Toestand in Egypte blijft gespannen BMPINSKI New-Yorksche Beurs Uit Vaticaanstad NEDERLANDSCH CREDIET AAN FRANKRIJK WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 Op verschillende punten is over eenstemming bereikt tusschen de regeering en den Koning Drie eischen van Koning Faroek Polen waarschuwt tegen linksche partij De Onafhankelijke socialistische arbeiderspartij" onwettig verklaard Weer een staking te Parijs Arbeiders in het levensmiddelen- bedrijf bezetten de magazijnen De schoolbrand in Japan Film over den strijd in China vatte vlam Felle brand in centrum van Brussel Eigenares van een modemagazijn in de vlammen omgekomen ERSTMiS EN NIEUWJAAR Kardinaal Pizzardo zal zich spe ciaal aan de Katholieke Actie wijden Eerste school voor epileptici Arrestaties van Sudeten Duitschers Delbos brengt verslag uit over zijn reis Amnestie in Oostenrijk De terreur in Tulkarem duurt voort NIEUW RIJKSWEGENPLAN De belangrijkste wijzigingen Door Z. H. Exc. Mgr. Diepen te Sterksel geopend GRUWELIJK MISDRIJF Landbouwer wegens moord veroordeeld Stemming bij opening gunstig later onregelmatig LUCHTVERBINDING MET BILLITON Aanleg van een vliegveld in overweging? Minister Van Boeijen zet 't stand punt van de regeering uiteen JHR. MR. DR. DE GIJSELAAR OVERLEDEN Oud-Eerste Kamerlid en oud burgemeester van Leiden WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 21 December Zeldzaam arbeidsjubileum STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENT MARKTNlEÜ^i CAIRO, 21 Dec. (Havas). Na een dag van onderhandelen tusschen de voornaam ste politieke personen schijnt de mogelijk heid op een overeenkomst grooter. De stemming in de stad blijft zenuwachtig. Eenige demonstraties van aanhangers van Nahas Pasja verliepen zonder incidenten, dank zij de waakzaamheid van de politie. Ernstige incidenten deden zich voor bij een betooging van Azharisten, die hun trouw aan den koning betuigden voor het Abdine-paleis. De betoogers vielen het rijtuig van Makram Ebedi Pasja aan, die den nieuwen Hongaarschen gezant aan den koning kwam voorstellen. In de onderhandelingen ter bijlegging van de spanningen in de binnenlandsche politiek is tot dusverre op verschillende punten een overeenstemming bereikt. Op drie punten echter is 't nog niet gelukt de tegenstellingen te overbruggen. Koning Faroek houdt vast aan zijn recht een derde deel van den senaat te benoemen. Dit probleem heeft reeds destijds geleid tot meè- ningsverschillen tusschen koning Foead en de Wafdorganisatie. Toentertijd heeft een Belgisch onpartijdig arbiter een beslissing voor de regee- ring en tegen het hof geveld. Men beschouwt het derhalve in politieke kringen hier als on waarschijnlijk, dat de regeering in deze kwestie concessies zal doen. Voorts eischt de koning organisatorische wij zigingen bij de blauwhemden. Naar verluidt is de regeering principieel daartoe bereid, hoewel zij een ontbinding der blauwhemden van de hand wijst. Een oplossing zou, naar vernomen wordt, mogelijk gevonden kunnen worden door een inschakeling 4er organisatie in de militie of in de luchtbeschermingsdiensten. Vooral in Britsche politieke kringen zou deze oplossing toegejuicht worden, aangezien zij een verstevi- ging beteekent van het streven naar bewape- ningsversterking. Ten slotte bestaan nog meeriingsverschillen in de kwestie van het medebeslissingsrecht van den koning bij de benoeming van hooge ambte naren. Men acht een overeenstemming in dit opzicht gemakkelijk, wanneer van beide kanten formeele concessies zouden worden gedaan. In den loop van vandaag zijn verscheidene kleine betoogingen der afzonderlijke politieke groepen gehouden, die echter door de politie zonder groote moeilijkheden konden worden ontbonden. WARSCHAU, 