Bij den dood van Ludendorff WE RELDVARIETE I Geen winkelsluiting op Eersten Kerstdag Prins Bernhard GROOT ALS GENERAAL De weerstoestand MAANDAG 20 DECEMBER 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Klein als bestrijder van 't Christendom Delbos te Parijs terug Een juichende menigte begroette hem Nieuwe gevechten op Haiti San Domingo treedt toe tot de regelingscommissie Verkiezingen in Irak ten einde Groote meerderheid voor de regeering De protocollen van Rome Bijeenkomst der onderteekenaars PROF. DR. F. J. BUYTENDIJK Te Groningen gedoopt AFSLUITEN VAN WEGEN VOOR RIJWIELVERKEER VOLKENBOND EN VREDE DE GIJZELING VAN EEN JOURNALIST Verzoeken van den Ned. Jour nalistenkring aan den mi nister van Justitie en de rechtbank Jan Grader overleden Mededeeling van de behandelende geneesheeren over den toestand DE ROODVONK-EPIDEMIE TE MONSTER Thans zijn alle scholen gesloten DOOR HEETE KOFFIE VERBRAND Tweejarig jongetje overleden Dr. J. PEELEN OVERLEDEN Middelbare Kol. Landbouwschool Het hemd is korter dan de rok Kunstbadplaats Messias en Passion BINNENLANDSCHE PAKKETTEN t/m 3 KG VOORDEELIGST MET DE POST TOT 1 KG-20 CENT TOT 2 KG-25 CENT TOT 3 KG-30 CENT EEN VOORLICHTINGSDIENST Ten behoeve van katholieke instellingen R.K. SPOORWEGAMBTENAREN BIJEEN De pensioenkortingen en de ophef fing der kleine stations BEWOLKTE LUCHT EN WEINIG NEERSLAG Vorst gedurende den nacht VreesefT|k eenvoudig: ids Augustus 1914. Duitschland viel België binnen. Commandant van de 85ste in- fanterie-brigade van het Duitsche leger was sinds April 1914 generaal-majoor Luden dorff. Zijn mobilisatie-bevel riep hem als ge- neraal-kwartiermeestef naar Aken. Dit corps begeleidde hij tot Luik en nam kort daarop deel aan de bestorming der fortenlinie in de omgeving van de stad. Bij den dood van den commandant van het legercorps nam Luden dorff het bevel over en voerde de troepen onder zware straatgevechten de stad binnen. Dit was het begin van den wereldoorlog. Wie Was deze generaal Ludendorff? Reeds een lange loopbaan had hij in 1914 achter den rug. Geboren op 9 April 1865 in de provincie Posen in Oost-Pruisen begon hij zijn militaire loopbaan in net infanterie-regiment no. 57, ter wijl hij in 1881 reeds tot luitenant bevorderd werd. Vervolgens diende hij eenige jaren op zee, maar kwam toch weer in het landleger terug om aan de militaire hoogeschool verder opgeleid te worden. In 1895 kwam hij tenslotte als ka pitein bij den generalen staf. Zoo kon hij in 1908 chef van de „Aufmarschabteilung" wor den, waarbij hij grooten invloed kon uitoefenen op de voorbereidingen tot de mobilisatie. Aan zijn energie was hoofdzakelijk de geweldige legeruitbreiding van 1913 te danken. Een jaar voor den oorlog werd hij benoemd tot comman dant van het 39ste regiment fuseliers te Düssel- dorf en daarna tot leider van een infanterie brigade te Straatsburg, terwijl hij met het uitbreken van den wereldoorlog het bevel van generaal von Wussow kon overnemen. Gingen de zaken van de Duitschers in het begin van den wereldoorlog in het Westen zeer voorspoe dig, in het Oosten tegen Rusland was men min der fortuinlijk. Het gevolg hiervan Was dan ook, dat Ludendorff als belooning voor zijn reeds bewezen diensten naar het Oosten van Pruisen gecommandeerd werd, waar hij de rechterhand van generaal von Hindenburg werd. Ook hier aan het Oostelijk front oefende hij een grooten invloed uit en zeker heeft hij er niet weinig toe bijgedragen den slag bij Tannenberg tot een schitterende overwinning te maken. Ook gedu rende de jaren 1916 en 1917 streed hij nog in Oost-PTuisen en slaagde er in den afweerstrijd tot een succesvol einde te brengen. In 1917 werd von Hindenburg opperbevelhebber in het Wes ten en Ludendorff „Erster General-kwartier- meister". De macht berustte bij hem. De ineen storting van Rusland gaf hem de gelegenheid door een groot offensief in het Westen te pogen den oorlog met een overwinning te beëindigen Inderdaad bereikte hij aan het Westelijke