De toestand der fronten in Spanje Een manifest van Hankau Diefstal van een millioen DE KOP VAN JUT? OFFENSIEF VAN FRANCO VERWACHT Kerkelijk leven DINSDAG 21 DECEMBER 1937 De „voorloopige regeering" te Peiping een verraderlijke marionet in handen van Tokio Japanners zijn verder voortgerukt Het overlijden van Ludendorff Proclamatie van Hitier tot het Duitsche volk De begrafenis Amerikaansche vloot wordt uitgebreid De grens van het verdrag van Washington wordt overschreden Italië's heerschappij over Abessynië Initiatief der Nederlandsche regee ring, om tot erkenning over te gaan Het bloedbad op Haïti Meer dan 12.000 Hditianen zou den in San Domingo zijn vermoord Italiaansch vliegtuig omlaag gestort Geen hoop op herstel voor Kellogg Het vlootprogram van Engeland Vier kruisers op stapel gezet Roosevelt's wet op den woningbouw Ook door Senaatscommissie aanvaard Onrustig Palestina Gevecht tusschen gewapende bende en grenspolitie Maatregelen der V.S. tegen spionnage f. 170.000 verduisterd Amsterdamsche rechtbank wijst de zaak terug naar de instructie ONEERLIJKE POSTBODE Geld toegeëigend uit brieven, welke hij moest bezorgen °°f"»n6n. yeksten 'chep,„ Grootste deel van het gestolene later teruggevonden N.V. LUCHTVAARTTERREIN TWENTE De heer H. Mulder tot directeur benoemd „ZONNIGE WINTER IN OOSTENRIJK" Radio-programma in den vorm van een dialoog BUITENLANDSCH OVERZICHT Naar herstel van de monarchie Heiligverklaring van Nederlanders Pater Donders en Pater Roothaan BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM HANKAU, 21 Dec. (Havas). De centrale Chineesche regeering te Hankau heeft een manifest uitgegeven, waarin zij met name verklaart: De Japanners, niet tevreden met de afslachting van duizenden Chineesche burgers en de inbezitneming van tal van Chineesche steden, hebben zich schuldig gemaakt aan een nieuwe flagrante schen ding der territoriale en administratieve souvereiniteit van China. De procedure, die zij in Mandsjoekwo hebben toegepast door het nemen van een toevlucht tot bedreigingen en het doen van een beroep °P twijfelachtige individuen, hebben zij her nieuwd. In het berooide Peiping hebben zij een zoogenaamde voorloopige regeering van de Chineesche republiek ingesteld, welke een marionet is in de handen der Japanners. Alle daden dezer z.g. regeering, of zij betrekking hebben op de binnen- of de buitenlandsche politiek, moeten beschouwd worden van nul en geener waarde. Zij, die er aan deelnemen, zijn verraders, die onder de wet vallen. Aangezien prins Konoye licht ongesteld was, heeft de Japansche minister van Buitenland sche Zaken, Hirota, den ministerraad voorge zeten. Na afloop heeft hij de besluiten ter goed keuring voorgelegd aan den keizer. Welke deze beslissingen zijn, werd niet bekend gemaakt, öoch men vermoedt, dat Japan de voorloopige tegeering van Noord-China wil erkennen. Naar te Hankau verluidt, hebben de Chi neesche troepen zich ingevolge den aan houdenden Japanschen druk bij Tsjinkiang verder moeten terugtrekken. De Japansche troepen zouden langs de spoorlijn Tientsin- Poekau reeds tot nabij Kiasjan (80 KM. ten Noordwesten van Poekau) zijn doorge drongen. Volgens Chineesche berichten maken de Ja panners toebereidselen de Gele Rivier op twee Plaatsen over te steken, en wel op 200 K.M. boven en op 100 K.M. beneden Tsinanfoe. De woordvoerder van het Japansche le ger heeft aan de pers medegedeeld, dat dê Chineesche regeering einde November heeft gelast, alle mijnen tusschen Tsinan en Tsingtau, welke door Japan worden ge ëxploiteerd, te vernielen. De schade hier van zou ongeveer twaalf millioen dollar be dragen. Verder deelde de woordvoerder mede, dat Bisteren