Japan verontwaardigd over den brand van Tsingtau Onderzoek naar het Panay-incident Bloedige strijd om Teruel Het rapport van Van Zeeland „Het Rijk staat boven alle Kerken" ITALIË'S PROPAGANDA IN NABIJE OOSTEN Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DINSDAG 21 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20930 Ook de arbeiderswijk in vlammen De mogendheden dringen ten sterkste aan op de instelling van een veiligheidszone te Hankau De voorloopige regee ring te Peiping Geen erkenning van het nieuwe bestuur De verkiezingen in Roemenië In de provincie kwam het tot eenige bloedige incidenten Rosenberg over het onderwijs in het Derde Rijk Duitschland in rouw over Ludendorff De begrafenis zal waarschijnlijk te Tutzing plaats hebben De imperiale vlucht „Frankrijk blijkt in staat, zijn koloniën te verdedigen" Treinbotsing in België Een doode, twintig gewonden Een hinderpaal voor de verbete ring der betrekkingen met Londen De lezing der Japanners en die der overlevenden munten uit door tegenstrijdigheid „Spreken ze wel over eenzelfde feit?" De terugroeping van Moetsoenami Het onderzoek naar de ramp te Ostende De kapitein van het vliegveld gearresteerd Oud-president Hoover naar België? De stad zal uitsluitend door troe pen uit dezen sector ver dedigd worden Franco's groote offen sief gaat door Portbou gebombardeerd Het Weer Directe onderhandelingen zouden zijn voorgesteld tusschen Lon den, Parijs, Berlijn, Rome en Washington Studiecentrum voor economische kwesties Gevonden Geen reclame in den aether Radio-omroep-controleur breekt Vara-programma af NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor da kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 20 Dec. (Domei) De chef van het secretariaat van den Japanschen minister-president, Akira, heeft den ge- heelen dag zijn onderzoek naar de inci denten van Tsjingtau, waarbij Japansche industrieele ondernemingen in brand ge stoken zijn, voortgezet. Hij heeft overlegd met de ministers van huitenlandsche Zaken, van Oorlog en van Marine over de verwoesting van de spinneryen eh van katoenvoorraden, welker waarde men raamt op 200 millioen yen. Hoe ook de resultaten van dit onderzoek mo ten uitvallen, de houding van Japan jegens tihina is na den val van Nanking vastgesteld tijdens een reeks conferenties, die gehouden tijn tusschen de leden van het kabinet en het keizerlijke hoofdkwartier en in den loop van kabinetsraadszittingen op 17 en 19 December. Het nieuwe incident in Tsjingtau zal dus biets veranderen aan het program, dat de re- Kering zich gesteld heeft en dat Donderdag den kabinetsraad moet worden goedgekeurd, ^oodra dit geschied is, zal de premier het door flen keizer laten ratificeeren. Bijgevolg kan niet yerwacht worden, dat de keizerlijke conferentie ki verband met deze incidenten bijeengeroepen 2al worden. Naar 't blad „Sautangpau" meldt, brandt ••Tsingtau op veertien plaatsen. Het vuur sloeg als gevolg van den hewigen wind ook naar de arbeiderswoonwijk over. Japansche verkenningsvliegtuigen hebben gis teren den geheelen dag boven de havenstad Bevlogen. Bommen zijn echter niet geworpen. Th de nabijheid van het eiland Takoeng kruis en verschillende Japansche oorlogsschepen. Het hiilitaire commando van het schiereiland Sjan- toeng en de derde Chineesche vloot treffen ge zamenlijk toebereidselen voor de verdediging van Tsingtau. Het „Central News" bericht, dat van de 400.000 zielen tellende bevolking van tsingtau in de afgeloopen week ongeveer 250.000 tertrokken zijn. Het Japansche publiek is verontwaardigd over ket vernielen van Japanschen eigendom te Tsingtau. De correspondent van Havas heeft Vernomen, dat binnenkort een Japansche mili- 'aire actie ft verwachten is, welke de geheele btovincie Sjantoeng in Japansche handen zal krengen. In Japansche kringen neemt men thans alie Mogelijke maatregelen om de belangen van het buitenland te beschermen en ieder internatio nal incident te voorkomen. Men verwacht, ddt ket incident van Tsingtau veel invloed zal lieb- k«n op de keizerlijke conferentie inzake ae °tieraties van