Bloembollencultuur vergadert een Meedoogenloos vVIJAND DE REORGANISA DINSDAG 21 DECEMBER 1937 Beursbelasting Steun aan scheepvaart De gijzeling van den heer Hansen Kerkelijk leven Vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart Na een discussie, waarbij anti saneerders zich weer roerden, werd de stemming aangehouden Scheidsgerecht Tentoonstelling op Zondag Geen audiëntie Bloembollenmuseum Reclame te New-York HET AFSLUITEN VAN VERZEKERINGEN Nederlandsche instellingen ver dienen de voorkeur EEN KERSTBOOM VOOR PRINSES EN PRINS H. M. de Koningin heeft hem zelf gebracht EEN GRATIFICATIE Voor de arbeiders iii de Limburgsche mijnen KOLONIAAL INSTITUUT DE POSITIE VAN DE „ALDABI" Leeningen onder verband van eerste hypotheek DE MAASBRUG BIJ HEDEL Conversie geldleeningen De Haagsche burgemeester heeft in den Raad zijn standpunt toegelicht 5? PATER P. V. d. TEMPEL O. P. PLOTSELING OVERLEDEN PASTOOR J. A. KORBELD SCHAIJK EN REEK WORDEN NIET VEREENIGD Het desbetreffende wetsontwerp ingetrokken OPHEFFING LOCAAL TELEGRAMTARIEF Afschaffing bodekosten voor telegrammen INVOER VAN SCHOEISEL Wetsontwerp te verwachten, waar in aan de bezwaren wordt tegemoet gekomen SCHULDIG AAN MEINEED? Verdachte in verzekerde bewaring EEN ZELDZAME ZWAAN GEVANGEN UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Belastingen ^aar het ENCELSCH Nadat de voorzitter der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, dr. A. J. Ver- ®age, zijn reeds vermelde openingsrede had ge houden, werden in de Maandagmiddag te Haarlem gehouden vergadering de volgende leden tot bestuurslid gekozen: J. H. Avis te hpüwoud, Th. Hoog te Haarlem en C. van Dijk te 's Gravezande. Aan de orde kwam het voorstel Bennebroek "^"Vogelenzang, om dereorganisatie, die in een orige vergadering niet de vereischte meer derheid van 75 pCt. kon verkrijgen, alsnog in oen geheel te bespreken. Daardoor ontstaat een betere afbakening 'an de taak der diverse organen der vereeni- ®'Ugen.. De groepen zouden gebaseerd worden P de afdeelingen. De onderwerpen, die de °roepen in behandeling nemen, worden in vol tige afdeelingsvergadering besproken; hier ™°rdt alleen gestemd door hen, die lid zijn an de betreffende groep.; Onderwerpen, die ?et geheele vakbelang betreffen, worden niet P de groepen behandeld. Het groepsbestuur •pn niet zonder meer een besluit, waartegen j® algemeene voorzitter en de hoofdbestuurs- eden hebben gestemd, uitvoeren. Het voorstel _maakt verder één referendum pogelijk,.. Overigens kwamen de voorgestelde pizigTfifen neer op die in de vorige vergade- lng gedaan, zoodat het hoofdbestuur ze on derstreepte. Over dit voorstel ontstond een uitgebreide pdaehtenwisseling. Er waren eenige amende menten op het artikel bepalende het aantal jp te brengen stemmen, in verhouding tot de ^teelde oppervlakte. De heer Murk uit Hillegom noemde het 'Senaardig, dat nu voor de derde maal in één rar tijds een reorganisatie-voorstel ter tafel puit. spr. noemde het huidige voorstel niet ueltreffend, meende, dat het vak er door in pn dwangbuis komt en gewaagde van een uiting van machtswellust, waardoor het voor al onrechtvaardig en dus onzedelijk zou zijn. De kleine man zou verder door het progres sive stemrecht in de knel gebracht worden, ^udat spr. ieder adviseerde tegen te stemmen. De afdeeling Voorhout achtte de zaak ern- "S genoeg om nog eens te bespreken, en was erheugd over het hernieuwde initiatief van pUnebroekVogelenzang, omdat de Alg. Ver buiging daardoor meer kracht krijgt. Wat het ®'nrecht aangaat, later kunnen daarin altijd °g wijzigingen worden gebracht. Juist dc v 'he kweeker is door aanneming van het oorstel gebaat, omdat nu alleen de menschen, Öie werkelijk kweeker zijn, besluiten kunnen Peuien. Aan het stemmen van reizigers en oekhouders van groote zaken komt in de afdeelingen nu een einde. De voorzitter verdedigde het voorstel, dat ■per eenheid in de vereeniging brengt. De poepsbelangen zullen daardoor ook zuiverder phandeld worden. Spr. ontzenuwde de opvat- 'Ugen van den heer Murk en toonde met pfers aan, dat juist