokken. Het presidium van het centraal uitvoerend comité heeft de opperste sovjet der Sovjet- Unie tegen 12 Januari te Moskou bijeengeroepen. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aan- vankelijk weinig of geen neerslag, tem- peratuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerstand 769.0 te Haparanda en Vardö EE Laagste barometerstand 750.6 te Isafjord EE S Zon op 8.07 - onder 15.48 - Licht op 16.18 EE EE Maan op 19.46 onder 9.48 j= EE 24 December L.K. ffiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1