21 Dec. (Pat). Te Warschau en in alle andere Poolsche steden is een be kendmaking van het ministerie van Binnen landsche Zaken aangeplakt, waarin de „Onaf hankelijke socialistische arbeiderspartij" onwet tig wordt verklaard en gekenmerkt wordt als aanhangsel der communistische partij. Wie zich er bij aansluit, aldus de bekendmaking, wordt bedreigd door de straffen van het wet boek. De partij is samengesteld uit vroegere linksch- gerichte leden der Poolsche socialistische partij PARIJS, 21 Dec. (Havas-ANP) De bond van arbeiders in het levensmiddelenbedrijf deelt mede, dat als gevolg van het niet nako men van het collectief contract door de werk gevers, de arbeiders van verscheidene levens middelenpakhuizen en -firma's in staking zijn gegaan en de magazijnen bezet hebben. Van de zijde der arbeiders wordt verklaard, dat het aantal stakers ongeveer 10.000 bedraagt, het geen echter door de werkgevers betwist wordt. TOKIO, 21 Dec. (Havas). Omtrent den brand in de school te Minami Tomita, in de provincie Makayama, wordt nader gemeld, dat de brand is te wijten aan onvoorzichtigheid. Een film over den strijd in China vatte vlam, en het gebouw ging geheel in vlammen op. De school was voor namelijk gevuld met leerlingen en hun familie. Tot nu toe zijn 78 lijken herkend. BRUSSEL, 21 Dec. (Belga). In een pand in de Groenmarktstraat, in het centrum van Brussel, waarin een modemagazijn is gevestigd.' is hedenmorgen brand uitgebroken. De naaisters konden zich temidden van den dichten rook slechts met moeite in veiligheid stellen, en de laatste kon ternauwernood ontsnappen door-via een venster in het aangrenzende perceel te klimmen. De eigenares van de zaak, die zich, toen de brand uitbrak, juist aan het kleeden was, is in de vlammen omgekomen. Onze Romeinsche correspondent seint ons dd, 21 December: De H. Vader heeft aan Kardinaal Pizzardo in het Palazzo di San Callisto de appartemen ten ter beschikking gesteld welke Kardinaal Bisleti z.g. ten dienste stonden. Zij grenzen aan het Palazzo delle Congregazione, zoodat de bisschoppen die voor de aangelegenheden van hun diocesen naar Rome komen en daarom in dit paleis moeten zijn, zich gemakkelijk naar Kardinaal Pizzardo kunnen begeven. Het is de wensch van den H. Vader dat Kardinaal Piz zardo zich zeer bijzonder aan de Katholieke Actie zal wijden. Morgen (Woensdag) zal de Gregoriana ter eere van de Kardinalen Pizzardo en Hinsley een plechtige vergadering houden. Beide Kar dinalen zijn oud-leerlingen van deze universi teit. PRAAG, 21 Dec. (D.N.B.) Naar het blad der Sudeten-Duitschers meldt, heeft de staats politie Zaterdag, Zondag en Maandag te Tie- fenbach en Gablonz huiszoekingen gedaan in Sudeten-Duitsche kringen en eenige arrestaties verricht. PARUS, 21 Dec. (Havas). In den heden morgen onder voorzitterschap van president Lebrun gehouden ministerraad heeft minister Delbos verslag uitgebracht over zijn reis naar Midden-Europa. Hij wees erop, dat zijn reis hem in staat had gesteld, overal de soliditeit vast te stellen van de banden, die Frankrijk met de bezochte landen verbinden. Onze Weensche correspondent schrijft ons: Bondskanselier Schuschnigg zal naar aanlei ding van het Kerstfeest een uitgebreide amnes tie verleenen aan de Oostenrijksche nationalis ten. Hieronder vallen evenwel niet de leden der executieve (leger, gendarmerie en politie), die zich wegens nationalistische politiek in arrest bevinden. JERUZALEM, 21 Dec. (Havas). De strijd tusschen de politie en gewapende benden in het gebied van Tulkarem duurt voort. De politie heeft verscheidene verdachten gearres teerd. Twee huizen van bendeleiders zijn met dyna miet opgeblazen. Zondag is een joodsch politie- sumumerair door een gewapende