Japansche vliegtuigen het vliegveld Kioekiang hebben vernield. Volgens betrouwbare militaire inlichtingen bevinden zich twee Japansche transportsche pen in de Biasbaai. BERLIJN, 21 Dec. (D.N.B.). Hitler heeft haar aanleiding van den dood van generaal Ludendorff de volgende proclamatie tot het ÏXiitsche volk gericht: Met den dood van ge- heraal Ludendorff is een historische versehij- hing van ons heengegaan. Met zijn naam is Voor altijd de grootste heldenstrijd van het tiuitsche Volk verbonden. Vereenzaamd heeft deze man in den grooten strijd geprobeerd aan de zijde van den veldmaarschalk de weer standskracht der natie tot onvergelijkelijke Prestaties op te drijven. Zooals bij alle strijders zonder compromis °P deze aarde zal ook bij hem de indruk van zijn persoonlijkheid de na hem levende we- reld bewuster zijn dan velen tijdgenooten. Het program van de begrafenis van generaal Ludendorff staat thans vast. Woensdagochtend zal het stoffelijk overschot bij Siegestor op een baar worden gelegd. Te 10 uur in den ochtend begint de officieele Plechtigheid met het overbrengen van Siegestor haar de Peldhernhalle; hier zullen twee batal jons infanterie, een afdeeling artillerie, een afdeeling marinetroepen en een bataljon van öe luchtmacht paradeeren. Vervolgens zal de Ltinister van Oorlog het woord voeren, waarna generaal-veldmaarschalk Von Mackensen en de Opperbevelhebbers van de verschillende deelen Öer weermacht en andere delegaties kransen bij de kist zullen leggen. Hierna zal het stof felijk overschot door gemotoriseerde eenheden haar Tutzing worden gebracht, waarna de doode hiet militaire eer op het kerkhof van Tutzing Zal worden bijgezet. WASHINGTON, 21 Dec. (Havas). Volgens officieuze mededeelingen zal de Amerikaansche fharinebegrooting voor het volgend jaar 576 fhillioen dollar bedragen. Deze zullen dienen voor den bouw van twee nieuwe slagschepen ®h andere eenheden, waardoor de tonnage van he Amerikaansche vloot boven de bij het ver lag van Washington vastgestelde tonnage zal hijgen. De voornaamste reden voor het ver hellen van den bouw van de Amerikaansche z'oot is de toestand in het Verre Oosten en de Te*grooting van de Britste vloot, Het 6e wijkhuis der afdeeling van het Wit-Gele Kruis te Arnhem is Maandag plechtig geopend. Pastoor Van Berkel van de St. Martinus-parochie verriqhtte de plechtige inzegening Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche regeering het initjatief genomen, om te komen tot de erkenning van den Koning van Italië als Keizer van Abessynië. Zij heeft zich daartoe gewend tot de Oslo-staten. Het overleg over een eventueelen stap bij andere mogendheden, om te geraken tot de al- gemeene erkenning van de heerschappij van Italië over Abessynië is nog niet geëindigd. WASHINGTON, 21 Dec. (Havas). De legatie van Haïti te Washington heeft me degedeeld, dat naar schatting 12.168 per sonen zijn gedood bij het bloedbad op de grens van Haïti en San Domingo in Octo ber van dit jaar. De republiek San Domin go wordt beschuldigd het vredesverdrag van 1874 en het vriendschapsverdrag van 1929 te hebben geschonden. President Roosevelt heeft den oprechten wensch geuit, dat de crisis tusschen de Domi- nicaansche Republiek en Haïti naar aanleiding van de bloedige grensgevechten een spoedige, rechtvaardige en vreedzame oplossing moge vinden, door gebruikmaking van de inter-Ame- rikaansche vredes-instrumenten. ROME, 21 Dec. (Havas). Door onbekende oor zaak is een Italiaansche vliegboot van de basis Brindisi bij het opstijgen in zee gestort. Drie inzittenden zijn om het leven gekomen, drie anderen bleven ongedeerd. ST. PAUL, (Minnesota), 21 Dec. Hoewel de doktoren gisteren