leger en vloot in China. De Amerikaansche oorlogsbodems Marble- tiead en Pope zyn hedenochtend te Tsing tau aangekomen. He diplomatieke correspondent van Reuter kfielt mede, dat door Engeland en andere mo- ®ehdheden (naar men meent te weten de Ver enigde Staten en Frankrijk) afzonderlijk te Tokio stappen zijn gedaan, teneinde te wijzen de wenschelijkheid, te Hankau 'n veiligheids- tene te vormen. Dit wordt van groot belang ge- 5cht, in verband met de sterke concentratie der 'Uternationale scheepvaart op den Jangtse, de Onzienlijke internationale eigendommen te ^ankau zelf en de aanwezigheid van eenige konderden buitenlanders. Men vreest, dat de Britsche kruiser Capetown, *'elke op zijn tocht stroomafwaarts op de ahgtse Woehoe is gepasseerd, ingesloten is tus- Schen de versperringen bij Kiangjin en Koeki- Og. Hierdoor zou het schip zoowel van Hankau van Sjanghai afgesloten zijn. He Chineesche regeering heeft bij de bekend making van haar houding ten opzichte van de m peiping ingestelde „voorloopige regeering der ^Publiek China" den krijgsraad bevel gegeven POEKAREST, 20 Dec. (Havas). De heden Behouden algemeene verkiezingen voor de ^amer hebben aanleiding gegeven tot eenige kloedige incidenten in de provincie. Pr zijn twee dooden en verscheidene gewon- 'L'n gevallen. Ook zijn verscheidene arrestaties ,erricht. In de steden heeft een betrekkelijk ^°°g percentage kiezers zijn stem uitgebracht. v° het land echter hebben talrijke kiezers zich stemmen onthouden, o.m. in de Boekowina v hl Bessarabië, waar de wegen door sneeuw- moeilijk begaanbaar waren. Vanavond om bkt uur is men met de telling begonnen. De rste gedeeltelijke uitslagen zijn gunstig, voor regeering. over te gaan tot arrestatie en bestraffing als verraders van alle personen, die aan deze re geering deelnemen. In antwoord op de vraag, of Eden de verze kering kon geven, dat de Britsche regeering niet de te Peiping gevormde z.g. regeering der Repu bliek China zou erkennen, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord: „De Brit sche regeering erkent de centrale regeering als de regeering van geheel China. Bijgevolg is er geen sprake van, dat het nieuwe bestuur erkend zal worden." Ten aanzien van Hongkong deelde de minister voorts nog mede, dat de regeering op de hoogte was van den toestand aldaar en dat maatregelen genomen werden om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden die een eventueele stroom van Chineesche vluchtelingen naar Britsch gebied zou kunnen opwekken. PERLIJN, 20 Dec. (ANP) Tijdens een massa-bijeenkomst van nationaal-socialis- ten te Berlijn heeft Alfred Rosenberg, de Rijksleider van cultuur, o.a. het vol gende verklaard; „Het eeuwige Rijk Duitschland staat bover. alle kerken, godsdiensten en secten. Wij moe ten hieruit de gevolgtrekking maken, dat in stellingen van iederen aard, die met de heilig ste nationale waarden breken of 't ingang doen vinden daarvan tegen gaah, onze jeugd niet lan ger mogen opvoeden. De Duitsche jeugd kan slechts opgfvoed worden door degenen, die Duitschland gered hebben en niet door hen, die het aan zijn lot hebben overgelaten." BERLIJN, 20 Dec. (D.N.B.) Naar aanlei ding van het overlijden van Ludendorff heb ben de officieele gebouwen order gekregen van daag en op den dag der begrafenis halfstok te vlaggen. De bevolking is uitgenoodigd, dit voor beeld te volgen. De dag der begrafenis zal nog bekend gemaakt worden. De Duitsche bladen verschijnen met een rouwrand en wijden lange artikelen aan de nagedachtenis van den gestorven veldheer. Voor zoover op het oogenblik bekend is, zal het stoffelijk overschot van generaal Ludendorff Woensdagochtend bij de Siegestor te München op de baar gelegd worden. Waarschijnlijk zullen de ministers van Rijksweer en wellicht ook Rijks kanselier Hitier zich hierheen begeven om van den grooten veldheer afscheid te nemen. De kist zal dan, naar men meent te weten, naar de Feldhermhalle gebracht worden, waar de staats- plechtigheid wordt gehouden. Op een affuit wordt het stoffelijk overschot vervolgens naar het station vervoerd, omdat