bende opge licht in de nabijheid van de kolonie Kfar Hit tin. Zijn lijk is thans in een wadi gevonden. Uitgegeven is het staatsblad no. 595, be vattende een K. B. van 12 November 1937 tot vaststelling van een nieuw rijkswegenplan. Dit K. B. treedt met ingang van 1 Januari 1938 in werking. De belangrijkste wijzigingen, welke dit nieu we rijkswegenplan bevat, zijn: Een nieuwe verbinding tusschen den wee RijswijkRotterdam en Oegstgeest, begin nende nabij Ypenburg en verder oostelijk van Voorburg en Voorschoten loopende. Deze autosnelweg zal dus de spoorlijn Den HaagLeiden met een viaduct kruisen. Voorschoten krijgt in de toekomst een ver binding oostelijk van Leiden met Burgergeen, waar de in aanbouw zijnde autosnelweg Am sterdam—Oegstgeest naar het westen afbuigt. De autosnelweg Den Haag—Utrecht, die ten westen van Utrecht de nieuwe verbinding Amsterdam, Vianen, 's Hertogenbosch kruist, loopt ten zuiden van Utrecht verder naar Driebergen en De Klomp en geeft ten oosten van Utrecht aansluiting op een nieuwen weg naar de Hollandsche Rading, waardoor het Gooi in een rechtstreeksche verbinding met dezen autosnelweg zal komen. In aansluiting aan de geprojecteerde tun nel te Velzen is een nieuw wegvak ontworpen aan de noordzijde van het Noordzeekanaal, dat den bestaanden rijksweg ten noorden van de bebouwde kom van Beverwijk bereikt. Van veel belang is een nieuwe verbinding tusschen Apeldoorn en Twente, waarvoor ten noorden van Zutphen een nieuwe brug op het rijkswegenplan is gebracht. De nieuwe auto snelweg van Eindhoven naar Zuid-Limburg vereischt voorts een nieuwe brug over de Maas, welke nabij Wessem is geprojecteerd. In herinnering wordt gebracht, dat voor het rijkswegenplan behalve voor de brid gen in totaal noodig zijn ruim 255.000.000 gulden. Dinsdagmorgen had te Sterksel, in het ge bouw „Providentia", de opening plaats van de eerste school voor epileptici. Dagen lang hadden de bewoners van het rus tige instituut in de Brabantsche hei gewerkt om de gangen van het gebouw met eigenge maakte guirlandes prettig te versieren. In den morgen kwamen de autoriteiten in „Providentia" te zamen, zooals inspecteur van Houtte, vertegenwoordiger van den minister, de generaal-overste broeder Werenfridus, de heer De Vlam, vertegenwoordiger van het Prov. Be stuur, de heer Christ uit Udenhout, broeder overste Corbinianus, rector Snyers, weled. heer v. Hoorn, pastoor Verhoeven, deken De Bruyn, kapelaan v. d. Heyden, burgemeester v. Schayck van Maarheeze, burgemeester v. Hout v. Budel. Rond tien uur arriveerde Z. H. Exc. Mgr. Die pen met zijn secretaris. Omstreeks elf uur begaf 't gezelschap zich naar de kapel, waar Mgr. Diepen met een toepasselijk woord het H. Vormsel toediende aan 19 jon gens, meerendeels uit het gesticht. Vanaf de kapel trok men naar een anderen vleugel van het gebouw, waar een luchtig, rus tig schooltje is ingericht, bestaande uit twee klassen. Aansluitend op deze klassen werd een kinderlijk-vriendelijk lokaaltje ingericht, waar de kinderen in den vrijen tijd kunnen verblijven. Achter de school bevindt zich een speelplaats, waar men de voor hen geëigende ontspanning vindt. Na de inzegening van de school door den bisschop, nam Z. H. Exc. het woord en wees er op, dat de broeders de jongens nu niet alleen God doen verwerven, doch ook voor het maat schappelijk leven geschikt maken. Mgr. felici teerde de Congregatie met dit initiatief en hoop te dat Gods rijkste zegen op het werk mag neerdalen. De jongens beval hij aan in de voorspraak van de H. Maria en den H. Jozef. Na deze inzegening werd een bijeenkomst ge houden in de tooneelzaal, waar dr. Kwisthout, de geneesheer van Providentia, de geschiedenis van de totstandkoming van de school memo