de menschen, die één stem uitbrengen, gebaat zijn bij de reorganisatie. De vertegenwoordiger van „De Hyacinth" poetste het belang van de groepen. Door de Organisatie zullen de grooten heusch de klei- en niet opeten, om de eenvoudige reden, dat "e grooten het heelemaal niet eens zijn en Oer een verschillend belang hebben. „De groo- pu zjjn het niet eens en kleinen zijn het niet ehs", aldus spr., „maar dat is maar goed ook, eut anders hadden we een dooie vereeniging." De heer Grullemans noemde het onjuist, dat Ie het <Je '®n, besluiten van de groepen in handen van hoofdbestuur worden gegeven, waartegen voorzitter de vertrouwenskwestie wilde stel- Alleen wanneer het algemeene belang over «.xiccii wctiiiicci net cugemtrene Deiang over et hoofd wordt gezien, grijpt het hoofdbestuur u en dat is gelukkig en juist. Men moet geen Poken zien waar ze niet zijn! Om echter rekening te houden met de denken en amendementen en om overleg Piet de oppositie alsnog mogelijk' te maken, heeft het hoofdbestuur besloten, aldus de Voorzitter, de stemming uit te stellen tot tie volgende vergadering (langdurig appl.) De heer Murk protesteerde tegen een tiergelijke behandeling (weer langdurig ap plaus). Als u wist, dat het voorstel aan genomen zou worden, zoudt u dit niet ge- tiaan hebben, riep spr. uit, we hebben hier tius weer als marionetten gezeten. Geroep: Anti-saneerders, verlaat de zaal! Antwoord: Kwajongenstroep! g Paar het hoofdbestuur er van overtuigd is, i het noodzakelijk is het aantal overeenkom- eh, dat den leden de verplichting geeft bij schil dit aan het scheidsgerecht te onder open uit te breiden, werd statutenwijziging •Pep*011 Zin me*" alSemeene stemmen aangeno- i De afdeeling Heemstede stelt voor te beslui- h> dat de beursbelasting zoo spoedig mogelijk, uiterlijk over drie jaren wordt afgeschaft en dat het bedrag, dat jaarlijks boven 31.000. aan contributie en beursbelasting te zamen ontvangen wordt, aangewend moet worden voor aflossing van de op de bezittingen der vereeni ging drukkende schulden, boven het bedrag, dat tot nu toe daarvoor op de begrooting werd gevoteerd. Mocht aan bedoeld bedrag deze bestemming niet worden gegeven, dan stelt de afdeeling voor tot intrekking van de beursbelasting te besluiten. Het hoofdbestuur ging met dit voorstel accoord. Met 166 tegen 47 stemmen werd het aangenomen. De begrooting, sluitende met een bedrag van 52.635.werd zonder eenige discussie goed gekeurd. Op een desbetreffende vraag werd geant woord, dat de tentoonstelling Winter-Flora te Sassenheim alléén door kan gaan, als ze op Zondag geopend is. Daarom kan niet voldaan worden aan verzoeken tot sluiting op Zondag. De afdeeling Lisserbroek diende een motie in, om de opvatting der vergadering te hooren. Verschillende firma's zullen volgens den afge vaardigde niet medewerken, als er geen Zon dagssluiting is. De voorzitter antwoordde, dat het reglement behandeling der motie nu niet meer toelaat, ze had eerder ingediend moeten worden. De heer Segers, uit Lisse, hield een princi pieel betoog over deze kwestie, hoewel de voor zitter mededeelde, dat het besluit niet licht vaardig genomen is. By de rondvraag vroeg een der leden, wat het hoofdbestuur gedaan heeft na de beslis sing van den Minister, waarbij niet werd vol daan aan de uitspraak der Algemeene Ver eeniging. De voorzitter antwoordde, dat een brief is gezonden, waarin op deze uitspraak is gewezen en waarin tevens om een audiëntie verzocht werd, als de Minister nog van standpunt mocht veranderen. Z. Exc. schreef een vrien delijk briefje terug en deelde mede, dat de audiëntie overbodig was. Een ander lid vroeg wat het hoofdbestuur doet ten aanzien van het Bloembollenmuseum te Limmen. Kan de Alg. Vereeniging deze zaak niet in eigen beheer nemen? De voorzitter zegde een bespreking over deze kwestie toe. Tenslotte wees een der leden op de mooie kans, die op de World-fair te New York zal bestaan om reclame voor de bloembollen te maken. De voorzitter antwoordde, dat alles gedaan zal worden om het vak goed voor den dag te doen komen. Nadat