mededeelden, dat Prank B. Kellogg, de mede-bewerkstelliger van het oe- roemde Briand-Kellogg-pact tegen den oorlog, die op het oogenblik zeer ernstig ziek ligt als gevolg van longontsteking iets was vooruitge gaan, verheelden zij later niet, datpractisch alle hoop voor zijn herstel moest worden opgegeven. LONDEN, 21 December (Havas) Geoffrey Shakespeare, de parlementaire secretaris der Britsche admiraliteit, heeft medegedeeld, dat vier kruisers van 8000 ton bij verschillende fir ma's zullen worden besteld, als onderdeel van het vlootprogram voor 1937. WASHINGTON, 21 December (Reuter) De Amerikaansche senaatscommissie voor finan- cieele aangelegenheden heeft het door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurde wetsontwerp inzake den bouw van woningen goedgekeurd. JERUZALEM, 21 Dec. (Havas). In Palestina is het tot een treffen gekomen tusschen een ge wapende bende en grenspolitie. Twee bandie ten werden neergelegd, twee gewond, terwijl een andere bandiet werd gevangen genomen. WASHINGTON, 21 Dec. (D.N.B.) De sub commissie voor militaire aangelegenheden van het Amerikaansche congres overweegt thans een verscherping der wetten tegen de spion nage. Er zullen in het bijzonder wettelijke bepalin gen worden uitgevaardigd inzake het fotogra feeren van militaire inrichtingen en het teeke nen van landkaarten. Ook voor de vervaardiging van films door particulieren zal een verscherpte controle wor den ingesteld. De rechtbank te Amsterdam heeft een interlocutoir vonnis gewezen in de strafzaak tegen een Amsterdamschen commissionnair in effecten, verdacht van verduistering van effecten voor een bedrag van ongeveer 170.000. Zij wees de zaak naar de instruc tie terug. De effecten waren hem door een dame ter hand gesteld met een volmacht, waarin hem de onbeperkte bevoegdheid werd gegeven om namens zijn lastgeefster alle denkbare trans acties op financieel gebied te verrichten. Hij heeft met deze effecten gespeculeerd, met het gevolg, dat het kapitaal verloren is gegaan. Voorts was verd. ten laste gelegd, dat hij een aantal waardepapieren, welke aan een broer van bovengenoemde dame toebehoorden, heeft ver duisterd. In de derde plaats had hij zich te ver antwoorden gehad wegens verduistering van effecten, welke eigendom waren van den in 1933 overleden broer van vorenbedoelde dame. De officier van justitie eischte tegen ver dachte twee jaar gevangenisstraf en diens on middellijke gevangenneming, welke door de rechtbank werd geweigerd. De verdedigers mr. H. G. Stibbe en mr. G. J. Salm pleitten vrijspraak. De rechtbank was van oordeel, dat het onder zoek niet volledig was geweest, zoodat zij de zaak terugverwees naar den rechter-commissa ris om nader te onderzoeken: le. Wat er met de in de tenlastelegging ge noemde effecten, toebehoorende aan mej. Agnes N. is gebeurd, c.q. te onderzoeken, wat met de door wederbelegging verworven effecten is ge beurd, c.q. wat met de opbrengst is gebeurd. 2e. Diverse disposities op bepaalde rekeningen in de boeken van verdachte. 3e. Den financieelen toestand van verdachte en zijn firma op 1 Mei 1933. 4e. Welke effecten van het leendepot van mej. Corrie N. nog aanwezig zijn. Het standpunt van verdachte te dien aanzien is n.l. steeds ge weest, dat deze effecten, voorzoover zij niet door uitloting in contanten reeds waren terugbetaald, nog met dezelfde nummers in zijn bezit waren. Voorts gelastte de rechtbank Agnes N. nader te hooren in verband met de door verdachte te haren aanzien afgelegde verklaringen. Een besteller van de P. T. T., die zich in den loop van verscheidene jaren brieven, welke hij ter bezorging kreeg, heeft achtergehouden en zich daaruit geld heeft