reerde. De heer v, Houtte verklaarde namens den minister, die door drukke werkzaamheden op het laatste pogenblik verhinderd was, de school voor geopend. De heer De Vlam, lid van Ged. Staten, sprak een felicitatie uit namens het Prov. Bestuur. De heer Christ voegde aan de geschiedenis, verhaald door dr. Kwisthout, toe, dat een over plaatsingsbesluit van Mgr. Diepen de aanleiding was tot het acute stadium, waarin de oprich ting van de school dit jaar kwam te verkeeren. Verder voerde nog het woord de burgemeestei van Maarheeze, die verklaarde, dat de inwo ners trotsch waren op deze eenige school in Nederland en op het gesticht Providentia. Medegedeeld werd, dat bericht van verhinde ring was ingekomen van dr. van Voorthuysen, en dr. Coenen. Een felicitatie-telegram kwam binnen van oud-minister Deckers. De generaal-overste heeft ten slotte Z. H Exc: Mgr. Diepen bedankt voor zijn komst, voor de inzegening van het gebouw en voor de toe diening van het H. Vormsel aan de jongens, waarbij assistentie verleenden deken De Bruyn van Heeze en de overste der Paters van La- vigerie, dr. Smoor. De rechtbank te Almelo heeft den landbouwer H. D. uit Ambt-Hardenberg veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. D. had een pasgeboren kind van zijn zes tienjarige ongehuwde dochter van het leven beroofd door het kind een touw om den hals te winden en te laten stikken. De officier had wegens moord vier jaar ge vangenisstraf geëischt. NEW YORK, 21 Dec. (Particulier). De gunstige stemming bleef ook heden weer op de effectenbeurs bestaan en bij de opening stel den de koersen zich meerendeels opnieuw iets hooger, al waren de koersverbeteringen over het algemeen niet groot en waren er ook enkele uitzonderingen. Het sentiment blijft evenwel optimistisch, doch geleidelijk aan wordt de druk van de switching-transacties in verband met de belastingopgaven bij 't einde van het jaar wat sterker. Daartegenover staat echter, dat men van meening is, dat de regeering niet lang meer zal wachten met het aankondigen van concrete maatregelen, waarvan men het begin meent te zien in de jongste partieele ta- riefsverhoogingen voor de sporen en de hervat ting van de besprekingen van Roosevelt met de leiders van utility-bedrijven. Er was in ver band hiermede nog vrij ruime kooplust, waar door het aanbod gemakkelijk kon worden op gevangen. De handel bleef echter van kalmen aard, en was minder omvangrijk dan gisteren in het eerste uur. Heden werden in het eerste uur n.l. slechts 330.000 shares afgedaan. Kort na de opening kwamen winstnemingen los, die vrijwel algemeen tot een koersteruggang leidden, welke evenwel geen scherpe afmetin gen aannam, doch waardoor in vele gevallen de aanvankelijke koerswinsten teniet werden ge daan. In het tweede uur echter trad reeds weer een herstel in en werd de stijging over de ge- heele linie hervat, onder leiding van staal- waarden en aandeelen van bouwondernemin gen. Ook vliegtuigwaarden waren weer ge vraagd. Koperwaarden bleven aanvankelijk wat achter, vooral American Smelting, die zelfs la ger waren geopend. Dit houdt vermoedelijk verband met de onzekerheid omtrent de toe komstige zilverpolitiek van de Amerikaansche regeering. Men meent te weten, dat Roosevelt zijn beslissing hieromtrent nog een week heeft uitgesteld, in welk geval men dus vrijwel tot het einde van het jaar zal moeten wachten vooraleer hieromtrent zekerheid zal kunnen worden verkregen. Staalwaarden lagen zeer vast en waren bij het einde van het tweede uur 1 1% dollar hooger. In de overige beursuren had de markt een onregelmatig voorkomen, waarbij voor de meeste fondsen de koersfluctuaties van kleine afmetingen waren. Tegen het einde van den beurshandel viel er voor