het waarschijnlijk te Tutzing, de laatste woonplaats van den gene raal, zal worden bijgezet. Dinsdag worden te Tutzing 460 manschappen en 15 officieren der rijksweermacht verwacht, die voorbereidingen voor de militaire rouwplech- tigheden zullen treffen. ORLY, 20 Dec. (Havas) Hedenochtend heeft de minister van Luchtvaart, Pierre Cot, de bemanning van de vliegtuigen, wel ke hebben deelgenomen aan de imperiale vlucht, geïnspecteerd. In een toespraak tot de verzamelde vliegers zeide hij o.a., dat over het algemeen alles is verloopen, zooals verwacht werd, waardoor werd aangetoond, dat Frankrijk in staat is zijn ko loniën te verdedigen. Verder wenschte de mi nister den vliegers geluk met hun prestaties. Ingeval van een conflict zal men op hen kun nen rekenen. Van de 98 vliegtuigen, welke zijn vertrokken, is een dertigtal in de koloniën achtergebleven. President Lebrun heeft vanmiddag op het vliegveld van Le Bourget de bemanningen der vliegtuigen, die aan de overzëesche manoeuvres deelgenomen hebben, ontvangen. GENT, 20 Dec. (Belga). Hedenochtend is op het station Langerbrugge de personentrein EeclooGent op een stilstaanden goederentrein geloopen. De locomotief en twee wagons van den personentrein sprongen uit de rails. Een persoon werd gedood en een twintigtal menschen werd gewond, De overstroomingen te Rome "bezorgen aan de bewoners van vele wijken grooten overlast LONDEN, 20 Dec. (Reuter). In het Lager huis heeft minister Eden op een desbetreffen de vraag geantwoord, dat, in verband met be richten ten aanzien van de Italiaansche pro paganda in het Nabije en Midden-Oosten, hij kortgeleden den Italiaanschen ambassadeur te Londen, Grandi, er van in kennis had gesteld, dat de Britsche regeering goed op de hoogte ;s van deze propaganda, en dat, tenzij daar een einde aan kon worden gemaakt, het onmoge lijk zou zijn de atmosfeer in het leven te roe pen, die noodig is voor het voeren van succes volle besprekingen ter verbetering van de on derlinge betrekkingen (toejuichingen). Op de vraag of hierop eenig antwoord was ontvan gen, antwoordde 'Eden slechts, dat deze zaken in recente besprekingen te berde waren ge bracht. SJANGHAI, 20 Dec. (Havas). De over levende journalisten van de kanonneerboot Panay, die aanwezig waren op de perscon ferentie, in den loop waarvan generaal Ha- rada mededeeling deed van de resultaten van het door de Japanneezen Ingestelde on derzoek, hebben verklaard, dat de mond deksels nooit van de kanonnen van de Pa nay zijn afgenomen tot het oogenblik waarop het schip zonk. Desgevraagd verklaarde de woordvoerder van het Japansche leger dat een Japansche infan- terie-officier „maatregelen genomen had" toen het nog onmogelijk was, de natievlag van het schip te onderscheiden. Toen den woordvoerder gevraagd werd of de Japansche commissie van onderzoek buitenland sche getuigen zou hooren, verklaarde deze: „Het is niet de gewoonte der Japansche marine bui tenlandsche getuigen te hooren." Hij voegde hieraan toe, dat dit zou geschieden indien Tokio het noodig mocht oordeelen. Het resultaat van het Japansche onder zoek naar het Panay-incident, zooals dit heden door generaal Harada in een pers conferentie uiteen werd gezet, verschilt zoo zeer van de mededeeiingen van de opvaren den, dat een der dagblad-correspondenten, die zich aan boord van de Panay bevonden, vroeg of Harada en de overlevenden het zelfde incident bespraken. Zooals reeds gemeld, ontkende Harada, dat Japansche gewapende sloepen het vuur op het schip hebben geopend en verder verklaarde hij, dat het schip zich in beweging bevond tijdens het bombardement, terwijl de officieren van de Panay hebben verklaard, dat het schip reeds twee uur voor anker lag, voor het bombardement begon. De woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandsche Zaken te Tokio heeft bevestigd, dat schout-bij-nacht Teizo Moetsoenami, de bevel hebber der Japansche marine-lucntmacht uit Sjanghai, teruggeroepen is in verband met het incident met de Panay en andere schepen. Hij voegde hieraan toe, dat dit de ernstigste moreele straf voor een