tot de scheidende hoofdbestuursleden een waardeerend woord was gericht, werd de vergadering gesloten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen ge zonden, waarin hij opmerkt, dat belanghebben de maatschappijen eenigen tyd geleden bij de regeering kwamen klagen over het feit, dat verschillende publiekrechtelijke lichamen ver zekeringen afsloten bij buitenlandsche onder nemingen, zonder dat hier te lande gevestigde ondernemingen in de gelegenheid werden ge steld aanbiedingen te doen. Daarna is van verschillende zijden aandrang uitgeoefend, zoowel op de beide Kamers der Staten-Gene- raal als op de regeering, om te bevorderen, dat bij het afsluiten van de z.g. uitgebreide fraudeverzekeringen voorkeur zou worden ge geven aan Nederlandsche verzekeringsinstel lingen. Aan den aandrang om terzake bepa lingen in de wet op te nemen is door de regee ring op goede gronden weerstand geboden. Dit laatste neemt niet weg, dat de minister van meening is, dat het aanbeveling verdient bij het afsluiten hunner verzekeringen door de publiekrechtelijke lichamen voorkeur te geven aan Nederlandsche of in Nederland gevestigde instellingen, indien haar aanbiedingen niet minder gunstig zijn dan die der buitenland sche instellingen. Het spreekt vajizelf, dat hierbij niet alleen op het bedrag der premie moet worden gelet, doch ook op de verdere polis-voorwaarden en op de soliditeit der ver schillende instellingen. Wil vergelijking mogelijk zijn, aldus zegt de minister verder, dan is het noodzakelijk, dat de Nederlandsche instellingen op gelijken voet als de hier te lande gevestigde vertegenwoor digers van buitenlandsche maatschappijen in de gelegenheid worden gesteld haar aanbie dingen te doen. Met aandrang verzoekt de minister den ge meentebesturen in voorkomende gevallen deze gelegenheid open te stellen, zoowel voor de brandverzekeringen, die wel de belangrijkste posten vormen, als voor verzekeringen op an der gebied. In het bijzonder vestigt de minister nog de aandacht op de z.g. uitgebreide fraudeverzeke ring, welke, behoudens de in de wet genoemde uitzondering, per 1 Januari a.s. is verplicht ge steld, in verband ook met de opheffing van de verplichting tot zekerheidstelling door de ge meente-ontvangers. Ook ten aanzien van deze verzekeringen acht de minister het gewenscht, dat Nederlandsche instellingen niet worden achtergesteld. Behalve op de premie en de polisvoorwaar den in het algemeen, dient bij deze verzekerin gen, in het bijzonder hierop te worden gelet, dat het z.g. vóór-risico behoorlijk is gedekt. Zooals gemeld, heeft H. M. de Koningin Maandag weer een bezoek gebracht aan het Prinselijk paar in het Burgerziekenhuis te Amsterdam. In een open auto had H. M. den tocht van Den Haag uit gemaakt. In den auto had Zij een Kerstboom en enkele doozen met versie ringen meegebracht, om die in of by de kamer van den Prins te plaatsen. Aan de arbeiders van de Limburgsche mijnen, die vóór 1937 in dienst zijn getreden en 25 December a.s. nog in dienst zijn, zal een Kerst gratificatie worden uitgekeerd ten bedrage van acht gulden voor hen, die op genoemden datum den leeftijd van achttien jaar hebben bereikt en van vier gulden voor personen beneden dien leeftijd. Bovendien zal aan de gehuwde arbeiders voor ieder kind, waarvoor zij in gevolge de loonovereenkomst toeslag genieten, een bedrag van twee gulden worden uitbetaald. De op 25 December a.s. in dienst zijnde ar beiders, die in den loop van 1937 in dienst zijn getreden, ontvangen een gratificatie tot de helft van bovengenoemd bedrag. De "uitbetaling der gratificatie is 23 December. In de Maandag gehouden vergadering van het Koloniaal Instituut te Amsterdam zijn tot leden van den raad van beheer benoemd de heeren jhr. ir. O. C. A. v. Lidth de Jeude, oud minister van Waterstaat en mr. W. G. F. Jon- gejan, voorzitter van den Ondernemersraad voor Nederlandsch-Indië. De heer Van Lidth de Jeude werd vervolgens benoemd tot voorzitter in plaats van mr. dr A. baron Röell, die het voornemen te kennen had gegeven, als zoodanig af te treden. De gezagvoerder van het Nederlandsche s.s. „Aldabi", dat al eenige dagen vastzit op de rotsen, heeft dringend om sleepboothulp ge vraagd, daar het schip, wanneer het uit zichzelf los zou komen de kans is niet onmogelijk zijn schroef niet zal kunnen gebruiken. De schroef bevindt zich n.l. bijna geheel boven water. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van Financiën voor 1936, deelt de minister ter be antwoording van de in het verslag gestelde vra gen het volgende mede: Door de maatschappij ter behartiging van de nationale scheepvaartbelangen zijn leeningen onder verband van de eerste hypotheek ver strekt aan de volgende scheepvaartondernemin gen: Koninklijke HollandscheLloyd; N.V. tot voort zetting van den Koninklijken Hollandschen Lloyd; N.V. Scheepvaart-Maatschappij „Nyver- dal"; N.V. Motorschip „Maraboe"; Van Nievelt Goudriaan en Co's stoomvaart-Maatschappij N. V.; N. V. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij „Holland-Amerika- lijn"; Stoomvaart-Maatschappij „Wijklijn" N.V.; Soetermeer Fekkes Cargadoorskantoor N.V.; N.V. Gebrs. van Uden's scheepvaart en agentuur-maatschappijKoninklijke Neder landsche Stoomboot-Maatschappij N.V.; Stoom vaart-Maatschappij „Oostzee" N.V.; Stoom vaart-Maatschappij „Noordzee" N.V.; Stoom boot-Maatschappij „Hillegersberg" N.V.; H. van Krieken en Co. N.V.; Scheepvaart-Maatschappij „Oud-Beijerland" N.V.; Scheepvaart-Maat schappij „Zuid-Bejjerland" N.V.; N.V. Scheep vaart-Maatschappij „Rotterdam"; N.V. Scheep vaart-Maatschappij „Amsterdam"; N.V. Scheep vaart-Maatschappij „Bergendal". Het totaal van de toegestane kredieten be draagt 23.804.125,69, hetgeen door aflossingen op 1 December j.l. tot 10.625.451,23 is ver minderd, waarbij het krediet van een vijftal scheepvaart-ondernemingen geheel is vervallen. Van eerstgenoemd bedrag was 5.000.000 niet rechtstreeks door de Benas, doch door parti culiere banken onder rijksgarantie verstrekt. Opgemerkt kan worden, dat er geen voorne mens bestaan om tot kwijtschelding over te gaan. Het verlies, dat bij een tweetal exe cuties tot dusver op de leeningen is geleden, beperkt zich tot rond 65.000. Op het oogen- blik is er geen achterstand in aflossing en ren tebetaling. Het thans voor het dienstjaar 1936 aangevraagd bedrag heeft betrekking op de in dat jaar toegestane kredieten. Woensdag 29 December zal de minister van Waterstaat, Z. Exc. mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, de nieuwe verkeersbrug over de Maa* by Hedel openen. Een bijzonder plechtig ka rakter zal aan deze gebeurtenis niet worden verleend. De gemeenteraad van Nijmegen heeft met al gemeene stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen ter conversie van de 3yz pet. obli gatieleningen 1899 en 1902, alsmede ter con versie van enkele onderhandsche leeningen te gen 314, 3yz en 4 pet. twee onderhandsche lee ningen aan te gaan, waarvan de een groot is f 140.000 tegen 2J/2 pet. en de ander f 738.000 tegen 2% pet. In de vergadering van den Haagschen ge meenteraad van Maandagmiddag heeft de bur gemeester met betrekking tot de gijzeling van den heer Hansen, verslaggever van „Het Vader land" een verklaring afgelegd. Spr. wees er op, dat de gijzeling van een jour nalist begrijpeiykerwyze vele pennen en tongen in beweging heeft gebracht. Op zichzelf werd door de mededeeling geen gemeentebelang van beteekenis geschaad, of het moest zyn, dat daarin sprake was van klachten tegen den directeur van het gemeentelijk elec- trich bedryf, waartegenover niet tevens een ver dediging kon worden geplaatst. De bedenkelijke mentaliteit van één der op 20 September aanwezigen, die biykbaar zichzelf de beoordeeling van wat al of niet geheim behoorde te blijven, toemat, moest doen vreezen, dat men ook in gevallen, waarin het gemeentebelang nu eens wél by een» strikte handhaving der ver trouwelijkheid betrokken zou zyn, daarop niet langer zou kunnen rekenen. Tegenover de politie, die niemand dwingen kan om getuigenis af te leggen, beriep de be trokken journalist zich op zijn beroepsgeheim. Toen mij dit, aldus