diverse waarden weer eenig herstel op te teekenen, doch de stem ming bleef verdeeld. De handel was en bleef van kalmen aard en in totaal werden 1.280.000 shares verhandeld. Bij de staalwaarden waren het, evenals gisteren, Bethlehem Steels, die de leiding hadden. Na enkele fluctuaties open baarde zich laatbeurs weer goede vraag voor dit fonds, zoodat een winst van twee punten kon worden geboekt. Dit fonds werd weer boven U. S. Steels genoteerd, hetgeen langen tijd niet het geval is geweest. U. S. Steels, die in de middaguren weer tot 60 waren ingezakt, kon den laatbeurs weer ruim 1 punt oploopen. Na tional Steels moesten echter een kleinigheid afstaan. Automobielwaarden vertoonden per saldo slechts kleine voor- of nadeelige verschil BATAVIA, 21 Dec. (Aneta.) De heer De Graaf, piloot van de K.N.I.L.M., kwam he den uit Billiton terug, waar hij in samen werking met de Billiton-maatschappij een onderzoek heeft Ingesteld naar de mogelijk heid om op Billiton een vliegveld aan te leg gen. De heer De Graaf was vrij optimistisch ge stemd ten aanzien van de uitvoering van dit plan. De leiding van de K. N. I. L. M. kon nog geen mededeelingen doen ten opzichte van een mo gelijke luchtverbinding met Billiton. De heer Versteegh, leider van de vliegdiensten der K.N I.L.M., deelde aan Aneta mede, dat het on derzoek van den heer De Graaf slechts een oriënteerend karakter heeft gedragen. Men kan uit dit onderzoek nog geen conclusies trekken. Op de vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Pollema, inzake verleening van een Ne- derlandsch crediet aan de Fransche spoorweg maatschappijen, heeft de minister van Bin nenlandsche Zaken o.m. het volgende geant woord: Het is onjuist te meenen, dat het aan de markt brengen van buitenlandsche leeningen als regel wordt geweigerd. Ook worde niet uit het oog verloren, dat deze leeningeneen ander karakter dragen dan het aan de Fransche spoorwegmaatschappijen verleende crediet. Deze leeningen toch worden aan het Nederlandsche publiek ter inschrijving aangeboden; zij heb ben een langen looptijd, terwijl haar toelating tot de officieele noteering ter beurze van Am sterdam wordt verzocht. In het onderhavige geval echter betreft het een kortloopend ban- kierscrediet met internationaal karakter. Zoo als uit een en ander blijkt, is een vergelijking niet wel mogelijk. Voordat de Nederlandsche bank een deel van het crediet discontabel verklaarde, heeft zij met de regeering overleg gepleegd. Deze heeft, na zich vergewist te hebben van de houding der Fransche regeering in een aangelegenheid, die hangende is en waaromtrent op dit oogenblik nog geen mededeelingen kunnen worden gedaan, aan de Nederlandsche bank doen weten, dat, voor zoover haar betrof, geen bezwaar be stond. Credieten, als hierbedoeld, aan andere lan den waren niet aan de orde. Het is den minister niet duidelijk in welk op zicht de huidige monetaire politiek der re geering eo ipso den abnormalen geldovervloed ten onzent mede bevordert. Ook ziet hij niet in hoe de belangen der kleine beleggers door het verleenen van het onderhavig bankiers- crediet in het gedrang zouden kunnen zijn gekomen. De ten gevolge van dit crediet ont stane vermindering van den geldovervloed, hoe gering ook naar verhouding, kan in principe den kleinen belegger slechts welkom zijn. Voor het overige wijst de minister er op, dat deze geldovervloed in alle belangrijke financieele centra te constateeren valt, zoodat de beperkte beleggingsmogelijkheid geen typisch Neder- landsch verschijnsel is. Het is de regeering niet bekend, dat Enge land bepaalde credieten aan Frankrijk niet wenschte te verlengen. De minister meent zich te kunnen onthouden van het verstrekken van inlichtingen omtrent de