toegeëigend, werd Dins dag door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Het O. M. had een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, ge- requireerd. u. Vr'V® Of Decerns"" Noderla 20 r> 'nQen E '"kei ecember Hl" Z!f"»lani lr"ich»"3on 00~''m 4 Janu°n re'efo0„t °/e,69roof. Terwijl de Kiai van Balikpapan even een wandeling naar den passar maakte, werd in zijn woning ingebroken. (Een Kiai is een dorpshoofd). Door forceering der geldkast heeft men kans gezien, een trommel, inhoudende ongeveer f 700.000 aan juweelen en f 300.000 aan contan ten, te stelen. Dank een door hemzelf ingesteld onderzoek heeft de Kiai het grootste gedeelte van het ge stolene weder teruggevonden. Onder een na burig schoolgebouw vond hij de opengebroken geldkist en daar in de buurt aldus het „Soer. Hbld." lagen de gouden armbanden, broches en andere juweelen verstrooid op den grond. In het kippenhok achter zijn huis vond hij het pakje met contant geld. De dader moet iemand zijn, die zeer goed met het huis van den Kiai op de hoogte is. In de Maandagmiddag ten stadhuize te En schede gehouden vergadering van Aandeelhou ders der N.V. Luchtvaartterrein Twente is tot directeur dier N.V. benoemd de heer H. Mtflder, oud-officier-vlieger bij de Koninklijke Marine, thans adjunct-chef bij den verkeersdienst op Schiphol. De heer Mulder zal vermoedelijk 1 Maart in functie treden. De Oesterreichische Verkehrswerbung heeft in samenwerking met de RAVAG te Weenen 'n radio-prijsvraag „Zonnige Winter in Oosten rijk" uitgeschreven in den vorm van een dia loog, welke in zeven talen zal worden uitgezon den en waarbij eenige bekende Oostenrijksche melodieën geraden moeten worden. Voor elke taal zijn drie prijzen beschikbaar gesteld, t.w.: le prijs: 7 dagen verblijf met volledig pension in een eerste klasse hotel en een vrijbiljet eer ste klasse van een willekeurig Oostenrijksch grensstation tot de plaats van verblijf en terug tot een willekeurig grensstation. 2e prijs: 7 dagen verblijf met volledig pension in een goed burgerlijk hotel met vrijbiljet 2e klasse als boven. 3e prijs: j'biljet 2e klasse van een willekeu rig Oostenrijksch grensstation tot een station der Oostenrijksche Bondsspoorwegen naar keu ze en terug tot een willekeurig grensstation. De Nederlandsche uitzending is 3 Januari 1938 om 22.20 uur. Oplossingen moeten vóór 17 Januari worden ingezonden, terwijl de uitslag op 23 Januari bekend zal worden gemaakt. Zoowel in het kamp van Franco als in dat der republikeinen rust men zich toe om te pogen, een beslissing te verkrijgen in den burgeroorlog. De linkschen hebben 't eerst het initiatief genomen en trachten door hun offensief tegen Teruel het algemeene offensief der recht- schen te dwarsboomen. De rechtschen maken echter bekend, dat zij niet voornemens zijn, zich te laten afleiden en dat Teruel uitsluitend zal worden verdedigd door troepen, die in dezen sector gelegerd zijn. Of dit mogeiijk is, kan kwa lijk iemand buiten Spanje beoordeelen. Evenmin kunnen wij, buitenstaanders, de vraag beant woorden, Wanneer Franco zijn reeds lang ver wacht groot offensief zal ontketenen. En al evenmin valt te voorspellen, op welk punt van het front, dat Spanje in tweeën deelt, de gene ralissimus der nationalisten het bevel tot den aanval zal geven. Nu eens hoort men verzeke ren „uit de beste bron", dat Franco opnieuw Madrid zal aanvallen, dan weer beweert men „van wel-ingelichte zijde" te hebben vernomen, dat de nationalistische troepen langs beide oevers van de Ebro zullen oprukken of ook dat Franco naar bevind van omstandigheden zal handelen. In wezen heeft men hier slechts met veron derstellingen te doen. Vrij zeker