front bij Amiens nog belangrijke resultaten, maar kon toch niet verhinderen, dat het Duitsche front door Foch achteruit gedrongen werd, waardoor in 1919 de wapenstilstand werd afgedwongen. Ludendorff's rol zou evenwel nog lang niet uitgespeeld zijn, hoeWïl hij onder den druk van de politieke partijen reeds op het einde van 1918 door Keizer Wilhelm van zijn functie ontheven was. Men verweet hem immers, dat het voor een groot deel zijn schuld "was, dat Duitschland verloren had. Vooral door zijn optreden als politiek dictator en tengevolge van zijn overijlde eischen in October 1918, den wapenstilstand te sluiten. Na het uitbreken van de revolutie stelde Ludendorff zich evenals Hin denburg ter beschikking van de nieuwe regee ring, maar men ried hem aan het land te ver laten, daar ieder oogenblik een aanslag op hem gepleegd kon worden. Na eenigen tijd in Zwe den vertoefd te hebben, waar hij zijn „Mémoi res" schreef, keerde Ludendorff weer naar Duitschland terug, waar hij zich in München vestigde. Hij kwam aan heftige aanvallen bloot te staan, toen men hem er van verdacht, aan den „Kapp-putsch" van 1920 deelgenomen te heb ben en toen men zag dat hij zich steeds meer bij de aanhangers van Hitier aansloot. De ca tastrofe kwam 8 November 1923. Hitier ver klaarde de regeering te Berlijn voor afgezet, proclameerde een nationale regeering en be noemde Ludendorff tot bevelhebber van een na tionaal leger. Hitler en Ludendorff poogden den volgenden dag aan het hoofd van een demon stratieven optocht den twijfelachtig geworden toestand op te helderen, daar de Beiersche staatscommissaris zich zeer afwijzend gedroeg. De optocht werd even wei bij de Feldherrnhall0 te München tegengehouden, geweerschoten weerklonken, sommige kameraden vielen, maar Hitler en Ludendorff bleven in leven. In het hierop volgende proces wegens hoogverraad werd Ludendorff vrijgespfoken. Ludendorff was nu weer in eere hersteld en werd gekozen tot lid van den Rijksdag. In de zittingen hoorde men echter niet veel van hem. Daarentegen werd hij wel in zeer onverkwik- kelijken strijd met de Beiersche regeering en met den Beierschen ex-kroonprins Rupprecht gewikkeld. Bemiddelingspogingen van Hinden- PARIJS, 20 Dec. (Havas) De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, is Zondag van zijn reis naar Warschau, Boekarest, Belgrado en Praag te Parijs teruggekeerd. Hij werd door talrijke autoriteiten verwelkomd. Voor het station whchtte een groote menigte, die den minister begroette met den kreet „Leve Delbos, leve de vrede". President Lebrun heeft Zondagavond Delbos ontvangen, die hem verslag uitbracht over zijn reis. Delbos heeft zich vervolgens naar .Hótei Matignon begeven, waar hij een vrij langdurig onderhoud heeft gehad met minister-president Chau temps. burg mislukten. Inmiddels was Ludendorff in 1925, Evenals Von Hindenburg, bij de eerste ron de der presidentsverkiezing candidaat gesteld, maar hij verwierf slechts een zeer gering aantal stemmen. Van dien tijd af waren de twee veld- heeren vijanden. In 1926 liet hij zich van zijn vrouw1, met wie hij 25 jaar getrouwd was, scheiden om met de vrouwelijke arts en schrijfster Mathilde von Kemnitz in het huwelijk te treden. Te za- men met zijn vrouw heeft hij sindsdien fel het Christendom vooral de Jezuïeten moesten het ontgelden bestreden en propageerde een nieuwe heidensche leer „Deutscher Glaube" ge- heeten. Naast het Christendom bestreed hij de joden, de vrijmetselaars en de marxisten. In zijn eigen uitgeverij, het Ludendorff-Verlag, verschenen talrijke anti-katholieke geschriften, welke alle getuigden van een verwarde geestes richting. Berucht is ook zijn veertiendaagsch tijdschrift „Am Heiligen Quell Deutscher Kraft", dat een zeer groote oplage heeft. Bij den dood van Ludendorff kunnen we niets anders doen dan constateeren, dat hij als mi litair een buitengewoon talent was, een veld heer, zooals Duitschland er weinig gehad heeft, doch dat hij als politicus volkomen heeft ge