bevelvoerend Japansch zee-offi cier is, die men zich kan denken. BRUGGE, 20 Dec. (Belga). .De rechter van instructie, belast met het onderzoek naar de vliegramp te Ostende, heeft vandaag de ge tuigenverklaringen van bestuurders, radiotele grafisten en den directeur der burgerlijke lucht vaart aangehoord. Na afloop daarvan heeft de procureur den kapitein van het vliegveld te Ostende wegens dood door schuld in verzekerde bewaring doen stellen. BRUSSEL, 20 Dec. (Belga). Volgens de bla den zou de oud-president der Vereenigde Sta ten, Hoover, op uitnoodiging van eenige Bel gische instellingen, naar België komen. Hoover was de voornaamste organisator van de „com mission for relief in Eeigium", welke commis sie tijdens de Duitsche bezetting in België goed werk heeft gedaan. Men zou thans nogmaals jegens hem den dank van België tot uitdruk king willen brengen, Ter gelegenheid van zijn huwelijk in Januari zal koning Faroek van Egypte een collectie jachtgeweren van koning George van Engeland ten geschenke ontvangen ST. JEAN DE LUZ, 20 Dec. (Havas). Uit inlichtingen, afkomstig uit het recht- sche Spanje, blijkt, dat het offensief tegen Teruel het best georganiseerde is geweest, dat de linkschen tot nu toe hebben onder nomen. Het vormde dan ook èen volkomen verrassing. Na bezetting van de heuvels en de dorpen Concud en Villastar was de omsingeling der stad een feit. Er bestaat evenwel toch nog een kleine verbinding met de rechtsche achter hoede. Op het oogenblik spelen de gevechten zich af in de onmiddellijke nabijheid der stad, welker verdediging vergemakkelijkt wordt door het feit, dat Teruel op een hoogte gelegen is. De troepen van Franco verdedigen zich met behulp van talrijke automatische wapens, als gevolg waarvan de gevechten buitengewoon bloedig zijn. De effectieven, die aan den aanval op'Teruel deelnemen, schijnen ongeveer 30.000 man sterk te zijn. Zij beschikken over overvloedig ma teriaal. Naar het rechtsche opperbevel verklaart, is hier sprake van een operatie, welke beoogt, den grooten algemeenen aanval, die generaal Franco heeft voorbereid, te verijdelen. Men voegt er evenwel aan toe, dat dit doel niet be reikt zal worden, daar de plannen van den rechtschen generalen staf tot op de letter en zonder de minste wijziging gevolgd zullen wor den. Ternel zal uitsluitend met troepen uit de zen sector verdedigd worden. De positie def stad schijnt niettemin moeilijk te zijn en veel overeenkomst te toonen met die van Oviedo en Huesea. Het algemeen bevel over den sector schijnt in handen te zijn van generaal Aranda, den verdediger van Oviedo. In den afgeloopen nacht heeft een groep rechtsche vliegtuigen Portbou gebombardeerd. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De machinehal van het spoorwegstation werd ge heel vernield. De batterijen luchtdoel-artillerie trachtten de vliegtuigen te verdrijven, doch deze vlogen te hoog en konden niet geraakt worden. De grens bü La Linea, welke sedert ver scheidene dagen gesloten was, is heropend. Bij het bombardement van Barcelona in den afgeloopen nacht door de vliegtuigen van Franco werden acht personen gedood en een dertigtal gewond. Twee bommen, welke niet ontploften, vielen in de nabijheid van het -Fransche en Amerikaansche consulaat, Verwachting: Zwakke tot matigen, meest Zuid-Oostelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst. Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk nog weinig verandering. LONDEN, 20 Dec. (Havas) Volgens poli tieke kringen zou het rapport van Van Zeeland over de resultaten van het onder zoek, dat hij heeft ingesteld naar den in ternationalen economischen toestand, eer lang te Parijs en Londen worden gepubli ceerd. De tekst beslaat ongeveer 35 bladzijden. Hij zou niet officieel te Brussel worden bekend ge maakt, daar de opdracht aan Van Zeeland zuiver persoonlijk was verleend. Hij zou slechts in het kort de stappen schetsen, welke Van Zeeland en zijn gemachtigde, Frère, hebben ge daan. Het rapport zou concrete en gepreci seerde conclusies, die reeds door Londen, Pa rijs en Washington zijn