aan het crediet verbonden waarborgen, aan gezien dit een zaak is van de daarbij betrok ken bankiers, die op dit gebied voldoend des kundig zijn te achten. Naar de meening van de regeering be hoeft geen vrees te bestaan, dat het onder havig crediet en de aflossing daarvan den koers van den gulden zullen beïnvloeden op een wijze, strijdig met de doeleinden der monetaire politiek. Wat betreft de vraag of de minister inlich tingen wil verstrekken, welk Nederlandsch be lang bij deze credietverleening wordt gebaat, verwijst de minister naar het reeds boven medegedeelde, terwijl hij voorts opmerkt, dat niet uit het oog mag worden verloren het be lang van Amsterdam als financieel centrum. Te Wassenaar is Dinsdagavond in den ouderdom van 72 jaar overleden jhr. rnr. dr. N. C. de Gijselaar, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-president curator der Leidsche universiteit en oud burgemeester van Leiden. Nicolaas Charles de Gijselaar werd geboren 21 October 1865 te Gorinchem. In 1891 pro moveerde hij te Leiden tot doctor in de rechts- en de staatswetenschappen op proef schrift: Het Panamakanaal. Vervolgens ves tigde dr. De Gijselaar zich als advocaat te Amsterdam, doch korten tijd daarna werd hij opgenomen in het bankiershuis van zijn va der te Gorinchem. Van 1906 tot 1913 had hij voor de Chr. Hist. Unie zitting in de Prov. Statenvan Zuid-Holland. In 1910 werd hij benoemd tot burgemeester van Leiden, welk® functie hij tot 31 December 1927 heeft be kleed. In 1917 werd hij benoemd tot presi dent-curator der Leidsche universiteit, terwijl hij in 1913 zijn intrede in de Eerste Kamer deed. Bij de jongste Kamerverkiezingen stel de hij zich niet herkiesbaar. len. Vast gestemd waren van de warenhuisaan- deelen Sears Roebuck, die bijna 2% punt op liepen; daarentegen verkeerden Woolworth een kleinigheid in reactie. Mijnen waren goed prijshoudend, terwijl koperfondsen verdeeld in de markt lagen; Int. Nickel verlieten de markt bijna 1% punt hooger. Voorts waren nog vast gestemd Douglas Aircraft en Westinghouse, die resp. 1 7/8 en 1 punt noteerden. Daarentegen hadden chemische waarden van verkoopen te lijden; Allied Chemical verloren 1 punt. Spo ren en public-utilities waren verdeeld, evenals petroleumwaarden; van laatstgenoemde zak ten Phillips Petroleum 1 punt in. Canningshares moesten in de middaguren weer een groot ge deelte van de behaalde winst afstaan, doch ble ven boven het vorig slot verhandeld. Rubbers, aandeelen in levensmiddelenbedrijven, amuse mentswaarden en tabakken waren aan den zwakken kant. Slotkoersen Dec. 21 20 18 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore 6? Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Crysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5V2 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building Gedaan en laten, t bieden. ex. dividend. ex coupon. 167 168 163% 74% 74 733/a 28 28 27% 52% 52 49% 148 148% 147% 63 63% 64% 131/4 13% 13% 33% 33% 32% 41 41 403/i 12% 1 12 62% 60 57% 77s 8 8 95 '6% 9 40% 40% 40% 38% 38% 37% 1 1 1 56% 553/4 553/4 2% 2 2 25 25% 24% 31 Va 317/g 31 30 313/4 24% 24% 25 17% 17-3/4 16% 40% 383/4 37% 119% 120 117% 166 165 162 107/8 107/g 10% 45 447/g 43% 33% 33% 33 19% 19% 19% 7 Va 7 63/4 11% 113/4 11% 70% 69% 67 46% 45% 45% 7% 73/4 77/8 39% 39% 383/a 1% 13/4 1% 3 3% 3 36% 36% 35% 26% 26% 26% 133/4 14 14 201/8 20 19% 22 22 21% 191 190 190 23% 23 21% 40 41 403/4 45% 45% 44% 333/4 333/4 33% 6% 6% 6% 63% 61% 6OS/4 18 173/4 17% 15% 15% 151/8 223/4 22% 22% 14 14 133/4 8 8 8 463/4 46% 46% 15% 151/4 15% 86% 86V4 85 261/s 25% 23% 33/4 3% 3% 6% 6 Va 6 Ll 27% 26% 61V8 60% 58% 26% 24% 233/4 1121/s 1107/s 108% 36% 37% 36% NEW YORK, 21 Dec. Slotkoersen Dec 21 20 18 Brussel 