faald en als „profeet" zich vaak belachelijk heeft gemaakt en veel onheil heeft aangericht door zijn heidensche ideeën onder de Duitsche jeugd en vele zoogenaamde intellectueelen. NEW YORK, 20 Dec. (Havas) De „New York Times" verneemt, dat de Dominicaansche regeering zich bereid heeft verklaard deel te nemen aan dert» arbeid der permanente com missie, die belast is met de regeling van het geschil met Haïti. Uit Ciudad Trujillo meldt Associated Press, dat in de afgeloopen week nieuwe gevechteft tusschen Haïtianen en Dominicanen in de berg streek aan de grens zijn voorgekomen. ïi '"«flTM,l BAGDAD, 20 Dec. (Havas). De verkiezingen voor de wetgevende vergadering van Irak zijn geëindigd. Zij hebben de regeering een groote meerderheid opgeleverd. De nieuwe Kamer be staat in hoofdzaak uit gematigde nationalisti sche elementen. BOEDAPEST, 20 Dec. De bijeenkomst van de ministers der drie staten-onderteekenaars van de overeenkomsten van Rome n.l. Italië, Hongarije en Oostenrijk, zal in de eerste helft van Januari te Boedapest worden gehouden. Volgens de „Reggeli Ujsag" zullen Ciano en Schuschnigg op 9 Januari te Boedapest aan komen. De besprekingen zullen voortduren tot den avond van den 12en Januari. Dr. F. J. Buytendijk, hoogleeraar in de phy- siologie en histologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is in de Lieve Vrouw'e-kerk aldaar hedenmiddag in de Katholieke Kerk opgeno men. Het H. Doopsel werd hem toegediend door pater J. Vroom S.J. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gesloten hebben verklaard voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen, het voor het algemeene rijverkeer bestemde ge deelte van: a. den Soestdijkerstraatweg tusschen de Cirra- paolaan en de provinciale grens, in de gemeente Hilversum; b. den provincialen weg AlkmaarSchagen, tusschen den Haringhuizerweg en de voormalige spoorbaan SchagenWognum, in de gemeente Schagen; c. den provincialen weg StolpenSchagen, tusschen den Lagedijkerweg en den provincialen weg AlkmaarSchagen, in de gemeente Scha gen; d. den westelijken oprit naar de brug over het Merwedekenaal, in de gemeente Weesper- karspel; e. den provincialen weg door den Kalverpolder, in de gemeente Zaandam. In de voortgezette vergadering van de ver- eeniging „Voor Volkenbond en Vrede" is mede- deeling gedaan van de ontslagaanvrage van Mr. A. D. H. Fockema Andreae, uit Arnhem, als lid van het hoofdbestuur, wegens zijn minder gun- stigen gezondheidtoestand. Op voorstel van het hoofdbestuur werd be sloten tot het zenden van een telegram aan H. K. H. Prinses Juliana, waarin uiting wordt gegeven aan het medeleven der vereeniging in de moeilijke dagen na het ongeval Z. K. H. Prins Bernhard overkomen. Wenschen voor diens spoedig herstel werden uitgesproken. Tot voorzitter werd gekozen mr. dr. J. P, Fockema Andreae, oud-Commissaris der Konin gin in de provincie Groningen. Tot leden van het hoofdbestuur werden her kozen de heeren mr. A. M. Joekes, K. Vorrink en A. Wlllemse en gekozen de heeren H. J. Langman en H. van Tooren. Aangenomen werd een resolutie, om krachtig werkzaam te zijn voor de verwezenlijking van het beginsel van collectieve verantwoordelijk heid en beveiliging. Mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer, hield een rede over het onderwerp: „Om grooter veiligheid in de volkeren-samenleving." Het bestuur van den Nederlandschen Journa listenkring heeft den volgenden brief tot den Minister van Justitie gericht: Het bestuur van den Nederlandsehen Journa listenkring heeft in zijn vergadering van 18 December het geval van den gegijzelden journa list C. L. Hansen te 's-Gravenhage in den breede besproken. Het bestuur meende in het belang van den gegijzelde en diens gezin tot Uwe Excellentie het eerbiedige en dringende verzoek te mogen richten, te willen besluiten, dat genoemde jour nalist gedurende de a.s. feestdagen in den schoot van zijn gezin zal kunnen doorbrengen. Daar het gijzelingsbesluit Uwe Excellentie in