spr., door den officier van justitie werd medegedeeld, heb ik, wederom in volkomen overeenstemming met de wethouders, den wensch te kennen gegeven, dat in dezen een gerechtelyk vooronderzoek zou worden ge last, waarby immers wel ieder, die als getuige wordt opgeroepen en geen wettigen grond van verschooning heeft, verplicht is te zeggen wat hij weet. Het geval scheen mij om de boven genoemde redenen daar belangryk genoeg voor, maar bovendien waren er enkele ook thans nog niet bekende omstandigheden, die de schending der geheimhouding nog ernstiger deden zyn, al thans konden doen zijn en die het dus te min der gewenscht deden zijn om te berusten in het zwygen van den heer Hansen, dat laat my er dat dadelyk bijvoegen in het eerste stadi um der zaak volkomen te billijken was. Men kent het verdere verloop. Nadat de heer Hansen gegijzeld was, een maatregel, die in elk geval automatisch zal eindigen bij de sluiting van het vooronderzoek, hebben alle door hem ingeroepen rechterlyke instanties de gijzeling gehandhaafd, daarmede uitsprekende, dat hy geen wettigen grond van verschooning had. Mijnerzijds heb ik reeds meer dan een week geleden aan den raadsman van den gegijzelde mijn bemiddeling aangeboden om te komen tot het opstellen van een verkla ring, die, wanneer zy hem door alle raads leden en den secretaris gezamenlyk of af- zonderlyk door elk hunner zou worden toe gezonden, den heer Hansen tot spreken zou kunnen brengen. Tot mijn leedwezen is dit aanbod afgewezen. Intusschen duurt de ellendige toestand voort, dat wy wel moeten veronderstellen, dat er een persoon in ons midden is, die er zich van bewust is mededeelingen uit de geheime vergadering te hebben gedaan en niettemin gedoogt, dat een ander gegyzeld zit, die hem niet verraden wil. Het is in elk geval de dure plicht van ieder, die ook maar de mogelykheid veron derstellen kan, dat hy in de middag- en avonduren van 20 September de geheimhou ding geschonden heeft, zich aan te melden, opdat geen dag langer dan noodig is de gyzeling voortdure en opdat in dezen raad het onderling vertrouwen, voor ons werk in het belang der gemeente zoo volstrekt noo dig, worde hersteld. Gast: „Overtuigt u zich zelf, mevrouw, hoe schitterend dit binnenzooltje in mijn schoen vast!" Maandagmorgen is in het Dominicaner klooster te Huissen in den leeftijd van 69 jaar plotseling overleden pater lector P. J. v. d. Tempel O.P., die sinds April van dit jaar rus tende was. Pater v. d. Tempel werd 4 Nov. 1868 te Rotterdam geboren. In Augustus 1893 werd hij priester gewijd. Tot 1917, toen hij benoemd werd tot assistent aan de H. Rozenkranskerk te Rotterdam, do ceerde pater v. d. Tempel theologie en filoso- phie. In 1924 werd hy regent van het nieuw gestichte R. K. Meisjeslyceum te Den Haag, waar hij zeven jaren bleef. Nadien hield hij in vele plaatsen zyn lezingen en cursussen, tot dat hij in het begin van dit jaar ging rusten in het klooster te Huissen. De plechtige uitvaartdienst en begrafenis zyn bepaald op Donderdag te Huissen. Te Elden is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten op 58-jarigen leeftijd overleden pastoor J. A. Korbeld, die sinds korten tijd daar werkzaam was. De overledene werd geboren te Raalte 3 Oct. 1879 en priester gewyd 15 Aug. 1906. De H Requiem-mis en de begrafenis zyn bepaald op Woensdag. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft krachtens machtiging van H. M. de Koningin het by de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Schayk en Reek teruggenomen. Ter toelichting merkt de Minister op, dat na de indiening van het wetsontwerp omstandig heden zijn ontstaan, die het noodig maken hec vraagstuk van de gemeentelijke gebiedsindeeling in de omgeving van Grave in breeder verband te bezien. Met ingang van 1 Januari 1938 zullen de bodekosten, vallende op de bezorging van tele grammen in Nederland buiten den kosteloozen bestelkring der telegraafkantoren en -stations, by wyze van proef geheel voor rijksrekening worden genomen. Eveneens is dit het geval met de extrakosten voor bezorging van een telefoonoproepbericht buiten den kosteloozen bestelkring. Met ingang van denzelfden datum zal even eens bij wyze van proef verlaagde tarief voor locaaltelegrammen worden afgeschaft. Voor deze telegrammen wordt alsdan derhalve het gewone tarief voor een binnenlandsch te legram berekend. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van schoeisel en leest- klaar schoenwerk, zegt de minister van Econo mische Zaken, dat de invoer der producten, welke destyds vielen onder de contingenteering van zoolleder, enz.,inderdaad een toeneming vertoont van 305 ton in de eerste elf maanden van 1936 tot 476 ton in het overeenkomstige tijd vak 'van 1937. De Minister zegt gaarne toe, dat hij de ont wikkeling van den invoer van zoolleder, enz. nauwlettend zal volgen. Mocht blijken, dat deze invoer wederom een overmatig karakter zal aan nemen, dan zal hij zich op korten termijn be raden omtrent de te nemen maatregelen. By de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wyziging van de wet van 5 Mei 1933, houdende tydeiijke maatregelen ter be vordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. In de memorie van toelichting zegt de minis ter, dat artikel 13 van de wet op de zooveel mogelyk evenredige vrachtverdeeling voor schrijft, dat vóór 1 Januari 1938 aan de Sta- ten-Generaal een voorstel van wet zal worden gedaan, waarbij intrekking van deze wet, zoo mede de overgang tot den normalen toestand, zal worden geregeld. Bij deze aan de crisispachtwet ontleende be paling is men destyds blykbaar uitgegaan van de gedachte, dat de buitengewone omstandig heden, die aanleiding gaven tot het indienen van het wetsontwerp, vóór of op 1 Januari 1938 zouden hebben opgehouden te bestaan, althans dermate in kracht zouden zijn verminderd, dat een overgang naar den normalen toestand waarbij men afschaffing van de evenredige vrachtverdeeling zonder meer op het oog had kon worden voorbereid. Dit uitgangspunt is door den gang van zaken niet houdbaar gebleken. De toestand van de binnenscheepvaart is nog niet bevredigend ge worden. In verband hiermede en tevens met den steeds dringender wordenden eisch van een algemeene vervoerscoördinatie kan thans met de intrekking van voornoemde wet niet ge paard gaan een regeling tot overgang naar den „normalen toestand" in den zin van vrij vervoer, maar zal de overgang geregeld worden naar den toestand van vervoerscoördinatie. Ben desbetreffend wetsontwerp, waarby tevens er naar gestreefd is om aan de bezwaren tegen de huidige regeling zooveel mogelyk te gemoet te korften, is in vergevorderden staat van voorbereiding. Daar echter de indiening niet vóór 1 Januari a.s. kan geschieden, strekt het bijgaand wetsvoorstel tot verlenging van den in artikel 13 van de wet van 5 Mei 1933 gestelden termyn van 1 Juli 1938 en tevens tot het doen vervallen van den eisch, dat by de intrekking dier wet de overgang geregeld wordt naar den normalen toestand. De Haagsche politierechter behandelde Maan dag een strafzaak tegen den chauffeur M. D. uit Alphen aan den Rijn, die op 3 Mei van dit jaar een brugwachter daar ter plaatse beleedigd en mishandeld zou hebben. Verdachte ontkende bedreigende woorden ge uit te hebben en ook, dat hij den bruggewachter getracht heeft van den wagen af te duwen. Een getuige a décharge, zekere Van der S., die naast den chauffeur in de cabine zat op den bewusten dag, bevestigde de verklaringen van den verdachte. Dit klopte geenszins met de verklaring van den bruggewachter, zoodat de politierechter ter men aanwezig vond acte van de verklaringen van den getuige décharge te laten maken en een rechtsvervolging wegens meineed tegen hem in te stellen. Op vordering van den officier van justitie werd hy onmiddellyk in verzekerde bewaring gesteld. De zaak tegen den chauffeur werd in ver band hiermede, voor onbepaalden tijd geschorst. Op het strand te Domburg is een witte zwaan met geheel zwarten kop en hals levend gevan gen. Het bleek een zwartnekzwaan (cygnus nigricollis) te zyn. Deze komt hier nooit voor. Het dier leeft in de omgeving van de Zuidspits van Amerika, in het Zuiden van Peru, op de Falklandeilanden en aan de Oostkust van Bra zilië. Het dier was zeer vermagerd, maar is thans nog in leven. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan: J. W. van Waveren Hogervorst, melkbezorger bij de N.V. Vereenigde Amsterdamsche Melk inrichtingen te Amsterdam. De inspecteur der directe belastingen, enz., C. P. Oosterom, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Rotterdam, buitengemeenten, is verplaatst naar Delft en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar. 12 »Maar ik wget niet, waar hy nu is heenge- aan en ik hoop, dat hy maar niet weerkomt." ^•■Ja, hy kon toch ook niet steeds blijven bij Munro," zei Samuel, ,,'t Is nog een wonder, hy niet eerder naar zyn vrienden is ge- "Vrienden? Neen, ik geloof niet, dat hij vrien- eh heeft. Ik geloof eer, dat hy naar zee is." "En. wat is er geworden van het kind, dat hy zich had?" vroeg Samuel. Mrs. Stirling keek hem vol verbazing aan. v "Roe weet je van kleine Nita af? Het is zóo- mogelyk geheim gehouden, dat zy hier j "O, maar denkt u, dat zoo'n geheim niet uit- j kt? En dat met al die meisjes op het Huis? K Southampton heb ik al van haar gehoord. C Beloof, dat ik haar in het rytuig heb gezien, eh ik hier eens voorbijging." "tia, dat kan wel. De ondankbare jongen wilde haar niet aan myn zorgen toevertrouwen en heeft Mrs. Munro overgehaald om haar in Cornwallis bij totaal vreemden te doen!" „In welk deel van Cornwallis? Ik heb daar nog familie, moet u weten." „Naar Pennywern, een dorp op de kust. Maar zeg er maar niets van, tegen niemand: Mrs. Munro wil het geheim houden." „Daar kunt u van op aan!" „Maar wat heb jy al die jaren gedaan, Sa muel Philpot?" Hij begon toen van allerlei over zijn eigen ervaringen te spreken. Dit deed hij op zoo'n geestige wyze, dat Mrs. Stirling zich in geen ty- den zoo had geamuseerd, en hem den volgen den dag te dineeren vroeg. Hy nam de uitnoo- diging aan, maar hield zyn woord niet. En toch had de gastvrouw nog wel zoo'n fyn dinertje voor hem gereed gemaakt! HOOFDSTUK IX Mrs. Crawford was een heel lief vrouwtje en maakte dadelijk een zeer gunstigen indruk op Mrs. Munro. Het twaalfjarig dochtertje Alice eveneens. Maar dit kind hield zich maar, of zij vriendelijk was voor kleine „Maria," in waar heid was zij jaloersch op haar en wenschte haar geenszins het beste. Mrs. Munro drukte Mrs. Crawford op het hart, om toch vooral goed te waken voor Maria's vei ligheid. „Want," besloot zy, „ze heeft een geweldigen vijand! Maar levert u haar, na afloop van dit Dar,. heelhuids - aan m,y over, dan zal ik het schoolgeld in Londen voor uw dochtertje beta len." Mrs. Crawford beloofde dit. Nog ééns drukte Mrs. Munro haar toen op het hart, om al wat zij van de kleine Marie had gehoord geheim te houden, zelfs voor haar dochtertje. Maar eer Mrs. Munro nog het station had bereikt, wist Alice alles en Mrs. Crawford, die vreesachtig van aard was, besloot met te zeggen: „Als ik vooruit geweten had, dat het kind zoo'n gevaarlijken vijand bezat, dan zou ik het zeker niet ondernomen hebben, want dat idee alleen al maakt mij verbazend zenuwachtig!" „Ik zal wel op haar passen, mama," zei Alice. „Maar denkt u niet, dat zy van Spaansche af komst is? Zij is zoo donker en heeft zulke groo te, donkere oogen. Het zal een Spanjaard zijn,- die haar dooden wil, als wraakneming op haar ouders." „Je zult wel gelijk hebben, kind. Maar was het niet om jou, dan zou ik het nooit begonnen zyn!" Maar Alice nam zich stellig voor, alles te we ten te komen van de kleine pensionnaire. Den volgenden dag trok ze de kleine op schoot en vroeg haar naar mama. „Nita weet niet, waar mama ia" „Nita ben ik. Maar nou heet ik niet meer Nita. Philly wil het niet. Ik heet Maria." Intusschen had Philip steeds tevergeefs uit gekeken naar zyn nichtje Isabel. Maxwell was al lang tot de slotsom gekomen, dat Mrs. Orde zeker in de Theems was geworpen en dat haar lijk niet herkend was, maar hiervan zei hy niets tot zyn pensionnaire. De agent van Mr. Graves had de certificaten uit