goedgekeurd, brengen. Het rapport zal te Rome en Berlijn worden medegedeeld. Van Zeeland zou in zijn verslag de di recte opening van onderhandelingen voor stellen tusschen Londen, Parijs, Berlijn, Rome en Washington. Hij zou de stichting van een gemeenschap pelijk egalisatiefonds voor de wisselkoersen voorstellen, een denkbeeld, waartegen Roose velt niet gekant zou zijn, en de mobilisatie der bevroren credieten. De bank voor internatio nale betalingen zou intervenieeren met een reeks maatregelen, die bestemd zijn 't systeem der clearing te verbeteren. Het verslag zou tenslotte de instelling voor stellen van een studiecentrum voor interna tionale economische kwesties, zooals koning Leopold heeft voorgesteld in een tot Van Zee land gericht schrijven, toen Van Zeeland nog minister-president was. De lezing der Japanners inzake het Panay- incident is volledig met die der overlevenden van het schip in strijd. In Japan is men ten zeerste verontwaardigd over de brandstichtingen in Japansche fabrieken te Tsingtau. Bloedig wordt gevochten om 't bezit van Teruel; het door Franco aangekondigde groote offensief gaat door. Dc verkiezingen in Roemenië gaven in de pro vincie aanleiding tot eenige bloedige incidenten. Het standpunt van den Haagschen burgemeester inzake het gijzelingsgeval. Het wetsontwerp tot vereenigïng van de ge meenten Schaijk en Reek teruggenomen. Voortgezette vergadering van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Beurs van New Vork: vast, later verdeeld. Stemming aanvankelijk „Er zijn toch nog eerlijke menschen in de wereld," was de uitroep van iemand, die z'n bril verloren had en het ding thuis bezorgd kreeg, want z'n adres stond er in. De uitroep was als een roep van verlichting. Immers de goede man had al meerdere "brillen en andere zaken verloren zonder ze ooit terug te zien. Het is dan ook eigenaardig hoe weinig menschen het nauw nemen met de eerlijkheid be treffende gevonden voorwerpen. Ze geven het niet bij de politie aan en al weten ze van wie iets is, ze brengen het toch niet naar den eigenaar terug. De dwaze logich houden ze er op na: „als ik iets verlies krijg ik het ook niet terug!" Alsof zoo iets van den plicht van eerlijkheid ontslaat. Late men daarom wat eerlijker wor den met gevonden voorwerpen. Doe ermee zooals ge zelf wilt dat met het uwe gehandeld zou worden als gij iets verliest. Eerlijkheid s.v.p.! De Algemeen Pro gramma-commissie ons het volgende mede: deelt Maandagavond is de uitzending, welke de Vara binnen het kader van het Algemeen Pro gramma verzorgde, door den radio-omroep- controleur verbroken. Op dat oogenblik werden onder den titel „Kris kras door Nederland" amusementsflitsen uit de groote steden uitgezonden. Tegen uit zending van eenige woorden van een der lied jes had de Algemeen-Programma-commissie bezwaar gemaakt, daar deze als reclame voor bepaalde producten opgevat zouden kunnen worden. De bedoeling van de Vara was, één der ver boden woorden „uit te faden", om daarna de coupletten van het betrokken liedje zoo om te wisselen, dat de verdere woorden, tegen uit zending waarvan bezwaar was gemaakt, zon der afbreuk te doen aan het geheel, zouden kunnen vervallen. Hierdoor werd bij den radio- omroep-controleur de indruk gewekt als zou van den ingezonden tekst afgeweken worden, terwijl bovendien door een fout van den Vara- technicus de beoogde „uitfading" niet plaats vond. Dit was voor den betrokken radio-omroep- controleur aanleiding de uitzending te verbre ken. Door een samenloop van omstandigheden duurde het geruimen tijd voordat de uitzending hervat kon worden. Omtrent de vraag, of in dit geval de ver breking van de uitzending gerechtvaardigd was, wordt een onderzoek ingesteld. Naar de voorhanden gegevens was zulks naar alle waarschijnlijkheid niet het geval. Uiteraard zal te dezen eerst het volledig rapport van den betrokken radio-omroep- controleur afgewacht dienen te worden. iNi n nmnniuilllllllDI»))))))) i#?- Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 764. Vorige stand 762.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1