buitengewone gevallen deze menschlievende be schikking mogelijk maakt en de houding van den gegijzelde niet een gevolg is van den wensch om de Justitie bij haar onderzoek te contra- tieeren, doch louter van een overtuiging, die in de journalistiek algemeen gedeeld wordt, cp grond waarvan zich in casu een buitengewoon geval voordoet, zou het bestuur van den Neder landschen Journalistenkring het op hoogen prijs stellen, indien Uwe Excellentie zijn verzoek zou willen inwilligen. Tot de Arrondissements-rechtbank te 's-Gra venhage heeft het bestuur van den Kring den volgenden brief gericht: Het bestuur van den Nederlandschen Journa listenkring heeft in zijn vergadering van 18 December het geval van den gegijzelden journa list C. L. Hansen te 's-Gravenhage in den breede besproken. Het bestuur meende nogmaals bij uw college te mogen aandringen op een voor den heer Hansen gunstige beschikking. Het bestuur veroorlooft zich ter ondersteuning van zijn verzoek op het volgende te wijzen: Het door den heer Hansen gepubliceerde is op zichzelf van geringe beteekenis en heeft het openbaar belang niet geschaad. Daar de heer Hansen te goeder trouw over tuigd is, dat zijn eer als journalist verbiedt zijn zegsman te noemen, veroorlooft deze, algemeen door zijn vakgenooten gedeelde, opvatting hem niet een andere houding aan te nemen. Hoe langer de gijzeling duurt, hoe zwaarder het leed wordt tegenover hetgeen den heer Hansen ten laste wordt gelegd. Het bestuur van den Nederlandschen Journa- litsenkring meent zijn verzoek met te meer aan drang tot uw college te mogen richten, omdat, indien de Justitie van meening mocht zijn, dat de heer Hansen nog niet voldoende gestraft is, de mogelijkheid blijft bestaan hem op grond van artikel 192 Wetboek van Strafrecht te ver volgen, waardoor aan de hardheid van de gijze ling een eind zou komen. Zondagavond is na een ziekte van eenige maanden in zijn woning in de Govert Flinck straat te Amsterdam overleden op 78-jarigen leeftijd de bekende tooneelspeler uit zoovele volks voorstellingen, Jan Grader. Donderdagochtend te 11 uur zal zijn stoffelijk overschot op „Zorg- vlied" worden ter aarde besteld. Omtrent de gevolgen van het ongeval, dat Z. K. H. Prins Bernhard den 29en No vember j.l. heeft getroffen, deelen de be handelende geneesheeren het volgende mede: 1. De verwonding van de schedelbekleed- selen is genezen. 2. De hersenschudding heeft een normaal beloop; verschijnselen van schedelbreuk hebben zich niet voorgedaan; chirurgisch ingrijpen is op geen enkel tijdstip in over weging genomen. 3. Tengevolge van den stoot in de streek van den linker bovensten oogkasrand is een bewegingsbeperking van een der oog spieren veroorzaakt; deze functie-stoornis is thans geweken. 4. De psychische toestand van Z. K. H. is van den beginne af voortreffelijk ge weest. (w. g.) C. L. de Jongh, C. Knapper, C. T. van Valkenburg. Op last van den burgemeester van Monster zijn alle scholen in die gemeente met ingang van heden gesloten wegens voortdurende toe neming van het aantal roodvonk-gevallen. Deze maatregel was reeds gedurende korten tijd voor een drietal scholen genomen. Een 2-jarig jongetje uit de De Bockstraat te Den Haag zat Zondag op een stoel voor de kachel. Plotseling verloor hij zijn evenwicht. Hij greep zich vast aan het schoorsteenkleed en terwijl hij viel, stootte hij tegen de koffie kan, die op de kachel stond. Het jongetje kreeg de heete koffie over zich heen. Met ernstige brandwonden aan borst, rug en arm werd hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht, waar hij later is overleden. Op 52-jarigen leeftijd is te Amsterdam over leden de heer dr. J. Peelen, directeur van de Victoria Bron N.V. en van de N.V. Mij. tot Ex ploitatie van Rheinische Kohlensaure Werke. DEVENTER, 18 Dec. Geslaagd voor het examen voor meerderjarige cultures de heeren: S. G. Blaas, A. H. Henny, W. F. C. Kakebeeke, E. P. J. v. Kasteel, H. H. F. Neisingh, H. J. W. Overweg, A. A. Posthumus, A. J. A. Quintus