Spanje laten komen, maar Pepita had hy niet kunnen vinden; die was getrouwd en had Tarifa verlaten met haar man. Niemand wist, waar zy heengegaan was. Maar hy zette nog steeds het onderzoek voort. Philip had beloofd, dat hy met de Paasch- vacantie van Claud op Eikenzicht zou terugkee- ren. Maar na afloop van dien tyd wilde hij ab soluut naar zee. Mrs. Munro wist hem echter van dit voorne men af te brengen, door er hem op te wijzen, dat zijn tegenwoordigheid misschien vereischt werd om Nita's identiteit vast te stellen met het oog op de erfenis van haar vader. Philip stelde zich dus nu voor, op Eikenzicht te blij ven, tot Mr. Graves hem permissie gaf Enge land te verlaten. Intusschen zou hy dan nog wat studeeren bij den hulp-predikant, die toch ook Claud zou helpen, om zyn toelatingsexamen voor de Hoogeschool in Cambridge te doen, als hij dien zomer van Eton thuis kwam. Met beide jongelui kwam Mrs. Munro dien zo mer kleine Maria opzoeken en ze vonden het kind uitstekend. Nogmaals drukte Mrs Munro Mrs. Crawford op het hart toch vooral goed te waken over het kind en het nooit uit het oog te verliezen. Dit deed de goede vrouw ook niet, ofschoon haar vrees voor dien geduchten vijand al haast niet meer bestond en die overgroote waakzaamheid dus ook wel wat slapper werd. Heel dikwyls vertoonde zich op de kust een klein jacht met Grieksche bemanning, dacht men in het dorp; althans, ze konden zich slechts met teekens verstaanbaar maken. Het was een heerlijke Augustusmiddag en kleine Maria had in den appelboomgaard ge speeld met haar lievelingspop, een presentje van Claud. Maar na een tijdje had Maria genoeg van haar pop en ging bedelen bij Alice om een verhaal. Maar Alice, die verdiept zat in een boek, had daar heelemaal geen zin in en stuurde het klei ne ding weg. „Toe, ga nu mee naar het strand," verzocht het kind met aandrang. ,Daar is een aardig, klein scheepje en daar zit Philly misschien wel in! Hè, kom nu, Alice!" Maar Alice zond haar weg en kleine Maria liep huilende heen, terwijl Alice haar lectuur voortzette, alles om zich heen vergetend. Om half zes kwam het meisje waarschuwen, dat de thee klaar stond en dat Mrs. Crawford zich al verwonderd had, dat zij het tweetal niet had zien komen. „Maar waar is Miss Maria?" vroeg zy rond- kykend. „Ik zie haar nergens." Alice vloog ontsteld op, keek den tuin door, riep luide: „Maria!" maar kreeg geen ant woord. Toen merkte Suzanne, dat het hek wyd open stond. „O, Miss Alice, als ze eens weggeloopen is naar de zee!.... En onmiddellyk begaf het meisje zich nu naar Mrs. Crawford en gezamenlyk gingen ze uit op verkenning. De vrees, dat het kleine kind naar het strand zou zün gegaan, bleek gegrond, want ze kwa men een jongen tegen, die het kind huilende dien kant uit had zien Ioopen. Het onderzoek werd voortgezet, maar niemand behalve de jongen had het kleine ding gezien. Het heele dorp was in opschudding en Mrs. Crawford telegrafeerde het treurige nieuws naar Eikenzicht. Claud en Philip kwamen dien vol genden ochtend al met den eersten trein en Mrs. Munro met den tweeden. Nu begon het onderzoek opnieuw. Er waren in het geheel geen vreemden in het dorp ge weest. De visschers dachten echter niet aan het jacht, dat in de nabyheid rondzwalkte. Maar ten slotte kwam er toch eenig bericht. Een visscher vond de pop van de kleine, vuil en gebroken, maar toch nog zeer goed te her kennen, en een van haar schoentjes. Het kón niet anders,of de kleine moest op de rotsen zijn geklommen en zeker langs het glibberig zee wier er af gegleden zijn in de zee. Ze koester den geen hoop meer, haar ooit levend te zien. De wanhoop van Philip was onbeschrijfelijk; Claud deelde dit gevoelen geheel. Mrs. Munro had moeite, om haar zelfbeheersching te bewa ren, als zy met Mrs. Crawford sprak. Zy bleef met haar beide jongens in het kleine dorps hotelletje logeeren, in de hoop nog iets te hoo ren van Nita Orde. Maar na een paar dagen vertrok Mrs. Munro, want er werd toch niets naders vernomen. (Wordt vervolg dj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3