kan men even wel zijn van het feit, dat de republikeinen zich tot het defensief zullen beperken, omdat alleen Franco over de mogelijkheden beschikt een aanval te ondernemen. De ervaring heeft den aanvoerder der nationalisten geleerd dat die aanval tot in de kleinste onderdeelen moet wor den voorbereid. Deze zou zeker mislukken als die voorbereiding zooals indertijd voor Ma drid het geval was te wenschen overliet, te meer nu de tegenstander tijd en gelegenheid gehad heeft zich rustig op de verdediging te prepareeren. Franco vergeet ook niet dat het republikeinsche leger zeker niet minder sterk is dan het zijne. Volgens betrouwbare schattin gen beschikken de verdedigers van Madrid en van Barcelona zelfs over meer soldaten dan de aanvallers op de been gebracht hebben. Maar Franco ontvangt nog regelmatig versterkingen uit Marokko, zoodat er Weldra numeriek tus schen beide legers geen noemenswaardig ver schil meer zal bestaan. Franco's schijnbaar dralen vindt voor een deel ook zijn grond in de omstandigheid, dat de tijd eerder voor de nationalisten dan voor de republikeinen werkt. Het prestige van het nationalistische Spanje, zoo meldt ons een onzer correspondenten, groeit onmisken baar. Niet minder dan vijftien staten reeds on derhouden met he regeering te Salamanca di plomatieke, consulaire of officieuze betrekkin gen. Vóór het zegevierend offensief in Asturië waren het er slechts zeven. Bij die zeven heb ben zich thans Engeland, de Vereenigde Staten, Japan, Portugal, Uruguay, Polen, Mandsjoekwo en Zwitserland gevoegd. Het zal niet lang meer duren of ook Joego-Slavië moet aan deze lijst worden toegevoegd en dan zullen Oostenrijk en Hongarije zich wel niet meer laten wachten. Van deze beide laatste staten verwacht men dat zij de Engelsche „formule" tot de hunne zullen maken: geen officieele erkenning, maar aan- knoopen van relaties, die een nuttig contact onderhouden en die officieel gemaakt kunnen worden, zoo spoedig de omstandigheden zich daartoe mochten leenen. Engeland houdt, met den practischen zin die de Britsche diplomatie eigen is, twee ijzers in het vuur. Het wacht er zich voor op het ver liezende paard te wedden, het wil onder alle omstandigheden „gagnant" spelen. Zoo toont het zich eenerzijds zeer ingenomen met het feit, dat het de in Engeland zeer hoog aangeschre ven Hertog van Alva is, die de belangen der na tionalisten te Londen bepleit, maar anderzijds wil het niets Weten van een blokkade door de nationalistische vloot van Spanje's Oostkust, om de simpele reden dat het Franco niet als belli gerent erkend heeft. Voorloopig is zulk een er kenning van Londen ook zeker niet te wachten. De hechte vriendschap met Frankrijk alléén al zou dit „gebaar" niet gedoogen. Telkens als een nationalistisch oorlogsschip of een vliegtuig naar Britsch oordeel zijn boekje te buiten gaat, protesteert Engeland. Op dat protest volgt on veranderlijk een nota van de regeering te Sala manca, waarin de moeilijkheden van de tegen woordige situatie belicht worden en waarin het goed recht der nationalisten bepleit »wordt de territoriale wateren en alles wat daar vaart aan controle te onderwerpen. Daarbij blijft het dan. Engeland heeft wel andere en grootere zorgen dan deze. De toestand in het Verre Oosten brengt voor het Britsche prestige en voor de Britsche bezittingen andere en heel wat groo tere gevaren mee dan die, welke van de zijde van Franco dreigen. De belangstelling van En geland voor het Spaansche probleem is, sinds het niet meer tot een Europeeschen oorlog lei den kan, sterk geluwd. Dat wordt al heel dui delijk als men ziet hoeveel gelijkmoedigheid Downing Street thans ten aanzien van de kwes