Bosz, F. B. Sanders en F. v. d. Woerd. Afgewezen een. Voor het examen tabakscursus slaagden de heeren: J. G. Blaas, J. Bijlsma, E. P. J. v. Ka steel, H. H. F. Neisingh, H. J. W. Overweg, F. B. Sanders, A. Schimmel en F. v. d. Woerd. Afge wezen een. De "beroemde katholieke Spaansche schrijver Calderon de la Barca heeft eeuwen geleden de wereld als een groot schouwtooneel gezien en deze visie vastgelegd in zijn meest befaamde tooneelstuk, dat ook in onzer tijd nog telkens weer wordt opgevoerd. Vandaag den dag zijn er in de internationale wereld geen sterke regie en samenspel meer merkbaar. Het groote schouwtooneel is geworden tot een internationaal variété met losse nummers: huiveringwekkende Grand Guignol-scènes, kostelijke één-acters, rariteiten, clownerieën, en heel veel sensatie. Vit Berlijn wordt bericht, dat de minister van Economische Zaken een verordening heeft goedgekeurd, waarbij bepaald wordt, dat met ingang van het nieuwe jaar de manshemden zooivel vóór als achter 5 c.M. korter moeten worden gemaakt téA besparing van grondstoffen in verband met het autarkisch vierjarenplan. Het Duitsche onderhemd of sporthemd en na tuurlijk ook het bruine hemd zullen voortaan niet langer mogen zijn dan 90 c.M. aan de voorzijde en 95 c.M. aan de achterzijde. Voor den omvang rijken economischen dictator Generaal Goering zelf wordt dat een hachelijk geval. Het is nu maar te hopen voor de Duitschers, dat zij nooit meer in hun hemd worden gezet, want ivat zouden zij dan in de kou moeten doen? Het hemd is nader dan de rok, zeggen wij, maar onze Oosterburen heffen thans de leuze aan: „Het hemd is korter dan de rok." In New York heeft de vereeniging voor physische therapie voorgesteld een reusachtige „badplaats" op te richten, die onder één dak de klimaten en bronwateren van alle kuurplaatsen ter wereld zal vereenigen. Men zal er moeten kunnen genieten van hooge berglucht, dikke zeelucht, heeten woestijnwind, droge en natte moessons, dennenlucht enz. enz. Zoowel Emser-water als Vichy, zwavel- en modder- en zonnebaden en wat ter wereld maar door de natuur tot heil van het lijfelijk welzijn van den mensch wordt geboden, zal er te krijgen zijn. De kosten van een en ander worden op slechts zes millioen dollar geraamd, een peulschilletje vergeleken bij het gezhmenlijke bedrag, dat in alle kuuroorden over heel de wereld wordt besteed door hen, die aan de een of andere kwaal lijden of meenev te lijden. Als nu maar niet alle ingebeelde en werkelijke zieken naar dit Hema-kurort zullen stroomen, want dan zou het met de lucratieve exploi tatie van 's menschen ziekelijkheid in de andere werelddeelen zijn gedaan. Er dient een internationale campagne van alle werkelijke en veronder stelde Kurorten gevoerd te worden tegen dit Amerikaansche project zoo niet in 't belang van de zich ziek voelenden zelf dan toch in 't belang van de gezonden, die de zich ziek voelenden uitbuiten gelijk de landlieden het lijdzame melkvee. Naar de „Osservatore Romano" bericht, wordt er in het Derde Rijk weer een nieuwe actie tegen bepaalde boeken en kunstwerken gevoerd. Waren het vroeger pornografie en Marxistische litteratuur en de zgn. „ont aarde" kunst, waartegen men te velde trok, thans is een groot aantal door Katholieke geestelijken geschreven boekwerken, die zich principieel tegen het nieuwe heidendom richten aan de beurt om tot geestelijke contrabande verklaard te worden. Ook klassieke muziekwerken als „Der Messias" van Handel en de „Passion" van Bach zijn onder censuur gesteld. Geëischt wordt, dat de teksten van deze oratoria in overeenstemming gebracht moeten ivor- den met de uationaal-socialistische opvattingen en terminologie. Wij zijn benieuwd of de „Messias" van Handel voortaan de „Führer" zal gaan heeten en of Bach's „Passion", waaruit het positieve Christendom moeilijk radicaal te verwijderen is, in den vervolge als een „Lied ohne Worte" zal worden uitgevoerd •-ilB W'. Op initiatief van een uit de kringen