16 99% 16.99% 16.99 Rome 5.26 5.26% 5.26% Madrid 6.25 6 25 6.25 Bern 23.13% 23.13% 23 13 Weenen 18.91 18.91 18.91 Oslo 25.12 25.12% 25.12% A'dam 55.60 55.60 Va 55.59 Londen 4- 9fi- 4.994# 4.9912 Parijs 3.393/4 3.393/4 3 39% Berlijn 40.30 40.30 40.31 NEW YORK, 21 Dec. 21 Dec. 20 Dec. 21 Dec. 20 Dec. Rubber Standaard Septl5 18 14.96 Mei 15.62- 15.40- f Dec. 15.18 14 96-- Sept 15.73 15.56- Jan. 15.40 14 17- Oct. 15.79 15.61 Mrt. 15.49- f 15.28- f Suiker Dec. 2 27-29 2.32 Mei 2.30-31 2.32-33 Jan. 2 26- 7 2.32-33 Juli 2 31-32 2.33-34 Mrt. 2.28-29 2.32-33 Sept 2 32-33 2.34-35 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 5 00 5.00-05 Dec. 7 65- 7 35-- Mrt. 4 37 4 20 Mrt. 6 30 6.10 Mei 4 24 4 12 Mei 6.14 6.03 Juli 4,21 4 09 Juli 6 13- 6 03 Dec. 4.21-- 4,09 Sept 6 13- 6 07 floept 4.21 4.09-- Dec. 6.15 6.10-- Katoen Oct. 8 29- 8 23-25 Mei 8.54-55 8 46-48 Jan. 8 41 8.36- Juli 864-65 858-59 Mrt. 8 49-50 8.41-44 Dec. 8 67-70 8.63 Tin Loco 42 00 42 25 Termijn 42.00 42.25 CHICAGO, 21 Dec. 21 Dec. 20 Dec. 21 Dec. 20 Dec. Tarwe Haver Dec. 953/4.% 94%-% Dec. 32 31% - - Mei 92%-% 91 -% Mei 30% 30% -- Juli 86V4-V8 85%-- Juli .9% - - 28% Mais Rogge Nieuw contract Dec. 59%- 58%-- Dec. 69% 67% -- •Juli 60 - 59%-- Mei-701/8 69% Mei 60 59% Juli 667/8 - 661/8 - Reuzel Oct. -,— -. Jan. 8 45 8.35 Dec. 8.25 8,15 Mei 8 90 8.77% Juli 8.s<5 8.87 WINNIPEG, 21 Dec. 21 Dec. 20 Dec. 21 Dec. 20 Dec. Tarwe Gerst Dec. 128 125%-- Dec. 587/g. 58%- - Mei 117% - - 116%-- Mei 583/4.- 58% Juli 1107/s - - 110%. Juli 55%- 55%- Rogge Lijnzaad Dec. 76%-- 751/4 - Oct. Mei 78%- - 771/4 - Dec. 1717/a-- 171 - - Juli 77 Va - - 76%-- Mei. 17l7/8. - 171 - - Haver Dec. 47%-- 47% Juli 441/8 - 43%- 1 Mei 46% 45 gedaan en laten f bieden nominaal (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Anaconda Java China Japan U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Tidewater Shell Union Gew. Marine 3731/4—3721/2 300/, 24 15/1624% lijn 95 451/4—451/2 46—45ys 143/4-14% 12 133/4 3 7/16—3 y2 Van 4.30—5 uur Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel 47% 47% 24%243,4 45 i/245 3/q 46I/4 Op Donderdag 23 dezer hoopt de heer P- Doorn te Veghel een zeer zeldzaam voorkomen01 jubileum te vieren. De heer v. Doorn, die mees terknecht-wever is bij de Linnenweverij de^ Fa. Gebrs. Rath, ter plaatse, herdenkt dan het feit, dat hij 65 jaren bij genoemde firma ih dienstbetrekking is. De 76-jarige jubilaris, die reeds in het bezi" is van de eere-medailles van Oranje Nassau in zilver en goud, is nog zeer kras en verricht da gelijks met veel opgewektheid zijn werkzaam heden op de fabriek. Sedert jaren is hij lid va» den gemeenteraad voor de R. K. Staatspartij' terwijl hij jarenlang voorzitter was van de R-ïf- Werkliedenvereeniging. Het zal den jubilai'ls op dezen bijzonderen dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 20 Dec.: Akershus, s- Oslo; Caithness, s., B.-Aires. 21 Dec.: Cedrington Court, s., Bordeaux; Brl' tanica, s., R'dam; Theseus, s., Stettin; Bomma, s-> Oslo; Chr. Huygens, m.s., Batavia; Colombia, m-s' W.-Indië. Vertrokken 20 Dec.: Condor, s., Tallinn; V»llu Rose, s., Antwerpen. 21 Dec.: Maaskerk, s„ R'dam; Apollo, s„ idem( Asperity, m.s., Bremen; Gro, s„ Esbjerg. Aangekomen 21 Dec.: Henca, m.s., Plymouth. Mr. Harm Smeenge, m.s., Duinkerken. Vertrokken 21 Dec.: Tiberius, s., Hamburg. Aangekomen 21 Dec.: Java, m.s., Dordreeh1" Thor, s., Havre. Vertrokken 21 Dec.: Laomedon, s., Liverpool Belgia, s., Antwerpen; Rhein, s., Hamburg; Vecht stroom, s.. Londen; Amstelstroom, m.s., HU»1' IJstroom, m.s., Leith. AMSTERDAM. Aangekomen 21 Dec.: AkershU8' Oslo, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoor- kantoor; Caithness, B.-Aires, graan, Silokade, 1"" Cedrington Court. W.