tie van het repatrieeren der „vrijwilligers van vreemde nationaliteit" aan den dag legt. Een paar maanden geleden werd ex vsan verschillen de zijden op aangedrongen, dat dit netelige pro bleem op zoo kort mogelijken termijn zou wor den opgelost. Sindsdien zijn er vele besprekin gen gevoerd, maar nog geen enkele vrijwilliger heeft het Spaansche grondgebied verlaten. De Londensche non-interventie-commissie gunt zich tijd. De regeeringen te Barcelona en te Salamanca formuleeren reserves, die met ver zoeken om nadere in- en toelichtingen beant woord worden. Dit weinig-vermoeiende spelletje kan zeker nog voortduren tot de wellicht be slissende worsteling begint. Meer en meer wordt evenwel duidelijk, aldus onze zegsman, dat een overwin ning van Franco het herstel van de monarchie ten gevolge hebben zal. Herstel van het koningschap zal zelfs noodzakelijk blijken, wil men er na niet te langen tijd in slagen de thans „onverzoenlijke" tegenstanders tot vredig samenleven en samenwerken te brengen. Blijft de opperste leiding in Franco's handen, dan zal de tegenstand, vooral de passieve en onder- grondsche tegenstand, nog langen tijd niet te breken zijn. Een nieuwe koning, die in bepaal den zin boven de partijen blijft, kan een nieuw tijdperk inluiden. Over den persoon van den nieuwen monarch zijn de meeningen verdeeld. Sommiger voorkeur gaat naar den derden zoon van koning Alphonso, don Juan, uit, anderen voelen voor de candidatuur van prins Xavier van Bourbon-Parma, die de leider der traditio nalisten is. De Spanjaarden zullen ten slotte zelf hebben uit te maken aan wien zij als ko ning de voorkeur geven, maar zeker is dat de monarchistische idee in nationalistische krin gen in den laatsten tijd groote vorderingen ge maakt heeft. Koning Alphonso zal zeker geen moeilijkheden willen scheppen. Hij zal, al heeft hij dat nog niet met zooveel woorden verklaard, ten behoeve van zijn zoon zeker van den Spaan- schen troon afstand doen. Maar laat ons op de gebeurtenissen niet vooruit loopen. „Het is een lange weg naar het Escurial", en die weg moet door Franco's troepen worden afgelegd, vóór de nieuwe vorst hem begaan kan. Het ver loop van het komende offensief is en blijft voor Spanje's naaste toekomst de doorslaggevende factor. De uitslag is nog zéér twijfelachtig, In de sociaal-democratische pers is gesuggereerd, dat het eerbiedwaar dige hoofd van Z. Exc. minister Slotemaker de Bruine voor de katholie ken een kop van Jut zou zijn, waarop zij naar hartelust hun teleurstelling willen koelen over het te groote verschil tusschen dat, wat zij van het huidige positief Christelijke kabinet verwacht hadden, en dat wat zij er realiter van hebben verkregen. Deze politieke voorstelling van zaken is echter ten eenenmale onjuist, want ten eerste mogen de katholieken al méér verwacht hebben dan de regee ring zegde te kunnen geven, de katho lieke Kamerfractie heeft zich tenslotte toch laten overtuigen van de onvervul baarheid van bepaalde wenschen in verband met de financieele omstandig heden van het land, en ten tweede zijn de katholieken nimmer bijzonder ge charmeerd geweest op den bewindsman aan Onderwijs, dien zij maar al te goed uit voorgaande regeeringsperioden kenden. Toen Colijn de huidige regeering op positief Christelijken grondslag samen stelde, hebben wij aanstonds naast onze voldoening en goede verwachting van het nieuwe team er onze teleurstelling en bevreemding over uitgesproken, dat min. Slotemaker de Bruine was blijven zitten, waar hij zat, en dat terwijl deze zelf dit tijdens de verkiezingscampagne „een onmogelijk geval" had genoemd. Wij stonden en staan hier nog voor een on opgelost raadsel. Had