der ka tholieke instellingen gevormde studie-commissie werd bij stichtingsbrief van 13 September 1937 gefundeerd de Sichting Technische- en Econo mische Voorlichtingsdienst voor Katholieke In stellingen. Als eerste publikatie van deze stichting ver scheen de brochuure „Doel en Streven", waarin de werkwijze is omschreven en 3e statuten zijn opgenomen, alsmede de namen van de bestuurs leden en die der leden van den raad van ad vies. Het doel van de Stichting n.l. het geven van technische- en economische voorlichting ten behoeve van een doelmatig beheer van katho lieke instellingen, alsmede het daadwerkelijk bijstaan in het doelmatig beheer tracht het bestuur te bereiken door het publiceeren van artikelen, brochures en andere publicaties, het verstrekken van individueele adviezen enz. Het secretariaat der stichting is gevestigd aan de Heerengracht 32 te Amsterdam C. Zondagmiddag is te Utrecht in hotel „Ter minus" een bijeenkomst gehouden van tech nische en administratieve ambtenaren, behoo- rende tot loonschaal 9, 10 en hooger, georgani seerd in den R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël". De voorzitter, de heer J. van Dijk uit Amersfoort, gaf een uit eenzetting van dén gang van zaken over het reeds ettelijke jaren uitgestelde Reglement Dienstvoorwaarden, hetwelk tot October 1938 van kracht zal blijven. St. Raphaël houdt onveranderd vast aan het rapport 1931, waarnaast de mogelijkheid aan wezig is, om te komen tot een urgentie-rapport, waarin de meest dringende verbeteringen zijn neergelegd. Ook de mogelijkheid van promotie kansen moet in het R.D.V. worden vastgelegd, alsmede de wijze, waarop die kunnen worden bereikt. Al is de mogelijkheid tot het scheppen van promotiekansen onder de huidige omstan digheden niet groot, toch moet in die richting worden gewerkt voor die groepen van personeel, voor wie de urgentie duidelijk blijkt. Het stand punt van de R.D.V.-commissie is nog steeds dat geen enkele groep van personeel mag bevoor deeld worden ten koste van een andere; het wenschelijkheidsrapport van den bond blijft in dit verband gehandhaafd. Na deze inleiding ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij tal van wenschen, verlangens en bezwaren ter tafel kwamen. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat „St. Raphaël" en de andere personeelsorganisaties ter zake pensioenkwesties diligent zullen blij ven. Allerminst kon men zich vereenigen met de voorgenomen sluiting van 'n 130-tal kleine stations en halten voor personenvervoer. Men was van oordeel dat hierdoor een deel van het reizigers- vervoer prijs gegeven wordt, waarvan het ge volg zou zijn, dat tal van abonnementhouders, die de kleinere plaatsen niet meer kunnen be reiken, hun abonnementen zullen opzeggen en door aanschaffing van een eigen auto ook nog zelf voor hun goederenvervoer zullen gaan zor gen. Met klem werd aangedrongen om in sa menwerking met openbare colleges, organisa ties van handelsreizigers; abonnementhouders en verder allen, die er belang bij hebben, per spoor te reizen, gemeenschappelijk op verschillende plaatsen streekacties tot behoud dér kleine sta tions te ondernemen. Het blijft ingezonden stukken stroo men, waarin in verschillende toon aarden een geringere of grootere verontwaardiging wordt uitgesproken over de regeling, dat op den Eersten Kerstdag de winkels geopend zullen mo gen zijn. Toen op Sinterklaasavond, die dit jaar op een Zondag viel, de winkels, behalve te Amsterdam, gesloten moes ten blijven, hebben anderen daartegen gefulmineerd als zou de neringdoende middenstand daar ernstige schade van lijden, ofschoon een Zaterdag, die tot 10 uur 's avonds gelegenheid gaf om nog de laatste inkoopen te doen er onmid dellijk aan voorafging. Op Sinterklaas avond de winkels dicht en op den Eersten Kerstdag open, blijkt een tegenstelling te zijn, die vele vurige ijverajirs voor de heiliging van Zon- en Algemeen Chris telijke feestdagen niet kunnen verwer ken. En inderdaad, zoo