-Afr., laatst Bordeaux, JaV8j kade, Wambersie Zn.; Britanica, Londen laatf„ R'dam, vleesch, Handelskade, Ruys Co.; Tb® seus, Stettin, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cm gadoorskantoor; Bomma, Oslo, stukgoed, Zeebm gerkade, idem; Chr. Huygens, Batavia, stukgoe™ Javakade, Mij. Nederland; Colombia, W.-ln"1 stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail. Aangekomen 21 Dec.: Henca, Fowey, klei, 1/// landen, Holl. Stoomb. Mij.; Java, Dordrecht, ledl.fj Werf Verschure, Wagenborg; Thor, Havre, stuk goed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor. KON. NED. STOOMB. MIJ. AJAX, 21 Dec. van Napels te Sete. MEKOFE, 21 Dec. van Palermo te Lissabon- STUYVESANT20 Dec. van W.-Indië te Ne™ York. BODEGRAVEN, thuisreis, 20 Dec. n.m. 7 uu* te Hamburg. n ARIADNE 21. Dec. van Amst. te Kopenhagei OBERON, Middl. Zee naar R'dam, pass. 21 n.m. 2 uur Finlsterre. ULYSSES, 21 Dec. van Rodosto te Samos. TIBERIUS, 21 Dec. van Amst. n. Hamburg- MIJ. NEDERLAND SEMBTLAN, thuisreis, 21 Dec. van Odessa- ROTT. LLOYD KEDOE, thuisreis, pass. 21 Dec. n.m. 3 u Ouessant. KOTA NOP AN, 21 Dec. van R'dam te BataVi-* KOTA GEDE, uitreis, 20 Dec. n.m. 10 uur va Brest. JAVA-NEW YORK LIJN KOTA PINANG, 21 Dec. van New-York te Sl°* gapore. HOLLAND-AMERIKA LIJN VOLENDAM, 21 Dee. n.m. van New-York Rotterdam. BOSCHDIJK, thuisreis, 19 Dec. te Tampico. tü LEERDAM, thuisreis, 20 Dec. te Londen. K, ROTTERDAM, 20 Deo. van R'dam te New-*01 t« HALCYON LIJN STAD ZAANDAM, 20 Dec. van Gothenburg Vesteres stad'VLAARDINGEN, R'dam naar Kirkenae5' 21 Dec. uit den N. Waterweg. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCYONE thuisreis, 19 Dec. van MonteVid® ALPHERAT, uitreis, 20 Dee. te Montevideo. ALHENA, 21 Dec. van Hambujg n. R'dam. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN, 21 Dec. n.m. 2 uur van men naar Hamburg. MELISKERK, thuisreis, pass. 21 Dec. Ouessa» HOLLAND-O. AZIE LIJN SEROOSKERK, Antwerpen naar Hamburg, P 21 Dec. Vlissingen. MEERKERK, uitreis, pass. 21 Dec. Perim. g. GAASTERKERK, uitreis, 21 Dec. van Hongkowir HOLLAND-AUSTRALIË LIJN ALMKERK, uitreis, 21 Deo. van Bombay. DIVERSE SCHEPEN SUNETTA, 21 Dec. van Rouaan te R'dam- „1 HENNIE, Antwerpen naar Middlesbro, pass- Dec. Vlissingen. .j, VEENENBURGH, 20 Dec. van R'dam te M1" lesbro. neCI BERKEL, Port Centil naar Havre, pass. 20 f Monrovia. te DELFSHAVEN, 20 Deo. van Montevideo Santos. te JONGE ANTHONY, 2i Dec. van Beyrouth Haifa. net' KEILEHAVEN, R'dam naar Dakar, pass. 20 Ouessant. -af LOOSDRECHT, 20 Dec. van San Pedro Cur^cd'O 10* NIEUWLAND, 21 Dec. van Hamburg te G9?Uji SLIEDRECHT, 20 Dec. van Aruba naar en Foyness. -—c- TELA, Antwerpen naar B.-Aires, pass. 20 Finisterre. gejj. ZEELAND, 21 Dec. Van de Tyne te Kopenh3» Opgegeven door v. d. Graaf Co., N-V» Failliet verklaard: „ra8* 20 Dec.: Willem Jacobus Moes, gep. korp° Ned. Ind. Leger, Middelburg, Segeersweg 34-«/y- Opgeheven wegens gebrek aan actief: G. T- 0' menga, Groningen; J. M. Goppel, Amsterdam- r' P. G. Boots, Amsterdam; W. v. d. Ploeg, Aim dam. ^po- Geëindigd door homologatie van het aan» den accoord: H. van der Beid, Amsterdam- GRONINGEN, 21 Dec. (Groninger Graanbe^Jê Roode tarwe 68, tarwe (wit) 68.25, Inlaö, j.at rogge 77.40, Wintergerst 6.507.55, Zomd» 77.80, Haver (wit) 5.256.35. zwarte havei^g61 6.30. groene erwten 710, paardenboonen Wierdeboonen 89.35, Waalsche boonen 8 „ms' Koolzaad 10—13.75, Karwijzaad 17—22, gele terdzaad 1216, Kanariezaad 89.50, „"7.6"' landsche gerst 7.307.60, ronde mals 7.40-%<j6- platte mais 7.157.35, lijnzaad witbloel 8—„.jit3 Aanvoer klein, stemming kalm, midden prijs geh haver 6.20. Partijen geschikt voor den zaai h0"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2