Colijn het aanblij ven van dezen bewindsman als een „con ditio sine qua non" voor een door hem uit te voeren kabinetsformatie gesteld? Zoo ja, wat zijn dan Colijn's bedoelingen daarbij geweest? Onderwijs is een depar tement, dat veel geld aan kan. Vreesde Colijn een voortvarend katholiek be windsman op deze plaats, nu hij de koorden van de beurs maar weinig min der strak wenschte te houden dan in het meest rigoureuze aanpassingstijdperk? Wij weten het niet. Maar wel weten wij, dat er op onderwijsgebied zeer ernstige en belangrijke desiderata zijn, welke niet zonder meer naar het rijk der utopieën mogen worden verbannen en dat min, Slotemaker de Bruine met een stelsel matigheid, den minister van Financiën waardig, op alle vragen en wenschen van beteekenis antwoordt met den slagzin, die tijdens'de verkiezingscampagne wei nig opgeld zou gedaan hebben nl.: „Er is geen geld." De heer Suring heeft namens de katholieke Kamerfractie aan den minister voorgerekend, hoe er het noodige geld gevonden zou kunnen wor den voor althans eenige verbetering van de zoowel uit paedagogisch als uit onder wijstechnisch als uit sociaal oogpunt veel te hooge leerlingenschaal bij het Lager Onderwijs. Met maar weinig meer dan 3 millioen en een beetje goeden wil zou men een heel eind kunnen komen, en in ieder geval niet verder dan onder de huidige, zeker tot voorzichtigheid ma nende financieele omstandigheden en vooruitzichten verantwoord is. Ook voor minister Slotemaker de Bruine willen wij dezelfde handicap laten gelden als voor den minister van Sociale Zaken en er kennen, dat hij niet meer kan uitgeven dan minister De Wilde hem wil toewij zen, maar in tegenstelling met minister Romme heeft minister Slotemaker de Bruine een verleden op onderwijsgebied, dat nu niet bepaald geschikt is om groote verwachtingen te wekken. Tjouwens niet alleen de katholieken, maar ook tal van andersgezinde politieke groepen koeste ren een niet precies overmatig vertrou wen in het beleid van dezen bewindsman. Indien min. Slotemaker de Bruine niet als kop van Jut behandeld wenscht te worden, zal hij meer souplesse aan den dag hebben te leggen dan een dergelijk kermispretobject pleegt te bezitten. In- tusschen is bij de Algemeene Beschou wingen verklaard, dat de kwestie van ds leerlingenschaal een object is van regee- ringspolitiek vanwege het nationale be- lang, dat daarmee gemoeid is. Deze uit- spraak geeft den burger een beetje moed, die niet teleurgesteld behoort te worden. Morgen komt de kwestie van de leerlin genschaal weer in de Kamer. Wij zullen zien. In verschillende kringen wordt gesproken over den Nederlandschen Pater Redemptorist, Petrus Donders, wiens proces van heilig verkla- klaring aanhangig is. De „Osservatore Romano'' van 15 December jj, bevatte een uitgebreid artikel van drie kolom over Pater Donders van de hand van Pater Alfonsus Santonicola, waarih de heiligheid en de offerzin van Pater Donders op brillante wijze wordt naar voren gehaald. Er zijn echter nog andere processen van hei ligverklaring van Nederlanders aanhangig en in bevoegde kringen vermoedt men dat Pater Roothaan S.J. de eerstvolgende zal zijn die publiek heilig wordt verklaard. Het proces hier voor is reeds geëindigd en alle stukken gereed. Naar men zegt zal de publieke heiligverklaring echter nog tot 1940 wachten. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den zeereerw. heer H. B. F. M. Neeteson op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Hellendoorn en heeft benoemd tot pastoor aldaar den zeereerw. heer H. Th. Sprakel en tot pastoor te Putten den zeereerw. heer J. A. van Dalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9