op het eerste ge zicht lijkt deze tegenstelling ook zeer vreemd. Men dient echter te bedenken, dat Sinterklaas dit jaar op een Zondag viel en dat de Eerste Kerstdag een Za terdag is. Principieel zijn wij het natuurlijk volko men eens met hen, die terwille van de Zondagsheiliging en de Zondagsrust de winkels niet alleen op Zondagen, maar ook op de algemeen erkende Christelijke feestdagen zooveel mogelijk gesloten wenschen te zien. Wij hebben echter rekening te houden met de Winkelslui tingswet van 1930. Deze Winkelsluitings wet (art. 2) houdt alleen rekening met den gewonen Zondag en maakt geen uitzonderingen voor algemeen erkende Christelijke feestdagen, wanneer deze niet op een Zondag vallen. In 1938 zullen deze feesten wel op een Zondag vallen, zoodat er dan geen reden tot ergernis zal zijn. Zoolang genoemde wet van kracht is, was en is de toestand zóó, dat op een niet op Zon dag vallenden Kerstdag de winkels geopend mogen zijn als op een ge wonen werkdag. Consequent volgens d e wet, geldt dus dit jaar op dien dag de gebruikelijke Zaterdagsche re geling en mogen dus de winkels tot 10 uur 's avonds openblijven. Indien hierin verandering moet gebracht worden, kan dat alleen door wijziging van de bestaan de Winkelsluitingswet. Het zou wel in de lijn van de huidige Christelijke re geering liggen een wijziging in de wet aan te brengen, waardoor de gebruike lijke Zondagsregeling ook voor Kerstmis wordt gemaakt, wanneer deze feestdag op een werkdag valt. Men bedenke echter wel, dat de wet niet verplicht de win kels op Kerstdag open te houden, en dat dus de winkeliers het zelf in hun hand hebben of de winkels dien dag open of dicht zullen zijn. Wij hopen van harte, dat althans de katholieke winkeliers zooveel mogelijk in katholieken geest zullen handelen en hun winkels op die dagen zullen sluiten, ook al zou hun dat een offertje kosten ten gunste van open blijvende concurrenten, terwijl wij het katholieke publiek dringend aanbevelen die dagen geen inkoopen te doen, welke ook op andere dagen gedaan kunnen worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimitimimiiiiHfi De depressiekern, welke Zaterdagmorgen nog over onze omgeving lag, vulde op en het ge bied van hoogen luchtdruk over Scandinavië breidde zich ook over onze omgeving uit, doch in Noord-Scandinavië nam het aanzienlijk in beteekenis af. Op den Oceaan naderde uit het westen een diepe depressie, waarvan het cen trum thans bewesten Ierland ligt. Ook in Oost- Europa bleef de luchtdruk betrekkelijk laag. In Scandinavië waaien zwakke winden, met meest betrokken lucht en plaatselijk zeer strenge vorst. Ook in het oosten van de Britsche Eilan den en in onze omgeving heerscht hetzelfde weertype, echter veelal met nevel, hier is de temperatuur meest even onder het vriespunt- Het westen van de Britsche Eilanden staat echter reeds onder invloed van de depressie op den Oceaan. Er waaien krachtige zuid-oostelijke winden met regen en temperatuur tusschen vijf en tien graden Celsius. In Frankrijk, Midden- Europa en Duitschland is het stil weer met ne velig tot zwaar bewolkte lucht en temperaturen even onder nul, alleen in Noord-Duitschland ligt een gebied, waar de temperatuur tot boven het vriespunt steeg, hier valt plaatselijk nog lichte sneeuw. In het Oostzeegebied waaien matige noorde lijke winden, met plaatselijk veelal sneeuw. Het Alpenstation Jungfraujoch meldt sneeuw en mist, met matigen noord-westelijken wind en een temperatuur van 23 graden Celsius ondet nul. Voor onze omgeving wordt tot zuid-oost rui mende wind verwacht met nevelig tot zwaar bewolkte lucht en aanvankelijk weinig of geeh neerslag. Voor vannacht wordt nog vorst ver* wacht, morgen overdag temperatuur om he vriespunt. 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat u *w Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of van rechts komt. 1937 1937 Let op de V-bordeix *t is voor uw eigen veilig held!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2